ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3676 Re: ETF

Post by hrasno38 »

_Reds_ wrote: 11/09/2020 00:14 E kad se sjetim bio je nekad Saša Mrdović, čovjek ti da da koristiš šta ti je volja na ispitu od literature, ali zadatke i odgovore trebaš da daš u realnom vremenskom roku.
Jedan od rijetkih koje je studente učio da razmišljaju, a ne da bubaju. Nažalost većina danas uči studente ovo drugo.

Prava i jedina realna simulacija zadataka na poslu i u zivotu. Briga poslodavca kakvu ti literaturu koristiš, ljudi hoće rezultat za određeno vrijeme.
E da Sasa je izvanredan i profesor i covjek
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#3677 Re: ETF

Post by Euridika »

sabanss wrote: 11/09/2020 10:25
hrasno38 wrote: 10/09/2020 18:40 Vidi ne postoji nacin na koji 10 Vedrana mogu sprijeciti nekoga kuci da prepisuje i to samo pokazuje i dokazuje koliko se izgubio u prostoru i vremenu. Kao prvo ne mozes ti meni odredjivati kako cu ja svojoj kuci i gdje da sjedim i sta da radim, kako cu staviti stolicu, kako cu okrenuti racunar i ostala sranja ppa da si sa nebesa pao. To mozes raditi na fakultetu i nigdje vise.
Samo se sa ovim ne mogu sloziti. Pogledaj "proctored exam" kod ovih glavnih certifikacijskih kuca i vidjet ces da ipak moze. Naravno ako hoces da polozis ispit.

Naravno, nisu svi studenti krivi ali i onih par postotak nepostenih je dovoljno da zagorca svima zivot. Mozda i nije utjeha ali taj mentalitet je jedan od razloga zasto naprednim nacijama ide dobro, a nama ne.
To sam mu ja već objašnjavala (boldirano), ali ne konta on to.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3678 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Euridika wrote: 11/09/2020 10:44
sabanss wrote: 11/09/2020 10:25
hrasno38 wrote: 10/09/2020 18:40 Vidi ne postoji nacin na koji 10 Vedrana mogu sprijeciti nekoga kuci da prepisuje i to samo pokazuje i dokazuje koliko se izgubio u prostoru i vremenu. Kao prvo ne mozes ti meni odredjivati kako cu ja svojoj kuci i gdje da sjedim i sta da radim, kako cu staviti stolicu, kako cu okrenuti racunar i ostala sranja ppa da si sa nebesa pao. To mozes raditi na fakultetu i nigdje vise.
Samo se sa ovim ne mogu sloziti. Pogledaj "proctored exam" kod ovih glavnih certifikacijskih kuca i vidjet ces da ipak moze. Naravno ako hoces da polozis ispit.

Naravno, nisu svi studenti krivi ali i onih par postotak nepostenih je dovoljno da zagorca svima zivot. Mozda i nije utjeha ali taj mentalitet je jedan od razloga zasto naprednim nacijama ide dobro, a nama ne.
To sam mu ja već objašnjavala (boldirano), ali ne konta on to.
Daj me ti poduci ziva bila......evo sav treperim od znatizelje za "namicanjem znanja" od strane forumasa! Jel se pitas ti ikada koliko studenata ne moze da ispuni te uslove koji su dati?? Jesi li se upitala ikada koliko studenata nema svoju sobu??? Jesi li se upitala. Ali hajmo polako.....

1. Važeći lični identifikacijski dokument sa slikom (indeks, lična karta, pasoš). Koristite dokument na kojem ličite na sliku! Zbog nemogućnosti provjere biometrijskih podataka, student može biti udaljen sa ispita ako ne liči na svoju sliku npr. zbog drugačije frizure, brade i slično (krsenje zakona o zastiti licnih podataka....moze dobiti samo index i dovidjento. Odakle pravo profesoru da zna moj JMBG?)......"Niko ne smije legitimisati lica na osnovu ličnih dokumenata proizvoljno, stoji u Zakonu o zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine."
"Jedino policajac može ali i on mora imati valjan razlog zbog čega vas legitimiše. Ne može on iz znatiželje, ne može on proizvoljno vas upisivati u neki rokovnik. On mora legitimisati lice u smislu provjere identiteta samo ako za to postoji valjan razlog. Isto tako legitimno je ulazak u institucije, u zgrade u smislu kontrole pristupa jer je legitimni interes da se zaštiti prostor i pristup prostorijama i tada mora ostajati trag u smislu evidentiranja ali samo u obimu koji je potreban – dodaje direktor Agencije za zastitu licnih podataka Petar Kovačević......da te moderatorice naucim o nekim pravilima i Zakonima!
2. Na mobitel trebate instalirati Google Meet aplikaciju povezanu sa vašim fakultetskim Google accountom ([email protected]) i uvjeriti se da kamera i mikrofon na mobitelu funkcionišu kako treba sa ovom aplikacijom (u kojem zakonu o visokom obrazovanju pise da student mora imati mobitel)....molio bih da mi citiras clan tog Zakona!

