Ezan s moje Dzamije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#26 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by DEMONIKA »

lajkujMe wrote: 27/07/2022 21:34 Moje pitanje je da li ja mogu nekako uticati na ovo? Dal bi bilo primjereno da pridjem Imamu i kazem mu eto jarane, krestis de ne uznemiravaj djecu u 5 ujutru?
Ili da na neki drugi nacin reagujem? Ili da jednostavno sutim i da se nadam skoroj promjeni Imama?
ovo i mene zanima
što je puno puno je
meni su 3 u blizini + crkvena zvona svako pola sata
nenormalno
decibeli na izdisaju

jedino imam sreću da zorom lik koji uči ezan (iliti kako se već to kaže)
ima prekrasan glas i u momentu dok slušaš dođe ti da se odrekneš ateizma :mrgreen:

ali ozbiljno, negdje treba staviti granicu decibela koje proizvode vjerski objekti
mislim, ako je taj gore svemoćan, i šapat će mu biti dovoljan
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#27 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by lajkujMe »

Optimus09 wrote: 28/07/2022 00:01 Jel ti smeta nacin izvodjenja ili buka?
Ezan je poziv na namaz,ne mora ga uciti Mishary,nemaju svi iste glasovne sposobnosti.
U svakom slucaju kad odem u dzamiju i imam uci ezan uzivo,daleko mi je draze od kasete.
Ako ti buka smeta,porazgovaraj ljudski :bih:
Nacin izvodjenja :lol: vec sam napisao kad je kaseta uzivam lijepo je za cuti.
Kad je Imam onda skacem iz kreveta :lol:

Iskreno mislim da je ovo moderni problem, prije zvucnika uzivo ucis a glas ne mozes pojacati na 100 decibela ucis koliko ti glas moze.
Sad jacina zavisi od dugmeta na pojacalu :(
Last edited by lajkujMe on 28/07/2022 07:02, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#28 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by muha_sa »

MMM1977 wrote: 28/07/2022 00:02 Ja živim 50 metara od džamije a ezan okujiše neki dedo za kog svaki put mislim da će izdahnuti na pola ezana
:lol: :lol: :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#29 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by SmokingMan »

Rcimimo, pogrešno izgovaranje harfova, eto šta upropaštava jedan ezan.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#30 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by Milenkov buraz »

lajkujMe wrote: 27/07/2022 21:34 :
Spoiler
Show
run:

Nekoliko dana razmisljam dal da ovo uopste postavim ne zelim nikoga da uvrijedim i nemojte misliti da sam dosao da vrijedjam ili slicno halalite :)

Ovako necu puno detaljisati evo vam prvo ovo molim da preslusate

https://youtube.com/shorts/XjDZ9_ROgsw?feature=share


Nadam se da svi imate istu reakciju kao ja pogotovo nakon sto ovo slusas svaki dan. :cry:
Pa da krenem s pricom, rijec je o dzamiji pored moje kuce, Stari Grad Sarajevo, ko je iz malahe zna koja je dzamija :D
Koja je dobila novog Imama predprosle godine. Iskreno ne znam covjeka licno, necu kriti nisam bas vjerski nastrojen sto nadam se nije problem za moj post.
Prije njega Ezan je uvijek bio "kaseta" lijep ezan za cuti predobar glas.
Sad je miks te "kasete" i miks Vokala :-?
Nekad on, nekad njegova djeca.
On je je da vam budem iskren losiji od ovog djeteta a sto je mladje dijete (ima ih 3) to je "nak'o" jos losije.
Inace imam utisak da ne zna rukovati "opremom" jer cesto upali i treba mu po min da se snadje pojacava smanjuje ton i uzrokuje ostre zvukove.
I veoma je pojacao zvuk nego ranije.
Kasni cesto za drugim Ezanima.
Za Bajram je fulo :(

Takodjer kad je vokal zna cesto skratiti-zbrzati Ezan sto mi iskreno smeta jer mislim da bi trebao skroz da ga obavi kad je vec poceo!

Iskreno obradujem se svaki put kad cujem kasetu ono radovanje ko kad dijete dobije lizalo.
Kad vokal cujem hocu da se roknem u mozak.
Eto iskreno ovako da vam kazem.

Moje pitanje je da li ja mogu nekako uticati na ovo? Dal bi bilo primjereno da pridjem Imamu i kazem mu eto jarane, krestis de ne uznemiravaj djecu u 5 ujutru?
Ili da na neki drugi nacin reagujem? Ili da jednostavno sutim i da se nadam skoroj promjeni Imama?

Halalite


Obrati se IZ, napiši mail ili dopis, pojasni situaciju pogotovo to da fuli ili kasni te da se čuju ostali popratni zvukovi. Mislim da će reagovati...ništa direktno tom imamu, samo IZ dopis ili mail, to ti je najbolje.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#31 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by dustaban »

Kolko ja poznajem islam, a poznajem, izvorni smisao munare, mujezina i ezana jeste da definiše dimenziju dzemata. Dzemat je podrucje dokle se cuje ezan. Ako je prirodan ljudski glas. To je tako bilo u vrijeme bez pojacala.
Ali taj detalj je zapravo odredio sve. Zato se islam i krscanstvo razlikuju "infrastrukturno".
E sad sto smo mi napola modernizovali te stvari a napola ostavili kakve su bile (avionima na dzumu, ibrik kraj wc solje :mrgreen: ) to je sad ona dubioza religije opcenito.
Sto se mene licno tice najbih volio kad bi vas vjernike pozivali na molitve SMSom.
:mrgreen:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#32 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by Milenkov buraz »

dustaban wrote: 28/07/2022 07:52 Kolko ja poznajem islam, a poznajem, izvorni smisao munare, mujezina i ezana jeste da definiše dimenziju dzemata. Dzemat je podrucje dokle se cuje ezan. Ako je prirodan ljudski glas. To je tako bilo u vrijeme bez pojacala.
Ali taj detalj je zapravo odredio sve. Zato se islam i krscanstvo razlikuju "infrastrukturno".
E sad sto smo mi napola modernizovali te stvari a napola ostavili kakve su bile (avionima na dzumu, ibrik kraj wc solje :mrgreen: ) to je sad ona dubioza religije opcenito.
Sto se mene licno tice najbih volio kad bi vas vjernike pozivali na molitve SMSom.
:mrgreen:
Ne treba, treba razlgas, tajmer i jednostavno je. Treba se držati tradicije uz upotrebu modernih sredstava. Treba isto tako zakonom definisati i ujednačiti snagu razglasa i decibele. Konkretno ovaj slučaj efendija bi trebao biti odgovoran ako je musliman pa problem sa razlasom prijaviti IZ, siguran sam da ima neko ko održava te razglase pa da popravi. Na kraju to mu je dužnost da brine o svakom segmentu svog džemata i džamije. Barem ja to tako vidim iako ne prakticiram vjeru.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#33 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by lajkujMe »

Nije problem u razglasu problem je sto ga Imam ne zna korisiti to odgovorno tvrdim.
Zaboravio sam napomenuti da cesto zna Kasetu da pali gasi za vrijeme Ezana jer vrti dugmad naglo smanji i pojaca zvuk.
Ili mu se skroz ukine zvuk i onda pauza od 10 sekundi pa opet upali na Maks
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#34 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by dustaban »

Haman bi onu Bakirovu robotizaciju Bosnjaka trebalo prvo implementirati na hodzama
:mrgreen:
dorkcic
Posts: 752
Joined: 19/12/2008 20:26

#35 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by dorkcic »

sale07 wrote: 27/07/2022 21:43
Jesi li se maskirao dok si snimao :D

Salu na stranu, moj ti je savjet da se obratis direktno tom imamu, ako je normalan naci ce se neko rješenje. Ili ako znas nekog iz komsiluka da je dobar s tim imamom, mozes pokušati i preko te osobe.
Ako to ne bude pilo vode, sastavi lijepo mail i posalji u medžlis, glavnom imamu.
Mora biti negdje sluha.
No pun intended :lol:

Nemam neki savjet, ima i kod mene jedan, srećom on bude samo ponekad, ali zna mu puknut glas ili naglo vrisne pa bude šega svima. :-D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#36 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by dr_Evil »

AtillaS wrote: 28/07/2022 00:11 Moram :D

Haha genijalno, pa nisam znao za ovu stvar :D Odlicna!
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#37 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by apsidejzi »

dr_Evil wrote: 30/12/2022 09:23
AtillaS wrote: 28/07/2022 00:11 Moram :D

Haha genijalno, pa nisam znao za ovu stvar :D Odlicna!
Dubioza kolektiv ;)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#38 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by apsidejzi »

lajkujMe wrote: 28/07/2022 08:22 Nije problem u razglasu problem je sto ga Imam ne zna korisiti to odgovorno tvrdim.
Zaboravio sam napomenuti da cesto zna Kasetu da pali gasi za vrijeme Ezana jer vrti dugmad naglo smanji i pojaca zvuk.
Ili mu se skroz ukine zvuk i onda pauza od 10 sekundi pa opet upali na Maks
Pregledah tvoj video i moj savjet ti je da stavis jos jedan sloj gipsanih ploca iznutra, lijepo izgletujes i ofarbas. Promijeni stolariju sa nekom kvalitetnijom. Zasto sve to? Gipsane ploce su izvrstan zvucni izolator a kvalitetna stolarija takodjer. Jbg, sa rogatim se ne mozes bosti, ali mozes zvucno izolirati.

