Eutanazija, donorske kartice

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Mis mekinjas

Eutanazija, donorske kartice

Post by Mis mekinjas » 19/04/2011 15:03

Ne znam. Palo mi je na pamet, da stavim na podforum zdravlje, pa humanitarne akcije.... Pa, ovo nije ništa od toga.
Jeste li za eutanaziju, i darivanje organa?
Ja danas idem po svoju donorsku karticu. Šta znam. Nije prizivanje smrti, ni slučajno, to je morbidno, već nekako nikad čovjek ne zna šta sutra nosi.
Jeste li za to, da ljudi zakonski budu obvezatni sa recimo 33 godine, odlučiti, u kojem slučaju žele biti eutanazirani i žele li uopšte?

wewa

Re: Eutanazija, donorske kartice

Post by wewa » 19/04/2011 15:14

o eutanaziji nemam misljenja, izuzev da je ja ne bih prakticirala ni na sebi ni na drugima. a donorsku karticu imam vec godinama ;-)

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 19/04/2011 15:55

Eutanazija da :D Svojima sam rekla, ako mi sta bude, budem u komi, na aparatima, ako ne dodjem sabi za najvise 5 dana da me iskopcaju :D Kontam da mi je kakav ugovor za to podpisati da me ne zajebu :D

Donorsku karticu nemam, nit' cu je kad imati :D

Eborg

Post by Eborg » 19/04/2011 16:08

Imam donorsku karticu još od gimnazije i podržavam taj oblik medicinske pomoći. Međutim, to kod nas nije zakonski regulisano, više je "šminka". Dakle, ukoliko se nešto nije promijenilo u međuvremenu, ta donorska kartica je više da pokažeš raji i širiš svijest o tome a i da ti se nešto desi ne d'o Bog (u kliničkim uslovima naravno) ne bi uzeli tvoje organe upravo zbog manjka zakonskih i tehničkih rješenja na tom planu.

Što se tiče eutanazije, ELSA BiH je nedavno organizovala interesantnu međunarodnu konferenciju na tu temu. :thumbup:

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 19/04/2011 16:40

Bila je tema prije nekog vremena o ovome ja mislim, uglavnom podrzavam darivanje organa i planiram zbaviti karticu.

Eutanazija, nemam tacno izgradjen stav.

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 19/04/2011 16:42

eutanazija ..ne
doniranje organa.. da

nekad sam bila misljenja da ne bi voljela srce donirati :roll: a onda sam skontala..mah bezze je biti sentimentalan..to je svakako samo jos jedan misic

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 19/04/2011 16:47

Doniranje organa i eutanazija... Ja sam za oboje, definitivno.

prilagodjena

Post by prilagodjena » 19/04/2011 16:47

Eutanazija - da.Ne vidim smisao života na aparatima ako mi pomoći nema.Treba takav život okončati čim prije da se porodica ne maltretira a država ne troši struju :lol:

Doniranje organa - svakako da.Ako moj organ može pomoći da neko živi zašto bi bio 2 metra pod zemljom.Nemam donorsku karticu ali prvom zgodnom prilikom ću je zbaviti.

bijela

Post by bijela » 19/04/2011 16:47

evo stare teme o ovome
viewtopic.php?f=1&t=74803

sve najbolje o ljudima koji imaju karticu,
a eutnzj - ne.

Entropio

Post by Entropio » 19/04/2011 16:48

Vi koji ste protiv eutanazije... zašto ste protiv?

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 19/04/2011 16:52

zato sto je to oduzimanje zivota
ja postujem zivot ..veoma
i mislim da bez obzira na vasu zelju ipak je porodici najteze ..u neku ruku kao da oni povlace taj prekidac
da ne govorim o slucajevima "budjenja" kada su male sanse bile za takvo sto

nemam sada vremena ali malo procitajte o aktivnostima mozga koje se posmatraju da bi se zasigurno zakljucilo da li je osoba "mrtva"..i koliko je tesko takvo nesto zakljuciti
u tom slucaju meni eutanazija lici na samoubistvo..a protiv toga sam apsolutno!

bijela

Post by bijela » 19/04/2011 16:53

Entropio wrote:Vi koji ste protiv eutanazije... zašto ste protiv?

što se mene tiče - vjera i princip da samo Bog daje i ima pravo oduzeti život.

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 19/04/2011 16:54

Ma.Le.Na wrote:zato sto je to oduzimanje zivota
ja postujem zivot ..veoma
i mislim da bez obzira na vasu zelju ipak je porodici najteze ..u neku ruku kao da oni povlace taj prekidac
da ne govorim o slucajevima "budjenja" kada su male sanse bile za takvo sto

nemam sada vremena ali malo procitajte o aktivnostima mozga koje se posmatraju da bi se zasigurno zakljucilo da li je osoba "mrtva"..i koliko je tesko takvo nesto zakljuciti
u tom slucaju meni eutanazija lici na samoubistvo..a protiv toga sam apsolutno!

Jesi li ikad gledala osobu koju volis najvise na svijetu na aparatima, i bila u toj dilemi?

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 19/04/2011 17:05

Ja se stvarno izvinjavam što nisam uspjela naći temu, a tražila sam.
Mene je na pitanje o eutanaziji potaknuo događaj iz moje porodice koji sam doživjela u nedjelju.
istina je da smrt nekad dolazi prerano, ali nekad i prekasno.
Moja baka ima 97 godina. Ok, naživjela se, sve to stoji, od 1993. nema nogu, u kolicima, sad odumire tijelo, boli je, na morfiju je, ne može se pomaknuti, smanjila se na 30kg, teška je kao olovo. Sjedila sam i držala je na grudima.
Poznala me....
Ja sam sjedila da gledam prozoru da me ne vidi, osjetila je sigurno suze na svojoj glavi.
I kaže: "Zašto me Bog ne uzme." Ona ne hoda godinama, i kaže:"Da bar mogu sjesti."
Ja sam mislila da ću umrijeti.....
Ne znam..... Ja sam za eutanaziju.....
Treba zdravog razuma odlučiti, kako, prekinuti bol. Bol je jedini osjet koji vremenom jača, sluh, vid, okus, sve slabi, samo ta prokleta bol što duže traje više boli.... :cry: :cry: :cry: :cry:
Ne boli mene moj bol sad, ali ovo je STRAŠNO......
Ne, ne želim ja da moja baka umre....., nikada...... ali koliko jauka..... koliko tuge, oplakujem je a živa je...... još......
Dobro je dok nas poznaje, ali eto...... kad prestane, šta čovjek bez moždane aktivnosti može?
ma čudno, zato sam napisala, pod kojim biste uslovima pristali na to.... :cry: :cry: :cry:

I izvinjavam se na ponovljenoj temi, ako možete spojiti ok, ili ako želite obrisati.... ok.... kako god...

kurty

Post by kurty » 19/04/2011 17:24

Nemam stav prema eutanaziji. Previse sam dragih osoba izgubio, sa jako malo godina, tako da nemam snage o tom razmisljati...

2001 godine, otac u bolnici mjesec dana lezao... I pustili ga preko vikenda kuci... Ja i seka jedini sretni, kontamo, mama med.sestra pa sve sto mu se moglo pruziti u bolnici, moze mu mama i kuci pruziti... U nedjelju se jos vise obradujem jer mi rekose da ce tata jos koji dan biti tu, u kuci, a ne u bolnici, i tako sretan u ponedjeljak idem u skolu... 16.30 samo sto mi je poceo cas, dolazi profesor (koji je bio jako dobar prijatelj sa ocem) i kaze mi da idem kuci... Dolazim trkom kuci i vidim tata spava... Sretan jer sam mislio da dolazim na najgore, a tuzan sto nije budan. I tako sjedim pored kreveta u kojem je lezao... Spava...Dise... Gledam na mobitel, 16.55... u tom trenutku tata otvara oci i nadje me pogledom...ociju sirom otvorenih sa dubokim uzdahom... i nazalost sa jos dubljim izdahom... Trenutak koji se nikad, ama bas nikad ne zaboravlja... Tek shvatam da sam bio u zabludi, u zabludi u kojoj samo dijete, momcic, moze biti... Nije dosao kuci,jer mu je bolje... Dosao je kuci da bude sa nama i da skupa cekamo taj trenutak... Takva je dijagnoza bila...
Prije tro godine... Nana koja je bila zdrava ko drijen... Odjednom je pala na postelju... Godinu dana je bila kod nas u kuci... Tesko je ikako mogla na noge... Pocela da zaboravlja... Pocela da se vraca u djetinstvo... U svoje rodno selo... I u rjetkim trenutcima kad je bila "Pri sebi", molila je Boga da je uzme sebi... Molila jer bi vidjela nas... Mamu sa sarafom u ramenu, kako jedva hoda od dizanja nane...Mene i sestru kako isto tako sa bolovima ustajemo... I jedno jutro se probudi sa zeljom da ide u "WC na dnu basce"... Mama je mene probudila i podigli smo je i na pola puta do wc-a je samo glavu oborila...

Upravo zbog ovih stvari vidim da je nada ta koja zadnja umire...Sve se nadamo da ce neko izdraviti, da ce biti onaj isti kao prije... Tako da u pokusaju da razmisljam o temi, imam sukob srca i razuma

sa_love

Post by sa_love » 19/04/2011 17:27

kurty wrote:Nemam stav prema eutanaziji. Previse sam dragih osoba izgubio, sa jako malo godina, tako da nemam snage o tom razmisljati...

