Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#51 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by motorola01 »

Jedinstvo_Manchester wrote:
lavic wrote: Vi sipajte sta hocete, a ja cu provjereno, skupi mi dijelovi na autu.
Brate ja volim svoj auto koji ima redovni servisni interval i obavlja se kod ovlaštenog servisera, a kod njih su dijelovi uvjek skupi bez obzira sta sipao :lol:
Zato svi imaju pravo izbora i sipaju tamo gdje hoce ;-) ..EP je zakon :D kakav Bosanski Brod,kakvi rusi ,.urci palci...
lavic
Posts: 3082
Joined: 14/04/2011 15:03

#52 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by lavic »

Jedinstvo_Manchester wrote:
lavic wrote: Vi sipajte sta hocete, a ja cu provjereno, skupi mi dijelovi na autu.
Brate ja volim svoj auto koji ima redovni servisni interval i obavlja se kod ovlaštenog servisera, a kod njih su dijelovi uvjek skupi bez obzira sta sipao :lol:
Ne kontam sta je smijesno, a po postu vidim vozis ili skodu ili vw, tako da i ti koliko god mislis da je pametno sipat sta god i bilo gdje trebao malo razmislit.
Ipak mozda je kod tebe u pitanju najbolje auto (sluzbeno) pa te nije briga gdje i sta sipas u njega.
Probaj ulje iz trafo stanica, golf dvica je isao bez problema i na njega. :-D
User avatar
drndalo
Posts: 22815
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#53 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by drndalo »

Da dodam ja malo, OMV je austrijska firma, ali... Pored rafinerije kraj Beca, imaju i rafineriju u...? Drugoj EU clanici... Rumuniji... I kao sto znamo, nama zbog velike istorijske/historijske/povijesne ljubavi spram nas isporucuju samo derivate iz Ausrije, niposto iz Rumunije... Naravno, u Ausriji ne prodaju to gorivo, vec ovo iz Austrije... Malo lokal-patriotizma nije na odmet... Tj. Austrija je DRZAVA, i ima kontrole onoga sto pise, a i kazne... U Rumuniji i kod nas su ti natpisi "malo rastegljivi"...
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#54 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Dr.Mr.Fr. »

drndalo wrote:Da dodam ja malo, OMV je austrijska firma, ali... Pored rafinerije kraj Beca, imaju i rafineriju u...? Drugoj EU clanici... Rumuniji... I kao sto znamo, nama zbog velike istorijske/historijske/povijesne ljubavi spram nas isporucuju samo derivate iz Ausrije, niposto iz Rumunije... Naravno, u Ausriji ne prodaju to gorivo, vec ovo iz Austrije... Malo lokal-patriotizma nije na odmet... Tj. Austrija je DRZAVA, i ima kontrole onoga sto pise, a i kazne... U Rumuniji i kod nas su ti natpisi "malo rastegljivi"...

Izvini molim te jedno malo pitanje samo,
kako znaš da nama isporucuju derivate iz Austrije a ne iz Rumunije molim te :?: :?: :?:
User avatar
Jedinstvo_Manchester
Posts: 587
Joined: 06/01/2011 19:14

#55 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Jedinstvo_Manchester »

lavic wrote:
Jedinstvo_Manchester wrote:
lavic wrote: Vi sipajte sta hocete, a ja cu provjereno, skupi mi dijelovi na autu.
Brate ja volim svoj auto koji ima redovni servisni interval i obavlja se kod ovlaštenog servisera, a kod njih su dijelovi uvjek skupi bez obzira sta sipao :lol:
Ne kontam sta je smijesno, a po postu vidim vozis ili skodu ili vw, tako da i ti koliko god mislis da je pametno sipat sta god i bilo gdje trebao malo razmislit.
Ipak mozda je kod tebe u pitanju najbolje auto (sluzbeno) pa te nije briga gdje i sta sipas u njega.
Probaj ulje iz trafo stanica, golf dvica je isao bez problema i na njega. :-D
Vozim Octaviu i nije sluzbena već privatno auto, sipam na Nestro i Jugopetrolu već duže vremena i isključivo Euro 5 iz Brodske rafinerije, auto servisiram u ASA-i redovno i nemam nikakvih problema, odlično se ponaša sa ovim gorivom i potrošnja mu je u skladu sa fabričkim podacima, nema čađi i slično, prije 3 mjeseca sam bio na servisu na 30000 km gdje su mi zamjenili filtere u skladu sa servisnom knjigom, i djelovi su koliko kostaju, jbg ne mogu jeftinije. tako da mi od goriva i ne zavisi cijena održavanja.
User avatar
drndalo
Posts: 22815
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#56 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by drndalo »

