EXIT - DUBIOZA KOLEKTIV

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
koka
Posts: 21
Joined: 03/06/2004 21:39
Location: GMT + 1:00 sat

#1 EXIT - DUBIOZA KOLEKTIV

Post by koka »

Nacionalistički ispadi na festivalu Exit

U četvrtak navečer, na Petrovaradinskoj tvrđavi, u okviru Exit festivala pred nekoliko hiljada posjetilaca okupljenih na Green Fusion Stageu nastupio je bh. bend Dubioza kolektiv.
Nastup Dubioze kolektiva je bio izuzetno prihvaćen i uspješan sve do trenutka kada je na kraju koncerta grupa emitirala audio snimak koji na direktan način govori o zločinima i genocidu počinjenim za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini, na što je publika reagovala nacionalističkim ispadima.

«Bilo nam je važno pojaviti se na ovom festivalu, zbog njegovog značaja, ali nam je bilo puno važnije reći istinu. Izražavajući svoje stavove kroz muziku, bilo je potrebno napomenuti publiku u Novom Sadu i na stravične stvari koje su se desile, a koje su počinili pripadnici srpskog naroda», rekao je Brano Jakubović, član Dubioze kolektiva napominjući kako se publika nakon puštanja spomenutog snimka «povampirila», te kako se osmočlani sastav benda na sceni na trenutak osjećao kao u ratu. «Ovaj put su nas srećom gađali samo flašama», dodaje Almir Hasanbegović.

«Željeli smo vidjeti reakciju publike, suočivši je s istinom, a kako je ovo naš prvi nastup u Srbiji, osjećali smo obavezu da izrazimo vlastiti – bosanskohercegovački identitet na koji smo ponosni, a čiji su nezaobilazni dio rat i genocid koji je nad nama počinjen», kazao je Vedran Mujagić i dodao kako nas godišnjica genocida u Srebrenici mora podsjetiti i na sve ostale gradove u kojima je genocid počinjen. «Samo na taj način možemo izraziti poštovanje prema žrtvama», rekao je Mujagić.


SVAKA VAM CAST.

User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#2

Post by Soul_Sista »

Imas li link novina ovog clanka?
buddha
Posts: 131
Joined: 01/02/2005 17:56

#3

Post by buddha »

BRAVO!
koka
Posts: 21
Joined: 03/06/2004 21:39
Location: GMT + 1:00 sat

#4

Post by koka »

Procitaj vijesti na sarajevo-x-u.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#5

Post by Soul_Sista »

SVAKA NJIMA CAST!

...samo nisam ocekivala ovake ispade na Exitu :(
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#6

Post by maccarona »

KOJA HRABROST

RESPEKT
BHman
Posts: 43
Joined: 25/05/2005 00:37
Location: Zemlja čudesa

#7

Post by BHman »

Respekt.

Velika je hrabrost pokazati istinu
tamo gdje je ljudi nisu htjeli ili nisi mogli cuti ili vidjeti.
koka
Posts: 21
Joined: 03/06/2004 21:39
Location: GMT + 1:00 sat

#8

Post by koka »

Valjalo je stisnut petlju. Sad su moji prefair.
sudnjidan
Posts: 525
Joined: 16/04/2005 10:34

#9

Post by sudnjidan »

Ne znam sta se cudite "incidentima". Novi Sad je centar srpskog fasizma, ono sto je 30-ih godina proslog vijeka bio Minhen za nacisticku Njemacku. U tom nekad multietnickom gradu na vlasti su radikali Vojislava Seselja.
vodoinstalater
Posts: 235
Joined: 14/07/2004 22:45

#10

Post by vodoinstalater »

Svaka casta ! Konacno neko sa jasnim stavom koji zastupa ne obaziruci se na okolinu ! I ne samo da sviraju sve bolje i bolje nego i porucuju prave stvari, pravi bend !
Aferim
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#11

Post by zlata »

Gdje je sad BIJELO DUGME...i Goran Bregovic? LJUDSKOST JE ljudskost!
Treba se mal'ko zrtvovati i za titulu ljudine...(za razliku od *izde).

Kod mnogih su lica tol'ko premazana interesom...da im je TESKO NACI OBRAZ.
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#12

Post by maccarona »

zlata wrote:Gdje je sad BIJELO DUGME...i Goran Bregovic? LJUDSKOST JE ljudskost!
Treba se mal'ko zrtvovati i za titulu ljudine...(za razliku od *izde).

Kod mnogih su lica tol'ko premazana interesom...da im je TESKO NACI OBRAZ.
Bijelo Dugme je samo za *ickice :-)
sudnjidan
Posts: 525
Joined: 16/04/2005 10:34

#13

Post by sudnjidan »

zlata wrote:Gdje je sad BIJELO DUGME...i Goran Bregovic? LJUDSKOST JE ljudskost!
Treba se mal'ko zrtvovati i za titulu ljudine...(za razliku od *izde).

