ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1 ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by HB_BHF »

Prije svega pozz svima , šta ima :D ?

Planiram upisati nešto vezano za informatiku, pa tako da sam u dilemi između ETF SA (smjer računarstvo i informatika) i FIT Mostar ...

Pa bih vas molio za malo informacija o prednostima/manama ovih fakulteta , koji je bolji,perspektivniji itd... i zašto.

'Fala vam unaprijed (:
Meteora
Posts: 46
Joined: 15/04/2008 22:46

#2 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Meteora »

Prvo, nemoguće je porediti ta dva fakulteta :D . Mada odsjek za računarstvo i informatiku na ETF-u i FIT-u imaju nekih sličnosti (bar po planu i programu), ipak, ETF daje šire znanje svojim studentima jer nije dovoljno samo poznavati nove tehnologije, već i principe na kojima se baziraju. Ja u svakom slučaju dajem prednost inženjerskom pristupu - ETF-u radije nego FIT-u iz razloga što su znanja koja se tu stiču trajnija. Par mojih prijatelja studira na FIT-u i mogu reći da su predavanja iz kojih oni uče (i kvalitetom, i kvantitetom) lošija od onih sa ETF-a (no hard feelings FIT-ovci :) ). Ne znam kakva je situacija sa zapošljavanjem kod FIT-ovaca, ali znam da se diploma ETF-a cijeni i da ljudi vrlo lahko dolaze do posla. Sretno, šta god odlučiš. Ima već par sličnih tema, možda se nađe nešto korisno:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 3&start=75
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 37&t=65351
User avatar
Reis je nas!
Posts: 10
Joined: 14/02/2010 11:48

#3 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Reis je nas! »

Sve ti je to u pet deka, po pricama raje. Velika prednost FIT-a je sto ima plahih hanuma, a vamo tankosava, tako
da bi ti ja preporucio FIT.
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#4 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by black »

FIT je lakshi a ETF bolji i puno tezi ali zato i vise cjenjen
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#5 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by nellington »

Reis je nas! wrote:Sve ti je to u pet deka, po pricama raje. Velika prednost FIT-a je sto ima plahih hanuma, a vamo tankosava, tako
da bi ti ja preporucio FIT.
Pa baš na RIju ima finih, znaš i sam... ccc. Dobar novi nick :thumbup:
User avatar
Reis je nas!
Posts: 10
Joined: 14/02/2010 11:48

#6 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Reis je nas! »

:?

Nema prosperiteta u ICT-u, tako da bih te zelio pitati zasto zelis upisati to. Poslusaj mene i okreni se fakultetima
tipa gradevina ili arhitektura. Tu ide drustvena elita i sa takvim obrazovanjem ces postati reprezentativan i uzoran
gradanin ove zemlje, tako da ce ti se djeca diviti i sa postovanjem obracati, a ti ces svojim radom doprinjeti
napretku BiH u svakom pogledu.
Engineer_sa
Posts: 8
Joined: 08/01/2010 22:36

#7 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Engineer_sa »

Kao da je arhitekturu tako lahko upisati, pogotovo uzevši u obzir koliko studenata primaju.

Studiraj tamo gdje ti je bliže i jeftinije, vjerovatno ćeš na oba fakulteta steći dovoljno znanja ZA POSAO, a privatnika boli briga koju diplomu imaš ako znaš raditi (ako je u pitanju državna firma, onda već imaš štelu pa ti treba samo diploma tako da ni tad nije važno koja je).
exploit
Posts: 21
Joined: 29/01/2010 23:48
Location: utopia

#8 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by exploit »

Engineer_sa wrote:Kao da je arhitekturu tako lahko upisati, pogotovo uzevši u obzir koliko studenata primaju.

Studiraj tamo gdje ti je bliže i jeftinije, vjerovatno ćeš na oba fakulteta steći dovoljno znanja ZA POSAO, a privatnika boli briga koju diplomu imaš ako znaš raditi (ako je u pitanju državna firma, onda već imaš štelu pa ti treba samo diploma tako da ni tad nije važno koja je).
Slazem se.

