Euro kao zvanicna valuta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#26 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by musicman80 »

sinuhe wrote: 04/07/2021 21:39 Crna Gora koristi euro "na divlje". Nemaju oni nikakvu dozvolu EU.
https://en.wikipedia.org/wiki/Montenegro_and_the_euro

Da su zeljeli da ih sprece (EU i ECB), to bi i uradili. Znaci da su im precutno odobrili da koriste Euro.
User avatar
escobar__
Posts: 8855
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#27 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by escobar__ »

Ne koristi samo Crna Gora, koristi i Republika Kosovo.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#28 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by belfy »

deogest wrote: 04/07/2021 21:24
belfy wrote: 03/07/2021 15:42 od kako je uspostavljen Currency board BAM je fiksno vezan za EUR -o, docim u Crnog Gori to nije bio slucaj. ipak, CG je uspjela prebaciti se na euro kao zvanicnu valutu, a BiH ne, iako je fiksni kurs BAM prema euru zakucan od samog pocetka.

da li postoje neke prednosti postojanja BAM -a u odnosu na zamjenu zvanicne valute u EUR? koji su razlozi ne uvodjenja EUR -a kao zvanicne valute BiH?
Znamo sto je BAM vezana za euro. Ti bi ovdje uveo to kao zvanicnu valutu a plata bi bila 200 eura. To je vani onako malo osrednja dnevnica :lol:

Zato danas u Sutomoru, u Crnoj Gori na moru nocis recimo za 10 eura po noci. I to u luksuznom apartmanu. :lol:

Grcka jeste u EU, ali znamo ko stampa novac. Nisu oni vec Njemacka.

Zasto je Amerika jaka ekonomski? Pa jer su vezali naftu za dolar.
tvoj odgovor je skroz nejasan i zahtijeva mnogo pojasnjenja. molim te da mi pojasnis sljedece:

1. koji vi "znate" sto je BAM vezan za EUR? dio si nekog udruzenja koje predstavljas?
2. zasto je BAM vezan za EUR?
3. gdje sam ja rekao da bi ja uveo nesto?
4. odakle ti da bi plata bila 200 EUR?
5. kakve veze ima vezivanje dolara sa naftom sa ovom temom?

hvala unaprijed na odgovorima. :kakoste:
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#29 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by belfy »

musicman80 wrote: 04/07/2021 21:16
belfy wrote: 04/07/2021 21:02

upravo je odgovoreno na pola moga pitanja, tj. kako CG moze, a BiH ne. zahvaljujem na odgovoru (mada moram reci da se ne sjecam da je CG imala DM kao valutu).

koji su uslovi da jedna drzava moze preci na EUR -o? konkretno - BiH, naravno?
https://www.consilium.europa.eu/en/poli ... -criteria/
procitao sam i ne vidim koji od uslova ne zadovaljamo. moguce da sam nesto previdio. koji uslov ne ispunjavamo?
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#30 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by musicman80 »

belfy wrote: 05/07/2021 20:37
procitao sam i ne vidim koji od uslova ne zadovaljamo. moguce da sam nesto previdio. koji uslov ne ispunjavamo?

Ne znam na sta ciljas sa ovim pitanjem? Zasto bi BIH uvodila EURO? Imamo dobru monetarnu politiku i KM je stabilna ne vidim vece probleme oko monetarne politike u BIH. Ustvari, to nam je jedina pozitivna stvar koju imamo, stabilna marka i makroekonomska situacija. Recimo da imamo EURO kao valutu, ne bi smo mogli uticati na politiku ECB-a i morali bi da prihvatamo sve odluke koje oni donose neovisno o tome odgovaraju li nam ili ne. Uzmimo za primjer Crnu Goru. Crnoj Gori kao turistickoj zemlji vise bi odgovaralo da ima svoju valutu nego da koristi Euro. Kada je Euro jak, to poskupljuje turizam i odrazava se na kompletnu industriju. Kada bi imali svoj novac, mogli bi imati i nezavisnu monetarnu politiku gdje bi mogli manipulisati valutom u zavisnosti od trenutnih ekonomskih interesa.

Sta to drzava dobija od uvodjenja Eura, a da nije u EU? Po meni samo glavobolju i nista vise.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#31 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by belfy »

musicman80 wrote: 05/07/2021 21:32
belfy wrote: 05/07/2021 20:37

procitao sam i ne vidim koji od uslova ne zadovaljamo. moguce da sam nesto previdio. koji uslov ne ispunjavamo?