Kod mnogih su lica tol'ko premazana interesom...da im je TESKO NACI OBRAZ.
Ovaj slucaj ce mnogobrojni obozavaoci Bregovica prokomentirati kao sto su odobravali i koncert Bijelog dugmeta. Bice, dakle, ona ofucana kako "ne treba mijesati muziku i politiku".
2HD
Posts: 33
Joined: 24/11/2004 18:26
Location: tamo i ovamo

#14

Post by 2HD »

??
Last edited by 2HD on 11/11/2005 05:20, edited 1 time in total.
buddha
Posts: 131
Joined: 01/02/2005 17:56

#15

Post by buddha »

2HD wrote:JA MISLIM DA JE KRAJNJA GLUPOST TO STO SU NAPRAVILI.Tamo vrlo dobro svi znaju sta su nam u Bosni napravili(razvalili i pobili..)tako da je Dubiozin postupak nepotreban.To je prije izazivanje Srpske mase sto je nepotrebno.Organizatori ih nisu zvali da bi oni predocavali zlocine iz Bosne vec da sviraju i pjevaju ! Mislim da su zatvorili vrata na EXITu ostalim bendovima iz BiH u buducnosti...Na kraju krajeva je8esh EXIT !
NEPOTREBNO IZAZIVANJE SRPSKE MASE?!?!?
Rasimm
Posts: 23
Joined: 29/10/2004 21:56

#16

Post by Rasimm »

da da...njima je ISTINA izazov......žalosno.eh,Srbijo crna..daleko od evrope kao autralija
koka
Posts: 21
Joined: 03/06/2004 21:39
Location: GMT + 1:00 sat

#17

Post by koka »

Glupo rezonujete. Njihov nacin predstavljana (muzika, video) je poruka kao u svakom umjetnickom djelu. REGISTRIRAJ, DO TEBE JE.
sudnjidan
Posts: 525
Joined: 16/04/2005 10:34

#18

Post by sudnjidan »

2HD wrote:JA MISLIM DA JE KRAJNJA GLUPOST TO STO SU NAPRAVILI.Tamo vrlo dobro svi znaju sta su nam u Bosni napravili(razvalili i pobili..)tako da je Dubiozin postupak nepotreban.To je prije izazivanje Srpske mase sto je nepotrebno.Organizatori ih nisu zvali da bi oni predocavali zlocine iz Bosne vec da sviraju i pjevaju ! Mislim da su zatvorili vrata na EXITu ostalim bendovima iz BiH u buducnosti...Na kraju krajeva je8esh EXIT !
Tako je to sa srpskom "masom". Gostoljubivi, srdacni, slatkorjecivi, ali samo dok ih ne podsjetis sta je radjeno u njihovo ime prije 10 godina. Onda podivljaju kao da su, u najmanju ruku, oni bili zrtve.
Hvala Dubiozi sto nas podsjeca kakve su nam istocne komsije. Istina, ne treba zanemariti i veliki broj onih koji rezonuju u stilu "legendarnog" Brege: Sta vam je ljudi, pa prije deset godina je zavrsio rat.
emmiirr
Posts: 149
Joined: 27/02/2005 00:17

#19

Post by emmiirr »

Kada sam prije par dana postavio temu u kojoj sam pokusao na povuci paralelu izmedju Gorana Bregovica i Djordja Balasevica, da bi u roku nekoliko sati ta tema je bila obrisana.Smatram da je ovo dobar trenutak da se pokusam prisjetiti posta od prije nekoliko dana.

Tada sam pisao kako je jedan od ta dva umjetnika tokom agresije na BiH na koncertima u Beogradu pjevao "Slobodane tebi su mase odane , ko slusa duse prodane , kao ja", a drugi umjetnik je bio zaduzen za muziku u propagandistickom filmu pod direktnim pokroviteljstvom agresorske JNA.Jedan je srao kako su za rat u BiH krivi ludjaci i papci , a drugi je pjevao "Krivi smo mi!", jedan je poslije rata patio od "kurcobolje" naspram onoga sto se desavalo u Sarajevu, drugi je dosao u Sarajevo i odrzao dva humanitarna koncerta i sav prihod poklonio sarajevskoj djeci bez roditelja. Jedan je Sarajlije koji su ostali u ratu u svom gradu smatrao nerazumnim , drugi ih je smatrao herojima.Jedan je rodjeni Sarajlije, drugi to nije ,a obojica su "samo umjetnici"

Pozdrav,
emmiirr
Posts: 149
Joined: 27/02/2005 00:17

#20

Post by emmiirr »

Kada sam prije par dana postavio temu u kojoj sam pokusao na povuci paralelu izmedju Gorana Bregovica i Djordja Balasevica, da bi u roku nekoliko sati ta tema je bila obrisana.Smatram da je ovo dobar trenutak da se pokusam prisjetiti posta od prije nekoliko dana.

Tada sam pisao kako je jedan od ta dva umjetnika tokom agresije na BiH na koncertima u Beogradu pjevao "Slobodane tebi su mase odane , ko slusa duse prodane , kao ja", a drugi umjetnik je bio zaduzen za muziku u propagandistickom filmu pod direktnim pokroviteljstvom agresorske JNA.Jedan je srao kako su za rat u BiH krivi ludjaci i papci , a drugi je pjevao "Krivi smo mi!", jedan je poslije rata patio od "kurcobolje" naspram onoga sto se desavalo u Sarajevu, drugi je dosao u Sarajevo i odrzao dva humanitarna koncerta i sav prihod poklonio sarajevskoj djeci bez roditelja. Jedan je Sarajlije koji su ostali u ratu u svom gradu smatrao nerazumnim , drugi ih je smatrao herojima.Jedan je rodjeni Sarajlija, drugi to nije ,a obojica su "samo umjetnici"

Pozdrav,
dr.
Posts: 436
Joined: 04/06/2005 13:32

#21

Post by dr. »

SVAKA ČAST! Svaki drugi komentar je suvišan!
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#22

Post by coltrane »

i od mene svaka cast.
zalosna_sova
Posts: 42
Joined: 16/12/2004 19:55

#23

Post by zalosna_sova »

preneseno sa B92:

Novi Sad -- Prve večeri "Egzita 05" dogodio se incident kada je članove zeničke grupe "Dubioza kolektiv" publika zasula flašama.

Oni su zasuti flašama pošto su, nakon pesme "Cannot Forgive", posvećene masakru 8.000 Muslimana u Srebrenici, pustili kolaž izjava srpskih političara, kao reakciju na zahtev osam nevladinih organizacija da se u Skupštini Srbije usvoji rezolucija kojom bi se osudio zločin u Srebrenici 1995.