Dr.Mr.Fr. wrote:
drndalo wrote:Da dodam ja malo, OMV je austrijska firma, ali... Pored rafinerije kraj Beca, imaju i rafineriju u...? Drugoj EU clanici... Rumuniji... I kao sto znamo, nama zbog velike istorijske/historijske/povijesne ljubavi spram nas isporucuju samo derivate iz Ausrije, niposto iz Rumunije... Naravno, u Ausriji ne prodaju to gorivo, vec ovo iz Austrije... Malo lokal-patriotizma nije na odmet... Tj. Austrija je DRZAVA, i ima kontrole onoga sto pise, a i kazne... U Rumuniji i kod nas su ti natpisi "malo rastegljivi"...

Izvini molim te jedno malo pitanje samo,
kako znaš da nama isporucuju derivate iz Austrije a ne iz Rumunije molim te :?: :?: :?:
Za sarkazam nisi cuo...? Iz dijela o povjesnoj ljubavi je sve moglo biti jasno, posto znamo da oni vole SEBE... Naravno da nam je gorivo iz Rumunijske rafinerije, ili Brodske, ili Siska, ako im je to nabavno jeftinije, a prodajno isplativo... 8)

Pos'o je dobar, a para laka... Jedino smo mi uspjeli od Energopetrola napraviti gubitasa i duznika... :run:
lavic
Posts: 3082
Joined: 14/04/2011 15:03

#57 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by lavic »

Ne kontam sta je smijesno, a po postu vidim vozis ili skodu ili vw, tako da i ti koliko god mislis da je pametno sipat sta god i bilo gdje trebao malo razmislit.
Ipak mozda je kod tebe u pitanju najbolje auto (sluzbeno) pa te nije briga gdje i sta sipas u njega.
Probaj ulje iz trafo stanica, golf dvica je isao bez problema i na njega. :-D[/quote]
Vozim Octaviu i nije sluzbena već privatno auto, sipam na Nestro i Jugopetrolu već duže vremena i isključivo Euro 5 iz Brodske rafinerije, auto servisiram u ASA-i redovno i nemam nikakvih problema, odlično se ponaša sa ovim gorivom i potrošnja mu je u skladu sa fabričkim podacima, nema čađi i slično, prije 3 mjeseca sam bio na servisu na 30000 km gdje su mi zamjenili filtere u skladu sa servisnom knjigom, i djelovi su koliko kostaju, jbg ne mogu jeftinije. tako da mi od goriva i ne zavisi cijena održavanja.[/quote]

Sve je OK, samo malo se nesto ne slaze auto proslo samo 30 000km, a sipas vec duze vrijeme?
Polako tek si poceo sipat i vozati, a motor se nije ni posteno razradio, sjetices se ti ovih postova kad se zacepi prvo EGR ventil, pa idemo dalje, a ASA je siroke ruke...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#58 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by poznanik »

drndalo wrote:... Naravno da nam je gorivo iz Rumunijske rafinerije, ili Brodske, ili Siska, ako im je to nabavno jeftinije, a prodajno isplativo...
Kako znaš da je OMV gorivo porijeklom iz Rumunije?

Misliš li da je isplativije slati cisterne u Rumuniju po gorivo nego u bližu Austriju?

I Rumunija je članica EU, i u Rumuniji su na snazi zakoni i pravila proizvodnje goriva usklađena sa EU pravilima, zašto bi rumunska rafinerija proizvodila manje kvalitetno gorivo?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#59 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by respo »

otkud to da je austrija bliza od rumunije?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#60 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by poznanik »

respo wrote:otkud to da je austrija bliza od rumunije?
Rumunske rafinerije su na crnomorskoj obali, tamo se i nafta ukrcava. Austrijska nafta se ukrcava u blizini Beča. Pa računaj...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#61 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by respo »

poznanik wrote:
respo wrote:otkud to da je austrija bliza od rumunije?
Rumunske rafinerije su na crnomorskoj obali, tamo se i nafta ukrcava. Austrijska nafta se ukrcava u blizini Beča. Pa računaj...
bas sve ?
User avatar
drndalo
Posts: 22815
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#62 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by drndalo »

poznanik wrote:
drndalo wrote:... Naravno da nam je gorivo iz Rumunijske rafinerije, ili Brodske, ili Siska, ako im je to nabavno jeftinije, a prodajno isplativo...
Kako znaš da je OMV gorivo porijeklom iz Rumunije?

Misliš li da je isplativije slati cisterne u Rumuniju po gorivo nego u bližu Austriju?

