Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#26 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by coek »

Bio, obisao, nisam odusevljen. Doduse, bila je neka ljetna sparina, a tamo puno neke vode, jedva cekao da odem. A i cijene su mašala. Uglavnom, nemam namjeru da ikad vise odem.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#27 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by ugly duckling »

https://www.etno-selo.com/lat/kucab
samo da se vidi i na ovoj strani
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#28 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Billy The Pljuc »

Malo detaljnije to kolega ako nije zahmet.

Image

DOBRODOŠLI U ETNO SELO STANIŠIĆI

Kuća đeda Bože

Godine 1943. iz ove kuće partizani su izveli desetak četnika na strijeljanje, svezanih ruku na leđima. Između ostalih tu je bio i moj đed Božo Stanišić, iz sela Brgula.

Kuća se nalazila na rubu velike padine koja se spuštala sve do planinskog potoka, zvanog Mala Rijeka i guste crnogorične šume. Božo viđevši kako će izginuti i nemavši šta da izgubi bacio se niz padinu i dao u bijeg. Partizani su pucali za njim, a on se prevrtao, kotrljao niz veliku strminu, tako da ga srećom ne pogodiše. Dočepao se potoka, bježao gazeći ga kako bi zavarao trag. I tako sačuva glavu, ali ne i uši koje su mu se smrzle bježeći jer nije mogao da ih zašti, obzirom da su mu ruke bile vezane, a hladnoća prevelika. Uvijek sam se kao dijete pitao, zašto su u đeda Bože takve uši!?


Boris Stanišić
Safete Dilbere
Posts: 538
Joined: 06/12/2019 21:55
Location: Sajo utovaraj istovaraj

#29 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Safete Dilbere »

Divna prica,jedva cekam da odem,bravo deda nek si im uteko.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#30 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by ugly duckling »

opet nije lose 9 od 10
:fazlija:
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#31 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by muha_sa »

Safete Dilbere wrote: 11/02/2021 20:36 Divna prica,jedva cekam da odem,bravo deda nek si im uteko.
:lol: :lol: :thumbup:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#32 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Milenkov buraz »

Billy The Pljuc wrote: 11/02/2021 20:09 Malo detaljnije to kolega ako nije zahmet.

Image

DOBRODOŠLI U ETNO SELO STANIŠIĆI

Kuća đeda Bože

Godine 1943. iz ove kuće partizani su izveli desetak četnika na strijeljanje, svezanih ruku na leđima. Između ostalih tu je bio i moj đed Božo Stanišić, iz sela Brgula.

Kuća se nalazila na rubu velike padine koja se spuštala sve do planinskog potoka, zvanog Mala Rijeka i guste crnogorične šume. Božo viđevši kako će izginuti i nemavši šta da izgubi bacio se niz padinu i dao u bijeg. Partizani su pucali za njim, a on se prevrtao, kotrljao niz veliku strminu, tako da ga srećom ne pogodiše. Dočepao se potoka, bježao gazeći ga kako bi zavarao trag. I tako sačuva glavu, ali ne i uši koje su mu se smrzle bježeći jer nije mogao da ih zašti, obzirom da su mu ruke bile vezane, a hladnoća prevelika. Uvijek sam se kao dijete pitao, zašto su u đeda Bože takve uši!?


Boris Stanišić
A u PM, žao mi dede :mrgreen:
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#33 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by visuljak »

Dok jos neko nije pohvalio cetnike osim @Safete Dilbere da postavim mali podsjetnik sta je djed radio.
Pogibija Štaba Majevičkog NOP odreda

Majevički partizanski odred je bio formiran tokom leta 1941. godine, a u septembru u Štab Odreda su poslati Ivan Marković Irac i Fadil Jahić Španac, španski borac, koji su od strane Glavnog štaba NOP odreda Bosne i Hercegovine bili imenovani za komandanta i političkog komesara Odreda. Pored partizanskog odreda, na Majevici je postojao i četnički Odred, tačnije tri četničke grupe - prva Radivoja Kerovića, četničkog vojvode, druga Stevana Damjanovića Leke, kapetana bivše jugoslovenske vojske i treća Đure Bižića, žandarmerijskog narednika iz Ugljevika.

