ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
zanimljiv
Posts: 291
Joined: 19/08/2013 10:13

#3626 Re: ETF

Post by zanimljiv »

studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2020 22:32 Pa moj fokus je na elektrotehnici, RI nije elektrotehnika i to je sve što sam rekao. Poštujem software developere vjeruj i previše, žena mi je jedan od njih, ne smijem reći ništa loše. :D

Pogrešno si shvatio moj post, nisam mislio svojim upisom reći da ostali odsjeci znaju programirati kao RIovci, nego da podjednako dobro znaju koristiti isto u svojim domenima, i u to sam se uvjerio više puta. O tome je gore bila priča, a inače znamo da za dobrog programera diploma je nebitna referenca.
U tom slučaju :thumbup:
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3627 Re: ETF

Post by hrasno38 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2020 22:32 Pa moj fokus je na elektrotehnici, RI nije elektrotehnika i to je sve što sam rekao. Poštujem software developere vjeruj i previše, žena mi je jedan od njih, ne smijem reći ništa loše. :D

Pogrešno si shvatio moj post, nisam mislio svojim upisom reći da ostali odsjeci znaju programirati kao RIovci, nego da podjednako dobro znaju koristiti isto u svojim domenima, i u to sam se uvjerio više puta. O tome je gore bila priča, a inače znamo da za dobrog programera diploma je nebitna referenca.
RI nije elektrotehnika u glavama inzinjera koji su diplomirali prije 40-50 godina. Elektrotehnika danas bez RI-a ne postoji i mozes je popisati kompletnu. Ti inzinjeri elektotehnike su danas uglavnom nista bez znanja iz RI-a i mogu se samo raniti sa svojim diplomama ili predavati na ETF-u predmete na kojima ce na svaki moguci nacin gledati da ne prate razvoj onoga sto predaju i udarati po ruskoj literaturi od prije 40 godina. Stvar je u tome sto u odnosu na RI u svjetskim razmjerama ovi ostali odsjeci postaju nevidljivi jer od deset oglasa 9 traze inzinjera informatike a jedan inzinjera automatike ili elektroenergentike.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3628 Re: ETF

Post by studiorum_tuzlaensis »

hrasno38 wrote: 08/05/2020 16:57
studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2020 22:32 Pa moj fokus je na elektrotehnici, RI nije elektrotehnika i to je sve što sam rekao. Poštujem software developere vjeruj i previše, žena mi je jedan od njih, ne smijem reći ništa loše. :D

Pogrešno si shvatio moj post, nisam mislio svojim upisom reći da ostali odsjeci znaju programirati kao RIovci, nego da podjednako dobro znaju koristiti isto u svojim domenima, i u to sam se uvjerio više puta. O tome je gore bila priča, a inače znamo da za dobrog programera diploma je nebitna referenca.
RI nije elektrotehnika u glavama inzinjera koji su diplomirali prije 40-50 godina. Elektrotehnika danas bez RI-a ne postoji i mozes je popisati kompletnu. Ti inzinjeri elektotehnike su danas uglavnom nista bez znanja iz RI-a i mogu se samo raniti sa svojim diplomama ili predavati na ETF-u predmete na kojima ce na svaki moguci nacin gledati da ne prate razvoj onoga sto predaju i udarati po ruskoj literaturi od prije 40 godina. Stvar je u tome sto u odnosu na RI u svjetskim razmjerama ovi ostali odsjeci postaju nevidljivi jer od deset oglasa 9 traze inzinjera informatike a jedan inzinjera automatike ili elektroenergentike.
bravo evo ti banana,

haj ti o fatkiću laprdaj, preskoči mene, jer očigledno ne razumiješ šta pišeš, niti čitaš što sam napisao.
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#3629 Re: ETF

Post by Stari »

U moje vrijeme je postojalo usmjerenje/odsjek koji se zvao Računska Tehnika ...ja ga nisam pohadjao ... Postojala doduse je nauka Informatika, kibernetika isl ma je to sve bilo bliže studijima/fakultetima primjenjene matematike.

