Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#51 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by irac300 »

visuljak wrote: 11/02/2021 23:20 Dok jos neko nije pohvalio cetnike osim @Safete Dilbere da postavim mali podsjetnik sta je djed radio.
Pogibija Štaba Majevičkog NOP odreda

Majevički partizanski odred je bio formiran tokom leta 1941. godine, a u septembru u Štab Odreda su poslati Ivan Marković Irac i Fadil Jahić Španac, španski borac, koji su od strane Glavnog štaba NOP odreda Bosne i Hercegovine bili imenovani za komandanta i političkog komesara Odreda. Pored partizanskog odreda, na Majevici je postojao i četnički Odred, tačnije tri četničke grupe - prva Radivoja Kerovića, četničkog vojvode, druga Stevana Damjanovića Leke, kapetana bivše jugoslovenske vojske i treća Đure Bižića, žandarmerijskog narednika iz Ugljevika.

Sredinom januara 1942. godine kapetan Stevan Damjanović Leko je uhapsio grupu partizana, koja je iz Birača prešla na Majevicu. Među uhapšenima partizanima bili su Veso Gavrić, student iz Bijeljine i Ibro Kunosić, privatni nameštenik iz Tuzle, obojica članovi KP Jugoslavije. Štab Majevičkog partizanskog odreda tražio je od Damjanovića da pusti uhapšene partizane, ali je on to odbijao, želeći da izazove sukob sa partizanima. Partizani su izbegavali sukob jer su bili vojnički slabiji, i čekali su da se povežu sa Odredom iz Šekovića.

Znajući da je obezbeđenje Štaba Majevičkog odreda slabo, Radivoje Kerović i Stevan Damjanović su 20. februara 1942. sa svojim četnicima opkolili selo Vukosavce i napali Štab odreda, koji se nalazio u jedno seoskoj kući. U kuću je tada upala grupa četnika s bombama i pištoljima i na licu mesta ubila doktora Mustafu Mujbegovića, Peru Ćuskića, i Krstu Popova. Na tu pucnjavu su iz susedne sobe istrčali Ivan Marković Irac i Fadil Jahić Španac, i likvidirali četnike. Videvši da su opkoljeni, pokušali su da begom iz kuće, pokušaju da pobegnu. Iskočili su kroz jedan od prozora kuće i potrčali prema jednom potoku, gde ih je dočekala četnička zaseda i obojicu ubila.

U ovom četničkom napadu, poginulo je ukupno 30 ljudi - članova Štaba i boraca Majevičkog partizanskog odreda, a neki od njih su:

Ivan Marković Irac, komandant odreda, narodni heroj
Fadil Jahić Španac, politički komesar odreda, narodni heroj
Pero Ćuskić, član Štaba odreda, narodni heroj
Albin Herljević, član Štaba odreda, narodni heroj
Slavko Mičić, član Štaba odreda, narodni heroj
Jovo Perić Cicin, član Štaba odreda
dr Mustafa Mujbegović, lekar iz Tuzle i rukovodilac saniteta odreda
dr Rosa Hadživuković (1912-1942), lekarka iz Tuzle
Krsta Popov, profesor, radio u Štabu odreda
Sejfo Karamehmedmedović, radio u Štabu odreda
Isidor Šatner Ćisko, student iz Tuzle
Anton Macan, radio u Štabu odreda

Istog dana, 20. februara 1942. godine, jedna druga četnička grupa, je takođe inenada napala jednu četu Majevičkog partizanskog odreda na planini Majevici. Tom prilikom je ubijeno sedam boraca, a teško ranjen politički komesar čete Strahinja Mitrović, narodni heroj, koji je ubrzo preminuo od zadobijenih rana.
Moja osnovna skola je nosila ime po Ircu, ulica u Tuzli takodje postoji. Nazalost, sda supcima je smetalo sto je Ivan, pa se skola vise tako ne zove. Ali dobar podsjetnik za revizioniste, pa tako i za ove koji lovu ostavljaju djeda Bozinom unuku, nabijem ga onakvog kovrcavog.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#52 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by visuljak »

