ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#3101 Re: ETF

Post by Maystor »

:thumbup:

izvini i ti, nisam te htio uvrijediti
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3102 Re: ETF

Post by prezimenko »

mahalas505 wrote:
prezimenko wrote:U idealnom slucaju i u organiziranoj firmi je tako i programer nema nikakvog kontakta sa klijentom jedino mora SCRUM meetingu prisustvovati da se vidi dokle je dosao a komunikacija je putem dokumentacije.
Ne bi se slozio sa ovim, pogotovo ako Scrum Owner nema tehnicko zaledje. Puno se onda izgubi detalje od klijenta do programera.
Rekoh idealnom, u relanosti je stvar poptuno drugacija. Imao sam slucaj gdje imas tako dobrog business analysta koji je prije radio kao programer a sada radi kao BA i vjeruj mi sve je radjeno bez problema kroz njegovu specifikaciju eventualno par upita njemu o detaljima.
Al ovo je vise izuzetak nego pravilo jer je sa istim klijentom radio vec godinama(10+) i poznavao informacioni sistem vjerovatno i bolje od radnika institucije koji ga koriste i daju zahtjeve.

Kao sto rekoh idalan slucaj al u praksi ne bas.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3103 Re: ETF

Post by johnnykola »

Maystor wrote::thumbup:

izvini i ti, nisam te htio uvrijediti
Kultura i mladi.<3
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#3104 Re: ETF

Post by mirsek »

Saznao sam informaciju da ETF planira da otvori dvogodisnji studij bez silnih matematika za programere. Ovi iz BIT Alijanse kako kazu smatraju da je toliko matematike bilo nepotrebno za sadasnje developere i programere i da je ovo najveci dogadjaj za IT trziste poslije rata.
Last edited by mirsek on 01/11/2017 23:49, edited 1 time in total.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#3105 Re: ETF

Post by Last December »

CIrkus
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2540
Joined: 16/06/2014 20:33

#3106 Re: ETF

Post by Dosadno mii »

IT akademija na aparatima
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3107 Re: ETF

Post by zanimljiv »

mirsek wrote:Saznao sam informaciju da ETF planira da otvori dvogodisnji studij bez silnih matematika za programere. Ovi iz BIT Alijanse kako kazu smatraju da je toliko matematike bilo nepotrebno za sadasnje developere i programere i da je ovo najveci dogadjaj za IT trziste poslije rata.
mirsek wrote:Saznao sam informaciju da ETF planira da otvori dvogodisnji studij bez silnih matematika za programere. Ovi iz BIT Alijanse kako kazu smatraju da je toliko matematike bilo nepotrebno za sadasnje developere i programere i da je ovo najveci dogadjaj za IT trziste poslije rata.
To je jedna stara informacija nažalost, ali i istinita jer je bila predviđena za 2017. godinu u planu razvoja UNSA. Šta očekujete od BIT alijanse, ne zovu ih bez razloga "kancer IT industrije BiH", asocijacija za štancanje code monkeys koja samo može degradirati industriju i napraviti ogroman jaz između toga koliko je plaćen neki takav code monkey I neko ko je završio fakultet (vjerovatno dvostruka razlika čak i u početnoj plati). Struka treba stati u kraj tome dok nije kasno, da ne bismo postali europska Indija u IT svijetu :roll:
PS: Nemam ništa protiv uspješnih firmi u BiH niti njihove asocijacije kada je u pitanju razmjena znanja, ali pravac u kojem situacija sada ide sa pritiscima na upravu ETFa i ovim prijedlogom, sigurno nije ispravan gledano dugoročno.
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#3108 Re: ETF

Post by doc.dr. »

Ode Fatkić, ugasi se tema... Zaključak: Jedino po čemu je etf poznat i o čemu se može diskutirati je Fatkić :evil:
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#3109 Re: ETF

Post by Naslovnica »

doc.dr. wrote:Ode Fatkić, ugasi se tema... Zaključak: Jedino po čemu je etf poznat i o čemu se može diskutirati je Fatkić :evil:
Ode i Vajzović.
Datum i vrijeme komemoracije i sahrane akademika Vajzovića bit će naknadno objavljeni

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine obavještava bosanskohercegovačku javnost da je 3. novembra 2017. godine u Sarajevu preminuo istaknuti matematičar, naučnik i pedagog, redovni član ANUBiH akademik Fikret Vajzović (1928–2017).

