ETF - Iskustva / Pitanja

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#1 ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

Pozdrav svima, pogotovo studentima ETF-a.

Eh, odakle da počnem? :-) Evo, hajde ovako.. Treći sam razred gimnazije, i hajmo reći da sam završio evo ovaj 3. sa 4.7, a nemam fiziku ni ostale prirodne predmete , jer ne volim fiziku.. ali eto imam matematiku i to nekako preživljavam..

Moja gimnazija je nudila IT, ali pošto sam se ja prebacio u drugom razredu u tu gimnaziju oni su htjeli da polažem veliku razliku predmeta iz računarstva što nisam ni htio, jer samim tim što sam se bio prebacio već sam imao oko 6 predmeta da polažem kao razliku..

Ovim Vam putem pitam, kako je zapravo na ETF-u prvu godinu ? Ja imam nekoliko pitanja, pa evo da počnem..

1. - nepromišljeno postavljeno pitanje -
2. Da li se može ponijeti vlastiti laptop (i / ili tablet za pisanje umjesto mukotrpnih sveskih i bilježnica.) - neko ko koristi iPad Pro sa olovkom, da li bih imao mogućnost da koristim to na predavanjima umjesto knjiga, jer samim tim i naučen sam da kroz tu interakciju radim.
3. Da li mi preporučujete da krenem na instrukcije iz fizike tokom fakulteta da bih mogao prevladati zadano gradivo u datom roku, da ne bih dolazilo do problema.
4. Da li mogu upisati ETF, kao vanredan učenik koji planira da plaća sve troškove za moje studiranje tamo i bez nekog "prijemnog" urađenog ?


- P.S Htio sam upisati FIT ali to mi je predaleko pošto ne mogu priustiti plaćati fakultet i stan, a za ostale "privatne" fakultete... stvarno nemam ni vremena ni živaca da trošim svake godine da li ću dobiti opet 100% stipendiju ili možda 50% pa morati platiti 5hiljada KM ili tako to..
Last edited by MahalacIpo on 30/05/2020 23:48, edited 2 times in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by Bobi »

Upiši Šumarstvo .
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#3 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

Da sam htio to upisati, ne bih se ovdje raspitivao u vezi fakulteta.

Hvala na nepotrebnom komentaru.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#4 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by Mate_Miso_Kovac »

Kako ce iko znati jesi li gay ili nisi, pogotovo profesori na prvoj godini koji rade sa stotinama brucoša. Nece niko znati ko si, a kamo li na sta ti se dize cuna :P Laptop mozes koristiti. Sam najbolje znaš jel ti trebaju instrukcije iz necega ili ne. Fakultet prima odredjen broj studenata, dio na budzet, dio placa godisnje 1800KM. Neki sistem rangiranja mora postojati. Do sada je praksa bila da postoji prijemni ispit iz matematike, koji nije eliminatoran. Dakle klasicno vanredno nema, ima redovno i redovno samofinansirajuce :)
Last edited by Mate_Miso_Kovac on 28/05/2020 18:02, edited 1 time in total.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#5 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by nivla »

1. ne kontam
2. mozes
3. ako ti ne ide bilo koja oblast ili predmet trazi instrukcije, ali i radi dosta sam i savladaces, ovdje treba dosta toga da se odrekne u zivotu, sto bi se reklo dobro zagrijati stolicu
4. na etfu nema vanrednih studenata


ako mislis da ce ti biti pretesko zavrsiti etf, upisi FIT ali nemoj da se zajebes pa uzmes distance learning, vec probaj dole zivjeti i studirati

ps
vec postoji tema o etfu ali ako je budes citao bacice te u depresiju i neces nista upisati
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#6 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

Hvala Vam puno na odgovorima, pročitao sam sve o dotičnoj profesorici i ostalim profesorima te ugledne ustanove. Ali donekle, gledam sebe, i kako ću ja završiti u životu.. oni će ostati tamo i trunuti, tako da se ne brinem nešto puno oko toga.
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#7 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

Nažalost, ne mogu otići na FIT, mama mi je mnogo bolesna, a prije dva mjeseca sam sestru izgubio također.. tako da ne mogu je ostavljati u Sarajevu samu..

