Evolucija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#5626 Re: Evolucija

Post by Thorgerson »

tranquil wrote:Sramota.

https://www.klix.ba/scitech/nauka/vise- ... /170531044

63% ne prihvata evolucija ali ovih 52% su najgori:
Armenija i Bosna i Hercegovina ujedno su jedine dvije zemlje obuhvaćene istraživanjem u kojima više od polovica stanovništva smatra kako sva živa bića postoje u sadašnjem obliku od nastanka svijeta.

U Armeniji taj postotak je 56, a u Bosni i Hercegovini 52.
Dakle 52% ljudi ne vjeruje da je pas pripitomljen, ne vjeruje da je postojalo divlje goveče, ne vjeruje da je banana nastala od divlje banane koja je dosta drugačija (nije čak ni zakrivljena), ne vjeruje u imunitet niti postojanje bakterija koje pobjeđuju imunizirani sistem jer su - mutirale, ne vjeruje da je R.Lenski u laboratoriji pustio 65000 generacija e.coli samo da rastu, i koje su razvile nevjerovatne drugačije karakteristike za ovih nekoliko godina koliko traje njegov eksperiment.
Kakvim smo idiotima okruzeni, iskreno, i ne zivimo lose. Dobro ista funkcionise.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#5627 Re: Evolucija

Post by beni-bu-man »

Thorgerson wrote:
tranquil wrote:Sramota.

https://www.klix.ba/scitech/nauka/vise- ... /170531044

63% ne prihvata evolucija ali ovih 52% su najgori:
Armenija i Bosna i Hercegovina ujedno su jedine dvije zemlje obuhvaćene istraživanjem u kojima više od polovica stanovništva smatra kako sva živa bića postoje u sadašnjem obliku od nastanka svijeta.

U Armeniji taj postotak je 56, a u Bosni i Hercegovini 52.
Dakle 52% ljudi ne vjeruje da je pas pripitomljen, ne vjeruje da je postojalo divlje goveče, ne vjeruje da je banana nastala od divlje banane koja je dosta drugačija (nije čak ni zakrivljena), ne vjeruje u imunitet niti postojanje bakterija koje pobjeđuju imunizirani sistem jer su - mutirale, ne vjeruje da je R.Lenski u laboratoriji pustio 65000 generacija e.coli samo da rastu, i koje su razvile nevjerovatne drugačije karakteristike za ovih nekoliko godina koliko traje njegov eksperiment.
Kakvim smo idiotima okruzeni, iskreno, i ne zivimo lose. Dobro ista funkcionise.
Odgovor klasicnog bosnje bi bio: to su sejtanska posla
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#5628 Re: Evolucija

Post by Thorgerson »

Da se bosnjo pita nesto, mi bi i dalje zivjeli po pecinama, u plemenima, ganjali bi po poljanama, klali, tucali kamen itd. Sreca...sreca, pa ima normalnog zivlja na ovoj planeti, ciji mozak nije ogranicen k'o balkon.
User avatar
Ludzak
Posts: 5331
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5629 Re: Evolucija

Post by Ludzak »

Haha našli su koga pitati. Naciju koja po zadnjem spisku ima više nepismenih nego pismenih. Neočekivano, nema šta.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#5630 Re: Evolucija

Post by listopad »

Sto reci, kako se odnositi vise prema toj BiH...
User avatar
Ludzak
Posts: 5331
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5631 Re: Evolucija

Post by Ludzak »

Šuti i trpi. Ili bježi u civilizaciju.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#5632 Re: Evolucija

Post by listopad »

Zivim odavno u civilizaciji i bude mi tesko i zao kada pomislim u kakvoj rupetini ono malo inteligentnih ljudi mora trositi svoje zivote, jer nemaju kud.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5633 Re: Evolucija

Post by triconja »

Ludzak wrote:Haha našli su koga pitati. Naciju koja po zadnjem spisku ima više nepismenih nego pismenih. Neočekivano, nema šta.
Covjece kad ti vjerski sluzbenik objasni da je bog sve pojedinacno stvorio i da ne treba ispitivati to jer je tako i da ne talasas sve ti je jasno :lol: . Znaci svako saznanje iz oblasti evolucije ti moze prodrmati vjeru a tim drmanjem se smanjuje sansa da ces platiti vjersku taksu u jedno od tih institucija :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5331
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5634 Re: Evolucija

Post by Ludzak »

listopad wrote:Zivim odavno u civilizaciji i bude mi tesko i zao kada pomislim u kakvoj rupetini ono malo inteligentnih ljudi mora trositi svoje zivote, jer nemaju kud.
Sreća je samo što nas ima 4 miliona.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5635 Re: Evolucija

Post by Dozer »

Nema nas ni toliko, a za 15-20 godina ce nas biti oko 2,5. Ovdje ce ostati samo oni koji i dalje budu vjerovali da ce bog nesto uciniti da bude bolje. Kao sto vjeruju i zadnjih 5000 godina. A boga ni u tragovima, kao ni tog njegovog boljitka...