....sva daljna prica je izlisna!!! Dovidjento i prijatno!
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#3679 Re: ETF

Post by sabanss »

Jasno je da se i studenti ne pridrzavaju slova zakona niti da ne postoji zajednica gdje je sve 100% uredjeno zakonom?

Pa ni Svicarska nije to uspjela, ne vidim kako bi Bosna...
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#3680 Re: ETF

Post by Euridika »

hrasno38 wrote: 11/09/2020 11:36
Euridika wrote: 11/09/2020 10:44
sabanss wrote: 11/09/2020 10:25

Samo se sa ovim ne mogu sloziti. Pogledaj "proctored exam" kod ovih glavnih certifikacijskih kuca i vidjet ces da ipak moze. Naravno ako hoces da polozis ispit.

Naravno, nisu svi studenti krivi ali i onih par postotak nepostenih je dovoljno da zagorca svima zivot. Mozda i nije utjeha ali taj mentalitet je jedan od razloga zasto naprednim nacijama ide dobro, a nama ne.
To sam mu ja već objašnjavala (boldirano), ali ne konta on to.
Daj me ti poduci ziva bila......evo sav treperim od znatizelje za "namicanjem znanja" od strane forumasa! Jel se pitas ti ikada koliko studenata ne moze da ispuni te uslove koji su dati?? Jesi li se upitala ikada koliko studenata nema svoju sobu??? Jesi li se upitala. Ali hajmo polako.....

1. Važeći lični identifikacijski dokument sa slikom (indeks, lična karta, pasoš). Koristite dokument na kojem ličite na sliku! Zbog nemogućnosti provjere biometrijskih podataka, student može biti udaljen sa ispita ako ne liči na svoju sliku npr. zbog drugačije frizure, brade i slično (krsenje zakona o zastiti licnih podataka....moze dobiti samo index i dovidjento. Odakle pravo profesoru da zna moj JMBG?)......"Niko ne smije legitimisati lica na osnovu ličnih dokumenata proizvoljno, stoji u Zakonu o zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine."
"Jedino policajac može ali i on mora imati valjan razlog zbog čega vas legitimiše. Ne može on iz znatiželje, ne može on proizvoljno vas upisivati u neki rokovnik. On mora legitimisati lice u smislu provjere identiteta samo ako za to postoji valjan razlog. Isto tako legitimno je ulazak u institucije, u zgrade u smislu kontrole pristupa jer je legitimni interes da se zaštiti prostor i pristup prostorijama i tada mora ostajati trag u smislu evidentiranja ali samo u obimu koji je potreban – dodaje direktor Agencije za zastitu licnih podataka Petar Kovačević......da te moderatorice naucim o nekim pravilima i Zakonima!
2. Na mobitel trebate instalirati Google Meet aplikaciju povezanu sa vašim fakultetskim Google accountom ([email protected]) i uvjeriti se da kamera i mikrofon na mobitelu funkcionišu kako treba sa ovom aplikacijom (u kojem zakonu o visokom obrazovanju pise da student mora imati mobitel)....molio bih da mi citiras clan tog Zakona!

