ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3376 Re: ETF

Post by _Reds_ »

Je li istina da je Batalović bio kandidat za dekana ETF-a ? I čak dobio glas studenata?
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3377 Re: ETF

Post by zanimljiv »

tuzlak1212 wrote:
Lalena wrote:Pozz...

Interesuje me misljenje onih koji su studirali ili trenutno studiraju na ETF-u...
Da li je lakse onim studentima koji su zavrsili elektortehnicku ili neku drugu, mozda masinsku tehnicku skolu, ili onima koji dodju s gimnazijom?
Iz elektrotehnicke znaju odmah sve na laboratoriji spajati i citati seme dok gimnazijalci nr znaju i trebaju da nauce, i elektrotehnicari vec imaju neku logiku razmisljanja oko el. kola i tih zajebancija dok i to gim. moraju da nadodju i stignu. Mislim da je ti jedina krupnija razlika.
I u vecini slucajeva, gimnazijalci imaju mnogo bolju radnu etiku od elektrotehnicara. Tako da su gimnazijalci u principu bolji po pitanju polaganja ispita i zavrsavanja faksa. Al svi moraju sve od nule i nebitna je srednja poprilicno...
Tačno, osim ako je u pitanju odsjek za Računarstvo i informatiku, tada su gimnazijalci ispred ipak. :D
_Reds_ wrote:Je li istina da je Batalović bio kandidat za dekana ETF-a ? I čak dobio glas studenata?
Nije. Kandidati su bili profesori Jasmin Velagić, Vedran Ljubović i Selma Hanjalić. Navodno su po jedan glas studenata (bachelor i master) dobili profesorica Hanjalić i profesor Ljubović. Neki su bojkotirali izbor zbog navodne umiješanosti politike u izbor Velagića, nemam pojma niti me zanima iskreno, na njemu je da se dokaže u svakom slučaju.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3378 Re: ETF

Post by studiorum_tuzlaensis »

hrasno38 wrote:Nego cudo niko ne komentira izbor novog dekana Jasmina Velagica :D Jasmin je jedan od najcitiranijih profesora sa fakulteta koji je zavrsio ETF u Sarajevu a magistrirao i doktorirao u Zagrebu. Inace je rodom iz Livna. Nadam se da ce biti susta suprotnost ublehasa Konjicije i da ce maknuti jos veceg ublehasa Aksamovica.
Inace na zapadu nista novo otisla jedna ubleha sa matematike dosla druga. Na IM1 stanje se ne mijenja i od 560 nepolozenih matematika 1 polzilo 15% ili ti sve ukupno 85 studenata sa jednom jedinom desetkom i bez ijedne devetke. Na LAGu nesto malo bolja situacija i od 442 studenta polozilo je citavih 133 ili 30% sto je za ETF strasna prolaznost. I naravno nikom nista! Zato nam univerziteti i fakulteti i jesu pozicinirani u evropksom obrazovnom sistemu na samom dnu i pocet cemo gibiti i ono malo benificija koje nam EU daje u obrazovanju jer nije ni priblizno uradjeno restruktuiranje obrazovnog sistema po mjerilima razvijenih zemalja.
Nema veze bitka u pozadini je davno zapoceta i trebat ce vremena da se neke stvri izvedu na cistac a onda ce mnogi morati posrkat svoje kase svidjale im se ili ne!
od danas sam 100% uvjeren da pristup internetu treba biti privilegija, a ne pravo. :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3379 Re: ETF

Post by hrasno38 »

studiorum_tuzlaensis wrote:
hrasno38 wrote:Nego cudo niko ne komentira izbor novog dekana Jasmina Velagica :D Jasmin je jedan od najcitiranijih profesora sa fakulteta koji je zavrsio ETF u Sarajevu a magistrirao i doktorirao u Zagrebu. Inace je rodom iz Livna. Nadam se da ce biti susta suprotnost ublehasa Konjicije i da ce maknuti jos veceg ublehasa Aksamovica.
Inace na zapadu nista novo otisla jedna ubleha sa matematike dosla druga. Na IM1 stanje se ne mijenja i od 560 nepolozenih matematika 1 polzilo 15% ili ti sve ukupno 85 studenata sa jednom jedinom desetkom i bez ijedne devetke. Na LAGu nesto malo bolja situacija i od 442 studenta polozilo je citavih 133 ili 30% sto je za ETF strasna prolaznost. I naravno nikom nista! Zato nam univerziteti i fakulteti i jesu pozicinirani u evropksom obrazovnom sistemu na samom dnu i pocet cemo gibiti i ono malo benificija koje nam EU daje u obrazovanju jer nije ni priblizno uradjeno restruktuiranje obrazovnog sistema po mjerilima razvijenih zemalja.
Nema veze bitka u pozadini je davno zapoceta i trebat ce vremena da se neke stvri izvedu na cistac a onda ce mnogi morati posrkat svoje kase svidjale im se ili ne!
od danas sam 100% uvjeren da pristup internetu treba biti privilegija, a ne pravo. :)
Image
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3380 Re: ETF

Post by _Reds_ »

Od kud Ljubović, pa jučer postao profesor.

