ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3076 Re: ETF

Post by johnnykola »

prezimenko wrote: Da al opet Oruc te ucio(pokusavao na njegov nacin) stvarima koji trebaju za Business Analysta / Project managera odnosno stvari uskog profila kojima se developer ne treba baviti ako nece - uzak profil.
Znam dosta firmi gdje dobijes jako detaljnu specifikaciju odnosno gdje ti je skoro pa napisan algoritam od strane business analysta a ti ga samo prebacis u odgovarajuci programski jezik. U idealnom slucaju i u organiziranoj firmi je tako i programer nema nikakvog kontakta sa klijentom jedino mora SCRUM meetingu prisustvovati da se vidi dokle je dosao a komunikacija je putem dokumentacije.
Ps. navedena firma opste nije velika na projektu imaju 2 business analysta i 3 programera pa skontajte. Software je poslovni sa kompleksom domenom - finansije. I niej izrod firma jako uspjesno posluje i sa tim timom nikad nije bilo problema.
Pa dobro, šta hoćemo sad? Uzak profil ili širok.
Fakultet, per se, se ne bi trebao baviti edukovanjem uskih profila = fah idiota.
Direktan dokaz je Bolonja koja je uništila, mogu to napisati, ekonomiju na našim prostorima.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3077 Re: ETF

Post by prezimenko »

johnnykola wrote:
prezimenko wrote: Da al opet Oruc te ucio(pokusavao na njegov nacin) stvarima koji trebaju za Business Analysta / Project managera odnosno stvari uskog profila kojima se developer ne treba baviti ako nece - uzak profil.
Znam dosta firmi gdje dobijes jako detaljnu specifikaciju odnosno gdje ti je skoro pa napisan algoritam od strane business analysta a ti ga samo prebacis u odgovarajuci programski jezik. U idealnom slucaju i u organiziranoj firmi je tako i programer nema nikakvog kontakta sa klijentom jedino mora SCRUM meetingu prisustvovati da se vidi dokle je dosao a komunikacija je putem dokumentacije.
Ps. navedena firma opste nije velika na projektu imaju 2 business analysta i 3 programera pa skontajte. Software je poslovni sa kompleksom domenom - finansije. I niej izrod firma jako uspjesno posluje i sa tim timom nikad nije bilo problema.
Pa dobro, šta hoćemo sad? Uzak profil ili širok.
Fakultet, per se, se ne bi trebao baviti edukovanjem uskih profila = fah idiota.
Direktan dokaz je Bolonja koja je uništila, mogu to napisati, ekonomiju na našim prostorima.
Ma nisu fah idioti nego su jednostavno ljudi "uze" specijalizacije i to je iz amerike doslo a imas naravno i vjestine koji mogu biti i pjevanje ako treba.
Ako pogledas poslove u privredi biti ce ti jasno, imamo mi srecu sto nismo na globalnom trzistu inace nasi studenti opste ne bi bili konkuirentni. Sada ces reci pa raja masovno odlazi vani raditi... da odlazi nakon 3-5 godina iskustva u software firmama ili u neke njemacke firme koje ocajno primaju svakoga ko se ikako bavio programiranjem jer ne mogu platiti svabu.

Ne mislim da je bolonja ista unistila, na ETF-u konkretno je dosta popravila stanje, ne toliko radi bolonjskog procesa vec jer su ocistili neke stvari. Ako konkretno "bolonju" pogledas vidjeti ces da te oni ninasta ne tjeraju sem da definiras jasne ciljeve sta obrazujes a ne da pravis allaroundera koji na kraju nista ne zna i naravno da definises ECTS kredit jer u bolonji je sve oko mobilnosti da ljudi sa jednog faxa mogu preci na drugi fax. Ako je nas program i sistem bolji od svih ostalih univerziteta u europi koji su to primijenili onda ok samo ne vidim bas rezultate naseg kadra. Mi imamo ljude sa potencijalom koji vani puno ostvare ali da im je obrazovanje presudno za to definitivno ne.

Svi pricaju o bolonji, skoro 10 godina nakon sto se boze me savucaj kako uvela na UNSA, a ne znaju ni sta je to odnosno nisu procitali. Profesori pricaju gluposti sta je bolonja jer sve sto oni misle da je lose i ne poklapa se sa njihovim misljenjem oni proglase "to je bolonja" mi smo to prije(u komunizmu) bolje radili.

