Excel-pomoć!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#76 Re: Excel-pomoć!!!

Post by pinkman »

Daryl Dixon wrote:preporuka neka za vjezbanje obrade velike količine (nesređenih) podataka (sortiranje kolona, brojeva itd) u excelu, neki tutorijali, online kursevi i slicno? svaki savjet je dobrodosao :thumbup:
Imas na Lynda.com puno tutorijala. Imas i trial od mislim 14 dana, pa mozes iskoristiti tako.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#77 Re: Excel-pomoć!!!

Post by apsidejzi »

pinkman wrote:
Daryl Dixon wrote:preporuka neka za vjezbanje obrade velike količine (nesređenih) podataka (sortiranje kolona, brojeva itd) u excelu, neki tutorijali, online kursevi i slicno? svaki savjet je dobrodosao :thumbup:
Imas na Lynda.com puno tutorijala. Imas i trial od mislim 14 dana, pa mozes iskoristiti tako.
Na nasem:

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... Bm8_c6OLj7
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#78 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Daryl Dixon »

hvala momcovi :thumbup: :bih: :sax:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3027
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#79 Re: Excel-pomoć!!!

Post by suad-sarajevo »

Kako napraviti "plus" i "minus" dugme u excelu? Dakle, određena polja u kojima stoji neka vrijednost koja treba da se povećava ili smanjuje klikom na plus ili minus.
Image
Otprilike, ovo treba da izgleda ovako.
Ovo mi miriše da se ovo radi preko macros-a a tu sam levat, samo takav. :)
merko30
Posts: 40
Joined: 02/06/2017 14:07

#80 Re: Excel-pomoć!!!

Post by merko30 »

merko30
Posts: 40
Joined: 02/06/2017 14:07

#81 Re: Excel-pomoć!!!

Post by merko30 »

merko30 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=7WI8wIesUzc

Mislim da je to to. Plus i minus su tekst dugmeta, pretpostavljam.

Ja da editujem pa quote..
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3027
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#82 Re: Excel-pomoć!!!

Post by suad-sarajevo »

Hvala. Sutra probam, PC je ugasen. Kasno je. :D

Javim utiske. :thumbup:
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#83 Re: Excel-pomoć!!!

Post by mirsek »

merko30 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=7WI8wIesUzc

Mislim da je to to..
Mislim da ovdje ima nekih nestandardnih dodaka koji omogucavaju programiranje funkcija za excel.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3027
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#84 Re: Excel-pomoć!!!

Post by suad-sarajevo »

Uspio sam. Hvala još jednom. :thumbup:
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#85 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Daryl Dixon »

ima li neko pregled svih korisnih excel forumula u jednom dokumentu da podijeli?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#86 Re: Excel-pomoć!!!

Post by ExNihilo »

Šta znači korisne formule? Korisne formule su drugačiji pojam za aktuara i inžinjera. :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#87 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Daryl Dixon »

ne trazim neku rocket science sada... postavi ti excel formule koje koristis u banci :D
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#88 Re: Excel-pomoć!!!

Post by alibaba_i_30_godina »

Daryl Dixon wrote:ne trazim neku rocket science sada... postavi ti excel formule koje koristis u banci :D
Opet jako širok opseg posmatranja.

Nauči sum, sumifs, count, countifs, VLOOKUP obavezno, index, match, average, max, min, stdev, NPV i FV isto bitno, conditional formats i postavljanje ikonica, pravljenje grafika i dashboarda koji se automatski ažurira.

Ovo su svakako neke osnove koje bi ionako trebao znati.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#89 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Nisrin »

U excelu je sve osnova, ja sam prosle godine super znala VLOOKUP i kako vise nisam koristila, zaboravila sam skroz...cim se kontinuirano koristi, OK je :D Sada koristim neke druge i eto tako u krug! Ali srecom pa imamo YT :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#90 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Daryl Dixon »

hvala puno :thumbup:
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#91 Re: Excel-pomoć!!!