2001 godine, otac u bolnici mjesec dana lezao... I pustili ga preko vikenda kuci... Ja i seka jedini sretni, kontamo, mama med.sestra pa sve sto mu se moglo pruziti u bolnici, moze mu mama i kuci pruziti... U nedjelju se jos vise obradujem jer mi rekose da ce tata jos koji dan biti tu, u kuci, a ne u bolnici, i tako sretan u ponedjeljak idem u skolu... 16.30 samo sto mi je poceo cas, dolazi profesor (koji je bio jako dobar prijatelj sa ocem) i kaze mi da idem kuci... Dolazim trkom kuci i vidim tata spava... Sretan jer sam mislio da dolazim na najgore, a tuzan sto nije budan. I tako sjedim pored kreveta u kojem je lezao... Spava...Dise... Gledam na mobitel, 16.55... u tom trenutku tata otvara oci i nadje me pogledom...ociju sirom otvorenih sa dubokim uzdahom... i nazalost sa jos dubljim izdahom... Trenutak koji se nikad, ama bas nikad ne zaboravlja... Tek shvatam da sam bio u zabludi, u zabludi u kojoj samo dijete, momcic, moze biti... Nije dosao kuci,jer mu je bolje... Dosao je kuci da bude sa nama i da skupa cekamo taj trenutak... Takva je dijagnoza bila...
Prije tro godine... Nana koja je bila zdrava ko drijen... Odjednom je pala na postelju... Godinu dana je bila kod nas u kuci... Tesko je ikako mogla na noge... Pocela da zaboravlja... Pocela da se vraca u djetinstvo... U svoje rodno selo... I u rjetkim trenutcima kad je bila "Pri sebi", molila je Boga da je uzme sebi... Molila jer bi vidjela nas... Mamu sa sarafom u ramenu, kako jedva hoda od dizanja nane...Mene i sestru kako isto tako sa bolovima ustajemo... I jedno jutro se probudi sa zeljom da ide u "WC na dnu basce"... Mama je mene probudila i podigli smo je i na pola puta do wc-a je samo glavu oborila...

Upravo zbog ovih stvari vidim da je nada ta koja zadnja umire...Sve se nadamo da ce neko izdraviti, da ce biti onaj isti kao prije... Tako da u pokusaju da razmisljam o temi, imam sukob srca i razuma

a mene rasplaka... :( :(

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 19/04/2011 19:27

kurty wrote:Nemam stav prema eutanaziji. Previse sam dragih osoba izgubio, sa jako malo godina, tako da nemam snage o tom razmisljati...

Da bar čovjek ne ovisi ni o srcu,a ni o razumu...... :roll: :cry: :cry: :cry:
:kiss: :kiss: :kiss:

Filter

Post by Filter » 20/04/2011 15:00

Mis mekinjas wrote:Ne znam. Palo mi je na pamet, da stavim na podforum zdravlje, pa humanitarne akcije.... Pa, ovo nije ništa od toga.
Ja danas idem po svoju donorsku karticu. Šta znam. Nije prizivanje smrti, ni slučajno, to je morbidno, već nekako nikad čovjek ne zna šta sutra nosi.
Jeste li za to, da ljudi zakonski budu obvezatni sa recimo 33 godine, odlučiti, u kojem slučaju žele biti eutanazirani i žele li uopšte?

eutanazija... da,
darivanje organa... da (ako nadju da je jos sta ispravno... bujrum)
kad mandrknes vise ti ne treba...

headbanger

Post by headbanger » 20/04/2011 15:05

Mis mekinjas wrote:Ne znam. Palo mi je na pamet, da stavim na podforum zdravlje, pa humanitarne akcije.... Pa, ovo nije ništa od toga.

jesam za doniranje organa
i jesam za eutanaziju tipa dr Kevorkijan (jel se ovako nekako zvao onaj doktor u ameriki)
ali diskutujuci o eutanaziji dolazimo do velikih moralnih pitanja KO smo mi da nekome oduzmemo zivot, ko smo mi da sudimo da li neko treba da se pati dok ne umre, ko smo mi da sudimo je li taj neko dovoljno pati da ga eutaniziramo
kada se potegen pitanje o eutanzaiji krece se sa otvaranjem pandorine kutije sto se morala tice
Last edited by headbanger on 20/04/2011 15:10, edited 1 time in total.

Urban B.

Post by Urban B. » 20/04/2011 15:08

eutanazija da u slucaju kao sto je opisala Mis mekinjas!
Doniranje organa takodjer da!

Post Reply