ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
rage_guy
Posts: 1019
Joined: 16/08/2012 15:12

#3001 Re: ETF

Post by rage_guy »

Isto tako ti nije problem da izvalis nesto prije nego provjeris tacnost informacija, inzinjeru :D

Nego, nisam u toku, jel to sad i Hasna terorise studente ko Fatkic? Ja kad sam bio brucos fizika je bila najlaksi predmet na prvoj godini. :run:
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#3002 Re: ETF

Post by Bušman »

hrasno38 wrote: vidis meni nije tesko javno priznati kad pogrijesim sto nisam vidio u tvom slucaju da je obicaj !!!!
Boze sacuvaj, ali kao sto rekoh, ne poznajes me. Sa druge strane, ovdje si doveden pred svrsen cin, jer bi ti sigurno jos ljudi kontriralo, a koji znaju pravo stanje stvari. A kako se ti odnosis prema tome kad nisi u pravu - samo izbjegavas odgovore (recimo koje su ti uputili doc.dr. i megaribi1) i jednostavno ignoriras i skrenes s teme na nesto potpuno nebitno. Konkretno, doc.dr. i ja smo ti govorili sta je stvarni problem obrazovanja i da ETF tu pusi Drinu jedinu - ako neko trazi nekakav nivo, on po automatizmu ne valja, jer zbog loseg predznanja (a to se i doc.dr. slozio) taj nivo je tezak mnogim studentima za preskociti. Istina, za nekog ko treba biti web developer taj nivo i ne treba, ali za taj posao ne treba ni fakultet. Pogotovo ne treba ETF. Mnogi ljudi to i znaju, zato i upisuju ETF. Osim, naravno, ako ne zele da im index u kojem pise ETF sluzi kao statusni simbol koji ce pokazivati ko novi iPhone - jest ga lijepo imati, ali jos ljepse kad ga imaju prave ruke.

@doc.dr. Jel se slazemo?
User avatar
hrasno38
Posts: 31480
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3003 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Bušman wrote:
hrasno38 wrote: vidis meni nije tesko javno priznati kad pogrijesim sto nisam vidio u tvom slucaju da je obicaj !!!!
Boze sacuvaj, ali kao sto rekoh, ne poznajes me. Sa druge strane, ovdje si doveden pred svrsen cin, jer bi ti sigurno jos ljudi kontriralo, a koji znaju pravo stanje stvari. A kako se ti odnosis prema tome kad nisi u pravu - samo izbjegavas odgovore (recimo koje su ti uputili doc.dr. i megaribi1) i jednostavno ignoriras i skrenes s teme na nesto potpuno nebitno. Konkretno, doc.dr. i ja smo ti govorili sta je stvarni problem obrazovanja i da ETF tu pusi Drinu jedinu - ako neko trazi nekakav nivo, on po automatizmu ne valja, jer zbog loseg predznanja (a to se i doc.dr. slozio) taj nivo je tezak mnogim studentima za preskociti. Istina, za nekog ko treba biti web developer taj nivo i ne treba, ali za taj posao ne treba ni fakultet. Pogotovo ne treba ETF. Mnogi ljudi to i znaju, zato i upisuju ETF. Osim, naravno, ako ne zele da im index u kojem pise ETF sluzi kao statusni simbol koji ce pokazivati ko novi iPhone - jest ga lijepo imati, ali jos ljepse kad ga imaju prave ruke.

