ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3351 Re: ETF

Post by S4mpion »

Prema vijestima koje su malo prije došle do mene, ETF je ostao bez jednog velikog čovjeka, preminuo je profesor doktor Mesud Hadžialić.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3352 Re: ETF

Post by Kataklinger »

S4mpion wrote:Prema vijestima koje su malo prije došle do mene, ETF je ostao bez jednog velikog čovjeka, preminuo je profesor doktor Mesud Hadžialić.
I ja sam sinoć čuo istu vijest, a nedavno se pričalo da je bio na operaciji...ETF je ostao bez velikog stručnjaka. Poštujem što je bio faca, imao je stav i muda i da se suprostavi svima, pa i dekanu. Nerijetko smo ga mogli čuti na hodniku kako jebe mater nekom od nesposobnih uhljeba na faxu, pa je kružila priča da se i tadašnjem dekanu izjebo na hodniku, navodno ga čule kolege iz generacije. Bio je znalac, znao je uputit predobre savjete, ali ga je vala znala i uhvatit neka luda, nekad je bio ludji i od Fatkića, Hebibovića, i tadašnjeg asistenta Batalovića zajedno. Znam šta je radio nekim kolegama iz generacije...
P.S. koliko sam upoznat, dao je veliki doprinos u uspostavljanju komunikacije sa vanjskim svijetom za vrijeme rata, kad je sva TK infrastruktura bila porušena...što se tiče TK, bio je jedan od jačih mozgova sigurno...:(
Last edited by Kataklinger on 12/02/2019 23:30, edited 1 time in total.
User avatar
harisoni
Posts: 287
Joined: 31/05/2010 09:22

#3353 Re: ETF

Post by harisoni »

Jesu ovo opet srušili webmail? :D
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#3354 Re: ETF

Post by Melo15 »

Gdje hrasno da komentarise rezultate IM :mrgreen:
User avatar
harisoni
Posts: 287
Joined: 31/05/2010 09:22

#3355 Re: ETF

Post by harisoni »

Garant su zadovoljavajući sada. :P
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#3356 Re: ETF

Post by numizmatic »

Ne prizivajte ga molim vas
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3357 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Melo15 wrote:Gdje hrasno da komentarise rezultate IM :mrgreen:
Nema se tu sta komentarisati.....doticna gospodja koju je neko ubjedio da moze biti profesorica ozbiljno plese po zoni u kojoj joj se nece ni malo svidjeti. Jos jedna sramota ETF-a u reziji jada od dekana i jos veceg jada od prodekana koji su se morali povinovati demokratskim nacelima po kojima kada neko iz SDA zapika neko mjesto onda ga i dobije. E sad posto su popusili KS kula od karata SDA ce se poceti urusavati pa ce joj vjerovatno prvo muz najebati u BH posti ali i ona ce doci na red. Ali vi sve to znate i ima jedna gora stvar od losih profesora a ona se zove STUDENTI PICKE (ovo picke je karakterna osobina)! Ja vjerujem da u drzavi ne postoji bezlicnija masa od one koja se zove studentima i koji nemaju muda ni onolika kolika posjeduju termiti da se uhvate u kostac sa problemima i ovakvim jadima od nasilu izmisljenih profesora. Prvi parcijalni je bio u rangu obrazovnog ratnog zlocina a ni drugi nije otisao puno dalje ali jebe se Konjiciji on sad svakako ubrzo ide a veliki strucnjak Aksamovic zapocinje borbu za presto...samo sto mu nece sad biti stranke da ga pogura bit ce jebeno do bola. 350 i kusur studenta je mirno prihvatilo ovaj "predmetni zlocin". Uglavnom sto vise matematicarki to vise viza u slovenackoj ambasadi, odljeva nladih ljudi prema drzavama u kojima ce ih uciti profesori a ne nemoralne nakaze u BH obrazovanju! Naravno cast sjajnim profesorima na ETF-u koji zele ono sto normalan mozak moze da zamisli ali tesko da mogu ostvariti od dupeuvlakaca sa titulama dekana koji iskljucivo idu linijama manjeg otpora. Valjda ce napokon sad neko poraziti Aksamovica i sjesti na tu stolicu da od ETF-a napravi visokoobrazovnu instituciju sa pedigreom a ne visokoobrazovnu prostituciju u kojoj su jedine jebene persone STUDENTI!
Last edited by hrasno38 on 30/01/2019 23:55, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3358 Re: ETF