Fakat ti ne moze niko reci objektivno koji je fakultet bolji. Niti iko moze odluciti za tebe sta je bolje. Sam znas sta te najvise zanima, skini plan i program i gledaj usporedi. Vjerovatno imas neku viziju buducnosti sto se tice nekih konkretnih oblasti pa skontaj koji fax ti nudi najvise.
Na kraju , oba ce ti dati osnove a ti ces se, svakako, morati samostalno unapredjivati.
atko123
Posts: 14
Joined: 28/04/2010 22:20

#9 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by atko123 »

Bolji je ETF 100 puta ces prije dobiti poso i zanimljiviji i jeftiniji je fax kad skontas upis na fit je 1500km auuu a sta mozes biti stim il privatno raditi il popravljati komljutere u nekom servisu iskreno fit previse cjene a slab je fakultet skroz a puno se napatis
imam ja jarane studiraju zavrsili fit a nista nisu , kad zavrsisi etf ti si diplomirani inzinjer a staso sa fitom nula
erx
Posts: 107
Joined: 06/08/2007 17:27

#10 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by erx »

Trebli bi ubacit i maternji jezik na oba... :D Ako ne upadnes u redovne na ETFu (I) godina je 1800KM, tako da nije jeftiniji.
Ako si tanak sa matematikom i ne planiras da ucis i radis svaki dan, ETF zaboravi...
atko123
Posts: 14
Joined: 28/04/2010 22:20

#11 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by atko123 »

erx wrote:Trebli bi ubacit i maternji jezik na oba... :D Ako ne upadnes u redovne na ETFu (I) godina je 1800KM, tako da nije jeftiniji.
Ako si tanak sa matematikom i ne planiras da ucis i radis svaki dan, ETF zaboravi...
ma sta je godina 1800 mozda za samofinansirajuce , a za redovne nije 100%
User avatar
Onjegin
Posts: 246
Joined: 26/04/2010 14:11
Location: Na barikadama

#12 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Onjegin »

Pa napisao je kolega "ako ne upadneš u redovne".
swtz78
Posts: 1
Joined: 29/04/2010 13:41

#13 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by swtz78 »

Ja sam zavrshio FIT. iskreno kvalitet fakulteta nije bas na nekom visokom nivou, ali ako ces iskreno nije ni ETF.

Priznajem fakultetska diploma je bitna - ali samo za prvo zaposlenje. Sve ostalo je individualno i pitanje je koliko ces sam uloziti u sebe. Fakultet ce ti dati smjernice a do tebe je koliko ces u onome sto radis biti dobar. I tako npr ja sam trenutno zaposlen u Cirihu, u jednoj od najvecih i najpoznatijih softverskih firmi u svijetu. U prevodu ko zna sta je bolje a sta gore.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#14 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Bolonjac »

Mislim da sam ja donekle kompetentan da odgovorim.

Zavshio sam ETF i pomazem bratu na FIT-u(koji sam mu ja preporucio jer bas i nije za ETF-a :)) tako da sam prosao kroz komplet gradivo/ispite i dobio sliku kako to sve radi.

Sto se tice fundamentalnih predmeta na kojim se bazira racunarstarstvo/informatika FIT jer punoo slabiji od ETF-a.
Sto se tice informatike/racuanrstva FIT ima skroz drugi pristup od ETF-a tj. to i jeste drugi fakultet FIT je informacione tehnologije gdje "tehnologije" kljucna rijec.
ETF je sa druge strane mjesavina [computer science, software inzenejringa,] informacionih tehnologija i informacionih sistema. Gdje na prve dvije stavke aspekt.

Stvar koja fali FIT-u je upravo Computer Science i ono najvaznije sto ETF uci a FIT ne to je inzenjerski nacin razmisljanja(to se ne moze preko noci nauciti vec kroz nih jakih fundamentalnih predmeta i sistematskom pristupu koje avs najvishe nauce profesori koji sa nizom godina u praksi(da ne govorim o energoinvestovim inzenjerima)) i pristupa problemu koji tek sada vidim kako prelazim materijal sa FIT-a da fali - sve je nekako povrshno ne ulazi se u detalje i kako stvari rade vec samo da stvari postoje ("tehnologije") - ovo se kasnije u praksi moze pravo dobiti od glavu.

