ESAD BAJTAL

Post Reply
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#1 ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

Iznimno lucidan i principijelan duh:

https://ba.n1info.com/vijesti/bajtal-ta ... oze-stati/

Vrijedi pogledati ovaj intervju.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#2 Re: ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

Jučer sam postavio ovu temu, posjetilo ju je 160 ljudi i niko nije ništa imao za reći.
Nevjerovatno da niko nema ništa reći o čovjeku koji je oličenje zdravog ljudskog duha, koji je sam protiv svih, koji ne pripada ni jednoj stranci (partiji), koji progovara bez dlake na jeziku.
Za one koji u ovom čovjeku vide glas razuma, neka pogledaju i ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=P75zfAf ... nel=TVAlfa
User avatar
mayab
Posts: 27011
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: ESAD BAJTAL

Post by mayab »

Dobar je profesor Bajtal, tu nema diskusije , zaista volim pogledati uvijek kad je gost , bilo kao samostalni komentator ili u debatama!

Nego, jeli istina da je u nemilosti vladajućih kleronaci struktura, i da uopće nije zaposlen ?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#4 Re: ESAD BAJTAL

Post by ¤ jelena ¤ »

@mayab

https://mojabih.oslobodjenje.ba/mb/b-v- ... usi-735317 ...

"Bajtal je profesor bez katedre, stručnjak koji zbog svoje građanske i intelektualne hrabrosti i stavova koje iznosi, nema katedru i mogućnost da studentima i mladim generacijama prenosi znanje i stavove utemeljene na moralno-etičkim vrijednostima, u kojima su poštenje, istina i humanizam temelj i suština svakog normalnog i naprednog društva.

Zvuči apsurdno u vremenu i prostoru u kojem su takve ličnosti jedina nada da se nešto može promijeniti."
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#5 Re: ESAD BAJTAL

Post by carobnjak_N »

Eso Bajtal je drag i simpatičan čiko ali daleko od toga da je on neki intelektualac visokog kalibra.
Kod nas u be-ha društvu, rasnih intelektualaca i filozofa, skoro da i nema. Ima, naravno, hrpa ovih što se takvima predstavljaju i
zauzimaju taj javni prostor. Ja ih zovem dunđeri. Dosadni dozlaboga i ponavljaju jedno te isto, znaju dosta riječi koje zvuče pametno
i predstavljaju se nekakvim dostojnim komentatorima naše stvarnosti.
Jedino koga bih izdvojio, ma šta mislili o njemu, ipak je riječ zaista o klasičnom intelektualcu, jeste Kazaz, zatim Lovrenović i Haverić.

U regiji mi je najjači profesor Žarko Puhovski.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#6 Re: ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

mayab wrote: 16/01/2023 06:39Dobar je profesor Bajtal, tu nema diskusije , zaista volim pogledati uvijek kad je gost , bilo kao samostalni komentator ili u debatama! Nego, jeli istina da je u nemilosti vladajućih kleronaci struktura, i da uopće nije zaposlen ?
Jeste, u nemilosti je i nije zaposlen. Živi od pisanja po sajtovima.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#7 Re: ESAD BAJTAL

Post by tandmand »

nekiđe u Njemačku
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#8 Re: ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

tandmand wrote: 17/01/2023 16:21nekiđe u Njemačku
Je li to savjet iz ličnog iskustva?
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#9 Re: ESAD BAJTAL

Post by Roccohljup »

Benjaminsky wrote: 17/01/2023 16:16
mayab wrote: 16/01/2023 06:39Dobar je profesor Bajtal, tu nema diskusije , zaista volim pogledati uvijek kad je gost , bilo kao samostalni komentator ili u debatama! Nego, jeli istina da je u nemilosti vladajućih kleronaci struktura, i da uopće nije zaposlen ?
Jeste, u nemilosti je i nije zaposlen. Živi od pisanja po sajtovima.
Ja sam čuo da ga ni jedna vlast/stranka ne gotivi plaho jer zna ošinuti (po zaslugama) po svima. :?
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#10 Re: ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

Roccohljup wrote: 20/01/2023 12:22Ja sam čuo da ga ni jedna vlast/stranka ne gotivi plaho jer zna ošinuti (po zaslugama) po svima. :?
Ja to nisam čuo od drugih, čuo sam lično od njega. I neka ih iskandžija, zaslužili su više nego što misle.
A drugi je par cipela to što zbog te svoje građanske hrabrosti i bez dlake na jeziku nema standardni posao u nekoj firmi, tj. instituciji...
Za njega vrijedi ona od "Bijelog dugmeta":

"Šta bi dao da si na mom mjestu,
da te mrze, a da ti se dive..."
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#11 Re: ESAD BAJTAL

