ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3426 Re: ETF

Post by megaribi1 »

Odjedandoosam wrote:Cao da li ima neko ko studira razvoj softvera na ETF-u, da mi odgovori kakav je prijemni ispit, sta da ocekujem, sta je bilo prosle godine. Znam da bude elementarna matematika, ali me zanima sta to obuhvata. Hvala unaprijed
Prijemni je isti kao za ostala četiri studijska programa. Razlika u odnosu na prošlu godinu je vraćanje praga od 10 poena koji se mora zadovoljiti, ukidanje negativnih poena, ali obavezno predočavanje postupka. Oblasti su aritmetički izrazi, linearne, kvadratne jednačine, kompleksni brojevi, logaritmi, trigonometrija, analitička geometrija, skupovi, planimetrija, apsolutne vrijednosti, eksponencijalne funkcije. Uglavnom gradivo iz matematike prva tri razreda svih srednjih škola.
13player2000
Posts: 18
Joined: 27/08/2013 21:34

#3427 Re: ETF

Post by 13player2000 »

Trebalo bi ukinuti dodatnih 5 bodova za 5.0 prosjek tokom srednjoskolskog obrazovanja (iako sam i sam dobio te bodove ove godine). Kako je moguce da ucenik koji je tokom srednje skole imao takve ocjene ne uspije uraditi cetvrtinu prijemnog ispita(ili ti da ima 10 bodova), a takvih je ove godine bilo mnogo. Razumijem da je pritisak veliki, vremena malo jer su zadaci više vremenski zahtjevni nego sto su teski, ali sta ocekivati od studenta koji ne uspije uraditi cetvrtinu prijemnog. Preko 200 prijavljenih je odbijeno, medjutim dosta mjesta nije popunjeno tako da ce se to valjda regulisati kroz drugi rok
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3428 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Ludilo zvano BH obrazovanje :) Upisujes PMF i na prijemnom logicno je da imas matematiku ili fiziku. Zar nije logicnije da na ETF-u na prijemnom ispitu bude makar 50% nekog elementarnog tehnickog znanja. Kada ce "pametne glave" sa ETF-a skontati da se na tom fakulltetu se ne izucava primarno matematika nego tehnicke nauke i jebo inzinjera koji razvaljuje matematiku a boji se "zamjeniti sijalicu" ili ne zna instalirati Windows ili Linux (figurativno navedeno)! ETF je postao tesko bolestan odavno kao i UNSA generalno jer to vise nije izucavanje, ucenje, "namicanje znanja" (sto bi rekli nasi komsije iz Hrvatske) nego lijecenje bolesnih frustracija pojedinih profesora bez kojih izgleda ETF ne moze da zivi. Ode Galic dodje Fatkic....ode Fatkic dodje druga budala koja da ispit kojeg ni sama ne zna da uradi i kojeg je nemoguce uraditi za dva sata komletno.....odu Galic i Fatkic ali uvijek postoje oni koji se polomise da postanu zajebaniji i bolesniji od njih i po cemu je ETF na siroko u studentskim krugovima poznat. Dinko Osmankovic se ozbiljno namece za preuzimanje titule najveceg papka ETF-a jer svi znamo kako to izgleda kad papku das fotelju ili mogucnost da odlucuje o necijim sudbinama. On