Akademik Vajzović rođen je 1928. godine u Konjicu. Filozofski fakultet (grupa Matematika) završio je 1959. godine u Sarajevu. Stepen magistra matematičkih nauka stekao je 1965. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, gdje je iste godine odbranio i doktorsku disertaciju. Odmah poslije diplomiranja, 1959. godine, izabran je za asistenta na Odsjeku za matematiku Filozofskog fakulteta u Sarajevu, odnosno Prirodno-matematičkog fakulteta (od 1960. godine). Od tada, pa do odlaska u penziju (s izuzetkom perioda 1976–1979, kada je kao profesor radio na Mašinskom fakultetu u Mostaru), akademik Fikret Vajzović je angažovan na Prirodnomatematičkom fakultetu u Sarajevu. U zvanje docenta je izabran 1965. godine, vanredni profesor postaje 1972. godine, a redovni profesor 1976. godine.

Godine 1979. dobio je nagradu “Veselin Masleša”, a 1987. godine Dvadesetsedmojulsku nagradu BiH za nauku.

Akademik Vajzović za dopisnog člana ANUBiH izabran je 1991., a za redovnog 1995. godine. Bio je član Odjeljenja prirodnih i matematičkih nauka ANUBiH.

Datum i vrijeme komemoracije i sahrane akademika Vajzovića bit će naknadno objavljeni.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3110 Re: ETF

Post by Kataklinger »

Šta je s Mirzom Batalovićem, zvanim "Joooota" ? Lik je radio šta je htio i kurčio se na sve strane na faksu dok mu je imao ko čuvati leđa (Kemo Sokolija) ...Je li doktorirao i vratio se na ETF? Ako je ikad bio otišao, mada sam načuo da su ga "smirili" nakon što je Kemo preselio. Taj Batalović je toliki kompleks da je asistentima koji veze nemaju s matematikom, vjerovatnoćama, magnetnim poljima itd., pisao na tabli neke bolesne zadatke i ispitivao znaju li uraditi, anravno smješkajući se podmuklo. Ovo je uradio pred očima studenata dok je dežurao na ispitu sa još 2 asistenta sa RI :D
Koliko je jebavao u mozak neke studente to je haos...
Zadaće iz LAG-a su nosile po 5 bodova. Student mu zaboravio donijet na tutorijalu kad je rečeno da se donese i zamolio ga da ode taksijem po zadaću a da mu Mirza dadne minus ako treba, kao stići će do početka drugog časa tutorijala. "Nema potrebe da se sad lomiš oko toga, donesi na ispit." A ispit ubrzo. Student ponio zadaću na ispit a ovaj mu rekao: "Nisam ja tebi ništa rekao, trebao si donijet zadaću na tutorijalu".... :roll:
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3111 Re: ETF

Post by Theta »

Kataklinger wrote:Šta je s Mirzom Batalovićem, zvanim "Joooota" ? Lik je radio šta je htio i kurčio se na sve strane na faksu dok mu je imao ko čuvati leđa (Kemo Sokolija) ...Je li doktorirao i vratio se na ETF? Ako je ikad bio otišao, mada sam načuo da su ga "smirili" nakon što je Kemo preselio. Taj Batalović je toliki kompleks da je asistentima koji veze nemaju s matematikom, vjerovatnoćama, magnetnim poljima itd., pisao na tabli neke bolesne zadatke i ispitivao znaju li uraditi, anravno smješkajući se podmuklo. Ovo je uradio pred očima studenata dok je dežurao na ispitu sa još 2 asistenta sa RI :D
Koliko je jebavao u mozak neke studente to je haos...
Zadaće iz LAG-a su nosile po 5 bodova. Student mu zaboravio donijet na tutorijalu kad je rečeno da se donese i zamolio ga da ode taksijem po zadaću a da mu Mirza dadne minus ako treba, kao stići će do početka drugog časa tutorijala. "Nema potrebe da se sad lomiš oko toga, donesi na ispit." A ispit ubrzo. Student ponio zadaću na ispit a ovaj mu rekao: "Nisam ja tebi ništa rekao, trebao si donijet zadaću na tutorijalu".... :roll:
Ono što je Batalović na prvoj godini, i na višim godinama su dva različita svijeta, barem otkad je doktorirao, druga osoba. Ne znam šta je bilo, ali jednostavno je razlika nebo i zemlja.
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3112 Re: ETF