@doc.dr. Jel se slazemo?
O da poznajem te i te kako!!! Sta znaci pred svrsen cin??? Ja nisam doveden nigdje doveden si upravo ti i tvoji promasaji kao profesora. Ocito da ste navikli (doduse ne mogu to reci za tebe jer ti si jos uvijek zelen u tom poslu) da mozete raditi sta hocete a da se to nigdje niti cuje niti vidi. Znalo se da je Fatkic filter na prvoj godini ali se nije znalo koliki.....znalo se da se da je i na nekim drugim predmetima losa prolaznost ali nije znala kolika.....znalo se da je jedan decko bio sasvim OK kao asistent a onda kad je sjeo u fotelju vljda pobudalio da se dokaze kako i on moze bgiti zajeban i opasan kao Fatkic. Jedino iznenadjenje je bar za mene to sto je Fatkic papak a taj decko gradsko dijete. Ali jebaji ga valjda sad izlaze neke klempe i cvoke iz proslosti sto su udarane po mahalama. Jebo vase doktorate jer u svijetu ima ima doktora na izvoz samo sto ima malo ljudi. Na ETF-u ste svi doktori ali koliko vas ima doktorat ljudskosti ili bolje receno doktorat da ste sposobni da radite sa ljudima. To vam ETF ne daje....on vam daje samo doktorat iz struke i nauke. Ja sam puno stariji od tebe skoro pa duplo i u zivotu sam bio blizu, skupa radio, suradjivao i svasta nesto sa vecinom profesora stare garniture koje su u bivsoj drzavi ostavili trag i to dubok trag i pored svih svojih titula i nagrada u svijetu bili su i ostali su ljudi i tako su se ponasali i prema studentima.
I ja apsolutno nista ne izbjegavam i vrlo sam jasan i koncizan i precizan u svojim postovima. Ne pada mi na pamet da ja ovdje sa vama filozofiram i obradjujem gradivo. Radim ono sto se radi u cijelom svijetu a to je da gledam rezultate. Tvoji su katastrofalni za pocetak i tu se sva prica zavrsava. Da si na traci od 100 automobila tvojih bi radilo 5 ostali bi imali falinke i ljudi bi izginuli.
Stvarni problem obrazovanja je taj da fakulteti imaju vrlo malo ljudi kao i srednje skole koji su u stanju da svoje znanje prenesu ucenicima i studentima ili da pojednostavim DA RADE SVOJ POSAO! Ja sam to probao negdje kad si ti bio u pelenama i vidio ne ide i odustao. Jebo pare i sve ako ja nekoga ojadim. Zato imas na ETF-u fakticki dva covjeka o kojima se prica.....Huseta Fatkica u svim negativnim kontekstima i covjeka koji nikada nikoga nista nije nauco i samo ga mali supcici mogu hvaliti i imas naravno kada govorimo o prvoj godiini upravo doc.dr kojeg opet 99% studenata hvali ne po tome da li su prosli nego po tome kako covjek radi svoj posao. To se ne moze nauciti.....to je prirodni dar...neko ce reci boziji a ja nisam vjernik pa kazem prirodni.
Na zalost pola vas elektroinzinjera ne zna instalirati jebeni Windows a to bi otprilike znacilo kao da se ne znate sluziti u zivotu kasikom i viljuskom.
Ja cu opet ponoviti ovo sto ja pisem je samo jedna mala sfera BH drustva gdje se dogadjaju nepravde gdje sam preko struke indirektno povezan i gdje vec godinama slusam jebene price i dogodovstine druzine Pere Kvrzice sa ETF-a. Eto koliko ste dobri da su vam bivsi dekan i prodekan u zatvoru....ili na dobrom putu da budu.
I da daj iPhone 15-godisnjaku i inzinjeru ETF-a pa da se malo smijemo!!!!
I na kraju ko si ti da pitas zasto je neko upisao ETF :? Neko ko ga je upisao platio je 2000 KM i trazi za to da ga necemu naucis. Uplatis Cisco akademiju i ne kreces od polazne tacke da imas nekog Fatkica i da je neces nikad zvarsiti....naprotiv....akademija se trudi maksimalno da je zavrsis i to joj je cilj a ne suprotno.I svugdje u civilizovanom svijetu je cilj da zvarsi sto vise studenata a samo na ETF-u za to kompletan staff zaboli ona stvar i ide se teorijom sto vise ponovaca to vise para. Vi ste u biti klasicni lopovi samo sto to radite na malo perfidnije nacine. Ocito da ti nije do glave jos uvijek stigla teorija da ako nesto platis onda trazis za te pare da nesto i dobijes. Po tvojoj i teoriji pojedinaca 80% studenata ETF-a su glupani koji se ne mogu nauciti ili bi ja to postavio drukcije......a ti odlicno znas kako. Ajd vozdrica logicaru!