Post by alibaba_i_30_godina »

Nisrin wrote:U excelu je sve osnova, ja sam prosle godine super znala VLOOKUP i kako vise nisam koristila, zaboravila sam skroz...cim se kontinuirano koristi, OK je :D Sada koristim neke druge i eto tako u krug! Ali srecom pa imamo YT :D
VLOOKUP je super, ali kada imaš 2-3 ogromne baze podataka sa nekih 10k+ ID-ova onda je puno lakše i brže upariti preko accessa i onda rezultat exportovat u excel za dalju obradu. :mrgreen:
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#92 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Piklic »

alibaba_i_30_godina wrote:
Nisrin wrote:U excelu je sve osnova, ja sam prosle godine super znala VLOOKUP i kako vise nisam koristila, zaboravila sam skroz...cim se kontinuirano koristi, OK je :D Sada koristim neke druge i eto tako u krug! Ali srecom pa imamo YT :D
VLOOKUP je super, ali kada imaš 2-3 ogromne baze podataka sa nekih 10k+ ID-ova onda je puno lakše i brže upariti preko accessa i onda rezultat exportovat u excel za dalju obradu. :mrgreen:
Pogledaj PowerQuery ako imas excel poslje 2013
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#93 Re: Excel-pomoć!!!

Post by alibaba_i_30_godina »

Piklic wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
Nisrin wrote:U excelu je sve osnova, ja sam prosle godine super znala VLOOKUP i kako vise nisam koristila, zaboravila sam skroz...cim se kontinuirano koristi, OK je :D Sada koristim neke druge i eto tako u krug! Ali srecom pa imamo YT :D
VLOOKUP je super, ali kada imaš 2-3 ogromne baze podataka sa nekih 10k+ ID-ova onda je puno lakše i brže upariti preko accessa i onda rezultat exportovat u excel za dalju obradu. :mrgreen:
Pogledaj PowerQuery ako imas excel poslje 2013
Puno više mi crashira excel nego access kada trebam tako nešto brzo upariti. Ja radim često sa preko 200+k redova, i kolona sa nekoliko aktivnih formula tako da i samo otvaranje excela zna potrajati.
SAS mi je odvratan, al' jbga treba.
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#94 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Piklic »

alibaba_i_30_godina wrote: ...
Excel i PowerQuery su dobri do jedno 100K, SAS je bolji od SPSS, ali opet najbolje rjesenje je R, Python, Julia programski jezik cak i SQL za spajanje razdvajanje podataka
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#95 Re: Excel-pomoć!!!

Post by alibaba_i_30_godina »

Piklic wrote:
alibaba_i_30_godina wrote: ...
Excel i PowerQuery su dobri do jedno 100K, SAS je bolji od SPSS, ali opet najbolje rjesenje je R, Python, Julia programski jezik cak i SQL za spajanje razdvajanje podataka
Sve zavisi i od mašine na kojoj se radi. Kod mene je uvijek otvoreno po nekoliko excela, minimalno 5 pa to još dodatno uspori. Ali može se i sa 200k+ uraditi sasvim solidnih analiza i slično sa aktivnim formulama, sve dok se ne koriste filteri. Eh onda sve poludi. :mrgreen:

SAS ne volim, al' moram ga koristiti. Mada izbjegavam. Samo sučelje me nervira i po hiljadu puta vraćam u kod i gledam gdje nedostaje neka zagrada ili ne valja neki link. SQL je dosta slabiji od SAS-a, a ostale što si naveo nisam do sada koristio.
Piklic
Posts: 97
Joined: 14/03/2015 17:31