Pošto su i u nastavku koncerta članovi grupe bili izloženi uvredama, pretnjama i flašama, koje su stizale od dela posetilaca, pevačica benda se na kraju nastupa obratila publici rečima: "Ljudi, ovo nije bilo namenjeno vama, ovo nije bila vaša borba", prenosi Fonet.

Organizatori "Egzita" najavili su da će u nedelju u ponoć obeležiti 10. godišnjicu zločina u Srebrenici.

evo i komentari .


I sve dok ovako nesto bude postojalo, sve dok budu postojali ljudi koji to podrzavaju, i dok na bilbordima koji govore o Srebrenici bude pisalo "bice repriza" (Pozeska ulica, Banovo Brdo), ovoj zemlji zaista treba lupiti rigorozne sankcije ... Samo napred, Exit, ne dajte se, vi ste retka svetla tacka u mraku zvanom Srbija.
(Uros, 8. jul 2005 12:00)



MI SMO ZEMLJA CUDA!!!! I kome vise treba Exit, kada smo i ovaj festival uspeli da upropastimo... Nemam reci...
(nemanja, 8. jul 2005 12:01)



Pa sad nisu bas morali da provociraju publiku evidentno politickim nastupom. Mislim da politici tu nije mesto. Pitam se kako bi prosao neki srpski bend da tako nesto pokusa u BH ili Hrvatskoj. Cini mi se da se nesto slicno, ranije dogodilo valjda Natasi Bekvalac kad je u Sarajevu htela da otpeva neku Cecinu pesmu, znaci cak i bez citiranja politicara!
(evropljanin, 8. jul 2005 12:01)



Nek' to pustaju onome kome je namenjeno.
(borba, 8. jul 2005 12:04)



Kakve veze ima moja generacija sa Srebrenicom. Ne zanima me ko je koga ubijao i ko je sta rekao dosao sam da slusam muziku a ne da me smaraju mracne misli.
(marko63, 8. jul 2005 12:05)



Pa ako iz dva razloga. Prvi, manje vazan: sve je to r'n'r. Drugi, vazniji, pa stvarno malo dajte smirite se, mi treba da se suocimo sa tim stvarima, sto dublje i sto pre, i mi treba da gledamo samo svoje grehe i krivice i za njima da idemo, ali isto tako treba da rade i drugi, a ne da dodju Bosanci pa da nas suocavaju a da sami sebe pre toga nisu ni korak primakli suocavanju, jer i oni imaju sa mnogo toga da se suoce. Mislim da je potez benda bio vrlo netaktican, nekulturan, socijalno nekompetentan, osim ako su namerno hteli da provociraju i dobiju flase, sto nije retko u roku.
(Boban, 8. jul 2005 12:05)



A kome je onda bilo namenjeno?
(Ziggy, 8. jul 2005 12:06)



Molim organizatore EXIT-a da objasne siroj javnosti zasto je na toj muzickoj manifestaciji neophodno pominjanje srebrenickih zrtava!?! Iako i sam osudjujem zlocin u Srebrnici ( a i ponosim se cinjenicom da sam osudjivao taj zlocin i ranije kada su o tome govorili samo pojedinci), ne vidim svrhu pominjenja tog zlocina na jednoj manifestaciji koja je po principu vesela i u kojoj ucestvuju mladici i devojke koji u vreme pocinjavanja zlocina u Srebrnici su bili deca!
(Marko, 8. jul 2005 12:10)



I tako se moze pokazati koliko je stalo srbima do Srebrenice i Bosanskih zrtava. Tako se mir pravi! Sramota! Ali ovdje su i ostale nacije svijeta pa ce se opet moci ugledati u casne gradjane Srbije!
(I tako se moze.., 8. jul 2005 12:17)



Prosto ne mogu da verujem da neki ljudi dolaze na Exit da bi izazvali nasilje a ne da se dobro provedu. O da li cu ikada shvatiti u kakvoj zemlji zivim !
(Ana, 8. jul 2005 12:20)



Dajte ljudi stvarno, ajde i Exit da upropastimo kao sve. Smirite strasti i uzivajte u ono malo stvari normalnih u Srbiji.
(Leka, 8. jul 2005 12:21)



Da, bio sam tamo sinoć. A kako može drugačije da se protumači "kolaž" pesama We Can forget, but not forgive i govora Nataše Kandić o Srebrnici nego kao čista provokacija. Šta je bio cilj ovakvog nastupa? Da upozna javnost Srbije sa događajima u Srebrnici? Pa, mi znamo šta se tamo desilo, ali kad vam neko na tako neprikladan način, kao oni sinoć "objašnjava" istinu, to u ljudima budi revolt. Pogotovu uz poruku "Možemo da zaboravimo, ali ne i da oprostimo". Uspeli su da svoj do tada odličan nastup upropaste i kraj koncerta dočekaju sa tridesetak ispruženih ruku koje pokazuju, pogađate šta. A ona devojka što peva (izvrsno) onda očigledno i ne konta kontekst i poruku koju upućuju okupljenima.
(Miki, 8. jul 2005 12:23)



Sve se to lepo uklapa u radikalski N.Sad. Čak su Exit uspeli da zagade ...
(Mashinovodja, 8. jul 2005 12:29)



Bacanje flasa je samo po sebi incident, ali po meni mnogo je veci incident zloupotreba muzickog dogadjaja za prezetnovanje licnog politicnog stava. Da podsetim: na koncerte dolaze ljudi razlicitih politickih uverenja, i treba biti vrlo pazljiv oko davanja podrske, deklaracija i slicnih stvari, koje mogu dovesti od incidenata. Sami organizatori su ocigledno vrlo nepromisljeni i neodgovorni.
(Smart, 8. jul 2005 12:34)