Post by zanimljiv »

Kataklinger wrote:Šta je s Mirzom Batalovićem, zvanim "Joooota" ? Lik je radio šta je htio i kurčio se na sve strane na faksu dok mu je imao ko čuvati leđa (Kemo Sokolija) ...Je li doktorirao i vratio se na ETF? Ako je ikad bio otišao, mada sam načuo da su ga "smirili" nakon što je Kemo preselio. Taj Batalović je toliki kompleks da je asistentima koji veze nemaju s matematikom, vjerovatnoćama, magnetnim poljima itd., pisao na tabli neke bolesne zadatke i ispitivao znaju li uraditi, anravno smješkajući se podmuklo. Ovo je uradio pred očima studenata dok je dežurao na ispitu sa još 2 asistenta sa RI :D
Koliko je jebavao u mozak neke studente to je haos...
Zadaće iz LAG-a su nosile po 5 bodova. Student mu zaboravio donijet na tutorijalu kad je rečeno da se donese i zamolio ga da ode taksijem po zadaću a da mu Mirza dadne minus ako treba, kao stići će do početka drugog časa tutorijala. "Nema potrebe da se sad lomiš oko toga, donesi na ispit." A ispit ubrzo. Student ponio zadaću na ispit a ovaj mu rekao: "Nisam ja tebi ništa rekao, trebao si donijet zadaću na tutorijalu".... :roll:
Davno su bila ta vremena, on je koliko znam prošle godine otišao sa LAG-a, a ujedno i prve godine, kad je i doktorirao (kako on kaže zbog svakakvih aktivnosti na predmetu i neslaganja u ansamblu), privatno je jako dobra osoba, a i kao asistent na višim godinama nije toliko omražen među EEovcima. Kao što u postu iznad piše, totalno drugi čovjek
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#3113 Re: ETF

Post by Daryl Dixon »

pozdrav, treba mi par informacija o smjeru telekomunikacije..
pitam za nekoga meni bliskog.. kakav je smjer, je li težak? kakvi su predmeti, profesori?
koji je koncept polaganja ispita? parcijale, kakvi su testovi, zaokruživanje, eseji? ima li šta praktično da se radi?
može li se šta naučiti? ako može neko da mi da par informacija.. da li su ovo aktuelni predmeti na ovom smjeru?
http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=179
hvala
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3114 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

Zar ljudi još uvijek upisuju telekomunikacije ? :D taj smjer je već godinama grobaru na lopati :evil:
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3115 Re: ETF

Post by Theta »

Mišo_Kovač wrote:Zar ljudi još uvijek upisuju telekomunikacije ? :D taj smjer je već godinama grobaru na lopati :evil:
Ko uđe u Telekom dobar je :lol:
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#3116 Re: ETF

Post by Daryl Dixon »

ne znam, vi meni recite :)
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3117 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

Pa eto, govorim ti, ne treba upisivati TK :P
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#3118 Re: ETF

Post by Daryl Dixon »

argumentovano nema šta :D :P

zar je toliko loš smjer telekomunikacije?
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3119 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

Pa ne znam šta da ti argumentiram, nema posla u struci za veliku vecinu raje koja zavrsi. Ako znas da ces upast u Telecom, kao sto neko gore napisa, samo naprijed. Od raje što ja znam, njih tridesetak, uglavnom ljudi rade ili kao prodajni inzenjeri ili kao programeri. Nešto je otišlo vani, na phd, svega par radi u struci ovdje...
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#3120 Re: ETF

