Europa ne priznaje BH diplome

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#1 Europa ne priznaje BH diplome

Post by kazinski »

Evo danas gledam na YouTube emisiju sa Face-a koja je bila protekle noći.
Znači ne priznaju se univerzitetske diplome što znači da mladi koji žele napustiti zemlju nemaju šta da čekaju ili da se dvoume. Neka odmah napuste zemlju što prije u potrazi za boljom budućnosti :lol: :run:
Šta vi mislite o tome?
User avatar
BajramBarecula
Posts: 541
Joined: 03/07/2017 18:30

#2 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by BajramBarecula »

Koja kalja od drzave. Iz dana u dan sve jadniji i jadniji.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by pinkman »

Ja znam ljudi koji su zavrsili medicinu, elektrotehniku, masinstvo i slicne fakultete, pa su im bez ikakvih problema priznate diplome, te rade u EU zemljama.

Znam i momka koji je pravnik, pa je otisao u Njemacku na master studij. Morao je poloziti izuzetno malu razliku predmeta i nastavio sa masterom, nakon cega ce moci normalno raditi, polagati tamosnji pravosudni ispit, itd. Nece moci biti tuzilac, sudija, sto je i logicno jer je stranac, ali moze biti pravnik u privredi, advokat i sl.

Ne znam kako ide za EU drzave izuzev Njemacke, ali tamo je vec odavno dovoljna samo ponuda za posao, pa cete dobiti radnu vizu.

A buduci da je tamo vise-manje sve privatizirano, onda se podrazumijeva da imate odredjene vjestine i znanja koja ce pomoci kompaniji da ostvari svoje ciljeve, tako da fakultet cesto nije bitan. Da ne spominjem IT sektor gdje je to posebno izrazeno.

Ne zelim da potcjenjujem nijednu profesiju, ali poznato je da mnogi fakulteti proizvode neupotrebljive kadrove, pa nije ni cudno ako neko ne moze pronaci posao.
User avatar
muha_sa
Posts: 128601
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by muha_sa »

priznaju samo iz Travnika i Širokog
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#5 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by pinkman »

Sad se sjetih, znam i za farmaceutkinju koja je dobila posao u Njemackoj. Zavrsila je na UNSA.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by insomnia78 »

muha_sa wrote:priznaju samo iz Travnika i Širokog
:lol: :thumbup:
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#7 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by kazinski »

pinkman wrote:Ja znam ljudi koji su zavrsili medicinu, elektrotehniku, masinstvo i slicne fakultete, pa su im bez ikakvih problema priznate diplome, te rade u EU zemljama.

Znam i momka koji je pravnik, pa je otisao u Njemacku na master studij. Morao je poloziti izuzetno malu razliku predmeta i nastavio sa masterom, nakon cega ce moci normalno raditi, polagati tamosnji pravosudni ispit, itd. Nece moci biti tuzilac, sudija, sto je i logicno jer je stranac, ali moze biti pravnik u privredi, advokat i sl.

Ne znam kako ide za EU drzave izuzev Njemacke, ali tamo je vec odavno dovoljna samo ponuda za posao, pa cete dobiti radnu vizu.

A buduci da je tamo vise-manje sve privatizirano, onda se podrazumijeva da imate odredjene vjestine i znanja koja ce pomoci kompaniji da ostvari svoje ciljeve, tako da fakultet cesto nije bitan. Da ne spominjem IT sektor gdje je to posebno izrazeno.

Ne zelim da potcjenjujem nijednu profesiju, ali poznato je da mnogi fakulteti proizvode neupotrebljive kadrove, pa nije ni cudno ako neko ne moze pronaci posao.
Pa to je bilo prije, sad kao nismo zadovoljili i pali smo na kontroli.
Ali svakako sa zaniimanjima koje si nabrojao nema problema sto se tiče posla jer to su svugdje u svijetu najtraženija zanimanja.
Ima svakako kadrova koje čujem prvi put u svom životu za koje nemam pojma čemu služe.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by insomnia78 »

Malo si kontradiktoran
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#9 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by rumenige_brajtner »

U šoku sam
User avatar
SmokingMan
Posts: 18594
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by SmokingMan »

muha_sa wrote:priznaju samo iz Travnika i Širokog
:thumbup:

Dobro se zna gdje danas radi taj "stručni kadar".
neki
Posts: 6674
Joined: 17/02/2005 07:57

#11 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by neki »

Potpuno neočekivano zaista..
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#12 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by zrakomlat »

pinkman wrote:Sad se sjetih, znam i za farmaceutkinju koja je dobila posao u Njemackoj. Zavrsila je na UNSA.
moja školska kolegica zavrsila ekonomiju na džemi bijediću, radila malo u banKi ovdje, ispalila se u norvesku, priznat fax, sve normala, i gore u banKi radi.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#13 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by pinkman »

kazinski wrote: Pa to je bilo prije, sad kao nismo zadovoljili i pali smo na kontroli.
Ali svakako sa zaniimanjima koje si nabrojao nema problema sto se tiče posla jer to su svugdje u svijetu najtraženija zanimanja.
Ima svakako kadrova koje čujem prvi put u svom životu za koje nemam pojma čemu služe.
Kakvoj kontroli? Kompanije su privatne, ako vrijedis i ako te kompanija zeli, ides 100% tamo. Normalno da ne moze neko ko zavrsi socijalni rad, male su mu sanse da radi kao socijalni radnik u Austriji recimo, ali ostali koji imaju mjesto u privatnom sektoru svakako mogu.