Ah, da... Zaboravih... Bolje ce biti na onom svijetu. Na ovom je dovoljno samo vjerovati da ce to biti tako...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#5636 Re: Evolucija

Post by asurbanipal »

:mrgreen:

Image


Ali zadnja rečenica u Velićevskom stilu :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5637 Re: Evolucija

Post by Truba »

bitno je da smo naučili kako teksaške seljačine i velikozločinac buš ne vjeruju u to :D
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#5638 Re: Evolucija

Post by irac300 »

asurbanipal wrote::mrgreen:

Image


Ali zadnja rečenica u Velićevskom stilu :lol:
Pa ne može taj sam ni napisati malo kompleksniju rečenicu. Al' ovo mu je glavno ''po njemu'', k'o biva, on bi to još žešće zatir'o. 'ebo li ga Bakir u glavu ovu kockastu!
User avatar
ma_zdra'o
Posts: 247
Joined: 09/08/2009 03:40

#5639 Re: Evolucija

Post by ma_zdra'o »

asurbanipal wrote::mrgreen:

Image


Ali zadnja rečenica u Velićevskom stilu :lol:

Joj s kim sam dijelila prostor 2 godine :( :cry:
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#5640 Re: Evolucija

Post by listopad »

A tek komentari nesudjenih glavosjeca. Pouka koju mozemo izvuci je sljedeca: borba protiv ne samo islamskog fundamentalizma, vec i svakog oblika konzervativnog islama, je borba za osnovne tekovine moderne civilizacije.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#5641 Re: Evolucija

Post by Kejn »

:-)
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#5642 Re: Evolucija

Post by listopad »

Dekodiran genom egipcanskih mumija. Rezultati otkrivaju da su stari Egipcani genetski bili blizi stanovnistvu Bliskog istoka nego danasnjim Egipcanima.

Ancient Egyptian mummy genomes suggest an increase of Sub-Saharan African ancestry in post-Roman periods

Egypt, located on the isthmus of Africa, is an ideal region to study historical population dynamics due to its geographic location and documented interactions with ancient civilizations in Africa, Asia and Europe. Particularly, in the first millennium BCE Egypt endured foreign domination leading to growing numbers of foreigners living within its borders possibly contributing genetically to the local population. Here we present 90 mitochondrial genomes as well as genome-wide data sets from three individuals obtained from Egyptian mummies. The samples recovered from Middle Egypt span around 1,300 years of ancient Egyptian history from the New Kingdom to the Roman Period. Our analyses reveal that ancient Egyptians shared more ancestry with Near Easterners than present-day Egyptians, who received additional sub-Saharan admixture in more recent times. This analysis establishes ancient Egyptian mummies as a genetic source to study ancient human history and offers the perspective of deciphering Egypt’s past at a genome-wide level.

https://www.nature.com/articles/ncomms15694

Tekst je dug, ali se isplati za interesirane.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5643 Re: Evolucija

Post by ExNihilo »

asurbanipal wrote::mrgreen:

Image


Ali zadnja rečenica u Velićevskom stilu :lol:
Još da je u pravopis upućen. :D
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#5644 Re: Evolucija

Post by Kejn »

To što su Bošnjaci dopustili da im ovaj Ćutuk vodi SPUS dovoljno govori o mentalnom stanju Bošnjačke omladine koja bi trebala biti pokretač bh. društva.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#5645 Re: Evolucija

Post by tranquil »

asurbanipal wrote:Image
Kod ovakvih ljudi, kad kažu "na Darvinovu žalost", nisam siguran da li misle figurativno, ili stvarno misle da se negdje u Engleskoj Darvin sada žalosti zbog rezultata ankete u BiH (sjetio sam se onog gorogana iz Srbije što su mu "svirali svi muzičari osim Betovena i Šopena jer je tada još bio mali").
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#5646 Re: Evolucija

Post by Hadzi Lojo »

Ja bi dodao jos anketu, pa da vidimo ko vjeruje u teoriju evolucije a ko u Stvoritelja.
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#5647 Re: Evolucija

Post by r_faruk »

drugi dio ankete kaze da smo mi, sto se tice posjecivanja bogomolja (cini mi se da su napisali"duhovnosti"), na zadnjem mjestu.
dakleM moj bog je bolji od tvog, ali u dzamiju, crkvu ili neku drugu bogomolju (biraj po zelji), ne idem jer moram u kafanu, ko onaj hadzija sto mu je policija uzela vozacku zbog voznje u pijanom stanju :)...

imamo 2.8% ne pismenih (ovo sam namjerno rastavio :) ) (najvise u regionu), a najmanje visoko obrazovanih.

ja bih rekao da je nama u bih tacno onako kako smo i zasluzili, ni bolje ni gore. dodao bih onu carlinovu,
the earth is fine, the people are fucked (samo bih umjesto earth dodao bosnu)

jednostavno mi ne valjamo...
User avatar
Ludzak
Posts: 5331
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5648 Re: Evolucija

Post by Ludzak »

asurbanipal wrote::mrgreen:

Image


Ali zadnja rečenica u Velićevskom stilu :lol:
'ne dovoljno'
Yebem ti ovu državu i narod! Ko nama kroji živote u obrazovanju.
Yebem ti državu !!!
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5649 Re: Evolucija

Post by broj dva »

Haris se nakon politike dokazuje i na polju nauke. Ponavljam prijasnju dijagnozu, daleko ce dogurati.
Glup, neuk, podoban, bahat, u nasoj drustveno-politickoj klimi za takve nema granica.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#5650 Re: Evolucija

Post by tranquil »

broj dva wrote:Haris se nakon politike dokazuje i na polju nauke. Ponavljam prijasnju dijagnozu, daleko ce dogurati.
Glup, neuk, podoban, bahat, u nasoj drustveno-politickoj klimi za takve nema granica.
Ankete su rekle svoje: po ovom pitanju, sa njim se slaže 63% stanovništva. A uvijek je bolje biti uz 63 nego 37.
Post Reply