EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
moee
Posts: 1394
Joined: 07/06/2011 10:44

#576 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by moee »

amar1994 wrote: 08/12/2019 23:52
Seawolf wrote: 08/12/2019 23:47
amar1994 wrote: 08/12/2019 23:29 Rimac salje pozdrave tesli i razvikanom taycanu :)
....
Image
Lijepo vozilo .... Šta misliš da li može oboriti rekord kruga Nürburgring Nordschleife, koji drži Porsche 919 Hybrid Evo, sa vremenom od 5:19.546?
nema sanse,jer nema dovoljno downforca da ga prikuje za asfalt :) ,jedino kad bi ga modifikovali sa raznim spojlerima,krilima i venturi tunelima ispod auta :thumbup:

mene vise zanima da li bi F1 bolid(bilo koji) bez restrikcija mogao ispod 5 min :-D
Amare, trenutno najveću prosječnu brzinu u jednom krugu F1 drži Kimi Raikkonen: 263.587 km/h (kvalifikacije u Monzi 2018.g.). Kada bi mogao (a ne može :izet: ) na Nordschleife-u voziti istom ovom brzinom, krug bi prešao za nekih 4:45. Obzirom da je Nordschleife ipak sporiji, teško da bi F1 mogla ispod 5 min. Vjerujem da može brže od Porsche-a 919, ali teško ispod 5 min.
User avatar
konektovan
Posts: 40634
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#577 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by konektovan »

Optimist wrote: 09/12/2019 10:22
konektovan wrote: 09/12/2019 09:53 Kako se ta el. vehikula ponasaju u zimskim uslovima, na minusima, kako se ba(k)terija trosi kadtreba ugrijati kabinu, kako ljeti kad treba rashladiti???? :mrgreen:
Isto kao i vozila sa SUS motorom. Trose 30% vise.
Otkud ti to da sus motori trose 30 % vise????
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#578 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

BiBi911 wrote: 08/12/2019 14:28
konektovan wrote: 08/12/2019 13:05 Mene samo zanima, ko ce toliku struju proizvoditi??
Pita to prije par dana neki ministar u Bundestag i oni zeljeni mu ugasise mikrofon. U Bayernu vec fali struje uvoze iz ceske, a plan im do 2022 pola auta na struju. Ugasise sve nuklearke, rudnici prazni.
Zato će pokrenuti još termoelektrana na ugalj (čime će povećati ispuštanje stakleničkih plinova i zagađenje zraka) i hvaliti se ekološkim zelenim elektroautomobilima.
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#579 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

mayab wrote: 08/12/2019 20:16
boshniak wrote: 08/12/2019 20:05 Prije par godina BP je procijenio da trenutnim tempom proizvodnje preostale zalihe nafte mogu trajati oko 53godine, treba i taj faktor uzeti u obzir, nafte ce biti sve manje, a potrebe sve vece, zato se mora traziti rjesenje, na kraju ce se covjek vratiti na konja, devu i magarca.
Mislim da ce za 20-30 godina konačno i fuzija postati komercijalna i upotrebljiva, i eto struje
Moguće, čak i vjerovatno. Ali, i protiv fuzije će se kvazizeleni boriti. Ono, čim ima veze sa nečim nuklearnim, to ne valja, smrtonosna sila na hiljade godina, nenastanjivo na par miliona godina i slične izmišljotine.

Eto, ko bude živ kad fuzija konačno bude komenrijalna biće svjedok demonstracija protiv fuzije. Živi bili pa vidjeli.
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#581 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

drndalo wrote: 08/12/2019 20:24 Norveska je poseban slucaj hohstaplerskog hype-a jako stimulisanog od drzave sa porezima i parkingom gdje su EV nerealno jeftina na konto drzavnih subvencija (iako bez problema svoju naftu i dalje prodaju svima)... Broj auta tamo zbog malog broja stanovnika sveukupno mozda nije dobar pokazatelj za opterecenje mreze...

Ono sto ja ne kontam u svom tom hype-u, je sto se insistira na svekolikoj automobilizaciji ljudi, kada se tu najmanje moze ustediti zagadjenja...

