BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#276 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

animus wrote: 08/06/2021 13:31 Pa nece je bas uvijek biti a nece je moci svako priustiti. Postat ce luksuznom robom. :bih:
Priustit ce svatko.. Ali koliko :D , ne mora se bas svaki dan tusirat ha ja :lol:

Nije to toliki problem oko domacinstava - narod i treba po usima kad je ovakav - nego ce to lupiti i na privredu = konkurentnost nasih proizvoda u inostranstvu te ce dovesti i do porasta cijena usluga i proizvoda na domacem trzistu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24382
Joined: 08/09/2005 20:08

#277 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

animus wrote: 08/06/2021 13:31 Pa nece je bas uvijek biti a nece je moci svako priustiti. Postat ce luksuznom robom. :bih:
Pa struja je postala akcizna roba. Ko duhan, nafta i alkohol. :bih:

Mada, kad sirotinji nije skupa kutija cigara 5 KM, nece biti skupa ni uvozna struja.

P.S.
A sto bi bila skuplja struja za privredu?
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#278 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Joj kad se pojavi crno trziste struje. Kablovi s krova na krov. A SIPA krene hapsiti zbog neovlaštene trgovine strujom.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#279 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Nije još postala akcizna roba. A i neće dok ne potpuno ne unište legalno tržište duhana, tj dok prihodi od duhanskih akciza ne padnu za još 50%.

Jest da će biti zanimljivo kako će staviti akcizu na osnovni životni proizvod.


Ali nama svakako treba uvozna struja. I trebamo slušati pametnije od sebe. Janez Kopač ispred evropske energetske zajednice nam svakako savjetuje da za dvije-tri godine pogasimo sve termoelektrane. To je bolje za nas.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24382
Joined: 08/09/2005 20:08

#280 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

:
animus wrote: 08/06/2021 13:38 Joj kad se pojavi crno trziste struje. Kablovi s krova na krov. A SIPA krene hapsiti zbog neovlaštene trgovine strujom.
Nista me ne bi cudilo. Isto ko sto je idiotski zakon da ne smijes posijati duhana za svoje potrebe bez ogromne papirologije, ne bi me cudilo da policija krene razbijati solarne ploce po kucama.

Zamisli ne zavisis od Fadila za sijalicu. Ne moze vlast to sebi dopustiti.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#281 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 13:34
animus wrote: 08/06/2021 13:31 Pa nece je bas uvijek biti a nece je moci svako priustiti. Postat ce luksuznom robom. :bih:
Pa struja je postala akcizna roba. Ko duhan, nafta i alkohol. :bih:

Mada, kad sirotinji nije skupa kutija cigara 5 KM, nece biti skupa ni uvozna struja.

P.S.
A sto bi bila skuplja struja za privredu?
Ne znam koliko si upucen ali svi privrednici koji su veci potrosaci tj. Spojeni su na SN mrezu imaju prilicno jeftinu struju , to nece da bidne tako kad bude se uvozilo al otom potom :D
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#282 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 13:42 :
animus wrote: 08/06/2021 13:38 Joj kad se pojavi crno trziste struje. Kablovi s krova na krov. A SIPA krene hapsiti zbog neovlaštene trgovine strujom.
Nista me ne bi cudilo. Isto ko sto je idiotski zakon da ne smijes posijati duhana za svoje potrebe bez ogromne papirologije, ne bi me cudilo da policija krene razbijati solarne ploce po kucama.

Zamisli ne zavisis od Fadila za sijalicu. Ne moze vlast to sebi dopustiti.
Neće se Fadil ni pitaati za takvo nešto, kad nam budu uveli CO2 porez na našu robu koju izvozimo u EU sami ćemo poletit da što više solarnih panela stavimo. S obzirom da nam je EU najveći trgovački partner zaustavljanje izvoza prema EU radi nekonkuretnosti zbog visoke cijene izvoza radi CO2 poreza značajno će utjecati način razmišljanja povodom obnovljivih izvora energije.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#283 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Jel i Poljskoj tako rade?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#284 Re: Energija u BIH

Post by studiorum_tuzlaensis »

MorningStar wrote: 08/06/2021 13:43
Haris.ba wrote: 08/06/2021 13:34
animus wrote: 08/06/2021 13:31 Pa nece je bas uvijek biti a nece je moci svako priustiti. Postat ce luksuznom robom. :bih:
Pa struja je postala akcizna roba. Ko duhan, nafta i alkohol. :bih:

Mada, kad sirotinji nije skupa kutija cigara 5 KM, nece biti skupa ni uvozna struja.