Ne grijesi dusu skoro sve skole su promijenile nazive a cak jedna ulica koja se zvala po muslimanskom heroju sada se zove po srpskom.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#53 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by coek »

bingov buraz wrote: Kič i papanluk.
+1
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#54 Re:

Post by moonca »

id=1573426 wrote:22/11/2007 10:16 bio, 4-5 km od Bijeljine, lijepo za vidjeti, uradjeno s ukusom u cilju razbijanja monotonije ravnice semberije - vlasnik/kreator je srbin-izbjeglica iz Brgula pa se uzeljeo brda i dolina pa je napravio sebi selo slicno onom u kojem je odrastao... nije preporucljivo za one koji su bili u ratu u logoru - budi ruzne uspomene, na svakom objektu je jal srpska trobojka jal krst... u biti to toliko i ne iritira jer je najvise paznje ipak posveceno izgledu i autohtonosti etno sela iz neznamkojeg stoljeca... suma sumarum - vrijedi vidjeti!
...iritira.- vrlo rado ulazim u crkve/ katedrale.... ali, ne ocekujem na ovakvom mjestu takva obiljezja... jednostavno - covjek je dao do znanja koga zeli... sta se imamo pretvarti da je bitniji objekat / selo- hocu reci -imitacija... svega.. bezi bre.. :run:
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#55 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Blek Stena »

Da su umjesto krstova polumjesec i zvjezda bilo joj predobro je ocam, prava porodicna idila. Ovako je kicasto maltene kao da je picerija Viktorija na Sokocu :D
Stvarno, sta ti je subjektivni dozivljaj. Ono, voda, zelenilo, drvo, kamen, uredno, sve sto covjeku prija u prirodi. Kica nema zglave, ali krst bode drito u oci!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#56 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by moonca »

. e , i to me iritira.. :lol:
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#57 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Aida_Beba »

Blek Stena wrote: 12/02/2021 21:16 Da su umjesto krstova polumjesec i zvjezda bilo joj predobro je ocam, prava porodicna idila. Ovako je kicasto maltene kao da je picerija Viktorija na Sokocu :D
Stvarno, sta ti je subjektivni dozivljaj. Ono, voda, zelenilo, drvo, kamen, uredno, sve sto covjeku prija u prirodi. Kica nema zglave, ali krst bode drito u oci!
:-)
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#58 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by visuljak »

Ja kada vidim ta kicava etno sela pored puta ja okrenem glavu a da ih jos posjecujem, previse za mene.

Planiram u sklopu svoje kuce izgraditi jednu staru bosansku kucu koja bi bila kao apartman i uredjena(unutra) u kombinaciji starog i modernog stila.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#59 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Blek Stena »

Ko nije bio u Viktoriji na Sokocu ne zna sta znaci rijec kic. Jedino ih pica vadi :D
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#60 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by ugly duckling »

Blek Stena wrote: 12/02/2021 21:16 Da su umjesto krstova polumjesec i zvjezda bilo joj predobro je ocam, prava porodicna idila. Ovako je kicasto maltene kao da je picerija Viktorija na Sokocu :D
Stvarno, sta ti je subjektivni dozivljaj. Ono, voda, zelenilo, drvo, kamen, uredno, sve sto covjeku prija u prirodi. Kica nema zglave, ali krst bode drito u oci!
a đed bozo
jvuo
:lol:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#61 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by coek »

Blek Stena wrote: 12/02/2021 22:14 Ko nije bio u Viktoriji na Sokocu ne zna sta znaci rijec kic. Jedino ih pica vadi :D
E jbg, sad moram otici i vidjeti :)
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#62 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by detroit-mercy »