Prvo gradski saobracaj da bude 80% strujni, pa nakon toga dostavna vozila koja se mahom voze po/oko gradova, a trose 25 litara dizela... Pa jos svasta nesta...

Kad sam vozio Prius hibrid, uz izivljavanje po SA nisam ga uspio natjerati >5.5 lit... Benzin... To je nesto sto bi dekretom moralo ici npr. u taxi sluzbu jednog grada. Tacka... Zasto? Opet zato jer svaki od njih najvise razlike moze napraviti u odnosu na isluzene dizelcine... S druge strane, gepek mu je tanak za taxi...

Jos nesto, komplikovan je, 2 motora uvezana na jedan mjenjac... Radi ali moze to teoretski i jednostavnije... Dizel-elektricne lokomotive kako rade? Dizel radi kao generator koji pravi struju, koja se trosi na pogon... Sa pametnijim elektromotorima koje sad imamo nakon Rimaca itd. jednostavnije bi tehnicki bilo da je motor u autu samo generator, koji hrani baterije hibrida, i trosi struju na pogon tockova... Mjenjac bespotreban, uvezivanje 2 motora na taj mjenjac isto bespotrebno... U takvom pogonu, ako je Prius trosio 5 litara grada, ne bi trosio >3 litra... A autonomija vozila na pogon benzinom/dizelom bi ostala...

Mislim da je bio jedan Chevrolet tako zamisljen, Volt cini mi se, sta bi s njega?
Ovo mi se svidjelo u Ženevi - doslovno svako taxi vozilo koje sam vidio je Toyota Prius.
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#582 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

drndalo wrote: 08/12/2019 20:24
Dizel-elektricne lokomotive kako rade? Dizel radi kao generator koji pravi struju, koja se trosi na pogon... Sa pametnijim elektromotorima koje sad imamo nakon Rimaca itd. jednostavnije bi tehnicki bilo da je motor u autu samo generator, koji hrani baterije hibrida, i trosi struju na pogon tockova... Mjenjac bespotreban, uvezivanje 2 motora na taj mjenjac isto bespotrebno... U takvom pogonu, ako je Prius trosio 5 litara grada, ne bi trosio >3 litra... A autonomija vozila na pogon benzinom/dizelom bi ostala...

Mislim da je bio jedan Chevrolet tako zamisljen, Volt cini mi se, sta bi s njega?
Gledao sam neki dan recenziju BMW-ovog i3 (nije CPU nego električni automobil). Jedna od opcija (kod nekih izvedbi tog auta) je da ima dodatni benzinski motor (vjerovatno trocilindraš) čija bi jedina uloga bila dopunjavanje baterije kako bi se povećala autonomija.
Seawolf
Posts: 7732
Joined: 14/06/2012 22:59

#583 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Seawolf »

Laplace wrote: 09/12/2019 12:19
drndalo wrote: 08/12/2019 20:24
Dizel-elektricne lokomotive kako rade? Dizel radi kao generator koji pravi struju, koja se trosi na pogon... Sa pametnijim elektromotorima koje sad imamo nakon Rimaca itd. jednostavnije bi tehnicki bilo da je motor u autu samo generator, koji hrani baterije hibrida, i trosi struju na pogon tockova... Mjenjac bespotreban, uvezivanje 2 motora na taj mjenjac isto bespotrebno... U takvom pogonu, ako je Prius trosio 5 litara grada, ne bi trosio >3 litra... A autonomija vozila na pogon benzinom/dizelom bi ostala...

Mislim da je bio jedan Chevrolet tako zamisljen, Volt cini mi se, sta bi s njega?
Gledao sam neki dan recenziju BMW-ovog i3 (nije CPU nego električni automobil). Jedna od opcija (kod nekih izvedbi tog auta) je da ima dodatni benzinski motor (vjerovatno trocilindraš) čija bi jedina uloga bila dopunjavanje baterije kako bi se povećala autonomija.
Samo što to nema veze sa ovim što @drndalo piše.