P.S.
A sto bi bila skuplja struja za privredu?
Ne znam koliko si upucen ali svi privrednici koji su veci potrosaci tj. Spojeni su na SN mrezu imaju prilicno jeftinu struju , to nece da bidne tako kad bude se uvozilo al otom potom :D
trebo bi ti, kao upućen u tematiku, malo provjerit te podatke o prilično jeftinoj struji. Ako ništa napisat nam cijenu.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#285 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 13:51
MorningStar wrote: 08/06/2021 13:43
Haris.ba wrote: 08/06/2021 13:34

Pa struja je postala akcizna roba. Ko duhan, nafta i alkohol. :bih:

Mada, kad sirotinji nije skupa kutija cigara 5 KM, nece biti skupa ni uvozna struja.

P.S.
A sto bi bila skuplja struja za privredu?
Ne znam koliko si upucen ali svi privrednici koji su veci potrosaci tj. Spojeni su na SN mrezu imaju prilicno jeftinu struju , to nece da bidne tako kad bude se uvozilo al otom potom :D
trebo bi ti, kao upućen u tematiku, malo provjerit te podatke o prilično jeftinoj struji. Ako ništa napisat nam cijenu.
Image

I za vece potrosace ide se u pregovore za cijenu.

E sad pogledajte cijene po HR,Madjarskoj,Italiji,Austriji.

Danke :D
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#286 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 13:42 :
animus wrote: 08/06/2021 13:38 Joj kad se pojavi crno trziste struje. Kablovi s krova na krov. A SIPA krene hapsiti zbog neovlaštene trgovine strujom.
Nista me ne bi cudilo. Isto ko sto je idiotski zakon da ne smijes posijati duhana za svoje potrebe bez ogromne papirologije, ne bi me cudilo da policija krene razbijati solarne ploce po kucama.

Zamisli ne zavisis od Fadila za sijalicu. Ne moze vlast to sebi dopustiti.
Zamisljam kako poredaju oduzete ilegalne panele i bager voze preko njih. TV reportaža o jos jednoj uspjesnoj akciji SIPE.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#287 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Project Ashe wrote: 08/06/2021 13:47
Haris.ba wrote: 08/06/2021 13:42 :
animus wrote: 08/06/2021 13:38 Joj kad se pojavi crno trziste struje. Kablovi s krova na krov. A SIPA krene hapsiti zbog neovlaštene trgovine strujom.
Nista me ne bi cudilo. Isto ko sto je idiotski zakon da ne smijes posijati duhana za svoje potrebe bez ogromne papirologije, ne bi me cudilo da policija krene razbijati solarne ploce po kucama.

Zamisli ne zavisis od Fadila za sijalicu. Ne moze vlast to sebi dopustiti.
Neće se Fadil ni pitaati za takvo nešto, kad nam budu uveli CO2 porez na našu robu koju izvozimo u EU sami ćemo poletit da što više solarnih panela stavimo. S obzirom da nam je EU najveći trgovački partner zaustavljanje izvoza prema EU radi nekonkuretnosti zbog visoke cijene izvoza radi CO2 poreza značajno će utjecati način razmišljanja povodom obnovljivih izvora energije.
Samo sto neces moci vise proizvesti konkuretan proizvod za izvoz u EU. Povecanje cijene struje ce sve promijeniti.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#288 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

animus wrote: 08/06/2021 14:06
Project Ashe wrote: 08/06/2021 13:47
Haris.ba wrote: 08/06/2021 13:42 :

Nista me ne bi cudilo. Isto ko sto je idiotski zakon da ne smijes posijati duhana za svoje potrebe bez ogromne papirologije, ne bi me cudilo da policija krene razbijati solarne ploce po kucama.

Zamisli ne zavisis od Fadila za sijalicu. Ne moze vlast to sebi dopustiti.
Neće se Fadil ni pitaati za takvo nešto, kad nam budu uveli CO2 porez na našu robu koju izvozimo u EU sami ćemo poletit da što više solarnih panela stavimo. S obzirom da nam je EU najveći trgovački partner zaustavljanje izvoza prema EU radi nekonkuretnosti zbog visoke cijene izvoza radi CO2 poreza značajno će utjecati način razmišljanja povodom obnovljivih izvora energije.
Samo sto neces moci vise proizvesti konkuretan proizvod za izvoz u EU. Povecanje cijene struje ce sve promijeniti.
Pa zato i treba početi sa postavljanjem solarnih panela, vjetroelektrana, treba ulagati u izgradnju velikih hidroelektrana, niko nije rekao da mi ne možemo imati termoelektrane, nego ne smije nam više primarna proizvodnja biti samo iz termoelektrana. Sad treba razmišljati kako i šta će biti 2030'te.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24382
Joined: 08/09/2005 20:08

#289 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

Svaka firma koja misli da ce joj biti skupa struja ima pravo da samostalno rjesava snadbjevanje. Isto ko sto Aluminij Mostar je mogao, ali nije htio.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#290 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 14:20 Svaka firma koja misli da ce joj biti skupa struja ima pravo da samostalno rjesava snadbjevanje. Isto ko sto Aluminij Mostar je mogao, ali nije htio.
Svaki gradjanin ima pravo da samostalno se transportuje,lijeci,ostavlja za penzije,ostavlja za slucaj nezaposlenosti :D tako tk zvuci otprilike.


