BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#301 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:48
MorningStar wrote: 08/06/2021 14:36
Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:27
Solarne ploče nisu više skupe kao nekada što su bile tako da vam recimo za 10kw energanu sad treba nekih 15 do 20 hiljada KM.
6 kw je prikljucak za kucu + treba ti doplo da proizvedes za nocne sate znaci moras 12kw + racunaj povrsinu/broj ploca za proizvodnju u toku niskog uv indexa.E onda uracunaj baterije,jednopolnu semu te acdc konvertere.



E sad uzmi to i pomnozi tih 12 kw na 50 000 kw ili vise kad povuce aluminij za jednu pec jer za jednu kg aluminija ide ok 15kwh el.energije - pa kad to sracunas skontaj kolike baterije i koliko solarnih ploca treba.

Ovakvo racunanje mozes na svu industriju a i dosta usluga ubaciti samo pogledaj dnevnu potrosnju.

Pa onda to pretvori u $$$ pa skontaj jel to rentabilno tako.

Da jeste - nebi nitko bio zakacen na elektrodistribuciju (spoiler)
Pa za aluminij se i ne bi pravila solarna elektrana. Hidroelektrana je i napravljena zbog aluminija a ne zbog stanovništva. S obzirom da sam već instalirao jednu solarnu elektranu, znam o čemu govorim, nije toliko skupo koliko se misli, poenta je da svi moraju učestvovati u ugradnji solarnih panela a ne samo pojedinci i onda dolazimo do MW snaga proizvedene energije, projekat upotrebe obnovljivih izvora energije je nova industrijska revolucija i ako zakasnimo kao i sa prethodnim ko nas jebe kad smo glupi. Ha ja.
Hidroelektrana je napravljena da , ne samo za aluminij nego i za stanovnistvo.

Solarna,vjetro pa djelomicno i hidroenergija (ako nema "viska") mora imati nuklearnu,gasnu,naftnu,ugaljastu :D ,geotermalnu energiju da " popunjava rupe"

A to za pravljenje hidrolektrana vidili smo - juce baca skoljku al od stojadina u rjeku danas vec protestuje za spas rijeke od mini he , zamisli pa da se pokusa napraviti veca kakav bi show to bio.
Last edited by MorningStar on 08/06/2021 14:55, edited 1 time in total.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#302 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:52 @MorningStar Inače za tvoju informaciju u Bosni industrija subvencionira struju za građane, dok recimo u njemačkoj je obrnuto građani plaćaju skuplju struju nego industrija. ;)
Inace za tvoju informaciju ja se nagledao ugovora na SN koji malo drugacije govore. Al ajd :D
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#303 Re: Energija u BIH

Post by studiorum_tuzlaensis »

MorningStar wrote: 08/06/2021 14:49
studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 14:45
MorningStar wrote: 08/06/2021 13:57

Image

I za vece potrosace ide se u pregovore za cijenu.

E sad pogledajte cijene po HR,Madjarskoj,Italiji,Austriji.

Danke :D
Šta predstavlja ova slika?

ne vidim ni jednu cijenu struje potrošača spojenih na SN mrežu?
Prikljucak na SN mrezu se pregovara kao i sama cijena struje.Ovo sam tj stavio cijenu da se referises naspram regije.

Dalje cijena za velike potrosace je dobra ;)
Pitam te za SN jer radim sa tim i dobro sam upoznat sa tematikom. Čak sam i ugovarao cijene i prebacivao mjerenja na 10/20 kV u više kompanija. I cijene nisu dobre kao što kažeš, već su tačno u skladu sa cijenama država u regionu.

Cijena je dobra. :skoljka: :zjev:

Cijena struje u BiH za industrijske potrošače je ISTA kao i u državama regiona, ako gledamo razliku o odnosu na osnovnu tarifu "Domaćinstva". Razlike su beznačajne.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#304 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 14:57
MorningStar wrote: 08/06/2021 14:49
studiorum_tuzlaensis wrote: 08/06/2021 14:45
Šta predstavlja ova slika?

ne vidim ni jednu cijenu struje potrošača spojenih na SN mrežu?
Prikljucak na SN mrezu se pregovara kao i sama cijena struje.Ovo sam tj stavio cijenu da se referises naspram regije.

Dalje cijena za velike potrosace je dobra ;)
Pitam te za SN jer radim sa tim i dobro sam upoznat sa tematikom. Čak sam i ugovarao cijene i prebacivao mjerenja na 10/20 kV u više kompanija. I cijene nisu dobre kao što kažeš, već su tačno u skladu sa cijenama država u regionu.

