Energetski efikasna kuća

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#1 Energetski efikasna kuća

Post by BISCANIN2 »

Idući mjesec ako bog da krećem sa izolacionim radovima na kući ,pa mi treba informacija više o tzv energetski efikasnim kućama. Planiram staviti solarne panele za toplu vodu ,i izolaciju od stiropora 20 cm .Interesuje me imali ko kakva iskustva ili prijedlog više .Kad radim onda da probam napraviti kako valja .Odlučio sam se za ove fluid solarne panele za toplu vodu .
Gledao sam ovdje na forumu o nema baš nekih korisnih informacija , tematika na par tema vodi se solarnim elektranama i administraciji ,Energis ,ba globalno o energiji i sistemima ništa konkretno.

Hvala unaprijed.
User avatar
gladius
Posts: 28
Joined: 24/10/2012 18:34

#2 Re: Energstki efikasna kuća

Post by gladius »

nemam iskustva s time ali čestitam na odluci. undp i usaid provode neke programa oko enregetske efikasnosti pa daju i neke informacije (http://www.eee.ba/).

a sad konretno neku firmu koja je specijalizirana ne mogu izdvojiti. postoji i energetsko certificiranje zgrada u bih iako ne znam je li obavezno.

mislim da je najbitnije imati toplinsku izolaciju na fasadi i krovu, znači tuto kompleto da ni 1cm^2 ne pušta toplinu, povoljan položaj prozora tako da ti zimi sunčeve zrake ulaze, da ti uređaji u kući budu niskoenergetski (štedne žarulje i sl.). i naravno ljudski faktor koji treba štedjeti energiju gdje je moguće (pri tome ne mislim da sjediš u mraku :D).
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#3 Re: Energstki efikasna kuća

Post by korisnik101 »

lamudan wrote: Ja sam sebe nasao na 8cm stiropora dobru stolariju i grijanje toplotnom pumpom,koja je naravno na struju ali od 1kw struje proizvodi 3-4kw toplote u prosjeku,i kome god da kazem kolko trosim na grijanje malo ko mi vjeruje.
Iako izolacija nikad nije losa stvar,sto vise to bolje,a ja sam samo gledao racunicu
Mozes li nam reci o kakvoj toplotnoj pumpi se radi ?
Koliko si platio?
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#4 Re: Energstki efikasna kuća

Post by korisnik101 »

Koja klima? Kako se zove?

Ja sam kupio klimu za 500km, ali ne grije toliko dobro. Ipak hladi odlicno.
gtc
Posts: 281
Joined: 29/08/2013 23:22

#5 Re: Energstki efikasna kuća

Post by gtc »

kakvih crnih 20cm izolacije?! to je suludo...
Prvo da bi se kreirao kvalitetan objekat potrebno je da svi elementi od kojih gradis budu sto manji provodnici toplote, tj. da koeficijent provoda toplote bude nizak. Za izgradnju energetski efikasne kuce se koriste posebni blokovi koji ti izgledaju poput lego kockica- tj. uklapaju se jedan u drugi i tako su praznine izmedju njih minimalne. Takodjer, odabir izolacije je jako bitan, a stiropor je jeftino, ali i ne toliko savrseno rjesenje jer s vremnom gubi na svojoj kvaliteti. Zrak je najbolji izolator, tako da je puno pametnija ideja koristenje ventilisane fasade, ukoliko vec zelis da postignes takav efekat. Staklene plohe treba da imaju niske koeficijnte provodljivosti i da te povrsine budu reducirane, jer bez obzira na njihov kvalitet u najboljem slucaju provode barem tri puta vise toplotne energije od zidova. Apsolutno sve mora biti izolovano i nigdje ne smijes imati termicke mostove. Tako "savrseno" izolovan objekat treba da ima i vjestacki sistem ventilacije, buduci da se nakon izvjesnog vremena usljed nakupljanja vodene pare u zidovima u odredjenom periodu (cca. 5 godina) javljaju oboljenja- tj. vlaga. Ukoliko ne zelis takav sistem moras vrsit neki drugi vid provjetravanje jer si blokirao sav prolaz zraka kroz zidove koji imaju drugi objekti. Ukoliko vec zelis da gradis nesto poput toga, onda kontaktiraj nekog arhitektu kvalitetnog, a ne da sam osmisljas neke sisteme koji vrlo lako mogu da ti stvore kontra-efekat na drugim poljima.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#6 Re: Energstki efikasna kuća

