EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
kikimimijanjan
Posts: 13
Joined: 24/12/2020 16:21

#1301 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kikimimijanjan »

Frostmind wrote: 24/02/2021 18:58
madner wrote: 24/02/2021 18:46 Ima puno evangelista EV, ovo je najbolji primjer. Problem je otici natociti gorivo, nije problem dan planirati oko punjena struje.

Sve je to ljepo, da drzava ne tjera posten svijet na EV smece, ljudi imaju pravo izbora. Ko voli T3 neka vozi.
A garant neka starija gospođa koja je rudarila 20 godina preko bare i uštekala koju stotinu hiljada. Kupila model 3 i misli da je spejs šatl. Zamišljen kao konkurencija bmw serije 3 a više je na nivou hyundaia. Ergonomija unutar modela 3 katastrofa. Jedan ekran koji je centralno postavljen i nista vise. Otvot prtljaznika nije tapaciran a furaju se da je premium haha. U pravu si skroz, pravi ev evangelisti. Zatucana skupina ljudi koja dize el vozila u nebesa a ne znaju da se resursi za ista dobijaju unistavanjem prirodne okoline po svijetu.

Dragi Frostmind, cinilo mi se da si inteligentan i dovoljno kulturan za razgovor, ali ti otkri svoj odgoj u par postova - bravo! Moram priznati da si me na prvi mah nasmijao sporadicnim bljescima bosanskog humora, ali ti je prirodni talent za cinizam, ironiju i omalovazavanje puno jaca strana. Da, evo me u ranim 40im na 27.spratu poznate firme u Torontu, "rudarim" :lol: vec petnaestu godinu!, prikupljajuci placu sa sestoznamenkasnim brojem, o cemu ti, ovako "kulturan i obrazovan" mozes samo sanjati. To sto ti mislis da je Tesla smece, je tvoje potpuno pravo, ali mi se po svemu sudeci cini da ga nikada sebi neces moci priustiti. U 2020. Elon Musk postade najbogatiji lik na svijetu bas zahvaljujuci tom "smecu" od auta :lol: :lol: :lol: :lol: Samo ti smaraj ljude svojim misljenjem koje nikome uopce nije vazno,ne obaziri se na pravo drugacijeg misljenja, razlicitosti, iskustva itd., jer gdje si to mogao nauciti i tko ti dade taj magisterij?! Mora da mu je sada jako neugodno kad vidi tvoje ophodjenje. Jedan magistar bi trebao i mogao puno bolje. By the way, vrlo je neukusno i primitivno omalovazavati potpuno nepoznate ljude, na nivou pravog mahalca ili kakve krezube babe, a nemajuci blage veze o godinama, nivou obrazovanja osobe o kojoj govoris. Ovakvim ponasanjem puno vise govoris o sebi, a vjeruj da je dojam koji o sebi ostavljas, vrlo jadan i cemeran! Samo se osvrni na komentare koji ti ljudi ostavljaju... good luck!
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1302 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kuli1961 »

Onako iz prikrajka pratim ovu temu i stavove forumase. U nekim segmentima se mogu saglasiti sa PRO ali sa CONTRA pozicijom.
Nikad (se) nisam vozio u "Ličaninu preko bare", smao ga vidio par puta uzivo i mnogo puta via screen. to je sve. Istina dosta sam citao o njemu. I tu postoje dva pola- PRO et CONTRA.
Mozda zbog nepostojanja bilo kakvog konkretnog iskustva sa T -T3, nicim nisam impresioniran. Linija vozila mi je OK i to je to. Unutrasnjost, centralna konzola, ergonomija itd.. u dobrom dijelu to podvodim pod onu izrekeu- ljepota je u oku posmatraca. Ko si ga moze a ko ne moze priustiti, apsolutno me ne zanima. Koliko god ne dam da se gleda u moj dzep, isto toliko ne gledam u tudji.
Tehnologija Tesle je neupitna- tehnicki rezultati- masa vozila, snaga+ubrzanje, itd- takodje neupitno. Izvor energije, also- environment friendly, grune punkt, "spasimo prasumu Amazona".
Nisam ni fan silnih gadgeta, aksesoara, i po naski rečeno- mrdjalica. Mozda je stvar navike..dugo sam vozac. Ali ipak postujem stavove clanice @kikimimijanjan, mada ne vidim u cemu je tolika prednost "izostanka posjete benzinskoj pumpi" u odnosu na punjenje dok je kod zubara ovamo, onamo. Proveo sam neko vrijeme svog zivota i u Zap. Evropi i nekih 15 tak nedjelja, u razmacima, u USA i Canadi, i u svim tim zemljama vozio tamo dobijena ili rentana auta. Nijednom nisam proveo neko nerazumno vrijeme cekajuci da natankam. Jedini mi je problem preko bare bio dok sam skontao razliku izmedju litre i galona goriva. To mi je bilo vazno jer je Sevac reponja u San Diegu pio kisu bozju...Ali gust je gust, ceif je ceif.
Prije nekih 10-12 godina u mom gradu taxi kompanija je preplavila grad Tojkama Prius hibrid. Prvo sam bio fasciniran,a potom me je poceo hvatati strah- ne cujem ga! danas me je strah od E-trotineta- idu,zuje trotoarom nemas pojma da je kraj ili pored tebe, sve dok nije kasno.
Dakle, Toyota Prius Hybrid - garancija na bateriju 10 godina. Koji klinac da danas kupujem EV (ili hibrid,svejedno) kad novo je realno skoro nedostupno- nema subvencije drzave, a u mom gradu postoji slovom i brojem 5 mjesta za punjenje strujom, od cega su dva na javnom pakringu i uvijek neki debil se tu parkira??? Jedno auto vozim u prosjeku 7-9 godina, a ovo trenutno je evo punih 10 godina kod mene. I recimo pri isteku tog vremena, ili pred iskek garancije za bateriju, odlucim da uzmem drugo. Kome da prodam ovo? Ko ce kupiti-. mislim na BiH? Za koje pare?
Kako rekoh, nisam fan mrdjalica, touch priče (no no knob, no switch), a ponajmanje sam fan da se u autu zaista osjecam "nepotrebnim kao vozac", jer auto ima rear cam, prk assist, samoparkiranje, samo-ovo, ono... nije li to otudjenje, potpuno?
Iznio sam svoj stav, za sada- ne vidim razloga za odusevljenje EV-ima. Kako god bilo -i jedna i druga strana- Pro EV v Contra Ev-dajte rjecnik svedite u granice pristojnosti bez lijepljenja etiketa, bez virenja u dzep ko moze a ko ne moze kupiti Ev. Mi u principu ne znamo nista jedni o drugima ovdje, ko zna kakvih smo (ne)sposobnosti, (ne) znanja,(ne) moci.. a ko sam-ko smo- po zanimanju, nivou obrazovanja, narocito SIRINI obrazovanja- tek to je nepoznanica.
User avatar
Clarkson
Posts: 48
Joined: 25/02/2021 22:08