Jos jedan problem (ili prednost ali prije problem) FIT-a je da nema profesora, zvuci shegga al ih stvarno imaju samo formalno tako da asistenti koji su nedavno fakultet zavrshili(ili tek prosle godine) vode komplet fakultet. Sa druge strane to je pozitivno jer saraju po tehnologijama, primamljivije je za mlade informaticare i sl. sa druge strane fali ta sistematicnost i komplet slika.
Ako ovo neki asistent procita sa FIT-a napomena da stvarno moraju poraditi na organizaciji fakulteta djeluje malo neozbiljno u nekim trenutcima tj. osjeti se da fali uprava fakulteta i odsjeka koja sve diktira i kojom se asistenti pokoravaju jer trenutno imaju previshe slobode a nemaju iskustva u toj struci(mislim na akademsku sredinu) no to je kao sto rekoh na neku stranu dobro samo moraju to malo doraditi tj. da nemaju neozbiljnih ispada.

U sustini oba fakulteta su dobra, ETF je naravno bolji - bolji studenti ga upishu - veci su kriteriji, kvalitetniji kadar sto naravno zanci i teze ga je zavrshiti.
Sa druge strane sa FIT-om ces odmah biti spreman da se zaposlis kroz nastavu dok na ETF-u to kroz projekte ucis tj. prakticni rad jer svaki predmet ima zahtjevan projekat gdje ti daje slobodu a asistenti ti daju upustva i vode da sam istrazujes tehnologije. FIT jako cesto upishu ljudi koji su vec zaposleni dok se na ETF-u studenti zaposljavjau vec na drugoj godini studija do kraja fakulteta su svi zaposleni koji zele da rade.

Sve u svemu FIT nije los fakultet, kad ga zavrshis mozes postati solidan-dobar programer / administrator i jako tesko da ces ikad ista vishe postati bez puno doedukacije i ulozenog truda u fundamente i uvijek ces osjetiti da ti fale fundamentalne stvari tj. razumjevanje i raditi ces u balonu i sablonski (recimo AKS - arhitekture na FIT-u su smjesne, operativni sistemi su nesto bolji ali opet ima jako povrshan pristup bez razumjevnaja osnovnih koncepata)

ETF samim nacinom pristupa fakultetu te pravi inzenjerom tj. student koji ETF zavrshi moze biti dobar programer(dok ne iskuje zanat) ali cilj ETF-a je da postanes software inzenjer, projektant, projekt manager, taj koji ce rjesavati programerske probleme sa pogleda performansi i optimizacije (sto je jedna od najizazonijijh stvari u racunartvu - uzmi primjer google koji zaposljava matematicare i inzenjere - naucnike da rjesava probleme skalabilnosti/performansi svojih sistema kad imas puno korisnika. a ovo nije ni strano za BiH recimo dernek.ba kad je imao probleme sa performansama stranice obratio se studentima ETF-a za optimizaciju codea i mehanizama).


Trenutno je ETF Sarajevo jedna od najboljih tj. po postingucima na medjunarodnim takmicenjima najbolji infromaticarski fakutlet u regionu sve zavisi od tebe jel zelis doci do diplome i zapsoliti se pa poslije se doskolovavati ili to jednom raditikako treba / sistemtaski i dobiti casnu titulu inzenjera koji su sve sto se tice tehnologije i izmislili od tesle pa nadalje. Problem je sto sto je zabuna da se na ETF-u ne rade tehnologije, one se itekako rade tj. opterecenost studenta je punoooo veca na ETF-u nego na FIT-u ali je aspekt na nastavi da se rade fudnamentalne stvari dok se kroz projekte studentke rade tehnologije. Dok na FIT-u je pravilo da se tehnologije rade na vjezbama / workshopovima dok nerijetko i na predavanjima.

