Excel tabela pomoć

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#1 Excel tabela pomoć

Post by Bolonjeze »

Pozdrav,

Nisam nikako stručan sa excelom a volio bih da imam jednu tabelu u kojoj mogu rangirati četiri igrača koji igraju igru koja se boduje.
U suštini volio bih da imam nešto kao mini ligu od 1. Do 4. Mjesta u igri koja se boduje tako da pobjednik partije dobija 4 boda, drugoplasirani 3, trećeplasirani 2 i posljednji 0. Ono što bih najviše volio je da kada recimo trećeplasirani prestigne drugog na tabeli ta tabela automatski ga prebaci na drugo mjesto, tj. Da se sama preslaže u skladu sa bodovnim stanjem. Hvala ako bi to neko mogao napraviti.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2 Re: Excel tabela pomoć

Post by n+1 »

Bolonjeze wrote: 31/01/2024 22:21 Ono što bih najviše volio je da kada recimo trećeplasirani prestigne drugog na tabeli ta tabela automatski ga prebaci na drugo mjesto, tj. Da se sama preslaže u skladu sa bodovnim stanjem. Hvala ako bi to neko mogao napraviti.
Poprilično sam siguran da imaš besplatne leaderboard web aplikacije.

Ovo nije zadatak za Excel.
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#3 Re: Excel tabela pomoć

Post by bude »

Ne znam da li ima neko elegantnije rjesenje, ja bih prvo sabrao poene svakog igraca na nekom mjestu u tabeli sa SUMIF formulom a onda tu listu na drugom mjestu slozio po osvojenim poenima sa SORT formulom. Recimo da kolona A sadrzi imena igraca, a kolona B poene, u kolonu C bih upisao ime svakog pojedinacog igraca, onda u celiju D1 ide formula =SUMIF($A$1:$A$1000;C1;$B$1:$B$1000) /ovo 1000 u formuli moze biti manje i vise, zavisi koliko rezultata se hoce unositi u kolone Ai B/ i kopirao prema dole formulu za onaj broj celija koliko ima igraca u koloni C. Onda se ovaj dio moze sortirati uzlazno ili silazno automatski, ako treba ispred numeracija poretka, uzeo bi kolonu E i napisao od 1 do 4 prema dole, u zavisnosti od broja igraca ova numeracija moze biti kraca ili duza, onda bi u F1 isla formula =SORT(C1:D4;2;-1) a excel ce automatski ispuniti formulom preostale celije potrebne za generisanje rang liste. D4 je vrijednost za 4 igraca i ovo je jednako broju igraca. Argument -1 sortira silazno dok bi argument 1 radio suprotno.
Post Reply