#1303 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Clarkson »

kikimimijanjan wrote: 27/02/2021 00:55
Frostmind wrote: 24/02/2021 18:58
madner wrote: 24/02/2021 18:46 Ima puno evangelista EV, ovo je najbolji primjer. Problem je otici natociti gorivo, nije problem dan planirati oko punjena struje.

Sve je to ljepo, da drzava ne tjera posten svijet na EV smece, ljudi imaju pravo izbora. Ko voli T3 neka vozi.
A garant neka starija gospođa koja je rudarila 20 godina preko bare i uštekala koju stotinu hiljada. Kupila model 3 i misli da je spejs šatl. Zamišljen kao konkurencija bmw serije 3 a više je na nivou hyundaia. Ergonomija unutar modela 3 katastrofa. Jedan ekran koji je centralno postavljen i nista vise. Otvot prtljaznika nije tapaciran a furaju se da je premium haha. U pravu si skroz, pravi ev evangelisti. Zatucana skupina ljudi koja dize el vozila u nebesa a ne znaju da se resursi za ista dobijaju unistavanjem prirodne okoline po svijetu.

Dragi Frostmind, cinilo mi se da si inteligentan i dovoljno kulturan za razgovor, ali ti otkri svoj odgoj u par postova - bravo! Moram priznati da si me na prvi mah nasmijao sporadicnim bljescima bosanskog humora, ali ti je prirodni talent za cinizam, ironiju i omalovazavanje puno jaca strana. Da, evo me u ranim 40im na 27.spratu poznate firme u Torontu, "rudarim" :lol: vec petnaestu godinu!, prikupljajuci placu sa sestoznamenkasnim brojem, o cemu ti, ovako "kulturan i obrazovan" mozes samo sanjati. To sto ti mislis da je Tesla smece, je tvoje potpuno pravo, ali mi se po svemu sudeci cini da ga nikada sebi neces moci priustiti. U 2020. Elon Musk postade najbogatiji lik na svijetu bas zahvaljujuci tom "smecu" od auta :lol: :lol: :lol: :lol: Samo ti smaraj ljude svojim misljenjem koje nikome uopce nije vazno,ne obaziri se na pravo drugacijeg misljenja, razlicitosti, iskustva itd., jer gdje si to mogao nauciti i tko ti dade taj magisterij?! Mora da mu je sada jako neugodno kad vidi tvoje ophodjenje. Jedan magistar bi trebao i mogao puno bolje. By the way, vrlo je neukusno i primitivno omalovazavati potpuno nepoznate ljude, na nivou pravog mahalca ili kakve krezube babe, a nemajuci blage veze o godinama, nivou obrazovanja osobe o kojoj govoris. Ovakvim ponasanjem puno vise govoris o sebi, a vjeruj da je dojam koji o sebi ostavljas, vrlo jadan i cemeran! Samo se osvrni na komentare koji ti ljudi ostavljaju... good luck!
Hahaha uuu zamislite, cak na 27. spratu. Pitam se kako to izgleda. Nisam imao priliku da gledam Torronto sa 27 sprata ali jesam sa 147. na CN tornju. Moj humor nije bosanski pod br 1 jer nisam iz Bosne. Što se tiče magistrata izdala ga je elitna institucija koja ima dugu tradiciju i kredibilitet i gdje se mora znati da bi se završilo. Maa nee gdje bih ja to sebi mogao priuštiti 🤣(btw priča od modelu 3 kao da je bentley flying spur a ne mid size sedan od 40 000 dolara ili ti obično smeće)?!Samo radim za njemački holding i usput imam privatnu firmu (who's the daddy now).Po svemu sudeci vaše mišljenje accounts for nothing jer moj magisterij itekako ima rezultata. Elem da se vratimo dotičnoj. Prenosim isjecak iz konverzacije na drugoj temi gdje su je sikterisali zbog prepotentnosti i bahatosti:

"Drzi se ti Kanade kad si tako bezobrazan :D "

"Ja da sam milioner sigurno ne bih trazio savjete na forumu. Ako si sposoban zaraditi milion, sposoban si i takvu odluku donijeti. Seres previse, ili te je nejebica uhvatila Zemo, nema zime, no sikiriki!"