A i Hanjalićka ni ona nije davno doktorirala, i odmah bi dekani da postanu.

E na šta spade ova instituacija.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3381 Re: ETF

Post by studiorum_tuzlaensis »

oni su tu da ispune kvotu od min 3 kandidata, vjerovatno niko od ozbiljnijeg kadra nije htio da se kandiduje. Obično se zna ko će biti dekan, logično. Tako je od Harvard MIT-a do Univerziteta u Travniku. :)
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3382 Re: ETF

Post by megaribi1 »

hrasno38 wrote:Nego cudo niko ne komentira izbor novog dekana Jasmina Velagica :D Jasmin je jedan od najcitiranijih profesora sa fakulteta koji je zavrsio ETF u Sarajevu a magistrirao i doktorirao u Zagrebu. Inace je rodom iz Livna. Nadam se da ce biti susta suprotnost ublehasa Konjicije i da ce maknuti jos veceg ublehasa Aksamovica.
Za vrijeme glasanja nekoliko puta sam se okretao kolegama koji su gledali u smartphone i pitao "Je li to Hrasno38 šalje nove informacije o toku izbora za dekana?" :-D
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3383 Re: ETF

Post by hrasno38 »

megaribi1 wrote:
hrasno38 wrote:Nego cudo niko ne komentira izbor novog dekana Jasmina Velagica :D Jasmin je jedan od najcitiranijih profesora sa fakulteta koji je zavrsio ETF u Sarajevu a magistrirao i doktorirao u Zagrebu. Inace je rodom iz Livna. Nadam se da ce biti susta suprotnost ublehasa Konjicije i da ce maknuti jos veceg ublehasa Aksamovica.
Za vrijeme glasanja nekoliko puta sam se okretao kolegama koji su gledali u smartphone i pitao "Je li to Hrasno38 šalje nove informacije o toku izbora za dekana?" :-D
:) ne.... saznao sam naknadno o tome...uglavnom moram priznati da mi je drago da ce se ova trenutna dvojka skinuti sa vrata mada su imali predpostavljam malo drukcije planove
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3384 Re: ETF

Post by nivla »

profesor velagic posteno izabran
ovi sto komentarisu da je pro forme trebalo jos dva kandidata nisu upravu, treba ipak pogledati program koji je ljubovic predlozio pa onda diskutovati da je on tu samo da ispuni kvotu, ko god ga poznaje zna da je detaljan i da je pravo posvecen onom sto radi, tesko da bi vrijeme za pripremu plana koji je predlozio bacio niz vodu da bi bio necija marioneta
sto se tice profesora velagica, price o politickom guranju istog su presmijesne, jer i da je dobio podrsku politike, to je sigurno i zasluzio, molio bih cijenjeno pucanstvo da pogleda reference profesora velagica, da je univerzitet kako treba on bi po svojim referencama i zaslugama bio rektor direktnom odlukom vlade ks, za dekana je izabran tek u drugom krugu glasanja gdje mu je protukandidat bio ljubovic
takodjer o konjiciji kao dekanu i covjeku lose moze pisati samo neko zlonamjeran i neko ko mu nije dostojan pertle zavezati, naravno redovnim forumskim mudrolozima on ne valja
najgori dekan na etfu bio je cizi sa svojim drugovima turkovicem i hadzimejlicem, taj kriminalni trojac je najvece zlo koje je zadesilo etf od njegovog postanka
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3385 Re: ETF

Post by hrasno38 »