Post by Keiko »

gtc wrote:kakvih crnih 20cm izolacije?! to je suludo...
Prvo da bi se kreirao kvalitetan objekat potrebno je da svi elementi od kojih gradis budu sto manji provodnici toplote, tj. da koeficijent provoda toplote bude nizak. Za izgradnju energetski efikasne kuce se koriste posebni blokovi koji ti izgledaju poput lego kockica- tj. uklapaju se jedan u drugi i tako su praznine izmedju njih minimalne. Takodjer, odabir izolacije je jako bitan, a stiropor je jeftino, ali i ne toliko savrseno rjesenje jer s vremnom gubi na svojoj kvaliteti. Zrak je najbolji izolator, tako da je puno pametnija ideja koristenje ventilisane fasade, ukoliko vec zelis da postignes takav efekat. Staklene plohe treba da imaju niske koeficijnte provodljivosti i da te povrsine budu reducirane, jer bez obzira na njihov kvalitet u najboljem slucaju provode barem tri puta vise toplotne energije od zidova. Apsolutno sve mora biti izolovano i nigdje ne smijes imati termicke mostove. Tako "savrseno" izolovan objekat treba da ima i vjestacki sistem ventilacije, buduci da se nakon izvjesnog vremena usljed nakupljanja vodene pare u zidovima u odredjenom periodu (cca. 5 godina) javljaju oboljenja- tj. vlaga. Ukoliko ne zelis takav sistem moras vrsit neki drugi vid provjetravanje jer si blokirao sav prolaz zraka kroz zidove koji imaju drugi objekti. Ukoliko vec zelis da gradis nesto poput toga, onda kontaktiraj nekog arhitektu kvalitetnog, a ne da sam osmisljas neke sisteme koji vrlo lako mogu da ti stvore kontra-efekat na drugim poljima.
:thumbup:

Za ovo ti treba arhitekt, PassivHaus specijalist. Iako od toga zivim, smatram da su pasivne (energetski neutralne) kuce glupost i bacanje para. Povrat investiranog je nemoguc cak i teoretski jer membrane (intello), trake, pumpe i ostalo imaju vijek trajanja.

Licno bih preporucila do 15cm vanjske izolacije, EPS Platinum Board (Parex Lanko ili Knauf), najskuplju AluClad (aluminij vani, drvo unutra) stolariju sa trostrukim staklima koju si mozes priustit' i energetski ucinkovit bojler za grijanje ako si ga planirao. Za ovaj projekt, informiraj se o U vrijednostima - sto niza, to bolje.

Ja ljudima stalno govorim da je kuca zivi organizam i potrebno joj je da dise sto je prirodno provjetravanje i ventilacija. Opet kazem, od toga zivim ali nikad ne bih pozelila i sama zivjet' u kuci kojoj treba mehanicka ventilacija.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#7 Re: Energetski efikasna kuća

Post by BISCANIN2 »

Hvala na odgovorima,ali ja znači izoliram već izgradjenu kuću ,vidjeću šta mogu uraditi sa stolarijom koja je plastična i oknima moram vidjeti koliko bi me izašao argon i dali je moguće na moju stolariju isti instalirati .
Grijanje je pelet , a i kolektori tople vode dolaze obavezno jer mi treba ljeti dosta tople vode , kuća ima apartman za turiste , i treba mi dosta tople vode za pranje odijela i opreme.20 CM stiropora obavezno jer imam rodbinu koja je stavila 25 cm i vidio sam kako to funkcionira .Kuća mi je na jugu i sa sviju strana osunčana, takođe sam izložen vjetrovima južnim i jugoistočnim na dobroocjeđenom tlu tako da nema opasnosti od vlage.
Mislio sam ako ko imam kakvog konkretnog iskustva ,koju vrstu fasade na šta obratiti pozornost itd.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#8 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Keiko »