U koji sad smijer spada materija koja obrađjue obradu signala, i analognu i digitalnu, teorije usmjeravanja elektromagnetnih polja, polja višepolnih antena, ... ono Smithovi dijagrami, Bode, Nikvist ... poluprovodnička implementacija automatskog regulisanja .... nešto malo u Fortranu ali većinom assembler za FairChild ili Motoroline integralne krugove...i mislim tako to?


Jel to više ne postoji?
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3630 Re: ETF

Post by hrasno38 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/05/2020 19:56
hrasno38 wrote: 08/05/2020 16:57
studiorum_tuzlaensis wrote: 28/04/2020 22:32 Pa moj fokus je na elektrotehnici, RI nije elektrotehnika i to je sve što sam rekao. Poštujem software developere vjeruj i previše, žena mi je jedan od njih, ne smijem reći ništa loše. :D

Pogrešno si shvatio moj post, nisam mislio svojim upisom reći da ostali odsjeci znaju programirati kao RIovci, nego da podjednako dobro znaju koristiti isto u svojim domenima, i u to sam se uvjerio više puta. O tome je gore bila priča, a inače znamo da za dobrog programera diploma je nebitna referenca.
RI nije elektrotehnika u glavama inzinjera koji su diplomirali prije 40-50 godina. Elektrotehnika danas bez RI-a ne postoji i mozes je popisati kompletnu. Ti inzinjeri elektotehnike su danas uglavnom nista bez znanja iz RI-a i mogu se samo raniti sa svojim diplomama ili predavati na ETF-u predmete na kojima ce na svaki moguci nacin gledati da ne prate razvoj onoga sto predaju i udarati po ruskoj literaturi od prije 40 godina. Stvar je u tome sto u odnosu na RI u svjetskim razmjerama ovi ostali odsjeci postaju nevidljivi jer od deset oglasa 9 traze inzinjera informatike a jedan inzinjera automatike ili elektroenergentike.
bravo evo ti banana,

haj ti o fatkiću laprdaj, preskoči mene, jer očigledno ne razumiješ šta pišeš, niti čitaš što sam napisao.
Banane materi i caci djeli.....
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3631 Re: ETF

Post by pinkman »

Treba usmjerenja bolje urediti. Na FER-u u Zagrebu imaju studijski program Elektrotehnika i informacijska tehnologija, a ima i Racunarstvo. Ako ti je zelja da radis u Intelu ili nekoj drugoj hardware kompaniji, onda je za tebe prvi studijski program gdje ces ucit i o elektrotehnici, ali i programiranje.

Ako zelis da budes software engineer, onda ide na drugi studijski program.

Npr. evo sad gledam oglase u Rimac Automobili. Imaju poziciju Battery Systems Research Engineer i uslov je Understanding of the electrical/electrochemical measurements, ali je isto tako Python pozeljan sto ce reci da je tesko odvojiti elektrotehniku i programiranje. A takvi su mnogi primjeri.

U Beogradu ima studijski program Elektrotehnika i racunarstvo, a drugi studijski program je Softversko inzenjerstvo koji je bas fokusiran na SI.

Generalno mislim da je kod nas problem sto se ne dopusta studenima veci izbor predmeta. Neke predmete i nema ko da predaje. Nerealno je ocekivati da ima usmjernje Machine Learning ili Deep Learning.

U Americi npr. mozes birati kad ces sta polagati kao i predmete koje uopste zelis da polazes. Mozes zavrsiti historiju, a onda otici na master iz matematike uz polozenih nekoliko predmeta koji su uslov. Kriteriji su jasni, pa ko misli da moze - give it a try! I sto je najgore, cak se i takvi sistemi propituju i razmatra se da li je to zastarjelo.
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#3632 Re: ETF

Post by Melo15 »

pinkman wrote: 10/05/2020 01:53 Treba usmjerenja bolje urediti. Na FER-u u Zagrebu imaju studijski program Elektrotehnika i informacijska tehnologija, a ima i Racunarstvo. Ako ti je zelja da radis u Intelu ili nekoj drugoj hardware kompaniji, onda je za tebe prvi studijski program gdje ces ucit i o elektrotehnici, ali i programiranje.

