ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3026 Re: ETF

Post by zanimljiv »

pinkman wrote:
zanimljiv wrote:Ma dobro, taj syllabus je nabacan (http://www.etf.unsa.ba/fileadmin/Nastav ... _ASIIN.pdf), većinom kad se radila akreditacija od njemačkog ASIINa, nisu svi profesori detaljno to ažurirali. :-)
Ono što je bitnije jeste courseware tj. c2 i trenutno stanje na predmetu gdje se najnormalnije rade HTML5 i PHP7. Što se iOS Developmenta tiče, to je još rijetko na bh. tržištu, a cilj općenitog smjera Računarstva i informatike nije produkcija developera koji će outsourceati ili freelanceati.
Osim toga, velika je sramota među rajom koristiti iPhone, pa ćeš zaista rijetko na ETFu naći nekoga (muškog pola :D) da koristi Appleove uređaje, to više priliči privatnim univerzitetima (bez ikakvih insinuacija i uvreda, Java i iOS su baza većini takvih fakulteta, dok se na javnim više koriste C-based jezici i Android). Da li je to dobra praksa možemo raspravljati, ali činjenica je da se jako brzo pokupe Xamarin i Swift o kojim sam pričao uz average ETF skillset.
Sto je bogati sramota koristiti Apple uredjaje na ETF-u? Pa to svi u naprednom svijetu koriste.

Vec sam rekao da su bitni predmeti gdje se izucavaju algoritmi, strukture podataka i sl., da se tehnologija brzo nauci kad imas razvijen nacin razmisljanja, ali svakako smatram da treba izaci sa svjezim znanjem.

Ne svidja mi se sto je fakultet 3 godine. Trebalo bi biti 4. Mozda bi bolje bilo da prve tri godine bude sticanje baznog znanja, a cetvrta da ima veci fokus na tehnologije, sa recimo usmjerenjima. Nije mi jasan dio gdje kazes da se na javnim vise koriste C-based jezici i Android, a prije toga kazes da je Java na privatnim fakultetima...
Ne kažem šta jeste, a šta nije ispravno. Ova posljednja rečenica je bila u smislu da se na ETFu izučavaju C, C++ I C# kao primarni jezici dok se Android radi na jedinom izbornom predmetu koji se tiče razvoja mobilnih aplikacija, dok se na privatnim odmah ide sa Javom i na predmetima koji izučavaju mobilne aplikacije se daje fokus na iOS. Naravno da znanje Jave dosta olakšava i rad sa Androidom, ali je opet potrebno znati mnogo više od Jave na osnovnom nivou da se baviš app developmentom za Android.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3027 Re: ETF

Post by triconja »

Ima li ikakvih napredaka u nauci koji se ticu ostalih disciplina koje se proucaju na ETF-u sem informatike?
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3028 Re: ETF

Post by megaribi1 »

triconja wrote:Ima li ikakvih napredaka u nauci koji se ticu ostalih disciplina koje se proucaju na ETF-u sem informatike?
Ako se napredak u nauci mjeri objavljivanjem radova u žurnalima onda prednjači trojka sa odsjeka za automatiku i elektroniku (uglavnom u oblasti mobilne robotike): Velagić, Tahirović, Lačević.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3029 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Da malo opet podignemo temperaturu i dohvatimo se naseg bajnog obrazovanja tj. kojim kvalitetom raspolaze nas bajni ETF!!! Pa evo malo da se dotaknemo LAG-a na kojem za ovu godinu ima 366 ponovaca!!!!! To odlicno pokazuje kvalitete rada doticne profesorice i sestre nam aktuelnog gradonacelnika! Ali i pored toga njena preporuka, koja se inace suprostavlja Clanu 56 zakona i visokom obrazovanju KS, da studenti kupe njenu tek izdatu knjigu. Znaci ovih 366 su do sada ucili pogresno gradivo!!!
"Otiso si Huse ostala je tuga........" al kad bi se zajebavali. Veliki dekan i njegov sef prodekan su cekali pet do dvanaest da bi rekli velikom Husetu da vise jednostavno ne moze da radi jer u Januaru mjesecu puni 70 godina koje naravno vrlo mudro nigdje Huse ne prikazuje. U njegovom CV-u nema datuma rodjenja....nije Huse lud....radio bi on do 90 da moze i da nije stigao "katil ferman" da je njegovo dalje angazovanje protiv zakona. I sve se to znalo i u Junu ali Husetu ocito na fakultetu niko nista nije mogao pa su sad studenti u blagom kasnjenju sa nastavom jer sapunica zvana "profesor matematike" nikako da zavrsi. Trebali su sa Husetom otici Konjicija i Aksamovic samo bi napravili ogromu uslugu i fakultetu i studentima ali polako doci ce i na njih red.
Generalno sva ova prica oko ETF-a samo sa drugim imenima je primjenjiva na vecini drzavnih fakulteta a sto je i odlicno pokazao broj upisanih studenata. Niko vise nije lud da upisije djecu na ustanove u kojima se sve cini da se na studentu zaradi sto vise para a pored toga se bezveze gube godine zivota. Kada skupis na hrpu mozda te malo skuplje dodje privatni fakultet ali maltretiranja su svedena na minimum. Kada ga zavrsiti imate potpuno iste polazne tacke kao i sa drzavnim ali i pino bolji vid, manje godina i vise kose na glavi!!!!
Bez daljnjeg sam za to da se vrati dostojanstvo drzavnim fakultetima i Univerzitetu u Sarajevu a to ce biti samo moguce velikim cistkama i dosljednim primjenama zakona kao i stavu da UNSA nije stranacka vukojebina nego mjesto gdje treba da sjede karakterni i najobrazovaniji ljudi ovoga Kantona. I da STUDENTI NEKA VAM JE BOG NA POMOCI!!!!
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3030 Re: ETF