je po meni najozbiljniji kandidat kojeg ce da posjeti neko od dal neki student dal neki roditelj i natrlja mu klosarsku labrnju. Sam sebi priziva kijamet. Otisao je i duo fantastikus u vidu dekana i prodekana ostavivsi iza sebe Hirosimu ali nebitno pogotovo za prodekana on je uradio sta je trebao. Nova postava Velagic-Juric-Hanjalic daje nekakvu viziju da bi moglo biti bolje, da bi ETF zajedno sa svojim studntima moga da prodise medjutim ostalo je mnogo onih u nastavnickom vijecu cije misljenje mozes kupiti za cenera. Sve se zna......nista se ne moze sakriti i sve kad tad ispliva na svijetlos dana.
Troje djece od mojih prijatelja je prosle godine odustalo od ETF-a i nastavilo studirati vani....u EU gdje su profesori ono sto trebaju da budu i bez ikakvih problema i u roku ciste svoje fakultete i ne gledaju moralne spodobe u likovima Osmankovica, zene direktora BH poste sa obeznom clanskom SDA i profesorice matematike Naide Mujic kojoj jedan od asistenata sastavlja ispite, Novice Nosovica koji je umislio da je bog stvorio Adama, Evu pa njega itd itd. To su psihicki slucajevi koji mogu predavati samo i iskljucivo samo u Sarajevu i nigdje vise na planeti zemlji.
Iskreno zivim za dan kada cu procitati negdje clanak da je neki profesor izgubio posao jer nije bio u stanju da nauci studente a dokaz je prolaznost na ispitima. Da gospodo to se radi po urbanim sredinama. Ne mozes raditi posao bez rezultata a to je na ETF-u postala najnormalnija pojava. Nego Megaribi sto ne napravite kakvo federalno takmicenje u tome ko ce zajebanije zadatke recimo iz matematike sastaviti a koji ce se dati studentima ETF-a na ispitima....i to posebno na odsjeku RI gdje je matematika "zivot" (al kad bi se zajebavali).
Moj savjet vecini potencijalnih studenata je da ne upisuju ETF a posebno RI jer ce izgubiti godine, zivce, pare uceci bespotrebne stvari koje su samo tu da bi se ispunile zelje profesora za brojem casova a ne stvarne potrebe za ciljanim znanjem. Radije upisite ciljano FIT pa cete makar uciti ono sto ste izabrali da studirate a imat ce identicnu diplomu onoj koju bi dobili na ETF-u ali sa manje godina zivota, vise kose na glavi i sa manjom dioptrijom. Naravno steta ce biti sto cete preskociti par fantasticnih profesora ali vi ste sami sebi najvazniji. UNSA je odavno postala leglo profesorskog jada i cemera, podobnih stranackih "profesora" i frustiranih likova kojima su u zivotu svi palili cvoke i sad su nasli nacin kako da budu glavni. Zamislite da imate asistenta i da vam taj asistent sa vasih 20-tak godina kaze da ce vam zvati roditelje :lol: :lol: :lol: :lol: Samo primjer koji bolesnici se okupljaju po UNSA! Na kraju krajeva medicina je najbolji primjer!
Last edited by hrasno38 on 18/07/2019 07:50, edited 1 time in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3429 Re: ETF