Blek Stena wrote: 12/02/2021 21:16 Da su umjesto krstova polumjesec i zvjezda bilo joj predobro je ocam, prava porodicna idila. Ovako je kicasto maltene kao da je picerija Viktorija na Sokocu :D
Stvarno, sta ti je subjektivni dozivljaj. Ono, voda, zelenilo, drvo, kamen, uredno, sve sto covjeku prija u prirodi. Kica nema zglave, ali krst bode drito u oci!
Obicno se o ukusima ne raspravlja ali ako tebi onde nema kica onda jebi ga.
Ono ti je nivo grand parde, zadruge i ostalog.
Cuj etno selo :-)
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#63 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Blek Stena »

detroit-mercy wrote: 13/02/2021 16:45
Blek Stena wrote: 12/02/2021 21:16 Da su umjesto krstova polumjesec i zvjezda bilo joj predobro je ocam, prava porodicna idila. Ovako je kicasto maltene kao da je picerija Viktorija na Sokocu :D
Stvarno, sta ti je subjektivni dozivljaj. Ono, voda, zelenilo, drvo, kamen, uredno, sve sto covjeku prija u prirodi. Kica nema zglave, ali krst bode drito u oci!
Obicno se o ukusima ne raspravlja ali ako tebi onde nema kica onda jebi ga.
Ono ti je nivo grand parde, zadruge i ostalog.
Cuj etno selo :-)
Bio jednom prije pet godina i po meni fino mjestasce. Ne znam jer sta promjenilo od tada. Mozda je stigla nova tura krstova :D Meni je i ono u Vitezu isto fino(ne racunam akva park).
Ukusi su razliciti. Doduse, vi dijasporci zivite u bogatim sredinama pa vam se istancao osjecaj za estetiku za razliku od nas sirotinje u BIH. :D
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#64 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by zrakomlat »

Billy The Pljuc wrote: 12/02/2021 01:31
Milenkov buraz wrote: 11/02/2021 21:30 A u PM, žao mi dede :mrgreen:
Šuti, kutaris'o se na vrijeme, zamisli da je živ i na ovom vaktu da mora masku nositi a nema je za šta zakačiti.
:pisnuo:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#65 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Bosanac sa dna kace »

dječak sa šibicama wrote: 12/02/2021 15:19 Kakve veze stab majevickog odreda ima sa djedom koji je zivio na planini Zvijezdi.
Ja sam mislio da se radi o mjestu Bgrule na putu Tuzla-Srebrenik, kad ono biće da se radi o mjestu Brgule neđe u opštini Vareš.
A nuto, četnici pobili čitav odred partizana na Majevici, treba him i haplaudirat'?
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#66 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by detroit-mercy »

Blek Stena wrote: 13/02/2021 18:00
detroit-mercy wrote: 13/02/2021 16:45
Blek Stena wrote: 12/02/2021 21:16 Da su umjesto krstova polumjesec i zvjezda bilo joj predobro je ocam, prava porodicna idila. Ovako je kicasto maltene kao da je picerija Viktorija na Sokocu :D
Stvarno, sta ti je subjektivni dozivljaj. Ono, voda, zelenilo, drvo, kamen, uredno, sve sto covjeku prija u prirodi. Kica nema zglave, ali krst bode drito u oci!
Obicno se o ukusima ne raspravlja ali ako tebi onde nema kica onda jebi ga.
Ono ti je nivo grand parde, zadruge i ostalog.
Cuj etno selo :-)
Bio jednom prije pet godina i po meni fino mjestasce. Ne znam jer sta promjenilo od tada. Mozda je stigla nova tura krstova :D Meni je i ono u Vitezu isto fino(ne racunam akva park).
Ukusi su razliciti. Doduse, vi dijasporci zivite u bogatim sredinama pa vam se istancao osjecaj za estetiku za razliku od nas sirotinje u BIH. :D
Ukus ili imas ili nemas, neovisno gdje zivis i koliko novca imas :mrgreen:
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#67 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Blek Stena »

Mislis da imas, ili, znas da nemas, je ipak tacnijaa definicija. :D
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#68 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Naslovnica »