I hvala ti, vjerovatno ću pratiti instrukcije a i sam pokušati da razumijem i pratim na predavanjima, vjeruj mi.. odrekao sam se i sada.. ne izlazim ja po kafićima, ili restoranima kako god, tako da mi neće biti problem biti kući stalno.. malo će biti problem se navici učiti stalno ali jbg život je takav, moramo se prilagoditi.

I hvala Vam sto ste razjasnili u vezi toga, nadam se da ću upasti!! :-D
nivla wrote: 28/05/2020 18:00 1. ne kontam
2. mozes
3. ako ti ne ide bilo koja oblast ili predmet trazi instrukcije, ali i radi dosta sam i savladaces, ovdje treba dosta toga da se odrekne u zivotu, sto bi se reklo dobro zagrijati stolicu
4. na etfu nema vanrednih studenata


ako mislis da ce ti biti pretesko zavrsiti etf, upisi FIT ali nemoj da se zajebes pa uzmes distance learning, vec probaj dole zivjeti i studirati

ps
vec postoji tema o etfu ali ako je budes citao bacice te u depresiju i neces nista upisati
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#8 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by pinkman »

MahalacIpo wrote: 28/05/2020 18:32 Nažalost, ne mogu otići na FIT, mama mi je mnogo bolesna, a prije dva mjeseca sam sestru izgubio također.. tako da ne mogu je ostavljati u Sarajevu samu..

I hvala ti, vjerovatno ću pratiti instrukcije a i sam pokušati da razumijem i pratim na predavanjima, vjeruj mi.. odrekao sam se i sada.. ne izlazim ja po kafićima, ili restoranima kako god, tako da mi neće biti problem biti kući stalno.. malo će biti problem se navici učiti stalno ali jbg život je takav, moramo se prilagoditi.

I hvala Vam sto ste razjasnili u vezi toga, nadam se da ću upasti!! :-D
nivla wrote: 28/05/2020 18:00 1. ne kontam
2. mozes
3. ako ti ne ide bilo koja oblast ili predmet trazi instrukcije, ali i radi dosta sam i savladaces, ovdje treba dosta toga da se odrekne u zivotu, sto bi se reklo dobro zagrijati stolicu
4. na etfu nema vanrednih studenata


ako mislis da ce ti biti pretesko zavrsiti etf, upisi FIT ali nemoj da se zajebes pa uzmes distance learning, vec probaj dole zivjeti i studirati

ps
vec postoji tema o etfu ali ako je budes citao bacice te u depresiju i neces nista upisati
Zao mi je zbog situacije u kojoj se nalazis i porodicnih okolnosti.

Mogu reci da ti je razmisljanje ispravno. Upisivanjem tehnickog fakulteta obezbijediti ces sebi kvalitetnu buducnost. Moj savjet ti je da - ukoliko imas slobodnog vremena - pocnes uciti programiranje jer je to posao takav da se stalno nesto mijenja i treba mnogo raditi. Ali, logika programiranja je ista. Tehnologija se mijenja.

Internet je prepun resursa. Kad je u pitanju fizika - mozes polako poceti gledati video kurseve, primjera radi sljedeci: https://www.udemy.com/course/fundamentals_of_physics/

Tu je i dosta kurseva o matematici:
- https://www.udemy.com/course/fundamentals-of-math/
- https://www.udemy.com/course/integralcalc-algebra/
- https://www.udemy.com/course/calculus1/
- https://www.udemy.com/course/calculus-2/
- https://www.udemy.com/course/calculus-3/

nema koje nema oblasti. Udemy kursevi nisu skupi, ali moze se i besplatno naci preko raznih torrenta, kako to vec i ide kod nas.

Nacin na koji ja ucim jeste da gledam mnogo razlicitih video kurseva. U jednom recimo nesto ne shvatim, ako nije bas dobro ili detaljno objasnjeno (ili mi ne godi nacin na koji neko objasnjava odredjenu oblast), onda pogledam istu oblast u nekom drugom kursu i sve tako gledam i istrazujem dok mi se ne posloze stvari. Na YouTube dosta toga ima. A nakon toga polako idu knjige i slicno. Pogledaj i Coursera. Tamo ces sigurno naci.

Ako ti nesto nije jasno iz matematike odgovor ces sigurno naci ovdje: Math Stack Exchange.

Savjet za IT svijet ti je da odaberes jednu oblast i budes najbolji u tome. Nemoj raditi i web i mobile i DevOps i sve. Svakako pogledaj na Udemy kurs C ili C++ ili mozda Javu.

