Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#26 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by The Admiral »

Sve zavisi od situacije, nekad jeste nekad nije, a Kevorkian je pustio pacijente da sami povuku switch jer je ilegalno u usa da neko drugi to uradi, sve dok nije zelio da dodje do supreme courta tad je on prvi put povukao switch na tv-u i tada su ga morali ''cut'', odlezo je 8 godina za to
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#27 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by zonbirile »

dok se kod nas u ime donorske mreže promoviše dr Mujkanović i ini u Hrvatskoj napravili odličan potez(vjerojatno preuzeli od nekoga,ludi Bošnjo neće ni od Hrvata).Donjeli zakon da svaki umrli je donator po automatizmu,a tek na intervenciju porodice se ne uzima-jednostavno i logično.Samo gdje je logika u Bosni,bolje lutati ko muha bez glave,po ulčicama cirkusati na stolićima,skupljati potpise i djeliti qurčeve kartice,valjda pri sudaru se stavljaju u usta da doktori znaju da si donor-idiotluk ko i sve ostalo.
RosaSpinosa
Posts: 42968
Joined: 15/09/2008 20:37

#28 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by RosaSpinosa »

.
Last edited by RosaSpinosa on 05/11/2012 21:58, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#29 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

RosaSpinosa wrote:Hm, eutanazija! Zanimljivo, ali svako ko je imao priliku da bude u blizini nekoga ko je teško obolio i ko je vidio njegovu/njenu patnju sasvim će se složiti sa eutanazijom. Pitanje je samo koja je to granica boli/bolesti/patnje koja je eliminatorna za eutanaziju. Možda bi bilo najbolje imati neki vid pristanka oboljele osobe?!
poenta,je ,evo pisem teeci put,je kad pacijent nije u mogucnosti dati pristanak,a npr. tri danan ranije je bio u stanju,ali nije dokumentirano
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#30 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by staza »

Sve to zavisi od situacije i tu se odgovornost uvijek može različito raspoređivati, kao i kod doniranja organâ.
Nigdje nije definirana ni eutanazija ni doniranje organa, niti bilo šta u toj vrsti biološko-eshatološke priče, u svetim, ili generalno duhovnim spisima.
Osobno bih donirao sve svoje organe, ali zašto onda dopustiti porodici tvojoj, ili bilo čijoj drugoj, da se u to posthumno miješa: postoji i ta mogućnost, ali ja sam za decidno određenje, ako se nešto donira, onda ti odgovaraš za to i za svoga života, i nakon svoga života.
Slična ili ista priča bi mogla biti i sa eutanazijom, iako je tu ogromna razlika, ako se radi o nekom tebi bliskom ili s kim si u krvnom srodstvu, u odnosu na nekoga s kim imaš malo ili nikako vremena provedenog u životu, a gdje o razmjenjivanju topline međuljudske ne može biti ni govora.
Jer kako da odrediš, kako nečiji pogled ili riječ, pogotovo ako ti neko nije blizak, jesu autentični da govore u prilog tome da nekome oduzmeš život, pogotovo ako ne znaš patologiju njegove bolesti i nisi ljudski proveo vrijeme sa njim.
Jesam za eutanaziju, ako se radi o bliskoj osobi, ali nisam ako se radi o nekome ko ti nije krvni srodnik, ili s kim nisi u bližem prijateljskom kontaktu.
djana h
Posts: 39213
Joined: 06/08/2009 18:23

#31 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by djana h »

Zavisi,ako pacijent jako pati i trpi nesnosne bolove trebalo bi mu omoguciti da dostojanstveno umre.Naravno,ako je svjestan i to sam trazi,e sad ako clanove njegove porodice to traze umjesto njega malo je diskutabilno.
Licno,ako bih dosla u tu situaciju neznam da li bih trazila eutanaziju ili bilo kakvu pomoc pri samoubistvu,mozda bih se nadala ozdravljenju ili smanjenju bolova,sada se ne mogu staviti u taj polozaj da iskreno napisem sta bih ucinila u toj situaciji.
Tesko je ,naravno,i za nekoga najblizeg traziti eutanaziju,ako vidimo njegovu beskrajnu patnju i zelimo mu olaksati.To je bas zadnja misao.Nedavno je bio clanak bas o putovanju jedne porodice sa njihovim ocem na kliniku u Svicarsku gdje je trebalo da ga eutanaziraju.Potresno,tuzno,ali ipak jako hrabro.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#32 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

staza wrote:Jesam za eutanaziju, ako se radi o bliskoj osobi, ali nisam ako se radi o nekome ko ti nije krvni srodnik, ili s kim nisi u bližem prijateljskom kontaktu.
a sto ako osoba nema porodicu :!: :?:
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#33 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by staza »

Ljubav_aha, dobro pitanje, ali sam to već dopunio ako se ne radi o porodici (možda ti je promaklo): s kim nisi u bližem prijateljskom kontaktu.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#34 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

staza wrote:Ljubav_aha, dobro pitanje, ali sam to već dopunio ako se ne radi o porodici (možda ti je promaklo): s kim nisi u bližem prijateljskom kontaktu.
pa u tome i jeste fazon,zato sam napislaa,sto ako osoba nema pordicu,i nije na vrijeme napisala Las Wish ,ne mozes jednu kategoriju podrzati ,a drugu automatski iskljuciti,zato postoje opcije,zar ne
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#35 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Mis mekinjas »

