česte smrti od ugljen monoksida

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

EKONAJ

Dimnjacari upozoravaju na"UGLJICNI MONOKSID"

Post by EKONAJ » 14/01/2012 15:31

• Znate li da ugljični monoksid (CO) uzrokuje više smrtnih slučajeva nego svi ostali otrovi zajedno?
• Jeste li svjesni da se taj izuzetno opasan plin javlja svuda gdje postoji bilo kakvo sagorijevanje, pa čak i u dimu cigarete?
• Znate li za činjenicu da je to plin kojeg ne možete niti vidjeti niti osjetiti, a vaše ga tijelo apsorbira 200 puta jače nego kisik?
• Jeste li svjesni da nitko tko se grije na fosilna goriva (plin, drvo, ugljen, mazut) nije 100 % siguran od ovog podmuklog plina?
• Izloženost CO koncentraciji od samo 500 ppm (ppm – milijunti dio volumena zraka) tokom samo 1 sata može biti fatalna za Vas i vaše ukućane.
• Bez adekvatne opreme svaka osoba koja želi pomoći ugroženom i sama je u opasnosti – CO je plin koji ne možete osjetiti čak ni u izuzetno visokim, smrtonosnim koncentracijama.

• Jedna nedavna znanstvena studija u Engleskoj dala je šokantne rezultate – milijuni ljudi koji vjeruju da su se prehladili ili da imaju simptome gripe zapravo su otrovani ugljičnim monoksidom (CO) zbog neispravnih bojlera u svojim domovima.

žulijan asanž

česte smrti od ugljen monoksida

Post by žulijan asanž » 18/01/2012 08:40

evo, čitam ovdje danas tragediju. neki dan u visokom dva brata umriješe. prošle godine nekoliko slučajeva... svake godine bar 3-4 ljudi umre od trovanja ugljen monoksidom. pitam se ko sada snosi odgovornost?

ja samo jedno znam - serviseri bojlera i sve ove licencirane firme koje rade za sarajevogas kod pregleda instalacija su takva bagra i tako površno rade da je to za ne povjerovati.

svake godine radi vlastite sigurnosti zovem servisera da pregleda sve plinske instalacije - vrlo je površan, drzak i za taj posao od 10 minuta uzme 50 KM.

dalje, kad provjerava spojeve instalacija, on samo ima digitalni detektor curenja plina, ali ne i ugljen monoksida. na moje pitanje, da li takav detektor postoji i zašto ga ne koristi, on mi se samo nakezi i reče "ma neće to..."

e pa evo kako "neće to".....

:roll:

headbanger

Re: česte smrti od ugljen monoksida

Post by headbanger » 18/01/2012 08:53

znas ono krecemo od drzave
da drzava tako jednog serivsera objesi za muda sve bi ti bolje bilo, onda bo dosli do toga da bi drzava prvo trebala samu sebe da tuzi pa onda ostele
ali drzava nece da radi svoj posao, ko ce se ganjati sa tim serviserima i monterima, san svakog tuzaioca je zike, gasi i ostali
ko ce se zahebavati sa sitnom buranijom

danas ti mozes biti taj serviser, odes u siroki kupis diplomu, uplatis si nekakav kursic lafo neku licencu i eto te ti si ovlasteni serviser

sinuhe

Post by sinuhe » 18/01/2012 08:55

Taj CO detektor ne bi trebao biti skup. Ljudi umiru bezveze.

Mini_Star

Post by Mini_Star » 18/01/2012 09:07

žulijan asanž wrote:evo, čitam ovdje danas tragediju. neki dan u visokom dva brata umriješe. prošle godine nekoliko slučajeva... svake godine bar 3-4 ljudi umre od trovanja ugljen monoksidom. pitam se ko sada snosi odgovornost?

ja samo jedno znam - serviseri bojlera i sve ove licencirane firme koje rade za sarajevogas kod pregleda instalacija su takva bagra i tako površno rade da je to za ne povjerovati.

svake godine radi vlastite sigurnosti zovem servisera da pregleda sve plinske instalacije - vrlo je površan, drzak i za taj posao od 10 minuta uzme 50 KM.

dalje, kad provjerava spojeve instalacija, on samo ima digitalni detektor curenja plina, ali ne i ugljen monoksida. na moje pitanje, da li takav detektor postoji i zašto ga ne koristi, on mi se samo nakezi i reče "ma neće to..."

e pa evo kako "neće to".....