Uzmi u obzir ekonomiju, svako ko je radio u big 4 (Deloitte, KPMG, Ernst & Young, PwC) moze sigurno naci posao sirom EU jer je to kompanija svjetskog kalibra. Za takve ima mjesta.

Ko ne valja, njega niko nece.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#14 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by musicman80 »

Pa normalno da ne priznaju kada svaki tajkun danas sa iole novca otvori fakultet, a profesori koji su I sami u ratu fakultet zavrsavali, uglavnom na onu: “E, profesore, ja sada sa linije dosao Ispit da polazem” professor: Sa linije? Aj kuci, evo ti devetka u index.
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#15 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by kazinski »

musicman80 wrote:Pa normalno da ne priznaju kada svaki tajkun danas sa iole novca otvori fakultet, a profesori koji su I sami u ratu fakultet zavrsavali, uglavnom na onu: “E, profesore, ja sada sa linije dosao Ispit da polazem” professor: Sa linije? Aj kuci, evo ti devetka u index.
Al zanimljivo da se opet najvise privatnih fakulteta nalaze u nekim manjim gradovima tipa travnik,široki,bijeljina,kiseljak bla bla bla...
Jos kad sam čuo da ce u Kaknju da se gradi univerzitet :D al hvala Bogu nista od toga nema,propao plan..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by insomnia78 »

Pa pogledaj gdje se nalaze neki od najpoznatijih univerziteta u svijetu
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#17 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by orinoco »

kazinski wrote:Evo danas gledam na YouTube emisiju sa Face-a koja je bila protekle noći.
Znači ne priznaju se univerzitetske diplome što znači da mladi koji žele napustiti zemlju nemaju šta da čekaju ili da se dvoume. Neka odmah napuste zemlju što prije u potrazi za boljom budućnosti :lol: :run:
Šta vi mislite o tome?
Kojih univerziteta, čije diplome nisu priznate?
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#18 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by cyprus »

Ja znam mnogo primjera gdje su iste priznate... Otkud sad ovo?
kazinski
Posts: 67
Joined: 23/01/2017 11:26

#19 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by kazinski »

http://www.facetv.ba/novost/13427/ekskl ... a-kontroli
Ljudi,da se razumijemo,konkrentno u Americi najbolji univerziteti su privatni.
Tamo se dobro placaju skolarine ali zato dobijaju prestizno znanje i upadaju na fax nakon polozenih raznih prijemnih testova ko ne polozi djabe mu pare a ne kod nas daj pare i odma ti pisemo diplomu.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#20 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by musicman80 »

insomnia78 wrote:Pa pogledaj gdje se nalaze neki od najpoznatijih univerziteta u svijetu

To je tacno, mnogi od svjetski priznatih univerziteta se nalaze u malim gradicima ili selima. Ipak, to su institucije sa tradicijom duzom od sto godina, I budzetima koji su veci od budzeta nekih manjih drzava. Normalno je da onda mogu dovoditi najbolje profesore I osoblje, I imati najsavremeniju opremu za obrazovanje, kao I nezavisno sprovoditi naucna istrazivanja. Kod nas je price drugacija, od nekvalitetnig kadra do jako malim budzeta tih nazovi univerziteta. Kod nas se uglavnom osnivaju univerziteti za legalizaciju i štancanje diploma bez pokrica, a sve u svrhu brzog uhljebljavanja u javni sektor.
2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#21 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by 2001 »

musicman80 wrote:Pa normalno da ne priznaju kada svaki tajkun danas sa iole novca otvori fakultet, a profesori koji su I sami u ratu fakultet zavrsavali, uglavnom na onu: “E, profesore, ja sada sa linije dosao Ispit da polazem” professor: Sa linije? Aj kuci, evo ti devetka u index.
Eh, sta ih je za par steka cigara zavrsilo fax u ratu....da ih Bog nisam ispusio, vise bih sacuvao zdravlje... :D
doktor78
Posts: 3005
Joined: 14/09/2006 11:02

#22 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by doktor78 »

Diploma našeg omiljenog odvjetnika :D
Image
User avatar
jazzer
Posts: 7187
Joined: 20/12/2004 14:44

#23 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by jazzer »

muha_sa wrote:priznaju samo iz Travnika i Širokog
Znaci Kobiljaca nista? E jebi ga.. :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by insomnia78 »

Hoce nam sad ovi vratiti pare?
User avatar
Truba
Posts: 81578
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Europa ne priznaje BH diplome

Post by Truba »

kjako ih nije stid ne priznavati naše diplome
pa znaju li oni da je goražde imalo tiskaru diploma prije japana :D i da smo mi zupe prali i jeli viljuškama kad su oni bili u kamenom dobu

a tek batonov ustanak protiv rimljana eee :D


i onda se čude čemu smanjenje studenata na univerztetima :lol:
Post Reply