Post by Daryl Dixon »

Mišo_Kovač wrote:Pa ne znam šta da ti argumentiram, nema posla u struci za veliku vecinu raje koja zavrsi. Ako znas da ces upast u Telecom, kao sto neko gore napisa, samo naprijed. Od raje što ja znam, njih tridesetak, uglavnom ljudi rade ili kao prodajni inzenjeri ili kao programeri. Nešto je otišlo vani, na phd, svega par radi u struci ovdje...
hvala :thumbup:
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#3121 Re: ETF

Post by Melo15 »

Nisam TK, ali po prici blizih kolega rekao bih da ce se taj neko dobrooo namuciti a pri tom nit ce imati sansu za posao u struci(kako rekose, BHT jedina nada, a tu upadas ili ako si bas top student ili ako imas stelu) nit ce ga pripremiti za posao u struci ili van struke, a naradit ce se i projekata i seminarskih za 2 zivota...I onda ti jos na masteru ubace da UCIS Javu, koju si realno trebao uciti bar godinu dvije ranije a onda na masteru fino da uklopis to kao jednu cjelinu neku...Zamisli kako se osjecaju studenti koji su pobjegli od programiranja s RI-a kad ih na 5. godini doceka Java, par mjeseci prije zavrsavanja fakulteta...A neki ne znaju ni sta je varijabla..
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#3122 Re: ETF

Post by bosnianidiot »

Tako nekako, nazalost.
Ja sam jedan od 5% slucajeva koji je spletom sretnih okolnosti upao u privatnu firmu, skupio znanja i iskustva i ispalio se vani, gdje se itekako traze sve stvari koje ucis na TK, a koje raja kod nas kaze da ti "nece nikad trebati".
Objektivno, nije problem Java, jer se ne trazi neki izuzetno visok nivo, cisto osnovno poznavanje pojmova i programerske logike, pri cemu vecinom koristis gotov kod koji modificiras, kao recimo za simulaciju routing algoritama, ili konfigurisanje Asteriska i sl. Ima tu predmeta koji forsiraju i malo embedded programiranja, ali uvijek je 80% problema znati gradivo, a 20% poznavati programiranje.
Takodjer, na masteru ima nekoliko predmeta koji su tu samo da popune broj ECTS-a, ali takvih slucajeva ima na svakom smjeru.
Nazalost najveci problem TK smjera je sto se skoluju inzinjeri za industriju koja kod nas ne postoji, ili gotovo da ne postoji. A i ono sto postoji, su vecinom poslovi za koje se trazi nekoliko godina iskustva u struci. A kako doci do iskustva? :D
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#3123 Re: ETF

Post by mirsek »

Mišo_Kovač wrote:Pa ne znam šta da ti argumentiram, nema posla u struci za veliku vecinu raje koja zavrsi. Ako znas da ces upast u Telecom, kao sto neko gore napisa, samo naprijed. Od raje što ja znam, njih tridesetak, uglavnom ljudi rade ili kao prodajni inzenjeri ili kao programeri. Nešto je otišlo vani, na phd, svega par radi u struci ovdje...
Znam ih par sto rade u Energoinvestu, prave one centrale po svijetu.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3124 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

mirsek wrote:
Mišo_Kovač wrote:Pa ne znam šta da ti argumentiram, nema posla u struci za veliku vecinu raje koja zavrsi. Ako znas da ces upast u Telecom, kao sto neko gore napisa, samo naprijed. Od raje što ja znam, njih tridesetak, uglavnom ljudi rade ili kao prodajni inzenjeri ili kao programeri. Nešto je otišlo vani, na phd, svega par radi u struci ovdje...
Znam ih par sto rade u Energoinvestu, prave one centrale po svijetu.
Istina ima ih koji rade na SCADA sistemima, al ti su posebna sorta :P Nemoj da mu oni budu uzor u bilo čemu :P
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3125 Re: ETF

Post by Theta »

Kakva prolaznost kod Batalovića :bih:
Post Reply