Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#1 Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by The Admiral »

Kakav je vas stav o ovome ? Upravo sam gledo interesantan film o Dr. Jack Kevorkian-u u kojem glumi Al Pacino. Film se zove 'You Don't Know Jack' i radi se o tom doktoru (iz Michigana gdje zivim) koji je asistirao u suicidima oko 130 ljudi..

Asistirano Samoubistvo:Takodje zvano ubistvo iz milosti (legalno u nekim drzavama) radi se u tri slucaja ukoliko pacijent umire, uzasno pati i hitno trazi olaksanje...

Eutanazija
: čin koji ima za cilj uzrokovanje smrti kako bi se uklonila svaka bol. Sastoji se u nakani volje i u primijenjenim postupcima. Želi se ukloniti čovjekova bol njegovim ubistvom, a za to se primjenjuju primjerena sredstva.

Odnos religija prema eutanaziji

Kršćani, Židovi i Muslimani dijele zajedničko mišljenje, da je Bog - Stvoritelj života i Gospodar života i smrti i da eutanazija nije dozvoljena, jer je nasilnički čin u suprotnosti s Božjim zakonima i ozbiljno narušava svetost ljudskog života.

Glavni rabin u Ujedinjenom Kraljevstvu izjavio je: "Kad se za bilo kojeg čovjeka, kaže da je bezvrijedan ili beskoristan, kad se za bilo koja dva čovjeka kaže da nisu jednako vrijedni, narušavaju se temeljne ljudske vrijednosti i prelazi se u relativizam, koji razara naš moralni red. Obezvrijeđivanjem života starijih ljudi, nerođene djece, bolesnika u komi, invalidnih osoba,....doslovno mi sami kopamo svoje grobove."

Papa Ivan Pavao II. je izjavio u enciklici "Evanđelje života" da je "eutanazija teška povreda Božjega zakona, budući da je namjerno ubistvo ljudske osobe moralno neprihvatljivo." Eutanazija, nasilje nad životom, ponižava čovjeka u njegovom završnom stadiju života i dovodi u pitanje njegovu vječnost.

Eutanazija životinja

Eutanazija životinja je dozvoljena, kad trpe veliku bol, a ne može im se pomoći. Tragična je ironija, da su u nacističkoj Njemačkoj, postojali jako strogi zakoni protiv eutanazije životinja, a eutanazija ljudi bila je dozvoljena. Na suđenju nacista u Nürnbergu, program eutanazije proglašen je "zločinom protiv čovječanstva", a glavni je sudija izjavio: "Da ste zakon protiv eutanazije životinja, primjenjivali na ljude, ovi strašni zločini, nikad se ne bi dogodili. Jedna od najvećih vaših sramota je da niste shvaćali, da u najgorem slučaju, ljudi bi se trebali tretirati jednako kao životinje, a ne nikako manje."


Historijski pregled eutanazije

Pojam potiče iz Stare Grčke. Grci su pod time podrazumijevali bezbolnu prirodnu smrt, a ne namjerno izazvanu smrt. U savremeno vrijeme, pojavili su se filozofi koji su razmatrali eutanaziju. E. Haeckel zahtijevao je, da se duševno i tjelesno neizlječivi bolesnici ubiju na bilo koji prikladan i bezbolan način. Godinu dana nakon njegove smrti, 1920., tom će pitanju pristupiti pravnik K. Binding i liječnik A. Hoche. Oni određuju koji to životi nisu vrijedni življenja i nazivaju ih "balast–egzistencijama". Tu su uključili sve osobe s tjelesnim i mentalnim oboljenjima. Nacisti su to prihvatili i širili propagandu, preko knjiga, novina i filmova, utječući na javno mnijenje. Potom je Hitler takve nazvao "beskorisnim jedačima", a teoriju uglednih i priznatih profesora primijenio u praksi, tako da su nacisti eutanazirali 300 000 osoba s tjelesnim i mentalnim oboljenjima. Pedantno su evidentirali sve tako oboljele osobe, slali ih u domove i tamo eutanazirali. Poslije su im vadili mozgove i radili istraživanja. Još i dan danas, čuvaju se u hemikalijama, neki od mozgova tih eutanaziranih osoba. To je bio uvod u holokaust.