nivla wrote:profesor velagic posteno izabran
ovi sto komentarisu da je pro forme trebalo jos dva kandidata nisu upravu, treba ipak pogledati program koji je ljubovic predlozio pa onda diskutovati da je on tu samo da ispuni kvotu, ko god ga poznaje zna da je detaljan i da je pravo posvecen onom sto radi, tesko da bi vrijeme za pripremu plana koji je predlozio bacio niz vodu da bi bio necija marioneta
sto se tice profesora velagica, price o politickom guranju istog su presmijesne, jer i da je dobio podrsku politike, to je sigurno i zasluzio, molio bih cijenjeno pucanstvo da pogleda reference profesora velagica, da je univerzitet kako treba on bi po svojim referencama i zaslugama bio rektor direktnom odlukom vlade ks, za dekana je izabran tek u drugom krugu glasanja gdje mu je protukandidat bio ljubovic
takodjer o konjiciji kao dekanu i covjeku lose moze pisati samo neko zlonamjeran i neko ko mu nije dostojan pertle zavezati, naravno redovnim forumskim mudrolozima on ne valja
najgori dekan na etfu bio je cizi sa svojim drugovima turkovicem i hadzimejlicem, taj kriminalni trojac je najvece zlo koje je zadesilo etf od njegovog postanka
S obzirom da si vise nego ocito sa fakulteta isto tako je vise nego ocito u ciju frulu puses ali nejse. Konjicija je bio samo formalni dekan a pravi sef je u biti bio Aksamovic sto znaju vecina kolega sa ETF-a samo sto se neki prave blesavi, neke jednostavno nije briga a neki vrlo vjesto glume realne iako znaju kako je funkcionisao fakultet u doba Konjicije. Velagic nije stranacki covjek, pomalo je ponekad neobuzdan ali ja sam i napisao da je najcitiraniji doktor na ETF-u i da ima dobre reference mada su za ovaj posao potrebnije orgaznizacione a ne strucne reference mada naravno su i one bitne. Medjutim Velagic se kao predsjednik sindikata isprofilisao kao dobar i to iskustvo mu i te kako moze vrijediti na ovom mjestu. Vedran Ljubovic u prvom krugu je dobio jedan glas vise od Hanjalicke jer je bio covjek Konjicije nakon zescih lobiranja i u biti plan je bio da ovi izbori padnu i da niko ne prodje. Zajebala ih je Hanjalicka jer je zamolila kolege da oni koji su glasali za nju sada glasaju za Velagica, jer da nije niko ne bi imao dovoljnu vecinu za prolaz i izbori bi bili ponisteni a onda bi se Konjicija sa Aksamovicem opet nasao u igri s tim da je plan bio da Abdulah bude dekan. Konjicija kao inzinjer i profesor je jedna prica a Konjicija kao dekan je sasvim druga prica jer taj dekan za studente nije uradio aposlutno nista jer je bio obicni poslusnik. Konkurs za profesora matetmatike je recimo jedan od primjera gdje je on pokazao da je nebitan i gdje je SDA i te kako umjesala svoje prste jer je profesorica matematika supruga direktora BH poste koji je jdan od civija u SDA tj visocke linije SDA.
Ovo zadnje sto je napisano za Cizija se slazem u potpunosti.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3386 Re: ETF

Post by nivla »

da je aksamovic htio biti dekan, prijavio bi se na ovom konkursu, smijesno je kako se stvara slucaj tamo gdje ga nema, sto se tice vedrana, opet tinkazem da nije nikakav ubaceni element, posebno ne samimov, al eto sanjaj kako ti je volja, ocito nemas pojma i ne poznajes vedrana ljubovica nikako, inace ne bi napisao ove gluposti
sto se tice matematika, ja bih zaposlio emila ilica georgijevica, ali lik vec radi na drugom fakultetu, a ja nisam ni dekan, niti sam clan akademskog osoblja etfa, niti sam clan administrativnog osoblja etfa, sticajem okolnosti samo dobro poznajem sta se desava
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3387 Re: ETF

Post by Kataklinger »

Ja sam cuo od jednog zaposlenog na ETF-u da je bio cilj da Aksamovic bude iduci dekan, odnosno da ta struja s automatike, Aksamovic-Konjicija nastavi vladat ETF-om (a pricao mi je i kakve su se sve malverzacije, kupovine glasova, izdaje i sta sve vec izdesavale dok se nije sa trona skinula struja telekomunikacija, Behlilovic-Turkovic i ostali. Navodno je Selma Hanjalic jedna od 2-3 koji su na kraju izdali u korist Konjicije, i tad je popusio ko je vec trebao biti iduci dekan, Turkovic jel?
Uglavnom rekao mi je da tu vlada opsti haos, i da situacija nije nista drukcija nego u nasoj politici (a tako je realno skoro svugdje na ostalim fakultetima a i u svijetu).
A to sto neko spominje "kriminalni" trojac sa telekomunikacija, kakav god kriminal napravili, ETF je obucen u novo ruho, nova fasada, nadogradjen sprat ili dva, nove laboratorije i sta sve je jos uradjeno tad kad je bila afera oko onog zemljista kod SCC.
Ne bih da komentarisem vise oko ovoga, samo cu iskoristit priliku da pohvalim istinske znalce, u pravom smislu profesore, inzinjere i prije svega ljudine koje su bile ili su jos na ETF-u, ljude koji svoj posao imaju u malom prstu, ljude koji se ne mijesaju toliko u ta politicka sranja i sta sve, i ljude koji su svojim znanjem mogli zaradjivat na zapadu 5-10x vise, a to su: Zeljko Juric, Kenan Suruliz....usput bih naveo i Samira Ribica, meni nije predavao ali sam cuo od raje da je tatamata svog zanata. Zeljko jest masina koja se rijetko srece, ali je ovaj Suruliz (ako vec nije u penziji) sigurno medju najinteligentnijim profama koji su krocili na ETF. Molim one koji ne poznaju koliko taj covjek ima znanja da ne komentarisu bezveze. Oni s fizike mogu potvrdit koliko je taj covjek genijalan um.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3388 Re: ETF