Iskreno, ne znam sta se uci na ETF-u u Sarajevu, ali sustinski je to sve isto. Bitno je da naucis logiku. I nemoj zaboraviti algoritme i strukture podataka. Dosta lakse ce ti biti ako dodjes sa nekim predznanjem.

ETF u Sarajevu ide 3+2 i moj savjet je da ne dopustis sebi da izadjes sa fakulteta a da nisi nista radio izvan onog sto ste ucili na fakultetu. Znaci, sam sebi zadas neke projekte i radis. Tri godine brzo prolete.

Eto, ako te zanima sta za IT slobodno posalji PM i rado cu ti prenijeti neko svoje iskustvo.
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#9 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

pinkman wrote: 29/05/2020 00:19
MahalacIpo wrote: 28/05/2020 18:32 Nažalost, ne mogu otići na FIT, mama mi je mnogo bolesna, a prije dva mjeseca sam sestru izgubio također.. tako da ne mogu je ostavljati u Sarajevu samu..

I hvala ti, vjerovatno ću pratiti instrukcije a i sam pokušati da razumijem i pratim na predavanjima, vjeruj mi.. odrekao sam se i sada.. ne izlazim ja po kafićima, ili restoranima kako god, tako da mi neće biti problem biti kući stalno.. malo će biti problem se navici učiti stalno ali jbg život je takav, moramo se prilagoditi.

I hvala Vam sto ste razjasnili u vezi toga, nadam se da ću upasti!! :-D
nivla wrote: 28/05/2020 18:00 1. ne kontam
2. mozes
3. ako ti ne ide bilo koja oblast ili predmet trazi instrukcije, ali i radi dosta sam i savladaces, ovdje treba dosta toga da se odrekne u zivotu, sto bi se reklo dobro zagrijati stolicu
4. na etfu nema vanrednih studenata


ako mislis da ce ti biti pretesko zavrsiti etf, upisi FIT ali nemoj da se zajebes pa uzmes distance learning, vec probaj dole zivjeti i studirati

ps
vec postoji tema o etfu ali ako je budes citao bacice te u depresiju i neces nista upisati
Zao mi je zbog situacije u kojoj se nalazis i porodicnih okolnosti.

Mogu reci da ti je razmisljanje ispravno. Upisivanjem tehnickog fakulteta obezbijediti ces sebi kvalitetnu buducnost. Moj savjet ti je da - ukoliko imas slobodnog vremena - pocnes uciti programiranje jer je to posao takav da se stalno nesto mijenja i treba mnogo raditi. Ali, logika programiranja je ista. Tehnologija se mijenja.

Internet je prepun resursa. Kad je u pitanju fizika - mozes polako poceti gledati video kurseve, primjera radi sljedeci: https://www.udemy.com/course/fundamentals_of_physics/

Tu je i dosta kurseva o matematici:
- https://www.udemy.com/course/fundamentals-of-math/
- https://www.udemy.com/course/integralcalc-algebra/
- https://www.udemy.com/course/calculus1/
- https://www.udemy.com/course/calculus-2/
- https://www.udemy.com/course/calculus-3/

nema koje nema oblasti. Udemy kursevi nisu skupi, ali moze se i besplatno naci preko raznih torrenta, kako to vec i ide kod nas.

Nacin na koji ja ucim jeste da gledam mnogo razlicitih video kurseva. U jednom recimo nesto ne shvatim, ako nije bas dobro ili detaljno objasnjeno (ili mi ne godi nacin na koji neko objasnjava odredjenu oblast), onda pogledam istu oblast u nekom drugom kursu i sve tako gledam i istrazujem dok mi se ne posloze stvari. Na YouTube dosta toga ima. A nakon toga polako idu knjige i slicno. Pogledaj i Coursera. Tamo ces sigurno naci.

Ako ti nesto nije jasno iz matematike odgovor ces sigurno naci ovdje: Math Stack Exchange.

Savjet za IT svijet ti je da odaberes jednu oblast i budes najbolji u tome. Nemoj raditi i web i mobile i DevOps i sve. Svakako pogledaj na Udemy kurs C ili C++ ili mozda Javu.

