EP i privatna zemlja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#26 Re: EP i privatna zemlja

Post by tm-maglaj »

preludezalude wrote:
tm-maglaj wrote:Mislim da je ovo prava tema za moje pitanje...

U dvoristu, na 2 metra od kuce imam stub EP koji mi sada smeta zbog izgradnje garaze...stub tu stoji vec 20ak godina.

Kako da zatrazim izmjestanje, da li moram platiti, da li oni meni placaju sta, ima li uopste kakva naknada sto stoji na mojoj zemlji 20 godina i sl..
Hvala
Ako je stub na tvojoj privatnoj imovini onda zakonski postoji opcija da je stub TVOJ. Medjutim kad je stub postavljan ti si znao za to i onda je mozda to problem. Ima mnogo opcija i najbolje je da prvo pokusas dogovorom a onda advokatom. Zakonski, ako neko nesto izgradi na tvojoj zemlji, a on je znao da je to tudja zemlja, imas pravo na vlasnistvo izgradjenog objekta i na sve plodove koji su ubirani sa tog dijela zemlje za citavo vrijeme koristenja.
Hvala na odgovoru
Stub je postavljen gotovo odmah poslije rata, kako bi se obezbjedila struja susjednim kucama, moja je bila srusena ali se nalazila na istom mjestu, a zemljiste jeste privatno i upisano, a znao sam da ce se stub postaviti, tada nije bilo drugog rjesenja.
Ne treba mi nikakva naknada, samo da ga negdje pomaknu, neka i ostane na mom posjedu ali da ne smeta. Dakle postoji opcija da trazim da to urade, i da to ne naplate?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#27 Re: EP i privatna zemlja

Post by kuli1961 »

tm-maglaj wrote:
preludezalude wrote:
tm-maglaj wrote:Mislim da je ovo prava tema za moje pitanje...

U dvoristu, na 2 metra od kuce imam stub EP koji mi sada smeta zbog izgradnje garaze...stub tu stoji vec 20ak godina.

Kako da zatrazim izmjestanje, da li moram platiti, da li oni meni placaju sta, ima li uopste kakva naknada sto stoji na mojoj zemlji 20 godina i sl..
Hvala
Ako je stub na tvojoj privatnoj imovini onda zakonski postoji opcija da je stub TVOJ. Medjutim kad je stub postavljan ti si znao za to i onda je mozda to problem. Ima mnogo opcija i najbolje je da prvo pokusas dogovorom a onda advokatom. Zakonski, ako neko nesto izgradi na tvojoj zemlji, a on je znao da je to tudja zemlja, imas pravo na vlasnistvo izgradjenog objekta i na sve plodove koji su ubirani sa tog dijela zemlje za citavo vrijeme koristenja.
Hvala na odgovoru
Stub je postavljen gotovo odmah poslije rata, kako bi se obezbjedila struja susjednim kucama, moja je bila srusena ali se nalazila na istom mjestu, a zemljiste jeste privatno i upisano, a znao sam da ce se stub postaviti, tada nije bilo drugog rjesenja.
Ne treba mi nikakva naknada, samo da ga negdje pomaknu, neka i ostane na mom posjedu ali da ne smeta. Dakle postoji opcija da trazim da to urade, i da to ne naplate?
Nije bas tako, stub nije tvoj. Vidi čl.74. Z o stvarnim pravima F BiH:
"Član 74
Postavljanje vodova i drugih uređaja
Postavljanje vodova i drugih uređaja (električnih, kanalizacionih, plinovodnih, vodovodnih, toplovodnih, telekomunikacionih i dr.) na tuđoj nekretnini bez pristanka njenog vlasnika, moguće je u općem interesu na osnovu posebnih zakonskih propisa, a u privatnom interesu prema odredbama o osnivanju služnosti vodova i drugih uređaja odlukom suda, ako zakonom nije drugačije određeno."

Ti posebni propisi su Zakon o elektricnoj energiji u FBIH i Opsti uslovi za isporuku elektricne energije.