BISCANIN2 wrote:.20 CM stiropora obavezno jer imam rodbinu koja je stavila 25 cm i vidio sam kako to funkcionira .Kuća mi je na jugu i sa sviju strana osunčana, takođe sam izložen vjetrovima južnim i jugoistočnim na dobroocjeđenom tlu tako da nema opasnosti od vlage.
Mislio sam ako ko imam kakvog konkretnog iskustva ,koju vrstu fasade na šta obratiti pozornost itd.
Postoje sistemi vanjske izolacije koja je slicna stiroporu ali bolja (EPS Platunum). Poznati proizvodjaci su Knauf, Weber, Parex Lanko,... Fasada je dio sistema i obicno postoji nekoliko desetina boja i nijansi. Najveci problem ovih obojenih fasadnih maltera je sto se ne mogu naknadno farbat', recimo nakon 10 - 15 godina, mada iz iskustva mogu reci da su boje poprilicno postojane i ne prljaju se previse.

Kad se izolira postojeca kuca, preporucila bih da izolacija ide i minimalno 50cm ispod zemlje oko temelja da bi se smanjio termalni most. Na nekih 50-60cm u zemlji i iznad zemlje, obavezno ide celicna mrezica da glodavci ne bi jeli izolaciju ili se u njoj pokusali gnijezdit'. Opet ponavljam, ovo je ozbiljan i skup posao te preporucujem da angazujes strucnjaka arhitektu ili inzinjera. Usteda na njima te moze skupo kostat' u buducnosti. Isto tako bih preporucila da izolaciju postavi firma koja ima certifikat od proizvodjaca da je obucena za instalaciju i koja je u mogucnosti dati minimalno petogodisnju garanciju za materijal i instalaciju.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#9 Re: Energstki efikasna kuća

Post by TheMule »

lamudan wrote:Treba sve bacit na papir,poracunat,sta se isplati a sta ne,evo meni npr nikad nije bilo jasno ugradnja solarnih panela za toplu vodu,ja kad sam gradio kucu (ne davno) bilo je jako skupo to,a ja na grijanje vode bojlerom na struju trosim 5-10 KM struje mjesecno odnosno ajmo rec 100KM godisnje,kad bi se meni isplatilo to solarno grijanje vode.
Ili npr isto sam i razmisljao o tom stiroporu 20cm,moj drug u austriji ima 25cm,ali sta sa ostalim stvarima,prozori odnosno stakla najvise gube toplotu preko zime,stavio sam 6 komorne profile low-e stakla + argon,ali to opet nece izolovati ni kao stiropor od 5cm,pa kontam sta rade tu onda onih 20cm,plus sto kolko god da izolujes moras prozracivat kucu sto cesce to bolje radi zdravlja,i opet znaci gubici.
Ja sam sebe nasao na 8cm stiropora dobru stolariju i grijanje toplotnom pumpom,koja je naravno na struju ali od 1kw struje proizvodi 3-4kw toplote u prosjeku,i kome god da kazem kolko trosim na grijanje malo ko mi vjeruje.
Iako izolacija nikad nije losa stvar,sto vise to bolje,a ja sam samo gledao racunicu
Kako ovo ide, nesto mi nije u redu, mislim da si napravio neki lapsus? Energija se ne moze ni napravit ni potrositi, a masine nikad nisu efikasne 100%, tj u tvom slucaju od 1kw struje ces uvjek manje proizvoditi u toploti.

Mislim da je za prozore uvjek dovoljno duplo staklo. Ne mozes ga izolovati ko zid jebiga, osim ako hoces da kupis bas nesto skupo.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#10 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Qler »

Ja, tj stari, upravo zavrsili vikendicu, termoblokovi, 25x50 c, pregradni zidovi mislim 10x50cm. Fasada je 10cm stiropor, krov je limeni ali ono kamena vuna, paropropusna folija i sve sto ide, dnevna soba je ujedno sa kuhinjom i tu je ona pec-kamin sa centralnim grijanjem, i na spratu dvije sove spavaxe sa radijatorima. Jps jedan radijator u kupatilu, i dimnjak ide kroz sredinu zida izmedju soba tako da se sobe i od njega griju. I PVC stolarija i brodaki pod, ispod mislim 5 ili 8 cm stiropor i jos ako sta ide.

U glavnom, mislim da smo to dobro odradili, a radilo se preko 5 godina, jer nismo zurili, a nismo htjeli da pravimo lose. Kako ono kazu, nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari.