I da vise necu ovdje pisati vec na nekim drugim mjestima gdje ce biti nekog efekta....nadam se samo da su studenti koji ne pripadaju kategoriji ljigavaca shvatili da se moraju i sami boriti za svoja prava i da profesori nisu aposlutno nikakvi bauci nego naprotiv zanjihat ce se ko suncokreti ako im malo pokazete zube a jos bolje ako te zube pokazete dekanima i prodekanima!!! VOZDRICA I NEK VAM JE SA SRECOM "turbulentna" SKOLSKA 2107/2108!!!
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#3004 Re: ETF

Post by johnnykola »

Image

qqq:
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3005 Re: ETF

Post by megaribi1 »

Svim brucošima želim sretan početak studiranja na Elektrotehničkom fakultetu i poručujem da uprkos preprekama koje im na prvoj godini izgledaju cilj neće biti tako daleko,

Studentima ostalih godina čestitam na položenim ispitima, zahvaljujem na uloženom trudu, izvinjavam što će zbog objektivnih razloga u rasporedu časova nekad morati i cijeli dan ostati na fakultetu a nekada imati manje opterećenje nego u ranim danima osnovne škole.

Onima koji nisu ostvarili uslov za višu godinu, ne sekirajte se. Ni svi profesori nisu svojevremeno završili u rekordnim rokovima. Nemojte da vam sljedeća godina prođe da samo jedete i spavate. Sada imate godinu gdje možete lijepo isplanirati kada ćete učiti preostale ispite, a kada se radovati mladosti koja je potrošni resurs.

A kolegama profesorima šaljem stih iz himne Gaudeamus Igitur
Vivat academia,
vivant professores,
vivat membrum quodlibet,
vivant membra quaelibet,
semper sint in flore!
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#3006 Re: ETF

Post by mrgreen »

KIseljak12 wrote:Super je da smo se dotakli i masinskog ucenja, pa da se sjetim jos jedne "legende" ETF-a

Zikrija Abdagic i njegova "Vjestacka inteligencija". Predmet dizajniran za zaglupljivanje studenata i bubanje napamet Zikrijinih dijagrama.

Na tom predmetu nisam naucio nista osim malo fuzzy matematike (koje sam vise naucio na DM kod prof. Jurica, a tamo se samo spominje). Uglavnom, znanje steceno na tom predmetu je jako slabo i nedovoljno za ikakvo bavljenje vjestackom inteligencijom.

Nakon njega studenti znaju samo ponavljati "fuzzy ovo fuzzy ono", a da naprave program koji uci da igra tic-tac-toe, rijetko ko bi znao.
da malo odmorimo od fatkica, vrh mi je da je ovo neko spomenuo :thumbup:

kad se sjetim zikrijinih slajdova i slaganja fuzzy kutijica u matlabu :-) apsolutno nista nisam kontala... a danas vjerovatno i najvaznije podrucje u informatici.
kad sam presla kurs Andrew Ng-a, tek su mi se klikeri poslozili, ali tad je vec bilo malo kasno.

vjerovatno jos vrti iste slajdove?

P.S. predlazem da Juric preuzme sve predmete na RI + IM1,2,3 :D
User avatar
hrasno38
Posts: 31480
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3007 Re: ETF

Post by hrasno38 »

hahahahahha koprca se Huse koprca........pa mora se jednom u penziju predatoru u ljudskom obliku!!!!! Jedan od najnovijih bisera sa ETF-a je iako je stigao ferman da Fatkic mora ici Konjicija i kompanija su skontali da je on nezamjenjiv!!!! Ako je on nezamjnejiv nisi ti Konjicija.......ima krvi da vam se napijem bijedo obrazovna!!!!
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3008 Re: ETF

Post by Kataklinger »

Jaran skoro dao uslov, Fatkic mu bijase ostao samo da predje u iducu godinu. Kaze u 10h ujutro dosao na usmeni (po treci put) i navece oko 20h upisao ocjenu.
User avatar
hrasno38
Posts: 31480
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3009 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Kataklinger wrote:Jaran skoro dao uslov, Fatkic mu bijase ostao samo da predje u iducu godinu. Kaze u 10h ujutro dosao na usmeni (po treci put) i navece oko 20h upisao ocjenu.
Naravno zato sto je usmeni kod Fatkica mimo svih propisa jer studenti ponovo polazu pismeno pa onda ako prodju idu na usmeni i to traje satima i satima sto se moze smatrati cistim mrcvarenjem ali i ne cudi jer je to jedan klasicni psihopata.
comorovski
Posts: 2
Joined: 29/06/2016 01:56