Zelim jos reci nemoj misliti da je FIT lagan fakutlet - prolaznost opste nije velika circa 50-60% i potrebno je par stvari(uprava, neke neozbiljnosti) koje vjerujem da ce se srediti u narednih par godina da postane jako dobar fakultet sa pgoleda kvalitete nastave jer ima perspektivu.
Ono za sta ce FIT-u trebati jako puno vremena je da postane naucno respektabilan fakultet a to je jako jako dug put ali razuman s cinjenicom da je nastao 1997.

Uglavnom koji god upises naci ces posao sa ETF-om mozda na nekim mjestima gdje sa FIT-om neces (gdje traze inzenjerski pristup koji je po meni jedini ispravni i ozbiljan ali to je rijetko da se trazi - ali nailazio sam).

Vjerujem da sam te mozda jos vise zbunio ali tako sam ja dozivio ova dva fakulteta :)
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#15 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by prezimenko »

ETF bez razmisljanja
Online
Posts: 1
Joined: 03/05/2010 19:28

#16 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Online »

Pozdrav svima, zanima me postoje li studenti koji su polagali razliku na FIT-u, studiram dvogodišnji studij ekonomije (smjer informatika), raspitivao sam se i znam sigurno kad bi upisivao razliku bi upao na 3. godinu studija uz polaganje razlike predmeta. Ima li itko iskustva s tim, i kakvo je vaše mišljenje o tome, dali ima puno razlike... (polagao sam programiranje 1. i 2. , projektiranje informacijskih sustava ... matematiku...)
nadimakSA
Posts: 12
Joined: 26/03/2009 17:39
Location: Sarajevo
Contact:

#17 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by nadimakSA »

FIT je dobro zamisljen, ali lose organizovan. Ako zelite upisati FIT upisite samo kao redovni student, a nikako kao DL i jos da radite, jer je tesko, jako tesko. Procenat onih koji zavrse kao DL je vrlo vrlo vrlo mali, dok redovni regularno zavrsavaju. A svi placaju isto, tako da je moj savjet da upisete samo ako cete dole ici na nastavu.
Inace je bolje upisati ETF, jer mislim da su asistenti na ovom fakultetu prizemljeniji, za raliku od FIT-a, gdje vode glavnu politiku. Treba jos dugo, dugo vremena da FIT nade svoje mjesto na kugli zemaljskoj, iako to vise nije ni tako "mlad" fakultet. Ovim pristupom kojim sada tretiraju studente, tesko...

ps. da se razumijemo nasi fakulteti su svi generalno losi, nas obrazovni sistem je pao na niske grane, ali valjda je to posljedica svega i dug je put do "oporavka". Jer gledajuci ljude koji su prije 30 godina zavrsili ETF ili neki drugi fakultet i sada, razlika je nebo i zemlja.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#18 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by dr.Gonzo »

ETF samim nacinom pristupa fakultetu te pravi inzenjerom tj. student koji ETF zavrshi moze biti dobar programer(dok ne iskuje zanat) ali cilj ETF-a je da postanes software inzenjer, projektant, projekt manager, taj koji ce rjesavati programerske probleme sa pogleda performansi i optimizacije (sto je jedna od najizazonijijh stvari u racunartvu - uzmi primjer google koji zaposljava matematicare i inzenjere - naucnike da rjesava probleme skalabilnosti/performansi svojih sistema kad imas puno korisnika. a ovo nije ni strano za BiH recimo dernek.ba kad je imao probleme sa performansama stranice obratio se studentima ETF-a za optimizaciju codea i mehanizama).
RI na ETF-u je jedan veliki buckuris, na kome studente uce svasta, a u sustini nista. Prosjecan student ZGLAVE nece biti sposoban da samostalno rijesi neki "novi problem", pogotovo "cutting edge" probleme kakve ti ovdje spominjes.

Evo ja dajem ruku u vatru, da POLA studenata koji su zavrsili ETF u zadnjih 10 godina samostalno ne bi znali implementirati quick search algoritam. O cemu dalje da pricamo? Na FIT-u je procent garant jos manji.