Post by Guadalajara »

hrasno38 wrote: UNSA je odavno postala leglo profesorskog jada i cemera, podobnih stranackih "profesora" i frustiranih likova kojima su u ziotu svi palili cvoke i sad su nasli nacin kako da budu glavni. Zamislite da imate asistenta i da vam taj asistent sa vasih 20-tak godina kaze da ce vam zvati roditelje :lol: :lol: :lol: :lol: Samo primjer koji bolesnici se okupljaju po UNSA! Na kraju krajeva medicina je najbolji primjer!
:lol: :lol: :thumbup:
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#3430 Re: ETF

Post by LeeLooSA »

Svaka cast na komentaru, ziva istina. Ja bih dodala da je slicna situacija i u srednjim skolama u kantonu sarajevo, sve lafo neka elita, neki standard, a ustvati jedno veliko napuhano NIŠTA.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3431 Re: ETF

Post by megaribi1 »

hrasno38 wrote:Ludilo zvano BH obrazovanje :) Upisujes PMF i na prijemnom logicno je da imas matematiku ili fiziku. Zar nije logicnije da na ETF-u na prijemnom ispitu bude makar 50% nekog elementarnog tehnickog znanja. Kada ce "pametne glave" sa ETF-a skontati da se na tom fakulltetu se ne izucava primarno matematika nego tehnicke nauke i jebo inzinjera koji razvaljuje matematiku a boji se "zamjeniti sijalicu" ili ne zna instalirati Windows ili Linux (figurativno navedeno)!
PMF nema prijemni ispit najmanje već deset godina.Za II ciklus RI prijemni ispit ima pitanja iz svih obaveznih predmeta koji su slušani na prvom ciklusu osim onih neinformatičkih sa prve godine (IM1, IM2, LAG, OE i IF1). Prijedlog za iduću godinu je da prijemni ispit za stručni studij razvoja softvera ne bude samo klasična matematika, nego i algoritamsko razmišljanje.Ali ne mislim da će se mijenjati format prijemnog ispita za I ciklus, jer je elementarna matematika jedini zajednički nazivnik različitih odsjeka i srednjih škola.
hrasno38 wrote:Nego Megaribi sto ne napravite kakvo federalno takmicenje u tome ko ce zajebanije zadatke recimo iz matematike sastaviti a koji ce se dati studentima ETF-a na ispitima....i to posebno na odsjeku RI gdje je matematika "zivot" (al kad bi se zajebavali).
Bar matematičari imaju dovoljno zbirki iz Rusije da im izbor zadataka za ispite bude dovoljan za cijeli radni vijek.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3432 Re: ETF

Post by mk ultra »

studiranje radi studiranja a ne radi znanja
kreda tabla i opleti, sad moderno projektor i prezentacija :lol:
a to što imaš predmet električne mašine gdje učiš o el. motorima a nikad ti niko na cijelom studiju nije rekao ni šta je osovina, ni ležaj, ni motor da vidiš čestito, to nema veze :izet:

i takvih nebuloza koliko ti bog hoće
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3433 Re: ETF

Post by hrasno38 »

mk ultra wrote:studiranje radi studiranja a ne radi znanja
kreda tabla i opleti, sad moderno projektor i prezentacija :lol:
a to što imaš predmet električne mašine gdje učiš o el. motorima a nikad ti niko na cijelom studiju nije rekao ni šta je osovina, ni ležaj, ni motor da vidiš čestito, to nema veze :izet:

i takvih nebuloza koliko ti bog hoće
Ma sve bih ja mogao sazvakati ali nikada necu da na jebenom ETF-u djeca upisu nesto sto se zove ELEKTROTEHNIKA A NE MATETMATIKA I FIZIKA. I onda poloze sve strucne predmete relativno bez problema ali hanuma na matematici i roker sa matematicke logike jednostavno ne daju ispite nego daju BOLESNE ispite koje mogu samo rijetki da poloze. Da je ovo na PMF-u ja jednu jedinu rijec ne bih rekao ali nije i zato je ovo degutantno i odvratno. Dakle tu su se upisali studenti koji imaju afintete prema tehnici, prema informatici, racunarima, prema lupam robotici a najtezi predmet u citavoms kolovanju je jebena MATEMATIKA. O tome koliko prakticno nesto vide je posebna prica jer nema vise Energoinvesta.
I sto je najgore na svakom drzavnom faksu imas par takvih idiota i predmeta radi kojih studentima ali i roditeljima opada kosa sa glave jer zaista u jednom trenutku dodjes do zakljucka da to rade namjerno da bi namakli sto vise para
Pa evo sad idiot je na matematickoj logici od ne znam 160 studenata ukupno na obije parcijale povalio 135-140 ne znam tacno!!! Pa gdje to moze biti normalno????? Papcina jedna isfrustrirana koja se docepala bica i udri! Takav je covjek da ga ni vlastita familija ne voli! I takav treba da predaje na fakultetu samo zato sto je pametan i bistar. Ma mozes biti najbistriji na svijetu ali to ne znaci da mozes biti i dobar profesor. Ali zastitili su se ko licki medvjedi ili ko parlamentarci i bez ikakve odgvornosti rade sta hoce. I onda kao veliko cudo sto nam i studenti i omladina bjezi trcecim korakom iz drzave....kako nece kada ti isti studenti upisu taj isti fakultet u Gracu i zavrse ga bez problema u roku jer tamo su proferi duzni da nauce studente a ne da ih poobaraju ko Bata Zivojinovic svabe u Valteru.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3434 Re: ETF

