ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3151 Re: ETF

Post by hrasno38 »

hekaton wrote:Ne znam kakvi su ti motivi da upisujes ETF i koji smijer planiras i zasto...medjutim baci ti to malo na papir...kad planiras i gdje da zaradis pare koje ces dati za fax u sljedecih 5 godina. Tad ces imati vec 28...
???? Ne kontam to je nekih do 15-tak hiljada i master ETF-a to moze zaraditi za jednu godinu
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#3152 Re: ETF

Post by hekaton »

hrasno38 wrote:
hekaton wrote:Ne znam kakvi su ti motivi da upisujes ETF i koji smijer planiras i zasto...medjutim baci ti to malo na papir...kad planiras i gdje da zaradis pare koje ces dati za fax u sljedecih 5 godina. Tad ces imati vec 28...
???? Ne kontam to je nekih do 15-tak hiljada i master ETF-a to moze zaraditi za jednu godinu
Pod uslovom da sve ispite polozi u roku...za pet godina je master ETF-a (volio bih vidjeti statistiku koliko je redovno diplomiranih bez kolizija i obnova)...moje iskustvo govori da je pet godina studija u Sarajevu (za studente koji nisu iz sarajeva) puno skuplje od 15tak hiljada maraka...takodjer mi iskustvo govori da vecina mastera energetike i ostalih smijerova koji nisu RI radi prekvalifikaciju ili ide na neke prakse kako bi dobili prvi posao...
Ali hajde svak ima svoje...

Ako planiras upisati RI pa dok studiras i pored faxa se usavrsavati (raditi) za 5 godina ces biti beton strucnjak...za bilo koju drugu opciju bi debelo razmislio.
Mozda grijesim, mozda covjek ima potencijal pa zbog tuzne zivotne price nije upisao ETF posalije srednje...mozda sve ima sredjeno i sad hoce da stavi recku i doda ETF u CV.
Sretno kako god :)
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#3153 Re: ETF

Post by hekaton »

Men_of_Numenor wrote:Želim ga upisati zbog karijere i ljubavi prema toj struci.

A to kako ću pare zaraditi je moja briga. Normalno samo pošteni poslovi dolaze u pitanje.

I godine su samo broj tako da me to ne brine.

Ovo još uvijek nije ništa sigurno, sada se samo još uvijek raspitujem :) .
Oprosti nisam htio da te odgovaram ili dajem negativan komentar.
Puno srece zalim.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#3154 Re: ETF

Post by Men_of_Numenor »

hekaton wrote:
Men_of_Numenor wrote:Želim ga upisati zbog karijere i ljubavi prema toj struci.

A to kako ću pare zaraditi je moja briga. Normalno samo pošteni poslovi dolaze u pitanje.

I godine su samo broj tako da me to ne brine.

Ovo još uvijek nije ništa sigurno, sada se samo još uvijek raspitujem :) .
Oprosti nisam htio da te odgovaram ili dajem negativan komentar.
Puno srece zalim.
Ma ne nisi ti meni dao negativan komentar niti tako trebaš shvatiti moj odgovor.

Postavio sam pitanja i spreman sam pročitati svakakav odgovor na njih :) .
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3155 Re: ETF

Post by hrasno38 »

hekaton wrote:
hrasno38 wrote:
hekaton wrote:Ne znam kakvi su ti motivi da upisujes ETF i koji smijer planiras i zasto...medjutim baci ti to malo na papir...kad planiras i gdje da zaradis pare koje ces dati za fax u sljedecih 5 godina. Tad ces imati vec 28...
???? Ne kontam to je nekih do 15-tak hiljada i master ETF-a to moze zaraditi za jednu godinu
Pod uslovom da sve ispite polozi u roku...za pet godina je master ETF-a (volio bih vidjeti statistiku koliko je redovno diplomiranih bez kolizija i obnova)...moje iskustvo govori da je pet godina studija u Sarajevu (za studente koji nisu iz sarajeva) puno skuplje od 15tak hiljada maraka...takodjer mi iskustvo govori da vecina mastera energetike i ostalih smijerova koji nisu RI radi prekvalifikaciju ili ide na neke prakse kako bi dobili prvi posao...
Ali hajde svak ima svoje...