Post by nivla »

taj kriminalni trojac, je toliko spletki napravio da su pojeli svoja i jos uvijek jedu govna koja su prosuli, takvih mediokriteta(nevezano za sprat od 3 miliona koji nisu placeni) nikad ranije nije bilo niti ce zadugo biti (za nadati se), moralne spodobe
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3389 Re: ETF

Post by hrasno38 »

nivla wrote:da je aksamovic htio biti dekan, prijavio bi se na ovom konkursu, smijesno je kako se stvara slucaj tamo gdje ga nema, sto se tice vedrana, opet tinkazem da nije nikakav ubaceni element, posebno ne samimov, al eto sanjaj kako ti je volja, ocito nemas pojma i ne poznajes vedrana ljubovica nikako, inace ne bi napisao ove gluposti
sto se tice matematika, ja bih zaposlio emila ilica georgijevica, ali lik vec radi na drugom fakultetu, a ja nisam ni dekan, niti sam clan akademskog osoblja etfa, niti sam clan administrativnog osoblja etfa, sticajem okolnosti samo dobro poznajem sta se desava
Nemas ti pojma ociito. Upravo izbor Georgijevica je zajebo Konjicija sa svojim sefom Aksamovicem prije nekoliko godina ali ti sve pa bi trebao i to da znas. Vedran Ljubovic je sjajan decko ali podobro ambiciozan koji da ima u sebi i trunsku mudrosti se ne bi prijavljivao na ovaj natjecaj na kojem je znao 100% da nece proci. Na kraju krajeva evo imas jos jednog forumasa koji ti tvrdi ovo za Aksamovica sto sam ti ja napisao tako da ti izvori nisu bas najbistriji!
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3390 Re: ETF

Post by nivla »

o presvijetli, preupuceni hrasno38,zamolio bih te da mi pojasnis na koji nacin je aksamovic trebao postati dekan kad covjek uopste nije predao na konkurs, a dekan se barem i formalno bira putem konkursa
neuspjeli konkurs rezultirao bi novim, ali opet nema logike da bi tad bas aksamovic postao kandidat, konjicija bi bio u tehnickom mandatu kao vd dekana dok se novi konkurs ne zavrsi, da je istom bio cilj da bude u upravi valjda bi se opet prijavio, ti redovno ovdje pokusavas oblatiti sve sto je moguce blatiti na etfu, baratajuci poluistinama koje do tebe dolaze, ocito od nekog ko je slabo samokritican i stvari vidi iz svoje jadne uske perspektive, a kompleks konjicije ti nije stran, valjda ste tu negdje generacijski pa ti krivo na njeg, da ti nije curu preoteo u mladosti mozda
sto se tice izbora profesora matematike, opet ti kazem da bih ja licno emila izabrao, al ne biram ja profesora matematike nego komisija(barem formalno) koju je imenovao nnv, i ja bih tu krivca trazio, a nesto sumnjam da je trenutni dekan bio dio te komisije
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3391 Re: ETF

Post by SmokingMan »

Osim što se natežete ko dvoje male djece na tutama,mogli ste dati još koji dodatni info vezan za CCNA.Što više detalj,to korisnije... :D
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#3392 Re: ETF

Post by Lalena »

Jedno pitanje za one koji su trenutno studenti, koliko tesko je upisati ETF? Cini mi se da primaju jako mali broj redovnih studenata po godini... Ne znam da li je isti broj svake godine?
Da li polagati eksternu maturu (ako si iz drugog kantona?)?!
Koliko tezak je priijemni - iz matematike i fizike?!

Interesuju me i troskovi studiranja... Nesto sam nasla na slubenoj stranici, nesto ne...

Trenutno pravim usporedbu izmedju ETF u Sarajevu i FET u Tuzli...