Taman su ti sto su optimizirali dernek.ba to naucili da rade na ETF-u.
Trenutno je ETF Sarajevo jedna od najboljih tj. po postingucima na medjunarodnim takmicenjima najbolji infromaticarski fakutlet u regionu sve zavisi od tebe jel zelis doci do diplome i zapsoliti se pa poslije se doskolovavati ili to jednom raditikako treba / sistemtaski i dobiti casnu titulu inzenjera koji su sve sto se tice tehnologije i izmislili od tesle pa nadalje. Problem je sto sto je zabuna da se na ETF-u ne rade tehnologije, one se itekako rade tj. opterecenost studenta je punoooo veca na ETF-u nego na FIT-u ali je aspekt na nastavi da se rade fudnamentalne stvari dok se kroz projekte studentke rade tehnologije. Dok na FIT-u je pravilo da se tehnologije rade na vjezbama / workshopovima dok nerijetko i na predavanjima.
A sta je taj region? Ratom napacena, siromasna Bosna i Hercegovina, sa svojom tankom outsourcing IT industrijom? Dajte ljudi, budimo ozbiljni. Ovi fakulteti su dobri, ako je referenca za poredjenje Apeiron Univerzitet u Travniku. Onda razvaljuju.

Meni se cini da je kod ETF populacije prisutan "inzinjerski fetis", kao nesto je biti inzinjer, kao priznata diploma. Ma i sa jednom i sa drugom van BiH mozete mahat usima, ako ne znate raditi ono sto hoce od vas. Cinjenica je da vam fakultet moze pomoci u sticanju baznih znanja (bolje ikakav nego nikakav), ali nemojte se zavaravati da su ti fakulteti dobri. Kod nas oni variraju od losih, do jos gorih.

Da ne bude zabune, ja sa zavrsio ETF, radio na fakultetu 3 semestra, a imam i prijatelje sa FITa kojima sam vise puta pokazivao razlicite predmete, tako da znam o cemu govorim.

A autoru teme bih preporucio da, ako je u mogucnosti i ako ga stvarno zanima informatika, pokusa upisati nesto vani.
Vjeruj!
Posts: 777
Joined: 07/05/2010 20:48

#19 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by Vjeruj! »

:thumbup:

Preporucujem Kinu ili S.Koreju. :thumbup:
RIOP
Posts: 40
Joined: 05/10/2009 09:51

#20 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by RIOP »

Evo ovako drugovi i durgarice
Ja sam zavrsio 4 godine FIT-a u Mostaru, nije bilo nimalo lahko, ali imam diplomu Diplomiranog Inzenjera Informacijskih tehnologija priznatu u BiH, ali i dalje. Sto se tice fakulteta slazem se sa kolegom koji kaze da kod privatnika nije bitna diploma. FIT kao fakultet je bio pravo lose organizovan i to sam osjetio na svojoj kozi, prebacivanje planova i programa, hoces na Bolonju, hoces ostati na starom planu i programu itd itd. Placanje da ne govorim kakve cifre pucaju, ja sam platio 1500 prvu i drugu godinu, a treca i cetvrta su bile 2000km, morao sam raditi i studirati kao Distance learning student sto je puno teze nego redovni. Ali sada je i na ovome fakultetu dosta stvari poslozeno, puno su jaci ispiti, vjezbe, dolasci ako si redovni, zadace itd itd. Evo vam informacija da je fax osnovan 97 godine i do 2008 godine je bilo upisanih 2245 studenata, a zavrsilo je samo cca 250, takav je bio, a sada je jos jaci po gradivu i programu.
Sto se tice ove jacine samo da kazem kolegi koji rece da je ETF jaci, gledao sam kod radnog kolege diplomski rad na ETF 25 stranica pisanog teksta, dok je moj diplomski sadrzavao SQL bazu, pismeni dio od 65 stranica, prezentaciju u power pointu, te web aplikaciju za zdravstveni sistem i sve sam to morao odraditi na kraju 4 godine.
Samo poruka na kraju svi koji misle da mogu zavrsiti bilo koji fax bez muke i ucenja prevarili su se, svaki fakultet je na svoj nacin tezak...
Izvinite ako sam malo vise napisao :-)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#21 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by nellington »