Post by Guadalajara »

hrasno38 wrote:
mk ultra wrote:studiranje radi studiranja a ne radi znanja
kreda tabla i opleti, sad moderno projektor i prezentacija :lol:
a to što imaš predmet električne mašine gdje učiš o el. motorima a nikad ti niko na cijelom studiju nije rekao ni šta je osovina, ni ležaj, ni motor da vidiš čestito, to nema veze :izet:

i takvih nebuloza koliko ti bog hoće
Ma sve bih ja mogao sazvakati ali nikada necu da na jebenom ETF-u djeca upisu nesto sto se zove ELEKTROTEHNIKA A NE MATETMATIKA I FIZIKA. I onda poloze sve strucne predmete relativno bez problema ali hanuma na matematici i roker sa matematicke logike jednostavno ne daju ispite nego daju BOLESNE ispite koje mogu samo rijetki da poloze. Da je ovo na PMF-u ja jednu jedinu rijec ne bih rekao ali nije i zato je ovo degutantno i odvratno. Dakle tu su se upisali studenti koji imaju afintete prema tehnici, prema informatici, racunarima, prema lupam robotici a najtezi predmet u citavoms kolovanju je jebena MATEMATIKA. O tome koliko prakticno nesto vide je posebna prica jer nema vise Energoinvesta.
I sto je najgore na svakom drzavnom faksu imas par takvih idiota i predmeta radi kojih studentima ali i roditeljima opada kosa sa glave jer zaista u jednom trenutku dodjes do zakljucka da to rade namjerno da bi namakli sto vise para
Pa evo sad idiot je na matematickoj logici od ne znam 160 studenata ukupno na obije parcijale povalio 135-140 ne znam tacno!!! Pa gdje to moze biti normalno????? Papcina jedna isfrustrirana koja se docepala bica i udri! Takav je covjek da ga ni vlastita familija ne voli! I takav treba da predaje na fakultetu samo zato sto je pametan i bistar. Ma mozes biti najbistriji na svijetu ali to ne znaci da mozes biti i dobar profesor. Ali zastitili su se ko licki medvjedi ili ko parlamentarci i bez ikakve odgvornosti rade sta hoce. I onda kao veliko cudo sto nam i studenti i omladina bjezi trcecim korakom iz drzave....kako nece kada ti isti studenti upisu taj isti fakultet u Gracu i zavrse ga bez problema u roku jer tamo su proferi duzni da nauce studente a ne da ih poobaraju ko Bata Zivojinovic svabe u Valteru.
:thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#3435 Re: ETF

Post by Guadalajara »

Sto stipendiraju ove na strucnom studiju kad je naglaseno da je ovaj studij samofinansirajuci ?
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3436 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Guadalajara wrote:Sto stipendiraju ove na strucnom studiju kad je naglaseno da je ovaj studij samofinansirajuci ?
To Kanton gura sa Bit Alijansom...
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3437 Re: ETF

Post by nivla »

Guadalajara wrote:Sto stipendiraju ove na strucnom studiju kad je naglaseno da je ovaj studij samofinansirajuci ?
zato sto univerzitet kao i vlada ks(ni trenutna ni prosla) nemaju nikakvu viziju kako univerzitet treba izgledati nego kroz zakon zele da rijese licne sukobe
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3438 Re: ETF

Post by SmokingMan »

Može li mi ko provjeriti na ETF.u kada počinje semestar za CCNA (CNAP)?Vidim da je pretprošli startao početkom Oktobra....
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3439 Re: ETF

Post by zanimljiv »

SmokingMan wrote:Može li mi ko provjeriti na ETF.u kada počinje semestar za CCNA (CNAP)?Vidim da je pretprošli startao početkom Oktobra....
Uglavnom se tempira tako da odgovorna osoba (profesor Nosović) može obavijestiti studente o početku kursa u prvoj sedmici, tako da očekuj da su prijave negdje za vikend 12-13.10 :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3440 Re: ETF

Post by SmokingMan »

zanimljiv wrote:
SmokingMan wrote:Može li mi ko provjeriti na ETF.u kada počinje semestar za CCNA (CNAP)?Vidim da je pretprošli startao početkom Oktobra....
Uglavnom se tempira tako da odgovorna osoba (profesor Nosović) može obavijestiti studente o početku kursa u prvoj sedmici, tako da očekuj da su prijave negdje za vikend 12-13.10 :thumbup:
Da,neki dan sam lično otišao do njegove kancelarije.Vidim dijeli su se i indexi za novu generaciju studenata. :thumbup:
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3441 Re: ETF