Razluci sam sta ti je prioritet- da se ukloni stub koji je uz kucu ili da ti plate- placaju naknadu. Taodke, bitna je i okolnost- da li je bilo ili nije bilo tvog pristanka da stub bas na tom mjestu "posade".
Otidji u EP, i vidi koje su ti opcije- dakle- vidi koji je njhov stav i tek tada se posavjetuj sa advokatom.
User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#28 Re: EP i privatna zemlja

Post by tm-maglaj »

kuli1961 wrote:
tm-maglaj wrote:
preludezalude wrote:Mislim da je ovo prava tema za moje pitanje...



Hvala na odgovoru
Stub je postavljen gotovo odmah poslije rata, kako bi se obezbjedila struja susjednim kucama, moja je bila srusena ali se nalazila na istom mjestu, a zemljiste jeste privatno i upisano, a znao sam da ce se stub postaviti, tada nije bilo drugog rjesenja.
Ne treba mi nikakva naknada, samo da ga negdje pomaknu, neka i ostane na mom posjedu ali da ne smeta. Dakle postoji opcija da trazim da to urade, i da to ne naplate?
Nije bas tako, stub nije tvoj. Vidi čl.74. Z o stvarnim pravima F BiH:
"Član 74
Postavljanje vodova i drugih uređaja
Postavljanje vodova i drugih uređaja (električnih, kanalizacionih, plinovodnih, vodovodnih, toplovodnih, telekomunikacionih i dr.) na tuđoj nekretnini bez pristanka njenog vlasnika, moguće je u općem interesu na osnovu posebnih zakonskih propisa, a u privatnom interesu prema odredbama o osnivanju služnosti vodova i drugih uređaja odlukom suda, ako zakonom nije drugačije određeno."

Ti posebni propisi su Zakon o elektricnoj energiji u FBIH i Opsti uslovi za isporuku elektricne energije.

Razluci sam sta ti je prioritet- da se ukloni stub koji je uz kucu ili da ti plate- placaju naknadu. Taodke, bitna je i okolnost- da li je bilo ili nije bilo tvog pristanka da stub bas na tom mjestu "posade".
Otidji u EP, i vidi koje su ti opcije- dakle- vidi koji je njhov stav i tek tada se posavjetuj sa advokatom.
Ne, ne, nisam rekao da je stub moj, to je bio odgovor kolege forumasa da ta mogucnost postoji :)
U mom drugom odgovoru sam naveo da me ne zanima naknada, samo da se stub negdje pomjeri jer je sada bukvalno na putu, dok to tada nije bio jer je poslije rata sve bilo sruseno i zapusteno. Neka ostane i na mom posjedu nije uopce bitno, samo neka je negdje gdje ne smeta.
Dakle samo me zanima da li postoji mogucnost da ga oni pomjere ali o njihovom trosku?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#29 Re: EP i privatna zemlja

Post by kuli1961 »

Ne, ne kazem da si ti trekao da je stub tvoj.
Na pitanje: "Dakle samo me zanima da li postoji mogucnost da ga oni pomjere ali o njihovom trosku?" ne umijem dati nikakav relevantan odgovor. Naime, stubovi za NNM (niskonaponska mreza), i sama mreza bi trebalo da se postavljaju planski, tj u skladu sa njihovim projektom. Da li je postojao projekat, upitno je. Koliko znam,a to je znanje iz vlastitog iskustva, raspon izmedju stubova je maksimalno cca 35 metara. Pitanje je i konkretne situacije na terenu da li se stub moze pomjeriti i koliki su troskovi, te ko ih placa. Vjerovatno je da moze, samo je stvar tvoje vjestine i njihove "elasticnosti" da te troskove ne prevale na tebe, ili ako vec troskovi moraju biti tvoji- da te ne zakolju. A to su vec konkretna tehnicka pitanja, za koja tesko da ces ovdje naci iole konkretniji odgovor, osim ako neki forumas ovdje prati ovu temu, a igrom slucaju radi na tim poslovima.
Ako ti moze posluziti kao neki orijentir, moje iskustvo-uvodio sam struju na plac za vikendicu. Na sredini placa je postojao drveni stub, star barem 40 godina, na njega su bile zakacene dvije aluminijske zice (monofazna struja, stari sistem), koje su isle do susjedne vikendice. Trazio sam prikljucak za struju-izvrsili su mini rekonstrukciju dijela mreze- postavili su nekih 7-8 betonskih stubova (prije i poslije moje parcele) duz pristupne ceste, na njih nakacili 3-fazni kabl, uklonili taj stub. Kostalo me je nekih 950-1000 KM.
User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#30 Re: EP i privatna zemlja