Unaprijed se izvinjavam sto gnjavim, ali jedno je dobiti detalje od onih koji trenutno studiraju, a skroz drugo orjentisati se naspram oskudnih podataka na stranici...
Hvala
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3393 Re: ETF

Post by nivla »

SmokingMan wrote:Osim što se natežete ko dvoje male djece na tutama,mogli ste dati još koji dodatni info vezan za CCNA.Što više detalj,to korisnije... :D
kod nas ti CCNA/CCNP certifikat treba da radis u 2-3 firme, moze biti prednost pri zaposljavanju u istim, ali sto se tice naseg trzista taj ti certifikat ne treba, na kraju ccna akademije ne dobijes isti, vec dobijes vaucer sa popustom
na etfu za studente etf-a 250, za ostale 500km po semestru, kao i u drugim ccna centrima u bih, polaganje certifikata oko 500 km jednokratno, za certifikaciju se moze spremiti koristenjem online resursa, jeste malo teze, ali opet moze, ima odlicnih video materijala
vani taj certifikat ko nesto i vrijedi, ovdje ga mozes staviti u ram za sliku i okaciti na zid
najveci problem bilo kojeg CCNA centra i edukacije je taj sto te bukvalno nauce da ne znas nizasta drugo osim za cisco, i da samo na cisco opremi stvari rade savrseno
CCNA akademija na etfu u sarajevu stvarno nije losa, ali opet sve je do tebe individualno
ja bih prije za 2000 kupio vise kurseva programiranja (pa i na udemy) jer nema bas hljeba za pocetnike u mrezama, svakako se kod nas slabo cijeni sistemska i mrezna administracija
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#3394 Re: ETF

Post by tuzlak1212 »

Lalena wrote:Jedno pitanje za one koji su trenutno studenti, koliko tesko je upisati ETF? Cini mi se da primaju jako mali broj redovnih studenata po godini... Ne znam da li je isti broj svake godine?
Da li polagati eksternu maturu (ako si iz drugog kantona?)?!
Koliko tezak je priijemni - iz matematike i fizike?!

Interesuju me i troskovi studiranja... Nesto sam nasla na slubenoj stranici, nesto ne...

Trenutno pravim usporedbu izmedju ETF u Sarajevu i FET u Tuzli...

Unaprijed se izvinjavam sto gnjavim, ali jedno je dobiti detalje od onih koji trenutno studiraju, a skroz drugo orjentisati se naspram oskudnih podataka na stranici...
Hvala
Ja sam u Tuzli zavrsio, prijemni nije tezak sad trenutno, prije je bilo za ubit se. Danas je malo djece i UNTZ je spustio kriterije na svim fakultetima ne bil sto vise djece se odlucilo za studiranje. Prijemni je samo matematika i to uglavnom gradivo do 4. srednje, ako se potrudis moci ces naci primjere prethodnih prijemnih. Ovdje imas nekih osnovnih informacija http://www.fe.untz.ba/upis.html
Troskovi studiranja su slj. redovan student na budzetu placa 104 KM semestar, van budzeta 754 KM, imas onih 50% smanjenje cijene u obje klase za posebne kategorije ljudi (porodice RVI, sehida, svi nezaposleni u kuci, itd i to imas u senatu)
Troskovi studija su ovdje na FET-u relativno mali sto se tice faksa ko faksa, profesori i asistenti daju za dzaba sav svoj materijal u cilju da studiranje sto manje kosta. Jedino ce te kostat da printas taj materijal. Svi na faksu od osoblja su izuzetno posteni, profesionalni, odgovorni i ja imam samo rijeci hvale za komplet fakultet u svih 5 smjerova.
Velika je razlika u tome sto je u ETF Sa sistem 3+2 a u Tuzli 4+1.
Sto se tice troskova stanovanja, uglavnom se raja utali po 2-3 u jedan velik stan pa kriija bude po jednom jeftina, racuni jeftini i tako to (ovo ako nisi iz Tuzle)
Ako imas jos pitanja, ako sam sta preskocio, slobodno pucaj :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3395 Re: ETF

Post by nivla »

Lalena wrote:Jedno pitanje za one koji su trenutno studenti, koliko tesko je upisati ETF? Cini mi se da primaju jako mali broj redovnih studenata po godini... Ne znam da li je isti broj svake godine?
Da li polagati eksternu maturu (ako si iz drugog kantona?)?!
Koliko tezak je priijemni - iz matematike i fizike?!

Interesuju me i troskovi studiranja... Nesto sam nasla na slubenoj stranici, nesto ne...

Trenutno pravim usporedbu izmedju ETF u Sarajevu i FET u Tuzli...

