Excel pomoc

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
zlajci

Excel pomoc

Post by zlajci » 18/02/2011 12:02

Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje za sve. Istina, ono sto me zanima nisam ni siguran da li je moguce uraditi preko Excela.
Kako god, evo slika, a ispod i objasnjenje pa ako tko zna neka se javi...

Image

Znaci, imam neku bazicu podataka u Sheet 1, i hocu da u Sheetu 2, ubacim izbornik kao na slici s time da ako kliknemo na Sarajevo onda dobijemo podatke samo za Sarajevo (kao na slici) ili ako kliknemo na Neum dobijemo samo podatke za Neum.
E sada, rekao sam da nisam siguran je li to moguce. Ako jeste meni je potrebno samo znati koja funkcija excela se koristi za to. Posto imam nekog znanja mislim da mi ne bi bio problem zadati formule ili vec skontati kako cu dobiti podatke samo Sarajeva klikom na Sarajevo. Ali, uslov mi je da znam kako uopste doci do tog izbornika.

Pozdrav :)

zlajci

Re: Excel pomoc

Post by zlajci » 18/02/2011 14:18

Bosnohercegovac wrote:Jeste moguće, a preko Googla možeš naći kako to uraditi.

Ok, moguce je!
Ali da znam sta da ukucam u pretrazivac vec bih to ucinio?

Sta da ukucam? :|

Toto

Post by Toto » 18/02/2011 19:01

Pivot tabele
moze sa njima bjesne glste radit

Ken_M
Been thanked: 5 times

Post by Ken_M » 18/02/2011 19:42

zlajci wrote:E sada, rekao sam da nisam siguran je li to moguce. Ako jeste meni je potrebno samo znati koja funkcija excela se koristi za to. Posto imam nekog znanja mislim da mi ne bi bio problem zadati formule ili vec skontati kako cu dobiti podatke samo Sarajeva klikom na Sarajevo. Ali, uslov mi je da znam kako uopste doci do tog izbornika.

"Funkcija" koja se za takav "izbornik" koristi zove se Filter, a nalazi se u Data meniju/ribbonu.

Dakle, Data>Filter

zlajci

Post by zlajci » 21/02/2011 12:36

Ken_M wrote:
zlajci wrote:E sada, rekao sam da nisam siguran je li to moguce. Ako jeste meni je potrebno samo znati koja funkcija excela se koristi za to. Posto imam nekog znanja mislim da mi ne bi bio problem zadati formule ili vec skontati kako cu dobiti podatke samo Sarajeva klikom na Sarajevo. Ali, uslov mi je da znam kako uopste doci do tog izbornika.

"Funkcija" koja se za takav "izbornik" koristi zove se Filter, a nalazi se u Data meniju/ribbonu.

Dakle, Data>Filter

Hvala Ken_M,
za filtere znam, nije uopste losa opcija,ali sma mislio mozel kako naprednije.

Pivot tabele
moze sa njima bjesne glste radit

Kako?

Toto

Post by Toto » 21/02/2011 17:34

ne znam sta sve hoces da sabiras, ali bi ti predlozio da uvedes kolone mjesec, godina i nerjeseno
a ne bi bilo lose da imas kolonu kanton i entitet ....

u kolonu mjeesc ubaci formulu: =month(a1) i razvuci je.... u koloni godina unesi i razvuci formulu =year(a1)
u kolonu nerjeseno ubaci adekvatnu formulu, svakako dodaj kanton i entitet da vidis sta bi samo sa ova dva nova podatka mogao da uradis u PT

ako imas praznih medjuredova i kolona -izbrisi ih (ispod zaglavlje ne bi trebao biti prazan red)
prije pokretanja pivota: selektiraj neku celiju iz zaglavlja
Pivot tabela se formira pomocu "carobnjaka"- pa ga pokreni
ne sjecam se vise u koliko koraka ide koja verzija carobnjaka ali nije ni vazno
jer su svi carobnjaci automatika pa samo prati instrukcije

