EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
ja71
Posts: 5415
Joined: 31/03/2006 14:45

#5076 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ja71 »

Qler wrote: 28/04/2024 20:35 A odakle struja za sva ta auta? Na ugalj?
Nijemci su izračunali da kada bi sutra cijeli saobraćaj krenuo na struju umjesto na naftu, da bi im trebalo 25% više struje nego sada. Što znači da to i nije tako puno i neće ae desiti preko noći.

A struja će se u budućnosti naravno sve više dobivati iz obnovljivih izvora energije. Već sada se u EZ oko 40% struje dobiva iz obnovljivih izvora.
tuitamo
Posts: 481
Joined: 14/04/2013 00:35

#5077 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

Qler wrote: 28/04/2024 20:35 A odakle struja za sva ta auta? Na ugalj?
To je kao da si prije 70god pitao odakle nafta za sva ta auta sa motorima SUS.

Treba ju proizvesti. Do velike potražnje ima vremena da se grade postrojenja.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13658
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#5078 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Evolution_IV »

lazu, loze lignit i nuklerke koriste :izet:

kakvi obnovljici izvori, od tog nista nema, makar dok fuziju ne rjese...jedna velika ubleha kad su u pitanju veliki potrosaci..

lako im je srat kad vecinu teske industrije salju u zemlje treceg svijeta da rade za njih, nemojte mi tog licemjerstva evropskog..
melac
Posts: 1656
Joined: 25/08/2008 19:33

#5079 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by melac »

Evolution_IV wrote: 28/04/2024 21:14 lazu, loze lignit i nuklerke koriste :izet:

kakvi obnovljici izvori, od tog nista nema, makar dok fuziju ne rjese...jedna velika ubleha kad su u pitanju veliki potrosaci..

lako im je srat kad vecinu teske industrije salju u zemlje treceg svijeta da rade za njih, nemojte mi tog licemjerstva evropskog..
Samo polako, ako bude volje i ekonomske isplativosti to se sve rijesi. Nije to nikakav bauk, samo mnogo milijardi da se ulozi. Cak mozda i manje vec je se ulozilo u naftna postrojenja i infrastrukturu.

Neke zemlje vec imaju 100% proizvodnju iz obnovljivih izvora, a uskoro ce i neke druge drzave doci blize tome.

A tesku industriju jesu preusmjerili ka siromasnim zemljama, ali jedan data centar trosi jako mnogo el energije isto tako ali se nalaze u Europi, mnogo njih. A i to da su izmjestili tesku indrustriju je malo diskutabilno, evo ti reci sta su to izmjestili iz Europe u neke siromasne zemlje?
ja71
Posts: 5415
Joined: 31/03/2006 14:45

#5080 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ja71 »

Evolution_IV wrote: 28/04/2024 21:14 lazu, loze lignit i nuklerke koriste :izet:

kakvi obnovljici izvori, od tog nista nema, makar dok fuziju ne rjese...jedna velika ubleha kad su u pitanju veliki potrosaci..

lako im je srat kad vecinu teske industrije salju u zemlje treceg svijeta da rade za njih, nemojte mi tog licemjerstva evropskog..
Potraži malo po internetu, iznenadićeš se.

To sa izmještanjem industrije u zemlje trećeg svijeta se slažem sa tobom ali to nije tema emisije. Buduća EV neće puniti u zemljama trećeg svijeta nego kod sebe tako da je na kraju ipak presudno, koliko struje i kako kod kuće proizvedu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19689
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5081 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

Image[/url]
User avatar
Qler
Posts: 23676
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5082 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Qler »

Ma el su još uvijek dobra priča, ali svi su još beta testeri. Nema tu prednosti kad ti do Zagreba i nazad ne možeš u danu, a ne neki dalji put.. Ne znam, ja sam još uvijek pobornik hibrida, i to onih klasičnih, ne plug-in. Ili ove alternative Ala hidrogen... Da se to malo razvije..
melac
Posts: 1656
Joined: 25/08/2008 19:33

#5083 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by melac »

Qler wrote: 28/04/2024 22:12 Ma el su još uvijek dobra priča, ali svi su još beta testeri. Nema tu prednosti kad ti do Zagreba i nazad ne možeš u danu, a ne neki dalji put.. Ne znam, ja sam još uvijek pobornik hibrida, i to onih klasičnih, ne plug-in. Ili ove alternative Ala hidrogen... Da se to malo razvije..
Vozim ja hybrid, dodus plug-in pa jedva bih dobacio do Zagreba ili Beograda. Max 450km kada je full i struja i benzin.