#3010 Re: ETF

Post by comorovski »

Raja, neki savjeti za brucoše u 2k17-oj ? Čemu posvetiti najviše pažnje, koliko učiti, koliko se zezat' itd.
Ne vjerujem baš da je sve tako crno k'o što neki napričaše, ali eto, jel se šta promjenilo i sve te lijepe stvari ? LP
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3011 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

Savjet broj 1: Nemoj pisati 2k17... nikad...ikad :evil:
Savjet broj 2: Uči redovno i s razumijevanjem. Radi zadaće i tutorijale :D
Last edited by Mišo_Kovač on 18/10/2017 06:25, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31480
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3012 Re: ETF

Post by hrasno38 »

comorovski wrote:Raja, neki savjeti za brucoše u 2k17-oj ? Čemu posvetiti najviše pažnje, koliko učiti, koliko se zezat' itd.
Ne vjerujem baš da je sve tako crno k'o što neki napričaše, ali eto, jel se šta promjenilo i sve te lijepe stvari ? LP
He zezati......od prvog dana redovno bez preskakanja i potrudi se da polozsi sto vise prvih rokova....gradiva ima toliko da u biti imas posla puno radno vrijeme dnevno. I uopste ti ne igra glavnu ulogu samo koliko znas...to ti je jedno 50%.
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3013 Re: ETF

Post by Theta »

hrasno38 wrote:
Kataklinger wrote:Jaran skoro dao uslov, Fatkic mu bijase ostao samo da predje u iducu godinu. Kaze u 10h ujutro dosao na usmeni (po treci put) i navece oko 20h upisao ocjenu.
Naravno zato sto je usmeni kod Fatkica mimo svih propisa jer studenti ponovo polazu pismeno pa onda ako prodju idu na usmeni i to traje satima i satima sto se moze smatrati cistim mrcvarenjem ali i ne cudi jer je to jedan klasicni psihopata.
Ne znam jel mrcvarenje, mene barem na IM1 i IM2 nije pitao ništa usmeno :skoljka:
comorovski wrote:Raja, neki savjeti za brucoše u 2k17-oj ? Čemu posvetiti najviše pažnje, koliko učiti, koliko se zezat' itd.
Ne vjerujem baš da je sve tako crno k'o što neki napričaše, ali eto, jel se šta promjenilo i sve te lijepe stvari ? LP
Idi na Acu Lukasa, momentalno si položio IM1 :evil:
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3014 Re: ETF

Post by prezimenko »

megaribi1 wrote:Diskusija ide u pravcu: "Treba li na ETF-RI matematika?" Ali pravo pitanje je "Kakva matematika treba na RI?"

Da vidimo kako je na najboljem i jednom od nastarijih univerziteta prema https://www.timeshighereducation.com

Koji predmeti su na BSC na Oxford-u, odsjek Computer Science?


I godina

Functional Programming
Design & Analysis of Algorithms
Imperative Programming
Digital Systems
Linear Algebra
Continuous Mathematics
Discrete Mathematics
Introduction to Logic and Proof
Probability

II godina
Models of Computation
Concurrent Programming
Compilers
Algorithms

+ 4 opcionalna:

III godina
6 opcionalnih

Opcionalni koji se biraju u II i III godini
Computational Complexity
Computer-Aided Formal Verification
Computer Architecture
Computer Graphics
Computer Networks
Computer Security
Concurrency
Databases
Geometric Modelling
Intelligent Systems
Knowledge Representation & Reasoning
Lambda Calculus and Types
Logic and Proof
Machine Learning
Principles of Programming Languages


Uočite ovdje tri stvari:

a) Deset predmeta su različite primjenjene matematike. Iz imena se prepoznaje gradivo rađeno na nekim predmetima ETF-a i vidi se na koje oblasti se stavlja fokus.
b) Funkcionalno programiranje, koje je ovdje egzotika, na Oxfordu predstavlja uvodni kurs
c) IM1 i IM2, ovdašnja najveća boljka, se radi u jednom predmetu Continuous Mathematics, ali ne u dubinu (samo najjednostavnije
metode integracije i diferencijalnih jednačina, Furijeovi redovi i ekstremi funkcija više promjenjivih, ali uz korisne
numeričke metode). https://www.cs.ox.ac.uk/teaching/courses/ContMath

Odakle ti ideja da je RI na ETF-u Computer Science ?