Dakle dotična ne da nema veze o životu ili što se kod nas u narodu kaže ne zna gdje je šupalj. Klasičan primjer naših ljudi koji bale za parama, odu preko bare i cijeli život sljakaju po 18 sati po kojekakvim topionicama, čeličanama, peru prozore i rade sve poslove koje Njemci, Kanađani i ostali razvijeni svijet nece da rade. Nakon sto su ostavili zivot na istim mjestima i zaradili milion ili dva sto tamo nisu neke pare na scenu stupa teorija kompenzacije...po sl scenariju. Tamo su niko i ništa jer u Americi i Kanadi rasizam i dalje jako prisutan i došljake niko ne voli i ne dozvoljava im se da uđu u više slojeve društva oni naravno odlucuju da se vrate ovamo gdje misle da ce biti neko i nesto sa svoja 2 miliona što je slucaj kod doticne jer spominje penziju.

Došla na forum da kaže da ima 2 miliona da bi se bolje osjecala ahahaah 🤣klasicna skorojevicka filozofija.Prošao joj život u lopatanju od jutra do sutra ko Aliji Sirotanoviću pa našla ovdje bacati šuplju.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#1304 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Industrialyzer »

kikimimijanjan wrote: 27/02/2021 00:55
Frostmind wrote: 24/02/2021 18:58
madner wrote: 24/02/2021 18:46 Ima puno evangelista EV, ovo je najbolji primjer. Problem je otici natociti gorivo, nije problem dan planirati oko punjena struje.

Sve je to ljepo, da drzava ne tjera posten svijet na EV smece, ljudi imaju pravo izbora. Ko voli T3 neka vozi.
A garant neka starija gospođa koja je rudarila 20 godina preko bare i uštekala koju stotinu hiljada. Kupila model 3 i misli da je spejs šatl. Zamišljen kao konkurencija bmw serije 3 a više je na nivou hyundaia. Ergonomija unutar modela 3 katastrofa. Jedan ekran koji je centralno postavljen i nista vise. Otvot prtljaznika nije tapaciran a furaju se da je premium haha. U pravu si skroz, pravi ev evangelisti. Zatucana skupina ljudi koja dize el vozila u nebesa a ne znaju da se resursi za ista dobijaju unistavanjem prirodne okoline po svijetu.

Dragi Frostmind, cinilo mi se da si inteligentan i dovoljno kulturan za razgovor, ali ti otkri svoj odgoj u par postova - bravo! Moram priznati da si me na prvi mah nasmijao sporadicnim bljescima bosanskog humora, ali ti je prirodni talent za cinizam, ironiju i omalovazavanje puno jaca strana. Da, evo me u ranim 40im na 27.spratu poznate firme u Torontu, "rudarim" :lol: vec petnaestu godinu!, prikupljajuci placu sa sestoznamenkasnim brojem, o cemu ti, ovako "kulturan i obrazovan" mozes samo sanjati. To sto ti mislis da je Tesla smece, je tvoje potpuno pravo, ali mi se po svemu sudeci cini da ga nikada sebi neces moci priustiti. U 2020. Elon Musk postade najbogatiji lik na svijetu bas zahvaljujuci tom "smecu" od auta :lol: :lol: :lol: :lol: Samo ti smaraj ljude svojim misljenjem koje nikome uopce nije vazno,ne obaziri se na pravo drugacijeg misljenja, razlicitosti, iskustva itd., jer gdje si to mogao nauciti i tko ti dade taj magisterij?! Mora da mu je sada jako neugodno kad vidi tvoje ophodjenje. Jedan magistar bi trebao i mogao puno bolje. By the way, vrlo je neukusno i primitivno omalovazavati potpuno nepoznate ljude, na nivou pravog mahalca ili kakve krezube babe, a nemajuci blage veze o godinama, nivou obrazovanja osobe o kojoj govoris. Ovakvim ponasanjem puno vise govoris o sebi, a vjeruj da je dojam koji o sebi ostavljas, vrlo jadan i cemeran! Samo se osvrni na komentare koji ti ljudi ostavljaju... good luck!

Ovo boldirano je sve samo niie istina :-D

Ja se nadam da ce moderatori banovati ovog Clarksona zbog kloniranja, visestrukog.
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#1305 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ElRe »

Poceli su i politicari da se brinu za radna mjesta

https://autoblog.rs/blog/auto/vesti/202 ... dnih-mesta
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1306 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kuli1961 »

Clarkson wrote: 27/02/2021 08:59
kikimimijanjan wrote: 27/02/2021 00:55
Frostmind wrote: 24/02/2021 18:58

A garant neka starija gospođa koja je rudarila 20 godina preko bare i uštekala koju stotinu hiljada. Kupila model 3 i misli da je spejs šatl. Zamišljen kao konkurencija bmw serije 3 a više je na nivou hyundaia. Ergonomija unutar modela 3 katastrofa. Jedan ekran koji je centralno postavljen i nista vise. Otvot prtljaznika nije tapaciran a furaju se da je premium haha. U pravu si skroz, pravi ev evangelisti. Zatucana skupina ljudi koja dize el vozila u nebesa a ne znaju da se resursi za ista dobijaju unistavanjem prirodne okoline po svijetu.