Hybrid je njesra i to tesko. Ili full SUS ili full EL nista ove karefeke.
izvrsni direktor
Posts: 9687
Joined: 20/12/2018 16:11

#5084 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Qler wrote: 28/04/2024 22:12 Nema tu prednosti kad ti do Zagreba i nazad ne možeš u danu.
Zasto ne moze? Zapali se?
kravamuzara
Posts: 3740
Joined: 15/03/2022 11:18

#5085 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kravamuzara »

Evolution_IV wrote: 28/04/2024 19:07 tesla je smece :lol:

Image
https://www.reuters.com/investigates/sp ... uspension/

I jeste žnj klasa.
User avatar
Qler
Posts: 23676
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5086 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Qler »

@melac ti mozes na pumpu i vozi, 3min sipanja i gas. Baterija puna ili prazna, ti si mobilan.


@izvrsni direktor ne zapali se ali bi ga zapalio kad bi morao put od cca 10h, tamo vamo i sastanak u zagrebu, povecati na put od 12-13 sati radi punjenja... Ili je tebi to sasvim OK.... Evo planiras put vikend do Italije, spojio si sad 01.maj da li ti se stvarno isplati dobar komad puta halaliti na punjenje?
izvrsni direktor
Posts: 9687
Joined: 20/12/2018 16:11

#5087 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Qler wrote: 29/04/2024 07:36


@izvrsni direktor ne zapali se ali bi ga zapalio kad bi morao put od cca 10h, tamo vamo i sastanak u zagrebu, povecati na put od 12-13 sati radi punjenja...
Aha znaci mozes u jednom danu. Na sta bi potrosio dodatnih 3 sata u putu? Sa elektricnim autom moras ispod ogranicenja vozit?
User avatar
Qler
Posts: 23676
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5088 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Qler »

Da, moras. Nije zbog 2h punjenja koje moras potrositi bezveze, i to ako radi punjac, ako je slobodan i ako podrzava brzo punjenje... de ba, nemoj se i ti praviti naivan, znas dobro na sta mislim.
User avatar
fatality
Posts: 2158
Joined: 24/02/2008 14:11

#5089 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by fatality »

Svako moze imati svoje misljenje pogled EV auta, ali da ne dobijes nista se ne moze reci.
Evo u mom slucaju, uzeo EV auto I ugradio wallbox u garazi (stambena zgrada je u pitanju).

Sad imas tarife za struju gdje ti se cijena struje obracunava po satu (vezano za berzu struje). Elem, tu se firma koja to nudi malo ugradi i imas periode u toku dana kada te 1kWh struje kosta 1-2 centa (necu uzimati u obzir kada je struja negativna i u sustini ti se odbija od racuna ako je u tom periodu trosis).
Sad dodas auto koje na 100km trosi 18/19/20 kWh (po ovom proljetnom vremenu), eto nek bude 20 kWh i imas racunicu 20kWh*2centa = 40 cent / 100 km.
Naravno treba u pocetku malo investicije auto/wallbox, ali ako puno vozis itekako se isplati u pogledu na benzin (naravno ne uzimaju vecina EV auto kako bi ustedili na gorivu, ali dobar bonus se dobije kada se kockcike posloze).