....sva daljna prica je izlisna!!! Dovidjento i prijatno!
Ovakav ton i način govora zadrži za svoje ukućane, meni se ovako nećeš obraćati!
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3681 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Euridika wrote: 11/09/2020 11:52
hrasno38 wrote: 11/09/2020 11:36
Euridika wrote: 11/09/2020 10:44
To sam mu ja već objašnjavala (boldirano), ali ne konta on to.
Daj me ti poduci ziva bila......evo sav treperim od znatizelje za "namicanjem znanja" od strane forumasa! Jel se pitas ti ikada koliko studenata ne moze da ispuni te uslove koji su dati?? Jesi li se upitala ikada koliko studenata nema svoju sobu??? Jesi li se upitala. Ali hajmo polako.....

1. Važeći lični identifikacijski dokument sa slikom (indeks, lična karta, pasoš). Koristite dokument na kojem ličite na sliku! Zbog nemogućnosti provjere biometrijskih podataka, student može biti udaljen sa ispita ako ne liči na svoju sliku npr. zbog drugačije frizure, brade i slično (krsenje zakona o zastiti licnih podataka....moze dobiti samo index i dovidjento. Odakle pravo profesoru da zna moj JMBG?)......"Niko ne smije legitimisati lica na osnovu ličnih dokumenata proizvoljno, stoji u Zakonu o zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine."
"Jedino policajac može ali i on mora imati valjan razlog zbog čega vas legitimiše. Ne može on iz znatiželje, ne može on proizvoljno vas upisivati u neki rokovnik. On mora legitimisati lice u smislu provjere identiteta samo ako za to postoji valjan razlog. Isto tako legitimno je ulazak u institucije, u zgrade u smislu kontrole pristupa jer je legitimni interes da se zaštiti prostor i pristup prostorijama i tada mora ostajati trag u smislu evidentiranja ali samo u obimu koji je potreban – dodaje direktor Agencije za zastitu licnih podataka Petar Kovačević......da te moderatorice naucim o nekim pravilima i Zakonima!
2. Na mobitel trebate instalirati Google Meet aplikaciju povezanu sa vašim fakultetskim Google accountom ([email protected]) i uvjeriti se da kamera i mikrofon na mobitelu funkcionišu kako treba sa ovom aplikacijom (u kojem zakonu o visokom obrazovanju pise da student mora imati mobitel)....molio bih da mi citiras clan tog Zakona!

....sva daljna prica je izlisna!!! Dovidjento i prijatno!
Ovakav ton i način govora zadrži za svoje ukućane, meni se ovako nećeš obraćati!
AJDE! Jesam li te i jednom rjecju uvrijedio, opsovao, rekao nesto ruzno...mozda malo udario na sujetu ali OK izvinjavam se ako sam to uradio.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3682 Re: ETF

Post by hrasno38 »

sabanss wrote: 11/09/2020 11:48 Jasno je da se i studenti ne pridrzavaju slova zakona niti da ne postoji zajednica gdje je sve 100% uredjeno zakonom?

Pa ni Svicarska nije to uspjela, ne vidim kako bi Bosna...
Pa kad se vec ide u detalje i brani Vedran do posljednje kapi krvi......predaje i Juric progamiranje pa nije nasarao ovakve nebuloze. I drugi profesori ce drzati online nastavu i ispite kako je propsiano pa nisu nasarali ovakva zadrta pravila. Ja sam samo citirao zakon i nista vise ako vec idemo iz krajnosti u krajnost.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#3684 Re: ETF

Post by madner »

hrasno38 wrote: 10/09/2020 22:26
madner wrote: 10/09/2020 21:42
hrasno38 wrote: 10/09/2020 16:24

Nevjerovatno nebulozno pitanje???? Bolan nebio nikada nisma napisao i rekao da se na bilo kojem fakultetu trebaju poklanjati ocjene a;i sam napisao da se ne treba izivljavati nad studentima i da mora postojati i odgvornost profesora koja je sada APSOLUTNA NULA bez obzira kakvi rezultati bili i koji razlozi za takve rezultate bili. Jeel tesko shvatiti kada oboris 90% studenata da za to moras nekome odgovarati kao sto student odgovara kad ga uhvatis da prepisuje pa se cak i izbacuje sa fakulteta prema pravilnicima!! Kad se profesor izbacuuje sa fakulteta??? Izgleda jedino kada ga uhvate da napastuje neku studenticu a io onda se svim silama trude da studentica bude kriva. Obrazovne ustanove su leglo onih koji radili ne radili ne snose nikakve konsekvence a najbolji primjer za to su dvije profesorice koje su totalno opstruirale online nastavu i nikome nista: Selma Rizvic i Vensada Okanovic! Rade sta ih je cejf na fakultetu jer ih stiti "stranka".
Dakle nisi u stanju odgovoriti na jednostavno pitanje pa prelazis na temu koja nema veze sa pitanjem.
Selma je imala jedan od najlaksih ispita, kakve veze ima sa pitanjem gdje ima fakultet da je lagan i visoka prolaznost a prestizan?