Cijena je dobra. :skoljka: :zjev:

Cijena struje u BiH za industrijske potrošače je ISTA kao i u državama regiona, ako gledamo razliku o odnosu na osnovnu tarifu "Domaćinstva". Razlike su beznačajne.
Ok pitanje onda - jesi li vidio cijenu ispod 15kf pa onda da jos dodamo da je mrezarina niza na SN :D
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#305 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

MorningStar wrote: 08/06/2021 14:54
Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:48
MorningStar wrote: 08/06/2021 14:36

6 kw je prikljucak za kucu + treba ti doplo da proizvedes za nocne sate znaci moras 12kw + racunaj povrsinu/broj ploca za proizvodnju u toku niskog uv indexa.E onda uracunaj baterije,jednopolnu semu te acdc konvertere.



E sad uzmi to i pomnozi tih 12 kw na 50 000 kw ili vise kad povuce aluminij za jednu pec jer za jednu kg aluminija ide ok 15kwh el.energije - pa kad to sracunas skontaj kolike baterije i koliko solarnih ploca treba.

Ovakvo racunanje mozes na svu industriju a i dosta usluga ubaciti samo pogledaj dnevnu potrosnju.

Pa onda to pretvori u $$$ pa skontaj jel to rentabilno tako.

Da jeste - nebi nitko bio zakacen na elektrodistribuciju (spoiler)
Pa za aluminij se i ne bi pravila solarna elektrana. Hidroelektrana je i napravljena zbog aluminija a ne zbog stanovništva. S obzirom da sam već instalirao jednu solarnu elektranu, znam o čemu govorim, nije toliko skupo koliko se misli, poenta je da svi moraju učestvovati u ugradnji solarnih panela a ne samo pojedinci i onda dolazimo do MW snaga proizvedene energije, projekat upotrebe obnovljivih izvora energije je nova industrijska revolucija i ako zakasnimo kao i sa prethodnim ko nas jebe kad smo glupi. Ha ja.
Hidroelektrana je napravljena da , ne samo za aluminij nego i za stanovnistvo.

Solarna,vjetro pa djelomicno i hidroenergija (ako nema "viska") mora imati nuklearnu,gasnu,naftnu,ugaljastu :D ,geotermalnu energiju da " popunjava rupe"

A to za pravljenje hidrolektrana vidili smo - juce baca skoljku al od stojadina u rjeku danas vec protestuje za spas rijeke od mini he , zamisli pa da se pokusa napraviti veca kakav bi show to bio.
Mini hidroelektrane nisu rješenje i treba protestvovati protiv istih, ja govorim o velikim hidroelektranama sa velikim potencijalima za proizvodnju el. energije. Ponavljam ti opet niko ne govori da treba 100% ukinuti druge izvore proizvodnje energije, poenta je da termelektrane više ne budu primarni proizvođači.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#306 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

Izgleda da i ovdje ima svasta sa strujom u privredi.
Nekima je jeftina struja, nekima ista kao u regionu. Vjerovatno zavisi je li te ili nije Asim poslao kada sklapas ugovor.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#307 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

MorningStar wrote: 08/06/2021 14:55
Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:52 @MorningStar Inače za tvoju informaciju u Bosni industrija subvencionira struju za građane, dok recimo u njemačkoj je obrnuto građani plaćaju skuplju struju nego industrija. ;)
Inace za tvoju informaciju ja se nagledao ugovora na SN koji malo drugacije govore. Al ajd :D
Te što si gledao su garant oni što su bliski vladajućoj hobotnici pa je njima progledano kroz prste pod plaštom pregovaranja o kupovini el. energije, generalno gledajući industrija u BiH suplje plaća struju od građana. ;)
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#308 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 15:04 Izgleda da i ovdje ima svasta sa strujom u privredi.
Nekima je jeftina struja, nekima ista kao u regionu. Vjerovatno zavisi je li te ili nije Asim poslao kada sklapas ugovor.
Baš je tako. :thumbup:
Mea_parvitas
Posts: 2526
Joined: 18/03/2015 01:36

#309 Re: Energija u BIH

Post by Mea_parvitas »

zigzag wrote: 08/06/2021 13:12 Vi samo pripadate napaćeni narod.