Edit - sad vidjoh ovo za Zagreb. Ovih knap 400km bi noviji (bolji) EV modeli trebali sa punom baterijom bez problema moci proci, eventualno sa jednim 10-15 minutnim punjenjem. No put sa 400 km (5h) valjda niko ne prelazi bez bar jedne pauze :D. Ja sa zenom i dvoje djece imam osjecaj da svakih 1-1,5h stanemo jer neko mora u wc a nismo u stanju da se uskladimo :D.
Tako isto nazad, auto u Zagrebu preko noci napunis i isti ritam nazad. U sustin bez ikakve razlike u odnosu na sus auto (jedno mozda pogled jurcanja, ako vozis 180km/h u Hrvatskoj, morati ces puniti negdje usput)
izvrsni direktor
Posts: 9687
Joined: 20/12/2018 16:11

#5090 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Qler wrote: 29/04/2024 08:58 Da, moras. Nije zbog 2h punjenja koje moras potrositi bezveze, i to ako radi punjac, ako je slobodan i ako podrzava brzo punjenje... de ba, nemoj se i ti praviti naivan, znas dobro na sta mislim.
Auto stavis na punjac kad odes na taj svoj sastanak i rijesen problem. Kakvih 2 sata gubitka na put od manje od 500km, il pretjerujes svjesno ili neinformisanost? I zasto moras punit citavu bateriju ako ti je u tom imaginarnom slucaju baterija prazna a preostalo ti jos 100km do zagreba?
A da ne pricam kako vecina ozbiljnijih auta imaju domet koji moze pokriti taj put bez problema
User avatar
Qler
Posts: 23676
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5091 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Qler »

Ja odem i vratim se u danu. to je 800km... i to je mala kilometraza koliko ljudi prelaze... i sad mi reci kako mi se tu isplati EV ako znamo da je vrijeme novac.

A i djeca su velika, neki dan smo bas do Zagreba kod prijatelja, bez ikakvih pauza i stajanja, cca 4h u cugu. Nocili i tu ne bi bio problem, napunis, ali ako ides u danu na put od cca 600km i nazad, tesko je to sa EV
User avatar
mk ultra
Posts: 19689
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5092 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

Nije izvodivo sa nasom infrastrukturom

U drugim zemljama imas punjaca od 150kW pa gore, gdje napunis bateriju za 20-30min.

A ovdje kod nas generalno BiH SRB MNE... nije izvodivo, osim ako ces da camis na sporom punjacu.
tuitamo
Posts: 481
Joined: 14/04/2013 00:35

#5093 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

mk ultra wrote: 29/04/2024 12:18 Nije izvodivo sa nasom infrastrukturom

U drugim zemljama imas punjaca od 150kW pa gore, gdje napunis bateriju za 20-30min.

A ovdje kod nas generalno BiH SRB MNE... nije izvodivo, osim ako ces da camis na sporom punjacu.
Naša zemlja je tolika da napuniš kod kuće i voziš dijagonalno sa tim punjenjem.
Sarajevo - Brač i nazad - 1 punjenje
User avatar
mk ultra
Posts: 19689
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5094 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by mk ultra »

Kojim el. kolima 400km da prođeš bez da te znoj ne oblije
azdralovic
Posts: 4447
Joined: 29/05/2010 21:46

#5095 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by azdralovic »

Ja sam nekada postavljao ovdje ali evo otprilike puteva za Tesla 3 long range awd iz Sarajeva sa 100%:
Zagreb, punjenje u Slavonskom brodu (Tesla SUC) 10minuta, u Zagreb stize sa 15-20%
Beograd - ne treba punjenje u putu, stize u Bg sa ~30%
Split - ne treba punjenje u putu , stize sa 50%
Budva - ne treba punjenje u putu , stize sa 50%
Bec - punjenje u Slavonskom brodu 10 minuta, punjenje u Zagrebu 20min, punjenje u Grazu 20 minuta
Monte Carlo - Slavonski brod 10min, Zagreb 20min, Ljubljana 30min, Padova 20min, spavas u Sirmione puni se preko noci, Genova punjenje 10min, i stizes u Monaco sa 20%

na potrosnju dosta utice autoput, ko ima zivaca da vozi 110 moze u Zagreb stici i bez punjenja, ali ako hoces 150 tempomat, onda moras stati
User avatar
Dope_Man
Posts: 7794
Joined: 03/06/2016 16:31