Ako planiras upisati RI pa dok studiras i pored faxa se usavrsavati (raditi) za 5 godina ces biti beton strucnjak...za bilo koju drugu opciju bi debelo razmislio.
Mozda grijesim, mozda covjek ima potencijal pa zbog tuzne zivotne price nije upisao ETF posalije srednje...mozda sve ima sredjeno i sad hoce da stavi recku i doda ETF u CV.
Sretno kako god :)
Da ali je to i dalje najjeftiniji studij sa 1800 KM i 2500 za master. Kod Ganica je godina 10.000.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#3156 Re: ETF

Post by numizmatic »

2000 je master
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3157 Re: ETF

Post by zanimljiv »

numizmatic wrote:2000 je master
Na masteru imaš gotovo siguran budžet, osim na RI, ali opet i tamo s nekih 8+ možeš računati na to. :thumbup:
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#3158 Re: ETF

Post by Melo15 »

zanimljiv wrote:
numizmatic wrote:2000 je master
Na masteru imaš gotovo siguran budžet, osim na RI, ali opet i tamo s nekih 8+ možeš računati na to. :thumbup:
A na RI imas gotovo siguran posao :D
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3159 Re: ETF

Post by hrasno38 »

numizmatic wrote:2000 je master
sorry u pravu si!
JonjoShelvey7
Posts: 98
Joined: 03/02/2018 01:19

#3160 Re: ETF

Post by JonjoShelvey7 »

....
Last edited by JonjoShelvey7 on 28/02/2022 11:50, edited 1 time in total.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3161 Re: ETF

Post by megaribi1 »

forgempp wrote:Zelim da upisem ETF poslije skole? Savjeti, da li je to dobar izbor?
Iz jedne tek ovako napisane rečenice ne može se dati odgovor. Da li vas interesuje elektronika, energetika, ili programiranje? Da li je mogućnost zapošljavanja važnija od ostalih kriterija? Je li cijena studija presudna? Da li imate više afiniteta prema matematici ili društvenim naukama? Gdje stanujete? Jeste li spremni trpiti i neuspjehe, vjerujući da će uspjeh jednog dana doći? Odgovorite sebi na ova pitanja i zaključak će se pojaviti sam od sebe.

Profesor sam na ETF i smatram da je upis ovog fakulteta bio najbolja odluka u mojih skoro 50 godina života, iako sam kao student imao krizu zbog Matematike 1 da sam bio na ivici odustajanja.
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3162 Re: ETF

Post by hrasno38 »

megaribi1 wrote:
forgempp wrote:Zelim da upisem ETF poslije skole? Savjeti, da li je to dobar izbor?
Iz jedne tek ovako napisane rečenice ne može se dati odgovor. Da li vas interesuje elektronika, energetika, ili programiranje? Da li je mogućnost zapošljavanja važnija od ostalih kriterija? Je li cijena studija presudna? Da li imate više afiniteta prema matematici ili društvenim naukama? Gdje stanujete? Jeste li spremni trpiti i neuspjehe, vjerujući da će uspjeh jednog dana doći? Odgovorite sebi na ova pitanja i zaključak će se pojaviti sam od sebe.

Profesor sam na ETF i smatram da je upis ovog fakulteta bio najbolja odluka u mojih skoro 50 godina života, iako sam kao student imao krizu zbog Matematike 1 da sam bio na ivici odustajanja.
Ma dobro to je bilo standardno....valjda vise nece:) Najvaznija spoznaja za svakog potencijalnog buduceg studenta treba da bude da je sa ETF-a otisao "popularni" Huse Fatkic i da se vise nece pricati "ako prodjes Fatkica zavrsio si prvu godinu"! Doduse vidim da se neki svojski trude da ga nasljede pa vrlo brzo mozda dobijemo novu poskocicu "ako polozis LAG zavrsio si prvu godinu" :D Mladu profesoricu izgleda da je ufatio furset od kada joj je braco sjeo na vazno mjesto pa se slomi da joj prolaznost bude sto manja!!! Ali polako od nedavno se sve prati i biljezi pa ako ne u madatu ovog ministra obrazovanja i dekana onda sigurno u sljedecem ce se poceti primjenjivati i stavka zakona o viskom obrazovanju u kojoj se pominje odgovornost profesora.
U svakom slucaju sve sto je napisao @megaribi1 stoji i tek kada zavrsis vidjet ces koji si jack pot osvojio. Da nije par seronja to bila zaista jedna prava banka sticanja dobrog i kvalitetnog znanja i jos boljaq priprema za poziv koji si odabrao.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#3163 Re: ETF

Post by DaShip »

Ima li ovdje studenata sa banjalučkog ETF-a?
JonjoShelvey7
Posts: 98
Joined: 03/02/2018 01:19

#3164 Re: ETF

Post by JonjoShelvey7 »

.....
Last edited by JonjoShelvey7 on 28/02/2022 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
Sidius
Posts: 135
Joined: 21/12/2017 14:15

#3165 Re: ETF

Post by Sidius »

