BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#376 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 10/07/2021 10:44 Jucer je EP BiH objavila poziv za kupnju parcela vecih od 100 000 m² od opcina ili 50 000 m² od fizickih/pravnih lica
Hoce zaposliti rudare da drze solarne panele?
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#377 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote: 10/07/2021 10:45
mk ultra wrote: 10/07/2021 10:44 Jucer je EP BiH objavila poziv za kupnju parcela vecih od 100 000 m² od opcina ili 50 000 m² od fizickih/pravnih lica
Hoce zaposliti rudare da drze solarne panele?
Solari svakako idu na povrsinske kopove... u narednih 10 godina sve se to gasi.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#378 Re: Energija u BIH

Post by musicman80 »

Obnovljiva energija je skupa. Solarne farme, vjetroparkovi, sve to kosta, a valja se oko toga i dogovoriti, kako sve to treba da izgleda. Posto znamo da se nasi politicari ne mogu dogovoriti oko nekih trivijalnih stvari, onda znamo da se i oko energije nece moci dogovoriti. Kada bude manjka struje, ovi nasi ce manjak nadiknadjivati uvozom iz EU mreze po skupim cijenama. Tako da cemo od izvoznika postati uvoznik energije, kao sto uvozimo hranu i vodu, a sve mozemo sami proizvoditi.
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#379 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

musicman80 wrote: 10/07/2021 10:59 Obnovljiva energija je skupa. Solarne farme, vjetroparkovi, sve to kosta, a valja se oko toga i dogovoriti, kako sve to treba da izgleda. Posto znamo da se nasi politicari ne mogu dogovoriti oko nekih trivijalnih stvari, onda znamo da se i oko energije nece moci dogovoriti. Kada bude manjka struje, ovi nasi ce manjak nadiknadjivati uvozom iz EU mreze po skupim cijenama. Tako da cemo od izvoznika postati uvoznik energije, kao sto uvozimo hranu i vodu, a sve mozemo sami proizvoditi.
Jeftinija je investicija u solar jednake izlazne snage nego u TE ugalj pa i u VE i to znacajno.

68mil eura za elektranu 48MW vjetar
50MW (60MWp) EFT bileća 53mil eur
TE je duplo skuplja

snaga sistema sa TE je naravno neuporediva, ali dobrom i pravilnom kontrolom sve to moze da funkcionira... uz regulaciju i potrosnje
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#380 Re: Energija u BIH

Post by belfy »

ja ne vidim problem sa CO2 taksama. mi iz nasih TE mozemo zadovoljavati potrebe domace potrosnje, a izvoziti zelenu. tako ce cijena za stanovnistvo ostati niska, a stranci neka kupuju skuplju. tu ostaje jedino pitanje da li i koliko viska proizvedene struje iz TE ostaje nakon zadovoljavanja domacih potreba, ali cak i ako su to znatnije kolicine ne vidim kako ne bi mogle biti izvezene van EZ, dakle opet bez CO2 taksi...

naravno, tu treba uzeti u obzir i da ce novi blokovi za TE Tuzla i Kakanj manje zagadjivati nego oni sto ce biti ugaseni, tako da ce za iste biti manja i CO2 taksa u slucaju prodaje na trzistima pokrivenim EZ.

ja zaista ne vidim kako bi BiH mogla u potpunosti ukinuti TE. razvijenije zemlje ce to pokriti sa nuklearkama, a sa cime cemo mi? ili da i mi gradimo jednu nuklearku, a ne moze se organizovati ni novi blok za TE... jedino sto se oko TE jos moze poboljsati je da se predje sa uglja na plin, ali je pitanje da li imamo uslove za to (dovoljne kolicine uvoznog gasa) i koliko je skuplja proizvodnja u odnosu na ugalj, tj. koliko bi bila uvecana krajnja cijena prema potrosacima.

ako bi sve preusmjerili na izgradnju vjetro, hidro i solarnih elektrana i paralelnom gasenju TE misljenja sam da nam je to siguran put sa izvoznika elektricne energije do uvoznika iste, ali po znatno vecim cijenama... dakle - TE za domace trziste, a zelena za izvoz su pobjednicka kombinacija.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#381 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

belfy wrote: 10/07/2021 12:41 ja ne vidim problem sa CO2 taksama. mi iz nasih TE mozemo zadovoljavati potrebe domace potrosnje, a izvoziti zelenu. tako ce cijena za stanovnistvo ostati niska, a stranci neka kupuju skuplju. tu ostaje jedino pitanje da li i koliko viska proizvedene struje iz TE ostaje nakon zadovoljavanja domacih potreba, ali cak i ako su to znatnije kolicine ne vidim kako ne bi mogle biti izvezene van EZ, dakle opet bez CO2 taksi...
Svaka firma ce morati imati certifikat da nije u svom proizvodu koristila struju iz uglja. Inace idu CO2 takse na proizvod. Tako, nije samo stvar domacinstava.
Nama je privreda izvoz u EU.
belfy wrote: 10/07/2021 12:41 ja zaista ne vidim kako bi BiH mogla u potpunosti ukinuti TE. razvijenije zemlje ce to pokriti sa nuklearkama, a sa cime cemo mi? ili da i mi gradimo jednu nuklearku, a ne moze se organizovati ni novi blok za TE... jedino sto se oko TE jos moze poboljsati je da se predje sa uglja na plin, ali je pitanje da li imamo uslove za to (dovoljne kolicine uvoznog gasa) i koliko je skuplja proizvodnja u odnosu na ugalj, tj. koliko bi bila uvecana krajnja cijena prema potrosacima.
Sve se moze. Nije farz imati industriju.

Eno Fadil kaze turizam ce biti glavna privredna grana.
Narod nece zagadjenja.

Moze se napraviti elektrana na plin. Samo gdje? Nece narod.
belfy wrote: 10/07/2021 12:41 ako bi sve preusmjerili na izgradnju vjetro, hidro i solarnih elektrana i paralelnom gasenju TE misljenja sam da nam je to siguran put sa izvoznika elektricne energije do uvoznika iste, ali po znatno vecim cijenama... dakle - TE za domace trziste, a zelena za izvoz su pobjednicka kombinacija.
Objasnjeno ti je zasto se nece isplatiti privredi struja iz termoelektrana. A domacinstvima je svakako niska i nerealna cijena. Kada bi se uvela trzisna cijena i domacinstvu, sami gradjani bi gledali alternativu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#382 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Sve ce se to naravno izravnati, ali uzmi u obzir da ne ide samo taksa na struju vec i na ostale proizvode npr cement, pa cementara ce morati imati vlastiti OiE da smanji CO2 taksu na izvoz (od 2023)

To ide ka ugradnji solarnih panela za vlastitu potrosnju na svim fabrickim halama, tako da se time dodatno slabi EP (sve 3), jer ce fabrike uglavnom uzimati iz mreze samo visak koji fali (a slabo ce faliti).

Ugl ide se ka lokalnoj proizvodnji
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#383 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 10/07/2021 13:00 Ugl ide se ka lokalnoj proizvodnji
Ti napisa jednom recenicom jednostavno i lijepo sto ja traktatima pisem. :thumbup:

P.S.
Za Sarajevo predvidjam jednu spalionicu smeca. :run:
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#384 Re: Energija u BIH

Post by belfy »

Haris.ba wrote: 10/07/2021 12:50
belfy wrote: 10/07/2021 12:41 ja ne vidim problem sa CO2 taksama. mi iz nasih TE mozemo zadovoljavati potrebe domace potrosnje, a izvoziti zelenu. tako ce cijena za stanovnistvo ostati niska, a stranci neka kupuju skuplju. tu ostaje jedino pitanje da li i koliko viska proizvedene struje iz TE ostaje nakon zadovoljavanja domacih potreba, ali cak i ako su to znatnije kolicine ne vidim kako ne bi mogle biti izvezene van EZ, dakle opet bez CO2 taksi...
Svaka firma ce morati imati certifikat da nije u svom proizvodu koristila struju iz uglja. Inace idu CO2 takse na proizvod. Tako, nije samo stvar domacinstava.
Nama je privreda izvoz u EU.
da, ali ce i takve firme moci kupovati domacu zelenu energiju ako vec sami ne predju na istu. iako smatram da bilo koja veca industrija nije sposobna proizvesti sama te kolicine. Mittalu u peak periodu treba i do 100 MW bez elektro peci koja sama povuce do 75MW. koliko treba jos prosiriti zelenu energiju da bi se ovo pokrilo? ja sam prvi bio za HE Janjici i Vranduk koji zajedno ne bi bili dovoljni za to, a ljudi se bune protiv obe.
Haris.ba wrote: 10/07/2021 12:50
belfy wrote: 10/07/2021 12:41 ja zaista ne vidim kako bi BiH mogla u potpunosti ukinuti TE. razvijenije zemlje ce to pokriti sa nuklearkama, a sa cime cemo mi? ili da i mi gradimo jednu nuklearku, a ne moze se organizovati ni novi blok za TE... jedino sto se oko TE jos moze poboljsati je da se predje sa uglja na plin, ali je pitanje da li imamo uslove za to (dovoljne kolicine uvoznog gasa) i koliko je skuplja proizvodnja u odnosu na ugalj, tj. koliko bi bila uvecana krajnja cijena prema potrosacima.
Sve se moze. Nije farz imati industriju.

Eno Fadil kaze turizam ce biti glavna privredna grana.
Narod nece zagadjenja.

Moze se napraviti elektrana na plin. Samo gdje? Nece narod.
cuj nije farz imati industriju. nije ako zivis u Svicarskoj ili Luksemburgu, iako i oni imaju industriju... od kada vjerujemo Fadilu? on ne zna ni sta je bilo, a kamoli sta ce biti...

elektrana na plin ne zagadjuje, pogotovo ne kao TE na ugalj. dakle, u postejece TE prebacivati na plin i eto ti odgovora.
Haris.ba wrote: 10/07/2021 12:50
belfy wrote: 10/07/2021 12:41 ako bi sve preusmjerili na izgradnju vjetro, hidro i solarnih elektrana i paralelnom gasenju TE misljenja sam da nam je to siguran put sa izvoznika elektricne energije do uvoznika iste, ali po znatno vecim cijenama... dakle - TE za domace trziste, a zelena za izvoz su pobjednicka kombinacija.
Objasnjeno ti je zasto se nece isplatiti privredi struja iz termoelektrana. A domacinstvima je svakako niska i nerealna cijena. Kada bi se uvela trzisna cijena i domacinstvu, sami gradjani bi gledali alternativu.
cijena domacinstvima i jeste nasa trzisna cijena. ja ne vidim na sta ti tu mislis kao alternativu. ako nasa EP digne cijene do evropske trzisne gradjanin nece jos uvijek imati drugog izbora. uzmi jednu porodicu koja zivi u stanu u zgradi kao primjer ili nekog penzionera koji zivi sam u kuci i daj mi primjer na sta mislis. koja bi to alternativa njima pomogla?
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#385 Re: Energija u BIH

Post by belfy »

mk ultra wrote: 10/07/2021 13:00 Sve ce se to naravno izravnati, ali uzmi u obzir da ne ide samo taksa na struju vec i na ostale proizvode npr cement, pa cementara ce morati imati vlastiti OiE da smanji CO2 taksu na izvoz (od 2023)

To ide ka ugradnji solarnih panela za vlastitu potrosnju na svim fabrickim halama, tako da se time dodatno slabi EP (sve 3), jer ce fabrike uglavnom uzimati iz mreze samo visak koji fali (a slabo ce faliti).

Ugl ide se ka lokalnoj proizvodnji
evo me skoro pet godina u De, radim u industrijskom sektoru i do sada nisam vidio da je ijedan industrijski sektor uopste pokusao da nesto takvo napravi. ljudi kupuju struju od nuklearki. mi nemamo nuklearke. najcisce sto mozemo imati su TE na gas, ali kao sto rekoh ranije, pitanje je da li imamo mogucnosti za to i koliko je skuplja struja iz istih.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#386 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Elektrane na gas se isto moraju gasiti samo im je rok 10 godina nakon TE.
Jos jedna bitna stvar koju ljudi ne spominju je da masa industrije je vezana za TE. Cementare koriste pepel za proizvodnju cementa. Željeznice i remontne firme isto su tako vezane za TE.
Zabit ce nam ga Evropa do balcaka ako ne budemo pametni.
Najgore sto nam politiku sada vode debili i neznalice. Kad vidim da neko od njih objavi da je protiv bloka 7 ili mHe dodje mi da se ubijem. Oni nece biti na vlasti kad budemo uvoznici struje i kad kilovat bude 30 feninga.
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#387 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

animus wrote: 10/07/2021 16:15 Elektrane na gas se isto moraju gasiti samo im je rok 10 godina nakon TE.
Jos jedna bitna stvar koju ljudi ne spominju je da masa industrije je vezana za TE. Cementare koriste pepel za proizvodnju cementa. Željeznice i remontne firme isto su tako vezane za TE.
Zabit ce nam ga Evropa do balcaka ako ne budemo pametni.
Najgore sto nam politiku sada vode debili i neznalice. Kad vidim da neko od njih objavi da je protiv bloka 7 ili mHe dodje mi da se ubijem. Oni nece biti na vlasti kad budemo uvoznici struje i kad kilovat bude 30 feninga.
Pa vidi jel realno da je EU prosjek 0.2eur/kWh kod nas malo vise od trecine je prosjek cijena

Oni hoce ne nama da ga zabiju nego svima van EU i da zastite tehnoloski jacu EU od Kine i ostalih
Kina je vec pocela da gasi ugalj TE

Zasto bi neko u EU radio sa xx cijenom struje a neko van EU sa cijenom u pola toga najmanje i onda to prodavao u EU.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#388 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

Haris.ba wrote: 10/07/2021 13:03
mk ultra wrote: 10/07/2021 13:00 Ugl ide se ka lokalnoj proizvodnji
Ti napisa jednom recenicom jednostavno i lijepo sto ja traktatima pisem. :thumbup:

P.S.
Za Sarajevo predvidjam jednu spalionicu smeca. :run:
Pa znas sta, ako moze u centru Beca sa minimalnim zagadjenjem, ne vidim zasto ne bi mogla i kod nas... Mislim, svakako nam je kupiti i platiti tehnologiju, pa ako bismo ovime dobili 2 dobrobiti, manje smeca, i pride struju+grijanje iz (najmanje moguce zagadjujuceg) tog smeca , sto da ne... Na depoiniji u Smiljevicima je davno, iza rata u sklopu sanacije smetljista radio agregat za pravljenje struje iz metana koji je iz smetljista cijevima dovodjen do njega... To je bio omalen agregat, ali bolje nego da onako izlazi u havu... Naravno da smo ga sjebali ubrzo...
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#389 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

A ko ce raditi zamjenski blok? Iste probleme u Tuzli ceka i Kakanj.
Mislis na tehnologiju? Koliko ja znam, Kakanj je radjen po CCCP tehnologiji, i mozda bi se moglo (ako jos uvijek rade neke modernije verzije) ici u pregovore i s njima. Za zamjenski termo blok...

Takodjer, kao sto sam rekao, nisam siguran da bi se ako GE ustrajava na nedavanju tehnologije preko Kineza, to isto desavalo ukoliko bi se isto pregovaralo sa direktno njima, ili njihovim pandanima iz npr. Francuske, tipa Snecma itd... Kako bi se tu radilo o aranzmanima od x milijardi para, vjerujem da bi se tu moglo smeksati nesto od nepopustljivosti spram kineske varijante...

Ali mi nemamo nikoga ko to moze i zna i zapoceti pregovarati i zavrsiti, ili mislimo da Fadilova garnitura to moze i zna, a da nije pri tome njima 30 miliona u dzep, a nama 30 milijardi za otplatiti... ???
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#390 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

drndalo wrote: 10/07/2021 17:24
Haris.ba wrote: 10/07/2021 13:03

Ti napisa jednom recenicom jednostavno i lijepo sto ja traktatima pisem. :thumbup:

P.S.
Za Sarajevo predvidjam jednu spalionicu smeca. :run:
Pa znas sta, ako moze u centru Beca sa minimalnim zagadjenjem, ne vidim zasto ne bi mogla i kod nas... Mislim, svakako nam je kupiti i platiti tehnologiju, pa ako bismo ovime dobili 2 dobrobiti, manje smeca, i pride struju+grijanje iz (najmanje moguce zagadjujuceg) tog smeca , sto da ne... Na depoiniji u Smiljevicima je davno, iza rata u sklopu sanacije smetljista radio agregat za pravljenje struje iz metana koji je iz smetljista cijevima dovodjen do njega... To je bio omalen agregat, ali bolje nego da onako izlazi u havu... Naravno da smo ga sjebali ubrzo...
Pa o tome i govorim

On ce dakle ulagati milijarde u cist okolis, a ti ces imati smeca na svakom koraku ulagati u druge stvari imati sve neuredno i iz svega toga proizvodoti nesto sto hoces njemu da prodas... i kad neko hoce red onda je taj problem a nismo mi

Nece moci
Doslo je do toga da i Kina mora gledati na okolis.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#391 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: 10/07/2021 17:35
A ko ce raditi zamjenski blok? Iste probleme u Tuzli ceka i Kakanj.
Mislis na tehnologiju? Koliko ja znam, Kakanj je radjen po CCCP tehnologiji, i mozda bi se moglo (ako jos uvijek rade neke modernije verzije) ici u pregovore i s njima. Za zamjenski termo blok...

Takodjer, kao sto sam rekao, nisam siguran da bi se ako GE ustrajava na nedavanju tehnologije preko Kineza, to isto desavalo ukoliko bi se isto pregovaralo sa direktno njima, ili njihovim pandanima iz npr. Francuske, tipa Snecma itd... Kako bi se tu radilo o aranzmanima od x milijardi para, vjerujem da bi se tu moglo smeksati nesto od nepopustljivosti spram kineske varijante...

Ali mi nemamo nikoga ko to moze i zna i zapoceti pregovarati i zavrsiti, ili mislimo da Fadilova garnitura to moze i zna, a da nije pri tome njima 30 miliona u dzep, a nama 30 milijardi za otplatiti... ???
Ne mislim samo na tehnologiju. Slovenci su napravili termoelektranu Sostanj. Donekle slicna prica ko u Tuzli.

I eno sada im se vise isplatiti zapaliti je. :D

Jednostavno su se okolnosti promjenile isplativosti.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#392 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

Ne znam dovoljno o tome da bih mogao jasno truniti. Opet znamo "nas", i kako se u 100 stvari i Slovenci i Hrvati prave veci Europejci od samih Europejaca... Ne ispunjavaju samo ono sto od njih traze, nego se oni sami samokazne cim i pretpostave da bi im mogli mozda nesto zatraziti...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#393 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

Haris.ba wrote: 10/07/2021 09:14
Zbog prestanka rada dvije glavne elektrane Libanonci samo dva sata dnevno imaju struju
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/zbog ... /210710004

Sta ce Libanon....
Da se iskvotam.
Gusti dim iznad Kaknja zbog pucanja cijevi u TE, Blok 7 van pogona
Image
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#394 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

I ovo je sad sve dok se sredi barem 3mj van pogona... barem.

Ako se bude isplatilo popravljati :-)
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#395 Re: Energija u BIH

Post by Almir_ »

Haris.ba wrote: 10/07/2021 09:58
Nije to izbor Kakanj ili Tuzla.

A ko ce raditi zamjenski blok? Iste probleme u Tuzli ceka i Kakanj.
Slazem se ja, al sve je prije svega politika.
Logicno da ce svi ministri, direktori sa prostora TK, biti za TZ.
Al ako je ne moze u Tuzli, zasto ne probati negdje drugo.
Medjutim, za Eu je odmah bio problem i sankcije jer nije uzet kredit od njih nego od Kineza.
Poljska se nece tako lahko rijesiti Te i rudnika, pa zasto bi mi.
Bolje je proizvodit dio struje za sebe, na bilo koji nacin nego je uvoziti.
zigzag
Posts: 5712
Joined: 18/04/2014 11:26

#396 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Almir_ wrote: 10/07/2021 23:00
Bolje je proizvodit dio struje za sebe, na bilo koji nacin nego je uvoziti.
Najgore prolaze države koje su na margini svega a mi bi to bili da uvozimo struju.

U ovih par mjeseci cijena struje je na berzama otišla na preko 100 EURa po megavatu a u određenim terminima je i po 150 EURa. To znači da je između 20 i 30 pfeninga po kilovatu. A kod nas je maloprodajna odnosno cijena građanstvu između 9 i 14 pfeninga.

Zamislite kako bi nam ga uvoznici zavalili da smo kojim slučajem osuđeni da je uvozimo.

A danas se izvozi, čak i sa ovom obustavom u Kaknju, izvozi se jer nema EPBIH samo jedan blok u termoelektrani.
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#397 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

zigzag wrote: 10/07/2021 23:58
Almir_ wrote: 10/07/2021 23:00
Bolje je proizvodit dio struje za sebe, na bilo koji nacin nego je uvoziti.
Najgore prolaze države koje su na margini svega a mi bi to bili da uvozimo struju.

U ovih par mjeseci cijena struje je na berzama otišla na preko 100 EURa po megavatu a u određenim terminima je i po 150 EURa. To znači da je između 20 i 30 pfeninga po kilovatu. A kod nas je maloprodajna odnosno cijena građanstvu između 9 i 14 pfeninga.

Zamislite kako bi nam ga uvoznici zavalili da smo kojim slučajem osuđeni da je uvozimo.

A danas se izvozi, čak i sa ovom obustavom u Kaknju, izvozi se jer nema EPBIH samo jedan blok u termoelektrani.
Pa sta ces izvoziti kad ti lupi penale na to, pa kad tvoja proizvodnja plus penal izađe na 160€/MWh :mrgreen:

Problem je ovdje jako cudan
Najbolje bi bilo da smo u EU, dalje bi se sve lakse rjesavalo
Ovako smo ostavljeni na milost nasim vlastima kojima se o ovome 10 godina trubi
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#398 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

zigzag wrote: 10/07/2021 23:58
Najgore prolaze države koje su na margini svega a mi bi to bili da uvozimo struju.

U ovih par mjeseci cijena struje je na berzama otišla na preko 100 EURa po megavatu a u određenim terminima je i po 150 EURa. To znači da je između 20 i 30 pfeninga po kilovatu. A kod nas je maloprodajna odnosno cijena građanstvu između 9 i 14 pfeninga.

Zamislite kako bi nam ga uvoznici zavalili da smo kojim slučajem osuđeni da je uvozimo.

A danas se izvozi, čak i sa ovom obustavom u Kaknju, izvozi se jer nema EPBIH samo jedan blok u termoelektrani.
Nije mala cijena struje za domacinstva sto mi ne uvozimo struju. Vec sto drzava prebacuje trosak poslovanja dalje od stanovnistva na kratke staze. Pa imas milijardu duga u rudnicima na kraju.
Moglo bi se komotno uvoziti struja, pa da drzava subvencionira. Samo sto bi za to morala imati lovu. Ovako trosak prebacuje na elektroprivredu.

Ali, bitno je na kraju mjeseca imati mali racun.

Klasican primjer kako prodajemo buducnost za sadasnjost.

Ja ne znam kako tako jednostavnu stvar ljudi ne vide. Milijarda je duga u rudnicima. To je posljedica domace proizvodnje.
Ti imas 15 feninga prikazanih na racunu, ali ne vidis ostalu zavalu. To sto je nema na racunu ne znaci da ne postoji.

Nije isti primjer, ali evo Aluminij Mostar. Godinama se prebacivao trosak poslovanja na elektroprivrede. I samo dodje trenutak kada vise ne moze.
I tada je bila prica imamo vlastiti aluminij. Pa skoro da nista se nije preradjivao u BiH, izvozili se ignoti, trupci.
Isto i struja. Govorimo o izvozu struje (tacnije prodaje vani, jer mora se struja izvoziti zbog povezanosti transportnog sistema) kao da je to nesta vau. Isti idiotluk ko izvoziti ignote, rezati sumu i izvoziti stabla.
saimidin
Posts: 2783
Joined: 20/05/2011 17:53

#399 Re: Energija u BIH

Post by saimidin »

Nakon ovog promasaja sa kinezima u tuzli, jasno je da se u fbih nece praviti nove te na ugalj, a mozda ni he, za te na plin ima 0,0000001% sanse (realno nema uopste)

Mozda je tako I bolje, ili sto kazu ko zna zasto je to dobro

Rudnici su vec u rupi, samo zagrnuti I fatiha
:bih:

Cudan smo mi narod, svi znaju sve sta I kako treba I ne treba, ali ...
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#400 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

Nije istina da je dug zbog domace proizvodnje, nego je dug zbog nasih vajnih sjecikesa na pozicijama koji EP i Rudnike koriste kao stranacke bankomate.
Post Reply