#5096 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Dope_Man »

Qler wrote: 29/04/2024 08:58 Da, moras. Nije zbog 2h punjenja koje moras potrositi bezveze, i to ako radi punjac, ako je slobodan i ako podrzava brzo punjenje... de ba, nemoj se i ti praviti naivan, znas dobro na sta mislim.
Podcjenjujes koliko brzo se zapravo pune nova EV (naravno, govorim nesto 2020+ ne nekih iz 2010te). Opet, ima tu milion ALI sa tim da ti trebaju brzi punjaci, da imas to novije auto, da placas vise za brze punjenje itd... ukratko, ko je pun para, moze bez problema doci do ZG i tamo parkirati na punjacu uz jednu kratku pauzu od 15tak minuta za punjenje negdje na autoputu.

Naravno, to sve kosta i nije to jos za obicnog covjeka koji voli/mora putovati svakodnevno na duge relacije, posebno jugoistocno od Hrvatske gdje je broj punjaca drasticno manji. Al definitivno postoji ogroman napredak bar u brzini punjenja i to vise nije cekanje satima.
ja71
Posts: 5415
Joined: 31/03/2006 14:45

#5097 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ja71 »

Qler wrote: 29/04/2024 10:03 Ja odem i vratim se u danu. to je 800km... i to je mala kilometraza koliko ljudi prelaze... i sad mi reci kako mi se tu isplati EV ako znamo da je vrijeme novac.

A i djeca su velika, neki dan smo bas do Zagreba kod prijatelja, bez ikakvih pauza i stajanja, cca 4h u cugu. Nocili i tu ne bi bio problem, napunis, ali ako ides u danu na put od cca 600km i nazad, tesko je to sa EV
davno ispricana prica, ko vozi duge relacije za njega je bolji dizel nego EV.
Ko se vozika uglavnom po gradu i nece dnevno ici preko 400km moze na godisnjem nivou ustediti puno novca ako vozi EV.
tuitamo
Posts: 481
Joined: 14/04/2013 00:35

#5098 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by tuitamo »

Qler wrote: 29/04/2024 10:03 Ja odem i vratim se u danu. to je 800km... i to je mala kilometraza koliko ljudi prelaze... i sad mi reci kako mi se tu isplati EV ako znamo da je vrijeme novac.

A i djeca su velika, neki dan smo bas do Zagreba kod prijatelja, bez ikakvih pauza i stajanja, cca 4h u cugu. Nocili i tu ne bi bio problem, napunis, ali ako ides u danu na put od cca 600km i nazad, tesko je to sa EV
To su ipak poslovne kilometraže. Sasvim druga priča. Ako je 400+400km onda se može puniti na destinaciji. Ako ne odgovara tvom profilu ne znači da ne valja. Ti moraš sačekati bateriju koja kože 1500km.
User avatar
Qler
Posts: 23676
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5099 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Qler »

Za grada, fenomenalna opcija. Fakat, da mogu sad bi kupio nesto klase golfa, focusa, na struju, milina, mozda i manje auto, po gradu i kantonu odlicna opcija. Jeste sex ljudima ko meni koji zive u zgrdama, nema garaze, nema parkinga, pa se varakas sa punjenjem, ali je i dalje super stvar. Ko ima kucu i opciju kucnog punjaca, fenomenalna stvar.

Ali jos uvijek ne moze zamijeniti SUS u svim scenarijima, jebi ga. I jos, koliko zagadi dok se napravi, koliko zagadi kad se reciklira... i koliko se zagadi da se napravi i struja... to je drugi par opanaka...
izvrsni direktor
Posts: 9687
Joined: 20/12/2018 16:11

#5100 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by izvrsni direktor »

Qler wrote: 29/04/2024 13:35
Ali jos uvijek ne moze zamijeniti SUS u svim scenarijima, jebi ga
Naravno da jos uvijek nije efikasna zamjena u svom scenarijima.
Ko zna sta ce biti za 10 godina i kako ce izgledati
Post Reply