Iskreno, ne znam sta se uci na ETF-u u Sarajevu, ali sustinski je to sve isto. Bitno je da naucis logiku. I nemoj zaboraviti algoritme i strukture podataka. Dosta lakse ce ti biti ako dodjes sa nekim predznanjem.

ETF u Sarajevu ide 3+2 i moj savjet je da ne dopustis sebi da izadjes sa fakulteta a da nisi nista radio izvan onog sto ste ucili na fakultetu. Znaci, sam sebi zadas neke projekte i radis. Tri godine brzo prolete.

Eto, ako te zanima sta za IT slobodno posalji PM i rado cu ti prenijeti neko svoje iskustvo.
Hvala ti na lijepim riječima i savjetima, poslušat ću i Počet ću sa novim početkom.

Stvarno ti mnogo hvala, i naravno.. očekuj u skorije vrijeme PM od mene.. hvala još jednommm :lol:
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#10 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by hrasno38 »

MahalacIpo wrote: 28/05/2020 12:25 Pozdrav svima, pogotovo studentima ETF-a.

Eh, odakle da počnem? :-) Evo, hajde ovako.. Treći sam razred gimnazije, i hajmo reći da sam završio evo ovaj 3. sa 4.7, a nemam fiziku ni ostale prirodne predmete , jer ne volim fiziku.. ali eto imam matematiku i to nekako preživljavam..

Moja gimnazija je nudila IT, ali pošto sam se ja prebacio u drugom razredu u tu gimnaziju oni su htjeli da polažem veliku razliku predmeta iz računarstva što nisam ni htio, jer samim tim što sam se bio prebacio već sam imao oko 6 predmeta da polažem kao razliku..

Ovim Vam putem pitam, kako je zapravo na ETF-u prvu godinu ? Ja imam nekoliko pitanja, pa evo da počnem..

1. - nepromišljeno postavljeno pitanje -
2. Da li se može ponijeti vlastiti laptop (i / ili tablet za pisanje umjesto mukotrpnih sveskih i bilježnica.) - neko ko koristi iPad Pro sa olovkom, da li bih imao mogućnost da koristim to na predavanjima umjesto knjiga, jer samim tim i naučen sam da kroz tu interakciju radim.
3. Da li mi preporučujete da krenem na instrukcije iz fizike tokom fakulteta da bih mogao prevladati zadano gradivo u datom roku, da ne bih dolazilo do problema.
4. Da li mogu upisati ETF, kao vanredan učenik koji planira da plaća sve troškove za moje studiranje tamo i bez nekog "prijemnog" urađenog ?


- P.S Htio sam upisati FIT ali to mi je predaleko pošto ne mogu priustiti plaćati fakultet i stan, a za ostale "privatne" fakultete... stvarno nemam ni vremena ni živaca da trošim svake godine da li ću dobiti opet 100% stipendiju ili možda 50% pa morati platiti 5hiljada KM ili tako to..
Upisi momcino ovaj novi smjer Razvoj softvera...tu nemas fiziku...matematika je svedena na obim koji bi otprilike i bio prikladan za nekoga ko studira IT, studij je 2 godine i velike su sanse da dobijes nakon toga posao a ti mozes nastaviti nakon zavrsene dvije i upisati razliku predmeta za Batchelora. Ako nizi fizicar i matematicar ne kreci na neki od redovnih smjerova ETF-a jer ces radi tih budalastina gubiti godine. Doduse sto se tice profesorskog kadra otisli su svi pacenici sa matematika tako da je sada mozda i regularnije. Taj smjer je napravljen na ETF-u i PMF-u u saradnji sa Kantonom Sarajevo i BitAliance jer im treba pun klinac softverasa.
Ovaj smjer ti je ako si kako kazes dobar ucenik ko kec na desetku i ti ces ga vjerovatno spiciti bez problema
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#11 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

hrasno38 wrote: 29/05/2020 09:45
MahalacIpo wrote: 28/05/2020 12:25 Pozdrav svima, pogotovo studentima ETF-a.

Eh, odakle da počnem? :-) Evo, hajde ovako.. Treći sam razred gimnazije, i hajmo reći da sam završio evo ovaj 3. sa 4.7, a nemam fiziku ni ostale prirodne predmete , jer ne volim fiziku.. ali eto imam matematiku i to nekako preživljavam..