Ne znam na sta ciljas sa ovim pitanjem? Zasto bi BIH uvodila EURO? Imamo dobru monetarnu politiku i KM je stabilna ne vidim vece probleme oko monetarne politike u BIH. Ustvari, to nam je jedina pozitivna stvar koju imamo, stabilna marka i makroekonomska situacija. Recimo da imamo EURO kao valutu, ne bi smo mogli uticati na politiku ECB-a i morali bi da prihvatamo sve odluke koje oni donose neovisno o tome odgovaraju li nam ili ne. Uzmimo za primjer Crnu Goru. Crnoj Gori kao turistickoj zemlji vise bi odgovaralo da ima svoju valutu nego da koristi Euro. Kada je Euro jak, to poskupljuje turizam i odrazava se na kompletnu industriju. Kada bi imali svoj novac, mogli bi imati i nezavisnu monetarnu politiku gdje bi mogli manipulisati valutom u zavisnosti od trenutnih ekonomskih interesa.

Sta to drzava dobija od uvodjenja Eura, a da nije u EU? Po meni samo glavobolju i nista vise.
kako na sta ciljam? pa pitao sam koji su uslovi, ti odgovorio, ja procitao i pitao koji od uslova ne ispunjavamo. sta je nejasno?

pa marka nam i jeste stabilna zato sto je fiksno vezana za euro. u tome i jeste problem. da nije fiksno vezana mogli bi reci da vodimo svoju monetarnu politiku i da marka moze otici i dole i gore kada je to povoljno, sto bi pospjesilo i unutrasnju potrosnju i izvoz. ja ne vidim kako mi sada uticemo na nasu monetarnu politiku za razliku od toga kada bi imali euro. a politiku ECB-a prihvatamo direktno bez obzira odgovaraju li nam ili ne sve dok je BAM fiksno vezan za euro.

tacno, da CG ima valutu nezavisnu od eura to bi mogli. isto kao sto bi i mi mogli da smo nezavisni od eura, ali je taj kurs putem Currency boarda isklesan u kamenu.

upravo moje pitanje i jeste - sta bi nasa drzava izgubila prihvatanjem eura osim troskova stampanja BAM i troskova konverzije i provizija pri svakoj transakciji sa EUR?

troskovi stampanja, kao i pravljenja kovanica su znacajni, ali mislim da su troskovi konverzije i provizija visestruko znacajniji.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by Haris.ba »

belfy wrote: 05/07/2021 21:43 upravo moje pitanje i jeste - sta bi nasa drzava izgubila prihvatanjem eura osim troskova stampanja BAM i troskova konverzije i provizija pri svakoj transakciji sa EUR?
Izgubila bi fesliju na petobi. :D
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#33 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by Zeleni most »

Prije par dana je glavni direktor/guverner Centralne banke BiH objavio da uskoro izlazi novi dizajn novcanica Konvertibilne Marke.
Tako da ne vjerujem da ce Euro brzo biti ovdje valuta ... bolje promjeniti ime u Bosanska Marka.

P.S.
Od 1.1.2023 je Euro zvanicna valuta u Hrvatskoj i Bugarskoj.
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#34 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by bhnapoleon1 »

Zeleni most wrote: 05/07/2021 23:00 Prije par dana je glavni direktor/guverner Centralne banke BiH objavio da uskoro izlazi novi dizajn novcanica Konvertibilne Marke.
Tako da ne vjerujem da ce Euro brzo biti ovdje valuta ... bolje promjeniti ime u Bosanska Marka.