Pogledaj malo njemacku ima dosta programa slicno ETF-ovom. Generalno je problem sto bi se RI trebao odvojiti od ETF-a, tu je radi nekih historijskih razloga ali kad tad ce se izdvojiti kao zaseban fakultet.

Prvo katalonija, onda RI
slavemaster
Posts: 361
Joined: 15/03/2008 17:50
Location: 10.sprat

#3015 Re: ETF

Post by slavemaster »

Kataklinger wrote:Jaran skoro dao uslov, Fatkic mu bijase ostao samo da predje u iducu godinu. Kaze u 10h ujutro dosao na usmeni (po treci put) i navece oko 20h upisao ocjenu.
to je nekad bio standard...pocnes na etf zavrsis na saobracajnom, pocnes u 9 zavrsis u 21, ako imas srece..
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#3016 Re: ETF

Post by Mišo_Kovač »

prezimenko wrote:

Odakle ti ideja da je RI na ETF-u Computer Science ?

Pogledaj malo njemacku ima dosta programa slicno ETF-ovom. Generalno je problem sto bi se RI trebao odvojiti od ETF-a, tu je radi nekih historijskih razloga ali kad tad ce se izdvojiti kao zaseban fakultet.

Prvo katalonija, onda RI
Tako je, de mu objasni malo. Nije kao da je čovjek profesor na etfu ili nešto slično :P
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#3017 Re: ETF

Post by numizmatic »

Ja stvarno, odakle mu ideja :D
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#3018 Re: ETF

Post by Theta »

Ispričo mu jaran sto posto :mrgreen:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3019 Re: ETF

Post by pinkman »

Ma ne treba tu posebno pametovati. Otvoriti plan i program sa MIT, Stanford, Oxford, Harvard, itd. i prekopirati. Kljucno pitanje jeste koliko se kvalitetno moze obaviti nastava, da li je neophodno dodatnih profesora, itd.

Ja evo znam da na RI na ETF Tuzla, studenti imaju predmet Windows programiranje.

Silabus na zvanicnoj stranici kaze da je sljedeci cilj:
Po završetku kursa, studenti će:
-­ imati osnovno razumjevanja funkcionisanja Windows operativnog sistem.
­- moći kreirati Windows programe sa grafičkim sučeljem, na nivou Win32 API­a
Preporucena literatura:
Literatura:
C.Petzold, "Programming Windows", 5th Ed, Microsoft Press, 1998
B.E.Rector, J.M.Newcomer, "Win32 Programming", Addison Wesley, 1997
Dakle, cilj je da se studenti nauce kreirati Windows programe koji ce imati graficki interfejs, a istovremeno je literatura iz 1997. i 1998. godine. Ovo je strasna stvar. Samo uzmite u obzir da je i 2002. godine je kreiran .NET framework. C# se pojavio dvije godine prije toga (2000. godine).

Dalje, nigdje se ne spominje kreiranje Windows aplikacija (sto je, opet kazem, cilj predmeta) u Pythonu primjerice.

Ne spominje se niti Electron framework koji je danas strasno popularan za kreiranje nativnih Windows aplikacija, ali i Linux, Mac OS aplikacija (cross platform). Recimo u njemu je kreiran Visual Studio Code (Windows aplikacija Microsofta napisana u JavaScriptu, a ne C#!!!) koji se danas veoma puno koristi, kreirana je i Slack desktop aplikacija. Slack danas ima valuaciju +9 milijardi dolara.

Te aplikacije se pisu u JavaScriptu koji takodjer studenti ne znaju.

JavaScript se spominje u predmetu "Razvoj web aplikacija" (govorim o ETF TZ), ali je literatura iz 2004. godine. Tu se svakako ne spominje, niti je moguce, ES6, ESLint, Prettier, Flow, Babel, Webpack, itd itd.

E to je problem. Ne vjerujem da je u Sarajevu nesto bolje. Bas bih volio da mi neko malo prokomentarise, nemam sad vremena traziti njihov plan i program. Ja sam svjestan da se predmeti poput programiranja, algoritama i struktura podataka i sl. jesu srz, veoma bitni, i da se tehnologija moze relativno brzo nauciti, ali dok studenti to nauce, svrseni strani studenti su vec kilometrima ispred u utrci.