:roll:

Jesi li siguran da je do plina? Ona dva brata iz Visokog su se ugusila trovanjem ugljenmonoksidom od drva/cumura a ne od plina. To se fino moglo vidjeti na televiziji da je sulunar taj kroz koji je ugljenmonoksid izlazio u sobu u kojoj su oni spavali.

sinuhe wrote:Taj CO detektor ne bi trebao biti skup. Ljudi umiru bezveze.

Mislim da ima da se kupi u OBI-ju za neke normalne pare.

headbanger

Post by headbanger » 18/01/2012 09:10

sinuhe wrote:Taj CO detektor ne bi trebao biti skup. Ljudi umiru bezveze.

ma ja a ona majstorova
ma sto beze da bacas pare evo ja sam to sredio nista se ti ne sikiraj
evo ja ti garantujem da nista nece biti

ma nista dok se zakonom ne poostri da su svi detektori obavezni
i da se malo poostri kontrola tih majstora
opet cu na drzavu ali ta prica je vec izlizana
a narod ko narod nikad nece pameti doci osim ako ga opalis po novcaniku

a veliku krivicu snosi razmisaljenj tipa ma nece se to meni desiti

mene zanima jel iko odgovaro za i jednu smrt

koel

Post by koel » 18/01/2012 09:11

Kao prvo morate znati kako nastaje CO odnosno ugljenmonoksid a ocito nemate pojma pa nelupajte gluposti.Neznam kako vam ti serviseri obavljaju servis ali su duzni vrsiti mjerenja sagorijevanja plina jednom godisnje vlasnici naprava koje kosta od 140 do 250 KM ovisno od velicine naprave i izvodi se uredjajima koji kostaju od 10000 KM pa navise.Toliko sto se tice sagorijevanja plina.Druga stvar sto 99% plinki bojlera su dimnjacni tj trose zrak iz prostorije u kojoj se nalaze te kada potrose zrak zbog nedostatka svjezeg o2 pocinje u prostoriji da se akumulira CO i zato raja umire .A ljudi zbog jeftinije varijante uzimaju dimnjacne uredjaje umjesto fasadne i dovode sebe i svoju porodicu u zivotnu opasnost.I vlasnici naprava godinama ne rade servis kontaju dok radi dobro je netrebam placati da bacam novac a kad se desi tragedija onda je kasno.Takvi su balkanci i nece se nikad promijeniti.

muha_sa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Post by muha_sa » 18/01/2012 09:17

pa valjda svaki noviji plinski bojler ima ugradjen senzor--cim se pocnu vracat gasovi on reaguje i ugasi bojler.

šaljivdžija

Post by šaljivdžija » 18/01/2012 09:23

Evo čovjek objasnio... slažem se i dodao bih samo to da kada već ugrađujete dimnjačne plinske bojlere obavezno napravite i otvore na vratima prostorije , tj neki prozorčić kroz koji će da struji zrak. Slučajevi trovanja se dešavaju u zatvorenim prostorijama. CO je gas koji nema specifičan miris , veže hemoglobin u krvotoku i sprečava napajanje mozga krvlju, što za posljedicu ima naglo uspavljivanje žrtve prije nego ona shvati da joj je loše - tj. umire se u snu. A ako žrtva već spava onda će da duplo spava :P .

koel

Post by koel » 18/01/2012 09:32

Nema veze da li imaju neki otvor ili reseku za provjetrevanje kad vaduh koristi iz prostora a gradjeni rijetko ili nikako provjetravaju prostorije u hladnim danima a za jedan kubni metear plina potrebno je 10kubnih metara zraka da kvalitetno sve sagori i recimo za bojler od 24 kW potrebno je skoro 3 kubika plina na sat ili 30 kubika zraka da sve to sagori pa onda uzmite zapreminu prostorije cijelog stana pa vidjecete kako se zrak brzo potrosi i zasto je opasno koristiti dimnjacne bojlere pogotovo gdje nocu rade kada svi spavaju.A sto se tice CO senzora na bojlerima nemaju ga ni jedan to moze vlasnik objekta ograditi samostalno ali puno kosza te svi kazu nece kod mene nista a kad se desi kasno je za sve.