P.S.
Od 1.1.2023 je Euro zvanicna valuta u Hrvatskoj i Bugarskoj.
Bosanska marka i jeste oznaka za valutu BAM, ali zbog alergičara na riječ Bosna zovemo je konvertabilna marka
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by Sanjarko »

Znam da je moj rahmetli stari govorio kad bi ga uveli da bi nam se primanja prepolovila. Nije jadnicak konto jb-ga.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#36 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by foxlife »

i da hocemo ne mozemo uvesti euro

kao prvo mi nismo vezani za euro nego smo se vezali za njemacku marku 97-e cini mi se i za to je bila "odgovorna" i njemacka centralna banka
posto je dem kao valuta prestala da postoji mi smo se samo vezali za ono u sta je pretvorena dem a ne da smo vezani za euro za koji je odgovorna centralna euro banka
da bi se vezao za istu moras napraviti i sporazum sa tom bankom da bi koristio euro a izmedju ostalog i ispuniti neke uslove

sad ce se opet potegnuti crna gora kao primjer
europska banka ne moze zabraniti stranoj drzavi da se njihova valuta koristi kao sredstvo placanja
al isto tako crna gora nema sporazum sa ecb tako da nemaju i mnoge stvari sto imaju clanice koje zvanicno koriste euro

naivno je pitanje sto en koristimo euro kao zvanicnu valutu

jbt sve laici tek je musikman ili kako vec nik je poceo pisati kako treba i da se vidi da to nije e ajmo mi sutra uvesti euro
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#37 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by foxlife »

belfy wrote: 05/07/2021 20:37
procitao sam i ne vidim koji od uslova ne zadovaljamo. moguce da sam nesto previdio. koji uslov ne ispunjavamo?
ispunjavamo eventualno samo prvi uslov ostala 3 ne i jos dole ispod sto pise
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#38 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by belfy »

foxlife wrote: 07/07/2021 19:16
belfy wrote: 05/07/2021 20:37

procitao sam i ne vidim koji od uslova ne zadovaljamo. moguce da sam nesto previdio. koji uslov ne ispunjavamo?
ispunjavamo eventualno samo prvi uslov ostala 3 ne i jos dole ispod sto pise
po cemu ne ispunjavamo ostala 3? i po cemu ne ispunjavamo to "jos dole ispod sto pise"?

P.S. ovdje niko ne govori o uvodjenju eura na silu. mislim da je to jasno iz prvog posta, kao i iz svih mojih ostalih na temi.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by foxlife »

belfy wrote: 07/07/2021 19:29
foxlife wrote: 07/07/2021 19:16

ispunjavamo eventualno samo prvi uslov ostala 3 ne i jos dole ispod sto pise
po cemu ne ispunjavamo ostala 3? i po cemu ne ispunjavamo to "jos dole ispod sto pise"?

P.S. ovdje niko ne govori o uvodjenju eura na silu. mislim da je to jasno iz prvog posta, kao i iz svih mojih ostalih na temi.
pa to se da zakljuciti iz samog citanja ovih uslova

2 Sound and sustainable public finances
The country should not be under the excessive deficit procedure. a svi znamo kako se zaduzujemo kod mmf-a da bi se uhljebi isplatili

3 Exchange-rate stability
The country has to participate in the Exchange Rate Mechanism (ERM II) for at least two years, without strong deviations from the ERM II central rate and without devaluing its currency's bilateral central rate against the euro in the same period.

dovoljno je pogledati ovaj er mehanizam i vidjeti sta moramo sve ispuniti za to

to cak jedva ispunajvaju i zemlje kao sto je ceska madjarska i sl

4 Long-term interest rates
The long-term interest rate should not be higher than two percentage points above the rate of the three best-performing member states in terms of price stability. ovo valjda ne moram objasnjavati koliki nam je interest rate u odnosu na 3 najbolje clanice

i ovo ispod


Legal convergence
Candidates to join the euro area must also ensure that national legislation is compatible with the Treaty and the Statute of the European System of Central Banks (ESCB) and the European Central Bank (ECB).
mi ovo jos nemamo usvojeno zakonom da bi se podudaralo
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by Truba »

Zeleni most wrote: 05/07/2021 23:00 Prije par dana je glavni direktor/guverner Centralne banke BiH objavio da uskoro izlazi novi dizajn novcanica Konvertibilne Marke.
Tako da ne vjerujem da ce Euro brzo biti ovdje valuta ... bolje promjeniti ime u Bosanska Marka.

P.S.
Od 1.1.2023 je Euro zvanicna valuta u Hrvatskoj i Bugarskoj.
Nisam ovo znao za hr i bugarsku
Cini mi se da bugarska ima curency board kao i mi
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#41 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by muhafuca »

Black swan wrote: 07/07/2021 19:56
Zeleni most wrote: 05/07/2021 23:00 Prije par dana je glavni direktor/guverner Centralne banke BiH objavio da uskoro izlazi novi dizajn novcanica Konvertibilne Marke.
Tako da ne vjerujem da ce Euro brzo biti ovdje valuta ... bolje promjeniti ime u Bosanska Marka.