Ako zelis da budes software engineer, onda ide na drugi studijski program.

Npr. evo sad gledam oglase u Rimac Automobili. Imaju poziciju Battery Systems Research Engineer i uslov je Understanding of the electrical/electrochemical measurements, ali je isto tako Python pozeljan sto ce reci da je tesko odvojiti elektrotehniku i programiranje. A takvi su mnogi primjeri.

U Beogradu ima studijski program Elektrotehnika i racunarstvo, a drugi studijski program je Softversko inzenjerstvo koji je bas fokusiran na SI.

Generalno mislim da je kod nas problem sto se ne dopusta studenima veci izbor predmeta. Neke predmete i nema ko da predaje. Nerealno je ocekivati da ima usmjernje Machine Learning ili Deep Learning.

U Americi npr. mozes birati kad ces sta polagati kao i predmete koje uopste zelis da polazes. Mozes zavrsiti historiju, a onda otici na master iz matematike uz polozenih nekoliko predmeta koji su uslov. Kriteriji su jasni, pa ko misli da moze - give it a try! I sto je najgore, cak se i takvi sistemi propituju i razmatra se da li je to zastarjelo.
Kod nas jedva organizuju i ovo trenutno, a ne sta komplikovanije...Biras izborne predmete, gdje ti je jedan ponudjen, ili 2 ako su 2 izborna, 3 max ali daj Boze da te ne vrate na jedan od ova dva...Nije da ne mogu, nego nece, a i zasto bi kad im ovako ide, uzimas pare na ponovcima, profesori imaju zagarantovanu kvotu predmeta, sta im vise treba :mrgreen:
zippo993
Posts: 54
Joined: 26/01/2020 21:23

#3633 Re: ETF

Post by zippo993 »

Melo15 wrote: 10/05/2020 22:58 Kod nas jedva organizuju i ovo trenutno, a ne sta komplikovanije...Biras izborne predmete, gdje ti je jedan ponudjen, ili 2 ako su 2 izborna, 3 max ali daj Boze da te ne vrate na jedan od ova dva...Nije da ne mogu, nego nece, a i zasto bi kad im ovako ide, uzimas pare na ponovcima, profesori imaju zagarantovanu kvotu predmeta, sta im vise treba :mrgreen:
U Tuzli na FET je ovo zanimljivo odradjeno. Klasicni izborni predmeti su skoro pa izbaceni (mislim da ih trenutno ima samo 4), a u skoro svakom semestru pocevsi od 2. godine je ostavljen prostor za biranje "izbornih" predmeta. S tim da su ti izborni zapravo full predmeti sa drugih usmjerenja, koje moze bilo ko uzeti, postujuci preduslove za odredjeni predmet. Npr. ne moze neko slusati operativne sisteme, a nije polozio arhitekturu racunara.

Sav taj sistem omogucava da studenti mogu sarati da dodatno nauce malo o svemu, ili se fokusirati na neko drugo usmjerenje pa povezati to znanje sa svojim osnovnim usmjerenjem. Naravno, postoji i mogucnost da studenti uzmu najlakse moguce predmete kao izborne, ali to je tema za sebe :D
Student40
Posts: 67
Joined: 28/04/2020 15:03

#3634 Re: ETF

Post by Student40 »

...
camelCase
Posts: 2
Joined: 01/06/2020 14:17

#3635 Re: ETF

Post by camelCase »

Zdravo ljudi.

Naime, nisam htio da otvaram novu temu i nadam se da je ovo prikladno mjesto za pitanje poput mog. Planiram upisati Računarstvo i informatiku (trenutne opcije su mi Tuzla ili Maribor), pa nadam se da bi mi neko ovdje mogao reći iskustva koje je imao pri studiranju u Tuzli.