Oko 1960., počelo se ponovno razmišljati o eutanaziji. U Americi su od tada do danas, malo po malo, objavljivane knjige, rasprave o eutanaziji, uglavnom naklonjene njenom ponovnom uvođenju. O tome je bilo mnogo televizijskih emisija, filmova, novinskih članaka i sudskih odluka. Čini se da su naveći pobornici eutanazije oni koji žele smanjiti izdavanja za zdravstvo i za penzije.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#2 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by The Admiral »

User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#3 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by The Admiral »

Evo stream link za film ko hoce da pogleda:


http://www.letmewatchthis.com/watch-260 ... -Know-Jack
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#4 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Priorat »

respektiram tvoje interesovanje za ovakve stvari ali brate meni je zivot toliko lijep da nezelim da raspravljam na ovakvu teme..uhvati me odmah crnjak...
User avatar
innovision
Posts: 729
Joined: 04/08/2009 19:06

#5 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by innovision »

jao ti odgovora na temu pa i njemu je zivot lijep...
samo zasto se moras patiti mjesec dva godinu u bolovima i propadanju kad se fino mozes pozdraviti sa svima i popiti par lijekova i cao
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#6 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by shibonja »

Vodeci se za svetim knjigama covjek sebi nebi trebao olaksati muke ,a opet kad te samo zub zaboli dodje ti da poludis ,a to je samo zub gdje su one teske bolesti da ih sad ne spominjem...uglavnom kad budem odlazio zelio bih da to bude brzo i po mogucnosti bezbolno :-)
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#7 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by einiac »

Tako je... bog je rekao da se covjek treba patiti, pa u nekim slucajevima i po 10-15 godina, jer je samoubistvo grijeh... bas su cool te svete knjige :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#8 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

eutanazija je jako vruca tema,poput abortusa ,ali je manje komlikovana

nije u redu ako pacijent trazi asistirano ubistvo,iako je sutina eutanazije trazenje od strane pacijenata koji se doslovno ne mogu ubiti,npr. slucaj osobe koja je totalno nepokretna,a jedini nacin je ubaciti slamku u casu sa eutanazijskom tekucinom,ima jako puno primjera

u SAD >hospice< je institucija koaj se bavi njegom pacijenata koji polako ali sigurno umiru ,stoga kevorkijanski metod nije potreban,jer u hospice su dozirani konstatno protiv bolova,znaci,morfij je ON 24/7
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45434
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Chmoljo »

uz asistenciju Shoshke ova tema ide na filozofiju... religije su decidne po ovom pitanju. :)
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#10 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by green man »

Nekoliko puta sam pokušavao da zauzmem stav po tom pitanju, ali nikako da jedna strana prevagne.
Na jednoj strani bol i panja, a na drugoj- ubistvo.
Sjetih se pitanja vezano za ovu temu- ko je kriv za ubistvo u tom slučaju? Osoba koja zahtjeva eutanaziju ili medicinsko osoblje koje ju izvršava? Je li onda osoba koja zahtjeva- samoubica ili je medicinsko osoblje "legalni" ubica? :roll: :?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#11 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

Chmoljo wrote:uz asistenciju Shoshke ova tema ide na filozofiju... religije su decidne po ovom pitanju. :)

ovo je dio stvranog zivota,a ne filozofije
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#12 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

green man wrote:Nekoliko puta sam pokušavao da zauzmem stav po tom pitanju, ali nikako da jedna strana prevagne.
Na jednoj strani bol i panja, a na drugoj- ubistvo.
Sjetih se pitanja vezano za ovu temu- ko je kriv za ubistvo u tom slučaju? Osoba koja zahtjeva eutanaziju ili medicinsko osoblje koje ju izvršava? Je li onda osoba koja zahtjeva- samoubica ili je medicinsko osoblje "legalni" ubica? :roll: :?

organizuje se dogovor,usmeno sa svjedocima poput video zapisa,pismeno ,a ako su ovi elementi izbaceni jer je pacijent onemugcen,ne moze se uraditi legalna eutanazija,drugo,etuanazija mora biti prvenstveno legalizirana
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#13 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by The Admiral »

