ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#3726 Re: ETF

Post by Semsa Suljakovic »

...
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3727 Re: ETF

Post by hrasno38 »

nivla wrote: 04/05/2021 04:11
Guadalajara wrote: 04/05/2021 03:19
nivla wrote: 04/05/2021 01:05
Šta je ba nivla :lol:
ma nista, skontao da nema smisla da ista pisem, jer svakako vidim da je doticni forumas apsolutno neupucen u kurikulum odsjeka za ri , u pravilu od kad isti ide po bolonjskom programu jer se to sto on navodi u velikoj mjeri radilo na operativnim sistemima, administraciji racunarskih mreza, racunarskim mrezama i tehnologijama sigurnosti
Doticni forumas je apsolutno upucen kao sto moze biti svako upucen ko ode na stranicu ETF-a a pogotovo koji ima kontakte sa studentima ETF-a na odsjeku za RI. Na ETF-u inace pracenje novih tehnologija nikada nije bilo adekvatno praceeno ni u ovoj ni u onoj drzavi. Imao sam par susreta sa cetvrogodisnjim inzinjerima ETF-a koji nisu znali instalirati Windows i Office a da ne govorim o susretima sa inzinjerima informatike koji znaci nemaju BLAGE VEZE sa serverskim tehnologijama i svim onim sto ide uz njih. O Linuxu da ne pricam suvisno je......Koliko profesora sa RI-a zna podici mail server, web stranicu i slicne zajebancije. 20% u vrh glave! Pogotovo stariji profesori. Malo prakse a puno teorije je problem svih nasih fakulteta. Nekada dok je radio Energoinvest situacija je bila drukcija a danas katastrofa.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#3728 Re: ETF

Post by madner »

Office i dizanje servera su jako trazeno prakticno znanje. Recimo ako neko radi u HRu, bilo bi super da to zna.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3729 Re: ETF

Post by mk ultra »

pa gdje se na svijetu to direktno radi na fakultetu? ili se ipak radi praktično u lokalnim kompanijama... sa dosta nekih popusta za studentske radnike

ta saradnja je ključna

konkretno što se energetike tiče kad bi se sve praktično prikazalo iz svake oblasti, fakultet bi trajao 40 god :mrgreen:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3730 Re: ETF

Post by studiorum_tuzlaensis »

hrasno ti je stručnjak za sve odsjeke, nemoj mi ga dirat.

U vrijeme energoinvesta se spavalo po klupama i dizalo mail servere žmireći na jedno oko svakih pola sata.

Kraj priče. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3731 Re: ETF

Post by Guadalajara »

Hajde instalirati...haj krekuj majstore :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3732 Re: ETF

Post by mk ultra »

Image

u kojem skupu je definisan krek :mrgreen:
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3733 Re: ETF

Post by hrasno38 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 04/05/2021 12:30 hrasno ti je stručnjak za sve odsjeke, nemoj mi ga dirat.

U vrijeme energoinvesta se spavalo po klupama i dizalo mail servere žmireći na jedno oko svakih pola sata.

Kraj priče. :D
Jok eto ti si strucnjak....ja se ne bavim drugim odsjecima nego iskljucivo sa RI. Sta je bilo u vrijeme Energoinvesta ti ne mozes vjerovatno znati tako da ako ces da repliciras pokusaj da to bude smisleno i pmaetno.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3734 Re: ETF

Post by hrasno38 »

mk ultra wrote: 04/05/2021 12:22 pa gdje se na svijetu to direktno radi na fakultetu? ili se ipak radi praktično u lokalnim kompanijama... sa dosta nekih popusta za studentske radnike

ta saradnja je ključna

konkretno što se energetike tiče kad bi se sve praktično prikazalo iz svake oblasti, fakultet bi trajao 40 god :mrgreen:
Bolan nebio ko prica o energetici..neces praviti hidrocentrale i termocentrale za praksu ali ces ici i u jedno i u drugo da vidis kako to fercera. Kako rade upravljacki sistemi uradjeni mozaik tehnologijom itd itd...informatika se razvija 100x brze od svih ostalih smjerova.
RJ57
Posts: 3345
Joined: 10/04/2017 15:12

#3735 Re: ETF

Post by RJ57 »

mk ultra wrote: 04/05/2021 13:27 Image

u kojem skupu je definisan krek :mrgreen:
jeko ovo?
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3736 Re: ETF

Post by mk ultra »

RJ57 wrote: 04/05/2021 14:35
mk ultra wrote: 04/05/2021 13:27 Image

u kojem skupu je definisan krek :mrgreen:
jeko ovo?
one & only
Huse F.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3737 Re: ETF

Post by hrasno38 »

RJ57 wrote: 04/05/2021 14:35
mk ultra wrote: 04/05/2021 13:27 Image

u kojem skupu je definisan krek :mrgreen:
jeko ovo?
Jedan od najvecih ludjaka koji je radio na ETF-u....svojski se trrudio kroz citavu karijeru da dodje ispred legendarnog Galica.
last mohicans
Posts: 11698
Joined: 09/08/2012 23:19