Istovremeno, nasi studenti su optereceni zastarjelim gradivom.. Zalosno.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3020 Re: ETF

Post by _Reds_ »

slavemaster wrote:
Kataklinger wrote:Jaran skoro dao uslov, Fatkic mu bijase ostao samo da predje u iducu godinu. Kaze u 10h ujutro dosao na usmeni (po treci put) i navece oko 20h upisao ocjenu.
to je nekad bio standard...pocnes na etf zavrsis na saobracajnom, pocnes u 9 zavrsis u 21, ako imas srece..
Do je daleko od rekorda.

Rekord je da ujutro u 9 počenš na ETF-u, a završiš narednio dan u 2 ujutro na Građevini.
Buendija
Posts: 22
Joined: 06/07/2015 21:11

#3021 Re: ETF

Post by Buendija »

Kralj je mrtav, zivio kralj
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3022 Re: ETF

Post by zanimljiv »

pinkman wrote:Ma ne treba tu posebno pametovati. Otvoriti plan i program sa MIT, Stanford, Oxford, Harvard, itd. i prekopirati. Kljucno pitanje jeste koliko se kvalitetno moze obaviti nastava, da li je neophodno dodatnih profesora, itd.

Ja evo znam da na RI na ETF Tuzla, studenti imaju predmet Windows programiranje.

Silabus na zvanicnoj stranici kaze da je sljedeci cilj:
Po završetku kursa, studenti će:
-­ imati osnovno razumjevanja funkcionisanja Windows operativnog sistem.
­- moći kreirati Windows programe sa grafičkim sučeljem, na nivou Win32 API­a
Preporucena literatura:
Literatura:
C.Petzold, "Programming Windows", 5th Ed, Microsoft Press, 1998
B.E.Rector, J.M.Newcomer, "Win32 Programming", Addison Wesley, 1997
Dakle, cilj je da se studenti nauce kreirati Windows programe koji ce imati graficki interfejs, a istovremeno je literatura iz 1997. i 1998. godine. Ovo je strasna stvar. Samo uzmite u obzir da je i 2002. godine je kreiran .NET framework. C# se pojavio dvije godine prije toga (2000. godine).

Dalje, nigdje se ne spominje kreiranje Windows aplikacija (sto je, opet kazem, cilj predmeta) u Pythonu primjerice.

Ne spominje se niti Electron framework koji je danas strasno popularan za kreiranje nativnih Windows aplikacija, ali i Linux, Mac OS aplikacija (cross platform). Recimo u njemu je kreiran Visual Studio Code (Windows aplikacija Microsofta napisana u JavaScriptu, a ne C#!!!) koji se danas veoma puno koristi, kreirana je i Slack desktop aplikacija. Slack danas ima valuaciju +9 milijardi dolara.

Te aplikacije se pisu u JavaScriptu koji takodjer studenti ne znaju.

JavaScript se spominje u predmetu "Razvoj web aplikacija" (govorim o ETF TZ), ali je literatura iz 2004. godine. Tu se svakako ne spominje, niti je moguce, ES6, ESLint, Prettier, Flow, Babel, Webpack, itd itd.

E to je problem. Ne vjerujem da je u Sarajevu nesto bolje. Bas bih volio da mi neko malo prokomentarise, nemam sad vremena traziti njihov plan i program. Ja sam svjestan da se predmeti poput programiranja, algoritama i struktura podataka i sl. jesu srz, veoma bitni, i da se tehnologija moze relativno brzo nauciti, ali dok studenti to nauce, svrseni strani studenti su vec kilometrima ispred u utrci.

Istovremeno, nasi studenti su optereceni zastarjelim gradivom.. Zalosno.
Što se tiče našeg sarajevskog ETFa, predmet Razvoj mobilnih aplikacija (4. semestar) je po pričama sadašnjih studenata dosta opširan po zahtjevima, ali ipak nekoliko godina iza trenutnog stanja (mada ambiciozni studenti vrlo lako mogu naučiti šta se novo desilo glede Androida i pripadajućeg Android Studia u tih nekoliko godina). Profesorica je malo neobična žena u najmanju ruku :D (Vensada), ali mislim da je sasvim okej. Isto to se aplicira i na Web Tehnologije na 3. godini koje su ipak dosta više up-to-date predmet i jako dobar predmet za one koji žele nešto početi u web programiranju.