Post by hrasno38 »

SmokingMan wrote:Može li mi ko provjeriti na ETF.u kada počinje semestar za CCNA (CNAP)?Vidim da je pretprošli startao početkom Oktobra....
Ove godine ce biti neke izmjene koliko sam nacuo u samom gradivu ali i nacinu ispitivanja.....posto kupio toliko prodao....pa bi moglo cak i kasniti startovanje kursa.
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3442 Re: ETF

Post by hrasno38 »

.....
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3443 Re: ETF

Post by SmokingMan »

hrasno38 wrote:
SmokingMan wrote:Može li mi ko provjeriti na ETF.u kada počinje semestar za CCNA (CNAP)?Vidim da je pretprošli startao početkom Oktobra....
Ove godine ce biti neke izmjene koliko sam nacuo u samom gradivu ali i nacinu ispitivanja.....posto kupio toliko prodao....pa bi moglo cak i kasniti startovanje kursa.
Zvanične izmjene počinju sa 24.Feb 2020.Do tada su iz CISCO.a obavijestili da se po starom programu završi prije ovoga datuma.
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3444 Re: ETF

Post by hrasno38 »

SmokingMan wrote:
hrasno38 wrote:
SmokingMan wrote:Može li mi ko provjeriti na ETF.u kada počinje semestar za CCNA (CNAP)?Vidim da je pretprošli startao početkom Oktobra....
Ove godine ce biti neke izmjene koliko sam nacuo u samom gradivu ali i nacinu ispitivanja.....posto kupio toliko prodao....pa bi moglo cak i kasniti startovanje kursa.
Zvanične izmjene počinju sa 24.Feb 2020.Do tada su iz CISCO.a obavijestili da se po starom programu završi prije ovoga datuma.
Pa dotle moze zavrsiti samo jedan semestar po dosadasnjem programu....
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3445 Re: ETF

Post by SmokingMan »

hrasno38 wrote:
Pa dotle moze zavrsiti samo jedan semestar po dosadasnjem programu....
P idem sa cilje da završim početni nivo,kasnije vjerovatno drugi smjer koji je vezan iz CCNA.
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3446 Re: ETF

Post by hrasno38 »

SmokingMan wrote:
hrasno38 wrote:
Pa dotle moze zavrsiti samo jedan semestar po dosadasnjem programu....
P idem sa cilje da završim početni nivo,kasnije vjerovatno drugi smjer koji je vezan iz CCNA.
Ne nisi me shvatio CCNA je 4 semestra i otprilike za jednu skolsku godinu se zavrsavaju dva semestra. Ono sto sam htio reci je to da prije novog sistema po tom programu je moguce spiciti samo jedan semestar. Npr ljudi koji su do sada zavrsili prosle godine CCNA dva semstra i sad treba da upisu treci taj bi trebali ici po starom programu a onda cetvrti po novom. Jedino ako nekako ne sastave ova dva i ne bude se islo intenzivnije i sa vise casova u toku sedmice.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3447 Re: ETF

Post by SmokingMan »

Vidjet ćemo.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3448 Re: ETF

Post by S4mpion »

Zadaci koji su kod Fatkića nosili plafon jedan bod sada nose 5:

Image

Image

Ove zadatke s MEF-a nije dav'o ni na tutorijalima. :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3449 Re: ETF

Post by mk ultra »

Ma moze i ovako, al vjeruj da huse pregleda ko prije padali bi i na ovome ko sa kruske
Zaboravi uslov neki u redu, popušim

Dobro se sjecam moja prva parcijala na etfu, IM1
17% prolaznost
Zadatak od 10p, 8p sa tutorijala 2p neka husetova zavrzlama
On pregledao, samo krizao

Btw nikad nisam pao nijedan ispit za svih 5 godina :mrgreen: poyy
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3450 Re: ETF

Post by megaribi1 »

Datum ovog roka mi je čudan. 23.2. za predmet koji je iz ljetnog semestra. To je neki apsolventski rok.
Post Reply