Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#1 Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by theTruePath »

Nakon sto je Ataturk zabranio arapski ezan se ucio na turskom,poslusajte kako je to zvucalo:

http://www.youtube.com/watch?v=oW7-Gs0dL0w
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Bosanac sa dna kace »

amiđa jes' to ti?
User avatar
Bosna i Hercegovina
Posts: 110
Joined: 05/12/2009 13:21

#3 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Bosna i Hercegovina »

Vjerovatno jedini šef države kome je naumpala takva glupost i direktno kršenje vjerskoga propisa , a samim tim gaženje vjerskih prava muslimana turske !
User avatar
osmanlija
Posts: 52
Joined: 04/04/2010 23:39

#4 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by osmanlija »

Šućur Allahu, preživjeli smo i to.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#5 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Prozor »

theTruePath wrote:Nakon sto je Ataturk zabranio arapski ezan se ucio na turskom,poslusajte kako je to zvucalo:

http://www.youtube.com/watch?v=oW7-Gs0dL0w
Kuran je sa razlogom objavljen na arapskom, pa kako naći ljepšeg jezika od arapskog za ezan? 8-) na kraju krajeva, ezan je uvijek bio na arapskom a ovo ataturkovo je ipak samo bilo kratkotrajni produkt pretjeranog nacionalizma 20. stoljeća :roll:
User avatar
reLoaded
Posts: 69
Joined: 14/01/2010 23:05

#6 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by reLoaded »

Kad sve sabarem i oduzmem, skontam da je Ataturk bio jedan veliki rušitelj islama... Nek mu Bog plati za zabranjivanje ezana na izvornom jeziku...
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#7 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Tvrtko II Kotromanić »

ucenje ezana na turskom jeziku se nije desilo za vrijeme Ataturka, vec nakon njegove smrti za vrijeme vladavine Ismeta Inonu-a.
taj "pokusaj" je trajao godinu-dvije i naravno, nikom poslije nije palo na pamet da tako nesto napravi.
interesantno, turci (barem njih nekoliko sa kojima sam razgovarao) bas i ne vole Inonu-a i to upravo zbgo toga sto je pretjerao u laicizmu, a na stetu Islama
vedrank
Posts: 139
Joined: 06/05/2010 13:43

#8 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by vedrank »

Ah, Ataturk... Znao je malo pregoniti i nije uspio do kraja da sprovede svoje ideje, ali je znao sta radi... Sprijecio je Tursku da postane danasnji Iran... :thumbup:

Najjača mu je bila kad pita imame mogu li oni ili njihov Bog ugasiti svijecu na njegovom lusteru... Na njihovo: "Ne!" on vadi pištolj i pogađa svijecu: "Zato ja mogu!" (ne citiram, nego na svoju ruku vrsim rekonstrukciju razgovora)
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#9 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by ikrime »

vedrank wrote:Ah, Ataturk... Znao je malo pregoniti i nije uspio do kraja da sprovede svoje ideje, ali je znao sta radi... Sprijecio je Tursku da postane danasnji Iran... :thumbup:

Najjača mu je bila kad pita imame mogu li oni ili njihov Bog ugasiti svijecu na njegovom lusteru... Na njihovo: "Ne!" on vadi pištolj i pogađa svijecu: "Zato ja mogu!" (ne citiram, nego na svoju ruku vrsim rekonstrukciju razgovora)
Al Ataturk je mrtav, a i polahko njegove ideje odumiru. Možda najbolaj ilustracija je spomenik njegovoj poćerki, koji stoji posran golubljevim izmetom.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#10 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Jazz_Junkie »

ikrime wrote:
vedrank wrote:Ah, Ataturk... Znao je malo pregoniti i nije uspio do kraja da sprovede svoje ideje, ali je znao sta radi... Sprijecio je Tursku da postane danasnji Iran... :thumbup:

Najjača mu je bila kad pita imame mogu li oni ili njihov Bog ugasiti svijecu na njegovom lusteru... Na njihovo: "Ne!" on vadi pištolj i pogađa svijecu: "Zato ja mogu!" (ne citiram, nego na svoju ruku vrsim rekonstrukciju razgovora)
Al Ataturk je mrtav, a i polahko njegove ideje odumiru. Možda najbolaj ilustracija je spomenik njegovoj poćerki, koji stoji posran golubljevim izmetom.
Svaki spomenik stoji "posran golubovim izmetom."
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#11 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by ikrime »

Jazz_Junkie wrote:
ikrime wrote:
vedrank wrote:Ah, Ataturk... Znao je malo pregoniti i nije uspio do kraja da sprovede svoje ideje, ali je znao sta radi... Sprijecio je Tursku da postane danasnji Iran... :thumbup:

Najjača mu je bila kad pita imame mogu li oni ili njihov Bog ugasiti svijecu na njegovom lusteru... Na njihovo: "Ne!" on vadi pištolj i pogađa svijecu: "Zato ja mogu!" (ne citiram, nego na svoju ruku vrsim rekonstrukciju razgovora)
Al Ataturk je mrtav, a i polahko njegove ideje odumiru. Možda najbolaj ilustracija je spomenik njegovoj poćerki, koji stoji posran golubljevim izmetom.
Svaki spomenik stoji "posran golubovim izmetom."
Paa, u Turskoj to baš nije bio slučaj. No, nejse..neda mi se naširoko elaborirati politički zaokret Turske otkako AK partija vođena geoplotičkim magom Ahmetom Davetogluom dođe na vlast.
vedrank
Posts: 139
Joined: 06/05/2010 13:43

#12 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by vedrank »

ikrime wrote:
vedrank wrote:Ah, Ataturk... Znao je malo pregoniti i nije uspio do kraja da sprovede svoje ideje, ali je znao sta radi... Sprijecio je Tursku da postane danasnji Iran... :thumbup:

Najjača mu je bila kad pita imame mogu li oni ili njihov Bog ugasiti svijecu na njegovom lusteru... Na njihovo: "Ne!" on vadi pištolj i pogađa svijecu: "Zato ja mogu!" (ne citiram, nego na svoju ruku vrsim rekonstrukciju razgovora)
Al Ataturk je mrtav, a i polahko njegove ideje odumiru. Možda najbolaj ilustracija je spomenik njegovoj poćerki, koji stoji posran golubljevim izmetom.
Ideje odumiru? Pa nisam bas siguran, ali mislim da u svijetu vise ima sekularnih drzava nego onih nazovimo "religijskih"! :D Toliko o odumiranju ideje! :D
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#13 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by ikrime »

vedrank wrote:
ikrime wrote:
vedrank wrote:Ah, Ataturk... Znao je malo pregoniti i nije uspio do kraja da sprovede svoje ideje, ali je znao sta radi... Sprijecio je Tursku da postane danasnji Iran... :thumbup:

Najjača mu je bila kad pita imame mogu li oni ili njihov Bog ugasiti svijecu na njegovom lusteru... Na njihovo: "Ne!" on vadi pištolj i pogađa svijecu: "Zato ja mogu!" (ne citiram, nego na svoju ruku vrsim rekonstrukciju razgovora)
Al Ataturk je mrtav, a i polahko njegove ideje odumiru. Možda najbolaj ilustracija je spomenik njegovoj poćerki, koji stoji posran golubljevim izmetom.
Ideje odumiru? Pa nisam bas siguran, ali mislim da u svijetu vise ima sekularnih drzava nego onih nazovimo "religijskih"! :D Toliko o odumiranju ideje! :D
Ima ona jedna turska poslovica koja kaže: ne valja hititi.

Uostalo, nisam sasvim siguran da si dovoljno upoznat sa kemalističkom ideologijom, niti sa političkim gibanjima u Turskoj danas. Ustvari, sasvim sam siguran da nisi, inače bi ne bi napisao to što si napisao,

Tebi je glavno, da je on izofiro imame.

Može molba jedna, i molim te da je ne shvatiš kao uvredu, molio bi te da me poštediš daljeg repliciranja. Dobro, ako želiš da tvoja bude zdanje, so bi it.

Svako dobro.
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#14 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Adriatic »

Ataturk je jedan od najvećih ljudi ikad.
Jedini je koji je uspio u jednoj izrazito vjerskoj državi, odvojiti vjeru od države i uspostaviti sekularno društvo.
Zato ga ove bradonje sa kratkim pantalonama ne mogu smisliti.
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#15 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by silm »