1. godina ETF-a je mozda najteza od svih tehnickih fakulteta, tako da ces morati puno uciti odmah od pocetka. Vjeruj mi, sto vise vremena posvetis fakultetu na bitnim predmetima, da razumijes materiju, vratice ti se kasnije sigurno.
RI odsjek ti je najbolji sto se tice zaposljenja u BiH... a ako upises automatiku/energetiku, uci njemacki i engleski odmah, jer nema bas puno posla ovdje.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#3166 Re: ETF

Post by ZyzzSar »

Medicina UNSA i ETF UNSA su dva najteža fakulteta u državi
svi ostali su za klasu ispod
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#3167 Re: ETF

Post by nagibSA »

ZyzzSar wrote:Medicina UNSA i ETF UNSA su dva najteža fakulteta u državi
svi ostali su za klasu ispod
I to bas sve na UNSA :izet: :D
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3168 Re: ETF

Post by zanimljiv »

Sidius wrote:1. godina ETF-a je mozda najteza od svih tehnickih fakulteta, tako da ces morati puno uciti odmah od pocetka. Vjeruj mi, sto vise vremena posvetis fakultetu na bitnim predmetima, da razumijes materiju, vratice ti se kasnije sigurno.
RI odsjek ti je najbolji sto se tice zaposljenja u BiH... a ako upises automatiku/energetiku, uci njemacki i engleski odmah, jer nema bas puno posla ovdje.
Ispravka krivog navoda: Što više vremena posvetiš "manje bitnim" predmetima, prije ćeš upisati drugu godinu. :D
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#3169 Re: ETF

Post by ZyzzSar »

nagibSA wrote:
ZyzzSar wrote:Medicina UNSA i ETF UNSA su dva najteža fakulteta u državi
svi ostali su za klasu ispod
I to bas sve na UNSA :izet: :D
da, baš na UNSA
slobodno piši ako te zanima zašto :mrgreen:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3170 Re: ETF

Post by pinkman »

ZyzzSar wrote:
nagibSA wrote:
ZyzzSar wrote:Medicina UNSA i ETF UNSA su dva najteža fakulteta u državi
svi ostali su za klasu ispod
I to bas sve na UNSA :izet: :D
da, baš na UNSA
slobodno piši ako te zanima zašto :mrgreen:
Jača je tuzlanska medicina.
User avatar
Sidius
Posts: 135
Joined: 21/12/2017 14:15

#3171 Re: ETF

Post by Sidius »

a skoro je nemoguce rangirati fakultete po tezini... mozda se moze napraviti top10 u BiH, al bez rasporeda
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3172 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

Fakultete je nemoguće rangirati po težini samo iz perspektive kolega koji su završili ekonomiju, pravo, sociologiju i slične fakultete :evil: :evil:
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#3173 Re: ETF

Post by ZyzzSar »

pinkman wrote: Jača je tuzlanska medicina.
izvini brate, al neko te je debelo slagao :D
ali stoji da je najjaca u BiH poslije sarajevske medicine
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2434
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#3174 Re: ETF

Post by ZyzzSar »

Mišo_Kovač wrote:Fakultete je nemoguće rangirati po težini samo iz perspektive kolega koji su završili ekonomiju, pravo, sociologiju i slične kurčine of kafulteta :evil: :evil:
upravo hahaha
takvi tvrde "svaki fakultet je tezak na svoj nacin, ne mozes reci koji je najtezi" :lol:
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3175 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Pa i u bivsoj drzavi sto se tice BiH isla je prvo medicina pa onda ETF.......sto se tice tehnickoh fakulteta ETF je uvijek bio najtezi ali ne toliko radi kompleksnosti gradiva nego uglavno sto je na tom fakultetu uvijek bilo seronja po kojima je fakultet bio ekstra poznat. prije rata Galic poslije rata Fatkic......bilo je tu jos teskih profesora kao tuc jer generalno niokada ni u bivsoj ni u sadasnjoj drzavi nacin obrazovanja se nije skoro pa nista priblizo zapadnom. Da me pogresno ne shvatite to bi u prevodu znacilo da su na fakultetima profesori tu radi studenata a ne studenti radi profesora. U najvecem broju slucajeva posvecenost tome da se student zaista jednim relaksirajucim pristupom nauci i priblizi materiji nikada nije dostignut osim u zaista rijetkim slucajevima. Uglavno si profesora posmatrao kao "terminatora".
Ovaj sto prica o tuzlanskoj medicini je pravi saljivdzija sto se tice fakultata i usporedbe sa sarajevskom medjutim medicina sa aspekta lijecenja ljudi i tuzlanski centra za srce je na izuzetno visokom nivou i u dosta stvari je pretekao Sarajevo.
Post Reply