'evropski film'

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#1 'evropski film'

Post by mag »

na ovoj jednoj 'filmskoj' temi citam, da vecina vas vecinom gleda americke, japanske,...filmove...pitam se da li to znaci da je evropski film spao u zaborav ili mislite da se za posljednje vrijeme nije snimilo nista zanimljivo...Cini mi se da vecina raje daje prednost nekom brutalnom stimulansu pred obicnom igrom sa kamerom.I tim dolazim do svog glavnog pitanja- sta za vas znaci film?
CuraDrugogSistema
Posts: 134
Joined: 13/12/2003 00:00

#2

Post by CuraDrugogSistema »

ne vjerujem da je evropski film mrtav. dosta kvalitetnih filmova se radi u Spaniji(pricanj s njom), Francuskoj (Ameli), Njemackoj (Dovidenja Leninje), Danskoj(Dogvil), Svedskoj... jedini problem je mozda da su ti filmovi manje publicirani na prostoru BH.

ja slabo gledam velike americke podukcije i filmove oko kojih se dize buka pola godine unaprijed. volim male produkcije sa cudnim zapletima.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3

Post by Truba »

u svojoj kolekciji imam

petnestak Italijanskih horora
nekoliko ruskih filmova naučne fantastike
nekoliko francuskih filmova
nekoliko filmova Luisa Bunuela na francuskom i spanskom (fra ili span produkcija)
nekoliko spanskih horora
nekoliko engleskih SF i horor filmova
nekoliko Švedskih filmova: Sedmi pečat i divlje jagode
jedan danski horor
nekoliko njemačkih horora

da li ja volim samo američke i japanske filmove? :lol: :lol: :twisted: :roll:
pumpkin9
Posts: 1
Joined: 19/03/2004 12:15

#4

Post by pumpkin9 »

film je.....
ono sto godinama i decenijama rade:
wim wenders
lars von trier
pedro almodovar
tom tykwer
luc besson
:!:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5

Post by Truba »

romero
kronenberg
arđento
pupi avati
bava
kitano
kubrik
bunuel
deodato
polanski
Glumica
Posts: 590
Joined: 15/03/2002 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by Glumica »

ja jedino na arte ponekad uhvatim neki europski fim... u videotekama jako rijetko tako nesto mogu naci... :(
prije par mjeseci je neko, hrt cini mi se emitovao nekoliko odlicnih svedskih filmova i to je sve...
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7

Post by Truba »

Glumica wrote:ja jedino na arte ponekad uhvatim neki europski fim... u videotekama jako rijetko tako nesto mogu naci... :(
prije par mjeseci je neko, hrt cini mi se emitovao nekoliko odlicnih svedskih filmova i to je sve...
imaš na ARTE 25. originalnu nijemu verziju BEN HURA
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#8

Post by dinash »

dok sam zivio u sarajevu je (nazalost) bilo jako tesko doci do aktuelnih evropskih naslova/filmova. uobicajeno u evropskim gradovima postoje posebna kina koja su namjenjena prikazivanju filmova nekomercijalne, eksperimentalne, nezavisne produkcije. u SFRJ je postojala jako razvijena mreza tzv. Kinoteka koje su manje vise radile svoj posao odlicno (posebno beogradska i ljubljanska). danas je sarajevska kinoteka zalost. dobar primjer je rad ljubljanske kinoteke koja je nedavno otvorila svoje drugo kino uljubljani imenovano "kino dvor". danas su na rasporedu projekcije zadnjeg filma abbasa kiarostamija "deset", Petek navece (Caire Denis, 2002 Francuska), Dogville (Lars von Trier, 2003 Švedska/Francuska) i u ponoc zadnji uradak Gus Van Santa - Gerry (2002, SAD) ... iskreno moram reci da se smatram sretnikom da zivim u gradu u kojem se posebna paznja daje nekomercijalnoj fimskoj produkciji (raznih profila i zanrova) na profesionalnom nivou (razne retrospektive, klubovi, razgovori s reziserime, producentima, glumcima ...) zaista je steta da sarajevo nije bilo u stanju ocuvati kinoteku (prostorije), njen program i publiku ali to je mozda neka druga tema ... :(

po drugoj strani pa je paradoksalno da BiH ima puno kvalitetniju (iako, kvantitativno, puno manju) filmsku produkciju od npr. slovenije koja ima puno razvijeniju filmsku kulturu. dakle, logican zakljucak bi bio da filmofili u sarajevu imaju svoje (alternativne) kanale preko kojih vrlo dobro prate savremenu filmsku produkciju. jel' tako Komi? :)
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9