Moja teza je da je ETF prestizan fakultet jer je tezak, pa studenti dobiju kroz to reputaciju. Da nije bilo fatkica, koja bi razlika bila naspram PMFa? Jedno vuce drugo, kako ovdje tako i vani.
Aha a inace osnovna znacajka ozbiljnog fakulteta je da bude tezak :shock: Kao prvo ETF nije ni P od prestiznog fakulteta kao ni jedan fakultet iz bivse YU. Nacin rada, ocjenjivanja, organizacije fakulteta na teritoriji bivse drzave je u odnosu na svjetske na nivou kamenog doba pa zato i zagrebacki se muva negdje oko 1000-tog mjesta. ZASTO? Iz mase razlicitih razloga i jednog zajednickog a to je da su profesori liseni bilo kakve odgvornosti za posao koji rade.
Naravno. Navedi jedan da nije. To jos uvijek cekam, mada si napisao bruku gluposti kao odgovor ostaje pitanje, koji dobar fakultet je lagan ili sa visokom prolaznoscu? :D
Opet odgovaras na nesto sto nije napisano. ETF je prestizan fakultet za BiH, i ne bi bio da nije tezak.

Ranking nema previse veze sa tim, da imas najbolje profesore svijeta ne bi se mogli porediti sa univerzitetima koji imaju budzet veci od kantona ili drzave.

Nema razloga da repliciras ako nisi u stanju navesti koji univerzitet je lagan, sa visokom prolaznoscu i prestizan.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#3685 Re: ETF

Post by megaribi1 »

madner wrote: 11/09/2020 14:07 Nema razloga da repliciras ako nisi u stanju navesti koji univerzitet je lagan, sa visokom prolaznoscu i prestizan.
Ta tri kriterija ne moraju biti suprostavljena. Harward je najprestižniji univerzitet, prolaznost je visoka zbog dobrih kandidata i američkog relativnog ocjenjivanja, važi da su mnogi fakulteti tamo teški, ali i taj univerzitet ima lagane studije kao što je "Studies of Women, Gender, and Sexuality".
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#3686 Re: ETF

Post by madner »

megaribi1 wrote: 11/09/2020 15:51
madner wrote: 11/09/2020 14:07 Nema razloga da repliciras ako nisi u stanju navesti koji univerzitet je lagan, sa visokom prolaznoscu i prestizan.
Ta tri kriterija ne moraju biti suprostavljena. Harward je najprestižniji univerzitet, prolaznost je visoka zbog dobrih kandidata i američkog relativnog ocjenjivanja, važi da su mnogi fakulteti tamo teški, ali i taj univerzitet ima lagane stutije kao što je "Studies of Women, Gender, and Sexuality".
Kao prvo selekcija kod upisa je isto selekcija. Zamisli kako bi Hrasno plakao kada bi ETF trazio da pored toga da si minimalno odlikas imas i neke medalje sa internacionalnih takmicenja i opet oko 5% sanse da udjes. :D
Ako nista, ETF je tu posteniji, selekcija je pod istim uslovima.

Druga stvar, ljudi malo to pogresno vide. Pravo pitanje je koliko godina ljudi studiraju da zavrse. Jer sve preko 4 godine implicira da si promjenio kurseve, ponovio itd...
To su lagani kursevi, samo ne mislim da ti se oni broje za titulu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19226
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3687 Re: ETF

Post by mk ultra »

Image
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3688 Re: ETF

Post by hrasno38 »

madner wrote: 11/09/2020 16:05
megaribi1 wrote: 11/09/2020 15:51
madner wrote: 11/09/2020 14:07 Nema razloga da repliciras ako nisi u stanju navesti koji univerzitet je lagan, sa visokom prolaznoscu i prestizan.
Ta tri kriterija ne moraju biti suprostavljena. Harward je najprestižniji univerzitet, prolaznost je visoka zbog dobrih kandidata i američkog relativnog ocjenjivanja, važi da su mnogi fakulteti tamo teški, ali i taj univerzitet ima lagane stutije kao što je "Studies of Women, Gender, and Sexuality".
Kao prvo selekcija kod upisa je isto selekcija. Zamisli kako bi Hrasno plakao kada bi ETF trazio da pored toga da si minimalno odlikas imas i neke medalje sa internacionalnih takmicenja i opet oko 5% sanse da udjes. :D
Ako nista, ETF je tu posteniji, selekcija je pod istim uslovima.