Iskreno nakon ETF smijera RI ne znas ni software inzenjering ni matematiku ni elektroniku ni testiranje ni vjestacku inteligenciju ma ama bas nista ne naucis kako treba jer je sve nabacano i ne mozes se profilirati i da hoces. Ako na FER-u izaberes brckuris predmeta kao sto te sada na RI tjeraju ko ti je kriv al si sam izabrao. Problem je sto te na ETF-u tjeraju da to uradis ali ne iz razloga jer oni misle da je to najbolje za tebe vec iz razloga jer je njima mrsko ista mijenjati. Da znas kako je program za master za RI sastavljen sigurno ga ne bi branio.

Ovo se sve na master odnosi.

Da te pitam jel mislis da su AiE / EE / RI / TK studenti fah idioti u odnosu na stare inzenjere koji su bili prije nego sto su se ti odsijeci stvorili jer su oni znali pomalo o svemu?

IEEE je jasno razdvojio oblasti u struci i koji su profili inzenjera. Struka se stalno razvija ne bi me cudilo da ce u buducnosti biti poseban fakutlet samo za vjestacki inteligenciju mada se vjerovatno nece tako zvati.

Znas li da su TK i RI nastali negdje tik prije rata konretno RI je bio smijesno mal odsjek koji je izrastao iz AiE. I sam dio AiE kao takve ima vise slicnosti sa RI nego sa elektronikom. Bilo je dosta price da bi se sa RI i AiE izdvojio poseban program koji bi bio mjesavina.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3078 Re: ETF

Post by johnnykola »

No, dobro, sve se mijenja. I pisao sam već, faks je odraz društva i zato je to tako sad sa studentima koji završe. Kapitalizam će u pet godina sve to promijeniti, vjerujem.

Nisi mi odgovrio za onaj dio o starosti, a evo i u posljednjem postu ideš s drvljem i kamenjem na stare profesore.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3079 Re: ETF

Post by prezimenko »

johnnykola wrote:No, dobro, sve se mijenja. I pisao sam već, faks je odraz društva i zato je to tako sad sa studentima koji završe. Kapitalizam će u pet godina sve to promijeniti, vjerujem.

Nisi mi odgovrio za onaj dio o starosti, a evo i u posljednjem postu ideš s drvljem i kamenjem na stare profesore.
Nemam ja nista protiv starih profesora dapače steta sto ih nema vise is stare garde jer su ljudi znali drzati nivo predmeta sto kvalitetom sto tezinom. Nazalost rat je prekinuo "cjelozivotno ucenje" vecine njih i izbacio ih iz svih tokova. Sad kazete to je fundamentalno nema se tu sta mijenjati.
Upratite malo prof. Fatkica mogao bi covjek biti primjer svima po tom pitanju, aktivno prati oblast i ucestuvje mada on nema puno dodira sa struncim predmetima da bi od toga studenti mogli profitirati ali vjerujem da bi mogao pomoci AiE/TK i CS phd studentima.

Jednostavno treba nekoliko generacija da se fakultet izgradi kadrovski a kod nas je to prekinuto u ratu i jos se nismo od toga oporavili.
Na ETF-u ide svakako nabolje i neprimaju se ljudi preko stele bar ne na RI koliko sam upratio.
To ce sigurno za par godina na dobro izaci a vec je puno puno bolje po mom misljenju.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3080 Re: ETF

Post by johnnykola »

Hajde, da neko i optimistično gleda na stvari.
User avatar
hrasno38
Posts: 31428
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3081 Re: ETF

Post by hrasno38 »