Dragi Frostmind, cinilo mi se da si inteligentan i dovoljno kulturan za razgovor, ali ti otkri svoj odgoj u par postova - bravo! Moram priznati da si me na prvi mah nasmijao sporadicnim bljescima bosanskog humora, ali ti je prirodni talent za cinizam, ironiju i omalovazavanje puno jaca strana. Da, evo me u ranim 40im na 27.spratu poznate firme u Torontu, "rudarim" :lol: vec petnaestu godinu!, prikupljajuci placu sa sestoznamenkasnim brojem, o cemu ti, ovako "kulturan i obrazovan" mozes samo sanjati. To sto ti mislis da je Tesla smece, je tvoje potpuno pravo, ali mi se po svemu sudeci cini da ga nikada sebi neces moci priustiti. U 2020. Elon Musk postade najbogatiji lik na svijetu bas zahvaljujuci tom "smecu" od auta :lol: :lol: :lol: :lol: Samo ti smaraj ljude svojim misljenjem koje nikome uopce nije vazno,ne obaziri se na pravo drugacijeg misljenja, razlicitosti, iskustva itd., jer gdje si to mogao nauciti i tko ti dade taj magisterij?! Mora da mu je sada jako neugodno kad vidi tvoje ophodjenje. Jedan magistar bi trebao i mogao puno bolje. By the way, vrlo je neukusno i primitivno omalovazavati potpuno nepoznate ljude, na nivou pravog mahalca ili kakve krezube babe, a nemajuci blage veze o godinama, nivou obrazovanja osobe o kojoj govoris. Ovakvim ponasanjem puno vise govoris o sebi, a vjeruj da je dojam koji o sebi ostavljas, vrlo jadan i cemeran! Samo se osvrni na komentare koji ti ljudi ostavljaju... good luck!
Hahaha uuu zamislite, cak na 27. spratu. Pitam se kako to izgleda. Nisam imao priliku da gledam Torronto sa 27 sprata ali jesam sa 147. na CN tornju. Moj humor nije bosanski pod br 1 jer nisam iz Bosne. Što se tiče magistrata izdala ga je elitna institucija koja ima dugu tradiciju i kredibilitet i gdje se mora znati da bi se završilo. Maa nee gdje bih ja to sebi mogao priuštiti 🤣(btw priča od modelu 3 kao da je bentley flying spur a ne mid size sedan od 40 000 dolara ili ti obično smeće)?!Samo radim za njemački holding i usput imam privatnu firmu (who's the daddy now).Po svemu sudeci vaše mišljenje accounts for nothing jer moj magisterij itekako ima rezultata. Elem da se vratimo dotičnoj. Prenosim isjecak iz konverzacije na drugoj temi gdje su je sikterisali zbog prepotentnosti i bahatosti:

"Drzi se ti Kanade kad si tako bezobrazan :D "

"Ja da sam milioner sigurno ne bih trazio savjete na forumu. Ako si sposoban zaraditi milion, sposoban si i takvu odluku donijeti. Seres previse, ili te je nejebica uhvatila Zemo, nema zime, no sikiriki!"

Dakle dotična ne da nema veze o životu ili što se kod nas u narodu kaže ne zna gdje je šupalj. Klasičan primjer naših ljudi koji bale za parama, odu preko bare i cijeli život sljakaju po 18 sati po kojekakvim topionicama, čeličanama, peru prozore i rade sve poslove koje Njemci, Kanađani i ostali razvijeni svijet nece da rade. Nakon sto su ostavili zivot na istim mjestima i zaradili milion ili dva sto tamo nisu neke pare na scenu stupa teorija kompenzacije...po sl scenariju. Tamo su niko i ništa jer u Americi i Kanadi rasizam i dalje jako prisutan i došljake niko ne voli i ne dozvoljava im se da uđu u više slojeve društva oni naravno odlucuju da se vrate ovamo gdje misle da ce biti neko i nesto sa svoja 2 miliona što je slucaj kod doticne jer spominje penziju.

Došla na forum da kaže da ima 2 miliona da bi se bolje osjecala ahahaah 🤣klasicna skorojevicka filozofija.Prošao joj život u lopatanju od jutra do sutra ko Aliji Sirotanoviću pa našla ovdje bacati šuplju.
Clarkson ili Frostmind, stagod- slusaj djecace, momcino, covjece,sta god da si - cini mi se da nikoga ovdje ne zanima tvoje zvanje, polozaj, imetak, pa se prestani razmetati.
Mozda to sve i imas, ali ti nedostaje kultura dijaloga, polemike- iz neke u pocetku pristojne rasprave, brzo i lako si presao u grubo vrijedjanje. Ne ide to tako...vjerovatno jesi prosao kroz fakultet, ali ocito nije fakultet prosao kroz tebe! Takodje, "magistrat", koji spominjes -je element javne vlasti, opstina, javna uprava generalno, kako god, a "magisterij" je naucni stepen!
User avatar
Clarkson
Posts: 48
Joined: 25/02/2021 22:08

#1307 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Clarkson »

kuli1961 wrote: 27/02/2021 23:39
Clarkson wrote: 27/02/2021 08:59
kikimimijanjan wrote: 27/02/2021 00:55