Evo vidite da bi uvozna struja bila jeftinija:

https://hupx.hu/en/

A i kvalitetnija je.
Danas, samo 100 eura u peak-u. Plus isto toliko za mrezarinu elektroprenosu koji je izmisljen da izvuce cisti profit, a nit su luk jeli, nit luk mirisali...
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#310 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Project Ashe wrote: 08/06/2021 15:06
MorningStar wrote: 08/06/2021 14:55
Project Ashe wrote: 08/06/2021 14:52 @MorningStar Inače za tvoju informaciju u Bosni industrija subvencionira struju za građane, dok recimo u njemačkoj je obrnuto građani plaćaju skuplju struju nego industrija. ;)
Inace za tvoju informaciju ja se nagledao ugovora na SN koji malo drugacije govore. Al ajd :D
Te što si gledao su garant oni što su bliski vladajućoj hobotnici pa je njima progledano kroz prste pod plaštom pregovaranja o kupovini el. energije, generalno gledajući industrija u BiH suplje plaća struju od građana. ;)
ja sam prije 2 godine bio na sastanku gdje su ljudi htjeli da prave Data centar u BiH misleći da je struja jevtina, nažalost jok... a to je doslovno zgrada koja uzima energiju, dvoje ljudi radi, jedini faktor za tu investiciju je cijena struje
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#311 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: 08/06/2021 15:19 ja sam prije 2 godine bio na sastanku gdje su ljudi htjeli da prave Data centar u BiH misleći da je struja jevtina, nažalost jok... a to je doslovno zgrada koja uzima energiju, dvoje ljudi radi, jedini faktor za tu investiciju je cijena struje
Nije te Asim poslao ocito.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#312 Re: Energija u BIH

Post by Project Ashe »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 15:21
mk ultra wrote: 08/06/2021 15:19 ja sam prije 2 godine bio na sastanku gdje su ljudi htjeli da prave Data centar u BiH misleći da je struja jevtina, nažalost jok... a to je doslovno zgrada koja uzima energiju, dvoje ljudi radi, jedini faktor za tu investiciju je cijena struje
Nije te Asim poslao ocito.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Trebali su prvo kod njega otići, jbg nije im niko rekao.
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#313 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Sto se tice ekonomije - ovako :D


Postoje 3 stvari koje igraju ulogu u istoj:

Ljudski resursi (kvalitet,cijena i tako) tu ne stojimo bas najbolje :D

Infrastruktura (uvezanost putevima,zeljeznicama,luke,blizina trgovinskih/proizvodnih cvorova itd te geografska pozicija na kugli zemaljskoj ) ni tu ne stojimo bas najbolje osim sto imamo srece sto smo na dobrom geografskom mjestu :D

Energenti i resursi - Tu nam je sansa , al nece da moze.Razvij elektroenergetski sektor , daj beneficiranu struju svoj industriji koja se bavi proizvodnjom,privuci tako i strane fabrike .... Al neka bolje da mi ugasimo TE i ne pravimo nove TE ili HE te molimo se bogu da dobro vjetar puse i da je prognoza vjetrovito bez oblaka :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#314 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

MorningStar wrote: 08/06/2021 15:27 Energenti i resursi - Tu nam je sansa , al nece da moze.Razvij elektroenergetski sektor , daj beneficiranu struju svoj industriji koja se bavi proizvodnjom,privuci tako i strane fabrike .... Al neka bolje da mi ugasimo TE i ne pravimo nove TE ili HE te molimo se bogu da dobro vjetar puse i da je prognoza vjetrovito bez oblaka
Milijarda duga rudnika. Zar to nije jedan vid subvencije?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#315 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 15:37
MorningStar wrote: 08/06/2021 15:27 Energenti i resursi - Tu nam je sansa , al nece da moze.Razvij elektroenergetski sektor , daj beneficiranu struju svoj industriji koja se bavi proizvodnjom,privuci tako i strane fabrike .... Al neka bolje da mi ugasimo TE i ne pravimo nove TE ili HE te molimo se bogu da dobro vjetar puse i da je prognoza vjetrovito bez oblaka
Milijarda duga rudnika. Zar to nije jedan vid subvencije?
Subvencioniraju pogresne.A to je tako jer rudnici=glasaci.Pa onda subvencioniras nesto sto osim isplate plate ne stvara nikakvu dodatnu vrijednost haman kao da se ne radi o radnicima nego o administraciji.Efikasnost rudnika je takva da je jeftinije kupovati ugalj iz inostranstva.