Post by hrasno38 »

numizmatic wrote:Ne prizivajte ga molim vas
Sto jel te to prpa ili ti diram u nekog guznog havera???
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#3359 Re: ETF

Post by kurty »

Jel ima na forumu elektro inzinjer da radi projekte struje za kuce???
Naravno i da ga moze potpisati?
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3360 Re: ETF

Post by hrasno38 »

kurty wrote:Jel ima na forumu elektro inzinjer da radi projekte struje za kuce???
Naravno i da ga moze potpisati?
Pa imas druze u sklopu firmi koje se bave sa tim....

http://dinalsa.ba/ba/elektroinstalacije
User avatar
mk ultra
Posts: 19139
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3361 Re: ETF

Post by mk ultra »

hrasno38 wrote:
kurty wrote:Jel ima na forumu elektro inzinjer da radi projekte struje za kuce???
Naravno i da ga moze potpisati?
Pa imas druze u sklopu firmi koje se bave sa tim....

http://dinalsa.ba/ba/elektroinstalacije
Ovi nemaju ni rješenje za mjerenje

https://fmeri.gov.ba/registri/registar- ... jerenjima/

http://fmpu.gov.ba/projektovanje

a ni rješenje za projektovanje

ja imam ovlaštenja sva, ali recimo firma u kojoj radim nema ovlaštenje za projektovanje elektroinstalacija

pa ako napravim projekat, moram otici prijatelju da on ovjeri pod svojom firmom i njihovim ovlaštenjem... radio jedno vrijeme i ne radim više, jer su cijene srozali plus sto investitoru cesto ne odgovara kad mu kazes da nesto tako treba i da će mu vratiti ako na normalnu ovjeru odnese... al eto, ima pametniji uvijek

@kurty koga god nazoves od ovih sto imaju rjesenje napravit ce ti projekat...
imas po sarajevu finih, ali i skupih... ako je samo za neku legalizaciju, to tipske daju većinom, i često nemaju veze sa objektom, al to prihvataju :skoljka: :bih:
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3362 Re: ETF

Post by hrasno38 »

mk ultra wrote:
hrasno38 wrote:
kurty wrote:Jel ima na forumu elektro inzinjer da radi projekte struje za kuce???
Naravno i da ga moze potpisati?
Pa imas druze u sklopu firmi koje se bave sa tim....

http://dinalsa.ba/ba/elektroinstalacije
Ovi nemaju ni rješenje za mjerenje

https://fmeri.gov.ba/registri/registar- ... jerenjima/

http://fmpu.gov.ba/projektovanje

a ni rješenje za projektovanje

ja imam ovlaštenja sva, ali recimo firma u kojoj radim nema ovlaštenje za projektovanje elektroinstalacija

pa ako napravim projekat, moram otici prijatelju da on ovjeri pod svojom firmom i njihovim ovlaštenjem... radio jedno vrijeme i ne radim više, jer su cijene srozali plus sto investitoru cesto ne odgovara kad mu kazes da nesto tako treba i da će mu vratiti ako na normalnu ovjeru odnese... al eto, ima pametniji uvijek

@kurty koga god nazoves od ovih sto imaju rjesenje napravit ce ti projekat...
imas po sarajevu finih, ali i skupih... ako je samo za neku legalizaciju, to tipske daju većinom, i često nemaju veze sa objektom, al to prihvataju :skoljka: :bih:
Eto super pomogao si covjeku :thumbup:
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#3363 Re: ETF

Post by kurty »

mk ultra wrote:
hrasno38 wrote:
kurty wrote:Jel ima na forumu elektro inzinjer da radi projekte struje za kuce???
Naravno i da ga moze potpisati?
Pa imas druze u sklopu firmi koje se bave sa tim....

http://dinalsa.ba/ba/elektroinstalacije
Ovi nemaju ni rješenje za mjerenje

https://fmeri.gov.ba/registri/registar- ... jerenjima/

http://fmpu.gov.ba/projektovanje

a ni rješenje za projektovanje

ja imam ovlaštenja sva, ali recimo firma u kojoj radim nema ovlaštenje za projektovanje elektroinstalacija

pa ako napravim projekat, moram otici prijatelju da on ovjeri pod svojom firmom i njihovim ovlaštenjem... radio jedno vrijeme i ne radim više, jer su cijene srozali plus sto investitoru cesto ne odgovara kad mu kazes da nesto tako treba i da će mu vratiti ako na normalnu ovjeru odnese... al eto, ima pametniji uvijek