Post by Theta »

Jel ovo Husetu ciao djaci, i to pofino otkad sam je upisao :run:
DylanD
Posts: 152
Joined: 02/04/2017 21:04

#3031 Re: ETF

Post by DylanD »

A zna li ko slucajno odakle je Huse rodom? Citao sam mu CV kao i @hrasno38 ali nije naveo.Pitam se zasto ? :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3032 Re: ETF

Post by hrasno38 »

DylanD wrote:A zna li ko slucajno odakle je Huse rodom? Citao sam mu CV kao i @hrasno38 ali nije naveo.Pitam se zasto ? :)
negdje iz Krajine...cak mislim i da postoji mjesto koje se zove Fatkici ali nisam bas 100% siguran!
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3033 Re: ETF

Post by Theta »

DylanD wrote:A zna li ko slucajno odakle je Huse rodom? Citao sam mu CV kao i @hrasno38 ali nije naveo.Pitam se zasto ? :)
Rekao mi je jednom na pauzi između predavanja odakle je, može bit Krupa, al nisam siguran :mrgreen:
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3034 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Theta wrote:
DylanD wrote:A zna li ko slucajno odakle je Huse rodom? Citao sam mu CV kao i @hrasno38 ali nije naveo.Pitam se zasto ? :)
Rekao mi je jednom na pauzi između predavanja odakle je, može bit Krupa, al nisam siguran :mrgreen:
Ma ja to je tu negdje....ali fakat je interesantno da ne postoji aposlutno nigdje njegov datum i mjesto rodjenja sto je nekakav red svakog CV-a! Vjerovatno zato sto bi neko kao ja se nasao i prije pa pitao zasto ne ide u penziju. I ne samo on sramota je i za profesroicu fizike da jos uvijek sjedi i uzima radno mjesto nekom mladom covjeku kojem na kraju izbor bude da ide iz ove zemlje. Sve sto je za penziju ni dana vise ne treba pustiti da radi.....molim lijepo 40 godina zahvalnica i zasluzena penzija a na to mjesto dolazi neko ko tek treba da je zaradi. Sto bi to profesori bili drugaciji od ostalog svijeta kojeg kaci taj penzioni zakon.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8513
Joined: 11/02/2009 15:21

#3035 Re: ETF

Post by Ajatolah_ »

Evo vam to što vas zanima. :D

"Dr. Huse Fatkić rodio se 15. januara 1948. u Velikoj Gati, opština Bihać. Osnovnu (osmogodišnju) školu je pohađao u rodnom mjestu (prva četiri razreda), Bihaću, Pokoju i Tržačkim Raštelima, a (četverogodišnju) srednju školu u Bihaću (prva dva razreda gimnazije) i Sarajevu.

Osnovnu i srednju školu je umjesto za 12 završio za 10 godina, osvojivši za to vrijeme nagrade za odličan uspjeh i za postignute rezultate na različitim takmičenjima iz matematike i drugih predmeta."

http://www.etf.unsa.ba/uploads/media/NNV_XVI.pdf
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#3036 Re: ETF

Post by krater »

Jarac u horoskopu.
U koliko je sati rodjen da mu vidimo natalnu kartu ? :D
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2480
Joined: 16/06/2014 20:33

#3037 Re: ETF

Post by Dosadno mii »

Katastrofa sto jos nije u penziji
Imal kakva inspekcija za ovo
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#3038 Re: ETF

Post by Maystor »

Po novom zakonu, Huse više ne može raditi na fakultetu. Dobra vijest za sve studente kapaciteta Travnika, koji očajnički žele diplomu ETF-a :-)
Loša vijest za iste: ostaju mladi lavovi, koji će, kao i do sada, filtrirati protok amorfne mase :D
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2480
Joined: 16/06/2014 20:33