Znaci svaka ozbiljnija firma da spremi po par miliona da sebi nabavi solarne ploce i baterije. Doduse moze i generatorima onda :D

Za aluminij investicija 50-100 miliona maraka je trebala i to je to :D
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#291 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

MorningStar wrote: 08/06/2021 14:23
Haris.ba wrote: 08/06/2021 14:20 Svaka firma koja misli da ce joj biti skupa struja ima pravo da samostalno rjesava snadbjevanje. Isto ko sto Aluminij Mostar je mogao, ali nije htio.
Svaki gradjanin ima pravo da samostalno se transportuje,lijeci,ostavlja za penzije,ostavlja za slucaj nezaposlenosti :D tako tk zvuci otprilike.


Znaci svaka ozbiljnija firma da spremi po par miliona da sebi nabavi solarne ploce i baterije. Doduse moze i generatorima onda :D

Za aluminij investicija 50-100 miliona maraka je trebala i to je to :D
Solarne ploče nisu više skupe kao nekada što su bile tako da vam recimo za 10kw energanu sad treba nekih 15 do 20 hiljada KM.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#292 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:27
MorningStar wrote: 08/06/2021 14:23
Haris.ba wrote: 08/06/2021 14:20 Svaka firma koja misli da ce joj biti skupa struja ima pravo da samostalno rjesava snadbjevanje. Isto ko sto Aluminij Mostar je mogao, ali nije htio.
Svaki gradjanin ima pravo da samostalno se transportuje,lijeci,ostavlja za penzije,ostavlja za slucaj nezaposlenosti :D tako tk zvuci otprilike.


Znaci svaka ozbiljnija firma da spremi po par miliona da sebi nabavi solarne ploce i baterije. Doduse moze i generatorima onda :D

Za aluminij investicija 50-100 miliona maraka je trebala i to je to :D
Solarne ploče nisu više skupe kao nekada što su bile tako da vam recimo za 10kw energanu sad treba nekih 15 do 20 hiljada KM.
6 kw je prikljucak za kucu + treba ti doplo da proizvedes za nocne sate znaci moras 12kw + racunaj povrsinu/broj ploca za proizvodnju u toku niskog uv indexa.E onda uracunaj baterije,jednopolnu semu te acdc konvertere.



E sad uzmi to i pomnozi tih 12 kw na 50 000 kw ili vise kad povuce aluminij za jednu pec jer za jednu kg aluminija ide ok 15kwh el.energije - pa kad to sracunas skontaj kolike baterije i koliko solarnih ploca treba.

Ovakvo racunanje mozes na svu industriju a i dosta usluga ubaciti samo pogledaj dnevnu potrosnju.

Pa onda to pretvori u $$$ pa skontaj jel to rentabilno tako.

Da jeste - nebi nitko bio zakacen na elektrodistribuciju (spoiler)
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#293 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Bolje je onda elektrodistribuciji platiti 10 godina unaprijed po fiksnoj cijeni. Jeste da smo mi poznati po 365 sunčanih dana i da nemamo duge periode magle i niske oblačnosti ali svu opremu koji imaš, treba i servisirati.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#294 Re: Energija u BIH

Post by studiorum_tuzlaensis »

MorningStar wrote: 08/06/2021 13:57
studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 13:51
MorningStar wrote: 08/06/2021 13:43

Ne znam koliko si upucen ali svi privrednici koji su veci potrosaci tj. Spojeni su na SN mrezu imaju prilicno jeftinu struju , to nece da bidne tako kad bude se uvozilo al otom potom :D
trebo bi ti, kao upućen u tematiku, malo provjerit te podatke o prilično jeftinoj struji. Ako ništa napisat nam cijenu.
Image

I za vece potrosace ide se u pregovore za cijenu.

E sad pogledajte cijene po HR,Madjarskoj,Italiji,Austriji.

Danke :D
Šta predstavlja ova slika?

ne vidim ni jednu cijenu struje potrošača spojenih na SN mrežu?
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#295 Re: Energija u BIH

Post by Almir_ »

Jedino kad bi EpBiH proizvodila ploce, radila cijeli sistem prikljucka solarnih panela uz subvenciju drzave moglo bi biti isplatljivo.
Ovdje su sve opcije, al je najrealnija prije cemo privatizovati EpBiH nego poceti uvoziti struju.
U Rudnicima ide smanjenje plata, to je rjesenje kao 2003/04 god. u EpBiH.
Ja vjerujem da nije pandemije, vec bi bilo velikog odlaska jer narod je sit politike kad nemas aranzman sa mmf udari po narodu.

Pitanje za vas, jel ostala ista cijena 1 kw kod prikljucka na mrezu.
Koliko je skuplje prikljuciti struju sa dva brojila(radi jeftine struje),mozda je glupo pitanje al kad nemas pojma kao ja onda i nije.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#296 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

MorningStar wrote: 08/06/2021 14:36
Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:27
MorningStar wrote: 08/06/2021 14:23

Svaki gradjanin ima pravo da samostalno se transportuje,lijeci,ostavlja za penzije,ostavlja za slucaj nezaposlenosti :D tako tk zvuci otprilike.


Znaci svaka ozbiljnija firma da spremi po par miliona da sebi nabavi solarne ploce i baterije. Doduse moze i generatorima onda :D

Za aluminij investicija 50-100 miliona maraka je trebala i to je to :D
Solarne ploče nisu više skupe kao nekada što su bile tako da vam recimo za 10kw energanu sad treba nekih 15 do 20 hiljada KM.
6 kw je prikljucak za kucu + treba ti doplo da proizvedes za nocne sate znaci moras 12kw + racunaj povrsinu/broj ploca za proizvodnju u toku niskog uv indexa.E onda uracunaj baterije,jednopolnu semu te acdc konvertere.



E sad uzmi to i pomnozi tih 12 kw na 50 000 kw ili vise kad povuce aluminij za jednu pec jer za jednu kg aluminija ide ok 15kwh el.energije - pa kad to sracunas skontaj kolike baterije i koliko solarnih ploca treba.

Ovakvo racunanje mozes na svu industriju a i dosta usluga ubaciti samo pogledaj dnevnu potrosnju.

Pa onda to pretvori u $$$ pa skontaj jel to rentabilno tako.

Da jeste - nebi nitko bio zakacen na elektrodistribuciju (spoiler)
Pa za aluminij se i ne bi pravila solarna elektrana. Hidroelektrana je i napravljena zbog aluminija a ne zbog stanovništva. S obzirom da sam već instalirao jednu solarnu elektranu, znam o čemu govorim, nije toliko skupo koliko se misli, poenta je da svi moraju učestvovati u ugradnji solarnih panela a ne samo pojedinci i onda dolazimo do MW snaga proizvedene energije, projekat upotrebe obnovljivih izvora energije je nova industrijska revolucija i ako zakasnimo kao i sa prethodnim ko nas jebe kad smo glupi. Ha ja.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#297 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 14:45
MorningStar wrote: 08/06/2021 13:57
studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 13:51

trebo bi ti, kao upućen u tematiku, malo provjerit te podatke o prilično jeftinoj struji. Ako ništa napisat nam cijenu.
Image

I za vece potrosace ide se u pregovore za cijenu.

E sad pogledajte cijene po HR,Madjarskoj,Italiji,Austriji.

Danke :D
Šta predstavlja ova slika?

ne vidim ni jednu cijenu struje potrošača spojenih na SN mrežu?
Prikljucak na SN mrezu se pregovara kao i sama cijena struje.Ovo sam tj stavio cijenu da se referises naspram regije.

Dalje cijena za velike potrosace je dobra ;)
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#298 Re: Energija u BIH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Almir_ wrote: 08/06/2021 14:47
Pitanje za vas, jel ostala ista cijena 1 kw kod prikljucka na mrezu.
Koliko je skuplje prikljuciti struju sa dva brojila(radi jeftine struje),mozda je glupo pitanje al kad nemas pojma kao ja onda i nije.
Cijena je fiksna po angažovanom kW oko 300KM, trebaš provjeriti sa distribucijom.

A postoji jednofazno i trofazno brojilo, kao i jednotarifno i višetarifno. Ne priključuju se dva brojila radi jeftine struje.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#299 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

@MorningStar Inače za tvoju informaciju u Bosni industrija subvencionira struju za građane, dok recimo u njemačkoj je obrnuto građani plaćaju skuplju struju nego industrija. ;)
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#300 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 14:51
Almir_ wrote: 08/06/2021 14:47
Pitanje za vas, jel ostala ista cijena 1 kw kod prikljucka na mrezu.
Koliko je skuplje prikljuciti struju sa dva brojila(radi jeftine struje),mozda je glupo pitanje al kad nemas pojma kao ja onda i nije.
Cijena je fiksna po angažovanom kW oko 300KM, trebaš provjeriti sa distribucijom.

A postoji jednofazno i trofazno brojilo, kao i jednotarifno i višetarifno. Ne priključuju se dva brojila radi jeftine struje.
Mislim da morningstar nema friške informacije i nije baš upućen u trenutno stanje stvari pa malo griješi oko konstatacija.
Post Reply