I Rumunija je članica EU, i u Rumuniji su na snazi zakoni i pravila proizvodnje goriva usklađena sa EU pravilima, zašto bi rumunska rafinerija proizvodila manje kvalitetno gorivo?
Ti stvarno imas malo presvijetlo misljenje o EU...

Rumunska rafinerija proizvodi manje kvalitetno gorivo, zato sto je iz vremena Causeskuove Rumunije, kada je tehnologija bila zastarjelija, cak i ako su kupili najmoderniju tada... Od kupovine sigurno nije modernizovana, osim onoga sto su mozda morali, a i ta obaveza ide sporo sa novim clanicama EU... Sifra: Rafinerija Sisak... Reci ces mi da ce ta rafinerija (ako je MOL u medjuvremenu ne ugasi), samim cinom ulaska HR u EU, polovinom 2013, prestati biti zastarjela rafinerija iz npr. 1978, i naglo biti moderna rafinerija 3 jula 2013...? Da se razumijemo, OMV je do prije velikog skandala sa losm gorivom, prije 5-6 godina, u HR prodavao gorivo bas iz Rumunske rafinerije... Zasto ? Manja prozivodna cijena, ista prodajna... Troskovi transporta nisu bili toliko veliki da poniste prednost proizvodjacke cijene... Kada ja Auto klub i ostali poceo pisati o tome, i nakon xxx testova uzoraka goriva, poceli su dovoziti iz Austrije... Tada je i INA na*ebala, svi vise manje, a najbolje gorivo tada je imao Tifon, jer je zbog ugovora sa US vojskom dobavljao iskljucivo u Madjarskoj, po njihovim zahtjevima... U HR su prodavali iz Rumunije, a nas vole, pa nam prodaju iz Austrije...? Jastaradi... :run:
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#63 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Dr.Mr.Fr. »

drndalo wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:
drndalo wrote:Da dodam ja malo, OMV je austrijska firma, ali... Pored rafinerije kraj Beca, imaju i rafineriju u...? Drugoj EU clanici... Rumuniji... I kao sto znamo, nama zbog velike istorijske/historijske/povijesne ljubavi spram nas isporucuju samo derivate iz Ausrije, niposto iz Rumunije... Naravno, u Ausriji ne prodaju to gorivo, vec ovo iz Austrije... Malo lokal-patriotizma nije na odmet... Tj. Austrija je DRZAVA, i ima kontrole onoga sto pise, a i kazne... U Rumuniji i kod nas su ti natpisi "malo rastegljivi"...

Izvini molim te jedno malo pitanje samo,
kako znaš da nama isporucuju derivate iz Austrije a ne iz Rumunije molim te :?: :?: :?:
Za sarkazam nisi cuo...? Iz dijela o povjesnoj ljubavi je sve moglo biti jasno, posto znamo da oni vole SEBE... Naravno da nam je gorivo iz Rumunijske rafinerije, ili Brodske, ili Siska, ako im je to nabavno jeftinije, a prodajno isplativo... 8)

Pos'o je dobar, a para laka... Jedino smo mi uspjeli od Energopetrola napraviti gubitasa i duznika... :run:

Lakovjeran sam, jbg. moram se dozvati... toliko godina u zadnjici i opet vjerujem svemu što piše :roll:
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#64 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Tahta »

Imam osjećaj d se malo precjenjuje kvalitet goriva.
U zadnjih mjesec više puta sam putovao na relaciji Sarajevo - Austrija vozio ww 2.5 tdi 4 motion (starosti 4 god) pojma nemam u koju kategoriju euro motora to spada :roll: auto je potpuno očuvan redovno servisiran 100 000 prešao . sipao sam na svim pumpama u svim državama sem hrvatske (zbog kuna) i u austijski shell i neke druge autrijske i slovenački petrol i oMW i el tarik sarajevo i na kraju i u Brodu neka "ćirilica" pumpa i ništa posebno nisam primjetio auto ide bez ikavih problema niti sam išta neobično osjetio na oko 7000 km sve radi ko što i treba
Moj zaključak precjenjujemo gorivo vadimo se na gorivo kad nam auto baš nije najbolje :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#65 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by poznanik »

drndalo wrote:
poznanik wrote:
drndalo wrote:... Naravno da nam je gorivo iz Rumunijske rafinerije, ili Brodske, ili Siska, ako im je to nabavno jeftinije, a prodajno isplativo...
Kako znaš da je OMV gorivo porijeklom iz Rumunije?

Misliš li da je isplativije slati cisterne u Rumuniju po gorivo nego u bližu Austriju?