Post by Truba »

daaaaaa
a filmove dobijamoooooo
iz slovenije

samo da se kod nas ustali kablovski flat rate

i svak će u svom stanu u roku od 2 sata imati bilokoji film nezavisne produkcije BILOKOJI
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#10

Post by dinash »

da ti ne nabavljas filmove od mog "distributera" :)))
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11

Post by Truba »

imena imena :)
dobivam filmove iz Ljubljane i Hrastnika
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#12

Post by mag »

super je sto se svi mozemo sjetiti tih nekih 'klasika', ali zasto onda tolika buka oko ovih posljednjih americkih filmova?Sta to nema taj 'evropski film', tako da bi se o njemu pricalo pola godine u naprijed (sada ne mislim distribuciju)

p.s.ima li ovde neko ko bi pratio kratkometrazne filmove?

Ne mislim da je u Sarajevu problem doci do materijala, ali da ima malo ljudi koji se o toj materijal zanima....
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#13

Post by MRAVOJED »

komi wrote:romero
kronenberg
arđento
pupi avati
bava
kitano
kubrik
bunuel
deodato
polanski

Samo još da dodam: ˝malick, malick, na govno si nalik˝.
Očekujemo još!
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#14

Post by mag »

pa,...mene su stvarno zanimali samo evropski reziseri i filmovi- trudim se naci razlog zasto danas kad snimi dobar film neki evropski reziser se o tom pomalo i ne zna (samo mi ne pisite o distribuciji)- da li to znaci da je danasnja evropska kinematografija 'outsider'?
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#15

Post by dinash »

mag wrote:super je sto se svi mozemo sjetiti tih nekih 'klasika', ali zasto onda tolika buka oko ovih posljednjih americkih filmova?Sta to nema taj 'evropski film', tako da bi se o njemu pricalo pola godine u naprijed (sada ne mislim distribuciju)
mislim da nema 100tinjak miliona za globalnu kampanju za pocetak. ali mislim da mnogi umjetnici ne zele takve kampanje. sto svejedno ne znaci da sarajevo ne bi trebalo imati mjesto gdje se takvi filmovi prikazuju.
p.s.ima li ovde neko ko bi pratio kratkometrazne filmove?
ja sam veliki ljubitelj videa u bilo kojem obliku ... ako ti to sta pomaze. mnogi kratki filmovi su danas radjeni DV tehnikom.
Ne mislim da je u Sarajevu problem doci do materijala, ali da ima malo ljudi koji se o toj materijal zanima....
slazem se. ali isto tako, nista se ne radi da bi se ta publika napravila. publika se gradi polako programom, obrazovanjem ... ponudom. varijanta "if you build they will come" ... najgori scenarij je to sto se trenutno desava u sarajevu (pa nije to slucaj samo s filmom), a to je da je i ta preostala sacica kreativaca i mladih ljudi sa idejama ili postala apaticna ili je medjusobno posvadjana zbog gluposti. ukratko, na sceni su u vecini oni koji podlijezu generalnom trendu populizma (po principu "trazili ste, gledajte" ili "koliko para toliko muzike") odnosno izaberu liniju manjeg otpora. vaditi se SAMO na financijsku situaciju nema osnova. situacija u sarajevu je idealna za kreativni otpor, problem je da nema volje, odnosno, entuzijazma. dokaz da se moze i da, je ovaj sajt i ovaj forum.
Prag
Posts: 85
Joined: 05/02/2003 00:00
Location: Prag, Ceska

#16

Post by Prag »

Meni je licno uvijek daleko vise stimala Evropska od bilo koje druge produkcije, mada je cinjenica da je trenutno u krizi. Produkcija i nije tako mala, ali je kvalitet upitan. Vecina zemalja je propala americkom folu komplikovati gdje se moze. Tesko se moze naici na film koji ce ljudsku pricu ispricati jednostavnim jezikom uz vrhunsku glumu, fotografiju i reziju. Onako kao sto su to nekada radili Bunjuel, Trifo, Zan Pjer Melvil, Tarkovski...
Kad se zazelim dobrog filma, odem u neki klub gdje cesto daju filmove Kristofa Kislovskog, Mencela, Vendersa (Nebo nad berlinom je savrsenstvo) i napunim baterije.
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#17

Post by dinash »

dobro ... ali treba priznati da i amerikanci znaju napraviti dobar film. hocu reci, amerikanci imaju na raspolaganju toliko know-howa da mogu raditi lude stvari. svako malo se pojavi dobar film gdje vidis da su i americki autori u stanju dobro iskoristiti potencijale i resurse koje imaju na raspolaganju (Pi, Rekvijem, Fight Club, Gerry ...) Problem americkog mainstreama je da ima puno para, a proizvode se sranja (u svakom smislu).

ali ionako smo usli u eru instant zvijezda ... nadajmo se da je to samo trend ...