Posle se ljudi cude kako je u NS pobedio SRS.
(Željko, 8. jul 2005 12:35)



Za ovo su krivi samo i jedino organizatori. Exit treba da ostane ono sto prvobitno i jeste ideja- muzicki festival, a ne politpropagandni poligon, bilo koje strane. Exit ce se na kraju pretvoriti u neki megalomanski projekat koji je pojeo sam sebe...
(Ivana, 8. jul 2005 12:40)



Moja odluka da ove godine ne dodjem na EXIT sve mi vise zvuci pametnom. Ima jedna poanta, a netko je dobro primjetio. Ovaj dogadjaj ce strancima pokazati gdje se nalaze. Ne shvacaju oni natpise, vec vide flase koje lete... Hej, ljudi, flasama se gadja band na festivalu na koji je dosla masa ljudi iz vana ? Nazalost, losa slika ce otici van, jer jedan negativan glas radi vise od 1000 pozitivnih.
(Mr. No, 8. jul 2005 12:54)



Jos jedna sramota i pokazatelj koliko je fashizam pustio duboke korene u nasem drustvu. Te likove sa flasama bi trebalo sve snimati kamerama i posle lepo kuc-kuc na kucna vrata, izvolte 30 dana u Mitrovicu... Sve se lepo uklapa u najpopularniju fashisticku stranku u Srbiji, lokalnu vlast u nekadasnjoj "srpskoj Atini" a danas "srpskom Minhenu", patriotsko zlo i ludilo na svakom koraku.
Takav oportunisticki EXIT zaista vise nikom ne treba i na njega vise necu ici.
(dr Milan M. Cirkovic, 8. jul 2005 12:54)



Generalna proba za nedelju uveče.Tako se mladost Srbije suočava sa neprijatnim stvarima. Flašama. A Nataša Kandić - pa sama pojava je dovoljna za podgrevanje atmosfere linča. Ni meni se lično nije svideo način na koji je bend promovisao svoje ideje, ali flaše... Iako sam juče mislio suprotno, moram da se izvinim organizatorima - ipak su bili u pravu što su odustali od minuta ćutanja. Ako su Zeničani dobili flaše, ne smem ni da pomislim kakav arsenal bi bio upotrebljen tada. Nema to veze ni sa radikalskom vlašću, ni sa Novim Sadom. Mladi ljudi se ponašaju onako kako je 'uobičajeno' - na argumente flašama, na istinu klevetama. To je matrica života u našoj Srbijici.
(laik, 8. jul 2005 13:01)



Pa red je i bio da prestanu sva ta predavanja o nekakvom Egzitu kao svetloj tacki, urbanoj omladini, Srbiji i svetu, jeee, cool, etc. Tamo se skupljaju deca koja o malo cemu uopste imaju predstavu. Cirkus je jos veci sto se sve to desava u Seselj mahali.

Budjenje!
(Electric cafe, 8. jul 2005 13:04)



Ako su vec odlucili da se bave politikom i mracnom prosloscu tamo gde su mladi trazili IZLAZ iz svega toga godinama onda su i zasluzili protest publike.
(Bozha, 8. jul 2005 13:07)



Zločin u Srebrenici osuđujem i osuđivao sam i bez da mi bilo koji bend išta otpeva. Srebrenicu vidim kad otvorim rernu, Srebrenicu vidim kad otvorim frižider, zbog Srebrenice ne vozim nova kola, zbog Srebrenice ne mogu nigde da putujem.
Ispaštam zbog stvari koje su moji sunarodnici uradili u proteklih 15 godina 361 dan u godini i kada tih 4 odem na Exit da se malo opustim i odmorim od surove realnosti u kojoj živim ne svojom krivicom, ne želim da mi iko peva o Srebrenici i pušta izjave političara kojih mi je i onako pun kufer!
To je poenta i ništa drugo!
(Keep it real, 8. jul 2005 13:10)



Kakva sramota! EXIT treba jednostavno prekinuti! Srpski narod jednostavno pokazuje da mu nije ni do tolerancije, ni do progresa, vec do zardjalih kasika i radikalsko-milosevicevskih metoda.
(Dragoljub, 8. jul 2005 13:11)



Svaki festival, i svaki bend koji je dosao na taj festival ima pravo da iskaze svoj stav. Exit nije Cecin koncert na Marakani, nije tezga Zeljka Samardzica u nekom hotelu, vec manifestacija koja se trudi da formira svoj identitet. Iako im to jos ne uspeva u potpunosti, treba imati umu da oni to cine uprkos radikalima, uprkos sveprisutnoj hipokriziji, uprkos pijanim klincima koji nisu ni svesni do koje mere je njihovu generaciju formirao isti taj milje koji je proizveo Srebrenicu.
(cv99, 8. jul 2005 13:11)



I ja sam bila sinoc. Zgrozena koliko je festival postao politicki hapening, a ne muzicki. Ovaj festival ne unistavaju Radikali, vec organizatori i razne NVO koje su uplele politiku tamo gde ne treba.
(Zorica, 8. jul 2005 13:13)



Na zalost zlocin i tragedija u Srebrenici ne bi smeli da se zloupotrebljavaju za jeftine politicke poene. Ovo je tipican primer. Ko god da je nagovorio bosananski bend da napravi ovo sto je napravio ocekivao je verovatno veci incident od ovoga. Uostalom sta su ocekivali? Da im publika aplaudira!? Da li je to "susceljavanje"? Treba da se razjasni da li je "Exit" politicka tribina ili muzicki festival.
(Pak, 8. jul 2005 13:14)