#3039 Re: ETF

Post by Dosadno mii »

Pa ne bi trebalo da profesori ili asistenti filtriraju vec gradivo u kojem ce se neki studenti snaci, a neki ne.
Smoriste sa liječenjem vlastitih frustracija.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#3040 Re: ETF

Post by almir_tz »

Ajatolah_ wrote:Evo vam to što vas zanima. :D

"Dr. Huse Fatkić rodio se 15. januara 1948. u Velikoj Gati, opština Bihać. Osnovnu (osmogodišnju) školu je pohađao u rodnom mjestu (prva četiri razreda), Bihaću, Pokoju i Tržačkim Raštelima, a (četverogodišnju) srednju školu u Bihaću (prva dva razreda gimnazije) i Sarajevu.

Osnovnu i srednju školu je umjesto za 12 završio za 10 godina, osvojivši za to vrijeme nagrade za odličan uspjeh i za postignute rezultate na različitim takmičenjima iz matematike i drugih predmeta."

http://www.etf.unsa.ba/uploads/media/NNV_XVI.pdf
Originalno stoji na ovom gore linku: Dr. Huse Fatkić rodio se je 15. januara 1948. :D :D :D

O Jarcima:

https://www.radiosarajevo.ba/magazin/za ... ega/277084

Pa neka neko kaže da horoskop nema veze ni sa čim.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3041 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Maystor wrote:Po novom zakonu, Huse više ne može raditi na fakultetu. Dobra vijest za sve studente kapaciteta Travnika, koji očajnički žele diplomu ETF-a :-)
Loša vijest za iste: ostaju mladi lavovi, koji će, kao i do sada, filtrirati protok amorfne mase :D
Po novom zakonu ni mladi lavovi vise nece moci nikoga filtrirati nego iskljucivo profesori!
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3042 Re: ETF

Post by mk ultra »

Ajatolah_ wrote:Evo vam to što vas zanima. :D

"Dr. Huse Fatkić rodio se 15. januara 1948. u Velikoj Gati, opština Bihać. Osnovnu (osmogodišnju) školu je pohađao u rodnom mjestu (prva četiri razreda), Bihaću, Pokoju i Tržačkim Raštelima, a (četverogodišnju) srednju školu u Bihaću (prva dva razreda gimnazije) i Sarajevu.

Osnovnu i srednju školu je umjesto za 12 završio za 10 godina, osvojivši za to vrijeme nagrade za odličan uspjeh i za postignute rezultate na različitim takmičenjima iz matematike i drugih predmeta."

http://www.etf.unsa.ba/uploads/media/NNV_XVI.pdf
kad viđoh NNV

on je jednom raspravljao jel NNV - Naučno Nastavno vijeće ili Nastavno Naučno vijeće...
iskreno, ni na jednom njegovom predavanju ništa nisam skontao, niti iz njegovih pisanih predavanja
sve sam morao sam da uzmem i tražim po drugoj literaturi... on i objašnjavanje, to možda funkcioniše u nekoj drugoj dimenziji...
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#3043 Re: ETF

Post by The BEN10 »

Ima li ikakvih napredaka u nauci koji se ticu ostalih disciplina koje se proucaju na ETF-u sem informatike?
Ako se napredak u nauci mjeri objavljivanjem radova u žurnalima onda prednjači trojka sa odsjeka za automatiku i elektroniku (uglavnom u oblasti mobilne robotike): Velagić, Tahirović, Lačević.
Koliko Journal radova ima Lačević? Ima li još nešto osim ovog iz 2013 godine?
http://ieeexplore.ieee.org/search/searc ... Devi%C4%87
Ko trenutno ima najviše naučnih radova na ETF-u u zadnjih 5 godina? Ne vidjeh da je iko pisao odgovor, a vidim da pojedinci jako dobro barataju informacijama. :)
Last edited by The BEN10 on 01/11/2017 08:45, edited 1 time in total.
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3044 Re: ETF

Post by zanimljiv »

Nisam vidio da se spomenulo: Muharem Avdispahić će izgleda preuzeti matematike, već je ove sedmice počeo sa predavanjima.
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3045 Re: ETF

Post by Theta »

zanimljiv wrote:Nisam vidio da se spomenulo: Muharem Avdispahić će izgleda preuzeti matematike, već je ove sedmice počeo sa predavanjima.
Zenan s PMF-a je uzeo drugu liniju, ne znam kako se preziva :izet: Što znači Huseta će naslijedit dva ista Huseta, samo što je Fatkić zadnjih godina kamilica, ne znam kako ljudi nisu skontali kako funkcionišu te yebene matematika :shock:
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3046 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

