EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tuitamo
Posts: 394
Joined: 14/04/2013 00:35

#4876 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

Samo se zapitaš dok hodaš glavnom ulicom grada u kojem živiš da li je bolje u tom trenutku udisati izduvne gasove auta koja prolaze ili je bolje tu imati elektro aute bez izduvnih gasova.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#4877 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

Pokušaj, i neka ti je sa srećom.
tuitamo wrote: 25/03/2024 11:43 Samo se zapitaš dok hodaš glavnom ulicom grada u kojem živiš da li je bolje u tom trenutku udisati izduvne gasove auta koja prolaze ili je bolje tu imati elektro aute bez izduvnih gasova.
Ovo je konstatacija ili pitanje za malu djecu.
tuitamo
Posts: 394
Joined: 14/04/2013 00:35

#4878 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

citroen xm wrote: 25/03/2024 11:50 Pokušaj, i neka ti je sa srećom.
tuitamo wrote: 25/03/2024 11:43 Samo se zapitaš dok hodaš glavnom ulicom grada u kojem živiš da li je bolje u tom trenutku udisati izduvne gasove auta koja prolaze ili je bolje tu imati elektro aute bez izduvnih gasova.
Ovo je konstatacija ili pitanje za malu djecu.
Već sam se zapitao i puno bi ljepše i ugodnije bilo.

Ti voliš udisati izduvne gasove iz auspuha automobila?
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#4879 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

Jel ti živiš u staklenom zvonu i udišeš vazduh koji nema odakle doći već je stvoren samo za tebe tu jedno 3 metra oko tebe?
tuitamo
Posts: 394
Joined: 14/04/2013 00:35

#4880 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

citroen xm wrote: 25/03/2024 12:13 Jel ti živiš u staklenom zvonu i udišeš vazduh koji nema odakle doći već je stvoren samo za tebe tu jedno 3 metra oko tebe?
Ne. Ali je vazduh onečišćen izduvnim gasovima automobila. Da ih nema bio bi čišći.

Razmijem da voliš automobile onakvi kakvi jesu. To je legitimno.

Promjene je teško primati. To je u ljudskoj prirodi. Na kraju dana se promjenama ne može oduprijeti. Struja iz obnovljivih izvora i EV su bliska budućnost a u dobroj mjeri i sadašnjost.
Last edited by tuitamo on 25/03/2024 12:18, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4881 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Qler »

I onda svizac smota tu cokoladu.....
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#4882 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by canvra888 »

tuitamo wrote: 25/03/2024 12:15
citroen xm wrote: 25/03/2024 12:13 Jel ti živiš u staklenom zvonu i udišeš vazduh koji nema odakle doći već je stvoren samo za tebe tu jedno 3 metra oko tebe?
Ne. Ali je vazduh onečišćen izduvnim gasovima automobila. Da ih nema bio bi čišći.

Razmijem da voliš automobile onakvi kakvi jesu. To je legitimno.

Promjene je teško primati. To je u ljudskoj prirodi. Na kraju dana se promjenama ne može oduprijeti. Struja iz obnovljivih izvora i EV su bliska budućnost a u dobroj mjeri i sadašnjost.
Ja nemam ništa protiv EV, samo uz neku blažu tranziciju i bez agresivne propagande s kojom su krenuli.

S tim rečenim, ne možeš nikako pričati o SUS autima i kvalitetom zraka u kontekstu BiH. Imamo mi gorući problem sa energentima za grijanje, to nas poguši. Da je sve i jedno električno vozilo u državi, skoro nikakve razlike ne bi napravilo u periodu od oktrobra-februara, u većini države.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4883 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Optimist »

Haris.ba wrote: 25/03/2024 11:42
citroen xm wrote: 25/03/2024 11:36 PA sa solarnom pločom svakako proizvodiš svoju struju, a ne onu koju ti drugi isporuče. Samo se bojim da će ti trebati puno, puno solarnih ploča da napuniš jedan "rezervoar", a da ne pričamo o vrijednosti investicije, a uz to moraš preći na mnogobožačku religiju da se moliš za više sunčanih dana.
Sve to finansijski pokrije postojanje eventualnog specijalnog poreza na struju. U Sarajevu 23 kW mozes bez problema na krov kuce postaviti. Sunca ima vise nego u Njemackoj.
Uz informaciju da ti treba 500m2 krova za postavljanje panela ukupne snage 23 kw.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#4884 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by citroen xm »

tuitamo wrote: 25/03/2024 12:15
Ne. Ali je vazduh onečišćen izduvnim gasovima automobila. Da ih nema bio bi čišći.