Prvo, zar nekom treba objašnjavati da Srebrenica i ono što se tamo desilo nije politika već nešto mnogo dublje od toga što ne može nekoga da ne zanima! A drugo, oni koji "prozivaju" organizatore zbog ptanja kojima se EXIT bavi bi mogli malo da se informišu o tome kako i zašto je EXIT nastao pa bi naučili da to nije neka "vesela šarena laža" već mnogo ozbiljnija manifestacija čiji cilj je od samog početka bio buđenje svesti naših sunarodnika!
(Još jedna novosađanka, 8. jul 2005 13:16)



Organizatori, koji su dozvolili ovakve stvari i koji su sami upleli sve to u ovakav festival, upropastili su za par minuta sve što su postigli za poslednje 4 godine. Sramota, ali ništa novo.
(beba, 8. jul 2005 13:24)



Meni koji nemam veze sa ubijanjem u Srebrenici je vec postala muka i zlo da mi neko nabija to na nos stalno.
Ljudi koji su dosli na Exit nemaju veze sa tim, najveci deo njih su bili klinci u to vreme a shodno muzici koju slusaju naravno da osudjuju ono sto se desilo, ipak nije ovo koncert nekog narodnjaka sa sajkacom pa da je publika spremna za repziru onog sto se desilo.
Dakle ako nije bilo namenjeno onima koji su bili tamo onda cemu to. Oni kojima je namenjeno sigurno tamo nisu ni bili niti ce to gledati. Dakle krajnje neumesno.
S druge strane gadjanje flasama je krajnje glup nacin negodovanja, mogli su da im zvizde ili da se jednostavno okrenu i da odu sa koncerta. Bilo bi kulturnije i produktivnije, ovako je ispalo bez veze.
Dakle, sve u svemu shvatam ja bol svih koji su izgubili nekog svog u ovom haosu koji nam se dogadjao proteklih godina, ali dajte i vi malo shvatite da ne mozete da nabijate krivicu na nos konstantno nekome ko nema veze sa tim. Publika na Exitu sigurno nema veze sa time i nije dosla da slusa politicke poruke i osude nego da uziva u muzici.
(Kvazimodo, 8. jul 2005 13:25)



Rokenrol je UVEK bio povezan sa politikom i stavovima. Pa čak i kada ti stavovi nisu namenjeni da podilaze blentavim i praznoglavim masama. Na stranu pesme i izvođači koji se kite pravoslavljem, Nikolajem i Majčicom Serbijom - to je takođe politika, no sumnjam da bi Cane Partibrejker, new-born veliki pravoslavac bio zasut flašama da je izašao da Propoveda. Dvostruki standardi, o tome je ovde reč, i niočemu drugom.

A kao odgovor na besmisleno pitanje - kakve veze ima moja generacija sa Srebrenicom" evo i odgovora. Ima veze jer je počinjena od strane i u ime države u kojoj TI živiš. ("ti" - personifikuje svakog ko sebi ili drugima postavlja takvo pitanje) I slušaćeš o tome iz tog razloga, a slušaćeš još više dok država u kojoj TI živiš ne zauzme stav koji treba da ima za ono što je učinila. I TI nisi neki zasebni entitet koji obitava u vakuumu već si stanovnik države koja je počinila šta jeste. Kada zapališ jednog dana u Kanadu, i postaneš ponosni Kanađanin, onda ćeš moći da pitaš kakve to veze ima sa tobom. Do tada - ćuti, slušaj, uči istoriju i skapiraj da postoje i veće stvari od jedinog i tebi najvažnijeg TEBE.

Drugo, da je bombardovanje iz '99. potrajalo neku godinu duže, i da je poginulo za dve-tri nule više civila, i to samo zato što su Srbi pravoslavci, i da je među njima bio tvoj otac, majka, mlađa sestra, ujak, dete... čini mi se da bi se s tvoje strane (i od strane tvoje generacije, kada je već potežeš) čula malo drugačija pesma. Na nesreću, i ti i tvoja generacija najblažeg pojma nemate o tome da postoji još neki univerzum van malog planetoida zvanog Srbija. Prijateljski savet: nauči malo istorije pre strastvenog zaletanja u ovakve teme.
(Umetnica, 8. jul 2005 13:26)



Zar svaki delic vremena, svakog naseg dana mora da bude na neki nacin obelezen desavanjima iz prethodnih ratova???!!! Cela ta prica oko suocavanja sa prosloscu vec pocinje da smara i da proizvodi kontra efekat. Publika sa Exita je najmanje odgovorna, a sve te kampanje (bilbordi, never ending tribine...) pocinju da poprimaju nekrofilski karakter. Treba da znamo celu istinu, ali na ovakav nacin krivica se generalizuje i usmerava ka celom narodu a ne pojedincima. Te bacene flase bas i nisu OK, ali je jos gluplji potez tog benda. Petrovaradinska tvrdjava je mesto komercijalnog desavanja, a ne predizborni ili anti-ratni miting. Prvo poruke sa bilborda, pa sa koncerta... sta je sledeca da stampaju slike srebrenickih zrtava na etiketama od piva i Koka-Kole uz slogan "uz vrele letnje dane, mislite o Srebrenici". Sve nesumnjivo postize kontraefekat, i samo nervira ljude a cilj je trebao da bude nesto sasvim drugo!
(Voja-Nant, 8. jul 2005 13:28)



Kao sto rece Josip Broz: "narod koji ima ovakvu omladinu ne treba da strahuje za svoju buducnost". Te buducnosti naime - nema.
(Jozef K., 8. jul 2005 13:30)



Rock'n'roll podrazumeva stav! Filozofski, zivotni, politicki, najintimniji, kakav god. Bez stava nema rocka, sve ostalo je POP ili sta god ...
(Old rocker, 8. jul 2005 13:34)