mogu se samo nadati da ce americku kinematografiju ubrzo ponovo voditi smjeli autori, a ne producenti lovazderi.
Prag
Posts: 85
Joined: 05/02/2003 00:00
Location: Prag, Ceska

#18

Post by Prag »

Slazem se s tobom. Nedavno je na ceskoj TV bio ciklus filmova americke nezavisne produkcije. Fantasticni filmovi. Steta sto ne mogu naci put do sire publike.
Mozda pretjerujem, ali ja uvijek apriori imam averziju prema ovim mega projektima. Obicno budem u pravu, jer kad ih poslije cijele glamure pogledam poslije par mjeseci, skontam da je tako. Nedavno sam napravio tu gresku kad se davao Gangs of NY. Malo je falilo da se isamaram od muke sto sam potrosio pare i 90 minuta dragocjenog vremena. Isti kao da je film snimao nadrogirani sin bogatog tate a ne legenda Martin Scorsese. Jazuk i Kamerun Dias.
Nego, ubrzo stize jedan od najboljih filmova koji su ikad snimljeni na nasim (evropskim) prostorima. Film se zove „Golemata voda“ (reziser Ivo Trajkov), ja sam ga vidio u montazi. Haos !!! Premijera ce biti za par mjeseci, ali zapmatite ime.
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#19

Post by mag »

hm...to jeste fazon, ali rizik je u tome, sto ako bi se u Sarajevu postavio neki komplex, ufurao bi se na hollywood made...kao i svugdje...
svake godine pratim SFF mogu reci da nije lose (osim toga sto se trudi kopirati)- kad razmislim kakvo je kod nas stanje,ali hvali jos nekih sitnica...
Jedna od nekih stvari koje mi je zao kad dodjem je bas taj neki nedostatak 'art atmosfere'(- ovim necu nikoga da uvrijedim- Sarajevo je moj drugi dom- to bih bila prtiv sebe)....
mislim u tom smislu kao na primer: sada zimi- ono snjeg, sve bijelo-extra, uzmem par balona napusem, hodam kroz grad dijelim je, postavljam u parku- da ih slikam,dajem je djeci da se igraju...itd...pratila sam reakcije ljudi- vecinom su me gledali kao da sam poludila- cini mi se da su ljudi tako predati svojim problemima da i ne razmisljaju o necem drugom...kao da su upali u neku monotoniju zivota da ako im se desi nesto ne ocekujuce- odmah to odsudjuju ili se boje...
...malo sam promijenila smjer teme
NOIRE
Posts: 5
Joined: 23/10/2002 00:00

#20

Post by NOIRE »

jedini film koji ja volim je -dobar film nije bitno da li je evropski, americki, japanski, senegalski .....dobar film je dobar film , ma odakle da je i koliko je para u njega potoseno i sl. e sad...sta jedan film cini dobrim.......to je vec druga prica... elem, ono sto na prvu evropski film odvaja od americke industrije jesu novci, tj. manji budzeti. sam budzet na neki nacin diktira i vrstu price koja ce biti ispricana. zato nekako evrospki filmovi djeluju "jednostavnije" i "intimnije" u odnosu na holywoodske spektakle. ja priznajem- volim vidjeti dobar spekltakl (u kinu) , ali naravno vise mi odgovara low budget americka produkcija( iako je diskutabilno za nase pojmove sta je low-budget). mislim da se u evropi dosta toga napravi ali da to na zalost do nas ovdje nikada ne stigne, osim ako covjek ima priliku otici vani na neki festival pa pogledati sta e desava u evropi. ja licno jako volim ( od Evropljana) Kaurismakija, zadnje vrijeme, , sa kojim sam upoznala jednanovi svijet koji do tada nisam poznavala ( bar kada je rijec o finskom filmu). o klasicima da i ne govorim. tu volim talijane,sveđane, francuze ..... britanski film mi je uvijek "lezao"...tako da sada rezimiram: Hvala Bogu da ima ljudi koji prave dobre filmove i publike koja ce ih gledati sa uzivanjem.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#21

Post by The_Fluid »

mag,
mozda ti o tome govori i omjer tema ovdje postavljenih, meni je malochas palo na pamet da postavim temu o evropskom filmu, i vidjevshi tvoju rekoh: neko se sjetio da postavi istu.
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#22

Post by mag »

ma otvorila, ali kako vidis niko nema puno argumenata za diskusiju
Telefon
Posts: 136
Joined: 10/10/2002 00:00

#23

Post by Telefon »

pokretne slike
mag
Posts: 666
Joined: 30/08/2003 00:00

#24

Post by mag »

hahaha...da mogli bihom poceti sa bracom Lumierovima
Post Reply