Moja gimnazija je nudila IT, ali pošto sam se ja prebacio u drugom razredu u tu gimnaziju oni su htjeli da polažem veliku razliku predmeta iz računarstva što nisam ni htio, jer samim tim što sam se bio prebacio već sam imao oko 6 predmeta da polažem kao razliku..

Ovim Vam putem pitam, kako je zapravo na ETF-u prvu godinu ? Ja imam nekoliko pitanja, pa evo da počnem..

1. - nepromišljeno postavljeno pitanje -
2. Da li se može ponijeti vlastiti laptop (i / ili tablet za pisanje umjesto mukotrpnih sveskih i bilježnica.) - neko ko koristi iPad Pro sa olovkom, da li bih imao mogućnost da koristim to na predavanjima umjesto knjiga, jer samim tim i naučen sam da kroz tu interakciju radim.
3. Da li mi preporučujete da krenem na instrukcije iz fizike tokom fakulteta da bih mogao prevladati zadano gradivo u datom roku, da ne bih dolazilo do problema.
4. Da li mogu upisati ETF, kao vanredan učenik koji planira da plaća sve troškove za moje studiranje tamo i bez nekog "prijemnog" urađenog ?


- P.S Htio sam upisati FIT ali to mi je predaleko pošto ne mogu priustiti plaćati fakultet i stan, a za ostale "privatne" fakultete... stvarno nemam ni vremena ni živaca da trošim svake godine da li ću dobiti opet 100% stipendiju ili možda 50% pa morati platiti 5hiljada KM ili tako to..
Upisi momcino ovaj novi smjer Razvoj softvera...tu nemas fiziku...matematika je svedena na obim koji bi otprilike i bio prikladan za nekoga ko studira IT, studij je 2 godine i velike su sanse da dobijes nakon toga posao a ti mozes nastaviti nakon zavrsene dvije i upisati razliku predmeta za Batchelora. Ako nizi fizicar i matematicar ne kreci na neki od redovnih smjerova ETF-a jer ces radi tih budalastina gubiti godine. Doduse sto se tice profesorskog kadra otisli su svi pacenici sa matematika tako da je sada mozda i regularnije. Taj smjer je napravljen na ETF-u i PMF-u u saradnji sa Kantonom Sarajevo i BitAliance jer im treba pun klinac softverasa.
Ovaj smjer ti je ako si kako kazes dobar ucenik ko kec na desetku i ti ces ga vjerovatno spiciti bez problema
Hvala ti, pa razmislit cu.. ali posto je razlika veoma zeznuta.. vise imam neku želju da duže idem, i da dobijem neko zvanje vise nego da samo završim dvije godine..

Ali vidjet ću naravno.. ali čuo sam da je dosta lakša fizika nego srednja.. tako da mi to daje nadu da ću uspjeti Haha ali i da padnem prvu godinu.. nisam ni prvi ni zadnji.. ali trudit ću se da ne padam.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#12 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by hrasno38 »

MahalacIpo wrote: 29/05/2020 12:33
hrasno38 wrote: 29/05/2020 09:45
MahalacIpo wrote: 28/05/2020 12:25 Pozdrav svima, pogotovo studentima ETF-a.

Eh, odakle da počnem? :-) Evo, hajde ovako.. Treći sam razred gimnazije, i hajmo reći da sam završio evo ovaj 3. sa 4.7, a nemam fiziku ni ostale prirodne predmete , jer ne volim fiziku.. ali eto imam matematiku i to nekako preživljavam..

Moja gimnazija je nudila IT, ali pošto sam se ja prebacio u drugom razredu u tu gimnaziju oni su htjeli da polažem veliku razliku predmeta iz računarstva što nisam ni htio, jer samim tim što sam se bio prebacio već sam imao oko 6 predmeta da polažem kao razliku..

Ovim Vam putem pitam, kako je zapravo na ETF-u prvu godinu ? Ja imam nekoliko pitanja, pa evo da počnem..

1. - nepromišljeno postavljeno pitanje -
2. Da li se može ponijeti vlastiti laptop (i / ili tablet za pisanje umjesto mukotrpnih sveskih i bilježnica.) - neko ko koristi iPad Pro sa olovkom, da li bih imao mogućnost da koristim to na predavanjima umjesto knjiga, jer samim tim i naučen sam da kroz tu interakciju radim.
3. Da li mi preporučujete da krenem na instrukcije iz fizike tokom fakulteta da bih mogao prevladati zadano gradivo u datom roku, da ne bih dolazilo do problema.
4. Da li mogu upisati ETF, kao vanredan učenik koji planira da plaća sve troškove za moje studiranje tamo i bez nekog "prijemnog" urađenog ?


