ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#4001 Re: ETF

Post by hatemondays »

asidza wrote: 31/08/2023 17:08
Ozimician wrote: 31/08/2023 16:21

Dobro, ti onda odluci kome ces vjerovati, mami ili psihijatrici.

Kljucno je pitanje, da li tebe zanima to, da li se mozes vidjeti u tom poslu, da li privatno ista "raduckas", kako provodis vrijeme inace, obzirom da ne ucis, ne radis, ne ides na fax?

Ako nemas motivacije ni za sta, onda poslusaj psihijatricu ipak, a ne mamu.
To i jest problem, što sam ja možda i dvije godine zapravo u depresiji. Jbg, jest teško priznat, ali ja sam slabo išta radila korisno. Eh sad, život neće mene čekat tako da prvi korak obavljen otišla kod psihijatra, drugi korak trebam sjesti, od osnova ponovit matematike, fizike, programiranje i ako smognem snage upisati ponovo i završit ga više. Inače, to što sam u srednjoj bila dobra u matematici i programiranju znam da ne znači puno, jer se nisam nikad takmičila niti išta u tom periodu, ali je neki početak. Zasad ako ima ovdje nekoga sa ETF-a ko trenutno studira, ili ko je završio da mi nadoda neke konkretne smjernice, uhar.
Ps. Nemojte se ljudi triggerovat moj je život i moje sranje, jedino ko se može triggerovat u mom životu su mi starci.
U moje vrijeme, a to je bilo poodavno na ETF nisi bas mogao zalutati. Ako jesi ispadas iz sistema i tacka. ETF nije za svakoga, znoj , krv i suze nazalost. Moj ti je savjet ako volis to sto studiras onda hvataj se knjige i uci. Grubo zvuci ali takav je ETF. Ako ne volis ETF nadji nesto sto ce te ciniti sretnim, nikad ne znas sta te ceka u zivotu. Uostalom mozda ces bolje proci u zivotu od nekih koji zavrse taj studij. Te tvoje godine su opasne ni tamo ni ovamo, budi pozitivna a zivot ce te cekati, nista nije vrijedno hodanja po hecimima.
Uvijek zelio biti na gradjevini, zavrsio na elektronici i evo me ziv i sad , nije bilo sudjeno.
RJ57
Posts: 3404
Joined: 10/04/2017 15:12

#4002 Re: ETF

Post by RJ57 »

@hatemondays, jako je interesantno to sa ETF-om. mi koji smo studirali prije rata imamo očito jako oprečna mišljenja o svemu tome. ima ih koji tvrde da se moralo pravo učiti da se završi a ima ih koji tvrde da se moglo lopatom zavšiti bez da se puno nauči i namuči. neki tvrde da se tu svakako i nije moglo puno naučiti a neki tvrde da se itekako moglo i to pravo dobro! sve to bez obzira na smjer! jako interesantno
kako je poslije rata pojma nemam. kad vidim željka slijedeći put baš ću ga pitati da uporedi!
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#4003 Re: ETF

Post by Stari »

Ja sam studirao i u SRBiH a i u monarhiji Švedskoj. Davno ... još u doba crnobijelih televizora sa samo dva kanala. Vako je to nekako bilo ... bila su 3 etfa u Tuzli je imao samo jaku struju (elektroenergetska postrojenja) u BL slaba struja (računska tehnika i telekomunikacije)..a samo je u Sarajevu bilo i jedno i drugo.

U prvoj godini se polagalo Marksizam, ONO i dsz, mehanika, tehničko crtanje, i fiskultura ... iz fiskulture je bilo najzeznutije što je profesorica, izfrustrirana rapidnim gubitkom statusa i popularnosti ... zakazivala potpisivanje i ovjeru indexa ... u pola sedam ujutro nedeljom na vrh brda Šehitluka tako da si burazeru morao pjehare spucati tamo jer tako rano nedeljom te ni taxixsta neće tamo voziti. Iz Marxisma je bila većinom prepisivačina, iz tehničkog crtanja smo onima sa mašinstva koji to žmireći nacrtaju i tuširaju redis-perom još u srednjoj , plaćali pivu ili dvije da nam na hamerpapiru nacrtaju to što se trebalo nacrtati. Iz ONO i dsz je muškima koji su bili u vojsci bilo lako - curama je bilo zeznuto. I to bi bilo to što se tiče fušarenja ... ostalo se moralo znati prika.

Matematika1 i 2, Osnovi elektrotehnike 1 i 2 , Fizika, Elektronika, Programiranje ... moralo je sve znati ... Fortran (kasnije pascal) , katodne cijevi, viljuškasti trafo, Amperov integral magnetizma, schmidtovo okidno kolo, Smithov diagram, Diferencijalno pojačalo , ... i trodimenzionalna jeba hadže iz Bronzanog Majdana ...

A i u monarhiji je bilo predmeta koji se sfušare ... ekologija, sistem vrijednosti, retorika ...i tako to ... ono što je bilo teško ...je bilo isto ... tehničko crtanje kasnije je zamijenio CAD ....a ostalo je skoro sve isto ....zajebano naravno.
Last edited by Stari on 12/10/2023 22:42, edited 1 time in total.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#4004 Re: ETF

Post by nekome »

znaci princip je isti, a sve su ostalo nijanse
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#4005 Re: ETF

Post by prankster »

Da ozivim temu, cuo sam od prijatelja jucer da je profesor Smajo Bisanovic preminuo nedavno. Za neupucene, predavao je nekad neke predmete na Elektroenergetici. Zna li neko nesto vise o tome, covjek je relativno mlad bio? Bio je vrhunski profesor a da ne govorim strucnjak/inzenjer.
User avatar
mk ultra
Posts: 19542
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4006 Re: ETF

Post by mk ultra »

prankster wrote: 04/04/2024 10:53 Da ozivim temu, cuo sam od prijatelja jucer da je profesor Smajo Bisanovic preminuo nedavno. Za neupucene, predavao je nekad neke predmete na Elektroenergetici. Zna li neko nesto vise o tome, covjek je relativno mlad bio? Bio je vrhunski profesor a da ne govorim strucnjak/inzenjer.
bio je smajo dobar lik :(
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#4007 Re: ETF

Post by prankster »

Znaci istina je :(
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#4008 Re: ETF

Post by nekome »

koliko je sad ljudi po odsjecima, i koliko ide na "strucni" a koliko na normalni studij, jesu li javne te info?
daario naharis
Posts: 617
Joined: 17/06/2015 19:42

#4009 Re: ETF

Post by daario naharis »

mk ultra wrote: 04/04/2024 11:12
prankster wrote: 04/04/2024 10:53 Da ozivim temu, cuo sam od prijatelja jucer da je profesor Smajo Bisanovic preminuo nedavno. Za neupucene, predavao je nekad neke predmete na Elektroenergetici. Zna li neko nesto vise o tome, covjek je relativno mlad bio? Bio je vrhunski profesor a da ne govorim strucnjak/inzenjer.
bio je smajo dobar lik :(
Covjek je prezivio rak i danas je dobro. Danas sam ga vidio u gradu. Ljudina.
Post Reply