johnnykola wrote:
prezimenko wrote: Da al opet Oruc te ucio(pokusavao na njegov nacin) stvarima koji trebaju za Business Analysta / Project managera odnosno stvari uskog profila kojima se developer ne treba baviti ako nece - uzak profil.
Znam dosta firmi gdje dobijes jako detaljnu specifikaciju odnosno gdje ti je skoro pa napisan algoritam od strane business analysta a ti ga samo prebacis u odgovarajuci programski jezik. U idealnom slucaju i u organiziranoj firmi je tako i programer nema nikakvog kontakta sa klijentom jedino mora SCRUM meetingu prisustvovati da se vidi dokle je dosao a komunikacija je putem dokumentacije.
Ps. navedena firma opste nije velika na projektu imaju 2 business analysta i 3 programera pa skontajte. Software je poslovni sa kompleksom domenom - finansije. I niej izrod firma jako uspjesno posluje i sa tim timom nikad nije bilo problema.
Pa dobro, šta hoćemo sad? Uzak profil ili širok.
Fakultet, per se, se ne bi trebao baviti edukovanjem uskih profila = fah idiota.
Direktan dokaz je Bolonja koja je uništila, mogu to napisati, ekonomiju na našim prostorima.
He niej Bolonja unistila nas nego su nasi strucnjaci unisitli Bolonju! kako nije unistila u ostatku svijeta? Normalno da nije kad cu se opet vratiti na fundamentalnu stvar a to je da na zapadu je profesor covjek koji uci ljude a kod nas koji obara ljude. Nista Bolonja nije unistila nego nasa struka nije sposobna da izmese Bolonju onako kako treba i onako kako je napisana!
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3082 Re: ETF

Post by johnnykola »

Kad je čovjek normalan:
"Tražimo inženjere, od 250 ljudi koje imamo, 110 ih je u razvoju. Jedan čovjek je došao u firmu električnim biciklom koji je sam napravio - odmah sam ga zaposlio", kaže Rimac.

Kad zapošljava, za većinu kandidata ne gleda obrazovanje ili iskustvo. "Niko nije radio s baterijama. Nama trebaju inženjeri entuzijasti koji znaju osnove, a ostalo će naučiti kroz projekte", kaže Rimac.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/mat ... /171029104

Film na TV-u
User avatar
mk ultra
Posts: 19473
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3083 Re: ETF

Post by mk ultra »

johnnykola wrote:Kad je čovjek normalan:
"Tražimo inženjere, od 250 ljudi koje imamo, 110 ih je u razvoju. Jedan čovjek je došao u firmu električnim biciklom koji je sam napravio - odmah sam ga zaposlio", kaže Rimac.

Kad zapošljava, za većinu kandidata ne gleda obrazovanje ili iskustvo. "Niko nije radio s baterijama. Nama trebaju inženjeri entuzijasti koji znaju osnove, a ostalo će naučiti kroz projekte", kaže Rimac.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/mat ... /171029104

Film na TV-u
ja koliko znam, nije baš poželjan poslodavac
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3084 Re: ETF

Post by johnnykola »

mk ultra wrote:
johnnykola wrote:Kad je čovjek normalan:
"Tražimo inženjere, od 250 ljudi koje imamo, 110 ih je u razvoju. Jedan čovjek je došao u firmu električnim biciklom koji je sam napravio - odmah sam ga zaposlio", kaže Rimac.

Kad zapošljava, za većinu kandidata ne gleda obrazovanje ili iskustvo. "Niko nije radio s baterijama. Nama trebaju inženjeri entuzijasti koji znaju osnove, a ostalo će naučiti kroz projekte", kaže Rimac.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/mat ... /171029104

Film na TV-u
ja koliko znam, nije baš poželjan poslodavac
Ono što si čuo, zbog kojeg razloga?
User avatar
mk ultra
Posts: 19473
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3085 Re: ETF

Post by mk ultra »

pa jel tebi ozbiljna firma koja prima dječurliju da radi? :mrgreen:

a jedan kolega je radio i dobio nagli otkaz.....

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/mat ... 33467.html
bilo je frke radi ovoga
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#3086 Re: ETF

Post by Maystor »

prezimenko wrote:
johnnykola wrote:No, dobro, sve se mijenja. I pisao sam već, faks je odraz društva i zato je to tako sad sa studentima koji završe. Kapitalizam će u pet godina sve to promijeniti, vjerujem.

Nisi mi odgovrio za onaj dio o starosti, a evo i u posljednjem postu ideš s drvljem i kamenjem na stare profesore.
Nemam ja nista protiv starih profesora dapače steta sto ih nema vise is stare garde jer su ljudi znali drzati nivo predmeta sto kvalitetom sto tezinom. Nazalost rat je prekinuo "cjelozivotno ucenje" vecine njih i izbacio ih iz svih tokova. Sad kazete to je fundamentalno nema se tu sta mijenjati.
Upratite malo prof. Fatkica mogao bi covjek biti primjer svima po tom pitanju, aktivno prati oblast i ucestuvje mada on nema puno dodira sa struncim predmetima da bi od toga studenti mogli profitirati ali vjerujem da bi mogao pomoci AiE/TK i CS phd studentima.