Samo ću da se nadovežem na ovu komparaciju težine: sve je relativno, moj Einsteine. Moj završni rad je imao stotinjak strana, izrađene simulink i multisim simulacije (ej, i prezentaciju u Powerpointu :skoljka: ). Sve je do profesora - koliko traži, i do studenta - koliko je voljan da uradi. Slažem se, završni rad je bitan, ali da je neko mjerilo, i nije.
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#22 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by SaMaster »

dr.Gonzo wrote:
ETF samim nacinom pristupa fakultetu te pravi inzenjerom tj. student koji ETF zavrshi moze biti dobar programer(dok ne iskuje zanat) ali cilj ETF-a je da postanes software inzenjer, projektant, projekt manager, taj koji ce rjesavati programerske probleme sa pogleda performansi i optimizacije (sto je jedna od najizazonijijh stvari u racunartvu - uzmi primjer google koji zaposljava matematicare i inzenjere - naucnike da rjesava probleme skalabilnosti/performansi svojih sistema kad imas puno korisnika. a ovo nije ni strano za BiH recimo dernek.ba kad je imao probleme sa performansama stranice obratio se studentima ETF-a za optimizaciju codea i mehanizama).
RI na ETF-u je jedan veliki buckuris, na kome studente uce svasta, a u sustini nista. Prosjecan student ZGLAVE nece biti sposoban da samostalno rijesi neki "novi problem", pogotovo "cutting edge" probleme kakve ti ovdje spominjes.

Evo ja dajem ruku u vatru, da POLA studenata koji su zavrsili ETF u zadnjih 10 godina samostalno ne bi znali implementirati quick search algoritam. O cemu dalje da pricamo? Na FIT-u je procent garant jos manji.

Taman su ti sto su optimizirali dernek.ba to naucili da rade na ETF-u.
Trenutno je ETF Sarajevo jedna od najboljih tj. po postingucima na medjunarodnim takmicenjima najbolji infromaticarski fakutlet u regionu sve zavisi od tebe jel zelis doci do diplome i zapsoliti se pa poslije se doskolovavati ili to jednom raditikako treba / sistemtaski i dobiti casnu titulu inzenjera koji su sve sto se tice tehnologije i izmislili od tesle pa nadalje. Problem je sto sto je zabuna da se na ETF-u ne rade tehnologije, one se itekako rade tj. opterecenost studenta je punoooo veca na ETF-u nego na FIT-u ali je aspekt na nastavi da se rade fudnamentalne stvari dok se kroz projekte studentke rade tehnologije. Dok na FIT-u je pravilo da se tehnologije rade na vjezbama / workshopovima dok nerijetko i na predavanjima.
A sta je taj region? Ratom napacena, siromasna Bosna i Hercegovina, sa svojom tankom outsourcing IT industrijom? Dajte ljudi, budimo ozbiljni. Ovi fakulteti su dobri, ako je referenca za poredjenje Apeiron Univerzitet u Travniku. Onda razvaljuju.

Meni se cini da je kod ETF populacije prisutan "inzinjerski fetis", kao nesto je biti inzinjer, kao priznata diploma. Ma i sa jednom i sa drugom van BiH mozete mahat usima, ako ne znate raditi ono sto hoce od vas. Cinjenica je da vam fakultet moze pomoci u sticanju baznih znanja (bolje ikakav nego nikakav), ali nemojte se zavaravati da su ti fakulteti dobri. Kod nas oni variraju od losih, do jos gorih.

Da ne bude zabune, ja sa zavrsio ETF, radio na fakultetu 3 semestra, a imam i prijatelje sa FITa kojima sam vise puta pokazivao razlicite predmete, tako da znam o cemu govorim.