Sredinom januara 1942. godine kapetan Stevan Damjanović Leko je uhapsio grupu partizana, koja je iz Birača prešla na Majevicu. Među uhapšenima partizanima bili su Veso Gavrić, student iz Bijeljine i Ibro Kunosić, privatni nameštenik iz Tuzle, obojica članovi KP Jugoslavije. Štab Majevičkog partizanskog odreda tražio je od Damjanovića da pusti uhapšene partizane, ali je on to odbijao, želeći da izazove sukob sa partizanima. Partizani su izbegavali sukob jer su bili vojnički slabiji, i čekali su da se povežu sa Odredom iz Šekovića.

Znajući da je obezbeđenje Štaba Majevičkog odreda slabo, Radivoje Kerović i Stevan Damjanović su 20. februara 1942. sa svojim četnicima opkolili selo Vukosavce i napali Štab odreda, koji se nalazio u jedno seoskoj kući. U kuću je tada upala grupa četnika s bombama i pištoljima i na licu mesta ubila doktora Mustafu Mujbegovića, Peru Ćuskića, i Krstu Popova. Na tu pucnjavu su iz susedne sobe istrčali Ivan Marković Irac i Fadil Jahić Španac, i likvidirali četnike. Videvši da su opkoljeni, pokušali su da begom iz kuće, pokušaju da pobegnu. Iskočili su kroz jedan od prozora kuće i potrčali prema jednom potoku, gde ih je dočekala četnička zaseda i obojicu ubila.

U ovom četničkom napadu, poginulo je ukupno 30 ljudi - članova Štaba i boraca Majevičkog partizanskog odreda, a neki od njih su:

Ivan Marković Irac, komandant odreda, narodni heroj
Fadil Jahić Španac, politički komesar odreda, narodni heroj
Pero Ćuskić, član Štaba odreda, narodni heroj
Albin Herljević, član Štaba odreda, narodni heroj
Slavko Mičić, član Štaba odreda, narodni heroj
Jovo Perić Cicin, član Štaba odreda
dr Mustafa Mujbegović, lekar iz Tuzle i rukovodilac saniteta odreda
dr Rosa Hadživuković (1912-1942), lekarka iz Tuzle
Krsta Popov, profesor, radio u Štabu odreda
Sejfo Karamehmedmedović, radio u Štabu odreda
Isidor Šatner Ćisko, student iz Tuzle
Anton Macan, radio u Štabu odreda

Istog dana, 20. februara 1942. godine, jedna druga četnička grupa, je takođe inenada napala jednu četu Majevičkog partizanskog odreda na planini Majevici. Tom prilikom je ubijeno sedam boraca, a teško ranjen politički komesar čete Strahinja Mitrović, narodni heroj, koji je ubrzo preminuo od zadobijenih rana.
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#34 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Aida_Beba »

Kakav luzerski mentalitet, tema etno selo a oni o dedi vlasnika :lol: :lol: :lol:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#35 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by detroit-mercy »

Dubai za seljadiju :mrgreen:
User avatar
error codes
Posts: 319
Joined: 20/10/2014 11:37

#36 Re: Re:

Post by error codes »

TDK-90 wrote: 12/12/2020 08:49
Maja_XXX wrote: 23/11/2007 21:18
I uopste se ne slazem da ima nekih nacionalistickih obiljezja.Ja ih barem nisam vidjela

Vrijedi posjetiti...
Ne moze slijep da progleda



Nema nacionalistickih obiljezja :-) cijeli koncept tih stanisica je odradjen da imaju, postoje, i sve je srpsko.

Svi ostali jednostavno nisu na slici
vjerovatno je na ulazu trebala da bude turska zastava i da te doceka slika sultana Erdogana :lol: :lol:
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#37 Re: Re:

Post by Aida_Beba »

error codes wrote: 12/02/2021 00:16
TDK-90 wrote: 12/12/2020 08:49
Maja_XXX wrote: 23/11/2007 21:18
I uopste se ne slazem da ima nekih nacionalistickih obiljezja.Ja ih barem nisam vidjela

Vrijedi posjetiti...
Ne moze slijep da progleda



Nema nacionalistickih obiljezja :-) cijeli koncept tih stanisica je odradjen da imaju, postoje, i sve je srpsko.