Dragi Frostmind, cinilo mi se da si inteligentan i dovoljno kulturan za razgovor, ali ti otkri svoj odgoj u par postova - bravo! Moram priznati da si me na prvi mah nasmijao sporadicnim bljescima bosanskog humora, ali ti je prirodni talent za cinizam, ironiju i omalovazavanje puno jaca strana. Da, evo me u ranim 40im na 27.spratu poznate firme u Torontu, "rudarim" :lol: vec petnaestu godinu!, prikupljajuci placu sa sestoznamenkasnim brojem, o cemu ti, ovako "kulturan i obrazovan" mozes samo sanjati. To sto ti mislis da je Tesla smece, je tvoje potpuno pravo, ali mi se po svemu sudeci cini da ga nikada sebi neces moci priustiti. U 2020. Elon Musk postade najbogatiji lik na svijetu bas zahvaljujuci tom "smecu" od auta :lol: :lol: :lol: :lol: Samo ti smaraj ljude svojim misljenjem koje nikome uopce nije vazno,ne obaziri se na pravo drugacijeg misljenja, razlicitosti, iskustva itd., jer gdje si to mogao nauciti i tko ti dade taj magisterij?! Mora da mu je sada jako neugodno kad vidi tvoje ophodjenje. Jedan magistar bi trebao i mogao puno bolje. By the way, vrlo je neukusno i primitivno omalovazavati potpuno nepoznate ljude, na nivou pravog mahalca ili kakve krezube babe, a nemajuci blage veze o godinama, nivou obrazovanja osobe o kojoj govoris. Ovakvim ponasanjem puno vise govoris o sebi, a vjeruj da je dojam koji o sebi ostavljas, vrlo jadan i cemeran! Samo se osvrni na komentare koji ti ljudi ostavljaju... good luck!
Hahaha uuu zamislite, cak na 27. spratu. Pitam se kako to izgleda. Nisam imao priliku da gledam Torronto sa 27 sprata ali jesam sa 147. na CN tornju. Moj humor nije bosanski pod br 1 jer nisam iz Bosne. Što se tiče magistrata izdala ga je elitna institucija koja ima dugu tradiciju i kredibilitet i gdje se mora znati da bi se završilo. Maa nee gdje bih ja to sebi mogao priuštiti 🤣(btw priča od modelu 3 kao da je bentley flying spur a ne mid size sedan od 40 000 dolara ili ti obično smeće)?!Samo radim za njemački holding i usput imam privatnu firmu (who's the daddy now).Po svemu sudeci vaše mišljenje accounts for nothing jer moj magisterij itekako ima rezultata. Elem da se vratimo dotičnoj. Prenosim isjecak iz konverzacije na drugoj temi gdje su je sikterisali zbog prepotentnosti i bahatosti:

"Drzi se ti Kanade kad si tako bezobrazan :D "

"Ja da sam milioner sigurno ne bih trazio savjete na forumu. Ako si sposoban zaraditi milion, sposoban si i takvu odluku donijeti. Seres previse, ili te je nejebica uhvatila Zemo, nema zime, no sikiriki!"

Dakle dotična ne da nema veze o životu ili što se kod nas u narodu kaže ne zna gdje je šupalj. Klasičan primjer naših ljudi koji bale za parama, odu preko bare i cijeli život sljakaju po 18 sati po kojekakvim topionicama, čeličanama, peru prozore i rade sve poslove koje Njemci, Kanađani i ostali razvijeni svijet nece da rade. Nakon sto su ostavili zivot na istim mjestima i zaradili milion ili dva sto tamo nisu neke pare na scenu stupa teorija kompenzacije...po sl scenariju. Tamo su niko i ništa jer u Americi i Kanadi rasizam i dalje jako prisutan i došljake niko ne voli i ne dozvoljava im se da uđu u više slojeve društva oni naravno odlucuju da se vrate ovamo gdje misle da ce biti neko i nesto sa svoja 2 miliona što je slucaj kod doticne jer spominje penziju.

Došla na forum da kaže da ima 2 miliona da bi se bolje osjecala ahahaah 🤣klasicna skorojevicka filozofija.Prošao joj život u lopatanju od jutra do sutra ko Aliji Sirotanoviću pa našla ovdje bacati šuplju.
Clarkson ili Frostmind, stagod- slusaj djecace, momcino, covjece,sta god da si - cini mi se da nikoga ovdje ne zanima tvoje zvanje, polozaj, imetak, pa se prestani razmetati.
Mozda to sve i imas, ali ti nedostaje kultura dijaloga, polemike- iz neke u pocetku pristojne rasprave, brzo i lako si presao u grubo vrijedjanje. Ne ide to tako...vjerovatno jesi prosao kroz fakultet, ali ocito nije fakultet prosao kroz tebe! Takodje, "magistrat", koji spominjes -je element javne vlasti, opstina, javna uprava generalno, kako god, a "magisterij" je naucni stepen!
Nigdje ne vidim da sam Vama rekao nesto. Kulturan sam jako samo prema ljudima koji to zasluzuju. Gospođa je prepotentna sto se i vidi iz njenih drugih postova koje sam naveo. Vaš problem i problem mnogih kao i ove neke penzionerke gospođe je što niste u stanju da kritički tj samokritički razmišljate što je problem generalno u svijetu a kod nas pogotovo. Sujetni ste i petljate se u teme gdje apsolutno nemate šta da tražite. Jednostavna cinjenica je sl., Gospođa je rekla svoje misljenje o automobilu koji posjeduje i to je uredu. Ali gospođa ne moze nikako biti mjerodavnija od studija potrošača na kojima rade eksperti i hiljade videa na yt koji pokazuju sto pokazuju. Citiracu sada Miyamoto Musashia tj parafrazirati koji kaže sledeće: "Istina je ono što jeste a ne ono što ti zelis da bude. Možes se samo povinovati njenoj moci ili zivjeti u zabludi". A gospođa pomenuta zivi zivot pun iluzija i sebe ubjeđuje u nesto sto nema veze sa istinom uostalom kao i mnogi ovdje. Fakultet je itekako prosao kroz mene. Načitan sam kao malo ko a to sto sam arogantan, imam jednostavno pravo na to tj što kažu može mi se. Može svako da kaže šta hoće ali cinjenica je da istina boli pogotovo kad je to nešto sto vas se tice.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1308 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kuli1961 »