Hvala, unaprijed!
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#3636 Re: ETF

Post by Mate_Miso_Kovac »

Zasto bi pored Maribora, ako je opcija, uopce razmatrao Tuzlu :P
camelCase
Posts: 2
Joined: 01/06/2020 14:17

#3637 Re: ETF

Post by camelCase »

Mate_Miso_Kovac wrote: 01/06/2020 14:43 Zasto bi pored Maribora, ako je opcija, uopce razmatrao Tuzlu :P
Vjeruj da se raspitujem onako eto, cisto informativno. :D
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#3638 Re: ETF

Post by Mate_Miso_Kovac »

camelCase wrote: 03/06/2020 16:30
Mate_Miso_Kovac wrote: 01/06/2020 14:43 Zasto bi pored Maribora, ako je opcija, uopce razmatrao Tuzlu :P
Vjeruj da se raspitujem onako eto, cisto informativno. :D
Ako imas para za zivot i studij u Mariboru, furaj u Maribor, bez dileme 8)
BuZZ135
Posts: 9
Joined: 13/04/2013 13:27

#3639 Re: ETF

Post by BuZZ135 »

Da li ima neko da preporuci literaturu za IM1 i IM2 (moze i na engleskom jeziku) ali da bas pocinje od pocetka i da se sve moze fino shvatiti i izvjezbati? Pokusao sam vise puta sa materijalima sa faxa i nekim nasim domacim zbirkama ali nekako mi je sve to nerazumljivo i cini mi se kao da je vec pisano za nekog ko je u tom fazonu matematicke analize.
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#3640 Re: ETF

Post by nivla »

za im1 apsen, ali to su bas osnove
za im2 peric-tomic-karaacic imaju odlicne zbirke uradjenih zadataka koje pokrivaju visestruke integrale i diferencijalne jednacine
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#3641 Re: ETF

Post by Mate_Miso_Kovac »

Pejović 1,2,3,4 i 5

to bi preporučio nekad davno jedan čiko s etfa :P
gux
Posts: 33
Joined: 14/03/2018 15:19

#3642 Re: ETF

Post by gux »

BuZZ135 wrote: 03/06/2020 22:02 Da li ima neko da preporuci literaturu za IM1 i IM2 (moze i na engleskom jeziku) ali da bas pocinje od pocetka i da se sve moze fino shvatiti i izvjezbati? Pokusao sam vise puta sa materijalima sa faxa i nekim nasim domacim zbirkama ali nekako mi je sve to nerazumljivo i cini mi se kao da je vec pisano za nekog ko je u tom fazonu matematicke analize.
Prije svega bih da preporučim video predavanja profeaora Leonarda ciji video klipovi se mogu naci na yt (ukucaj prof leonard calculus 1), gdje on detaljno na postepen nacin prolazi kroz gradivo uz mnostvo primjera. Kroz lekcije kurseva calculus 1, calculus 2 i calculus 3 predje sav diferencijalni i integralni racun funkcija jedne promjenjive (calculus 1 i dio calc2) i funkcija vise promjenjivih, zakljucno sa povrsinskim integralima na calc 3. Video klipovi predavanja jesu dugi i ima ih puno, al stavis brzinu na x1.5 i preskaces dijelove koje znas, fkt je korisno.

Sto se literature tice, najpitomije zbirke na nasem jeziku za studente su repetitoriji vise matematike od Borisa Apsena (lahko se moze izguglati na netu). Za im1 i im2 su biti apsen 2, 3, 4. Od strane literature koja na jako dobar i razumljiv nacin prezentuje gradivo im1 i im2 bih izdvojio americke udzbenike Thomas calculus ili Stewart calculus, posebito novija izdanja. Ti udzbenici najprije uvode pojmove intuitivno a zatim i precizno, i sve je to prozeto mnostvom uradjenih zadataka. Ono sto je posbno znacajno kod tih americkih udzbenika je to sto sadrze mnostvo ilustracija kroz koje su studentima priblizeni apstraktni koncepti.

Smatram da je uzimanje instrukcija bacanje para, jer internet obiluje materijalima na temu im1 i im2 pocev od video lekcija i uradjenih zadataka na yt do raznorazne pisane literature. Samo je potrebno malo zaguglati.

Nadam se da ce moj odgovor biti od pomoci.
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3643 Re: ETF

Post by mk ultra »

Prvo procitaj dobro teoriju pa onda zadaci... vjeruj mi

Da se razumijemo, istu sam gresku radio, i nikad nista iz IM2 shvatio nisam... iskreno da kazem

Nekad sam se zajebavao sa husetovim citatima koje je stavljao na predavanja, ali je bio u pravu, debil, ali u pravu :mrgreen:
Jedan je bio da je praksa bez teorije kao putnik bez kompasa, od nekog matematicara ne sjecam se

Doduse, kad vidis naslov, npr osnovna svojsrva nesvojstvenih integrala povratio bi :lol:
Ili neke dokaze, pa višestruki integrali po nekoj krivoj bla bla, n dimenzioni prostori, sve je to fikcija... a ti nešto računaš i lomiš mozak...
Ali kad to skontas, zadaci ce ti biti smijurija :thumbup:
gux
Posts: 33
Joined: 14/03/2018 15:19

#3644 Re: ETF

Post by gux »

mk ultra wrote: 04/06/2020 22:00 Prvo procitaj dobro teoriju pa onda zadaci... vjeruj mi

Da se razumijemo, istu sam gresku radio, i nikad nista iz IM2 shvatio nisam... iskreno da kazem

Nekad sam se zajebavao sa husetovim citatima koje je stavljao na predavanja, ali je bio u pravu, debil, ali u pravu :mrgreen:
Jedan je bio da je praksa bez teorije kao putnik bez kompasa, od nekog matematicara ne sjecam se

Doduse, kad vidis naslov, npr osnovna svojsrva nesvojstvenih integrala povratio bi :lol:
Ili neke dokaze, pa višestruki integrali po nekoj krivoj bla bla, n dimenzioni prostori, sve je to fikcija... a ti nešto računaš i lomiš mozak...
Ali kad to skontas, zadaci ce ti biti smijurija :thumbup:
Tako je, da bi se mogli zadaci raditi, potrebno je prvo dobro razumjeti teorijske koncepte. Veliki dio studenata pravi gresku jer smatra da se ucenje teorije svodi na bubanje nekih nerazumljivih definicija i pokusavaju napamet nastrebat neke sablone. Zato sam i predlozio ona predavanja prof Leonarda na yt. Btw, ne koriste se vise Fatkiceva predavanja na im1/im2 vec profesorica piše svoja, koja su kud i kamo pitkija za čitanje od Fatkićevih materijala.
Evo primjer jednog predavanja od profesorice
husoboss
Posts: 370
Joined: 19/07/2012 22:22

#3645 Re: ETF

Post by husoboss »

mk ultra wrote: 04/06/2020 22:00 Prvo procitaj dobro teoriju pa onda zadaci... vjeruj mi

Da se razumijemo, istu sam gresku radio, i nikad nista iz IM2 shvatio nisam... iskreno da kazem

Nekad sam se zajebavao sa husetovim citatima koje je stavljao na predavanja, ali je bio u pravu, debil, ali u pravu :mrgreen:
Jedan je bio da je praksa bez teorije kao putnik bez kompasa, od nekog matematicara ne sjecam se

Doduse, kad vidis naslov, npr osnovna svojsrva nesvojstvenih integrala povratio bi :lol:
Ili neke dokaze, pa višestruki integrali po nekoj krivoj bla bla, n dimenzioni prostori, sve je to fikcija... a ti nešto računaš i lomiš mozak...
Ali kad to skontas, zadaci ce ti biti smijurija :thumbup:
Teoriju obavezno čitati, ne moraš "bubati" ali pokušati izvući što više stvari kao zaključak neki, suštinu stvari. Dobar savjet bi bio to prelistati malo prije samih vježbi, puno lakše se prati kad otprilike znaš šta da očekuješ. Sjećam se da je bilo problema oko sitnica nekih koje Huse nikako nije smatrao sitnicama :-D , zbog nečitanja i učenja zadataka samo, vrlo često i napamet. IM2 je meni zanimljiviji bio od IM1 do onih integrala koji se i nisu naročito puno obrađivali. Laplasa, diferencijalne (rješive po izvodu :P ) i Fouriera probaj savladati, trebat će i kasnije ;-) .

PS. "Onaj koji cijeni praksu bez teorijskih osnova sličan je moreplovcu koji ulazi u broz bez krme i busole ne znajući kuda plovi" :) , Prvo predavanje na IM2 a bilo je to i na kecu koliko se sjećam.
Trikolor
Posts: 4
Joined: 27/01/2019 22:31

#3646 Re: ETF

Post by Trikolor »

Pozdrav svima

Zelio bih upisati ETF u Tuzli, smjer telekomunikacije. Ima li neko da je zavrsio ili da trenutno pohada taj smjer? Volio bih malo vise cuti o njemu
JonjoShelvey7
Posts: 98
Joined: 03/02/2018 01:19

#3647 Re: ETF

Post by JonjoShelvey7 »

Pozdrav svima, samo da vas pitam u vezi prijemnog.
Danas je objavljena lista i imao sam 11 bodova, zanima me samo da li to garantuje da sam se upisao na ETF i da li je prag 10.

I ako vec jesam upisan, prema vasim nekim iskustvima i znanjem da li sam upao u ono sto sam htio jer to još neće objaviti.
Izabrao sam:
1. RI budzet
2. RI samof.

Znam da na budzet nisam, samo me zanima da li mi je dovoljno za samof.
Na rang listi prije prijemnog sam oko 85. mjesta...
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3648 Re: ETF

Post by megaribi1 »

forgempp wrote: 02/07/2020 19:00 Pozdrav svima, samo da vas pitam u vezi prijemnog.
Danas je objavljena lista i imao sam 11 bodova, zanima me samo da li to garantuje da sam se upisao na ETF i da li je prag 10.

I ako vec jesam upisan, prema vasim nekim iskustvima i znanjem da li sam upao u ono sto sam htio jer to još neće objaviti.
Izabrao sam:
1. RI budzet
2. RI samof.

Znam da na budzet nisam, samo me zanima da li mi je dovoljno za samof.
Na rang listi prije prijemnog sam oko 85. mjesta...
Nisam u komisiji za prijemni, mada neki koji posjećuju ovaj forum jesu. Kako izbrojah na brzinu, 180 od 380 kandidata nije položilo prijemni ispit, a primamo 280, od čega je 100 na RI. Po iskustvu od prošle godine vjerujem da položen prijemni u prvom roku skoro garantuje upis, na samofinansirajuće, ali sa 11 bodova očekujte da ćete biti negdje oko 80-og mjesta. Ipak, treba sačekati do konačnog spiska koji bi trebao biti sutra,
lelan
Posts: 186
Joined: 13/10/2008 00:24

#3649 Re: ETF

Post by lelan »

Koji oblik predavanja će se primjenjivati kod rezvoja softvera? Hoće li biti on line ili klasično predavanje?
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3650 Re: ETF

Post by megaribi1 »

lelan wrote: 03/09/2020 14:19 Koji oblik predavanja će se primjenjivati kod rezvoja softvera? Hoće li biti on line ili klasično predavanje?
Kako mi danas dekan reče (ali stvari se još mogu mijenjati) - predavanja će biti on-line, vježbe ako su on-line u istim sedmicama sa predavanjima, a ako su u zgradi u posebnim sedmicama, dok će ispiti biti u zgradi.
Post Reply