Nije istina da su ih gađali samo flasama, gađao sam ih kukuruzom. Dosao sam da se provedem a ne neko da nam nabada na nos, nama mladoj generaciji, nesto za sta nismo mi krivi jer smo u vreme zlocina bili klinci. Izazvali su samo kontra-reakciju i pogresili su vreme i mesto propagiranja svojih stavova. Da li treba iduce godina pozvati političke partije na EXIT? Verovatno da, ako i oni počnu da sponzorišu ekipu koja organizuje exit. Ovo sve oko Srebrenice je kontra-produktivno i većina ljudi će naterati da postanu nacionalisti iako su se borili protiv istih od kada znaju za sebe. P.S. Upropastili su mi celo veče i iznervirao sam se jer sam mislio da ću bar malo da se odmorim od TV-a, banera i bilborda. Ukratko, umesto na EXIT-u trebali su da sviraju u Hagu. Kome sam ja šta skrivio?
(Persona, 8. jul 2005 13:40)



Smatram da su preterali i jedni i drugi, ali sam i ubedjen da deo publike ne bi uradio ono sto jeste da clanovi benda nisu uradili ono sto jesu. Cemu nastup na tako velikom i vec stasalom festivalu sa tako ispolitizovanim i krajnje nemuzicki inspirisanim konotacijama. Grupa ocigledno nije vodila racuna o mogucim posledicama, niti im je neko na to skrenuo paznju, sto je jos veca nevolja. To je bila (zelim da verujem nenamerna) provokacija koja je, uzimajuci sve u obzir, dobila ocekivani epilog. Dosao sam da slusam muziku, da se provedem, da odmorim od svega onoga sto se servira po novinama i televizijama! Ostavite me na miru, ljudi!! Znam za Srebrenicu, znaaam, ali nije to moja prica, nije to prica nas koji zivimo u Srbiji i idemo na koncert. Nosim ja taj teret i bez onih koji mi ga stalno naturaju. Pa gde ces veci teret nego sto zivim ovde i kad hocu preko grane oni mi samo jos uzorak krvi ne traze! Pa molim vas, najlepse vas molim, nemojte vise.
(vlada, 8. jul 2005 13:42)



Zasto bi Maja Gojkovic zabranjivala Exit, kada deo publike savrseno ide uz politiku Srpske radikalne stranke. Pa mi moramo da pokazemo koliko smo protiv kosmopolitizma, pa je grupa iz Zenice morala biti zasuta flasama. Ako ovako razmisljaju mladi koji pripadaju tzv. urbanoj grupaciji, sta da ocekujemo od onih koji slusaju Cecu ili Jelenu Karleusu?
(Dacha, 8. jul 2005 13:46)



EXIT je muzički festival na koji ljudi dolaze da se zabave a ne da slušaju političku propagandu (i "skins" bendovi u principu samo izražavaju političke stavove, ali ne verujem da ih je neko zvao na EXIT).
Usput, čitajući ovu vest mnogi će pomisliti da su protagonisti tog "performansa" zasuti staklenim flašama, što je nemoguće jer tamo sigurno nema nikakve staklene ambalaže niti ju je moguće uneti, pre će biti da su flaše od VODA VODE i sl.
(Zbunjeni, 8. jul 2005 13:49)



Organizatori Egzita platise prvu ratu poreza radikalima.
Novi Sad se pretvara u Palanku.
(Srba, 8. jul 2005 13:52)



Najveca poruka (ljudska, politicka, ... ) koju moze da uputi bilo koji ucesnik Exit-a jesu desetine hiljada ljudi iz svih krajeva Evrope koji dolaze zbog muzike i druzenja. I tu se brisu sve granice izmedju njih. Sve ostalo je sitnina.
(Srba, 8. jul 2005 13:53)



Pa koga su oni to provocirali? Ne, zaista! sto se publika oseca odgovornom ili prozvanom ako je protiv onoga sto se desilo u Srebrenici? Mozda se ljudi osecaju isprovociranim zato sto podrzavaju ono sto se desilo u Srebrenici? Meni je licno dosta ovog ponasanja u Srbiji.
Ja nemam nikakve veze sa Srebrenicom - u doba tog dogadjanja sam bio maloletan. Mislim da je sasvim normalno da odcutim minut zrtvama na jednom muzickom festivalu. I mislim da je sasvim normalno da zenicki bend peva o Srebrenici - o cemu ce drugo da pevaju? O gladnima u Etiopiji? A naziv pesme je poigravanje sa zadnjom recenicom iz Kusturicinog "Podzemlja".
Uostalom ta publika nije valjda primetila da joj je zenicki bend ponudio da ZAJEDNO PEVAJU PROTIV onih koji su krivi za Srebrenicu.
Da li je Srbima neko u skorije vreme ponudio bolju poziciju?
U svakom slucaju, sto se mene tice, bolja je od one koju zastupaju radikali, sps, dss itd po kojoj je priznavanje Srebrenice atak na sve Srbe. Ovaj bend je ponudio ljudima da to bude nesto drugo!!! Zajednicka pobuna protvi fasizma.
"we can forget but not forgive"
(???????, 8. jul 2005 13:56)



Ma da, udri brigu na veselje! Sram ih bilo stvarno! Pa, necemo valjda da kvarimo provod toj slatkoj decici koja nemaju nikakve veze ni sa Srebrenicom, niti sa bilo cim drugim, osim sa biti "cool, urban i apolitican"! Sram ih bilo "Dubiozu kolektiv", kad ne razumeju da sveti prostor EXITA nije za te teske teme. Na snazi je "letnja sema" u zemlji Srbiji ... vec dugo, dugo godina ...
(tamara, 8. jul 2005 14:04)