#96 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Piklic »

alibaba_i_30_godina wrote:
Piklic wrote:
alibaba_i_30_godina wrote: ...
Excel i PowerQuery su dobri do jedno 100K, SAS je bolji od SPSS, ali opet najbolje rjesenje je R, Python, Julia programski jezik cak i SQL za spajanje razdvajanje podataka
Sve zavisi i od mašine na kojoj se radi. Kod mene je uvijek otvoreno po nekoliko excela, minimalno 5 pa to još dodatno uspori. Ali može se i sa 200k+ uraditi sasvim solidnih analiza i slično sa aktivnim formulama, sve dok se ne koriste filteri. Eh onda sve poludi. :mrgreen:

SAS ne volim, al' moram ga koristiti. Mada izbjegavam. Samo sučelje me nervira i po hiljadu puta vraćam u kod i gledam gdje nedostaje neka zagrada ili ne valja neki link. SQL je dosta slabiji od SAS-a, a ostale što si naveo nisam do sada koristio.
Slazem se za Excel sve zavisi kakva je masina koliko je otvoreno koliko je formula kakve su formule a ovo je defitivno tacno za filtere i one kako se zovu obicne i advance, tu je mozda i bolja variajnta koristiti pivottable ako postoji mogucnost da se odradi a meni je par puta i onaj conditional formating zadao probleme kada je neka kompleksnija formula (sto je rijetkost)
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#97 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Naslovnica »

Jučer sam instalirao Excel 2016 nakon godina korištenja verzije 2010.
Traži malo navikavanja slično prelasku sa Win 7 na Win 10.
Elem, imam jedan veeeeliki problem.
Kako otvoriti više Excel fajlova unutar jednog Excela?!
Na engleskom bi pitanje glasilo "How to open multiple Excel 2016 files in the same window?".
U verziji 2010 najnormalnije se otvarao samo jedan Excel, a unutar njega više prozora za različite dokumenta.
U Excelu 2016 mi za svaki fajl otvara zaseban Excel, sa kompletno novim toolbarom, nema prozora unutar samog Excela kako bih se mogao lakše navigirati.
Nadam se da shvatate o čemu pišem?
Postoji li rješenje ovog problema?
HVALA!
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#98 Re: Excel-pomoć!!!

Post by bude »

Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#99 Re: Excel-pomoć!!!

Post by Naslovnica »

bude wrote:nemam excel 2016. ali mozda ovako

https://support.office.com/en-us/articl ... b2d90c81ab
Hvala na javljanju!
Nije mi to rješenje jer opet u igri imam više otvorenih Excel-a, za svaki fajl po jedan Excel se otvara. To je neki kompromis, ali meni ne odgovara.
Meni treba jedan Excel i unutar njega više otvorenih fajlova.
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#100 Re: Excel-pomoć!!!

Post by zforumas »

Naslovnica wrote:Jučer sam instalirao Excel 2016 nakon godina korištenja verzije 2010.
Traži malo navikavanja slično prelasku sa Win 7 na Win 10.
Elem, imam jedan veeeeliki problem.
Kako otvoriti više Excel fajlova unutar jednog Excela?!
Na engleskom bi pitanje glasilo "How to open multiple Excel 2016 files in the same window?".
U verziji 2010 najnormalnije se otvarao samo jedan Excel, a unutar njega više prozora za različite dokumenta.
U Excelu 2016 mi za svaki fajl otvara zaseban Excel, sa kompletno novim toolbarom, nema prozora unutar samog Excela kako bih se mogao lakše navigirati.
Nadam se da shvatate o čemu pišem?
Postoji li rješenje ovog problema?
HVALA!
Ovo trenutno jos uvijek nije moguce a da potpuno funkcionise.

Mali workaround je da otvoris excel, pa poslije u FileExploreru drzis CTRL i oznacis sve Worksheete koji ti trebaju i samo ih koristeci Drag and Drop "ubacis" u Excel (naravno, ovo znaci da sve te dokumente trebas imati u jednom Folderu)..
Drugi workaround je zezanje sa registryjem ali to ti ne bih savjetovao.
Treci je da instaliras 2010 i cekas dok se ovi ne smiluju i ne poprave ( a to sumnjam da ce biti brzo).
Post Reply