Jednostavno treba nekoliko generacija da se fakultet izgradi kadrovski a kod nas je to prekinuto u ratu i jos se nismo od toga oporavili.
Na ETF-u ide svakako nabolje i neprimaju se ljudi preko stele bar ne na RI koliko sam upratio.
To ce sigurno za par godina na dobro izaci a vec je puno puno bolje po mom misljenju.
Bila je inicijativa prije nekoliko godina da se nekim austrijskim kreditom od 10 miliona KM opreme ETF i Mašinstvo (po 5 miliona svakom), ali nije došlo do realizacije. Zamislite kako bi danas izgledali ETF i MF da je ta oprema stigla.
ETF je postao beskućnik u ratu (oteta im zgrada u Lukavici), pratilo ih je dosta problema. Pozitivna stvar je da ima dobrog kadra, i starijih i mlađih profesora (i asistenata), ali ETF nekako luta, čini mi se bez jasne vizije u kojem pravcu trebaju ići. Novi zakon o visokom obrazovanju je izuzetno štetan po razvoj univerziteta, a naročito tehničkih fakulteta. Budući da na temi dominiraju "travničani", ovo neću elaborirati, samo ću reći da sam pesimista po pitanju budućnosti ETF (ako ga posmatramo sa stanovišta nekakvog elitnog fakulteta u području tehničkih nauka, barem lokalno).
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3087 Re: ETF

Post by johnnykola »

mk ultra wrote:pa jel tebi ozbiljna firma koja prima dječurliju da radi? :mrgreen:

a jedan kolega je radio i dobio nagli otkaz.....

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/mat ... 33467.html
bilo je frke radi ovoga
Jedan slučaj od stotina uposlenih.
User avatar
mk ultra
Posts: 19473
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3088 Re: ETF

Post by mk ultra »

Ne znam gdje radis i sta radis, al meni je pun k***c tih nazovi firmi
Radio prvo u jednoj, pa u drugoj pa trebao u trecu ali tad sam hvala bogu dobio i normalniju opciju


Firma u kojoj si zamjenjiv ko guma od auta ne treba nikome
Stalni "pripravnici", ljudi na probnom radu i gdje najvise posla ima HR sluzba? To normalno? On napravio el biciklo, i evo ti posao... u ansysu malo da modelira?

Ljudi sa iskustvom su skupi i trebaju da su skupi... i ne moze neko ko je tek dosao time da se bavi da bude jednak sa nekim ko radi cijeli svoj zivot
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3089 Re: ETF

Post by johnnykola »

mk ultra wrote:Ne znam gdje radis i sta radis, al meni je pun k***c tih nazovi firmi
Radio prvo u jednoj, pa u drugoj pa trebao u trecu ali tad sam hvala bogu dobio i normalniju opciju


Firma u kojoj si zamjenjiv ko guma od auta ne treba nikome
Stalni "pripravnici", ljudi na probnom radu i gdje najvise posla ima HR sluzba? To normalno? On napravio el biciklo, i evo ti posao... u ansysu malo da modelira?

Ljudi sa iskustvom su skupi i trebaju da su skupi... i ne moze neko ko je tek dosao time da se bavi da bude jednak sa nekim ko radi cijeli svoj zivot
Sve super, a misliš da bi čovjek sad vrijedio pol milijarde da se bavi samo i jedino HR-om?
User avatar
mk ultra
Posts: 19473
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3090 Re: ETF

Post by mk ultra »

johnnykola wrote:
Sve super, a misliš da bi čovjek sad vrijedio pol milijarde da se bavi samo i jedino HR-om?
Provjeri ti to malo :run:
Otac mu kriminalac, hapsen i sudjen po SRB i HR, Rimac automobili nemaju uopce jasno definiran broj prodanih vozila... plata tih ultra mega giga inzinjera 4-7000kn? (Zvanicni finansijski podatak u HR)
Zive od EU fondova, promocija, i ostalog... prodaje nemaju, novac koji imaju sumnjiv maksimalno