Razmijem da voliš automobile onakvi kakvi jesu. To je legitimno.

Promjene je teško primati. To je u ljudskoj prirodi. Na kraju dana se promjenama ne može oduprijeti. Struja iz obnovljivih izvora i EV su bliska budućnost a u dobroj mjeri i sadašnjost.
Super, kada tim svim alternativnim izvorima koje poznaješ obezbjediš dovoljnu količinu struje, ja nemam ništa protiv toga da pređem na EV. Kada riješiš svo zagađenje koje nastaje proizvodnjom jednog EV, ja ću preći na el. vozilo.

Ali ti bi da truješ djecu Afrike ili Azije sa svim i svačim, da bi ti prividno udisao čist vazduh. Jer logično, litijum se negdje mora iskopati, neko ga mora očistiti za što manje para, to se mora raditi negdje gdje se mogu zaobići stroge eko norme opet zbog profita.... Na to dodaj termoelektrane, atomske centrale... jer su ipak vjetar i sunce malo veća zabluda u polju stvaranja struje iz obnovljivih izvora, a nećeš ni hidrocentralu jer narušavaš branom ekosistem... i tako, uvijek dođemo do one troslovne skraćenice JBG. ;-)


Na kraju dana, ja ću neke promjene puno lakše prihvatiti nego što će mnogi izaći iz svojih zabluda.
tuitamo
Posts: 394
Joined: 14/04/2013 00:35

#4885 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

canvra888 wrote: 25/03/2024 12:29
tuitamo wrote: 25/03/2024 12:15
citroen xm wrote: 25/03/2024 12:13 Jel ti živiš u staklenom zvonu i udišeš vazduh koji nema odakle doći već je stvoren samo za tebe tu jedno 3 metra oko tebe?
Ne. Ali je vazduh onečišćen izduvnim gasovima automobila. Da ih nema bio bi čišći.

Razmijem da voliš automobile onakvi kakvi jesu. To je legitimno.

Promjene je teško primati. To je u ljudskoj prirodi. Na kraju dana se promjenama ne može oduprijeti. Struja iz obnovljivih izvora i EV su bliska budućnost a u dobroj mjeri i sadašnjost.
Ja nemam ništa protiv EV, samo uz neku blažu tranziciju i bez agresivne propagande s kojom su krenuli.

S tim rečenim, ne možeš nikako pričati o SUS autima i kvalitetom zraka u kontekstu BiH. Imamo mi gorući problem sa energentima za grijanje, to nas poguši. Da je sve i jedno električno vozilo u državi, skoro nikakve razlike ne bi napravilo u periodu od oktrobra-februara, u većini države.
Ne mogu se složiti s tim jer je oko 35% zagađenja generirarno saobraćajem. To nas dalje truje poslije februara.

Na stranu zagađenje. O tome se ne priča sve dok je standard nizak. Zbog toga će EV kod nas biti izolovani slučaj u idući 10ak godina. Tu je i naftni lobi koji drži politiku u šaci. A politika mora kreirati puteve za nove tehnologije.

Mala usporedba potrošnje za nekoga ko ima kuću na Pofalićima. Za gradsku vožnju u Sa treba ca. 10l na 100km. To je nekih 25+KM

Sa EV gradske vožnje treba 15kWh na 100km a posebno zbog regeneracije. Sa našom cijenom struje to je nekih 3,5KM.

BiH je idealna za EV zbog visokog prosjeka vlasništva nekretnine i kratkih puteva na dnevnoj bazi.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#4886 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Athlon64 »

Meni je EV super kao neko auto ovako s posla - na posao. Problem je što ako planiraš bilo gdje dalje, u to auto se ne možeš pouzdati. Eto na prethodnoj stanici video koji sam postavio, koji je trebao biti reklama za EV, ispao je antireklama.

Mislim da je u EU rađeno istraživanje i ispostavilo se da su velika većina kupaca EV - oni koji već imaju barem jedno SUS auto. Dakle bukvalno potičeš kupovinu još jednog auta i dodatnu kongestiju i potičeš bogate.