Kritika je dala mali pomak, rezultat- nismo na "per tu", sto je dobro.
Forum je javni prostor, pa svako ima slobodu misljenja i pisano izrazavanje tog misljenja. Pri tome, nebitno je ko je vise ili manje kompetentan u pogledu teme foruma. Selektivni pristup "kulturnog" ophodjenja prema ljudima je na forumu apsolutno neprihvatljiv.
Posto mi se licno obracate, evo- nije vase da ovdje, javno cijenite da li ja u ovoj temi imam ili nemam sta da trazim. S druge strane Vi ste apsolutno nekompetentni da prepoznate i definisete koji je moj "problem",a elementarna pristojnost, koja vam ocigledno nedostaje, zabranjuje vam da ocjenjujete da li sam i za sta sam sposoban ili nesposoban.
Vasa arogancija je Vas problem, i vrlo brzo, ili kad- tad ce vam se obiti o glavu. Otkud vam uopste ideja da Vam vase obrazovanje i moguce- imetak daju za pravo da budete arogantni, makar na javnom forumu? Takvim ponasanjem upravo sebi dajete ulogu kreatora apsolutne istine, sto je odlika intelektualno siromasnih osoba.
Nemate nikakvih kapaciteta da ocjenjujete da li se mene tice "bolna istina", ova tema ili problem na svjetskom nivou.
Prepoznatljiva je vasa "nacitanost"- ton i sadrzaj vasih postova o tome dovoljno govori.
I dalje imate problem sa kuturom dijaloga, jer mi dajete konkretne neprimjerene epitete, a primjerice, nemate pojma ko sam ja, sta sam ja, sta jesam ili nisam postigao u svom zivotu, karijeri.
Zato, vise mi se ne obracajte, jer vam nedostaje sposobnost da svoje argumente, svoj stav o necemu analizirate, provjerite snagom kontrargumenata, sto vas cini elementarno nepodobnim, nesposobnim za dijalog, polemiku.
User avatar
Clarkson
Posts: 48
Joined: 25/02/2021 22:08

#1309 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Clarkson »

kuli1961 wrote: 28/02/2021 00:41 Kritika je dala mali pomak, rezultat- nismo na "per tu", sto je dobro.
Forum je javni prostor, pa svako ima slobodu misljenja i pisano izrazavanje tog misljenja. Pri tome, nebitno je ko je vise ili manje kompetentan u pogledu teme foruma. Selektivni pristup "kulturnog" ophodjenja prema ljudima je na forumu apsolutno neprihvatljiv.
Posto mi se licno obracate, evo- nije vase da ovdje, javno cijenite da li ja u ovoj temi imam ili nemam sta da trazim. S druge strane Vi ste apsolutno nekompetentni da prepoznate i definisete koji je moj "problem",a elementarna pristojnost, koja vam ocigledno nedostaje, zabranjuje vam da ocjenjujete da li sam i za sta sam sposoban ili nesposoban.
Vasa arogancija je Vas problem, i vrlo brzo, ili kad- tad ce vam se obiti o glavu. Otkud vam uopste ideja da Vam vase obrazovanje i moguce- imetak daju za pravo da budete arogantni, makar na javnom forumu? Takvim ponasanjem upravo sebi dajete ulogu kreatora apsolutne istine, sto je odlika intelektualno siromasnih osoba.
Nemate nikakvih kapaciteta da ocjenjujete da li se mene tice "bolna istina", ova tema ili problem na svjetskom nivou.
Prepoznatljiva je vasa "nacitanost"- ton i sadrzaj vasih postova o tome dovoljno govori.
I dalje imate problem sa kuturom dijaloga, jer mi dajete konkretne neprimjerene epitete, a primjerice, nemate pojma ko sam ja, sta sam ja, sta jesam ili nisam postigao u svom zivotu, karijeri.
Zato, vise mi se ne obracajte, jer vam nedostaje sposobnost da svoje argumente, svoj stav o necemu analizirate, provjerite snagom kontrargumenata, sto vas cini elementarno nepodobnim, nesposobnim za dijalog, polemiku.
Ko o čemu, siromašan o siromaštvu?!Nigdje nisam izjavio da sam ja kreator nekakve istine. Istina je ono sto se nalazi u informacijama u raznim oblicima koje sam samo predočio na šta se većina ljudi ovdje "trigeruje" a te informacije mogu svi da pronađu samo što mnogi ne zele jer su ubjeđeni da su oni iznad toga. Forum jeste mjesto da se kaže ono što se misli ali isto tako je prostor gdje ono što je neko rekao a nema sponu sa stvarnosti može da se opovrgne ili u krajnjem slučaju ismijeva. Sto se tice tematike o automobilima imam itekako kapacitet da sličnima onoj gospođi kažem da nije i pravu i nek prodaje maglu negdje drugdje. Jeste li mene vidjeli na forumu da pišem o namještaju?Niste jer se ne razumijem u to i ne zanima me. U svom postu sam izrazio generalan stav koji se odnosi na ljude uopste danas i na pojedince na forumu. Sa Vama nisam imao diskusije niti sam ih inicirao. Vi ste se sami obratili prvi meni. I pored mog opšteg stava u Vi u vašem zadnjem postu uvrijeđeno odgovarate kao da sam Vama nešto uputio. Moj post je upućen gospođi penzionerki i referisanje istine takođe i nekim pojedincima a ne Vama. Najednom ste uskočili u konverzaciju i uopste u podkategoriju Auto. To sta je neprihvatljivo ne mozete Vi da određujete. Ako Vam se ne sviđa idite negdje gdje Vam sagovornici i teme više odgovaraju.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1310 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by kuli1961 »