Druga stvar, ljudi malo to pogresno vide. Pravo pitanje je koliko godina ljudi studiraju da zavrse. Jer sve preko 4 godine implicira da si promjenio kurseve, ponovio itd...
To su lagani kursevi, samo ne mislim da ti se oni broje za titulu.
Ti ssi ocito pomjesao neke stvari u zivotu. Nemam ja sta da placem ili ne placem ja sam sa tim fakultetom zavrsio 80-tih ali to ne znaci da na neki nacin nisam ostao vezan za njega i da smatram da treba i danasnjim studentima da se desava sve ono lose sto se desavalo mojoj generaciji. To mogu takvi kao ti koji idu rezonom "ako sam ja pjeske isao 10 km u skolu nek ide i moje dijete". Rezon mladjeg kamenog doba.
Sta znace "priznata internacionalna takmicenja"? I koliko bi se onda studenata upisalo na ETF. Tvoja ogranicenost ocito nije skontala da fakultet izmedju ostalog zivi od studenata 250-300.000 KM nije bezveze cifra za upsi novih a onda kad saberes sve one sto su poobarali bude cifra masala. U biti kad vidis broj ponavljaca i sve to pretvoris u KM padne ti na pamet da to namjerno rade da bi uzeli sto vise love.

I svugdje kod nas je selekcija pod istim uslovima! Medjutim masa studenata se danas odlucuje za privatne fakultete jer aako nista za pare koje daju dobiju ono sto ocekuju. Dovoljno je samo ovdje na Klixu procitati sve ono sto je neko postavio za prof. Selmu Rizvic i da ti se sve zgadi! I godinama je to sve tako funkcionisalo dok nije dosao Velagic i malo se zarovio dublje u klanove i onda skontao da ima profesora koji dobijaju 3-4000 KM a da nista ne rade nego hodaju po svijetu dok asistenti drze predmete.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3689 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Ali da vidimo dalje. Sada se digla silnaaaaa halabuka oko toga sto su neki studenti prepisivali na online ispitima u sta ja aposlutno ne sumnjam jer balkanski mentalni sklop radi tako da u svakom trenutku pokusava da iskorisiti svaku mogu opciju. Naravno slazem se i da to nije u redu ali isto tako tvrdim da samo krajnji debili nisu nikada nista prepisali u svom skolovanju. To su oni sto kad zavrse svoje skolovanje obicno pricaju sami sa sobom. Elem proteklih godina tj. od kada je sjeo na klupu dekena Jasmin Velagic desavale su se i tottalno suprotne stvari u kojima su pojedini profesori imali recimo prolazanost vrlo blizu 0% i to od skoro 100-njak studenata (Dinko Osmankovic na MLT-u) i tada se na fakultetu nije ovako realgovalo a ne daj boze da se ovako eksplicittno reagovalo na prolaznosti kod Fatkica, Novice ili jos ponekog umisljenog namicatelja znanja. Znaca da upravo ovo sto pisem vec duze vrijeme za ETF (a odnosi se na sve drzavne fakultete) je apsolutna istina i aposlutno sve se lomi preko ledja studenata i kad prepisuju i kad ne prepisuju .
Prosle ili predprosle godine je na ETF-u predavala matematiku jedna zena kojoj se ne sjecam imena ali se odlicno sjecam da je dala ispit iz matematike koji je bilo nemoguce uraditi za 2 sata i to nemoguce 50% ispita a ne cijeli.....i nista. Tada je Velagic cutao. A sada je i on stao naravno na stranu svojih kolega...jer jeebo studente oni su potrosna roba. Sta nam kaze Velagic.......