Post by McGradySA »

Preporuči neke dobre intervju s njim.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#12 Re: ESAD BAJTAL

Post by Roccohljup »

Benjaminsky wrote: 20/01/2023 13:08
Roccohljup wrote: 20/01/2023 12:22Ja sam čuo da ga ni jedna vlast/stranka ne gotivi plaho jer zna ošinuti (po zaslugama) po svima. :?
Ja to nisam čuo od drugih, čuo sam lično od njega. I neka ih iskandžija, zaslužili su više nego što misle.
A drugi je par cipela to što zbog te svoje građanske hrabrosti i bez dlake na jeziku nema standardni posao u nekoj firmi, tj. instituciji...
Za njega vrijedi ona od "Bijelog dugmeta":

"Šta bi dao da si na mom mjestu,
da te mrze, a da ti se dive..."
a tuga je to kad covjek samo radi svojih stavova koji dijeli i veliki broj ostalih građana, bude šikaniran i diskriminiran. :(
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#13 Re: ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

Roccohljup wrote: 20/01/2023 13:37a tuga je to kad covjek samo radi svojih stavova koji dijeli i veliki broj ostalih građana, bude šikaniran i diskriminiran. :(
Ta je tuga poznata već 2500 godina, od onog vremena kad je Sokrat ispio otrov kukute jer se nije htio odreći svojih stavova i principa. Bajtal to i te kako dobro zna - te i dalje ide svojim putem. I sumnjam da taj put smatra "tužnim". On je vjerovatno ponosan na sebe.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#14 Re: ESAD BAJTAL

Post by tandmand »

Benjaminsky wrote: 20/01/2023 08:34
tandmand wrote: 17/01/2023 16:21nekiđe u Njemačku
Je li to savjet iz ličnog iskustva?
kolektivnog, empirijski dokazivog
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#15 Re: ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

tandmand wrote: 30/01/2023 16:38kolektivnog, empirijski dokazivog
Pa dobro, a zašto vi gospodine ne odete u Vijetnam kad vam je uzor Ngujen Van Tan, tj. Ho Ši Min kojeg ste vjerojatno s razlogom uzeli da vam bude avatar.
S druge strane, gospodin Bajtal nije struka koja bi bila poželjna u Njemačkoj. Njemačka prima više stučnjake iz prirodnih nauka i zanatlije.
Uostalom, proslijediću vaš odgovor gospodinu Bajtalu, baš me zanima šta će odgovoriti na to što ga vidite kao gastarbeitera.
User avatar
tandmand
Posts: 5652
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#16 Re: ESAD BAJTAL

Post by tandmand »

Benjaminsky wrote: 30/01/2023 19:46
tandmand wrote: 30/01/2023 16:38kolektivnog, empirijski dokazivog
Pa dobro, a zašto vi gospodine ne odete u Vijetnam kad vam je uzor Ngujen Van Tan, tj. Ho Ši Min kojeg ste vjerojatno s razlogom uzeli da vam bude avatar.
S druge strane, gospodin Bajtal nije struka koja bi bila poželjna u Njemačkoj. Njemačka prima više stučnjake iz prirodnih nauka i zanatlije.
Uostalom, proslijediću vaš odgovor gospodinu Bajtalu, baš me zanima šta će odgovoriti na to što ga vidite kao gastarbeitera.
Gospodine krivo ste me shvatili. Nemam ništa protiv Bajtala. Bajtal kao struka nije poželjan ni u vlastitioj državi a kamo li u Njemačkoj. Najbolje što bi ga tamo moglo zapasti, je ono što ima od srednje škole ili direktnije šta zna od zanata - možda da lijepi keramičke pločice, da se naučiti.
Kao gastarbeitera ga vidim, jer nema drugoga izlaza. U sličnoj sam situaciji kao i on. A bio sam i gastarbeiter, prošao od bauštele do "rada u struci" i onda zahvaljujući, tako se priča, dogovoru ostatka tadašnjih vlasti Republike BiH (Sliajdžić, Alija, kancelar Kinkel) svi smo dobili nogu u guzicu a "država" novac od DE za svakoga "povratnika". Pri čemu nam je na Landratzamtu održan motivacijski govor, kao se Viza više ne može produžiti i da moramo nazad u BiH, da bi poslije rata "gradili i podizali BiH". A u konzulatu BiH me dočekao idotizam, kada sam tražio dozvolu da jada od stvari koje sam skupio imam pravo dotjerati u BiH bez carine. Teta na šalteru je rekla ... eh tvoja općina je u Federaciji a samo oni koji su izbjegli iz RS imaju pravo na to. A meni kuća spaljena u bošnjačko-hrvatskom ratu. :shock:

To što šaljem Bajtala u Njemačku je očajnički sarkazam. I ja i on bi prvo morali proći diskriminirajuću lutriju za vizu a onda pravilo za one starije od 45 godina, a kada bi sve to prošli onda iz početka kao nekvalifikovani radnici u Njemačkoj. Ovo je kao u onom filmu, mislim da je Schindlerova lista, kada Židova koji je izašao iz napuštenog Auschwitza sreće ruski oficir i pita ga kuda će. Kaže on "na Istok". Kaže mu ovaj, ne idi, ni tamo vas ne žele.