#3738 Re: ETF

Post by last mohicans »

Koliko su danas perspektivni automatika i energetika, znam da se vecina lijepi na IT ko muhe na nesto. Imam jarana koji je zavrsio automatiku 2000 tih, dobar posao u AU ima, nisam siguran da je usko vezan za automatiku. Svi ti smjerovi nude širinu, na osnovu koje se možeš nadograđivati i kasnije usmjeravati kako te okolnosti budu vukle.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3739 Re: ETF

Post by Guadalajara »

hrasno38 wrote: 04/05/2021 14:59
RJ57 wrote: 04/05/2021 14:35
mk ultra wrote: 04/05/2021 13:27 Image

u kojem skupu je definisan krek :mrgreen:
jeko ovo?
Jedan od najvecih ludjaka koji je radio na ETF-u....svojski se trrudio kroz citavu karijeru da dodje ispred legendarnog Galica.
Tacno mu vidis na faci da je jako fin, drag i kulturan covjek :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#3740 Re: ETF

Post by madner »

Huse je malo zajebavao ljude, no zato kada se zavrsi svi znaju da je kadar prosao sve i svasta. Da nije bilo ovakvih ETF bi bio u rangu masinstva.

Samo jos da to vecina skonta, eksluzivnost je to sto se prodaje, ne znanje.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3741 Re: ETF

Post by studiorum_tuzlaensis »

Dobar je bio Huse. Husetova predavanja iz IM1 i IM2 na etfu su matematičko blago za vijekove. Sva potrebna matematička teorija na jednom mjestu. Naravno, za ljude koji žele da razumiju a ne nabiflaju napamet matematiku. Matematika je filozofija misli i izražaja i njena korist inženjeru se ne mjeri ocjenama već naučenim metodama razmišljanja. Zato se i izučava od 1. razreda osnovne do predzadnje godine studija ETFa.

Pedagoške metode su mu bile možda malo ekscentrične a način predavanja srednja žalost, ali opet za očekivati od takvog čovjeka da može da osjeti nesigurnost znanja u studentu i obori ga na godinu tek 'nako'.

Naprimjer, mene je jedinog u grupi oborio IM2 u septembru (socijalni rok) samo zato što sam za razliku od ostalih riješio sve ostale predmete i nije mi ovisio upis II godine, pa kao da utvrdim još malo i da se javim dogodine po ocjenu. :lol:

Iduće god sam prvi upisao ocjenu u generaciji, i to bolju nego sam očekivao.

Tad je to bio šok kao studentu jer valja opet parcijale polagat, a sad kad se vratim na njegova predavanja, vidim da sam još uvijek daleko od znanja iz IM vrijednog prolaza...
RJ57
Posts: 3345
Joined: 10/04/2017 15:12

#3742 Re: ETF

Post by RJ57 »

o ti sunce bogovo, ne bi huseta nikad prepozno. kad sam ja studirao bio je puno mlađi :D

potpuni luđak, vazda bio i osto, tj. kako sam čuo još gori postao! riješiš zadatak i zaboraviš da napišeš neki komentar i on ti skine pola bodova, a i tad si dobro prošao jer je znao uzeti i više. apsolutni maloumnik i isfrustrirani kreten!
gux
Posts: 33
Joined: 14/03/2018 15:19

#3743 Re: ETF

Post by gux »

Uvijek postoji opcija i da se upiše dvogodišnji studij razvoj softvera. Student koji hoće, kad završi dvije godine razvoja softvera, može upisati treću godinu, polagati razliku predmeta i dobiti diplomu da je završio RI. Doduše, razvoj softvera se plaća godišnje 2000 KM.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3744 Re: ETF

Post by megaribi1 »

gux wrote: 06/05/2021 16:24 Uvijek postoji opcija i da se upiše dvogodišnji studij razvoj softvera. Student koji hoće, kad završi dvije godine razvoja softvera, može upisati treću godinu, polagati razliku predmeta i dobiti diplomu da je završio RI. Doduše, razvoj softvera se plaća godišnje 2000 KM.
Nekoliko ih se i odlučilo za to. Ali ta treća razvoja softvera je na papiru možda najteža godina od svih 23 na fakultetu. Pored matematike 2, osnova elektrotehnike, fizike 1, MLTI još budu diskretna matematika, logički dizajn i vještačka inteligencija. S jedne strane zvuči puno teže od prve godine, a obično je prva godina važila za najtežu godinu. No ona to nije bila zbog gradiva, jer je čak i matematika 2 lagana u poređenju sa npr. linearnim sistemima automatskog upravljanja, koliko zbog prelaska u novu sredinu, težeg shvatanja pojmova, pa i ponašanja nekih profesora i asistenata. Da li će ove predmete možda biti njima lakše položiti nakon dužeg iskustva sa studijem, volio bih da čujem.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3745 Re: ETF