Image
Image

I ja se sa svim ovim apsolutno slazem tj. slozit cu se kada na ETF-u bude dvosmjerna odgvornost a ne uvijek se digne hampa kada studenti zaseru. Za paltu od 3000-4000 KM koliko iznosi profesorska a dekanska pitaj boga koliko jer neki dekani su imali i petoccifrene plate mora biti i da odgvornost i kazna sa druge strane i to je jedino na sta ja upozoravam.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#3690 Re: ETF

Post by Bušman »

hrasno38 wrote: 12/09/2020 15:51 Sada se digla silnaaaaa halabuka oko toga sto su neki studenti prepisivali na online ispitima
Ma dobro, to obicno prodekan za nastavu stavi dekanu na stol da se potpise. Ko da dekana briga, ima covjek pametnijeg posla.
Student40
Posts: 67
Joined: 28/04/2020 15:03

#3691 Re: ETF

Post by Student40 »

...
Last edited by Student40 on 08/05/2021 01:48, edited 1 time in total.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#3692 Re: ETF

Post by hrasno38 »

Student40 wrote: 13/09/2020 00:33 Kao student koji je polagao upravo razvoj softvera u junu najkompetentniji sam ovdje da napišem bilo sta o polaganju tog predmeta.

Ukratko prof Vedrana mogu pljuvati samo neradnici. Čovjek je maksimalno korektan. I ja sam imao lose mišljenje jer nisam mogao položiti nijedan njegov predmet, mislio sam da pretjeruje. Dok nisam sjeo i naučio i izvježbao. Čovjek cijeni znanje i preposten je u ocjenjivanju na svim predmetima. Također nudi znanje, objavljuje youtube videa itd. Čovjek se čak nudio tijekom online nastave da svakom studentu koji ima probleme sa gradivom/nekim zadatkom licno pristupi računaru putem TeamViewera i pomogne i objasni i to je i radio. Prekorektan je i nema mu se sta zamjerit.

Također vidim neki pišu da je problem sto je bio ispit u junu uživo, poštovale su se sve mjere, maska distanca, broj studenata u kabinetu..obišao nas je i dekan jednom dvaput sve je bilo ok. Općenito na odsjeku Razvoj softvera se nema kome prigovorit, od Ribica do Jurica do ostalih prof fakat su svi prekorektni(bar su prema meni bili)...a
i bolje da je uvedena ovako stroga kontrola, sto bi neki polagao na prepisivanje u kući a druge osobe bile budale sto su fer položile uživo/online ?
Image

Sto si izbrisao sve dosadasnje svoje postove o ETF-u :-)
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#3693 Re: ETF

Post by madner »

hrasno38 wrote: 12/09/2020 13:33
madner wrote: 11/09/2020 16:05
megaribi1 wrote: 11/09/2020 15:51
Ta tri kriterija ne moraju biti suprostavljena. Harward je najprestižniji univerzitet, prolaznost je visoka zbog dobrih kandidata i američkog relativnog ocjenjivanja, važi da su mnogi fakulteti tamo teški, ali i taj univerzitet ima lagane stutije kao što je "Studies of Women, Gender, and Sexuality".
Kao prvo selekcija kod upisa je isto selekcija. Zamisli kako bi Hrasno plakao kada bi ETF trazio da pored toga da si minimalno odlikas imas i neke medalje sa internacionalnih takmicenja i opet oko 5% sanse da udjes. :D
Ako nista, ETF je tu posteniji, selekcija je pod istim uslovima.

Druga stvar, ljudi malo to pogresno vide. Pravo pitanje je koliko godina ljudi studiraju da zavrse. Jer sve preko 4 godine implicira da si promjenio kurseve, ponovio itd...
To su lagani kursevi, samo ne mislim da ti se oni broje za titulu.
Ti ssi ocito pomjesao neke stvari u zivotu. Nemam ja sta da placem ili ne placem ja sam sa tim fakultetom zavrsio 80-tih ali to ne znaci da na neki nacin nisam ostao vezan za njega i da smatram da treba i danasnjim studentima da se desava sve ono lose sto se desavalo mojoj generaciji. To mogu takvi kao ti koji idu rezonom "ako sam ja pjeske isao 10 km u skolu nek ide i moje dijete". Rezon mladjeg kamenog doba.
Sta znace "priznata internacionalna takmicenja"? I koliko bi se onda studenata upisalo na ETF. Tvoja ogranicenost ocito nije skontala da fakultet izmedju ostalog zivi od studenata 250-300.000 KM nije bezveze cifra za upsi novih a onda kad saberes sve one sto su poobarali bude cifra masala. U biti kad vidis broj ponavljaca i sve to pretvoris u KM padne ti na pamet da to namjerno rade da bi uzeli sto vise love.