Daj svakom ko otvori novu fabriku/proizvodnju beneficiranu struju - budimo pametni privucimo strana industrijska postrojenja te ojacajmo lokalna - salim se nisam lud da mislim da smo sposobni za takvo nesto :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#316 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

MorningStar wrote: 08/06/2021 15:42 Daj svakom ko otvori novu fabriku/proizvodnju beneficiranu struju - budimo pametni privucimo strana industrijska postrojenja te ojacajmo lokalna - salim se nisam lud da mislim da smo sposobni za takvo nesto
Pise u propisima mozes odbiti pdv za potrosenu naftu u rudnicima. A drzava priznaje samo rudnike u drzavnom vlasnistvu. Privatne rudnike diskriminira. Dzaba objasnjavatiupravi za indirektno.

Doveli jedni investitore u jed u poslovnu zonu. Poslovna nema kanalizacije. Septicke jame. Afrika.

Kakvi mi i privlacenje stranih investicija.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#317 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Haris.ba wrote: 08/06/2021 15:51
MorningStar wrote: 08/06/2021 15:42 Daj svakom ko otvori novu fabriku/proizvodnju beneficiranu struju - budimo pametni privucimo strana industrijska postrojenja te ojacajmo lokalna - salim se nisam lud da mislim da smo sposobni za takvo nesto
Pise u propisima mozes odbiti pdv za potrosenu naftu u rudnicima. A drzava priznaje samo rudnike u drzavnom vlasnistvu. Privatne rudnike diskriminira. Dzaba objasnjavatiupravi za indirektno.

Doveli jedni investitore u jed u poslovnu zonu. Poslovna nema kanalizacije. Septicke jame. Afrika.

Kakvi mi i privlacenje stranih investicija.
Sta hos kod stoca rekli ljudima mozete praviti solarne dali prethodnu el.energetsku - ljudi napravili - onda rekli ne moze dalekovod preopterecen morate sudjelovat da se napravi :lol:

I nista dio solarnih ploca lezi suncaju se :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#318 Re: Energija u BIH

Post by geralt »

MorningStar wrote: 08/06/2021 14:36 6 kw je prikljucak za kucu + treba ti doplo da proizvedes za nocne sate znaci moras 12kw + racunaj povrsinu/broj ploca za proizvodnju u toku niskog uv indexa.E onda uracunaj baterije,jednopolnu semu te acdc konvertere.



E sad uzmi to i pomnozi tih 12 kw na 50 000 kw ili vise kad povuce aluminij za jednu pec jer za jednu kg aluminija ide ok 15kwh el.energije - pa kad to sracunas skontaj kolike baterije i koliko solarnih ploca treba.

Ovakvo racunanje mozes na svu industriju a i dosta usluga ubaciti samo pogledaj dnevnu potrosnju.

Pa onda to pretvori u $$$ pa skontaj jel to rentabilno tako.

Da jeste - nebi nitko bio zakacen na elektrodistribuciju (spoiler)
Cijene ploca za solarnu elektranu su daleko nize nego za kucu, nije to uzmi i pomnozi. Nece Kinez poslati istu cijenu tebi za dvije ploce i elektroprivredi za 20 000. Evo opet o kojim se parama radi:

Image
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#319 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

trenutna maloprodajna cijena panela u BiH je 0.7KM/Wp + PDV za 20% efikasan panel (malo stariji model - 2019to)

na veću količinu ide dole cijena, mada je tu transport iz kine jebo mater
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#320 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

MorningStar wrote: 08/06/2021 15:42
Haris.ba wrote: 08/06/2021 15:37
MorningStar wrote: 08/06/2021 15:27 Energenti i resursi - Tu nam je sansa , al nece da moze.Razvij elektroenergetski sektor , daj beneficiranu struju svoj industriji koja se bavi proizvodnjom,privuci tako i strane fabrike .... Al neka bolje da mi ugasimo TE i ne pravimo nove TE ili HE te molimo se bogu da dobro vjetar puse i da je prognoza vjetrovito bez oblaka
Milijarda duga rudnika. Zar to nije jedan vid subvencije?
Subvencioniraju pogresne.A to je tako jer rudnici=glasaci.Pa onda subvencioniras nesto sto osim isplate plate ne stvara nikakvu dodatnu vrijednost haman kao da se ne radi o radnicima nego o administraciji.Efikasnost rudnika je takva da je jeftinije kupovati ugalj iz inostranstva.