Post by tm-maglaj »

kuli1961 wrote:Ne, ne kazem da si ti trekao da je stub tvoj.
Na pitanje: "Dakle samo me zanima da li postoji mogucnost da ga oni pomjere ali o njihovom trosku?" ne umijem dati nikakav relevantan odgovor. Naime, stubovi za NNM (niskonaponska mreza), i sama mreza bi trebalo da se postavljaju planski, tj u skladu sa njihovim projektom. Da li je postojao projekat, upitno je. Koliko znam,a to je znanje iz vlastitog iskustva, raspon izmedju stubova je maksimalno cca 35 metara. Pitanje je i konkretne situacije na terenu da li se stub moze pomjeriti i koliki su troskovi, te ko ih placa. Vjerovatno je da moze, samo je stvar tvoje vjestine i njihove "elasticnosti" da te troskove ne prevale na tebe, ili ako vec troskovi moraju biti tvoji- da te ne zakolju. A to su vec konkretna tehnicka pitanja, za koja tesko da ces ovdje naci iole konkretniji odgovor, osim ako neki forumas ovdje prati ovu temu, a igrom slucaju radi na tim poslovima.
Ako ti moze posluziti kao neki orijentir, moje iskustvo-uvodio sam struju na plac za vikendicu. Na sredini placa je postojao drveni stub, star barem 40 godina, na njega su bile zakacene dvije aluminijske zice (monofazna struja, stari sistem), koje su isle do susjedne vikendice. Trazio sam prikljucak za struju-izvrsili su mini rekonstrukciju dijela mreze- postavili su nekih 7-8 betonskih stubova (prije i poslije moje parcele) duz pristupne ceste, na njih nakacili 3-fazni kabl, uklonili taj stub. Kostalo me je nekih 950-1000 KM.
Ok, hvala ti na odgovoru, koristan je.
Ukoliko se sta rijesi u skorije vrijeme prenijeti cu i svoje iskustvo.
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#31 Re: EP i privatna zemlja

Post by iOS dev »

tm-maglaj wrote: 01/04/2019 10:28
kuli1961 wrote:Ne, ne kazem da si ti trekao da je stub tvoj.
Na pitanje: "Dakle samo me zanima da li postoji mogucnost da ga oni pomjere ali o njihovom trosku?" ne umijem dati nikakav relevantan odgovor. Naime, stubovi za NNM (niskonaponska mreza), i sama mreza bi trebalo da se postavljaju planski, tj u skladu sa njihovim projektom. Da li je postojao projekat, upitno je. Koliko znam,a to je znanje iz vlastitog iskustva, raspon izmedju stubova je maksimalno cca 35 metara. Pitanje je i konkretne situacije na terenu da li se stub moze pomjeriti i koliki su troskovi, te ko ih placa. Vjerovatno je da moze, samo je stvar tvoje vjestine i njihove "elasticnosti" da te troskove ne prevale na tebe, ili ako vec troskovi moraju biti tvoji- da te ne zakolju. A to su vec konkretna tehnicka pitanja, za koja tesko da ces ovdje naci iole konkretniji odgovor, osim ako neki forumas ovdje prati ovu temu, a igrom slucaju radi na tim poslovima.
Ako ti moze posluziti kao neki orijentir, moje iskustvo-uvodio sam struju na plac za vikendicu. Na sredini placa je postojao drveni stub, star barem 40 godina, na njega su bile zakacene dvije aluminijske zice (monofazna struja, stari sistem), koje su isle do susjedne vikendice. Trazio sam prikljucak za struju-izvrsili su mini rekonstrukciju dijela mreze- postavili su nekih 7-8 betonskih stubova (prije i poslije moje parcele) duz pristupne ceste, na njih nakacili 3-fazni kabl, uklonili taj stub. Kostalo me je nekih 950-1000 KM.
Ok, hvala ti na odgovoru, koristan je.
Ukoliko se sta rijesi u skorije vrijeme prenijeti cu i svoje iskustvo.
Kako se sve zavrsi?