Post by S4mpion »

mk ultra wrote: 04/05/2021 12:22 pa gdje se na svijetu to direktno radi na fakultetu? ili se ipak radi praktično u lokalnim kompanijama... sa dosta nekih popusta za studentske radnike

ta saradnja je ključna

konkretno što se energetike tiče kad bi se sve praktično prikazalo iz svake oblasti, fakultet bi trajao 40 god :mrgreen:
Nažalost, današnje IT kompanije sve češće traže inženjera koji je (nekako) iskov'o zanat i koji može počet' radit' punim kapacitetom u roku 15 minuta od sjedanja za radni stol. Iskusni inženjeri su uglavnom već zauzeti svojim pozicijama ili su pobjegli vani, a praksa sve više postaje misaona imenica, čak se uvukao trend gdje praktikanti moraju poslodavcu platiti praksu, a tu praksu poslodavac prodaje kao obuku.
damjan6915
Posts: 23
Joined: 02/06/2021 04:13

#3746 Re: ETF

Post by damjan6915 »

Ima li neko da je u toku oko FIT-a u Mostaru, ili da poznaje nekoga ko trenutno studira?
Planiram ga upisati, doduše, tek završavam treći razred, ali hoću što više da se raspitam, da bih mogao donijeti pravu odluku :)
Ukoliko smatrate da FIT nije dobar izbor, znate li neke druge fakultete koji su bolji? Ako mi je cilj da postanem programer :)
Ili je možda bolji izbor neki drugi put, a ne fakultet??

Imam informaciju da je prije 10-20 godina fakultet bio odličan, kakvo je sada stanje, je li se išta poboljšalo/pogoršalo?

Kakvi su profesori, imaju li znanje i ono bitnije, kako ga prenose?
Koliko se čovjek može spremiti za posao programera, ako bude vrijedan na fakultetu? :-D

Zanima me programiranje, išao sam na neka takmičenja u osnovnoj, ali je tu malo stalo interesovanje, sada idem u ekonomsku školu, ali evo sad sam se ponovo počeo interesovati za programiranje :)

Ovo govorim jer me zanima je li potrebno neko predznanje iz programiranja i matematike (koju takođe nikako nisam učio u srednjoj, ali odlično povezujem i uvijek lako prođem) da bi se ovaj fakultet završio


Hvala unaprijed :-D
nebitantip
Posts: 1
Joined: 20/06/2021 17:16

#3747 Re: ETF

Post by nebitantip »

Zdravo svima, ne znam kako započeti ovu temu i ne znam da li je se uopće i spominjala, tako da ću odmah prijeći na stvar. Idem u srednju medicinsku školu koja mi je ispočetka izgledala super, ali nakon ove tri godine ne vidim se u tome. Razmišljam ako budem išao dalje, išao bih elektrotehniku i računarstvo i Zagrebu. Može li me netko sada uvesti u taj svijet i sve to, kako se stvari odvijaju, šta sve treba pripremati za državnu itd... Ako netko može to napraviti za mene, bio bih mu jako zahvalan.
KolikoJeSati
Posts: 37
Joined: 12/06/2021 11:56

#3748 Re: ETF

Post by KolikoJeSati »

....
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3749 Re: ETF

Post by mk ultra »

https://www.etf.unsa.ba/fileadmin/UPIS/ ... ispita.pdf

6 studenata TK?
energetike 22
aie 28

znači za 4-5 godina možemo očekivati da se fakultet preimenuje u Računarstvo i informatiq :(
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3750 Re: ETF

Post by S4mpion »

mk ultra wrote: 01/10/2021 12:24 https://www.etf.unsa.ba/fileadmin/UPIS/ ... ispita.pdf

6 studenata TK?
energetike 22
aie 28

znači za 4-5 godina možemo očekivati da se fakultet preimenuje u Računarstvo i informatiq :(
Ovo me nimalo ne čudi, zadnjih 6-7 godina, broj upisanih na drugi ciklus TK nikad nije prešao 20, vrtio se oko 16-17 ljudi. Znam da su ljudi na prijemni izlazili reda radi, bez ikakve pripreme, čisto da se tuspase, jer je prolaz na budžet svakako zagarantovan.

Stvar je u tome da je TK odsjek zastario k'o Grčka, izučavaju se gluposti iz 60-ih koje nigdje i nikome više ne trebaju, a niko na tržište rada, sa diplomom ETF-a, ne izlazi manje spreman od jednog inženjera TK, a da ne pričam da ljudi dobiju diplomu bez ijednog jedinog dana prakse.

Za AiE znam da ima posla u struci, energetika tu i tamo, ali TK je taraba, mahom se ljudi prebacuju na programiranje. Diploma im ne vrijedi ničemu, jer su, kroz studij, pripremani za NASA-u, a ne za domaće tržište rada.
Post Reply