Neka hvala
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3091 Re: ETF

Post by johnnykola »

Uglavnom, Rimac je ološ i ološu je došla ekipa iz Top gira (ili njegove izvedenice) snimati emisiju.
User avatar
mk ultra
Posts: 19473
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3092 Re: ETF

Post by mk ultra »

johnnykola wrote:Uglavnom, Rimac je ološ i ološu je došla ekipa iz Top gira (ili njegove izvedenice) snimati emisiju.
I prevent je ogromna firma pa ja za vece olose nisam radio
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3093 Re: ETF

Post by johnnykola »

Dobro, zaključili smo da je Rimac ološ. Najs.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#3094 Re: ETF

Post by numizmatic »

Nije to rekao za Rimac nego za Prevent. I uostalom, i da jeste nije daleko :D . I Hrvati će ti isto reći.

Ne pravi uopšte ništa originalno. Sve dijelove uzima gotove i sklapaju. OEM retaileri u suštini. Što je OK, posao ko posao, ali se ne slaže baš sa imidžom firme.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3095 Re: ETF

Post by johnnykola »

Realno, čovjek je bijednik. Radi osamnaest sati dnevno. Teški haklamaš.
User avatar
mk ultra
Posts: 19473
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3096 Re: ETF

Post by mk ultra »

Odosmo daleko...

Opet ti kazem, po tvojoj prici vidim da nemas iskustva sa slicnim
Nemas iskustvo da ti neko u petak u 16:35 javi da radis u subotu (moja druga firma, ratni profiter koji na sred sastanka direktoru pred svima jebe mater), ili da radis na nekim "projektima" za koje znas da nema nista od toga, ili da dobijes nesto o cemu blage veze nemas i ko fol radis i napravis nesto, i na kraju to niko i ne pogleda... Rimac ti je to... velika fluktuacija radnika = ubleha! Iskusio, vidio, probao

Samo mi reci gdje radis... avanturisticki duh splasne za mjesec jebade :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#3097 Re: ETF

Post by nivla »

Maystor wrote: Bila je inicijativa prije nekoliko godina da se nekim austrijskim kreditom od 10 miliona KM opreme ETF i Mašinstvo (po 5 miliona svakom), ali nije došlo do realizacije. Zamislite kako bi danas izgledali ETF i MF da je ta oprema stigla.
ETF je postao beskućnik u ratu (oteta im zgrada u Lukavici), pratilo ih je dosta problema. Pozitivna stvar je da ima dobrog kadra, i starijih i mlađih profesora (i asistenata), ali ETF nekako luta, čini mi se bez jasne vizije u kojem pravcu trebaju ići. Novi zakon o visokom obrazovanju je izuzetno štetan po razvoj univerziteta, a naročito tehničkih fakulteta. Budući da na temi dominiraju "travničani", ovo neću elaborirati, samo ću reći da sam pesimista po pitanju budućnosti ETF (ako ga posmatramo sa stanovišta nekakvog elitnog fakulteta u području tehničkih nauka, barem lokalno).
Za ovim kreditom koji spominjes moze samo zaliti budala to su bili jako nepovoljni krediti koji su imali grace periode a otplatu je garantovala vlada ks kao sto danas garantuje za gras. Jedina sreca za fakultete je sto su odbili da ucestvuju u tom kriminalu. Uslovi su bili tipa da moras vecinu uzeti iskljucivo od austrijskih dobavljaca koji su za 4gb ddr3 ecc memorije trazili 1800 eura. Za ploce koje su kostale 100usd trazili su po 2000eura. Jebem ja onog ko za ovim zali. Realan odnos je da si za tih 5 miliona preko austrijske “pomoci” mogao kupiti tehniku koja je vrijedila mozda 150000-200000 eur maksimalno.
Stvarno je zalosno kad ocito neupuceni pocnu pisati o stvarima za koje su culi ali o kojim ne znaju zapravo nista.
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#3098 Re: ETF