Gdje neko ko živi u Sarajevu na Alipašinom u zgradi da puni EV?
tuitamo
Posts: 394
Joined: 14/04/2013 00:35

#4887 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

Malo se vrtimo u krug. Za sve relacije u BiH pa i do jadrana stigne se sa jednim punjenjem. BiH je mala zemlja.

Naravno da zgrade bez garaža i pripadajućih parking mjesta nisu pogodne sve dok se ne izgrade brze punionice. Zato jesu privatne kući i stanovi sa garažnim mjestom. Ne idu svi odmah u tranziciju. Tu su i Taxi vozila. Gradski prevoz. Dostave itd. Oni idu u prvoj fazi.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4888 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Optimist »

tuitamo wrote: 25/03/2024 17:19 Malo se vrtimo u krug. Za sve relacije u BiH pa i do jadrana stigne se sa jednim punjenjem. BiH je mala zemlja.

Naravno da zgrade bez garaža i pripadajućih parking mjesta nisu pogodne sve dok se ne izgrade brze punionice. Zato jesu privatne kući i stanovi sa garažnim mjestom. Ne idu svi odmah u tranziciju. Tu su i Taxi vozila. Gradski prevoz. Dostave itd. Oni idu u prvoj fazi.
Koji EV ti vozis?
tuitamo
Posts: 394
Joined: 14/04/2013 00:35

#4889 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

Optimist wrote: 25/03/2024 17:23
tuitamo wrote: 25/03/2024 17:19 Malo se vrtimo u krug. Za sve relacije u BiH pa i do jadrana stigne se sa jednim punjenjem. BiH je mala zemlja.

Naravno da zgrade bez garaža i pripadajućih parking mjesta nisu pogodne sve dok se ne izgrade brze punionice. Zato jesu privatne kući i stanovi sa garažnim mjestom. Ne idu svi odmah u tranziciju. Tu su i Taxi vozila. Gradski prevoz. Dostave itd. Oni idu u prvoj fazi.
Koji EV ti vozis?
Ne razumijem kako je to relevantno za temu. Ili je cilj da se nekom crticom iz moga privatnog života diskredituje ono što pišem?
User avatar
mk ultra
Posts: 19538
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4890 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#4891 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by canvra888 »

tuitamo wrote: 25/03/2024 12:42
canvra888 wrote: 25/03/2024 12:29
tuitamo wrote: 25/03/2024 12:15

Ne. Ali je vazduh onečišćen izduvnim gasovima automobila. Da ih nema bio bi čišći.

Razmijem da voliš automobile onakvi kakvi jesu. To je legitimno.

Promjene je teško primati. To je u ljudskoj prirodi. Na kraju dana se promjenama ne može oduprijeti. Struja iz obnovljivih izvora i EV su bliska budućnost a u dobroj mjeri i sadašnjost.
Ja nemam ništa protiv EV, samo uz neku blažu tranziciju i bez agresivne propagande s kojom su krenuli.

S tim rečenim, ne možeš nikako pričati o SUS autima i kvalitetom zraka u kontekstu BiH. Imamo mi gorući problem sa energentima za grijanje, to nas poguši. Da je sve i jedno električno vozilo u državi, skoro nikakve razlike ne bi napravilo u periodu od oktrobra-februara, u većini države.
Ne mogu se složiti s tim jer je oko 35% zagađenja generirarno saobraćajem. To nas dalje truje poslije februara.
Ne znam, znam da ja osjetim simptome iritacije respiratornih organa samo dok je smog i loženje aktivno, tokom ljeta to nikad ne osjetim, a ista auta su tu i ljeti kao što su i zimi.

Većina će se i složiti s tim.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#4892 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Hakiz »

Da.
izvrsni direktor
Posts: 9367
Joined: 20/12/2018 16:11

#4893 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

canvra888 wrote: 25/03/2024 20:04
Ne znam, znam da ja osjetim simptome iritacije respiratornih organa samo dok je smog i loženje aktivno, tokom ljeta to nikad ne osjetim, a ista auta su tu i ljeti kao što su i zimi.

Većina će se i složiti s tim.
Atmosferski pritisak ljeti zimi, temperature ljeti zimi...nista to jelde
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#4894 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Hakiz »

tuitamo wrote: 25/03/2024 18:14
Optimist wrote: 25/03/2024 17:23
tuitamo wrote: 25/03/2024 17:19 Malo se vrtimo u krug. Za sve relacije u BiH pa i do jadrana stigne se sa jednim punjenjem. BiH je mala zemlja.