Mladi su po mnogima jedina nada za sve progresivne ideje u sadašnjosti i budućnosti, medjutim ovim činom se još jednom pokazalo stanje svesti mladih u Srbiji i razotkrilo samu strukturu posetilaca Exita: to je ipak Srbija u malom, ne samo novosadjani i ne beogradjani, već likovi koji posle Exita vrlo rado skoknu i do Guče...onako srpski za sve pare (i ne sumnjam, jer bejah sinoć tamo, da je 45% takvih sada na tvrdjavi). Ako nekoga gadjaš flašom sa "neutralnim" izgovorom "šta se mene tiče", to je ipak aktivan osion stav prema datom pitanju, kojim su ih, uslovno rečeno, njihovi roditelji i doveli u situaciju da ih drugi raspamećuju o sopstvenoj zakržljalosti.
Ali nada je sinoćnih 30.000 "mladih" na Undervold-u i atmosfera ljubavi!
prepoznavanja, jedinstva...
Ko to ne "saoseća" neće ni mnogo prostije, a od javnog značaja ozbiljne, stvari. Dakle nade ima ali je uzdrmana tamo gde je bila srcima (i"kukovima ipupkovima") sazidana: tvrdjavi mogućeg izlaza.
(miloš g., 8. jul 2005 14:05)



Exit nije miting neke politicke stranke da se prosipaju ratne teme, ko je koga ubijao i ko ce kome da oprosti. Narod je dosao da se opusti i uziva u muzici, a ko to ne moze nek' ostane kod kuce.
(neba, 8. jul 2005 14:07)



Suocavanje sa proslocu da, ali ne na EXITU. Ne podrzavam one koji su bacali flase itd. ali smatram da politickim stavkama i porukama kao sto su "mozemo da zaboravimo ali ne da oprostimo" NIJE MESTO NA KONCERTU ili slicnim manifestacijama. To sto je taj bend uradio a i to sto su organizatori tako nesto dozvolili bi trebalo zakonski kaznjavati jer je moglo da dodje do mnogo gore stete.
Pa sta mislite da na nekom koncertu u Madridu neki bend iz Barselone sme rasiriti isti transparent povezano sa zlocinima koji su bili pocinjeni nad katalancima od strane Franko-Spanije? Sta mislite sta bi se i danas dan dogodilo? TAKVIM STVARIMA NIJE MESTO NA KONCERTIMA.
I ja sam za suocavanje sa proslocu ali ne kada idem na koncert radi muzike i zabave. Organizatori Exita bi morali sto pre da se izvine i kod benda i kod publike, jer oni snose svu odgovornost.
(neutral, 8. jul 2005 14:12)



Mi smo se suočili sa svojim zločinima 50%, ali su se zato naše "komšije" suočili 1%. I dogod se oni ne suoče više (ili nam bar na televiziji ne pokažu da se suočavaju!), ovih naših 50% je super!
A što se tiče flaša, to osuđujem. Mi kao narod moramo biti pametni, i makar i blefirati da smo se suočili sa zločinima, čisto da bismo popravili sliku o nama (koja je evidentno loša).
(vlayceh, 8. jul 2005 14:15)



Za vreme Bushove kampanje mnoge najvece holivudske zvezde nisu propustile priliku ukljucujuci veliku Oskar ceremoniju da izlupetaju Bushovu siledjisku politiku i nazivaju ga kojekakvim imenima. U svojim intervjuima gde su ih pitali da li to ide uz umetnost i kulturne manifestacije neki su rekli: upravo zato sto smo javne licnosti imamo jos vecu odgovornost jer je tamo nasa rec najjaca - Bush ima instrumente vlasti i propagande mi imamo manifestacije. Zar zadnji koncert Live8 nije za to primer, najajca politicka poruka poslata multinacionalcima koji su lordovi ratova.
(Klipan, 8. jul 2005 14:19)



Pa ljudi, tako šarolik festival privlači različite ljude i samim tim i različite političke stavove i poglede na istoriju. Zato na Exitu ne treba da postoji nikakva politika, a muzičari ako imaju neke svoje ideje nek ih promovišu na svojim - solističkim koncertima, a ne na festivalima jer mogu da izazovu incidente posebno medju mladim ljudima. Zato osudjujem drugare iz Zenice što koriste gostoprimstvo Novog Sada za političke ispade kao što treba osuditi i ove što gadjaju flašama jer je to krajnje necivilizovano.
(novosadjanin, 8. jul 2005 14:20)



Ne može se ništa na silu. Kada ćete to shvatiti?
(ANA, 8. jul 2005 14:20)



Ako to sto je izreceno "nije bilo namenjeno nama" koji smo bili na koncertu, zasto je uopste bilo izreceno? Poruka pogresnim ljudima na pogresnom mestu.
Zamislite da neki srspki bend krene da oplakuje zrtve Oluje u zagrebackoj Mocvari?! Bilo bi dobro ako bi sve ostalo na flasama....
Jos nesto, gadjanje flasama izvodjaca nije nas specijalitet. Svako ko je cuo za engleski festival u Reddingu zna o cemu pricam.
(Nebojsa, 8. jul 2005 14:24)