Algoritmi i strukture podataka se uče u 3. semestru, praktično neka vrsta upoznavanja sa bazičnim algoritmima, uz neprestanu priču o O(n) notaciji koja nervira studente iz predavanja u predavanje, ali predmet koji je dobar i zaslužuje prolaznu ocjenu. Nešto olakšan prethodnih godina kako je Vedran Ljubović doktorirao, u njegovo vrijeme jedan od najboljih predmeta na ETF, sad je samo dobar.

C# se na ETFu radi u predmetu Razvoj programskih rješenja (3. semestar), Dženana voli uvijek biti up-to-date pa sam siguran da ove godine koriste Visual Studio 2017 i C# 7.0, jer je prije odmah ubacivala novitete u jeziku i IDE. Koliko znam radi se i .NET i LINQ i UWP, manje-više solidan predmet, ali se očekuje i od studenta da se potrudi za dobru ocjenu.

Po meni nedostaje Pythona na Bacheloru jer je osnova za Swift i slične novije programske jezike, mada se za konkretno iOS development može koristiti i Xamarin, barem za sada. Duga bi se diskusija mogla voditi oko toga kako treba organizovati studij na RIu na ETF i koje programske jezike učiti, da li je previše C i C++ kada postoje intuitivniji i noviji jezici koji su sporiji, ali dosta razumljiviji običnom čovjeku, ali opet imaš kontraargument da nema dobrog programera koji ne poznaje kako sistem radi iza kulisa itd. itd. :-)
Nemam sad inspiracije da ti sve pišem, situacija nije ni blizu toliko loša kao što ti pišeš za tuzlanski ETF, ali tu je još prostora za popravak. Neki profesori se ospu kad čuju da bi studenti samo da znaju Angular i ostale trendy stvari, a nemaju interesa za neke osnove. :lol:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3023 Re: ETF

Post by pinkman »

zanimljiv wrote: Što se tiče našeg sarajevskog ETFa, predmet Razvoj mobilnih aplikacija (4. semestar) je po pričama sadašnjih studenata dosta opširan po zahtjevima, ali ipak nekoliko godina iza trenutnog stanja (mada ambiciozni studenti vrlo lako mogu naučiti šta se novo desilo glede Androida i pripadajućeg Android Studia u tih nekoliko godina). Profesorica je malo neobična žena u najmanju ruku :D (Vensada), ali mislim da je sasvim okej. Isto to se aplicira i na Web Tehnologije na 3. godini koje su ipak dosta više up-to-date predmet i jako dobar predmet za one koji žele nešto početi u web programiranju.

Algoritmi i strukture podataka se uče u 3. semestru, praktično neka vrsta upoznavanja sa bazičnim algoritmima, uz neprestanu priču o O(n) notaciji koja nervira studente iz predavanja u predavanje, ali predmet koji je dobar i zaslužuje prolaznu ocjenu. Nešto olakšan prethodnih godina kako je Vedran Ljubović doktorirao, u njegovo vrijeme jedan od najboljih predmeta na ETF, sad je samo dobar.

C# se na ETFu radi u predmetu Razvoj programskih rješenja (3. semestar), Dženana voli uvijek biti up-to-date pa sam siguran da ove godine koriste Visual Studio 2017 i C# 7.0, jer je prije odmah ubacivala novitete u jeziku i IDE. Koliko znam radi se i .NET i LINQ i UWP, manje-više solidan predmet, ali se očekuje i od studenta da se potrudi za dobru ocjenu.

Po meni nedostaje Pythona na Bacheloru jer je osnova za Swift i slične novije programske jezike, mada se za konkretno iOS development može koristiti i Xamarin, barem za sada. Duga bi se diskusija mogla voditi oko toga kako treba organizovati studij na RIu na ETF i koje programske jezike učiti, da li je previše C i C++ kada postoje intuitivniji i noviji jezici koji su sporiji, ali dosta razumljiviji običnom čovjeku, ali opet imaš kontraargument da nema dobrog programera koji ne poznaje kako sistem radi iza kulisa itd. itd. :-)
Nemam sad inspiracije da ti sve pišem, situacija nije ni blizu toliko loša kao što ti pišeš za tuzlanski ETF, ali tu je još prostora za popravak. Neki profesori se ospu kad čuju da bi studenti samo da znaju Angular i ostale trendy stvari, a nemaju interesa za neke osnove. :lol:
Da napomenem da nisam isao na tuzlanski FE, ali mi je kolega pricao da su bukvalno programirali button u okviru ovog Windows programiranja. :D