I Rumunija je članica EU, i u Rumuniji su na snazi zakoni i pravila proizvodnje goriva usklađena sa EU pravilima, zašto bi rumunska rafinerija proizvodila manje kvalitetno gorivo?
...Da se razumijemo, OMV je do prije velikog skandala sa losim gorivom, prije 5-6 godina, u HR prodavao gorivo bas iz Rumunske rafinerije... Zasto ? Manja prozivodna cijena, ista prodajna... Troskovi transporta nisu bili toliko veliki da poniste prednost proizvodjacke cijene... Kada ja Auto klub i ostali poceo pisati o tome, i nakon xxx testova uzoraka goriva, poceli su dovoziti iz Austrije...U HR su prodavali iz Rumunije, a nas vole, pa nam prodaju iz Austrije...? Jastaradi... :run:
Potrudi se pa pronađi CMR i ADR makar jedne isporuke goriva od OMV, pročitaj mjesto ukrcaja...
User avatar
drndalo
Posts: 22815
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#66 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by drndalo »

Evo cekam da mi dostave trazene podatke iz Direkcije OMV-a... Kad vec imas taj podatak napismeno, daj ga skeniraj, pa okaci ovdje, pa dokazi da si ti u pravu, a ne ja, pa da i ja makar i u krivu bio, za buducnost rahat znam gdje mogu sipati, a da ne razmisljam jel' mi se pod Austrijske prodaju Rumunski/Srbijanski/Brodski/Hrvatski bubrezi...?

Ja ne mrzim priznati da sam u krivu, ali do dokaza tesko dolazim...
Toppd
Posts: 4
Joined: 09/11/2011 17:14

#67 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Toppd »

Danas sam sipao na Nestro pumpi bezolovni benzin euro 5 iz Rafinerije Brod i kosta 2.19 KM.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#68 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Dr.Mr.Fr. »

Toppd wrote:Danas sam sipao na Nestro pumpi bezolovni benzin euro 5 iz Rafinerije Brod i kosta 2.19 KM.
:shock: pa na OMV je 2,30...velka je to razlika 11 pf :shock:

edit: stani ili je cijena 2,35 sada ne mogu da skontam :?
User avatar
drndalo
Posts: 22815
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#69 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by drndalo »

Toppd wrote:Danas sam sipao na Nestro pumpi bezolovni benzin euro 5 iz Rafinerije Brod i kosta 2.19 KM.
Samo nisi rekao u kojem gradu si sipao...
User avatar
Ateista
Posts: 46553
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#70 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Ateista »

Toppd wrote:Danas sam sipao na Nestro pumpi bezolovni benzin euro 5 iz Rafinerije Brod i kosta 2.19 KM.
Gdje ima ta pumpa?
Koliko je tu dizel?
User avatar
Jedinstvo_Manchester
Posts: 587
Joined: 06/01/2011 19:14

#71 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Jedinstvo_Manchester »

drndalo wrote:
Toppd wrote:Danas sam sipao na Nestro pumpi bezolovni benzin euro 5 iz Rafinerije Brod i kosta 2.19 KM.
Samo nisi rekao u kojem gradu si sipao...
Mora da je negdje u Semberiji ili bliže Brodu, u sarajevskoj regiji je oko 2,30 ako nije pojeftinilo nisam sipao ima 15 dana.
User avatar
Better Man
Posts: 16770
Joined: 01/10/2006 20:10

#72 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Better Man »

Dr.Mr.Fr. wrote:
Toppd wrote:Danas sam sipao na Nestro pumpi bezolovni benzin euro 5 iz Rafinerije Brod i kosta 2.19 KM.
:shock: pa na OMV je 2,30...velka je to razlika 11 pf :shock:

edit: stani ili je cijena 2,35 sada ne mogu da skontam :?
Na OMV je 2,25 KM! Ne znam od kada, ali već par dana kad idem na posao i s posla vidim tu cijenu na pumpi na Barama!
User avatar
Romeo 80
Posts: 4373
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#73 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Romeo 80 »

Ja sipao na Energopetrolu u Lukavici prije par dana i cijena bezolovnog 95 je bila 2.20 KM. :bih:
Toppd
Posts: 4
Joined: 09/11/2011 17:14

#74 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Toppd »

drndalo wrote:
Toppd wrote:Danas sam sipao na Nestro pumpi bezolovni benzin euro 5 iz Rafinerije Brod i kosta 2.19 KM.
Samo nisi rekao u kojem gradu si sipao...
Prijedor.
Toppd
Posts: 4
Joined: 09/11/2011 17:14

#75 Re: Euro 5, Rafinerija nafte BROD

Post by Toppd »

Poskupio benzin na Nestru. Sad kosta 2.23 KM.
Post Reply