BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#626 Re: Energija u BIH

Post by geralt »

drndalo wrote: 22/09/2021 13:48
mk ultra wrote: 22/09/2021 13:40 ma nema šanse, doslovno
pogotovo zbog načina na koji se proizvodi energija u TE
ako je bazna cijena 40€/MWh + taksa 50€ = 90€ bazna cijena
tek kad ide preko onda si u plusu
a stalno radi elektrana, nema veliku mogućnost regulacije.

https://balkans.aljazeera.net/news/balk ... so2-u-2020

ili će nas iskopčati iz ENTSOE :mrgreen:
kad poljsku ovoliko zajebavaju, šta će nama tek raditi...
Hoce li nas iskljuciti i kada za vrijeme zime negdje bude neka veca havarija, pa zafali struje na EU trzistu?
Jest, sta ce EU bez nasih stotinjak MW koje mozemo izvesti, ima da propadnu skroz. Nemaju jadni ni od koga uvesti struju osim od nas, a mi cemo se onda kurciti :-)
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#627 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

The Greek Minister of Environment and Energy recently announced a 700 MW tender for energy storage, to be issued in the autumn with a procurement of €200 million (US$235 million) in subsidies. In addition, through its Recovery and Resilience Plan, majority-funded by the EU, Greece plans on investing more than €450 million for the installation of 1,380 MW of energy storage (including pumped hydro storage) by 2030.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#628 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Ci-Nick wrote: 22/09/2021 14:45
mk ultra wrote: 22/09/2021 13:40 ma nema šanse, doslovno
pogotovo zbog načina na koji se proizvodi energija u TE
ako je bazna cijena 40€/MWh + taksa 50€ = 90€ bazna cijena
tek kad ide preko onda si u plusu
a stalno radi elektrana, nema veliku mogućnost regulacije.

https://balkans.aljazeera.net/news/balk ... so2-u-2020

ili će nas iskopčati iz ENTSOE :mrgreen:
kad poljsku ovoliko zajebavaju, šta će nama tek raditi...
Uvođenje CO2 takse u BiH predviđeno za 2035..
Evo to i sam Kopač potvrđuje.
Drugo ne mora biti taksa 50 eura, može biti 5 eura koji bi isli u izgradnju obnovljivih izvora kao poticaj. Taj novac ne ide van BiH nego ostaje tu.
Tako da bi Elektroprivreda mogla tu taksu koju bi platila dobiti nazad kao poticaj za obnovljive.
Treće ne bi se plaćala taksa na svaki prizvedeni kwh u termoelektranama nego na dio .
Tako da nama u svakom slučaju trebaju termoblokovi bar jos 30 godina.
Gledam u Hrvatskoj vjetroelektrane nekad proizvode 500 MW a nekad samo 20..
Dakle bez minimalno 1000 MW iz termoblokova BiH od izvoznika postaje uvoznik el.energije koja bi mogla biti preskupa za većinu stanovnika.
co2 taksa se prema informaciji koju ja imam plaća na mjestu potrošlje finalnog proizvoda, bila to struja, ili nešto drugo :mrgreen:

nije 2035, 2026...još 4 godine
s tim da se uvodi u test 2023.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#629 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

mk ultra wrote: 22/09/2021 14:56
Ci-Nick wrote: 22/09/2021 14:45
Uvođenje CO2 takse u BiH predviđeno za 2035..
Evo to i sam Kopač potvrđuje.
Drugo ne mora biti taksa 50 eura, može biti 5 eura koji bi isli u izgradnju obnovljivih izvora kao poticaj. Taj novac ne ide van BiH nego ostaje tu.
Tako da bi Elektroprivreda mogla tu taksu koju bi platila dobiti nazad kao poticaj za obnovljive.
Treće ne bi se plaćala taksa na svaki prizvedeni kwh u termoelektranama nego na dio .
Tako da nama u svakom slučaju trebaju termoblokovi bar jos 30 godina.
Gledam u Hrvatskoj vjetroelektrane nekad proizvode 500 MW a nekad samo 20..
Dakle bez minimalno 1000 MW iz termoblokova BiH od izvoznika postaje uvoznik el.energije koja bi mogla biti preskupa za većinu stanovnika.
co2 taksa se prema informaciji koju ja imam plaća na mjestu potrošlje finalnog proizvoda, bila to struja, ili nešto drugo :mrgreen:

nije 2035, 2026...još 4 godine
s tim da se uvodi u test 2023.
To je nesto sasvim drugo..
To je neka taksa koju je izmislila EU zbog nelojalne konkurencije pa bi proizvodi koji ulaze u EU npr. Cement ili čelik a dolaze iz zemalja u kojima se ne plaća CO2 bili oprezovani.
A proizvod koji ostaje u BiH bez obzira da li se radi o el.energiji, cementu,...čeliku..tek od 2035.
Taksu je uvelo tek pedesetak zemalja u svijetu.. Ludost bi bila očekivati da je uvedu nerazvijene zemlje Afrike,.. a neće bogami ni Vučić tako brzo..
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#630 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

Haris.ba wrote: 22/09/2021 13:53
drndalo wrote: 22/09/2021 13:48 Hoce li nas iskljuciti i kada za vrijeme zime negdje bude neka veca havarija, pa zafali struje na EU trzistu?
Hoce. Pa to su vec i najavili. Propisima o zagadjivanju i proizvodima koji nastaju sa strujom koja zagadjuje iznad odredjene granice, mi smo mimo EU.

Problem me samo sto mi u drzavi ne zelimo da shvatimo sta se desava.

Mi se ponasamo ko da proizvodimo zastavinog jugu danas i govorimo ima 4 tocka, vozilo je, sta fali. Trenutno sa jugom ne mozes u centre nekih gradova. Uskoro neces moci preko granice nikako.
Nisam to pitao, nego da li ce u slucaju havarije u EU, i manjka struje zimi tamo, biti "pa eto bil vi nama dali malo te prljave"...? Barem mjesec dana dok ne popravimo?
mk ultra wrote: 22/09/2021 14:10
drndalo wrote: 22/09/2021 13:48 Hoce li nas iskljuciti i kada za vrijeme zime negdje bude neka veca havarija, pa zafali struje na EU trzistu?
kad državi članici EU lupe kaznu 500k eur dnevno šta će tek sa nama... jebe se njima za Bosnu i ko može plaćati struju 0.35KM/kWh +PDV

to je neko drugi trebao da brine, a kako sam u uvodu teme pisao, totalna letargija je bila po ovom pitanju iako je o CO2 taksi pričano zadnjih 15 godina
U istim vijestima kada se citaju do kraja pise i da je sud sada angazovan na tome, i da je suma puno manja od inicijalno birokratski odredjene...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#631 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

geralt wrote: 22/09/2021 14:49
drndalo wrote: 22/09/2021 13:48

Hoce li nas iskljuciti i kada za vrijeme zime negdje bude neka veca havarija, pa zafali struje na EU trzistu?
Jest, sta ce EU bez nasih stotinjak MW koje mozemo izvesti, ima da propadnu skroz. Nemaju jadni ni od koga uvesti struju osim od nas, a mi cemo se onda kurciti :-)
Ne pricam ni o kakvom kurcenju, samo o slucajevima kojih se sjecam zadnjih 20-ak godina, kada su ispadale velike centrale u EU, pa je bilo hajcaj kod nas blok koji je trebao ici na remont. To je nesto sto se uvijek moze desiti, i kada se desi, onda EU bude jako nagodna da eto tada bas nesto moze, kada njima treba naravno.
bob_1921
Posts: 579
Joined: 12/10/2018 10:09

#632 Re: Energija u BIH

Post by bob_1921 »

pa nisu njemci srusili i uklonili TE, nego ih ugasili i nastavili odrzavati, ugalj kopaju i gomilaju u slucaju potrebe :-D
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#633 Re: Energija u BIH

Post by geralt »

drndalo wrote: 22/09/2021 17:02
geralt wrote: 22/09/2021 14:49
Jest, sta ce EU bez nasih stotinjak MW koje mozemo izvesti, ima da propadnu skroz. Nemaju jadni ni od koga uvesti struju osim od nas, a mi cemo se onda kurciti :-)
Ne pricam ni o kakvom kurcenju, samo o slucajevima kojih se sjecam zadnjih 20-ak godina, kada su ispadale velike centrale u EU, pa je bilo hajcaj kod nas blok koji je trebao ici na remont. To je nesto sto se uvijek moze desiti, i kada se desi, onda EU bude jako nagodna da eto tada bas nesto moze, kada njima treba naravno.
ENTSO-E, ciji smo mi clan, ima preko 1000 GW proizvodnog kapaciteta, plus stotinjak GW operativne rezerve. Nasa proizvodnja je na tom nivou statisticka greska.

Naravno da su kupovali struju od svoje clanice, ono sto je mk ultra govori je sta ako mi vise ne budemo clan? Oni imaju oni od koga drugog uvesti. Sta cemo mi ako nam ispadne velika centrala?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#634 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: 22/09/2021 16:59

Nisam to pitao, nego da li ce u slucaju havarije u EU, i manjka struje zimi tamo, biti "pa eto bil vi nama dali malo te prljave"...? Barem mjesec dana dok ne popravimo?

Odgovorili su ti vezano za to nasa proizvodnja je statisticka greska.

Helem, evo trenutno sad Velika Britanija raspravlja o tome, ali vezano za plin. Sta uraditi kada dodje do problema u snadbjevanju. Plus, cijena skocila u nebo. A jos nije ni krenulo grijanje (plin npr. koriste za staklenike u poljoprivredi).

Naravno, spominju neki da su pogrijesili u svojoj strategiji snadbjevanja. Malo kukaju i na Njemacku, na ulogu Rusije i slicno.

Ali, ne odustaju od prelaska na "zelenu ekonomiju". Cak hoce i da ubrzaju rokove. Ne razmislja Evropa usko ko mi.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#635 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

bob_1921 wrote: 22/09/2021 17:08 pa nisu njemci srusili i uklonili TE, nego ih ugasili i nastavili odrzavati, ugalj kopaju i gomilaju u slucaju potrebe :-D
Još uvijek 100 miliona tona spale u termolelektranama u proizvedu 70. 000 GWh odnosno 30% od ukupne proizvodnje struje.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#636 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

drndalo wrote: 22/09/2021 17:02
geralt wrote: 22/09/2021 14:49
Jest, sta ce EU bez nasih stotinjak MW koje mozemo izvesti, ima da propadnu skroz. Nemaju jadni ni od koga uvesti struju osim od nas, a mi cemo se onda kurciti :-)
Ne pricam ni o kakvom kurcenju, samo o slucajevima kojih se sjecam zadnjih 20-ak godina, kada su ispadale velike centrale u EU, pa je bilo hajcaj kod nas blok koji je trebao ici na remont. To je nesto sto se uvijek moze desiti, i kada se desi, onda EU bude jako nagodna da eto tada bas nesto moze, kada njima treba naravno.
i opet balkan izbaci vise sumpora nego citava europa skupa...

imaju oni scenarije za sve, i moram reći da kad sam sve to pregledao, i dalje se za nas predviđa prilično solidna predikcija

ali u svakom slučaju do 2035 cijena energije ide gore barem duplo na prenosnom nivou. i dalje ostajemo da ne uvozimo viškove
umjesto da ovi naši idioti zaganjanju EU fondove za ove stvari, naši debili se bave turskom i erdoanom. sve ove energetske fazone EU finansira najmanje 40% grantom. fasade, efikasnija grijanja, geotermalne pumpe, solari, vjetar na manjem nivou itd itd... što veća glupost bolje plaćaju. i vjeruj da će svaki ugašeni pogon sufinansirati na drugi način.

Poljaci su bili br 1 u europi tržište za kućne solarne sisteme... to je doslovno svako napravio, i onda je država presjekla i smanjila povrat iz sistema na 80% (ako si dao 1000kWh u sistem, besplatno iz sistema preuzimaš 800kWh), do tad je odnos bio 140%, pa 120%. Kod nas ide zakon na 1:1, i to do kraja godine. problem je što je kod nas fizičko lice bez poreskog broja i onda moraš otvoriti obrt, ali će i to biti prevaziđeno ovim zakonom. u prosjeku četveročlana porodica se može i grijati i koristiti struju sa 8kW AC solarnim sistemom, sa ovih 1:1 uzimanjem iz mreže. to je investicija od cca 11000KM.

solar i vjetar ulaze dobro u igru, samo lagano, do tad će biti i boljih mogućnosti regulacije sistema...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#637 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

Sve to stoji, i ne kazem ja da smo mi zlato jer nismo, s druge strane imamo debile koji nam daje 37% manje ulja za iste pare...

Tako da ne ocekujem neki boljitak, ali mi je lakse kada kazem da je i Evropa kurva, kada joj treba... Mislim, ja odavno ne zivim u iluziji o vlastitoj velicini, a ni kolektivnoj... Ja jesam za zeleniju energiju, ali ono sto se radi i gura nije odrzivo i to ce se pokazati. Sunce i vjetar su dobri, ali ne mogu biti nosioci stabilnsoti mreze, nigdje... Ne mogu to biti ni hidroelektrane, osmi mozda u nekoj zemlji gdje imaju 3x veci kapacitet od potrebnog iz hidra, pa da i u susama imaju pretezno dovoljno. Velike hidroelektrane? Sto ih je Tito napravio, napravio. To bi sada tesko i Alija progurao. Posebno sa studijama utjecaja koje pravi Bakir za Alijin prijedlog... Mini hidroelektrane su plemenita zamisao, bila 1962... Kod nas se to kao sto smo svidjeli svede na urnisanje vode za "sviju" u par dzepova odabranih putem povlastenih cijena. A u vodotoku sve pocrkalo. I pod takvim uslovima i ne treba dozvoliti ni jednu jedinu vise... Kad ne znamo kako treba, ne treba nikako.

Vidjecemo sta ce biti s Poljskom, oni su velika zemlja, i nece se dati hebati tako lako. Kao sto cemo vidjeti.

Ja i dalje tvrdim da bi pametna izgradnja/zamjena termo kapaciteta starih sa novim modernim, sa svekolikim odsumporavanjem bila pametna stvar i za Evropu, ali mozda ja nisam vizionar kakvi su oni... Nuklearke su bolje rjesenje jel'da?

E sad, ovo sto @mk ultra napisa o baterijama velikih kapaciteta za "peglanje" vrhova potrosnje, prvi put cujem da se radi na tolikoj skali, i ja to sebi ne mogu bas predstaviti jasno, da li je to zaista moguce... Mozda i jeste, ali mi onda treba jaci argument od "rekao Jean-Jach Zornjak u Evropskoj komisiji"... Jer i tu dolazimo do toga koliko ce CO2 biti proizvedeno dok se te baterije proizvedu i slicno... kao sto rekoh na elektro-autima, mozda je to ugljicno neutralno u Norveskoj koja trosi struju, ali na svjetskom nivou koji ukljucuje djecu koja kopaju rudu u Africi da bi oni bili neutralni, nije bas tako...

Gledam nedavni oglas EP za zemlju za foto-panele... 100 duluma min. za javne vlasnike, i 50 u komadu min. za privatne... Ko to moze ispuniti kod nas? Pokoja Opstina sa pustahijom mozda. Mozda i pokoji Hifa, koji je to znao da ce biti, pa kupio povelike komade jeftino na vrijeme. Ja znam nekoliko ljudi, rodjaci, sa povelikim komadima zemlje, ali i kada bi se udruzili svi zajedno na jednoj lokaciji tesko da bi prebacili 30 duluma...
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#638 Re: Energija u BIH

Post by boshniak »

Odricanje od energenta (uglja) je odricanje od dijela suvereniteta.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#639 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

https://sheet.zohopublic.eu/sheet/publi ... ce239ea9c3

EU ne zanima što mi živimo u kriminalnoj državi
mi smo na kraju krivi što se ovo radi, što se nekome plaća 1KM/kWh, što jedna firma dobije najmanje 4mil godišnje samo poticaja, što se dozvoljavalo na istoj lokaciji da se radi više manjih elektrana da se uzima bolja cijena poticaja (npr uradi 5x23kW i isplacuje mu se cijena poticaja za 23kW koja je išla i do 0.9KM prije 2 godine... i tako narednih 12 godina, a on na lokaciji preko 100kW što je viša klasa i manja cijena 50%)

zato, kad vidim nešto bune se jedni drgui treći, mogu samo reći, dabogda ovo sve propalo. i ne zasluzuje drugacije.

svi ovi gore podaci su javni 100%
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#640 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

boshniak wrote: 23/09/2021 10:59 Odricanje od energenta (uglja) je odricanje od dijela suvereniteta.
zašto onda pljačkaju i kradu rudnike?
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#641 Re: Energija u BIH

Post by ElRe »

https://www.atvbl.com/vijesti/ekonomija ... -29-9-2021

Cijene energenata ce biti ogroman problem. Zeleni iz EU su izgubili vezu sa stvarnoscu. Uvodi se ili se vec uveo ekoloski porez na plin, gase se TE, neklearke se ne prave, nesto se ulaze u suncevu i vjetro energiju, a svi znaju da to nije dovoljno. MP cijene naftnih derivata idu prema rekordnim visinama.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#642 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

Internet i globalno "informisanje" su umjesto informacija i razuma donijeli populizam i dezinformacije.
Prosječan čovjek je glup i lako manipulativan o to će prije ili kasnije da se obije o glavu upravo tom prosječnom, glupom.
Evo svi su protiv poskupljenja struje ali su istovremeno i protiv gradnje termoelektrana i hidrocentrala.
A el. energija iz uvoza bi trenutno koštala ne 100 % više od trenutne nego cijelih 500 %.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#643 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

ElRe wrote: 02/10/2021 07:50 https://www.atvbl.com/vijesti/ekonomija ... -29-9-2021

Cijene energenata ce biti ogroman problem. Zeleni iz EU su izgubili vezu sa stvarnoscu. Uvodi se ili se vec uveo ekoloski porez na plin, gase se TE, neklearke se ne prave, nesto se ulaze u suncevu i vjetro energiju, a svi znaju da to nije dovoljno. MP cijene naftnih derivata idu prema rekordnim visinama.
1 100 000 vozila u BiH
20kWh/100km
12000km prosjek

Kad sve izmnozis, dobijes cca 17% godišnje proizvodnje el energije u BiH
Dakle unutar nekog okvira 10 godina ce se morati povećati proizvodni kapacitet za nekih 20%, to je oko 900MW

Tu je veci problem demand/supply po zelji... To nece moci
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#644 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Vec je pocelo kukanje zbog priče o poskupljenju struje. Niko neće ljudima da objasni da je nestasica energije i da je cijena na tristu visestruko veca od one koju gradjani placaju. Kad bi neko narodu objasnio da i kada bi struja duplo poskupila opet nece stati na tome. Ali ko to smije od politicara sada reci.
Populisticka prica o zabrani gradnje energetskih objekata je puno bolja i ljepša dok se problem gurao pod tepih. Bas je cool kad si protiv MHE, HE, TE pa cak u zadnje vrijeme vidim i protiv VE.
E sada valja platiti tu finu pricu o zastiti prirode.
Niko da kaže da cijena u Italiji je vec 200 EU/MWh a prognoze su da ce ici jos puno vise. Niko da objasni narodu da plaćamo samo 30 EURA i da se Elektroprivredi ne isplati da nam je uopste prodaje po toj cijeni. Jos kad budemo kupovali tu struju od drugih drzava bit ce nam veselo.
A vrijeme za izgradnju novih objekata lagano curi.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#645 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

animus wrote: 02/10/2021 13:50 Vec je pocelo kukanje zbog priče o poskupljenju struje. Niko neće ljudima da objasni da je nestasica energije i da je cijena na tristu visestruko veca od one koju gradjani placaju. Kad bi neko narodu objasnio da i kada bi struja duplo poskupila opet nece stati na tome. Ali ko to smije od politicara sada reci.
Populisticka prica o zabrani gradnje energetskih objekata je puno bolja i ljepša dok se problem gurao pod tepih. Bas je cool kad si protiv MHE, HE, TE pa cak u zadnje vrijeme vidim i protiv VE.
E sada valja platiti tu finu pricu o zastiti prirode.
Niko da kaže da cijena u Italiji je vec 200 EU/MWh a prognoze su da ce ici jos puno vise. Niko da objasni narodu da plaćamo samo 30 EURA i da se Elektroprivredi ne isplati da nam je uopste prodaje po toj cijeni. Jos kad budemo kupovali tu struju od drugih drzava bit ce nam veselo.
A vrijeme za izgradnju novih objekata lagano curi.
Tako je
I dakle ako je u HR na trzistu 67 kod nas 50 ode vani, nema ovdje...kod nas ce biti 68 da bi ostalo ovdje

Integracija trzista
Investicije u lokalnu proizvodnju
To je jsto kao sto kazu da je autoput skup, jeste da se placa ali ti doprinosi privredi nevjerovatno
Bice veselo ali bolje ;-)
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#646 Re: Energija u BIH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Nesto nam treba, da li Gas, nova TE ili NE... hitno i što prije. Da bi bili energetski neovisni u slucaju havarija.

A pametni (politički povezani) ljudi već ulažu i razmišljaju o solarnoj energiji. Račun za struju će da skoči, vrijeme otkucava...
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#647 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Nije to vise skupo vjeruj mi
4kW elektrana kao prosumer proizvede dovoljno energije za cijelu godinu
A to ti je investicija od 6500-7000KM...

A za inerciju u sistemu mora biti turbogenerator... Cak ni HE ne moze te stvari izdrzati
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#648 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 02/10/2021 15:10 Nije to vise skupo vjeruj mi
4kW elektrana kao prosumer proizvede dovoljno energije za cijelu godinu
A to ti je investicija od 6500-7000KM...

A za inerciju u sistemu mora biti turbogenerator... Cak ni HE ne moze te stvari izdrzati
Samo su oni u urbanim sredinama kurban. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#649 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote: 02/10/2021 15:13
mk ultra wrote: 02/10/2021 15:10 Nije to vise skupo vjeruj mi
4kW elektrana kao prosumer proizvede dovoljno energije za cijelu godinu
A to ti je investicija od 6500-7000KM...

A za inerciju u sistemu mora biti turbogenerator... Cak ni HE ne moze te stvari izdrzati
Samo su oni u urbanim sredinama kurban. :D
Sve ono da prostis kurcenje pojedinaca i odbijanje fasade, promjene prozora, ugradnje kalorimetra itd sve ce doci na naplatu

Starogradnja ce vrlo vjerovatno postati neisplativa za zivot
Grijanje na toplanama je subvencionirano u odnosu na stvarni cijenu pa barem 25%
Gas je od zadnje cijene toplana poskupio daleko
Cijena grijanja jok

Zatvaranje trzista dovodi do sranja kakvo je sad.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#650 Re: Energija u BIH

Post by animus »

https://revijahak.hr/2021/09/28/cijene- ... k-svijeta/

Tek ove zime ce narod skontati koliko su bitne TE i rudnici. A na proljeće očekujem da nece vise biti nikakve dileme oko bloka 7 kao i ostalih energetskih objekata.
Post Reply