Naravno da zgrade bez garaža i pripadajućih parking mjesta nisu pogodne sve dok se ne izgrade brze punionice. Zato jesu privatne kući i stanovi sa garažnim mjestom. Ne idu svi odmah u tranziciju. Tu su i Taxi vozila. Gradski prevoz. Dostave itd. Oni idu u prvoj fazi.
Koji EV ti vozis?
Ne razumijem kako je to relevantno za temu. Ili je cilj da se nekom crticom iz moga privatnog života diskredituje ono što pišem?
Ima ona izreka "Put your money where your mouths are".
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4895 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Optimist »

tuitamo wrote: 25/03/2024 18:14
Optimist wrote: 25/03/2024 17:23
tuitamo wrote: 25/03/2024 17:19 Malo se vrtimo u krug. Za sve relacije u BiH pa i do jadrana stigne se sa jednim punjenjem. BiH je mala zemlja.

Naravno da zgrade bez garaža i pripadajućih parking mjesta nisu pogodne sve dok se ne izgrade brze punionice. Zato jesu privatne kući i stanovi sa garažnim mjestom. Ne idu svi odmah u tranziciju. Tu su i Taxi vozila. Gradski prevoz. Dostave itd. Oni idu u prvoj fazi.
Koji EV ti vozis?
Ne razumijem kako je to relevantno za temu. Ili je cilj da se nekom crticom iz moga privatnog života diskredituje ono što pišem?
Kad ga tako opisujes u superlativu, pretpostavljam da vozis jednog.
Zato me zanima koji, kolika baterija, gdje ga punis i sl.
Da razmiienimo iskustva.
tuitamo
Posts: 394
Joined: 14/04/2013 00:35

#4896 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

Optimist wrote: 25/03/2024 22:35
tuitamo wrote: 25/03/2024 18:14
Optimist wrote: 25/03/2024 17:23

Koji EV ti vozis?
Ne razumijem kako je to relevantno za temu. Ili je cilj da se nekom crticom iz moga privatnog života diskredituje ono što pišem?
Kad ga tako opisujes u superlativu, pretpostavljam da vozis jednog.
Zato me zanima koji, kolika baterija, gdje ga punis i sl.
Da razmiienimo iskustva.
Ne koristim superlativ. Iznosim mišljenje i stavove bazirane na iskustvu ne samo vožnje EV-a nego i rada na projektima izgradnje HPC-a. Možda je za diskusiju i dobro da se kaže odakle proizilazi stav i generirano know-how konkretno na ovu temu.

Nema potrebe da se ide sa ‘Za’ a niti sa ‘Protiv’ u krajnost. EV je za mnoge šansa ali za mnoge je to i alarm za promjenu posla, profesije ili generalno prilagodbe. Koliko brzo to mora doći svako za sebe mora ocijeniti.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#4897 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Athlon64 »

Ma niko ovdje nije protiv EV, samo jeste protiv narativa da treba ograničavati i zabranjivati SUS.

Jednaka tržišna utakmica pa kom opanci kom obojci.

Realno danas ni najrazvijenije zemlje na svijetu nemaju potrebnu infrastrukturu za EV (vidi pod Holandija i zabrana EV u gradovima), a da ne pričamo o tome kad će ta tehnologija doći u Afriku npr.

Po meni EV ima smisla kao drugo auto u bogatoj prigradskoj porodici. To je otprilike to.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16337
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4898 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by sime_cipol »

Kako smo od price jeftinijeg odrzavanja električnih auta dosli do ovoga
https://www.klix.ba/auto/elektricna-voz ... /240308166
:?
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#4899 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by breba »

sime_cipol wrote: 26/03/2024 03:32 Kako smo od price jeftinijeg odrzavanja električnih auta dosli do ovoga
https://www.klix.ba/auto/elektricna-voz ... /240308166
:?
Jos jedan sto je pročitao naslov, ali ne i ostatak teksta, ma kako pogrešan bio.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16337
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4900 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by sime_cipol »

breba wrote: 26/03/2024 03:40
sime_cipol wrote: 26/03/2024 03:32 Kako smo od price jeftinijeg odrzavanja električnih auta dosli do ovoga
https://www.klix.ba/auto/elektricna-voz ... /240308166
:?
Jos jedan sto je pročitao naslov, ali ne i ostatak teksta, ma kako pogrešan bio.
Zato imamo tebe pametnice :maca:
Post Reply