Unaprijed se izvinjavam sto gnjavim, ali jedno je dobiti detalje od onih koji trenutno studiraju, a skroz drugo orjentisati se naspram oskudnih podataka na stranici...
Hvala
etf sarajevo 3+2
redovni studenti plate 100km upis plus neke troskove, racunaj 150-200km
redovni samofinansirajuci placaju godinu 1800km na prvom ciklusu, drugi ciklus je 2000km po godini plus neki sitni troskovi
konkurencija najveca na racunarstvu i informatici, tu je nekad tesko upasti i u samofinansirajuce, ostali odsjeci imaju manje kandidata ali i tezi pronalazak posla kad ih zavrsis (uglavnom ne radis ono za sta si se skolovao), s automatike uglavnom zavrse kao developeri a prodju dosta rigorozan i zahtjevan studij, i nazalost ne rade u svojoj struci
ako nisi iz sarajeva racunaj da pored studentskog doma trebas imati jos 200-300 km mjesecno bez veceg rasipanja ( jesti i izlaziti u sarajevu je skupo), ne kazem da se ne moze i sa manje para, ali kad si u domu a ne stignes na ona dva obroka nemas bas mogucnost da sebi nesto skuhas i u tom slucaju ces biti ili na nekom fast foodu ili pastetama i sendvicima
ako ne upadnes u studentski dom, racunaj da ti samo za kiriju i rezije treba 350 maraka ako zelis da budes imalo blizu fakulteta, mozda tu prodjes i jeftinije ako ti ne smeta da budes cimer sa jos 2-3 osobe u stanu, tad racunaj da ti za to treba 150-200km i da svi cimeri nece postovati sve u vezi sa potencijalno ranije dogovorenom stednjom struje, vode, plina
na etfu imas i novi strucni studij, ali ja bih isti izbjegavao jer ga uglavnom upisu oni koji su slabi radnici(koji misle da su platili i nekad ce zavrsiti) i tesko da ces uspjeti naci nekog s kim mozes zajedno raditi
ako citas sta o etfu pisu pojedini ovdje steci ces dojam da ces proci kroz razne torture i izivljavanja od strane akademskog osoblja, sto ako stvarno radis i ucis nije ni blizu istine, ako ti je u zivotu za sve krivo i sunce sto izlazi i zalazi, onda bolje nemoj upisivati nikakav fakultet
istina jeste da na nekim predmetima prve pa i visih godina ima stvari koje treba popraviti, ali opet ako radis opet mozes kompenzirati svojim trudom
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3396 Re: ETF

Post by SmokingMan »

nivla wrote:
SmokingMan wrote:Osim što se natežete ko dvoje male djece na tutama,mogli ste dati još koji dodatni info vezan za CCNA.Što više detalj,to korisnije... :D
kod nas ti CCNA/CCNP certifikat treba da radis u 2-3 firme, moze biti prednost pri zaposljavanju u istim, ali sto se tice naseg trzista taj ti certifikat ne treba, na kraju ccna akademije ne dobijes isti, vec dobijes vaucer sa popustom
na etfu za studente etf-a 250, za ostale 500km po semestru, kao i u drugim ccna centrima u bih, polaganje certifikata oko 500 km jednokratno, za certifikaciju se moze spremiti koristenjem online resursa, jeste malo teze, ali opet moze, ima odlicnih video materijala
vani taj certifikat ko nesto i vrijedi, ovdje ga mozes staviti u ram za sliku i okaciti na zid
najveci problem bilo kojeg CCNA centra i edukacije je taj sto te bukvalno nauce da ne znas nizasta drugo osim za cisco, i da samo na cisco opremi stvari rade savrseno
CCNA akademija na etfu u sarajevu stvarno nije losa, ali opet sve je do tebe individualno
ja bih prije za 2000 kupio vise kurseva programiranja (pa i na udemy) jer nema bas hljeba za pocetnike u mrezama, svakako se kod nas slabo cijeni sistemska i mrezna administracija
Potpisujem,dosta se dovimim između programiranja i CCNA.Moglo bi se mnogo toga pronaći za udemi na divljaka,Osim ako nisi mislio da 2.000 kosta sve sa ecrtifikatom o završenom kursu?
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3397 Re: ETF

Post by nivla »