P.S.
Od 1.1.2023 je Euro zvanicna valuta u Hrvatskoj i Bugarskoj.
Nisam ovo znao za hr i bugarsku
Cini mi se da bugarska ima curency board kao i mi
sumnjam da ce i hrvati i bugari ikad uvesti euro.

mislim da su do sada dva ili tri puta odgadjali

nakon onog u Grckoj male zemlje su skontale da je ipak bolje imati vlastitu valutu

za ne daj Boze potrebe ili situacije
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#42 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by foxlife »

nece hrvati i bugari jos na euro iako su u erm2 programu
u tom programu mozes biti godinama cak i kad ispunjavas uslove ne znaci automatski da euro postaje valuta
da su se obavezali jesu al kad nigdje nije precizirano
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#43 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by belfy »

foxlife wrote: 07/07/2021 19:35
belfy wrote: 07/07/2021 19:29

po cemu ne ispunjavamo ostala 3? i po cemu ne ispunjavamo to "jos dole ispod sto pise"?

P.S. ovdje niko ne govori o uvodjenju eura na silu. mislim da je to jasno iz prvog posta, kao i iz svih mojih ostalih na temi.
pa to se da zakljuciti iz samog citanja ovih uslova

2 Sound and sustainable public finances
The country should not be under the excessive deficit procedure. a svi znamo kako se zaduzujemo kod mmf-a da bi se uhljebi isplatili

3 Exchange-rate stability
The country has to participate in the Exchange Rate Mechanism (ERM II) for at least two years, without strong deviations from the ERM II central rate and without devaluing its currency's bilateral central rate against the euro in the same period.

dovoljno je pogledati ovaj er mehanizam i vidjeti sta moramo sve ispuniti za to

to cak jedva ispunajvaju i zemlje kao sto je ceska madjarska i sl

4 Long-term interest rates
The long-term interest rate should not be higher than two percentage points above the rate of the three best-performing member states in terms of price stability. ovo valjda ne moram objasnjavati koliki nam je interest rate u odnosu na 3 najbolje clanice

i ovo ispod


Legal convergence
Candidates to join the euro area must also ensure that national legislation is compatible with the Treaty and the Statute of the European System of Central Banks (ESCB) and the European Central Bank (ECB).
mi ovo jos nemamo usvojeno zakonom da bi se podudaralo
tvoji odgovori mi samo govore da nisi dovoljno upucen u materiju (ako ikako), ali pokusavas da odgovoris. mozemo li za pocetak prvo proci Wiki:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Euro

gdje na stranici ima jako korisnih podataka za osnovno razumijevanje onoga o cemu sam otvorio ovu temu. recimo, jedan interesantan dio sa Wiki:
Euro je uspostavljen odredbama Ugovora iz Maastrichta iz 1992. godine . Da bi sudjelovale u valuti, države članice trebaju ispuniti stroge kriterije, poput proračunskog deficita manjeg od 3% njihovog BDP-a, omjera vanjskog duga manjeg od 60% BDP-a (oba kriterija su na kraju uvelike prekršena od strane zemalja koje su uvele euro), niske inflacije i kamatnih stopa blizu prosjeka EU. Ugovorom iz Maastrichta Ujedinjenom Kraljevstvu i Danskoj odobreni su izuzeci od obveznog ulaska u monetarnu uniju.
a onda da se vratimo na uslove koje pokusavas da pojasnis.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#44 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by foxlife »

belfy wrote: 07/07/2021 22:27
foxlife wrote: 07/07/2021 19:35

pa to se da zakljuciti iz samog citanja ovih uslova

2 Sound and sustainable public finances
The country should not be under the excessive deficit procedure. a svi znamo kako se zaduzujemo kod mmf-a da bi se uhljebi isplatili

3 Exchange-rate stability
The country has to participate in the Exchange Rate Mechanism (ERM II) for at least two years, without strong deviations from the ERM II central rate and without devaluing its currency's bilateral central rate against the euro in the same period.