To na BMW i3 je tzv. Range Extender i, uzgred rečeno, ne ugrađuje se (od novembra 2018-e) više u nove modele i3 za evropsko tržište, jer i3 sa tim dodatkom je izvanredno energetski neefikasan i ne može zadovoljiti nove propise o emisiji izduvnih gasova.
Seawolf
Posts: 7732
Joined: 14/06/2012 22:59

#584 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Seawolf »

amar1994 wrote: 08/12/2019 23:29 Rimac salje pozdrave tesli i razvikanom taycanu :)
....
A ovaj:

User avatar
konektovan
Posts: 40634
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#585 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by konektovan »

Taj projekat nikako da ugleda svjetlost dana, sprdancija obicna postao...
BiBi911
Posts: 2912
Joined: 09/12/2018 17:47

#586 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by BiBi911 »

Laplace wrote: 09/12/2019 11:55
BiBi911 wrote: 08/12/2019 14:28
konektovan wrote: 08/12/2019 13:05 Mene samo zanima, ko ce toliku struju proizvoditi??
Pita to prije par dana neki ministar u Bundestag i oni zeljeni mu ugasise mikrofon. U Bayernu vec fali struje uvoze iz ceske, a plan im do 2022 pola auta na struju. Ugasise sve nuklearke, rudnici prazni.
Zato će pokrenuti još termoelektrana na ugalj (čime će povećati ispuštanje stakleničkih plinova i zagađenje zraka) i hvaliti se ekološkim zelenim elektroautomobilima.
Mescini jos jedan rudnik uglja imaju, sve ostale su ugasili. Nadaju se da ce vjetar, solarne ploce sve to nadomjestit. Jedino ako sta ne kriju za onaj fuzijski reaktor. 5-6 su planirali 1 je gotov a 2 samo sto nisu izgradili
User avatar
sime_cipol
Posts: 16329
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#587 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by sime_cipol »

konektovan wrote: 09/12/2019 14:21 Taj projekat nikako da ugleda svjetlost dana, sprdancija obicna postao...
Koji? Project One?
Pa ne pravi ga danasnji Fiat, pa da se to odlaze do iznemoglosti.
Mercedes je sve vec rasprodao, ljudi čekaju, nije im problem da to bude za 2 godine. I bice.
Izgleda da ce jedan završiti i u HR.
Mada se meni vise svidja uradak AM i RB, isključivo zbog motora :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#588 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by amar1994 »

Seawolf wrote: 09/12/2019 14:03
amar1994 wrote: 08/12/2019 23:29 Rimac salje pozdrave tesli i razvikanom taycanu :)
....
A ovaj:

ufff :run:

samo imaju problem prilagodjavanja F1 motora normalnoj upotrebi,zato se i ceka ovoliko..s druge strane ovi astoni nisu normalni :-)

Image


trenutno mi je ovaj celo najjaĆi lik na dujaluku :D

Image
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#589 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Industrialyzer »

I njemu Rimac radi baterije. Citava ova nova flota hybrida i elektro auta ima bolesne performanse. Postade 3 sekunde do 100 sporo gledajuci ove masine...
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#590 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

BiBi911 wrote: 09/12/2019 14:25
Laplace wrote: 09/12/2019 11:55

Zato će pokrenuti još termoelektrana na ugalj (čime će povećati ispuštanje stakleničkih plinova i zagađenje zraka) i hvaliti se ekološkim zelenim elektroautomobilima.
Mescini jos jedan rudnik uglja imaju, sve ostale su ugasili. Nadaju se da ce vjetar, solarne ploce sve to nadomjestit. Jedino ako sta ne kriju za onaj fuzijski reaktor. 5-6 su planirali 1 je gotov a 2 samo sto nisu izgradili
Fuzijski je dobar, ali dok se to sve pokrene, dok se usavrši i dok se ne izgradi dovoljno njih proći će previše vremena. Kojeg, realno, nemamo.