@Chmoljo: stavio sam u 'religiju' ne bi li mi neko objasnio ili dao misljenje zasto religija ima taj stav, kako je to humano kao prvo, da neko nepokretan ili tesko bolestan, sa strasnim poremecajima itd itd, neko kome zivot uopste nema poentu, znaci natjeran je da pati godinama jer to mu je sudbina (?) i ako to ne uradi bice cevap ''tamo'' :shock: , jer ljudi vecinom prihvate sve stavove njihova religija ima, bez razmisljanja.. glavu dole :roll: , to je tako itd heh a ako postavis pitanje ti se proturijecis i osudjen si u startu
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45434
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#14 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Chmoljo »

The Admiral wrote:@Chmoljo: stavio sam u 'religiju' ne bi li mi neko objasnio ili dao misljenje zasto religija ima taj stav, kako je to humano kao prvo, da neko nepokretan ili tesko bolestan, sa strasnim poremecajima itd itd, neko kome zivot uopste nema poentu, znaci natjeran je da pati godinama jer to mu je sudbina (?) i ako to ne uradi bice cevap ''tamo'' :shock: , jer ljudi vecinom prihvate sve stavove njihova religija ima, bez razmisljanja.. glavu dole :roll: , to je tako itd heh a ako postavis pitanje ti se proturijecis i osudjen si u startu
religija i filozofija su pune preklapanja. iskreno, da si baš takvo pitanje postavio ne bih je pomjerao. neka je sad tu gdje jeste, jer ovo pitanje može biti i stvar "životne filozofije" :D a ako ništa, možda podforum bude malo ažurniji ;-) :D a ti vodi temu u onom smjeru u kojem ti odgovara, jer si i ti na neki način, kao postavljač moderator na njoj. :)

@ljubav_aha - a filozofija su... bajke? :? nemoj da razvodnjavamo temu... ko želi čitaće.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#15 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

Chmoljo wrote:
The Admiral wrote:@Chmoljo: stavio sam u 'religiju' ne bi li mi neko objasnio ili dao misljenje zasto religija ima taj stav, kako je to humano kao prvo, da neko nepokretan ili tesko bolestan, sa strasnim poremecajima itd itd, neko kome zivot uopste nema poentu, znaci natjeran je da pati godinama jer to mu je sudbina (?) i ako to ne uradi bice cevap ''tamo'' :shock: , jer ljudi vecinom prihvate sve stavove njihova religija ima, bez razmisljanja.. glavu dole :roll: , to je tako itd heh a ako postavis pitanje ti se proturijecis i osudjen si u startu
religija i filozofija su pune preklapanja. iskreno, da si baš takvo pitanje postavio ne bih je pomjerao. neka je sad tu gdje jeste, jer ovo pitanje može biti i stvar "životne filozofije" :D a ako ništa, možda podforum bude malo ažurniji ;-) :D a ti vodi temu u onom smjeru u kojem ti odgovara, jer si i ti na neki način, kao postavljač moderator na njoj. :)

@ljubav_aha - a filozofija su... bajke? :? nemoj da razvodnjavamo temu... ko želi čitaće.

meni je svejedno,ali mnogi na dolaze na religiju i filozofiju,ja sam temu slucajno opazila
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#16 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Shoshana »

The Admiral wrote:@Chmoljo: stavio sam u 'religiju' ne bi li mi neko objasnio ili dao misljenje zasto religija ima taj stav, kako je to humano kao prvo, da neko nepokretan ili tesko bolestan, sa strasnim poremecajima itd itd, neko kome zivot uopste nema poentu, znaci natjeran je da pati godinama jer to mu je sudbina (?) i ako to ne uradi bice cevap ''tamo'' :shock: , jer ljudi vecinom prihvate sve stavove njihova religija ima, bez razmisljanja.. glavu dole :roll: , to je tako itd heh a ako postavis pitanje ti se proturijecis i osudjen si u startu
U uvodnom postu si sam veoma lijepo napisao kako religije gledaju na to. A pitanje ti je bilo 'kakav je vas stav' ...