Svi ostali jednostavno nisu na slici
vjerovatno je na ulazu trebala da bude turska zastava i da te doceka slika sultana Erdogana :lol: :lol:
:lol: :thumbup:
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#38 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by visuljak »

detroit-mercy wrote: 11/02/2021 23:54 Dubai za seljadiju :mrgreen:
uh ali ga pogodi :lol: :lol:

:thumbup: :thumbup:
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#39 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Billy The Pljuc »

Milenkov buraz wrote: 11/02/2021 21:30 A u PM, žao mi dede :mrgreen:
Šuti, kutaris'o se na vrijeme, zamisli da je živ i na ovom vaktu da mora masku nositi a nema je za šta zakačiti.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#40 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by ugly duckling »

mogu i cijenjeni forumasi kojima je simpaticna prica o djedu
ispricati neku slicnu o svojim đedovima
ili sebi
svejedno
mzungu
Posts: 483
Joined: 17/04/2007 14:29

#41 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by mzungu »

Billy The Pljuc wrote: 12/02/2021 01:31
Milenkov buraz wrote: 11/02/2021 21:30 A u PM, žao mi dede :mrgreen:
Šuti, kutaris'o se na vrijeme, zamisli da je živ i na ovom vaktu da mora masku nositi a nema je za šta zakačiti.
:D :D :thumbup:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#42 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Milenkov buraz »

ugly duckling wrote: 12/02/2021 06:43 mogu i cijenjeni forumasi kojima je simpaticna prica o djedu
ispricati neku slicnu o svojim đedovima
ili sebi
svejedno
Nema potrebe, ja se tim ne hvalim niti se ponosim a vidim ni ostali. Tako je kako je ali se ibretim ovom ponosu Stanišića a još više Bošnjacima koji idu tamo i kažu jes lijepo. :roll:
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#43 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by ugly duckling »

Milenkov buraz wrote: 12/02/2021 12:30
ugly duckling wrote: 12/02/2021 06:43 mogu i cijenjeni forumasi kojima je simpaticna prica o djedu
ispricati neku slicnu o svojim đedovima
ili sebi
svejedno
Nema potrebe, ja se tim ne hvalim niti se ponosim a vidim ni ostali. Tako je kako je ali se ibretim ovom ponosu Stanišića a još više Bošnjacima koji idu tamo i kažu jes lijepo. :roll:
namjenjeno je ovim kojima je djed simpa
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#44 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by dječak sa šibicama »

Kakve veze stab majevickog odreda ima sa djedom koji je zivio na planini Zvijezdi.
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#45 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Aida_Beba »

Hajde malo da se vratimo na temu ...

Meni je licno ESS najlepše u BIH, sama lokacija, ambijent, i ponuda, sto se tice cijena vec desetak godina imaju iste cijene, dvokrevetna soba je oko 90 KM a apartman za 2 osobe 140 KM i to koliko vidim ne mijenjaju nikako, cijene u restoranu su identične kao u Sarajevu, možda u prosjeku 1.5- 2KM manje u zavisnoscu sta narucujete

Image
Image
Image
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#46 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by visuljak »

dječak sa šibicama wrote: 12/02/2021 15:19 Kakve veze stab majevickog odreda ima sa djedom koji je zivio na planini Zvijezdi.
tebi i takvima, nikakve

moguce da sam i ja pogrijesio jer je djed mogao poslije prijeci u partizane i saprati sve grijehe
ni prvi ni zadnji.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#47 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by bingov buraz »

Aida_Beba wrote: 12/02/2021 15:31 Hajde malo da se vratimo na temu ...

Meni je licno ESS najlepše u BIH, sama lokacija, ambijent, i ponuda, sto se tice cijena vec desetak godina imaju iste cijene, dvokrevetna soba je oko 90 KM a apartman za 2 osobe 140 KM i to koliko vidim ne mijenjaju nikako, cijene u restoranu su identične kao u Sarajevu, možda u prosjeku 1.5- 2KM manje u zavisnoscu sta narucujete

Image
Image
Image
Kič i papanluk.
Aida_Beba
Posts: 536
Joined: 24/11/2020 02:27

#48 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by Aida_Beba »

Pa nemoj ici, niko te ne tjera niti pita da li ti se svidja ili ne, tema je ESS :lol:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#49 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by bingov buraz »

Aida_Beba wrote: 12/02/2021 17:06 Pa nemoj ici, niko te ne tjera niti pita da li ti se svidja ili ne, tema je ESS :lol:
Izvinjavam se vlasniče foruma i imaoče tapije na forumske teme :mrgreen:


Još jednom,hardcore papanluk.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#50 Re: Etno selo-Stanišić (Bijeljina)

Post by ugly duckling »

dječak sa šibicama wrote: 12/02/2021 15:19 Kakve veze stab majevickog odreda ima sa djedom koji je zivio na planini Zvijezdi.
mozda sto je đed cetnik
a ove ljude isto cetnici pobili
Post Reply