A i kad krenu, biće opet širenja panika sa imaginarnim scenarijima, potencijalnim neostvarivim katastrofama ("šta ako to čudo eksplodira") itsl. Ono, drže plazmu na par miliona kelvina u jakom magnetnom polju i gađaju je jakim laserima - koliko materijala za zelene da iskonstruišu razne SF pričice za naivne.
BiBi911
Posts: 2912
Joined: 09/12/2018 17:47

#591 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by BiBi911 »

Laplace wrote: 10/12/2019 09:57
BiBi911 wrote: 09/12/2019 14:25
Laplace wrote: 09/12/2019 11:55

Zato će pokrenuti još termoelektrana na ugalj (čime će povećati ispuštanje stakleničkih plinova i zagađenje zraka) i hvaliti se ekološkim zelenim elektroautomobilima.
Mescini jos jedan rudnik uglja imaju, sve ostale su ugasili. Nadaju se da ce vjetar, solarne ploce sve to nadomjestit. Jedino ako sta ne kriju za onaj fuzijski reaktor. 5-6 su planirali 1 je gotov a 2 samo sto nisu izgradili
Fuzijski je dobar, ali dok se to sve pokrene, dok se usavrši i dok se ne izgradi dovoljno njih proći će previše vremena. Kojeg, realno, nemamo.

A i kad krenu, biće opet širenja panika sa imaginarnim scenarijima, potencijalnim neostvarivim katastrofama ("šta ako to čudo eksplodira") itsl. Ono, drže plazmu na par miliona kelvina u jakom magnetnom polju i gađaju je jakim laserima - koliko materijala za zelene da iskonstruišu razne SF pričice za naivne.


Joj dobar si😁..
Prije par dana na facebok i ispod komentari, kako se reaktor ne istopi, sta ako ta toplina izadje van hocel nas sprzit, cime ga napajaju, par ih pomjesalo fisiju i fuziju.
User avatar
Laplace
Posts: 10432
Joined: 19/11/2012 18:37

#592 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Laplace »

BiBi911 wrote: 10/12/2019 13:08
Joj dobar si😁..
Prije par dana na facebok i ispod komentari, kako se reaktor ne istopi, sta ako ta toplina izadje van hocel nas sprzit, cime ga napajaju, par ih pomjesalo fisiju i fuziju.
:D :D :D
izvrsni direktor
Posts: 9349
Joined: 20/12/2018 16:11

#595 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Citam negdje kaze, ekolosko pitanje iz buducnosti: odlaganje dotrajalih EV
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#596 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bullet Tooth Tony »

Dodje mi da kupim smarta elektricnog ili nesto tako samo zbog parkinga.. Sinoc gledam, trazim, ma nema mjesta za lijeka...pa ni u grazama.. Al zato za utikace 10 slobodnih u centru grada ... Kontam da kupim produzni, malo ga modifikujem I lafo ukljucim :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32172
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#597 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bobi »

Bullet Tooth Tony wrote: 18/12/2019 10:58 Dodje mi da kupim smarta elektricnog ili nesto tako samo zbog parkinga.. Sinoc gledam, trazim, ma nema mjesta za lijeka...pa ni u grazama.. Al zato za utikace 10 slobodnih u centru grada ... Kontam da kupim produzni, malo ga modifikujem I lafo ukljucim :D
Lukavo :lol: ... u Norge zato svaki EV ima registraciju koja pocinje sa EL :mrgreen:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#598 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bullet Tooth Tony »

Bobi wrote: 18/12/2019 11:09
Bullet Tooth Tony wrote: 18/12/2019 10:58 Dodje mi da kupim smarta elektricnog ili nesto tako samo zbog parkinga.. Sinoc gledam, trazim, ma nema mjesta za lijeka...pa ni u grazama.. Al zato za utikace 10 slobodnih u centru grada ... Kontam da kupim produzni, malo ga modifikujem I lafo ukljucim :D
Lukavo :lol: ... u Norge zato svaki EV ima registraciju koja pocinje sa EL :mrgreen:
Vidis ti njih sto su pametni :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32172
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#599 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Bobi »

Ne znam bas jel pametno a sta ce kad im sva vozila budu EV..nece se znati iz kojeg su grada regije :mrgreen: ?
izvrsni direktor
Posts: 9349
Joined: 20/12/2018 16:11

#600 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Vidis koliko smo mi napredniji od norveske, mi vec sada ne znamo iz kojeg je ko grada i regije :mrgreen:
Post Reply