Eutanazija, pravo na nju?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1 Eutanazija, pravo na nju?

Post by Sanjarko »

:?:
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#2 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by espn »

Trebalo bi to dozvoliti svakome u svijetu. Ne znam sta se ceka. U Svicarskoj je dozvoljeno.

User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by Sanjarko »

Ja sve kontam bolje eutanazija nego da se bolesnik koji je u teškoj fazi bolesti tipa raka ili nečega drugog, ne napati i sebe i druge koji se brinu za njega, primjerice članove uže porodice.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by moonca »

I ja sam za. :thumbup:
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#5 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by bumerangss »

I ja sam za...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#6 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by stubrijez »

... ja nisam, mislim da ljudi koju su za povrsno gledaju na stvari. Nije to tek tako jednostavno i nije nimalo dobro djelo. Kao prvo pretpostavljam niste imali tesku hastu u svojoj blizini pa ne poznate taj osjecaj i kada gledas kako se nada do zadnjeg trena i ne mozes da vjerujes u to jer je jasno da je kraj pitanje minuta ili dana ali neizbjezan. To prica zadnji metak ubij me otruj to je samo u filmu. Bolestan srodnik je bolje nego mrtav, tu smo da mu pruzimo ruku spasa, pomognemo u najgorim trenucima a ne da ga prepustimo dzelatu. Eutanazija olaksava sistemu i tim koji hizmete ako im je mrsko, siguran sam da su posljedice dvojbe i krivice sigurno neizbjezne. To je sto se tice porodice... A katil? Ko ce to da izvsi, ko da ugasi struju ili dadne tu zadnju dozu? Sin, brat, doktor..? I zbog cega, zbog cijeg olaksanja?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by moonca »

stubrijez wrote: 28/12/2020 18:35 Ko ce to da izvsi, ko da ugasi struju ili dadne tu zadnju dozu? Sin, brat, doktor..? I zbog cega, zbog cijeg olaksanja?

vec postoji- --living will- trebali bi ga svi imati....znam slucaj gdje je supruga bila ta... i ona se pitala.. mada su sinovi bili protiv..
.Ako je beznadezan slucaj- naravno, i dr moraju dati saglasnost, kao prvo. ne treba muciti nekoga, koji nema sanse.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66781
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#8 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by plain vanilla »

stubrijez wrote: 28/12/2020 18:35 ... ja nisam, mislim da ljudi koju su za povrsno gledaju na stvari. Nije to tek tako jednostavno i nije nimalo dobro djelo. Kao prvo pretpostavljam niste imali tesku hastu u svojoj blizini pa ne poznate taj osjecaj i kada gledas kako se nada do zadnjeg trena i ne mozes da vjerujes u to jer je jasno da je kraj pitanje minuta ili dana ali neizbjezan. To prica zadnji metak ubij me otruj to je samo u filmu. Bolestan srodnik je bolje nego mrtav, tu smo da mu pruzimo ruku spasa, pomognemo u najgorim trenucima a ne da ga prepustimo dzelatu. Eutanazija olaksava sistemu i tim koji hizmete ako im je mrsko, siguran sam da su posljedice dvojbe i krivice sigurno neizbjezne. To je sto se tice porodice... A katil? Ko ce to da izvsi, ko da ugasi struju ili dadne tu zadnju dozu? Sin, brat, doktor..? I zbog cega, zbog cijeg olaksanja?
Kad te rak pojede, samo se budala moze nadati oporavku. Moja dajnica je umrla i gladna i zedna, kap vode joj je izazivala gusenje a kamoli zalogaj hrane. Rak metastazirao na sve strane.
Ne znam ko takvom bolesniku zeli produziti zivot.
I zbog cega?
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#9 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by Osim_13 »

Na kraju krajeva, niko nikoga neće tjerati na istu.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#10 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by bandit_mo »

Eutanazija da. Pravo na smrt ima svatko. Čovjek razbija glavu kad ga zub zaboli, a ne umirati danima, tjednima, mjesecima u bolovima.. Zašto da se moraju bacati sa zgrada ili gutati metak (kao moj susjed suočen s terminalnom bolesšću), umjesto da se to obavi humanije.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#11 Re: Eutanazija, pravo na nju?

Post by espn »

stubrijez wrote: 28/12/2020 18:35 ... ja nisam, mislim da ljudi koju su za povrsno gledaju na stvari. Nije to tek tako jednostavno i nije nimalo dobro djelo. Kao prvo pretpostavljam niste imali tesku hastu u svojoj blizini pa ne poznate taj osjecaj i kada gledas kako se nada do zadnjeg trena i ne mozes da vjerujes u to jer je jasno da je kraj pitanje minuta ili dana ali neizbjezan. To prica zadnji metak ubij me otruj to je samo u filmu. Bolestan srodnik je bolje nego mrtav, tu smo da mu pruzimo ruku spasa, pomognemo u najgorim trenucima a ne da ga prepustimo dzelatu. Eutanazija olaksava sistemu i tim koji hizmete ako im je mrsko, siguran sam da su posljedice dvojbe i krivice sigurno neizbjezne. To je sto se tice porodice... A katil? Ko ce to da izvsi, ko da ugasi struju ili dadne tu zadnju dozu? Sin, brat, doktor..? I zbog cega, zbog cijeg olaksanja?
Ti gledas povrsno, ne vidis bol i patnju koju taj covjek ima.
Post Reply