@kurty koga god nazoves od ovih sto imaju rjesenje napravit ce ti projekat...
imas po sarajevu finih, ali i skupih... ako je samo za neku legalizaciju, to tipske daju većinom, i često nemaju veze sa objektom, al to prihvataju :skoljka: :bih:
ma u pitanju je projekat i eventualno opet projekti kuca... legalizacije, i novogradnja...
imam firmu koja ce ovjeriti... imam arhitektu, staticara, masinca, gradjevinca, samo mi fali elektro...
cijene srozane, ali tako je... nekima od "nas" je to usputno samo...
ono sto sam do sada uspio pafatati.. ako je projekat X KM/m2... Arhitektura je 30tak %, statika 30tak % (pod uslovoma da je jedan od ove dvojice odgovorni projektant), struja je 15 tak %, voda i grijanje su 25%... Ako nema grijanja onda struja i voda idu po 20%... s tim da svaki mora sebi naci reviziju/kontrolu...
eh sad cijene idu od 4KM/m2 ma navise, zavisi kako se ko postavi :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3364 Re: ETF

Post by nivla »

pa i treba da se tako postavi, jebiga, zovnes lika sa jedva zavrsenom ikakvom skolom da ti lijepi plocice i radi ti vodu uzme ti hladno ko da projektuje nuklearku uz pausalnu procjenu koliko ti cega treba
a tek magicne cifre kad ti dodje da zamijeni termostat od plinske peci, odvrne 2 sarafa i naplati 30-40 km
da ne govorim o ostalim gradjevinskim radovima i dnevnicama od 100km gdje ti opet ozida zid naopako pa ga niko vise ne izvuce u vinklo,

da ne govorim o tome kako ti ovlasteni sudski tumac samo udari pecat da razumijes sta pise na nekoj izjavi, a apsolutno nista ne prevodi pa uzme 20km po jednoj stranici teksta plus platis troskove ovjere izjave kod notara
al je zato puno inzenjeru elektrotehnike 4km/m2, sto znaci za stan od 100m2 400km
User avatar
mk ultra
Posts: 19139
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3365 Re: ETF

Post by mk ultra »

Ispitivanje el. Instalacija u becu 5€ kvadrat...

A kod nas prolazi poziv i pitanje koliko imas sijalica i uticnica...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3366 Re: ETF

Post by SmokingMan »

Može li mi iko prenijeti svoja iskustva vezana za CCNA.semestre,da li ga vrijedi upisati?
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3367 Re: ETF

Post by nivla »

ako je ona cijena za studente 250, mozes naucitu neke osnove, a da li ces kasnije postati ekspert, to ovisi o tebi, iskreno mislim da ta ccna obuka na etfu predugo traje( trebalo bi to biti dosta brze i intenzivnije) da bi imala nekog velikog efekta
User avatar
SmokingMan
Posts: 18381
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#3368 Re: ETF

Post by SmokingMan »

nivla wrote:ako je ona cijena za studente 250, mozes naucitu neke osnove, a da li ces kasnije postati ekspert, to ovisi o tebi, iskreno mislim da ta ccna obuka na etfu predugo traje( trebalo bi to biti dosta brze i intenzivnije) da bi imala nekog velikog efekta
Ne,kao "ostali",za nas je 500.KM.Meni je bitno da je nastava kvalitetna,samo nisam siguran da li kurs obuhvata prvu knjigu.Imam namjeru svakako da se sam prije polaska na semestar lagano upoznam sa gradivom,a normalno da namjeravam da se dalje usavršavam,jer i tržište rada svakako to zahtjeva.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#3369 Re: ETF

Post by Lalena »

Pozz...

Interesuje me misljenje onih koji su studirali ili trenutno studiraju na ETF-u...
Da li je lakse onim studentima koji su zavrsili elektortehnicku ili neku drugu, mozda masinsku tehnicku skolu, ili onima koji dodju s gimnazijom?
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3370 Re: ETF

Post by nivla »

Lalena wrote:Pozz...