Fakat se ne zajebajem. Sa zvucnom izolacijom ces dobiti jos i termicku izolaciju sto je opet dobro. Jest malo posla i malo kosta, ali gipsane ploce su generalno jeftine.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65596
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by _BataZiv_0809 »

dustaban wrote: 28/07/2022 07:52 Zato se islam i krscanstvo razlikuju "infrastrukturno".
Na sta mislis?
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#40 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by zposao »

_BataZiv_0809 wrote: 31/12/2022 07:50
dustaban wrote: 28/07/2022 07:52 Zato se islam i krscanstvo razlikuju "infrastrukturno".
Na sta mislis?
Možda na gustoću rasprostranjenosti vjerskih objekata?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#41 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by agent_zero »

Kad već spominjemo ezane, ne mogu a da ne primjetim da je već dugo vremena ezan sa Ferhadija džamije u istoimenoj ulici zaista preglasan. Ne možeš proći tim dijelom ulice oko podneva koliko je glasno, a sve zbog gustoće zgrada okolo, pa dodatno sve odzvanja.

Zaista ne vidim potrebu za toliko glasnim ezanom, umjesto da ga je lijepo čuti i uživati kako mujezin uči, samo prođeš što brže jer probi uši glasnoća.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#42 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by carobnjak_N »

Ima toga koliko hoćeš, ljudi bez ikakvog sluha, okujišu.
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#43 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by vaučer »

Iako nisam musliman a ni vjernik, meni je ezan u predveče sparnih mostarskih dana ljeti nešto najdivnije. Kad ono šetaš, asfalt isparava vrućinu, malo potpuhne s Neretve i ponese zvuk molitve. Doslovno možeš putovati u prošlost na tom zvuku.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5530
Joined: 12/10/2014 01:12

#44 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by skupljac_zeljeza »

vaučer wrote: 08/02/2023 16:50 Iako nisam musliman a ni vjernik, meni je ezan u predveče sparnih mostarskih dana ljeti nešto najdivnije.
Večernji ezani kao i jutarnji povuku više emocija.




Ovo je Bosna.



PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#45 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by PM72 »

vaučer wrote: 08/02/2023 16:50 Iako nisam musliman a ni vjernik, meni je ezan u predveče sparnih mostarskih dana ljeti nešto najdivnije. Kad ono šetaš, asfalt isparava vrućinu, malo potpuhne s Neretve i ponese zvuk molitve. Doslovno možeš putovati u prošlost na tom zvuku.
Volio bih da prenoćiš jednu noć na Alipašinom pored Fahdove džamije...pa da na sabahu skočiš iz kreveta kad puste ezan sa desetak zvučnika odvrnutih do kraja...

Doslovno putuješ u prošlost jer se Fahdu sjetiš svih predaka
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#46 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by vaučer »

PM72 wrote: 09/02/2023 12:10
vaučer wrote: 08/02/2023 16:50 Iako nisam musliman a ni vjernik, meni je ezan u predveče sparnih mostarskih dana ljeti nešto najdivnije. Kad ono šetaš, asfalt isparava vrućinu, malo potpuhne s Neretve i ponese zvuk molitve. Doslovno možeš putovati u prošlost na tom zvuku.
Volio bih da prenoćiš jednu noć na Alipašinom pored Fahdove džamije...pa da na sabahu skočiš iz kreveta kad puste ezan sa desetak zvučnika odvrnutih do kraja...

Doslovno putuješ u prošlost jer se Fahdu sjetiš svih predaka
:D Vjerujem ti. Jeb'ga, to je naš BH mentalitet gdje ne znamo mjeru ni u čemu. Ali generalno, ezan daje divnu patinu našim gradovima.
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#47 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by muha_sa »

vaučer wrote: 09/02/2023 12:40
PM72 wrote: 09/02/2023 12:10

Volio bih da prenoćiš jednu noć na Alipašinom pored Fahdove džamije...pa da na sabahu skočiš iz kreveta kad puste ezan sa desetak zvučnika odvrnutih do kraja...

Doslovno putuješ u prošlost jer se Fahdu sjetiš svih predaka
:D Vjerujem ti. Jeb'ga, to je naš BH mentalitet gdje ne znamo mjeru ni u čemu. Ali generalno, ezan daje divnu patinu našim gradovima.
Jest nekad kad je to bio milozvuk--sad na sve lici osim na nekdašnji ezan :-)
User avatar
mirota
Posts: 2260
Joined: 11/01/2018 11:42

#48 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by mirota »

ja volim ezan sa trebinjske dzamije isto kao i zvona sa obje crkve...to je bogatstvo, sjecanje na sretno djetinjstvo, postovanje prema vjeri, ali onoj neiskrivljenoj. :izet: :bih:
armin071
Posts: 5265
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#49 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by armin071 »



Neka “sprže” ovoga na cd i podjele umjesto ovih “novopečenih” ja mislim da će ako ga dovoljno pojačaju i komšije iz I. Sarajeva početi da prelaze na Islam. Ko što ljudi kažu nije svako za doktora isto tako ne može svako ni da mujezini….
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#50 Re: Ezan s moje Dzamije

Post by jednonogi_Jack »

Kaže moj punac hodži: "Hodža džaba si ti to odvrnuo do daske, neće ti oni iz Zborišta (pravoslavci) doći da klanjaju." :)
Post Reply