Kratko cu, pisete:
Clarkson wrote: 28/02/2021 01:04 I pored mog opšteg stava u Vi u vašem zadnjem postu uvrijeđeno odgovarate kao da sam Vama nešto uputio.
Niste mi licno nista uputili? A sta je ovo:
"Vaš problem i problem mnogih kao i ove neke penzionerke gospođe je..."
"Sujetni ste i petljate se u teme gdje apsolutno nemate šta da tražite..."
Zar ne mozete shvatiti da mi je zasmetao Vas, na kraju, uvredljiv rjecnik prema članici foruma, a potom i prema meni tako sto mi udjeljujete opstezivotne lekcije, a ne sadrzina Vaseg posta u konkretnom smislu, tj. EV vozila Pro v. Contra?
Zar Vam nije nepristojno ismijavati, vrijedjati, potpuno nepoznate ljude (tu mislim na ovu gdju), bez obzira koliko njen post imao ili ne imao smisla, osnova, logike, podloge u stvarnom?
Odgovorio sam Vam u pogledu nacina iznosenja Vaseg stava, a to jeste neprihvatljivo,tu dileme nema. Autoritet i arogancija nisu sinonimi.
Sa druge strane, gdje cu se javiti sa postom, je moja odluka, Vas savjet mi ne treba, niti ste mjerodavni da me savjetujete, mada je moguce da ste kompetentni za ovu oblast.
Znajte da je Vasa sloboda izrazavanja ogranicena slobodom izrazavanja sagovornika. Ako imate drugacije misljenje ili Vam misljenje sagovornika nikako ne odgovara, ipak Vam to ne daje pravo da ga vrijedjate, omalovazavate.
Ovim zavrsavam komunikaciju sa Vama, vec je poodavno postalo besmisleno.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#1311 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Zakalwe »

Mojne se svadjati, tema je o prometalima.

Zeleni: dizlo
Sivi: benzin
Crveni: hibridi/PHEV
Zuti: na bakterije

X-osa: prosjecna mjesecna cijena (sa svim, servisom, finansijama, gorivom itd.)
Y-osa: prosjecna emisija CO2 po milji.
Image

Evo i link:

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... -cost.html

Pozdrav sa 4:tog sprata.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#1312 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

Gledam jucer u podzemnoj garazi preko puta Vijecnice puni se golf sa holandskim tablicama.

Ali, ima auspuh nazad. Lici na golf 7.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#1313 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Zakalwe »

Golf GTE? Plug-in hibrid. Plug-in hibridi su najbolje rijesenje za Bosnu, buduci da infrastruktura za punjenje nije najbolja a ljudi stanuju u zgradama i skoro nemaju gdje da parkiraruju a kamo li ta pune.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#1314 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Gray »

Zakalwe wrote: 01/03/2021 10:14 Golf GTE? Plug-in hibrid. Plug-in hibridi su najbolje rijesenje za Bosnu, buduci da infrastruktura za punjenje nije najbolja a ljudi stanuju u zgradama i skoro nemaju gdje da parkiraruju a kamo li ta pune.
Ja sam gledao plug in hibrid da uzmem, s obzirom da mi je većina vožnje po tradu, svaki dan 20-30 kilometara gradske (kuća vrtić, posao, punac punica, malo po gradu i eto).

Finansijski bi mi se možda i isplatilo ili bilo tu negdje zbog goriva, ali živim u novogradnji gdje je podzemna garaža i da bi imao gdje puniti auto morao bih uvesti poseban sat (nisam papak da uzimam struju sa zajedničke potrošnje), morao bih zatvoriti garazno mjesto, i to bi sigurno bilo jos nekoliko hiljada tako da mi se na kraju nije isplatilo.

Znaci to kod nas ne može skoro niko ko zivi u zgradama, samo ko ima kuće bi mu se eventualno isplatilo, mada je meni to super stvar, mogao bih auto sedmicama samo na struju voziti sa mojom vožnjom.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1315 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by drndalo »

I onda ti se usmrdi gorivo od dugog stajanja... :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#1316 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Haris.ba »

Gray wrote: 01/03/2021 11:34
Finansijski bi mi se možda i isplatilo ili bilo tu negdje zbog goriva, ali živim u novogradnji gdje je podzemna garaža i da bi imao gdje puniti auto morao bih uvesti poseban sat (nisam papak da uzimam struju sa zajedničke potrošnje), morao bih zatvoriti garazno mjesto, i to bi sigurno bilo jos nekoliko hiljada tako da mi se na kraju nije isplatilo.