Daj svakom ko otvori novu fabriku/proizvodnju beneficiranu struju - budimo pametni privucimo strana industrijska postrojenja te ojacajmo lokalna - salim se nisam lud da mislim da smo sposobni za takvo nesto :D
Jel stvarno mislimo da su rudnici zaista toliko nerentabilni, ili smo ih mi napravili takvim davsi ih raznim Asimima na upravljanje...? Kao i sva SDA Demokratija preduzeca... Nisu se snirili dok sve rudnike uglja nisu ugurali u EPBiH konzorcij... Zato sto ih vole? Ili zato da su sve karike bankomata uvezane?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#321 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

drndalo wrote: 08/06/2021 19:27
MorningStar wrote: 08/06/2021 15:42
Haris.ba wrote: 08/06/2021 15:37

Milijarda duga rudnika. Zar to nije jedan vid subvencije?
Subvencioniraju pogresne.A to je tako jer rudnici=glasaci.Pa onda subvencioniras nesto sto osim isplate plate ne stvara nikakvu dodatnu vrijednost haman kao da se ne radi o radnicima nego o administraciji.Efikasnost rudnika je takva da je jeftinije kupovati ugalj iz inostranstva.

Daj svakom ko otvori novu fabriku/proizvodnju beneficiranu struju - budimo pametni privucimo strana industrijska postrojenja te ojacajmo lokalna - salim se nisam lud da mislim da smo sposobni za takvo nesto :D
Jel stvarno mislimo da su rudnici zaista toliko nerentabilni, ili smo ih mi napravili takvim davsi ih raznim Asimima na upravljanje...? Kao i sva SDA Demokratija preduzeca... Nisu se snirili dok sve rudnike uglja nisu ugurali u EPBiH konzorcij... Zato sto ih vole? Ili zato da su sve karike bankomata uvezane?
Rudnici nisu nerentabilni po defaultu - al kad ne ulazes nista u iste, naguras brdo nepotrebno zaposlenih, istrazivanje-optimizacija-nove tehnologije 0, menadzment nesposoban i nestrucan .. Onda jesu nerentabilni. A tesko ih je reformisati jer vuku 20 godina svega ovog. Jedino sa 0 krenuti ali to znaci nogu vecini radnika + ulaganje u modernizaciju i masineriju.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#322 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

Ne sanjam ja da su oni rentabilni, ali nisu 1 milijardu nerentabilni, nego su toliko pokrali iz njih... Na razne nacine...

Ima rudnika koji bi sami od sebe mogli biti mozda i pozitivni, s obzirom na specificnost uglja. Kreka recimo u Vojvodini moze prodati sta god ima, jer ljudi samo to hoce, ali kada oni to ne mogu bas prodati mimo EPBiH, ni Asim ne pomaze...

Vidim ja da cu morati na Ilidzi pravit solarnu elektranu umjesto plinske...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#323 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

drndalo wrote: 08/06/2021 19:42 Vidim ja da cu morati na Ilidzi pravit solarnu elektranu umjesto plinske...
Moze spalionica za smece na Ilidzi. Mozda ce to biti i jedino rjesenje jer ne postoji druga lokacija za odlaganje smeca od postojece, a postojecu ce okolna izgradnja kuca sve vise i vise pod pritiskom stanovnistva ukinuti.
Nema sanse da neko dopusti neku novu lokaciju za odlagaliste.

Ili, vjerovatnije - sporet pa svako sebi da pali. :bih:

A ima i geotermalna energija, moze jedna energanica.

Jedna na geotermalnu, jedna spalionica, Ilidza rijesila i struju i zagrijavanje, plus smece :run:
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#324 Re: Energija u BIH

Post by Almir_ »

Evo da korona prodje sutra, rudnici bi mogli traziti nove radnike.
Dakle, mi imamo u drzavi problem ljudi koji su trosak od kojih drzava nema nikakve koristi.
Te ljude treba prekvalifikovati, i zaposliti gdje ce drzava imati korist.
Tako je u svemu, ne mozemo otpustit veliki broj ljudi jer tu je inflacija.
Ovaj cijeli sistem ce se urusiti, politicari i ovi oko njih to dobro znaju zato i gledaju uzeti sebi dok nije propalo a narod ko narod vide nas samo kao broj i ovce.

Obzirom na sve uspjeh je da EpBiH posluje pozitivno.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#325 Re: Energija u BIH

Post by belfy »

Bobi wrote: 07/06/2021 23:01 Haj josh reci odakle nam plin, sakupljat ces ga u plinskim jamama :mrgreen: . S kojeg to bloga zelenih si procitao ?
kako mislis odakle nam plin? iz uvoza naravno, osim ako nisi mislio da predlazem da vise uzgajamo grah i kupus i promovisemo jela u kojima se isti nalaze... e, pazi sad ovo: :lol:
Post Reply