Adriatic wrote:Ataturk je jedan od najvećih ljudi ikad.
Jedini je koji je uspio u jednoj izrazito vjerskoj državi, odvojiti vjeru od države i uspostaviti sekularno društvo.
Zato ga ove bradonje sa kratkim pantalonama ne mogu smisliti.
Nije mudro hititi sa konkluzijama. Sve je zakratko a sve sto je uvjetovano vremenom na kraju otpada kao gnjlez samo svjetlost Stvoritelja je vjecna. Lijepo je srce cistiti od mrznje da svjetlost unidje. Ma kakve radikalne mjere da se poduzmu Ljubav prema iz srca se ne moze izbrisati. Jer On voli i voli da bude voljen. I On je garant. Evo filma iz Turske, mnogo godina, posle radikalnih mjera koji govori o snazi ljubavi obicnog covjeka prema Hvalitelju.
http://video.google.com/videoplay?docid ... 3032102947
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#16 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by beautyfool »

Adriatic wrote:Ataturk je jedan od najvećih ljudi ikad.
Jedini je koji je uspio u jednoj izrazito vjerskoj državi, odvojiti vjeru od države i uspostaviti sekularno društvo.
Zato ga ove bradonje sa kratkim pantalonama ne mogu smisliti.
I jedini koji je preko noci stvorio nepismen narod jer mu je naum palo da promijeni sluzbeno pismo pa je zakonom zabranio upotrebu arapskog pisma koje je do tad bilo pismo turaka :roll:
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#17 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Adriatic »

beautyfool wrote:
Adriatic wrote:Ataturk je jedan od najvećih ljudi ikad.
Jedini je koji je uspio u jednoj izrazito vjerskoj državi, odvojiti vjeru od države i uspostaviti sekularno društvo.
Zato ga ove bradonje sa kratkim pantalonama ne mogu smisliti.
I jedini koji je preko noci stvorio nepismen narod jer mu je naum palo da promijeni sluzbeno pismo pa je zakonom zabranio upotrebu arapskog pisma koje je do tad bilo pismo turaka :roll:
Čuj Ataturk onepismenio narod?
Jel ti dobro?
Zar treba nabrajati šta je taj čova učinio za Tursku?
Da nije njega bilo, što neko reče, danas bi to bio drugi Iran.
Ja znam da je ovima sa skraćenim pantalonama, trn u oku ovakva Turska, jer bi i tamo htjeli sveopštu talibanizaciju, ali šipak. Vojska je tamo još uvijek jaka i od toga zasad nema ništa.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#18 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by beautyfool »

Adriatic wrote:
beautyfool wrote:
Adriatic wrote:Ataturk je jedan od najvećih ljudi ikad.
Jedini je koji je uspio u jednoj izrazito vjerskoj državi, odvojiti vjeru od države i uspostaviti sekularno društvo.
Zato ga ove bradonje sa kratkim pantalonama ne mogu smisliti.
I jedini koji je preko noci stvorio nepismen narod jer mu je naum palo da promijeni sluzbeno pismo pa je zakonom zabranio upotrebu arapskog pisma koje je do tad bilo pismo turaka :roll:
Čuj Ataturk onepismenio narod?
Jel ti dobro?
Zar treba nabrajati šta je taj čova učinio za Tursku?
Da nije njega bilo, što neko reče, danas bi to bio drugi Iran.
Ja znam da je ovima sa skraćenim pantalonama, trn u oku ovakva Turska, jer bi i tamo htjeli sveopštu talibanizaciju, ali šipak. Vojska je tamo još uvijek jaka i od toga zasad nema ništa.
Meni nema potrebe da nabrajas sta je uradio, sasvim dovoljno znam o Mustafi Kemalu o njegovom uticaju u onom vremenu a i danasnjem vremenu, procitaj jos jednom moj post, hoces reci da nije promijenio pismo u Turskoj ?
A taj dio o skracenim pantalonama i slicno me uopste ne zanima, ja jako rijetko razdvajam ljude na taj nacin ali eto valjda je kod nekih imidz bitan faktor :)
Selam alejkum
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#19 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by Jazz_Junkie »

Stopa pismenosti na tlu danasnje Turske kao bila veoma visoka dok je arapsko pismo bilo sluzbeno, hm? :-)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#20 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by beautyfool »

Jazz_Junkie wrote:Stopa pismenosti na tlu danasnje Turske kao bila veoma visoka dok je arapsko pismo bilo sluzbeno, hm? :-)
Ako uporedis taj vakat i danasnji generalno u svijetu razlika je ogromna u pismenosti ali ako onesposobis jos onaj dio jada koji su i pismeni mjenjajuci im sluzbeno pismo eh onda je vec to problem, ali hvala Bogu turci su uvijek bili vrijedan narod i svojim radom su postigli ono sto su danas, svaka im cast.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#21 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by dr.Gonzo »

I jedini koji je preko noci stvorio nepismen narod jer mu je naum palo da promijeni sluzbeno pismo pa je zakonom zabranio upotrebu arapskog pisma koje je do tad bilo pismo turaka :roll:
Ovo je zaista smijesan i apsurdan argument.