Comrad

Post by Comrad » 18/01/2012 09:34

CO detektor u OBIju i nije bas jeftin, mislim jeste kad se desi ovakva nesreca - 100 KM kosta. Mislim da ljudi to ne kupuju masovno.

Ne znam ima li jeftinija verzija? Da me neko ne shvati pogresno, naravno da zivot vrijedi vise od 100KM, ali hocu samo da kazem da ta cijena odbije dosta ljudi.

Ako neko ima info gdje se moze nabaviti za jeftinije neka postavi ovdje.

Takodjer, zanima me konkretno u ovom slucaju Irme Aljevic. Je li u pitanju bio plinski bojler ili nesto drugo? Ja imam plinsku pec, identicnu ovoj ispod:
Image
Ima mali solunar koji ide u dimnjak, a dole gdje je vatra ima malo staklo. E sad zanima kako moze ovdje doci do havarije? Da se dimnjak zacepi ili nesto trece?
Last edited by Comrad on 18/01/2012 09:43, edited 1 time in total.

steven

Post by steven » 18/01/2012 09:37

koel wrote:Kao prvo morate znati kako nastaje CO odnosno ugljenmonoksid a ocito nemate pojma pa nelupajte gluposti.Neznam kako vam ti serviseri obavljaju servis ali su duzni vrsiti mjerenja sagorijevanja plina jednom godisnje vlasnici naprava koje kosta od 140 do 250 KM ovisno od velicine naprave i izvodi se uredjajima koji kostaju od 10000 KM pa navise.Toliko sto se tice sagorijevanja plina.Druga stvar sto 99% plinki bojlera su dimnjacni tj trose zrak iz prostorije u kojoj se nalaze te kada potrose zrak zbog nedostatka svjezeg o2 pocinje u prostoriji da se akumulira CO i zato raja umire .A ljudi zbog jeftinije varijante uzimaju dimnjacne uredjaje umjesto fasadne i dovode sebe i svoju porodicu u zivotnu opasnost.I vlasnici naprava godinama ne rade servis kontaju dok radi dobro je netrebam placati da bacam novac a kad se desi tragedija onda je kasno.Takvi su balkanci i nece se nikad promijeniti.

ja prijatelju nisam vidio da bilo ko ovdje lupa gluposti.... ono što je gore napisano za majstore je apolutno tačno mada se slažem i sa tim što ti rekao za dimnjačne i fasadne bojlere iako je u većini slučajeva kriv ugalj i peći odnosno dim koji ne izlazi van... btw, samo se u gradu sarajevu ljudi griju na plin a ni takvih nema puno...

koel

Post by koel » 18/01/2012 09:45

u Sarajevu ima 78 000 domacintava koja imaju plin prikljucen

mumy

Post by mumy » 18/01/2012 09:48

ja drzim uvijek prozor na kant,treba zraciti svakodnevno,ne ukljucivati mapu i plinski bojler u isto vrijeme...
sto se tice majstora,zovem svake godine ali nisam bas sigurna da urade svoj posao bas kako treba
isto mi nisu jasni ljudi koji bojler stavljaju u wc :? tamo najmanje zraka ima

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 18/01/2012 09:58

Pastor M Mostar, poslala upit, dobila slijedeći odgovor (uz linkove za uređaje - by hadzinicasa :)):

UREĐAJI ZA DOJAVU UGLJIČNOM MONOKSIDA (CO)
900-0122UKS UREĐAJ ZA DOJAVU CO i dima za kućnu ugradnju/2 u 1 97,00
http://www.yourspares.co.uk/parts/ys150286/combined-smoke-and-carbon-monoxide-protection-900-0122UKS.aspx

900-0230UK-C UREĐAJ ZA DOJAVU CO i dima za kućnu ugradnju/LCD ekran 89,00
http://www.yourspares.co.uk/parts/ys150288/battery-carbon-monoxide-alarm-900-0230UKC.aspx

900-0233UK-C UREĐAJ ZA DOJAVU CO i dima za kućnu ugradnju/BASIC 76,00
http://www.yourspares.co.uk/parts/ys150289/battery-carbon-monoxide-alarm-900-0233UKC.aspx

ljudi kažu, ako se odlučim - njihova dostava.

mumy

Post by mumy » 18/01/2012 10:04

jel ovo treba u svaku sobu il samo tamo gdje je bojler...
kako se oglasava,pistanjem?