P.S. planirani su i solarni paneli nekad u buducnosti za toplu vodu. A voda je na vikendici izvorska, samo struju placamo.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#11 Re: Energstki efikasna kuća

Post by TheMule »

lamudan wrote:
TheMule wrote:
lamudan wrote:Treba sve bacit na papir,poracunat,sta se isplati a sta ne,evo meni npr nikad nije bilo jasno ugradnja solarnih panela za toplu vodu,ja kad sam gradio kucu (ne davno) bilo je jako skupo to,a ja na grijanje vode bojlerom na struju trosim 5-10 KM struje mjesecno odnosno ajmo rec 100KM godisnje,kad bi se meni isplatilo to solarno grijanje vode.
Ili npr isto sam i razmisljao o tom stiroporu 20cm,moj drug u austriji ima 25cm,ali sta sa ostalim stvarima,prozori odnosno stakla najvise gube toplotu preko zime,stavio sam 6 komorne profile low-e stakla + argon,ali to opet nece izolovati ni kao stiropor od 5cm,pa kontam sta rade tu onda onih 20cm,plus sto kolko god da izolujes moras prozracivat kucu sto cesce to bolje radi zdravlja,i opet znaci gubici.
Ja sam sebe nasao na 8cm stiropora dobru stolariju i grijanje toplotnom pumpom,koja je naravno na struju ali od 1kw struje proizvodi 3-4kw toplote u prosjeku,i kome god da kazem kolko trosim na grijanje malo ko mi vjeruje.
Iako izolacija nikad nije losa stvar,sto vise to bolje,a ja sam samo gledao racunicu
Kako ovo ide, nesto mi nije u redu, mislim da si napravio neki lapsus? Energija se ne moze ni napravit ni potrositi, a masine nikad nisu efikasne 100%, tj u tvom slucaju od 1kw struje ces uvjek manje proizvoditi u toploti.

Mislim da je za prozore uvjek dovoljno duplo staklo. Ne mozes ga izolovati ko zid jebiga, osim ako hoces da kupis bas nesto skupo.
Tebi se to mescini :-)
Imas google potrazi malo o toplotnim pumpama,klimama,inverterima,i ja sam trazio na netu,i na kraju imam to u kuci,nema tu lapsusa,kod toplotnih pumpi nema grijaca na struju da griju,rijec je o necem drugom,da ne razvlacimo to ovdje nije tema,ima vec tema o tome.
Kad kazem od 1kw struje dobijem 3-4 kw toplote znaci da to varira,ako je vani npr +7*C onda od 1kw dobijes i 5kw toplote,a ako je vani npr -10 onda dobijes (bubam napamet) od 1kw nekih 2,5kw,ako uzmes prosjek temperatura u bosni,ispada da je prosjek ono 3,5 - 4 kw od jednog kw,nevjerovatno zar ne :D :D :D
I kad smo vec kroz prozora,ono sto se isplati je low-e staklo,nije puno skupo a mislim da bolje izoluje nego trostruko staklo ako ni jedno nije low-e,a naravno trostruko je skuplje
Pa dobro, a ovo "nesto drugo" je geotermalna energija? Pa sto ne kazes o cemu se radi, vec nesto izbjegavas. Vidis da nas ima koji nismo upoznati sa tom naprednom tehnologijom. Ako je tako, onda je to drugi par opanaka.
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#12 Re: Energstki efikasna kuća

Post by doboj71 »

TheMule wrote:
lamudan wrote:Treba sve bacit na papir,poracunat,sta se isplati a sta ne,evo meni npr nikad nije bilo jasno ugradnja solarnih panela za toplu vodu,ja kad sam gradio kucu (ne davno) bilo je jako skupo to,a ja na grijanje vode bojlerom na struju trosim 5-10 KM struje mjesecno odnosno ajmo rec 100KM godisnje,kad bi se meni isplatilo to solarno grijanje vode.
Ili npr isto sam i razmisljao o tom stiroporu 20cm,moj drug u austriji ima 25cm,ali sta sa ostalim stvarima,prozori odnosno stakla najvise gube toplotu preko zime,stavio sam 6 komorne profile low-e stakla + argon,ali to opet nece izolovati ni kao stiropor od 5cm,pa kontam sta rade tu onda onih 20cm,plus sto kolko god da izolujes moras prozracivat kucu sto cesce to bolje radi zdravlja,i opet znaci gubici.
Ja sam sebe nasao na 8cm stiropora dobru stolariju i grijanje toplotnom pumpom,koja je naravno na struju ali od 1kw struje proizvodi 3-4kw toplote u prosjeku,i kome god da kazem kolko trosim na grijanje malo ko mi vjeruje.
Iako izolacija nikad nije losa stvar,sto vise to bolje,a ja sam samo gledao racunicu
Kako ovo ide, nesto mi nije u redu, mislim da si napravio neki lapsus? Energija se ne moze ni napravit ni potrositi, a masine nikad nisu efikasne 100%, tj u tvom slucaju od 1kw struje ces uvjek manje proizvoditi u toploti.