SmokingMan wrote:
Potpisujem,dosta se dovimim između programiranja i CCNA.Moglo bi se mnogo toga pronaći za udemi na divljaka,Osim ako nisi mislio da 2.000 kosta sve sa ecrtifikatom o završenom kursu?
4 semestra za one koji nisu studenti etfa kostaju ukupno 2000 km, po uspjesnom zavrsetku semestra dobije se papir u kojem pise da si uspjesno zavrsio taj semestar, to je papir koji nema nikakvog pecata ili vrijednosti na trzistu jer to nije certifikat, vec uvjerenje da si odslusao i uspjesno polozio testove koji su u tom semestru, semestri su priprema za certifikaciju koja moze kostati 500-600 maraka, mozda malo manje a mozda malo vise od ove sume,da bi pristupio certifikacijskom ispitu nije neophodno da zavrsis cisco ccna semestre, dovoljno je da spremis gradivo koje certifikat obuhvata i koje se prelazi u ova 4 semestra
polozen certifikacijski ispit vazi 3 godine, imas i na udemiju ccna preparation programe koji kostaju dosta manje od 2000km i koji nisu nista losiji jer se sve sto se radi u vezi sa konfigurisanjem danas radi preko nekog od simulatora kao sto je cisco packet tracer, mozes i preko gns3 ili bosona isto simulirati “realno” okruzenje
ako mislis raditi u bih ccna certifikat ti nije of velike koristi, baci se u development, tu se moze brze i lakse naci posao i zaraditi para
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3398 Re: ETF

Post by hrasno38 »

nivla wrote:o presvijetli, preupuceni hrasno38,zamolio bih te da mi pojasnis na koji nacin je aksamovic trebao postati dekan kad covjek uopste nije predao na konkurs, a dekan se barem i formalno bira putem konkursa
neuspjeli konkurs rezultirao bi novim, ali opet nema logike da bi tad bas aksamovic postao kandidat, konjicija bi bio u tehnickom mandatu kao vd dekana dok se novi konkurs ne zavrsi, da je istom bio cilj da bude u upravi valjda bi se opet prijavio, ti redovno ovdje pokusavas oblatiti sve sto je moguce blatiti na etfu, baratajuci poluistinama koje do tebe dolaze, ocito od nekog ko je slabo samokritican i stvari vidi iz svoje jadne uske perspektive, a kompleks konjicije ti nije stran, valjda ste tu negdje generacijski pa ti krivo na njeg, da ti nije curu preoteo u mladosti mozda
sto se tice izbora profesora matematike, opet ti kazem da bih ja licno emila izabrao, al ne biram ja profesora matematike nego komisija(barem formalno) koju je imenovao nnv, i ja bih tu krivca trazio, a nesto sumnjam da je trenutni dekan bio dio te komisije
Hm interesantno je kako si doslovno napisao " niti sam clan akademskog osoblja etfa, niti sam clan administrativnog osoblja etfa, sticajem okolnosti samo dobro poznajem sta se desava" a kako si ubjedjen da sve znas i da vladas materijom. Ako je tacno ovo sto si napisao onda i ti informacije dobija preko nekakvih izvora koji vise nego ocito iz supka vire Konjici, Aksamovicu i toj ekipi. Nek ti izvor tvoj iskreno kaze sto su se poslije izbora zakacili Konjicija i Abdulah i sto je Konjicija popizdio i jesu li za ponovoljene izbore kandidati trebali biti Konjicija, Abdulah i Irfan. Mali si ti decko moras ti jso pure da jedes da bi neke stvari znao a vidis ja ih znam zato sto treba da ih znam. I ja i Konjicija nikako ne mozemo u istu pricu on kiseljacko dijete ja 4 generacija sarajevo, moja i njegova raja na dva kraja svijeta, nidje veze sa vezom....dva svijeta razlicita. Konjicija je jedna od personifikacija modernih vremena gdje takva mjesta ne dobijaju zasluzni tj najkvalitetniji nego podobni. Ali dobro kroz odrastanje ces ti neke stvari i pohvatati pa izmedju ostali da CCNA i te kako vrijdi i u BiH kao i u cijelom svijetu s obzirom da si i radi o jednom od najpopularnijih certifikata na svijetu. A koliko se ovdje provaljujes i glumis "pametologa" je dokaz i ovaj link:

https://www.posao.ba/#!searchjobs;keywo ... job=264397

Ajde sad otidji i isamaraj se malo ali i isamaraj one sto si ti rekli da CCNA karina!

P.S I da da ne zaboravim da je za mene svaki politicar supak koji se ne bori da narodu bude bolji i posteniji zivot i svaki profesor supak koji se ne bori za svoje studente a poseban supak je dekan koji dozvoljava da se profesori izivljavaju na studentima pa makar bio u pitanju i moj caca.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3399 Re: ETF