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 18/01/2012 10:07

mumy wrote:ja drzim uvijek prozor na kant,treba zraciti svakodnevno,ne ukljucivati mapu i plinski bojler u isto vrijeme...
sto se tice majstora,zovem svake godine ali nisam bas sigurna da urade svoj posao bas kako treba

kakvu mapu?

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 18/01/2012 10:10

žulijan asanž wrote:
mumy wrote:ja drzim uvijek prozor na kant,treba zraciti svakodnevno,ne ukljucivati mapu i plinski bojler u isto vrijeme...

kakvu mapu?

mislim da je mislila na kuhinjsku napu :D
lapsus scribere

steven

Post by steven » 18/01/2012 10:12

tačno... mada ima i gorih od wc, u američki plakar da se ne vidi... :roll: bar su mi tako pričali majstori... u svakom slučaju ako su vam plinske instalacije i bojler urađeni od strane ovlaštenih osoba odnosno ljudi koji znaju šta rade i ako redovno servisirate bojler i provjeravate instalacije i dimnjak što je i obaveza a to vam piše u svakom uputstvu (i nije to bezveze napisano) onda nema zime a ako je to urađeno na divljaka bez saglasnosti ono majstor preko oglasa... em što možete zijaniti zdravstveno em što bi mogli zijaniti ono novčano zbog ugrožavanja okoline i drugih...

evo jedan prevod američkog "naputka" :) kako i šta kad je u pitanju UM... malo je smiješno zbog prevoda ali opet možda neko pronađe nešto zanimljivo poput onog da su simptomi trovanja UM slični gripi...

http://hh.healthyhomespartnership.net/p ... on_mon.pdf

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 18/01/2012 10:14

Imam dvije fasadne peći za koje ne brinem ali i jednu na dimanjak koja me nervira pravo čak je i ne palim jer ne vjerujem u sistem odvoda gasova. Peć je FEG i identičan je fasadnim samo što ide na dimnjak

Image

Elem odavno planiram nabaviti ovaj CO2 detektor pa se zahvaljuje na ovim linkovima ako neko ima još koji neka postavi :thumbup: :sax:

steven

Post by steven » 18/01/2012 10:14

hadzinicasa wrote:
žulijan asanž wrote:

kakvu mapu?

lapsus scribere

mislim da ipak mislila mapu... a kakvu e to ona zna :) :) šala mala

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 18/01/2012 10:17

hadzinicasa wrote:
žulijan asanž wrote:

kakvu mapu?

lapsus scribere

Ja koliko znam napa i bojler u isti dimnjak ni pod razno jer napa uz paru izbacuje masnoće koje se lijepe za zidove dimnajka pa može da se desi poprilična havarija u slučaju samozapaljenja.

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 18/01/2012 10:21

O'zone wrote:Elem odavno planiram nabaviti ovaj CO2 detektor pa se zahvaljuje na ovim linkovima ako neko ima još koji neka postavi :thumbup: :sax:

ima još u OBI-ju 109 KM, ali nisam mogla naći model na internetu koji mi je čiko pročitao.
Čine mi se ovi iz mostara jeftiniji i uslužniji.

zambaklija

Post by zambaklija » 18/01/2012 10:33

žalosno :( ali nerazumijem zašto su ti slučajevi u zadnje vrijeme učestali? :-? I prije se isključivo grijalo na drvo ili ćumur i nikada nisam čuo da se neko ugušio :? :? :?

Ali kako god u današnje vrijeme postoje uređaji ,naprimjer za dim koštaju već od 3€ a ovi što javljaju dim i CO2 oni su do 100€ i instalacija je jednostavna,na plafon se pričvrsti i gotovo,rade na baterije, kad se Država nebrine o svojim građanima ova investicija bi trebala da bude u interesu svakog pojedinca :roll: :roll:

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 18/01/2012 10:38

Još jedno pitanjce za upućenije: Koliki prostor može da pokrije jedan CO2 detektor? Odnosno da li je dovoljan za stan od 60 m2 ili ih treba 2-3..?

Post Reply