Imam isti problem. Ako imas vise detalja, molim da napises
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#32 Re: EP i privatna zemlja

Post by stubrijez »

tm-maglaj wrote: 01/04/2019 08:22
preludezalude wrote: Ako je stub na tvojoj privatnoj imovini onda zakonski postoji opcija da je stub TVOJ. Medjutim kad je stub postavljan ti si znao za to i onda je mozda to problem. Ima mnogo opcija i najbolje je da prvo pokusas dogovorom a onda advokatom. Zakonski, ako neko nesto izgradi na tvojoj zemlji, a on je znao da je to tudja zemlja, imas pravo na vlasnistvo izgradjenog objekta i na sve plodove koji su ubirani sa tog dijela zemlje za citavo vrijeme koristenja.
Hvala na odgovoru
Stub je postavljen gotovo odmah poslije rata, kako bi se obezbjedila struja susjednim kucama, moja je bila srusena ali se nalazila na istom mjestu, a zemljiste jeste privatno i upisano, a znao sam da ce se stub postaviti, tada nije bilo drugog rjesenja.
Ne treba mi nikakva naknada, samo da ga negdje pomaknu, neka i ostane na mom posjedu ali da ne smeta. Dakle postoji opcija da trazim da to urade, i da to ne naplate?
Ne daj niposto na svoje... ja sam pogrijesio kad sam pravio kucu, bio stari drveni stub bandera na po mog placa ispred stare kuce djedove. Kad sam rusio i sve zatrazim da maknu oni gdje cemo, kako cemo, to je sad procedura. Ja kazem stavite je kod mene gore negdje u kraj nek je na mom samo nemoj Bgt nikom da smeta i da komsije kenjaju... i tako oni postave u kraj mog placa nije vise pred kucom, betonski stub ogroman, nije da mi smeta ali sad poslije 15 godina kontam nisam trebo. Podijelise se na dvije lopovsk firme Ep I Elektroprenos, placamo im i struju i mrezarinu al cekaj onda, valjda trebaju oni taj elektroprenos platit kiriju onda narodu u cijem placu il njivi stoji ta infrastruktura... znaci naplacujes mi a stub za deset kuca okolo u mom dvoristu. Ja se vec neko vrijeme raspitujem ima li i koliko fajde krenuti sudski ili nagodbu da mi bar iskljuce iz racuna mrezarinu.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33 Re: EP i privatna zemlja

Post by Truba »

kako ovi likovi dobiju brisanje nika i svih postova
onda kao da sam ja pokrenuo topik s nidje veze pitanjem
User avatar
tm-maglaj
Posts: 150
Joined: 09/06/2011 11:46
Location: Nag's Head, Peckham

#34 Re: EP i privatna zemlja

Post by tm-maglaj »

iOS dev wrote: 03/12/2021 13:31
tm-maglaj wrote: 01/04/2019 10:28

Ok, hvala ti na odgovoru, koristan je.
Ukoliko se sta rijesi u skorije vrijeme prenijeti cu i svoje iskustvo.
Kako se sve zavrsi?

Imam isti problem. Ako imas vise detalja, molim da napises
Izvini, nisam vidio ovo tvoje pitanje, al eto možda nije kasno.

Radnici EP izasli na teren, nakon što sam otišao u lokalnu EP i zamolio da to riješe, maknuli stub u jedan ugao dvorišta gdje ne smeta i to je to. bez naknade naravno.
Post Reply