Ja sam za zakonsku uvedbu da sa 35 svi odluče za sebe da li će u slučaju da završe na aparatima, biti eutanazirani, kao i da daju dozvolu za darivanje zdravih organa.
To je sve što imam da kažem.
Eutanazija :thumbup: , ipak, ma kakav to bio crnjak....
User avatar
Hannibal_Lecter
Posts: 6
Joined: 12/07/2010 02:00

#36 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Hannibal_Lecter »

Da, da i da. Zasto, ako dodje to toga, da se mucim na aparatima. Jednostavno, znas da ti nema pomoci, znas da ces npr. umrijeti za 3 mjeseca, a ne smijes se ni kretat, samo lezis, buljis u plafon. Oprostis se sa porodicom, i jednostavno ti dadnu dozu i miran :)
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#37 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Ductus Holedocus »

A ko bi imao hrabrost da izvrsi eutanaziju? :-) I ja sam nekad bila "za"..
Sad kazem,Bog ih dao,nek ih on i oduzme..
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Truba »

ko želi da umre ( i pobaci) treba mu se to omogućiti ali ne od mojih para koje izdvajam za osiguranje
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#39 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by medvjed23 »

.
Last edited by medvjed23 on 01/12/2012 21:18, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Bloo »

ja sam zato da mi se pomogne ako sam u bolovima i umirem polako, a nemam fizicke snage zbog npr. paralize da dignem ruku na sebe :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#41 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by arzuhal »

Bloo wrote:ja sam zato da mi se pomogne ako sam u bolovima i umirem polako, a nemam fizicke snage zbog npr. paralize da dignem ruku na sebe :)
Ja bih ti rado naštimao jastuk ispod glave, pokrio dekicom, poturio onu tutu...Pa čak bih, mimo svih pravila, izgrebao i srećku za tebe ili tako nešto..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#42 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:ja sam zato da mi se pomogne ako sam u bolovima i umirem polako, a nemam fizicke snage zbog npr. paralize da dignem ruku na sebe :)
Ja bih ti rado naštimao jastuk ispod glave, pokrio dekicom, poturio onu tutu...Pa čak bih, mimo svih pravila, izgrebao i srećku za tebe ili tako nešto..

ja bih tebi rado pomogla da umres u slucaju da se raspadas i da imas halucinacije od bolova i da te tako ceka jos pola godine bolova i muka :D


because i care :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:
Bloo wrote:ja sam zato da mi se pomogne ako sam u bolovima i umirem polako, a nemam fizicke snage zbog npr. paralize da dignem ruku na sebe :)
Ja bih ti rado naštimao jastuk ispod glave, pokrio dekicom, poturio onu tutu...Pa čak bih, mimo svih pravila, izgrebao i srećku za tebe ili tako nešto..

ja bih tebi rado pomogla da umres u slucaju da se raspadas i da imas halucinacije od bolova i da te tako ceka jos pola godine bolova i muka :D


because i care :mrgreen:
I šta, npr, ti hoćeš to, ja te roknem, kad - ulijeće tim ljekara i viču kako su našli lijek tvojoj bolesti koje 100% liječi stvar? De ba...Jes gledala ''Maglu''? :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#44 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Bloo »

arzuhal wrote: I šta, npr, ti hoćeš to, ja te roknem, kad - ulijeće tim ljekara i viču kako su našli lijek tvojoj bolesti koje 100% liječi stvar? De ba...Jes gledala ''Maglu''? :mrgreen:

sinoć! :D sto me sjeba covjek :D

a sta ako ne nadu lijek? a ja umrem u jos gorim mukama i proklinjem te zadnjim mislima :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#45 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote: I šta, npr, ti hoćeš to, ja te roknem, kad - ulijeće tim ljekara i viču kako su našli lijek tvojoj bolesti koje 100% liječi stvar? De ba...Jes gledala ''Maglu''? :mrgreen:

sinoć! :D sto me sjeba covjek :D

a sta ako ne nadu lijek? a ja umrem u jos gorim mukama i proklinjem te zadnjim mislima :D
Ništa, to proklinjanje bih podnio stoički i ostoječki :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#46 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Ništa, to proklinjanje bih podnio stoički i ostoječki :mrgreen:

good riddance jel da :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#47 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:
Ništa, to proklinjanje bih podnio stoički i ostoječki :mrgreen:

good riddance jel da :D
Bježi sithu, šejtane galaktički... :mrgreen:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#48

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 21:06, edited 1 time in total.
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#49 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by moja tetka »

da li ima kakvih novosti u vezi eutanazije iliti aistirano samoubistvo
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#50 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Russki »

S obzirom jelte da smo rodjeni i da imamo slobodan izbor, odnosno u suštini da radimo sta hoćemo, ja ovdje ne vidim problem. Ako želi netko da završi sa zemaljskim životom zbog bilo kakvog razloga, neka završi, sam je svoj gospodar.
Post Reply