I svugdje kod nas je selekcija pod istim uslovima! Medjutim masa studenata se danas odlucuje za privatne fakultete jer aako nista za pare koje daju dobiju ono sto ocekuju. Dovoljno je samo ovdje na Klixu procitati sve ono sto je neko postavio za prof. Selmu Rizvic i da ti se sve zgadi! I godinama je to sve tako funkcionisalo dok nije dosao Velagic i malo se zarovio dublje u klanove i onda skontao da ima profesora koji dobijaju 3-4000 KM a da nista ne rade nego hodaju po svijetu dok asistenti drze predmete.
Mojoj generaciji, koja je zavrsila ETF je super. Vidim da tada nisi morao biti previse pametan da zavrsis, niti biti u stanju ni da odgovoris na najobicnije pitanje, dovoljno je samo biti uporan i svoje verglati.
Dok ne odgovoris na pitanje nemas sta postavljati drugima pitanja, ili bi barem trebao biti u stanju da shvatis kontekst.
User avatar
mk ultra
Posts: 19226
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3694 Re: ETF

Post by mk ultra »

Ima li iko ovdje da je upisivao doktorat na ETF Sarajevo ili neki od ovih regionalnih? Kakvi su uslovi, gdje je najbolje a da nije Grac :mrgreen:
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#3695 Re: ETF

Post by daario naharis »

Zna li neko kakav je status studenta koji 2 puta obnavlja godinu (ostao samo master rad, jednom obnovio kao apsolventski rok, drugi put platio upis i nisam zavrsio :) ) i ne misli opet upisivati sada obnovu nego tek sljedece godine (godina dana pauze zbog posla vani)?

Da li se placa idalje kao obnova ili ima jos nekih troskova?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3696 Re: ETF

Post by S4mpion »

Zar ima pauza na ETF-u?

Mislim da plaćaš 200KM upisnine i 100KM za nepoložen master.
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#3697 Re: ETF

Post by daario naharis »

S4mpion wrote: 30/09/2020 00:40 Zar ima pauza na ETF-u?

Mislim da plaćaš 200KM upisnine i 100KM za nepoložen master.
Mislio sam da ne upisujem ovu godinu, nego tek sljedecu. Je li to legitimno?
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#3698 Re: ETF

Post by nivla »

daario naharis wrote: 30/09/2020 12:54
S4mpion wrote: 30/09/2020 00:40 Zar ima pauza na ETF-u?

Mislim da plaćaš 200KM upisnine i 100KM za nepoložen master.
Mislio sam da ne upisujem ovu godinu, nego tek sljedecu. Je li to legitimno?
pogledaj pravilnik o studiranju na unsa
ako je predvidjeno da imas pravo godinu mirovanja statusa studenta onda mozes, ako nije plati obnovu i to je to
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3699 Re: ETF

Post by S4mpion »

daario naharis wrote: 30/09/2020 12:54
S4mpion wrote: 30/09/2020 00:40 Zar ima pauza na ETF-u?

Mislim da plaćaš 200KM upisnine i 100KM za nepoložen master.
Mislio sam da ne upisujem ovu godinu, nego tek sljedecu. Je li to legitimno?
Nisam siguran, ali mislim da će ti to registrovat' k'o obnovu.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3700 Re: ETF

Post by hadzinicasa »

daario naharis wrote: 29/09/2020 20:10 Zna li neko kakav je status studenta koji 2 puta obnavlja godinu (ostao samo master rad, jednom obnovio kao apsolventski rok, drugi put platio upis i nisam zavrsio :) ) i ne misli opet upisivati sada obnovu nego tek sljedece godine (godina dana pauze zbog posla vani)?

Da li se placa idalje kao obnova ili ima jos nekih troskova?
probaj zamrznuti status studenta na godinu dana.
Post Reply