kljucni korak je onaj gdje se trebaju odrediti Field-ovi i to je tvoj posao... unakrsnim postavljanjem fieldova i njihovom kombinacijom definises oblik izvjestaja a funkcijom za field data definises koje podatke kalkulises i kojim operatorom (sabiranje, srednja statisticka vrijednost itd)
poslije nekoliko eksperimenta ces skontati sta je u pitanju.. ako ne skontas okani se excela :D :lol: :lol: zovi kakva programera
iako je algoritam PT jako slozen ( nesto kao teorija skupova) zadavanje fildova je jako jednostavno.

u koraku gdje se zadaju fieldovi ces vidjeti semu tabele sa (fieldovima): Page, column, row i data i negdje sa strane je carobnjak pokupio sve varijable koje si ti definisao u zaglavlju
tvoj zadatak je da misem selektiras varijablu i prevuces je (drag&drop) u polje gdje zelis da je postavis
recimo:
varijablu grad postavi u row, varijablu mjesec postavi u polje columns, a u data postavi varijablu problemi , klikni na field probemi u data polju i izaberi funkciju sum ili sta vec racunas;

idi na next korak u carobnjaku i na kraju izaberi da carobnjak forimira zaseban izvjestaj u novom sheetu
tako excel nece premetat osnovne podatke vec ce ih kopirati u novu tabelu i "ispreturat" kako si mu ti zadao a pocetni podaci ostaju nedirnuti

i to je to

analiziraj izvjestaj i skontat ces sto je vazno da unakrsko definises redove i kolone i podatke koje analiziras te koje parcijalne i zbirne sume sve dobijas

nad istim podacima ponovi sljedecu "ukrstenicu" da vidis da mozes postaviti i vise varijabli u jedno polje
Row: kanton, grad, datum (Redosljed je jako bitan)
Column: mjesec
data: problemi operator sum

da bi vidio stvarnu moc PT uradi ovu ukrstenicu

Row: kanton, grad, datum
column: mjesec
data: problemi, rjeseno (obe sumiraj)

ponovi slicnu krizaljku
Row: mjesec, grad, datum
column: kanton
data: problemi, rjeseno (obe sumiraj)

ovo sto ti hoces da imas uradi na sljedeci nacin

page: grad
row: datum
column:prazno
data: problemi, rjeseno-sum

u polju" page" mozes raditi filtriranje.... pa otvoti filter i izaberi jedan ili vise gradova koe zelis prikazati i trebao bi dobiti ovo sto hoces
a probaj u polje page postaviti varijablu mjesec a ostale rapsoredi po row i column

PT je jako mocan alat sa jos dosta opcija koje ces sigurno razraditi kad vidis koje sve varijacija na temu halucinacije mozes raditi

svakako da razumijes da je dobijeni izvjestaj napravljen nad podacima u trenutku pravljenja izvjestaja....

ako si radio izmjenu ili dodavanje novih podataka onda moras osvjeziti /refres/ izvjestaj, ali moras voditi racuna o nekim stvarima pa bi ti za pocetak savjetovao: da uvjek poslije promjene podataka napravis novu PT i problem si elegantno rijesio bez bojazni da nesto nije sracunato ....

zlajci

Post by zlajci » 23/02/2011 11:46

idem probati :-)

zlajci

Post by zlajci » 23/02/2011 16:35

zlajci wrote:idem probati :-)

Znaci, Toto prijatelju,druze,legendo,haveru,kralju,care :-D

Sve sam skonta, mogu samo reci da sam odusevljen. Ne mogu da vjerujem da nisam prije znao za ovu funkciju,a smatrao sam se kao neko tko zna excel (istina samouk sam).
Tek sad vidim kolko malo znam. :)

Hvala Toto opet na iscrpnom i detaljnom objasnjenju, a nadam se da ti je satisfakcija to sto je tvoj trud urodio plodom.

Pozdrav :wink:

Post Reply