extreme survive school

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
cappy_tempo1
Posts: 33
Joined: 24/09/2012 19:03

#1 extreme survive school

Post by cappy_tempo1 »

Postovani,

Veliko nam je zadovoljstvo informisati Vas da je Sportski klub Opstanak iz Sarajeva dobio oficjelno zastupništvo škole ekstremnog preživljavanja ( http://www.extremesurvive.com/ ), te Vas ovom prilikom pozivamo na prvi dvodnevni seminar ovakve vrste na temu "Winter survival" koji će voditi istaknuti stručnjak iz ove oblasti.

Image

Cijena seminara je 100KM, a ukljucuje dvodnevni-cjelodnevni boravak u šumskim prijedjelima u okolici Sarajeva (Skakavac - Bukovik) popraćen predavanjem na datu temu. Učesnici će po završetku istog dobiti certifikat.

Neophodna oprema:
- nož,
- preklopni ašov-lopata,
- kabanica.

www.opstanak.net
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#2 Re: extreme survive school

Post by Mustafapasa »

Bavi li se iko tehnikama i vjestinama prezivljavanja u teskim okruzenjima i uslovima?

Nadam se da ce ova tema posluziti kao osnova za razmjenu znanja i pruzanja informacija na ovu tematiku.
Mi iz SK Opstanak smo tokom zime organizirali specijalisticki kurs prezivljavanja u teskim zimskim uvjetima.
Da se razumijemo, cilj kursa nije bio "idemo se igrati Bear Grilsa", vec da zaista od profesionalaca naucimo kako i sta se sve moze iskoristiti da bi covjek sebi obezbjedio uslove za egzistenciju (ukoliko se nadje u takvom okruzenju) u prirodi.

Kurs je u trajanju od dva dana obradjivao razlicite tematike, pocevsi od ispravnog odabira odjece, kako tijelo i na koje nacine gubi toplotu, koje cu to najcesce greske koje planinari i osobe koje vole prirodu i hodanje po njoj prave, pravilan odabir opreme, dehidracija, hipotermija, prikaz mnostva "trikova" za prezivjavanje, pa to realnih tehnika paljenja vatre u zimskom periodu (odabir i priprema materijala), pravljenja sklonista, klopki, signalnih vatri i sl.

Neke od stvari koje smo ucili jeste i to da se prilikom odabira opreme, obrati paznja da ono sto je nepotrebno, to se i ne nosi. Kako bi to ispravno odabrali, naucili smo da svaki dio opreme koji cemo nositi s nama treba da ispunjava minimalno 3 funkcije, pa tako npr.kais, koji pored svoje primarne funksije, ukoliko ga modifikujete sa dodatnim rupama, moze posluziti kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja, moze se koristiti kao drzac prilikom spustanja, za zastitu ruku prilikom penjanja uz ostre ivice stijena, te npr.ukoliko se namaze polir pastom, moze se koristiti i za ostrenje nozeva.

Ucili smo da se obicne sibice stavljanjem u parafin/vosak mogu uciniti vodootpornim, da paljenje vatre sa kresivom je izrazito teko i zahtjeva mnogo dodatnih priprema, da prva dva zmijska ujeda su zapravo suha zbog percepcije zmije i njenog plijena, ucili smo i da se zenski zanponi mogu koristiti kao sredstva za izvlacenje vode iz pukotina stijene kao i za filtraciju vode (tanponi se nabiju na otvor flase iz koje istice voda), ucili smo tehnike upotrebe noza...

uskoro vise tekstova, do tada moze neko podjeliti svoja iskustva/znanja...
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#3 Re: extreme survive school

Post by Mustafapasa »

Donosimo nastavak teksta o tehnikama prezivljavanja u prirodi...

Najjednostavniji oblik kompasa jeste komad zice cija se jedna strana namagnetizira trljajuci u jednom smjeru o svilu. Nakon toga isti se poveže na sredinu sa koncem ili nekim tankim vezivnim materijalom i pokazat ce putanju sjevera.
Pored navedenog, moguce je se orjentisati i drugim metodama poput orjentacije stabala i njihovih grana, busenja i sl. Inace, najbolji kompasi su oni koji su ispunjeni tekucinom. Nekada cete vidjeti kompas u drsci noza, nije lose ali kompas bi mogao brzo izgubiti svoju preciznost, nakon što bi se nožem zasijecala tvrđa drveća (uslijed trenja).

Svatko je "oštar" i spreman onoliko koliko je oštar i sam nož. Nož kao važan dio opreme za
preživljavanje mora se držati uvijek oštrim i spremnim za uporabu. Ne koristite ga u svrhe kojima ne služi.
Nikada ga ne bacajte u drveće i ne zabijajte u zemlju jer time rizikujemo trajna oštećenja ostrice ili cak puknuca. Održavajte ga čistim ako ga ne koristite duže vrijeme, nauljite ga i držite u futroli.
Pri prolasku kroz gustu prirodu imajte naviku s vremena na vrijeme provjeravati da se nož nije izgubio ili
ispao. To će s vremenom postati automatski refleks, posebice nakon savladavanja težeg terena.
Nozeva ima raznih vrsta, kao i oblika, a sve ovisi o namjeni za koju se nož nabavlja, što je važno za jednog avanturistu i ljubitelja prirode da ispravno razumije. Nož u prirodi treba da je višestruko funkcionalan jer predstavlja nezamjenjiv dio opreme. Višestruka funkcionalnost se ogleda u tome da se njime mogu oštriti i praviti druga oružja, da može guliti i da je jednostavan za upotrebu kako pri preciznim radovima tako i za potrebe "hard" poslova. Oštrica noža treba da je od jakog materijala da može izdržati udare određene po sebi. Primjer: želite odsjeci deblju granu, to cete uraditi tako sto cete po ostrici noza udarati drugim komadom drveta. Noz zavrijedjuje da se za njega potrosi vise novca.

Prvo mjesto gdje ćete pronaći vodu je u dolinama gdje joj je prirodno stanište. Ako nema potoka ili
bazena, potražite veću zelenu vegetaciju i pokušajte je iskopati. Moguće je da ima vode odmah ispod
površine zemlje i ona će začas ispuniti iskopanu jamu.
potrebno je i pozeljno sumnjajti u svaki bazen s vodom (u prirodi) gdje na obalama nema zelene vegetacije ili
su prisutne životinjske kosti. Vrlo je vjerojatno da je ili površina u neposrednoj blizini ili sama voda
zagađena hemikalijama, stoga ukoliko uz sebe nemate tablete za vodu, uvjek je pozeljno da se ista prokuha.
Voda se moze nacni na nekoliko nacina, uz pomoc nekoliko tehnika i na razlicitim mjestima. Sada cemo spomenuti samo neka a uskoro i clanak o tome: sakupljanje rose i kiše, zivotinje kao znak vode, kondenzacija, destilacija, voda iz snijega i leda itd...

Image

citamo se uskoro
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#4

Post by jOFLA »

...
Post Reply