Theta wrote:
zanimljiv wrote:Nisam vidio da se spomenulo: Muharem Avdispahić će izgleda preuzeti matematike, već je ove sedmice počeo sa predavanjima.
Zenan s PMF-a je uzeo drugu liniju, ne znam kako se preziva :izet: Što znači Huseta će naslijedit dva ista Huseta, samo što je Fatkić zadnjih godina kamilica, ne znam kako ljudi nisu skontali kako funkcionišu te yebene matematika :shock:
Ne možeš skontati nešto što je totalno nasumično i nerealno. Jest, parcijale mu se godinama ponavljaju, jest imaš pitanja za usmeni, al to kako ce ti pročitati šta si napisao na usmenom, hoce li uopce procitati, hoce li ti traziti da mu pises po tabli totalno stavlja stvari u domen horor filmova...
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3047 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Mišo_Kovač wrote:
Theta wrote:
zanimljiv wrote:Nisam vidio da se spomenulo: Muharem Avdispahić će izgleda preuzeti matematike, već je ove sedmice počeo sa predavanjima.
Zenan s PMF-a je uzeo drugu liniju, ne znam kako se preziva :izet: Što znači Huseta će naslijedit dva ista Huseta, samo što je Fatkić zadnjih godina kamilica, ne znam kako ljudi nisu skontali kako funkcionišu te yebene matematika :shock:
Ne možeš skontati nešto što je totalno nasumično i nerealno. Jest, parcijale mu se godinama ponavljaju, jest imaš pitanja za usmeni, al to kako ce ti pročitati šta si napisao na usmenom, hoce li uopce procitati, hoce li ti traziti da mu pises po tabli totalno stavlja stvari u domen horor filmova...
Stvar je u tome da je Fatkicev usmeni mimo svih bolonjskih propisa i da je ovo normalna drzava on bi odgovarao davno za krsenje istih.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3048 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

Ma znam ja tačno kakav mu je usmeni :P Bio, pao, pao, pao, ... , položio :P Daleko mu kuća lijepa :P
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3049 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Mišo_Kovač wrote:Ma znam ja tačno kakav mu je usmeni :P Bio, pao, pao, pao, ... , položio :P Daleko mu kuća lijepa :P
Kao i vecina upravo zbog takvog koncepta koji nije ispit nego iscrpljivanje i ubijanje u pojam studenta. Zato mu od srca zelim teske penzionerske dane za svakog studeneta kojeg je jebavao u zdrav mozak!!!
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3050 Re: ETF

Post by Theta »

hrasno38 wrote:]

Stvar je u tome da je Fatkicev usmeni mimo svih bolonjskih propisa i da je ovo normalna drzava on bi odgovarao davno za krsenje istih.
Mimo propisa jeste, ali niko mu ništa nije mogao, očito dok ga sad nisu otjerali, a svi se možemo kolektivno moliti za ove što će upisivati sljedećih godina.Nabaviš još 2 Fatkića da ti filtrira studente, a svake godine će ih biti manje i manje.Te neće više biti ponavljanja onakvih rokova, nego će dobijat zadatke koja ova dvojica smisle u tramvaju dok idu na ispit, il šetaju kerove.Yebo lud zbunjenog.
Mišo_Kovač wrote:
Theta wrote:
zanimljiv wrote:Nisam vidio da se spomenulo: Muharem Avdispahić će izgleda preuzeti matematike, već je ove sedmice počeo sa predavanjima.
Zenan s PMF-a je uzeo drugu liniju, ne znam kako se preziva :izet: Što znači Huseta će naslijedit dva ista Huseta, samo što je Fatkić zadnjih godina kamilica, ne znam kako ljudi nisu skontali kako funkcionišu te yebene matematika :shock:
Ne možeš skontati nešto što je totalno nasumično i nerealno. Jest, parcijale mu se godinama ponavljaju, jest imaš pitanja za usmeni, al to kako ce ti pročitati šta si napisao na usmenom, hoce li uopce procitati, hoce li ti traziti da mu pises po tabli totalno stavlja stvari u domen horor filmova...
Pročitao IM1, samo mi 7 upisao, jesam glup što nisam napisao na zadaćnici da hoću 8 :lol: A na dvojci pa samo vidio da imam dvije zadaćnice na usmenom, i upisao mi opet 7 :lol:
hrasno38 wrote:
Mišo_Kovač wrote:Ma znam ja tačno kakav mu je usmeni :P Bio, pao, pao, pao, ... , položio :P Daleko mu kuća lijepa :P
Kao i vecina upravo zbog takvog koncepta koji nije ispit nego iscrpljivanje i ubijanje u pojam studenta. Zato mu od srca zelim teske penzionerske dane za svakog studeneta kojeg je jebavao u zdrav mozak!!!
Nije me nijednom oborio na usmenom, zašto nema emotikon s kafom :skoljka:
Post Reply