Sad sam evo malo gledao plan i program sarajevskog ETF-a. Koliko mogu vidjeti, Razvoj mobilnih aplikacija je izborni predmet, a mislim da bi trebao biti obavezni. Takodjer, vidim da nema iOS developmenta, sto po mom misljenju nije ispravno, buduci da trziste rada zahtijeva i to.

Za web tehologije vidim da, pored slajdova i neke skripte, preporucuju knjigu iz 2008. godine za sto ne vidim svrhu. Iskreno se nadam da je to (kao i za FE TZ) cisto radi toga da se ispostuje forma, a ne da neko zaista preporucuje.

Sve u svemu, modernizacija definitivno treba.
User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3024 Re: ETF

Post by zanimljiv »

Ma dobro, taj syllabus je nabacan (http://www.etf.unsa.ba/fileadmin/Nastav ... _ASIIN.pdf), većinom kad se radila akreditacija od njemačkog ASIINa, nisu svi profesori detaljno to ažurirali. :-)
Ono što je bitnije jeste courseware tj. c2 i trenutno stanje na predmetu gdje se najnormalnije rade HTML5 i PHP7. Što se iOS Developmenta tiče, to je još rijetko na bh. tržištu, a cilj općenitog smjera Računarstva i informatike nije produkcija developera koji će outsourceati ili freelanceati.
Osim toga, velika je sramota među rajom koristiti iPhone, pa ćeš zaista rijetko na ETFu naći nekoga (muškog pola :D) da koristi Appleove uređaje, to više priliči privatnim univerzitetima (bez ikakvih insinuacija i uvreda, Java i iOS su baza većini takvih fakulteta, dok se na javnim više koriste C-based jezici i Android). Da li je to dobra praksa možemo raspravljati, ali činjenica je da se jako brzo pokupe Xamarin i Swift o kojim sam pričao uz average ETF skillset.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3025 Re: ETF

Post by pinkman »

zanimljiv wrote:Ma dobro, taj syllabus je nabacan (http://www.etf.unsa.ba/fileadmin/Nastav ... _ASIIN.pdf), većinom kad se radila akreditacija od njemačkog ASIINa, nisu svi profesori detaljno to ažurirali. :-)
Ono što je bitnije jeste courseware tj. c2 i trenutno stanje na predmetu gdje se najnormalnije rade HTML5 i PHP7. Što se iOS Developmenta tiče, to je još rijetko na bh. tržištu, a cilj općenitog smjera Računarstva i informatike nije produkcija developera koji će outsourceati ili freelanceati.
Osim toga, velika je sramota među rajom koristiti iPhone, pa ćeš zaista rijetko na ETFu naći nekoga (muškog pola :D) da koristi Appleove uređaje, to više priliči privatnim univerzitetima (bez ikakvih insinuacija i uvreda, Java i iOS su baza većini takvih fakulteta, dok se na javnim više koriste C-based jezici i Android). Da li je to dobra praksa možemo raspravljati, ali činjenica je da se jako brzo pokupe Xamarin i Swift o kojim sam pričao uz average ETF skillset.
Sto je bogati sramota koristiti Apple uredjaje na ETF-u? Pa to svi u naprednom svijetu koriste.

Vec sam rekao da su bitni predmeti gdje se izucavaju algoritmi, strukture podataka i sl., da se tehnologija brzo nauci kad imas razvijen nacin razmisljanja, ali svakako smatram da treba izaci sa svjezim znanjem.

Ne svidja mi se sto je fakultet 3 godine. Trebalo bi biti 4. Mozda bi bolje bilo da prve tri godine bude sticanje baznog znanja, a cetvrta da ima veci fokus na tehnologije, sa recimo usmjerenjima. Nije mi jasan dio gdje kazes da se na javnim vise koriste C-based jezici i Android, a prije toga kazes da je Java na privatnim fakultetima...
Post Reply