Ćevapčići online i u svijetu...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
jOFLA

Ćevapčići online i u svijetu...

Post by jOFLA » 16/11/2011 22:41

Nije me iznenadila svinjetina u datom receptu jer tako ljudi prave u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji... već me iznenadio sedmi ili osmi post odozgo, u kojem se autentičnost recepta za ćevapčiće dokazuje porijeklom autora recepta. Naime, kako kaže gospođa ili gospođica Nancy, recept joj je dao pravi - Čeh !
U tom receptu, pored bijelog luka, crnog luka, je li, regulara za pljeskavice, i pored ljute paprike u prahu, naš Čeh stavlja i jedno bjelance kao u prave faširane šnicle. I to su kaže, ćevapčići.

Gospođa ili gospođica Nancy odmah kaže varijanti ćevapčića je mnogo, pa ne vidim onda smisla odgovarati na njen post. Mada sam se na kratko bavio mišlju da joj dam recept mađarskog paprikaša pod naslovom "teksaški Chili con carne", navodeći da je recept autentičan jer sam ga dobio od čistokrvnog Šveđanina, ali odustao sam zbog tog jer uvodni post donosi jedan drugi recept sa linka EastEuropeanFood. Njihovo shvatanje je da su ćevapčići općenito hrana raširena u istočnoj Evropi. Pa je tako Čeh baš mjerodavan. Tako je ubjeđena u startu.

Pogotovo kad u produžetku objašnjava riječ ćevapčići i kaže to je češki. To me je dotuklo. Samo čekam dan kad se upoznam s nekim pa mi kaže "oh da, jeli smo smo vaše cevapcice, mi to stalno pravimo, to su one kobasičice sa ljutom paprikom i bjelancetom u faširanom mesu.

https://groups.google.com/group/rec.foo ... 6652156a4#

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Ćevapčići online i u svijetu...

Post by PipiDugaDevetka » 17/11/2011 10:27

Nisu ćevapčići ni Bosanski. @Toto dokazao da su ih Feničani izmislili.
Međutim, ćevapčići su kao brend brze hrane, nastali u Sarajevu. Tačno se zna u kojoj ćevabdžinici i kod kojeg socijalističkog gazde su se počeli prodavati i servirati ''deset u pola sa lukom + čaša jogurta''. Čitao u jednom feljtonu u Oslobođenju, daavno, pa zaboravih ime te prve ćevabdžinice na Baščaršiji.

Na Forumu Sa-x, podforum Središnja/centralna Bosna, pokrenuta je inicijativa da Travnik bude domaćin ''Dana ćevapa'', kad ne znaju ili neće Sarajlije.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 28&t=91317

Još samo da ''burek sa sirom'' zavlada Balkanom.

Burek sa sirom = Vicevi o Husi i Hasi = Dijeljenje prirodnih brojeva sa nulom = Besmislica!

http://www.juznevesti.com/Kultura/Otvor ... su.sr.html
Ovako se pravi ''burek sa sirom'' na festivalu u Nišu:
Image

Image

sinuhe

Post by sinuhe » 17/11/2011 10:43

A znaci opet cemo o cevpima.

jOFLA

Post by jOFLA » 17/11/2011 10:51

PipiDugaDevetka wrote:Nisu ćevapčići ni Bosanski.
Barem u ovoj temi to do sad niko nije ni tvrdio.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 17/11/2011 10:55

sinuhe wrote:A znaci opet cemo o cevpima.
Ćevapi su u opasnosti, treba nam onaj Betmen što su ga građani grada Sarajeva na konkursu potraživali da spašava što se spasiti može! Betmenmobil obavezan nakon 6:2 za Portugal!

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 17/11/2011 10:59

jOFLA wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Nisu ćevapčići ni Bosanski.
Barem u ovoj temi to do sad niko nije ni tvrdio.
Đe me baš citira gdje sam načinio pravopisnu grešku i to kardinalnu?

Nisam ni stavio uskličnik da bih kao bio ljutit što neko nešto tvrdi, a netačno je.

Post Reply