Znaci to kod nas ne može skoro niko ko zivi u zgradama, samo ko ima kuće bi mu se eventualno isplatilo, mada je meni to super stvar, mogao bih auto sedmicama samo na struju voziti sa mojom vožnjom.
Pa zar ne bi mogao u ormaric staviti uticnicu ako se bojis da bi neko koristio je?
Blindirani ormaric taman da kabal se moze smotati.
Zakalwe wrote: 01/03/2021 10:14 Golf GTE? Plug-in hibrid. Plug-in hibridi su najbolje rijesenje za Bosnu, buduci da infrastruktura za punjenje nije najbolja a ljudi stanuju u zgradama i skoro nemaju gdje da parkiraruju a kamo li ta pune.
Nesta jeste sa gt na kraju. Naprijed na haubi ispod vw znaka je uticnica. Valjda je to.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#1317 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Gray »

Haris.ba wrote: 01/03/2021 13:23
Gray wrote: 01/03/2021 11:34
Finansijski bi mi se možda i isplatilo ili bilo tu negdje zbog goriva, ali živim u novogradnji gdje je podzemna garaža i da bi imao gdje puniti auto morao bih uvesti poseban sat (nisam papak da uzimam struju sa zajedničke potrošnje), morao bih zatvoriti garazno mjesto, i to bi sigurno bilo jos nekoliko hiljada tako da mi se na kraju nije isplatilo.

Znaci to kod nas ne može skoro niko ko zivi u zgradama, samo ko ima kuće bi mu se eventualno isplatilo, mada je meni to super stvar, mogao bih auto sedmicama samo na struju voziti sa mojom vožnjom.
Pa zar ne bi mogao u ormaric staviti uticnicu ako se bojis da bi neko koristio je?
Blindirani ormaric taman da kabal se moze smotati.
Zakalwe wrote: 01/03/2021 10:14 Golf GTE? Plug-in hibrid. Plug-in hibridi su najbolje rijesenje za Bosnu, buduci da infrastruktura za punjenje nije najbolja a ljudi stanuju u zgradama i skoro nemaju gdje da parkiraruju a kamo li ta pune.
Nesta jeste sa gt na kraju. Naprijed na haubi ispod vw znaka je uticnica. Valjda je to.
Pa upravu si, to je dobra ideja, vjerovatno bi mogao i tako, ali opet bih morao provoditi struju i sat tako da mi se na kraju nije dalo peglati oko toga, ali za naredno auto možda bude plug in hibrid.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1318 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Rockefeller »

Plug in Hibrid je dobra opcija.

Ja da sam poslovno vezan za auto i grad, elektricno bi mi bilo prva opcija i to ovaj Hyundai Ioniq :kiss:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1319 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by madner »

No pasaran, dok se moze kupiti pravo auto.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1320 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Rockefeller »

:carobnjak:
User avatar
Clarkson
Posts: 48
Joined: 25/02/2021 22:08

#1321 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Clarkson »

Gledam ove Kineze,Nio ce svoja el vozila proizvoditi sa modularnim baterijama. Odvezes se u servisnu stanicu i roboti zamijene praznu bateriju punom za 18 funti za 10 min 😄 Takođe se može puniti na brzim punjacima, a ako kupis automobil imas pristup usluzi gdje mobilno vozilo dođe i dopuni ti bateriju ako se javi potreba.
ado-nekad-sampion
Posts: 391
Joined: 01/10/2020 10:53

#1322 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by ado-nekad-sampion »

Bilo je vec price o tome ovdje, ukratko od toga nema nista osim mozda u Kini. Imao je i Elon tu ideju, ne mogu se zadovoljiti sigurnosni standardi ni u EU ni US s tim. Upitajte bilo koga kome je to struka.
User avatar
Clarkson
Posts: 48
Joined: 25/02/2021 22:08

#1323 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Clarkson »

ado-nekad-sampion wrote: 01/03/2021 19:46 Bilo je vec price o tome ovdje, ukratko od toga nema nista osim mozda u Kini. Imao je i Elon tu ideju, ne mogu se zadovoljiti sigurnosni standardi ni u EU ni US s tim. Upitajte bilo koga kome je to struka.
Na kazem da nije istina. Vjerujem da je kompleksna situacija i pitanje mada mi malo smrdi na vid zaštite od kineske najezde. Ako imas automobil kojem ne mozes samostalno zamijeniti bateriji donekle tj u dobroj mjeri si vezan da platis ogromne svote ili za zamjenu ili novi automobil. Kinezi su u takvoj najezdi. Gledao sam fabrike nove gdje je sve 100 automatizovano, nema ljudske ruke u fabrici automobila sem onih koji odrzavaju postrojenje. Niču gradovi preko noći sa najmodernijom infrastrukturom. Čim se umiješa pravna regulativa uvijek tu ima lobiranja i prljave igre.
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#1324 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by Seawolf »

Mercedes-Benz EQS (Baureihe V 297)

Image
User avatar
konektovan
Posts: 40544
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1325 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About

Post by konektovan »

Elegantna bocna linija,..lepo.. :thumbup:
Post Reply