- P.S Htio sam upisati FIT ali to mi je predaleko pošto ne mogu priustiti plaćati fakultet i stan, a za ostale "privatne" fakultete... stvarno nemam ni vremena ni živaca da trošim svake godine da li ću dobiti opet 100% stipendiju ili možda 50% pa morati platiti 5hiljada KM ili tako to..
Upisi momcino ovaj novi smjer Razvoj softvera...tu nemas fiziku...matematika je svedena na obim koji bi otprilike i bio prikladan za nekoga ko studira IT, studij je 2 godine i velike su sanse da dobijes nakon toga posao a ti mozes nastaviti nakon zavrsene dvije i upisati razliku predmeta za Batchelora. Ako nizi fizicar i matematicar ne kreci na neki od redovnih smjerova ETF-a jer ces radi tih budalastina gubiti godine. Doduse sto se tice profesorskog kadra otisli su svi pacenici sa matematika tako da je sada mozda i regularnije. Taj smjer je napravljen na ETF-u i PMF-u u saradnji sa Kantonom Sarajevo i BitAliance jer im treba pun klinac softverasa.
Ovaj smjer ti je ako si kako kazes dobar ucenik ko kec na desetku i ti ces ga vjerovatno spiciti bez problema
Hvala ti, pa razmislit cu.. ali posto je razlika veoma zeznuta.. vise imam neku želju da duže idem, i da dobijem neko zvanje vise nego da samo završim dvije godine..

Ali vidjet ću naravno.. ali čuo sam da je dosta lakša fizika nego srednja.. tako da mi to daje nadu da ću uspjeti Haha ali i da padnem prvu godinu.. nisam ni prvi ni zadnji.. ali trudit ću se da ne padam.
Taj ko ti je reako da je laksa fizika dobro te zeznuo...doduse stara profesorica je otisla u penziju ne znam kakav je novi profesor. I zavisi koji ce smjer upisati jer na RI imas samo Fiziku 1 a na ostalima i Fiziku 2
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#13 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

Mislio sam računarstvo i informatiku, već se bavim programiranjem i želim da imam i takvo zvanje.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#14 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by Bušman »

Pa ako se planiras baviti samo programiranjem (i to ovo koje se trenutno trazi u mnogim IT firmama u BIH) onda ti ne treba nista vise od Razvoja softvera. Ako planiras nesto vise u zivotu onda ce ti trebati malo ozbiljnije matematike (business intelligence, AI, data science i slicnih poslova koji se tek pojavljuju kod nas).
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#15 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ili, pazi sad ovo, nek covjek sjedne i krene vjezbat fiziku i matematiku... Ni jedno ni drugo nisu bauk, pogotovo ako se uzme u obzir da imas citav cetvrti razred da sjedis i učiš i gradiš radne navike...
Momak, ne slusaj propale studente koji će te prepadati svim i svačim. Matematika nije strašna. Matematika je korisna. Uči i ne boj se matematike :P
MahalacIpo
Posts: 130
Joined: 28/05/2020 11:58
Location: Sarajevo, BiH.

#16 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by MahalacIpo »

Mate_Miso_Kovac wrote: 29/05/2020 16:07 Ili, pazi sad ovo, nek covjek sjedne i krene vjezbat fiziku i matematiku... Ni jedno ni drugo nisu bauk, pogotovo ako se uzme u obzir da imas citav cetvrti razred da sjedis i učiš i gradiš radne navike...
Momak, ne slusaj propale studente koji će te prepadati svim i svačim. Matematika nije strašna. Matematika je korisna. Uči i ne boj se matematike :P
Hvala ti puno, i naravno.. već planiram da kroz 4. razred idem na intenzivne instrukcije za polaganje prijemnog.. pa možda i upadnem na samofinansirajuće, ali meni to nije ni cilj. Meni je bitno da ja upadnem i da steknem novo znanje, koje ću sutra iskoristiti i imati dobar posao..