Interesuje me misljenje onih koji su studirali ili trenutno studiraju na ETF-u...
Da li je lakse onim studentima koji su zavrsili elektortehnicku ili neku drugu, mozda masinsku tehnicku skolu, ili onima koji dodju s gimnazijom?
lakse je onim koji su vrijedni i rade, te eventualno imaju individualno bolje predznanje
User avatar
mk ultra
Posts: 19139
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3371 Re: ETF

Post by mk ultra »

Nikakve veze nema kad se prolazi sve iz pocetka

Nekome ce nesto biti malo vise poznato, ali u sustini na visem je nivou sve, barem je meni tako bilo, mogu reci prilicno davno :mrgreen:

Vjezbanje, citanje, ucenje ako zelis, stari rokovi za prolaza :skoljka: :lol:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#3372 Re: ETF

Post by tuzlak1212 »

Lalena wrote:Pozz...

Interesuje me misljenje onih koji su studirali ili trenutno studiraju na ETF-u...
Da li je lakse onim studentima koji su zavrsili elektortehnicku ili neku drugu, mozda masinsku tehnicku skolu, ili onima koji dodju s gimnazijom?
Iz elektrotehnicke znaju odmah sve na laboratoriji spajati i citati seme dok gimnazijalci nr znaju i trebaju da nauce, i elektrotehnicari vec imaju neku logiku razmisljanja oko el. kola i tih zajebancija dok i to gim. moraju da nadodju i stignu. Mislim da je ti jedina krupnija razlika.
I u vecini slucajeva, gimnazijalci imaju mnogo bolju radnu etiku od elektrotehnicara. Tako da su gimnazijalci u principu bolji po pitanju polaganja ispita i zavrsavanja faksa. Al svi moraju sve od nule i nebitna je srednja poprilicno...
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3373 Re: ETF

Post by hrasno38 »

nivla wrote:
Lalena wrote:Pozz...

Interesuje me misljenje onih koji su studirali ili trenutno studiraju na ETF-u...
Da li je lakse onim studentima koji su zavrsili elektortehnicku ili neku drugu, mozda masinsku tehnicku skolu, ili onima koji dodju s gimnazijom?
lakse je onim koji su vrijedni i rade, te eventualno imaju individualno bolje predznanje
CCNA u svakom slucaju nije za one koji nemaju nikakvo predznanje iz mreza i generalno informatike. Prvi semestar je relativno lagan ali svaki sljedeci je sve tezi i tezi. Za studente ETF-a je 50% jesftinije i kosta 250 KM i polaze se prvo prakticni dio pa onda teoretski. Za prvo polaganje moras odgovoriti 70% tacno a ako ponavljas to se dize na 80%. Kartica koju ti daje Cisco akademija je prizanta u cijelom svijetu i ima i te kako svoju snagu i jacinu medjutim moras je obnavljati svake tri godine. Masa polaznika zavrsi sva 4 semestra za CCNA i onda nikada ne poloze finalni test koji nije ni malo naivan. U svakom slucaju imati u dzepu Batchelora i Cisco certifikat je velika stvar a da ne govorim o Masteru sa Ciscom.
User avatar
hrasno38
Posts: 31269
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3374 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Nego cudo niko ne komentira izbor novog dekana Jasmina Velagica :D Jasmin je jedan od najcitiranijih profesora sa fakulteta koji je zavrsio ETF u Sarajevu a magistrirao i doktorirao u Zagrebu. Inace je rodom iz Livna. Nadam se da ce biti susta suprotnost ublehasa Konjicije i da ce maknuti jos veceg ublehasa Aksamovica.
Inace na zapadu nista novo otisla jedna ubleha sa matematike dosla druga. Na IM1 stanje se ne mijenja i od 560 nepolozenih matematika 1 polzilo 15% ili ti sve ukupno 85 studenata sa jednom jedinom desetkom i bez ijedne devetke. Na LAGu nesto malo bolja situacija i od 442 studenta polozilo je citavih 133 ili 30% sto je za ETF strasna prolaznost. I naravno nikom nista! Zato nam univerziteti i fakulteti i jesu pozicinirani u evropksom obrazovnom sistemu na samom dnu i pocet cemo gibiti i ono malo benificija koje nam EU daje u obrazovanju jer nije ni priblizno uradjeno restruktuiranje obrazovnog sistema po mjerilima razvijenih zemalja.
Nema veze bitka u pozadini je davno zapoceta i trebat ce vremena da se neke stvri izvedu na cistac a onda ce mnogi morati posrkat svoje kase svidjale im se ili ne!
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#3375 Re: ETF

Post by nivla »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply