ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

citadela14
Posts: 14
Joined: 28/01/2022 22:55

#3901 Re: ETF

Post by citadela14 »

Pozdrav svima,

zanima me da li je uobicajeno da studenti nose sa sobom svoj laptop na predavanja, tutorijale, vjezbe itd.

Takodjer, voljela bih dobiti i odgovor, otprilike sta je sve potrebno sa sobom nositi (na fakultet - predavanja)?

Nadam se da cu dobiti odgovore od koristi :-)
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3902 Re: ETF

Post by megaribi1 »

citadela14 wrote: 10/03/2022 21:42 Pozdrav svima,

zanima me da li je uobicajeno da studenti nose sa sobom svoj laptop na predavanja, tutorijale, vjezbe itd.

Takodjer, voljela bih dobiti i odgovor, otprilike sta je sve potrebno sa sobom nositi (na fakultet - predavanja)?

Nadam se da cu dobiti odgovore od koristi :-)
Prethodne dvije godine su bile 95% online, tako da svoj laptop ili desktop su studenti koristili na svakom predavanju ali iz svoje sobe. U doba kada je nastava bila uživo, viđao sam nešto studenata da su donosili svoje laptope, ali to je bilo u manjem procentu, pošto je u laboratorijama za vježbe uglavnom bio instaliran softver prilagođen predmetima koji se tamo rade.

Počeo je novi semestar. Trenutno je situacija sljedeća:

Prva godina studija Računarstvo i informatika - sve je online osim vježbi iz Inženjerske matematike 2.
Prva godina studija Automatika i elektronika, telekomunikacije, eletkroenergetika - sve je online osim vježbi iz Inženjerske matematike 2 i Elektroničkih elemenata i sklopova.
Druga godina Automatika i elektronika: gotovo sve je uživo.
Treća godina elektroenergetike: polovina predmeta uživo, polovina online
Druga i treća godina elektroenergetike: polovina predmeta uživo, polovina online
Druga i treća godina Računarstvo i informatika: sve online osim Administracije računarskih mreža
Druga i treća godina Telekomunikacija: sve online osim Elektronike TK2
Prva, druga i ekvivalencijska godina Razvoja softvera: sve online.

Na master studiju Računarstvo i informatika, te telekomunikacije na obije godine su isključivo online, dok 1. godina elektroenergetike i automatike i elektronike polovinu predmeta sluša uživo a polovinu online. 2. godina elektroenergetike i automatike i elektronike uglavnom je online.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#3903 Re: ETF

Post by nekome »

moee wrote: 10/03/2022 18:30
MirsoBurek wrote: 10/03/2022 17:36 Jel istina sto se prica po gradu da se ETF raspada? Cujem kako je bas oslabio sto se tice kvalitete predavanja i vjezbi.
Da se baš raspada, to je teško. Može biti da je kvalitet opao značajno jer predmete preuzimaju osobe koje nemaju dana iskustva u praksi i realnom sektoru, samo teorija.
Prošla su vremena stručnih profesora Sokolije, Sadovića, Muharemovića...

ETF je uvijek bio dobro "polarizovan" i razne struje su vukle svaka na svoju stranu.
ovi sto imaju iskustva imaju prosjek <8 pa ne mogu aplicirati :D
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2436
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#3904 Re: ETF

Post by ZyzzSar »

citadela14 wrote: 10/03/2022 21:42 Pozdrav svima,

zanima me da li je uobicajeno da studenti nose sa sobom svoj laptop na predavanja, tutorijale, vjezbe itd.

Takodjer, voljela bih dobiti i odgovor, otprilike sta je sve potrebno sa sobom nositi (na fakultet - predavanja)?

Nadam se da cu dobiti odgovore od koristi :-)
zasto kolutas ocima :D
sveska i hemijska je otprilike sve sto ti treba
i materijali sa c2 ako hoces da printas
laptop kuci za online predavanja
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#3905 Re: ETF

Post by RJ57 »

moee wrote: 10/03/2022 18:30
MirsoBurek wrote: 10/03/2022 17:36 Jel istina sto se prica po gradu da se ETF raspada? Cujem kako je bas oslabio sto se tice kvalitete predavanja i vjezbi.
Da se baš raspada, to je teško. Može biti da je kvalitet opao značajno jer predmete preuzimaju osobe koje nemaju dana iskustva u praksi i realnom sektoru, samo teorija.
Prošla su vremena stručnih profesora Sokolije, Sadovića, Muharemovića...

ETF je uvijek bio dobro "polarizovan" i razne struje su vukle svaka na svoju stranu.
možd kad je bio trijezan :D
bijelivitez
Posts: 1
Joined: 14/03/2022 02:03

#3906 Re: ETF

Post by bijelivitez »

Da li se isplati studirati TK?
User avatar
mk ultra
Posts: 19540
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3907 Re: ETF

Post by mk ultra »

sve se isplati studirati, samo je do tebe na kraju :thumbup:
superOdlichan
Posts: 141
Joined: 30/09/2021 23:34

#3908 Re: ETF

Post by superOdlichan »

Pozdrav ekipa! Ne znam gdje mogu postaviti pitanje, pa ako mu ovdje nije mjesto, neka me neko preusmijeri.

Naime, 4. sam razred elektrotehničke škole i planiram isto i nastaviti. Dvoumim se između FET-a u Tuzli (živim 30 km od Tuzle) ili ETF-a u Sarajevu. U Sarajevu mi se sviđa sistem 3+2 jer najvjerovatnije aBd planiram master negdje vani, a i to što je glavni grad pa pretpostavljam da je ipak i opremljenost fakulteta bolja i slično. Ako neko ima informacije gdje je bolje, tipa ako studirate na ETF-u, a u kontaktu ste sa osobama sa FET-a, puno bi mi značile iste..

Kada bih se odlučio za ETF u Sarajevu, zanima me gdje mogu nabaviti tu neku zbirku iz koje trebam vježbati zadatke za prijemni? Postoji li negdje PDF verzija?

Koji prosjek je potrebno održati da bi se ostalo na budžetu, ako bih uopšte upao na budžet? :D

Jesu li na sceni i dalje profesori poput Fatkića, i koliko ima takvih profesora kod kojih ćeš proći tek kad im se prohtije?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#3909 Re: ETF

Post by nikeze »

1988 godine u Oslobođenju je izašao članak sa peticijom bivših studenata elektrotehnike u Sarajevu u kome su pisali protiv profesora matematike. Maltretirao ih je matematikom koja im nikada u životu u struci neće trebati. Barem su u članku tako tvrdili. Mnoge je studente psihički uništavao višesatnim ispitivanjem teorema od riječi do riječi.
Problem je što se nakon faksa u stvari ništa ne zna. Više vrijede Microsoft, Cisco i Oracle kursevi za programiranje.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#3910 Re: ETF

Post by baja »

nikeze wrote: 20/04/2022 06:34 1988 godine u Oslobođenju je izašao članak sa peticijom bivših studenata elektrotehnike u Sarajevu u kome su pisali protiv profesora matematike. Maltretirao ih je matematikom koja im nikada u životu u struci neće trebati. Barem su u članku tako tvrdili. Mnoge je studente psihički uništavao višesatnim ispitivanjem teorema od riječi do riječi.
Nisam za to cuo.
Poslije rata je isto bilo ali se zavrsilo hvala Bogu. Vajzovic, Fatkic, Galic. isto teorija napamet stotine stranica ako ne hiljade
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#3911 Re: ETF

Post by nikeze »

baja wrote: 20/04/2022 09:31
nikeze wrote: 20/04/2022 06:34 1988 godine u Oslobođenju je izašao članak sa peticijom bivših studenata elektrotehnike u Sarajevu u kome su pisali protiv profesora matematike. Maltretirao ih je matematikom koja im nikada u životu u struci neće trebati. Barem su u članku tako tvrdili. Mnoge je studente psihički uništavao višesatnim ispitivanjem teorema od riječi do riječi.
Nisam za to cuo.
Poslije rata je isto bilo ali se zavrsilo hvala Bogu. Vajzovic, Fatkic, Galic. isto teorija napamet stotine stranica ako ne hiljade
Taj prof Galić je bio strah i trepet, protiv njega su pisali članak.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#3912 Re: ETF

Post by nekome »

vidio jednom frajera na ETFu, stariji ovako izlgeda kao homeless alkos
drzi crveni index, trabunja nesto on kod galica imao devetku
kad otvori index kad fakat :D tamo godina upisa 1989. ili '91.
BosnianEmpire
Posts: 3
Joined: 11/04/2022 18:22

#3913 Re: ETF

Post by BosnianEmpire »

Pozdrav, uskoro bih trebao da upišem fakultet pa se dvoumim između IT na Burch-u, te odsjeka Razvoj Softvera na ETF-u.
Ukoliko imate neko iskustvo, informacije ili mišljenje o navedenim zamolio bih da iznesete isto, jer su mi od velikog značaja.
Hvala unaprijed! :-D
gux
Posts: 33
Joined: 14/03/2018 15:19

#3914 Re: ETF

Post by gux »

superOdlichan wrote: 20/04/2022 05:50 Pozdrav ekipa! Ne znam gdje mogu postaviti pitanje, pa ako mu ovdje nije mjesto, neka me neko preusmijeri.

Naime, 4. sam razred elektrotehničke škole i planiram isto i nastaviti. Dvoumim se između FET-a u Tuzli (živim 30 km od Tuzle) ili ETF-a u Sarajevu. U Sarajevu mi se sviđa sistem 3+2 jer najvjerovatnije aBd planiram master negdje vani, a i to što je glavni grad pa pretpostavljam da je ipak i opremljenost fakulteta bolja i slično. Ako neko ima informacije gdje je bolje, tipa ako studirate na ETF-u, a u kontaktu ste sa osobama sa FET-a, puno bi mi značile iste..

Kada bih se odlučio za ETF u Sarajevu, zanima me gdje mogu nabaviti tu neku zbirku iz koje trebam vježbati zadatke za prijemni? Postoji li negdje PDF verzija?

Koji prosjek je potrebno održati da bi se ostalo na budžetu, ako bih uopšte upao na budžet? :D

Jesu li na sceni i dalje profesori poput Fatkića, i koliko ima takvih profesora kod kojih ćeš proći tek kad im se prohtije?
Zdravo,
Prijemni na ETFu u Sarajevu obuhvata gradivo elementarne matematike iz srednje škole, posebice prva tri razreda. Dakle algebarski izrazi, kvadratne jednačine, nejednačine, polinomi, eksponencionalne i logaritamske jednačine i nejednačine, apsolutne, iracionalne, trigonometrija, analitička geometrija u ravni (prava, kružnica, elipsa..), zatim geometrijski likovi i geometrija u prostoru, kompleksni brojevi, aritmetički i geometrijski nizovi.

Da bi se student održao na budžetu, neophodno je da ne padne godinu. Nije potrebno imati prosjek da bi student ostao na budžetu.

Prof Fatkić je davno otišao u penziju. Fakultet je dosta zahtjevniji i očekuje se dosta više rada i mnogo je brži i jači tempo nego u srednjoj školi. Primjerice, što se u srednjoj pređe za mjesec, na faksu se pređe za sedam dana.
gux
Posts: 33
Joined: 14/03/2018 15:19

#3915 Re: ETF

Post by gux »

BosnianEmpire wrote: 20/04/2022 18:54 Pozdrav, uskoro bih trebao da upišem fakultet pa se dvoumim između IT na Burch-u, te odsjeka Razvoj Softvera na ETF-u.
Ukoliko imate neko iskustvo, informacije ili mišljenje o navedenim zamolio bih da iznesete isto, jer su mi od velikog značaja.
Hvala unaprijed! :-D
Kako je prof Vedran Ljubović, koji je bio koordinator stručnog studija Razvoj softvera na ETFu, napustio fakultet, taj stručni studij je trenutno u određenim problemima.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3916 Re: ETF

Post by megaribi1 »

nekome wrote: 20/04/2022 15:13 vidio jednom frajera na ETFu, stariji ovako izlgeda kao homeless alkos
drzi crveni index, trabunja nesto on kod galica imao devetku
kad otvori index kad fakat :D tamo godina upisa 1989. ili '91.
Dešava se. Za 23 godine koliko predajem na fakultetu, četiri puta se dogodilo da mi se obrate za polaganje ispita drugovi iz moje generacije ili čak stariji.
MirsoBurek
Posts: 3
Joined: 10/03/2022 17:17

#3917 Re: ETF

Post by MirsoBurek »

gux wrote: 20/04/2022 22:51
BosnianEmpire wrote: 20/04/2022 18:54 Pozdrav, uskoro bih trebao da upišem fakultet pa se dvoumim između IT na Burch-u, te odsjeka Razvoj Softvera na ETF-u.
Ukoliko imate neko iskustvo, informacije ili mišljenje o navedenim zamolio bih da iznesete isto, jer su mi od velikog značaja.
Hvala unaprijed! :-D
Kako je prof Vedran Ljubović, koji je bio koordinator stručnog studija Razvoj softvera na ETFu, napustio fakultet, taj stručni studij je trenutno u određenim problemima.
Ako je Vedran napustio fax onda slobodno mozete staviti kljuc u bravu.
daario naharis
Posts: 617
Joined: 17/06/2015 19:42

#3918 Re: ETF

Post by daario naharis »

MirsoBurek wrote: 21/04/2022 20:42
gux wrote: 20/04/2022 22:51

Kako je prof Vedran Ljubović, koji je bio koordinator stručnog studija Razvoj softvera na ETFu, napustio fakultet, taj stručni studij je trenutno u određenim problemima.
Ako je Vedran napustio fax onda slobodno mozete staviti kljuc u bravu.
Jeste, presao u MOP.
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#3919 Re: ETF

Post by moee »

Na ETF-u se stiče dobra radna navika koja je važna u kasnijoj karijeri. Nekada je tu bilo i solidnog znanja, ali danas više nisam siguran u to, nažalost.
Danas je jedna ekipa "akademika" sa ETF-a pokušala da smjesti svoje ljude u vodsto inžinjerske komore elektrotehnike na tako providan način, da je to jadno od njih. Sreća pa je bilo dovoljno drugih kolega inžinjera da im pomrse račune :izet:
MirsoBurek
Posts: 3
Joined: 10/03/2022 17:17

#3920 Re: ETF

Post by MirsoBurek »

moee wrote: 23/04/2022 00:51 Na ETF-u se stiče dobra radna navika koja je važna u kasnijoj karijeri. Nekada je tu bilo i solidnog znanja, ali danas više nisam siguran u to, nažalost.
Danas je jedna ekipa "akademika" sa ETF-a pokušala da smjesti svoje ljude u vodsto inžinjerske komore elektrotehnike na tako providan način, da je to jadno od njih. Sreća pa je bilo dovoljno drugih kolega inžinjera da im pomrse račune :izet:
Da li mozes da kazes ko je sve u toj "ekipi akademika" sa ETF-a?
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#3921 Re: ETF

Post by moee »

Ne želim imenovati, ali biće ti sve jasno ako kažem da je ista ekipa iz CIGRE-a :izet:
_huzzah_001
Posts: 59
Joined: 22/06/2021 14:37

#3922 Re: ETF

Post by _huzzah_001 »

Razvoj softvera- moze vise infomacija. Koliko je tesko? Da li bolje to ili FIT, Burch?
torbica
Posts: 74
Joined: 12/10/2021 10:07

#3923 Re: ETF

Post by torbica »

Ako sam dobro shvatio, vlada KS od iduće godine uvodi 100% stipendiranje za Razvoj Softvera. Nadam se da je to korak kojim će se fokus hiperprodukcije kadrova sa RI smjera preseliti RS, a da RI, a naročito RI master konačno postane smjer usmjeren ka akademskom usavršavanju, izučavanju "cutting edge" tehnologija i da proizvodi najveće stručnjake u BiH. Smanjiti broj studenata, povećati nivo znanja koje se traži od studenata.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#3924 Re: ETF

Post by nekome »

x doubt
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#3925 Re: ETF

Post by H323 »

Može li stručni dvije godine za jednu :mrgreen:

Poluozbiljno pitam.
Post Reply