E, sad ako napises da si ti u stvari htio da ti religiozni ljudi pravdaju i racionalizuju religijske dogme, a ti da im pokazujes kako su oni budalasti, ja cu to lijepo jos shvatiti kao provokaciju. :oops:

Naucna disciplina koja se bavi etikom i nasim odnosom prema istoj, zove se filozofija, i tema ostaje tu.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#17 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by The Admiral »

^ ^ nije mi zivot toliko dosadan da dolazim na forum i provociram ljude, jednostavno sam zelio cuti misljenje sa obje strane o ovoj raspravi, mislio sam da je to samoobjasnjivo pa nisam previse elaborirao na uvodu ali nea veze gdje je tema, neka je ovdje, sve ostalo nije relevantno
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#18 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by zonbirile »

moj jarane,gdje češ to pitati u zemlji koja nije u stanju da napravi transplant i donor program i uključi se u eutransplant.Koliko smo daleko od banke matičnih stanica?Sječam se banalnosti prije rata o uvođenju ljetnog/zimskog pomjeranja vremena,cijela Evropa ga imala.Danas jedino Bosnom u dane vikenda špartaju kamioni cestama,a čak prije rata nisu.Hrvati skontali glupost sa svijetlima (dokazana povećana potrošnja goriva od 3%) u sred dana i izmjenili zakon,kada će naši mediokriteti.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#19 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by The Admiral »

zonbirile wrote:moj jarane,gdje češ to pitati u zemlji koja nije u stanju da napravi transplant i donor program i uključi se u eutransplant.Koliko smo daleko od banke matičnih stanica?Sječam se banalnosti prije rata o uvođenju ljetnog/zimskog pomjeranja vremena,cijela Evropa ga imala.Danas jedino Bosnom u dane vikenda špartaju kamioni cestama,a čak prije rata nisu.Hrvati skontali glupost sa svijetlima (dokazana povećana potrošnja goriva od 3%) u sred dana i izmjenili zakon,kada će naši mediokriteti.
haha
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#20 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

kevorkijan je nastupio vrlo agresivno,jer,razmislite,kako se postupalo u nasim i bilo kojim bolnicama,kad su dokotori izjavljivali da su sve pokusali,i kako cesto su pacijenti "skinuti" sa aparata uz odborenje clanova prodice i slicno
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#21 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by zonbirile »

pa odlazak u našu bolnicu je već samoubojstvo u pokušaju.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#22 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by Shoshana »

Ja sam - u teoriji - za slobodan izbor.
Mada, jednom sam procitala neki clanak o tome kako su mnoga prava za koja su se ljudi kroz istoriju borili danas postala haman obaveza, te bih se malo suzdrzala prije nego sto bih glasala 'za' :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#23 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

Shoshana wrote:Ja sam - u teoriji - za slobodan izbor.
Mada, jednom sam procitala neki clanak o tome kako su mnoga prava za koja su se ljudi kroz istoriju borili danas postala haman obaveza, te bih se malo suzdrzala prije nego sto bih glasala 'za' :D
:lol: :thumbup:

o tome ce se pobrinuti nove generacije ;-)
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#24 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by bez_ideje »

Ja sam za.To je dostojanstven nacin da odes kada nema pomoci. Mislim da je ovdje diskutabilno ovlastenje drugoga da to ucini,jer je jasno da sa strane bolesnika oduvijek postoji taj faktor-koliko sam puta cula da se neko ubije zato sto je tesko bolestan...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#25 Re: Eutanazija/Asistirano Samoubistvo

Post by ljubav_aha »

bez_ideje wrote:Ja sam za.To je dostojanstven nacin da odes kada nema pomoci. Mislim da je ovdje diskutabilno ovlastenje drugoga da to ucini,jer je jasno da sa strane bolesnika oduvijek postoji taj faktor-koliko sam puta cula da se neko ubije zato sto je tesko bolestan...

upravo o otme san napisala,ali pacijent nije u stanju potvrditi vlasiti zahjtev/zelju
Post Reply