Bio sam ljetos, prvi put.
Ne znam, pomiješane emocije.
Nisam neki fan tih etno sela i tog fazona.
Da ima kiča - ima. Meni to i nije toliko bitno.
Može se lijepo prošetati, popiti hladno pivce, dobro klopati, to mi je bio plus. Hrana i piće nisu jeftini, ali nije ni deračina guzova.
Djeca se vozala vozićem, gađali lukom i strijelom.
Može se lijepo prošetati, zaviriti u razne autentične kuće, mlinove, Nojevu barka, crkvu, mnogo životinja koje slobono šetaju okolo.
Etno selo ima snažan vjerski pečat pravoslavlja, kome to smeta ne treba da ide. Ja sam vidio i pokrivenih žena, možda su se zeznuli pa svratili, a možda im ne smetaju vjerska obilježja.
Čovjek je napravio to što je napravio, očito je da koncept i priča funkcioniše, puno je tablica iz Srbije i Hrvatske, to je čitav jedan kompleks koji uključuje i stadion, hotele, spa.
Safete Dilbere
Posts: 538
Joined: 06/12/2019 21:55
Location: Sajo utovaraj istovaraj

#69 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Safete Dilbere »

Divno
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#70 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by saibaba »

Previse krstova, gdje god pogledas doceka te krst. Sve ukupno jedan veliki kič.. Arhitektura nema nikakve veze sa Bijeljinom i Bosnom.. Kao da je negdje na kavkazu ..
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#71 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by detroit-mercy »

saibaba wrote: 04/03/2021 14:41 Previse krstova, gdje god pogledas doceka te krst. Sve ukupno jedan veliki kič.. Arhitektura nema nikakve veze sa Bijeljinom i Bosnom.. Kao da je negdje na kavkazu ..
Ja nikada nisam bio ali na postavljenim slikama sam to odmah uocio, gdje u Bosni su takve sela ili gradjevine. Onda grdosija, kao da ju je prenio iz Transilvanije :mrgreen:. Al hajde, nek se cobani imaju cemu divit :skoljka:.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#72 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by irac300 »

Eto uskoro će se moći posjetiti i Dražin spomenik u Bijeljini, pa onda do Stanišića slušati o četničkim dogodovštinama djeda Bože. Puni paket.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#73 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by jednonogi_Jack »

irac300 wrote: 04/03/2021 15:17 Eto uskoro će se moći posjetiti i Dražin spomenik u Bijeljini, pa onda do Stanišića slušati o četničkim dogodovštinama djeda Bože. Puni paket.
Novo hodočasničko odredište.
tukizahou
Posts: 1127
Joined: 23/12/2020 01:31

#74 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by tukizahou »

detroit-mercy wrote: 04/03/2021 15:11
saibaba wrote: 04/03/2021 14:41 Previse krstova, gdje god pogledas doceka te krst. Sve ukupno jedan veliki kič.. Arhitektura nema nikakve veze sa Bijeljinom i Bosnom.. Kao da je negdje na kavkazu ..
Ja nikada nisam bio ali na postavljenim slikama sam to odmah uocio, gdje u Bosni su takve sela ili gradjevine. Onda grdosija, kao da ju je prenio iz Transilvanije :mrgreen:. Al hajde, nek se cobani imaju cemu divit :skoljka:.
To ti je isto ko u sarajevu,na svakom cosku dzamija,nek se dive cobani
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#75 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by saibaba »

tukizahou wrote: 04/03/2021 15:55
detroit-mercy wrote: 04/03/2021 15:11
saibaba wrote: 04/03/2021 14:41 Previse krstova, gdje god pogledas doceka te krst. Sve ukupno jedan veliki kič.. Arhitektura nema nikakve veze sa Bijeljinom i Bosnom.. Kao da je negdje na kavkazu ..
Ja nikada nisam bio ali na postavljenim slikama sam to odmah uocio, gdje u Bosni su takve sela ili gradjevine. Onda grdosija, kao da ju je prenio iz Transilvanije :mrgreen:. Al hajde, nek se cobani imaju cemu divit :skoljka:.
To ti je isto ko u sarajevu,na svakom cosku dzamija,nek se dive cobani
Ma nije isto. Druga stvar je kad se napravi crkva, dzamija ili sta vec. To je vjerski objekat i ima vjerska obiljezja. Ali praviti kongresnu salu i hotel sa krstovima i ikonama :run:
Post Reply