dovoljno je pogledati ovaj er mehanizam i vidjeti sta moramo sve ispuniti za to

to cak jedva ispunajvaju i zemlje kao sto je ceska madjarska i sl

4 Long-term interest rates
The long-term interest rate should not be higher than two percentage points above the rate of the three best-performing member states in terms of price stability. ovo valjda ne moram objasnjavati koliki nam je interest rate u odnosu na 3 najbolje clanice

i ovo ispod


Legal convergence
Candidates to join the euro area must also ensure that national legislation is compatible with the Treaty and the Statute of the European System of Central Banks (ESCB) and the European Central Bank (ECB).
mi ovo jos nemamo usvojeno zakonom da bi se podudaralo
tvoji odgovori mi samo govore da nisi dovoljno upucen u materiju (ako ikako), ali pokusavas da odgovoris. mozemo li za pocetak prvo proci Wiki:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Euro

gdje na stranici ima jako korisnih podataka za osnovno razumijevanje onoga o cemu sam otvorio ovu temu. recimo, jedan interesantan dio sa Wiki:
Euro je uspostavljen odredbama Ugovora iz Maastrichta iz 1992. godine . Da bi sudjelovale u valuti, države članice trebaju ispuniti stroge kriterije, poput proračunskog deficita manjeg od 3% njihovog BDP-a, omjera vanjskog duga manjeg od 60% BDP-a (oba kriterija su na kraju uvelike prekršena od strane zemalja koje su uvele euro), niske inflacije i kamatnih stopa blizu prosjeka EU. Ugovorom iz Maastrichta Ujedinjenom Kraljevstvu i Danskoj odobreni su izuzeci od obveznog ulaska u monetarnu uniju.
a onda da se vratimo na uslove koje pokusavas da pojasnis.
Moji odgovori su uopsteni jer da bih objasnjavao svaku stavku trebalo bi roman pisati a i nisam toliko potkovan da do u detalje sve objasnjavam sto bi vjerovatno bilo nekoliko stranica tako da...
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#45 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by Hajvan »

ima ovo i na bosanskom, zasto koristiti tudje?

https://bs.wikipedia.org/wiki/Euro
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#47 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by Dope_Man »

Otkud ljudima na ovoj temi ideja da BiH ima dobru monetarnu politiku?

Mi smo vezani za Euro iz jednostavnog razloga - Da nismo propali bi davno. Nasa drzava ne moze i ne smije imati slobodnu kontrolu nad svojim novcem jer bi vec odavno markva vrijedila kao i Venecuelanski bolivar - dakle mogli bi se nakon nudze obrisati njom.

A imali mi Euro ili KM je svejedno sve dok je vezana. Ti argumenti da ako euro pada, padamo i mi ne stoje ier je situacija takva i sada, promjena eura direktno mijenja i vrijednost KM. A valjda je i najneupucenijima jasno da Euro, makar EU imala jos 5 Grckih kriza, stoji jace nego sto bi ikad stajala ikakva nezavisna valuta u BiH sa politicarima koji nas vode.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#48 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by belfy »

foxlife wrote: 07/07/2021 22:51
belfy wrote: 07/07/2021 22:27

tvoji odgovori mi samo govore da nisi dovoljno upucen u materiju (ako ikako), ali pokusavas da odgovoris. mozemo li za pocetak prvo proci Wiki:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Euro

gdje na stranici ima jako korisnih podataka za osnovno razumijevanje onoga o cemu sam otvorio ovu temu. recimo, jedan interesantan dio sa Wiki:


a onda da se vratimo na uslove koje pokusavas da pojasnis.
Moji odgovori su uopsteni jer da bih objasnjavao svaku stavku trebalo bi roman pisati a i nisam toliko potkovan da do u detalje sve objasnjavam sto bi vjerovatno bilo nekoliko stranica tako da...
zahvaljujem na skromnom zalaganju. :kakoste:
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#49 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by belfy »

Hajvan wrote: 07/07/2021 23:07
ima ovo i na bosanskom, zasto koristiti tudje?

https://bs.wikipedia.org/wiki/Euro
kako tudje? mozda je ovo pisao labudan iz Sarajeva. ili ne uspijevas da citas hrvatski? i, za kraj - kakve ovo ima veze sa temom?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#50 Re: Euro kao zvanicna valuta u BiH

Post by Hajvan »

dobro.
izvinjavam se.
da ste postavili link na engleskom, shvatio bih.
ovo ne.
Post Reply