...R'n'r je uvijek nosio političku poruku - od borbe za socijalna prava ugroženih skupina, preko borbe za slobodu mišljenja itd. - oni koji kazu da r'n'r ne smije nositi političku poruku ili svjesno lažu, ili pojma nemaju.
Exit je, koliko ja znam, u startu i bio zamišljen kao mjesta slobodnog izražavanja mišljenja i razmjena ideja, kao multietnički festival glazbe koji treba doprinijeti boljem razumijevanju ljudi.
Drugim riječima - ovakav nastup zeničkoga benda na Exitu je apsolutno U DUHU FESTIVALA.
Ali - što vrijede najbolje namjere organizatora, kada se mnogi mladi&urbani Srbi POISTOVJEĆUJU s Karadžićem i Mladićem!
Žao mi je što se odustalo minute šutanja - to bi bila prilika da se i oni posljednji nevjerni tome uvjere da su, čak i mladim Srbima iz Srbije, transparentni "Nož, žica, Srebrenica" i "Ovčara" puno bliži od ideje samog Exita.
To je, na žalost, tako.
(neću doći na exit, 8. jul 2005 14:27)



Prosle subote je u nekoliko svetskih metropola odrzana serija koncerata posvecena jednom od najvecih problema na svetu - Africi. Ceo svet je gledao. Verujem da niko od njih nije sam sebe pitao "Sta ja imam s Afrikom?!" I priznacete - bilo bi to izuzetno glupo pitanje... Vasi roditelji su dozvolili da se desi Srebrenica, iako mozda nisu bili licno odgovorni. Na Vama ostaje da ne dozvolite da se takav sramotan cin nikad ne ponovi, narocito ne u Vase ime. I na Vama ostaje da isporucite svetu pojedince koji su licno odgovorni... Ceo svet Vas gleda...
p.s....I usput, ni jedan let sa London Heathrow Airport nije otkazan.
(UK, 8. jul 2005 14:38)



Ako ljudi koji dolaze na Exit, a ja ih smatram civilizovanijim od vecine koja ide na Cecu, ne mogu da otrpe istinu, onda ja ne vidim EXIT za Srbiju u skoroj buducnosti.
(joe, 8. jul 2005 14:40)



Organizatori su zaboravili kako im se zove festival.E X I T, dakle, nekome ko svaki dan slusa o zlocinima, o inflaciji, o dugovima, o strankama i ministrima, o americkom ambasadoru, je ovo mesto za EXIT iz svega toga, mesto gde ce na sve da zaboravi i opusti se uz muziku, nisu ljudi dosli na miting nego na muzicki festival, ajde i taj minut cutanja i ta pesma al ovo je odmah pocelo o Srebrenici, ne cudi me reakcija publike i po jednom mom drugu nije ih bilo "30-ak" nego mnogo vise, valjda ce organizator iz svega ovog da izvuce pouku!!!
(D.Savic,Paris, 8. jul 2005 14:40)



Zaista mislim da su napravili pogreshan potez politizacijom muzichkog festivala...Shta sad: odem da slusham kvalitetnu mjuzu, a neko se uporno trudi da mi nametne neshto za shta se uopshte ne osecam odgovornim. I ko je tu tvrdoglav!?
(Lazar, 8. jul 2005 14:40)



E stvarno nemam reci, kao sto ni u jednoj predstavi, koncertu, bilo kakvom umetničkom dogadjaju nema mesta politici, tako ni ovde nema sta da trazi, ako je bend hteo da izrazi svoj stav neka napravi konferenciju u svojoj reziji. EXIT je festival MUZIKE, ponavljam MUZIKE, i nicemu drugom nije tamo mesto. Dosta politike i proslosti...
(Normalan, 8. jul 2005 14:53)



Bila sam na koncertu na kome se desio incident. I bilo je jako ruzno, ali ne zeleci nikoga da uvredim, ljudi koji su psovali i gadjali izvodjace flasama nisu imali ni novosadski ni akcenat iz Vojvodine. Njih cetvorica posetilaca su bili blizu mene i psovali su, dok su oni iza njih tapsali i pozdravljali poruku benda.To je EXIT!...
EXIT je nastao iz bunta prema rezimu Slobodana Milosevica! Nemojte to da zaboravite. Lep provod u mom Novom Sadu zelim Vam svima koliko Vas ima!
(Arkudaki, 8. jul 2005 14:55)



Ma zamislite molim Vas, nekakav band iz BiH se usudio kroz svoj rad poslati poruku o Srebrenici! Kakav horor za sve njezne duse na novosadskoj tvrdjavi. Kako su se samo uznemirile zbog tih sitnih provokatora iz BiH. Ma pitam ja sve one kojima smeta politicka poruka, koja je razlika izmedju onoga politicke poruke koja progovara kroz jedan Asian Dub Foundation ili U2 i onoga sto o cemu su Bosanci govorili. Jedina razlika je u tome sto prva poruka govori o necemu dalekom, jako dalekom i ne boli nikoga, a ona druga je tako bliska, pece, ne ostavlja ravnodusnom. Vidim da neke tjera ne na suosjecanje, ne na razmisljanje - nego na bacanje boca. Zamislite molim vas, neko se usudio posvetiti pjesmu onima za cija imena biste, radi komoditeta, da se nikako ne spominju. Sramota! Ali ne brinite, ne vjerujem da ce se netko sjetiti posvetiti pjesmu onima s Ovcare, ali siguran sam da cete se svi sjetiti zrtava terora iz Londona - njihova imena ne bude ruzan osjecaj. Tako je puno lakse, jer ipak je to muzika, a vi biste samo da se zabavite! Sramota!
(xy, 8. jul 2005 15:08)

ima jos ...
bez komentara
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#24

Post by The_Flyer2002 »

TREBA IMATI JAJA ZA OVO


SVAKA CAST!!!!!


8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)
_BaykoNoor_
Posts: 738
Joined: 17/06/2004 03:21

#25

Post by _BaykoNoor_ »

Svaka cast momci i djevojka iz Dubioze, tako se radi. Opravdali ste ono sto vam pise na koncertima:

FIGHTING WITH THE WISDOM FOR THE BOSNIAN KINGDOM
Post Reply