A autoru teme bih preporucio da, ako je u mogucnosti i ako ga stvarno zanima informatika, pokusa upisati nesto vani.
Ja mislim da ti nemas pojma o cemu pricas! S obzirom da spominjes da si 3 semestra radio na ETF-u, ja mogu samo reci: To se i vidi! Spominjes bolan "neke" algoritme za pretrazivanje kao primjer. Tvoje poredjenje je obicna nula. Ajde nadji mi ijednog ovdje od nas "inzinjera" koji je na poslu implementirao bas taj algoritam. To sto se na faksu uci, ne zanci da ga moras znati kad te probude u noci. Algoritam je stra bar jedno 5 miliona godina, i sad si doso ti da pamet solis "Quick search". Takvi su i "oni" na faksu kad te peglaju i seru ti kao studentu, a ne bi se cudio da si i ti jedan od njih.

Btw, sta si radio na ETF-u kao asistent? Ne moras reci ime, ali bar reci godinu i koji predmet...
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#23 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by dr.Gonzo »

Zar je taj primjer o quick sortu jedino na sta se mozes osvrnuti u mom postu? Naravno da ga neces implementirati sam, ali mislim da je implementacija quick sorta obicna intelektualna gimnastika koju bi svaki prosjecan programer morao biti u stanju da obavi. Ili da uzmem prakticniji primjer. Apsurdno je da se na kursevima informatike na ETF-u, bar u doba kad sam ja studirao, niti jednom nije formalno raspravljalo o razlicitim pristupima mapiranja tabela relacione baze podataka na klase objektno orjentisanog programskog jezika. Ako se bavis programiranjem aplikativnog softvera, to ce ti u praksi trebati u skoro svakom projektu! Ili recimo design patterns, kontrola kvaliteta softvera, i slicno. Koje god se oblasti klasicnog software engineering-a dotaknes, 0 bodova.

Jos jedno mjerilo koje, po mom misljenju ukazuje na realno stanje u BiH informatickom obrazovanju je broj open source projekata koji su nastali kao posljedica rada ljudi na fakultetima. Mogu se na prste nabrojati...


Ako ti sta znaci, radio sam na osnovama racunarstva, tehnikama programiranja i vjestackoj inteligenciji.
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#24 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by law2 »

atko123 wrote:Bolji je ETF 100 puta ces prije dobiti poso i zanimljiviji i jeftiniji je fax kad skontas upis na fit je 1500km auuu a sta mozes biti stim il privatno raditi il popravljati komljutere u nekom servisu iskreno fit previse cjene a slab je fakultet skroz a puno se napatis
imam ja jarane studiraju zavrsili fit a nista nisu , kad zavrsisi etf ti si diplomirani inzinjer a staso sa fitom nula
A tko mu garantuje da ce biti redovan na ETF-u ?
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#25 Re: ETF Sarajevo vs FIT Mostar

Post by law2 »

dr.Gonzo wrote:Zar je taj primjer o quick sortu jedino na sta se mozes osvrnuti u mom postu? Naravno da ga neces implementirati sam, ali mislim da je implementacija quick sorta obicna intelektualna gimnastika koju bi svaki prosjecan programer morao biti u stanju da obavi. Ili da uzmem prakticniji primjer. Apsurdno je da se na kursevima informatike na ETF-u, bar u doba kad sam ja studirao, niti jednom nije formalno raspravljalo o razlicitim pristupima mapiranja tabela relacione baze podataka na klase objektno orjentisanog programskog jezika. Ako se bavis programiranjem aplikativnog softvera, to ce ti u praksi trebati u skoro svakom projektu! Ili recimo design patterns, kontrola kvaliteta softvera, i slicno. Koje god se oblasti klasicnog software engineering-a dotaknes, 0 bodova.

Jos jedno mjerilo koje, po mom misljenju ukazuje na realno stanje u BiH informatickom obrazovanju je broj open source projekata koji su nastali kao posljedica rada ljudi na fakultetima. Mogu se na prste nabrojati...


Ako ti sta znaci, radio sam na osnovama racunarstva, tehnikama programiranja i vjestackoj inteligenciji.
da se najezis...
Post Reply