Post by Maystor »

nivla wrote:
Maystor wrote: Bila je inicijativa prije nekoliko godina da se nekim austrijskim kreditom od 10 miliona KM opreme ETF i Mašinstvo (po 5 miliona svakom), ali nije došlo do realizacije. Zamislite kako bi danas izgledali ETF i MF da je ta oprema stigla.
ETF je postao beskućnik u ratu (oteta im zgrada u Lukavici), pratilo ih je dosta problema. Pozitivna stvar je da ima dobrog kadra, i starijih i mlađih profesora (i asistenata), ali ETF nekako luta, čini mi se bez jasne vizije u kojem pravcu trebaju ići. Novi zakon o visokom obrazovanju je izuzetno štetan po razvoj univerziteta, a naročito tehničkih fakulteta. Budući da na temi dominiraju "travničani", ovo neću elaborirati, samo ću reći da sam pesimista po pitanju budućnosti ETF (ako ga posmatramo sa stanovišta nekakvog elitnog fakulteta u području tehničkih nauka, barem lokalno).
Za ovim kreditom koji spominjes moze samo zaliti budala to su bili jako nepovoljni krediti koji su imali grace periode a otplatu je garantovala vlada ks kao sto danas garantuje za gras. Jedina sreca za fakultete je sto su odbili da ucestvuju u tom kriminalu. Uslovi su bili tipa da moras vecinu uzeti iskljucivo od austrijskih dobavljaca koji su za 4gb ddr3 ecc memorije trazili 1800 eura. Za ploce koje su kostale 100usd trazili su po 2000eura. Jebem ja onog ko za ovim zali. Realan odnos je da si za tih 5 miliona preko austrijske “pomoci” mogao kupiti tehniku koja je vrijedila mozda 150000-200000 eur maksimalno.
Stvarno je zalosno kad ocito neupuceni pocnu pisati o stvarima za koje su culi ali o kojim ne znaju zapravo nista.
Materi svojoj se tako obraćaj :run:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3099 Re: ETF

Post by mahalas505 »

prezimenko wrote:U idealnom slucaju i u organiziranoj firmi je tako i programer nema nikakvog kontakta sa klijentom jedino mora SCRUM meetingu prisustvovati da se vidi dokle je dosao a komunikacija je putem dokumentacije.
Ne bi se slozio sa ovim, pogotovo ako Scrum Owner nema tehnicko zaledje. Puno se onda izgubi detalje od klijenta do programera.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#3100 Re: ETF

Post by nivla »

Maystor wrote:
nivla wrote:
Maystor wrote: Bila je inicijativa prije nekoliko godina da se nekim austrijskim kreditom od 10 miliona KM opreme ETF i Mašinstvo (po 5 miliona svakom), ali nije došlo do realizacije. Zamislite kako bi danas izgledali ETF i MF da je ta oprema stigla.
ETF je postao beskućnik u ratu (oteta im zgrada u Lukavici), pratilo ih je dosta problema. Pozitivna stvar je da ima dobrog kadra, i starijih i mlađih profesora (i asistenata), ali ETF nekako luta, čini mi se bez jasne vizije u kojem pravcu trebaju ići. Novi zakon o visokom obrazovanju je izuzetno štetan po razvoj univerziteta, a naročito tehničkih fakulteta. Budući da na temi dominiraju "travničani", ovo neću elaborirati, samo ću reći da sam pesimista po pitanju budućnosti ETF (ako ga posmatramo sa stanovišta nekakvog elitnog fakulteta u području tehničkih nauka, barem lokalno).
Za ovim kreditom koji spominjes moze samo zaliti budala to su bili jako nepovoljni krediti koji su imali grace periode a otplatu je garantovala vlada ks kao sto danas garantuje za gras. Jedina sreca za fakultete je sto su odbili da ucestvuju u tom kriminalu. Uslovi su bili tipa da moras vecinu uzeti iskljucivo od austrijskih dobavljaca koji su za 4gb ddr3 ecc memorije trazili 1800 eura. Za ploce koje su kostale 100usd trazili su po 2000eura. Jebem ja onog ko za ovim zali. Realan odnos je da si za tih 5 miliona preko austrijske “pomoci” mogao kupiti tehniku koja je vrijedila mozda 150000-200000 eur maksimalno.
Stvarno je zalosno kad ocito neupuceni pocnu pisati o stvarima za koje su culi ali o kojim ne znaju zapravo nista.
Materi svojoj se tako obraćaj :run:
ovo sam napisao vise generalno nego sto sam mislio konkretno na tebe, izvini ako si se pronasao u ovim dijelovima koje si oznacio crvenom bojom
Post Reply