Post by nivla »

irfan ne moze dobiti potvrdu od suda o nevodjenju postupka protiv njega, sto ti znaci moze al u kurcu biti kandidat za dekana pogledaj konkurs

sto se tice ccna, imaju tri firme u bih kojim ozbiljno treba neko ko ima ccna/ccnp/ccie, oglas ti je istekao, a ja ti iz prve ruke govorim da to kod nas nije cijenjeno i da je tu slaba para, jer cisco je za lokalne kompanije preskup i okrecu se dosta jeftinijim rjesenjima i opremi, vani je skroz drugacije, ali ovdje pa cak i regionu je lose, i jeftinije je angazovati nekog ko ima 5-10 uposlenih i ko ce to za odredjenu sumu novca uraditi
sto se tice velagica on je jedan referentan profesor sa mnogim medjunarodnim i domacim projektima, da ne govorim o objavljenim radovima i knjigama, organizaciji medjunarodnih konferencija iza kojih on stoji, i na kraju i sindikalnu borbu gdje je mnoge stvari, cak i na svoju stetu, izgurao, nadam se da ce se uspjesno izboriti sa retrogardnim snagama, a to definitivno nije konjicija koji je za razliku od tebe davno polozio matematiku
User avatar
hrasno38
Posts: 31266
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3400 Re: ETF

Post by hrasno38 »

nivla wrote:irfan ne moze dobiti potvrdu od suda o nevodjenju postupka protiv njega, sto ti znaci moze al u kurcu biti kandidat za dekana pogledaj konkurs

sto se tice ccna, imaju tri firme u bih kojim ozbiljno treba neko ko ima ccna/ccnp/ccie, oglas ti je istekao, a ja ti iz prve ruke govorim da to kod nas nije cijenjeno i da je tu slaba para, jer cisco je za lokalne kompanije preskup i okrecu se dosta jeftinijim rjesenjima i opremi, vani je skroz drugacije, ali ovdje pa cak i regionu je lose, i jeftinije je angazovati nekog ko ima 5-10 uposlenih i ko ce to za odredjenu sumu novca uraditi
sto se tice velagica on je jedan referentan profesor sa mnogim medjunarodnim i domacim projektima, da ne govorim o objavljenim radovima i knjigama, organizaciji medjunarodnih konferencija iza kojih on stoji, i na kraju i sindikalnu borbu gdje je mnoge stvari, cak i na svoju stetu, izgurao, nadam se da ce se uspjesno izboriti sa retrogardnim snagama, a to definitivno nije konjicija koji je za razliku od tebe davno polozio matematiku
kakave veze sad ima Velagic u citavoj prici o kome ja nisam rekao aposlutno nista ruzno osim da zna pomalo biti drcan i pomalo narcisoidan u smislu da niko nije kao on. Ali za Konjiciju je on Space Shuttle jer prvo nije stranacki a kao drugo strasno je ambiciozan i gledat ce da od ETF-a napravi puno respektabilniju kucu nego sto je sada. Sto se tice Irfana postupak ce biti ubrzo zavrsen. I na kraju ja kad sam polizo matematiku ti jos nisi bio ni u desetogodisnjem planu ali kod Galica i sa tom matematikom sam u zivotu imao najobicnu cundaru u odnosu koliko sam truda ulozio i koliko sam dobio od te jebeno nebitne matematike. Doduse ja se nisam bavio naukom kao sto se nece baviti ni 90% studenata koji upisu ETF a pogotovo RI. Ima jedna stvar koju sam kroz studiranje zestoko vise mrzio od nadrkanih profesora a to su studenti dupeuvlakaci i klasicni ljigavci. I na kraju da ti kazem da ti blage veze nemas ni sa firmama ni sa tezinom CCNA certifikata u dzepu. Svaka jaca banka trazi takvog covjeka a u BiH ima podosta, drzavne institucije vape za Cisco maherima a to podrazumjeva vosjku, sigurosne agencije, IDEEA da ne govorim itd itd. Dalje ulaskom NATO-a i pri samom MAP-u ce se ukazati potreba za opermanjem mnogo toga Cisco tehnologijom, zatim televizije itd itd da dalje ne nabrajam. Naravno uz CCNA bi bilo dobro da se recimo dobije i certifikat za Juniper i onda si bas beton. Ali sta da ti ;pricam kad ti o tome nemas pojma nego ti izgleda ispricao neko od tvojih izvora sa ETF-a. I da ti opet ponovom posto vidim da malo teze kapiras ja protiv dr Konjicije kao strucnjaka u svojoj oblasti nemam apsolutno nista i dapace u strucnom smislu ga veoma cijenim ali kao dekana ne cijenim ga ni truna jer je dozvolio kao i drugi dekani prije da se par profesorskih zsivotinja izivljava na studentima i to na zalost i nakon donsenja zakona o viskom obrazovanju kada je vrlo jasnio pisalo da nakon losih rezultata na ispitima se mora formirati komisija za utvrdjivanje cinjenica i prevazilazenje problema. On to nije uradio ni kad je na MLT-u bila prolaznost 0 od 90 i kusur studenata. Ako takve ljude stits onda si ti jos gori od njega.
Post Reply