Glede Ho Ši Mina, to je političar koji se protiv francuskog kolonijalizma i američkog intervecionizma i napalm borbi izborio kako tanđarama, tako mudrom politikom. Vijetnam je cjelovit, ne ebe ga nikakav Dodik, Čović, Plenković, Escobar niti Schmidt. Ljudi imaju dostojanstvo, samostalni su, ne izvlače ih na lutriji u akciji "trbuhom za kruhom".

A zašto ne idem u Vijetnam ... Pa znate onu, kada Arapa pitate kakvu bi želio da mu je država - on kaže islamska, a kada ga pitaš gdje bi živio, kaže u EU. To na stranu. Život je jedan, svako gleda da je njemu i njegovoj porodici dobro. To su ekonomske migracije a ne ideološke.
Ako je to Tito shvatio zašto ne mogu naši forumaši. Tito je dozvolio da naši ljudi iz socijalističke YU sa Komunističkom partijom na vlasti idu u Zapadnu Njemačku na rad. Ljudi išli, vratili se i većina uvijek govorila da voli svoju domovinu.

Možda da je bilo druge sudbine, otišao bih u SAD, iako su pobili i strpali Indijance u rezervat, oteli pola Meksika u ratu, bacili dvije atomske bombe i sravnili Dresden bez ikakve vojne potrebe, bildali Isil, upropastili Bliski istok. Šta sad neko treba reči, jbg. podržavaju Izrael, Palestinci naša braća - e neću u SAD ići raditi.
Malo sutra.

Kada su se jedan Nikšić (partizan) i Konaković (ex SDA) prodali Čoviću za fotelju a on im natakario domobransku kapu, ... šta ja treba da budem "principjelan" i tražim posla u Vijetnamu.
Daj prođite se tih ubleha. Ekonomske potrebe ne puše ideološki opijum.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#17 Re: ESAD BAJTAL

Post by Benjaminsky »

tandmand wrote: 15/02/2023 00:12Daj prođite se tih ubleha.
No comment.
User avatar
mayab
Posts: 27011
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#18 Re: ESAD BAJTAL

Post by mayab »

PSEUDO DNEVNIČKE KONFABULACIJE Dobrice Ćosića

Autor: Esad Bajtal

Metodološki korektno, etički i istinosno valjano, Ćosića i njegovu knjigu “Bosanski rat”, ovakvu kakva je, moguće je čitati samo sa stanovišta – imanentne kritike.

Ovdje je upravo to činjeno i učinjeno.
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#19 Re: ESAD BAJTAL

Post by rida1976 »

Bajtal je bio najveci kriticar politike Zeljka Komsica, sve dok mu ZK nije imenovao zenu za ambasadora. Od tada ni rijeci protiv ZK. Sad trojka ne valja nista, a dizao je u zvijezde. Toliko o vjerodostojnosti profesora. Sve same vucibatine koje se prodaju vrlo lako.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#20 Re: ESAD BAJTAL

Post by toska »

Benjaminsky wrote: 17/01/2023 16:16
mayab wrote: 16/01/2023 06:39Dobar je profesdor Bajtal, tu nema diskusije , zaista volim pogledati uvijek kad je gost , bilo kao samostalni komentator ili u debatama! Nego, jeli istina da je u nemilosti vladajućih kleronaci struktura, i da uopće nije zaposlen ?
Jeste, u nemilosti je i nije zaposlen. Živi od pisanja po sajtovima.
Je li ikada bio zaposlen negdje?
Last edited by toska on 14/01/2024 12:09, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#21 Re: ESAD BAJTAL