Hvala ti puno na savjetu.
JayPack
Posts: 5
Joined: 07/05/2020 15:12

#17 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by JayPack »

Ne želim otvarat novu temu pa ovdje pitam,
može li mi neko reći gdje mogu nabaviti knjigu po kojoj se vježba za prijemni?
Ili su dovoljne Veneove zbirke 1,2,3,4
gux
Posts: 33
Joined: 14/03/2018 15:19

#18 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by gux »

JayPack wrote: 31/05/2020 22:07 Ne želim otvarat novu temu pa ovdje pitam,
može li mi neko reći gdje mogu nabaviti knjigu po kojoj se vježba za prijemni?
Ili su dovoljne Veneove zbirke 1,2,3,4
Ma mozes slobodno vjezbati veneove zbirke, fokus prijemnog je na trigonometrijskim funkcijama, eksponencijalnim, logaritamskim, znaci jednacine i nejednacine s log, trig i exp, zatim apsolutna vrijednost, geometrija u ravni i prostoru. Bude neki zadatak i iz kombinatorike i pojednostavljivanja razlomljenih algebarskih izraza polinoma itd. Znaci, uglavnom gradivo prva tri razreda srednje skole. Ove godine ce prijemni biti 01.07., nije ostalo jos puno vremena. Gradivo cetvrtog razreda, limesi, izvodi i integrali je bitno za predmete u prvom semestru.
JayPack
Posts: 5
Joined: 07/05/2020 15:12

#19 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by JayPack »

gux wrote: 04/06/2020 02:29
JayPack wrote: 31/05/2020 22:07 Ne želim otvarat novu temu pa ovdje pitam,
može li mi neko reći gdje mogu nabaviti knjigu po kojoj se vježba za prijemni?
Ili su dovoljne Veneove zbirke 1,2,3,4
Ma mozes slobodno vjezbati veneove zbirke, fokus prijemnog je na trigonometrijskim funkcijama, eksponencijalnim, logaritamskim, znaci jednacine i nejednacine s log, trig i exp, zatim apsolutna vrijednost, geometrija u ravni i prostoru. Bude neki zadatak i iz kombinatorike i pojednostavljivanja razlomljenih algebarskih izraza polinoma itd. Znaci, uglavnom gradivo prva tri razreda srednje skole. Ove godine ce prijemni biti 01.07., nije ostalo jos puno vremena. Gradivo cetvrtog razreda, limesi, izvodi i integrali je bitno za predmete u prvom semestru.
Hvala puno na detaljnom odgovoru

MahalacIpo sretno sa učenjem, i ja u četvrtom moram zagrijat stolicu :roll:
gux
Posts: 33
Joined: 14/03/2018 15:19

#20 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by gux »

JayPack wrote: 06/06/2020 03:20
gux wrote: 04/06/2020 02:29
JayPack wrote: 31/05/2020 22:07 Ne želim otvarat novu temu pa ovdje pitam,
može li mi neko reći gdje mogu nabaviti knjigu po kojoj se vježba za prijemni?
Ili su dovoljne Veneove zbirke 1,2,3,4
Ma mozes slobodno vjezbati veneove zbirke, fokus prijemnog je na trigonometrijskim funkcijama, eksponencijalnim, logaritamskim, znaci jednacine i nejednacine s log, trig i exp, zatim apsolutna vrijednost, geometrija u ravni i prostoru. Bude neki zadatak i iz kombinatorike i pojednostavljivanja razlomljenih algebarskih izraza polinoma itd. Znaci, uglavnom gradivo prva tri razreda srednje skole. Ove godine ce prijemni biti 01.07., nije ostalo jos puno vremena. Gradivo cetvrtog razreda, limesi, izvodi i integrali je bitno za predmete u prvom semestru.
Hvala puno na detaljnom odgovoru

MahalacIpo sretno sa učenjem, i ja u četvrtom moram zagrijat stolicu :roll:
Dosta učenika se opusti u četvrtom razredu i zanemari gradivo koje je jako bitno za prvu godinu faksa. I onda kad dodju na faks psuju one prof iz srednje sto ih nisu tjetali da uče.
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#21 Re: ETF - Iskustva / Pitanja

Post by mk ultra »

Jest i onda kod huseta uaborabi napisati u jednom redu uslov npr x>0, i game over :lol:

To nijedan prof u srednjoj skoli nece traziti
Na fakultetu se ionako uci od pocetka sve, lakse se nek stvari nauce...
Post Reply