Koliki je bio procenat pismenosti prije nego sto je dosao Ataturk, a koliki jedno 10 godina kasnije? Prije su znali pisati samo vjerski cinovnici i malobrojna vlastela, a ubrzo nakon toga citav narod.

Ako nista, Turci mu se trebaju zahvaliti sto ih je opismenio.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#22 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by kamen spoticanja »

Adriatic wrote:Ataturk je jedan od najvećih ljudi ikad.
Jedini je koji je uspio u jednoj izrazito vjerskoj državi, odvojiti vjeru od države i uspostaviti sekularno društvo.
Zato ga ove bradonje sa kratkim pantalonama ne mogu smisliti.
da ali si zaboravio napomenut da kad se ratovalo vodio turske u dzihad...dakle borio se za islam ne za tursku :) a onda je malo promjenio kurs :roll:
no sto ti je Bozija volja...ni 100 godina poslije uz najagresivniji sekularizam(komparacije radi titina jugoslavija je bila meka ili ako cete vatikan o odnosu na turske sekulariste) ikad vidjen, Turska se vratila na kurs koji joj je prirodan :)
i svasta ce vas iznenadit u vremenu koje dolazi ;-) od tih "zadrtih" anadolaca :)
escobar_
Posts: 341
Joined: 17/03/2008 22:30
Location: 0111010001111010
Contact:

#23 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by escobar_ »

Ovo mi je najjače kad mi ljudi kojima je do islama stalo koliko i meni do Istočnog Timora počnu govoriti kako se ja trebam moliti... :roll: :roll:
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#24 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by beautyfool »

Luter wrote:
kamen spoticanja wrote:
Adriatic wrote:Ataturk je jedan od najvećih ljudi ikad.
Jedini je koji je uspio u jednoj izrazito vjerskoj državi, odvojiti vjeru od države i uspostaviti sekularno društvo.
Zato ga ove bradonje sa kratkim pantalonama ne mogu smisliti.
da ali si zaboravio napomenut da kad se ratovalo vodio turske u dzihad...dakle borio se za islam ne za tursku :) a onda je malo promjenio kurs :roll:
no sto ti je Bozija volja...ni 100 godina poslije uz najagresivniji sekularizam(komparacije radi titina jugoslavija je bila meka ili ako cete vatikan o odnosu na turske sekulariste) ikad vidjen, Turska se vratila na kurs koji joj je prirodan :)
i svasta ce vas iznenadit u vremenu koje dolazi ;-) od tih "zadrtih" anadolaca :)
Sve da i jeste ovo tačno, a nije potpuno, to opravdava Ataturkove strahove, da je parazitski sloj uleme (kalifata) opasnost za sve muslimanske narode a ne samo Turke. Oni čekaju, da narodima nabace luđačku košulju ne čitanja, ne razumjevanja, knjige časnoga Kurana. Oni žele slijep narod, neuk, koji će se kao moliti a ništa ne razumjeti, kao učiti a potpisivati se prstom i to sve "u ime Allaha". Oni hoće da narodu nameću svoju volju, svoju vlast. I zato treba spasiti i Allaha, i Muhameda a.h.v ali Kuran časni poslat svim ljudima a ne samo imamima, sultanima i pojedinim narodima (arapima). U suprotnom cijela priča nema smisla, Svi ljudi su pred Allahom dž. š. jednaki i zašto bi se Turci molili svom Allahu na arapskom jeziku koji ne razumiju? Zašto bi se Bosanci molili svom na arapskom kog ne razumiju? Zar to nije grijeh pred Allahom, Muhamedom, Kuranom časnim?????
Interesantno tumacenje, samo sta je a.h.v ???? :?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#25 Re: Ezan u Turskoj za vrijeme Ataturka

Post by beautyfool »

escobar_ wrote:Ovo mi je najjače kad mi ljudi kojima je do islama stalo koliko i meni do Istočnog Timora počnu govoriti kako se ja trebam moliti... :roll: :roll:
Zato sto oni znaju sta je bolje za tebe :oops: :-D
Locked