Post by Grean »

tandmand wrote: 15/02/2023 00:12
Benjaminsky wrote: 30/01/2023 19:46
tandmand wrote: 30/01/2023 16:38kolektivnog, empirijski dokazivog
Pa dobro, a zašto vi gospodine ne odete u Vijetnam kad vam je uzor Ngujen Van Tan, tj. Ho Ši Min kojeg ste vjerojatno s razlogom uzeli da vam bude avatar.
S druge strane, gospodin Bajtal nije struka koja bi bila poželjna u Njemačkoj. Njemačka prima više stučnjake iz prirodnih nauka i zanatlije.
Uostalom, proslijediću vaš odgovor gospodinu Bajtalu, baš me zanima šta će odgovoriti na to što ga vidite kao gastarbeitera.
Gospodine krivo ste me shvatili. Nemam ništa protiv Bajtala. Bajtal kao struka nije poželjan ni u vlastitioj državi a kamo li u Njemačkoj. Najbolje što bi ga tamo moglo zapasti, je ono što ima od srednje škole ili direktnije šta zna od zanata - možda da lijepi keramičke pločice, da se naučiti.
Kao gastarbeitera ga vidim, jer nema drugoga izlaza. U sličnoj sam situaciji kao i on. A bio sam i gastarbeiter, prošao od bauštele do "rada u struci" i onda zahvaljujući, tako se priča, dogovoru ostatka tadašnjih vlasti Republike BiH (Sliajdžić, Alija, kancelar Kinkel) svi smo dobili nogu u guzicu a "država" novac od DE za svakoga "povratnika". Pri čemu nam je na Landratzamtu održan motivacijski govor, kao se Viza više ne može produžiti i da moramo nazad u BiH, da bi poslije rata "gradili i podizali BiH". A u konzulatu BiH me dočekao idotizam, kada sam tražio dozvolu da jada od stvari koje sam skupio imam pravo dotjerati u BiH bez carine. Teta na šalteru je rekla ... eh tvoja općina je u Federaciji a samo oni koji su izbjegli iz RS imaju pravo na to. A meni kuća spaljena u bošnjačko-hrvatskom ratu. :shock:

To što šaljem Bajtala u Njemačku je očajnički sarkazam. I ja i on bi prvo morali proći diskriminirajuću lutriju za vizu a onda pravilo za one starije od 45 godina, a kada bi sve to prošli onda iz početka kao nekvalifikovani radnici u Njemačkoj. Ovo je kao u onom filmu, mislim da je Schindlerova lista, kada Židova koji je izašao iz napuštenog Auschwitza sreće ruski oficir i pita ga kuda će. Kaže on "na Istok". Kaže mu ovaj, ne idi, ni tamo vas ne žele.

Glede Ho Ši Mina, to je političar koji se protiv francuskog kolonijalizma i američkog intervecionizma i napalm borbi izborio kako tanđarama, tako mudrom politikom. Vijetnam je cjelovit, ne ebe ga nikakav Dodik, Čović, Plenković, Escobar niti Schmidt. Ljudi imaju dostojanstvo, samostalni su, ne izvlače ih na lutriji u akciji "trbuhom za kruhom".

A zašto ne idem u Vijetnam ... Pa znate onu, kada Arapa pitate kakvu bi želio da mu je država - on kaže islamska, a kada ga pitaš gdje bi živio, kaže u EU. To na stranu. Život je jedan, svako gleda da je njemu i njegovoj porodici dobro. To su ekonomske migracije a ne ideološke.
Ako je to Tito shvatio zašto ne mogu naši forumaši. Tito je dozvolio da naši ljudi iz socijalističke YU sa Komunističkom partijom na vlasti idu u Zapadnu Njemačku na rad. Ljudi išli, vratili se i većina uvijek govorila da voli svoju domovinu.

Možda da je bilo druge sudbine, otišao bih u SAD, iako su pobili i strpali Indijance u rezervat, oteli pola Meksika u ratu, bacili dvije atomske bombe i sravnili Dresden bez ikakve vojne potrebe, bildali Isil, upropastili Bliski istok. Šta sad neko treba reči, jbg. podržavaju Izrael, Palestinci naša braća - e neću u SAD ići raditi.
Malo sutra.

Kada su se jedan Nikšić (partizan) i Konaković (ex SDA) prodali Čoviću za fotelju a on im natakario domobransku kapu, ... šta ja treba da budem "principjelan" i tražim posla u Vijetnamu.
Daj prođite se tih ubleha. Ekonomske potrebe ne puše ideološki opijum.
U moru sranja na forumu ponekad se pojavi nesto smisleno za procitati. Nevezano za temu, ovo je vise o daru za pisanu rijec.

O Bejtalu nemam misljenja sem da je bezmud, ovo temeljim na debatama na RTRS gdje je bio gost i bio mlak, pomirljiv, ono nit' si vino nit' si voda.
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#22 Re: ESAD BAJTAL

Post by PM72 »

Ublehaš žešći...treba u penziju a napravio dijete ambasadorici...doduše možda nije on puc'o :lol:
Post Reply