Mislim da je za prozore uvjek dovoljno duplo staklo. Ne mozes ga izolovati ko zid jebiga, osim ako hoces da kupis bas nesto skupo.

Imas temu 'grijanje na struju ,da ili ne ?Tamo ti je puno toga objasnjeno.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#13 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Keiko »

Sad mi pade na pamet da spomenem da sam upravo zavrsila projekt poboljsanja energetske ucinkovitosti na kuci od 250m2, staroj nekih 150 godina. Na prednju stranu kuce (lice), nije stavljena vanjska izolacija jer je kuca zasticena kao historijska bastina a na strane i zadnji zid je postavljeno 150mm (strane), odnosno 100mm (zadnji zid) Parex Lanko EPS izolacije. Sva bravarija je zamijenjena te kuca sad ima trostruko low-e staklo sa argonskim punjenjem. Takodjer je instaliran Kingspan Varisol sistem sa 40 cijevi za solarno grijanje vode za sestoclanu porodicu.

Pocetni energetski rejting kuce je bio G (>450 kWh/m2/godisnje) dok je energetski rejting po zavrsetku radova D1 (225-260 kWh/m2/godisnje). Evo tabele koja se ovdje koristi http://www.google.ie/imgres?imgurl=http ... Bw&start=2
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#14 Re: Energstki efikasna kuća

Post by melac »

TheMule wrote:Pa dobro, a ovo "nesto drugo" je geotermalna energija? Pa sto ne kazes o cemu se radi, vec nesto izbjegavas. Vidis da nas ima koji nismo upoznati sa tom naprednom tehnologijom. Ako je tako, onda je to drugi par opanaka.
Korištenje geotermalne energije je nešto drugo, gdje su izbuši rupa u zemlji 50-100-150 m dubine, te su kroz nju provede instalacija u kojoj kola medija ( može i voda ) i koristi toplotu Zemlje.
Ovo je nešto drugo, to je kao i ona klima koju vidiš na fasadama i u objektima, samo što je inverter klime i on iz 1 KW električne energija daje 5-6 KW toplotne energije. Fazon je u tome da se koristi 1 i 2 zakon termodinamike, a el. energiju troši na pumpu ( kompresor ) koji nabija medij koji usljed povećanja pritiska, a pri konstantnom volumenu, povećava temperaturu i takvu povećanu temperaturu prenosi preko isparivača u prostor.
User avatar
sleepercode
Posts: 11
Joined: 14/12/2012 09:32
Location: Sarajevo

#15 Re: Energetski efikasna kuća

Post by sleepercode »

http://www.elektro-test.ba

Elektro-test d.o.o


Prodaja solarnih panela i elektro opreme , vrijedi pogledati!
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#16 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Hadzi Lojo »

Evo da se i ja ukljucim!
Tkaz. stiropor je najlosije rejsenje za toplotnu izolaciju kuce, jedina dobra strana mu je sto je najjeftiniji.
Razlog za ovu moju tvrdnju je da je jako los provodnik vodene pare koja se stvara u objektu.
Poznajem dosta ljudi koji su misleci poboljsati toplotnu izolaciju postavili 15 cm tiropor, medjutim u tim kucama se osjeti memla, jer vodena para ne moze da prodje kroz stiropor pa se zdrzava negdej izmedju vanjske strane zida i stiropora i akumulira u zidu.
Ukoliko zelite zdravu izolaciju onda uzmite kamenu vunu ili Rockwol kko ga u Austriji i Njemackoj zovu i necete imati problema sa parodifuzijom.
U zadnje vrijeme se u Njemackoj dosta koristi presovana trska kao izolator, koja ima istu izolacionu vrijednost kao i stiropor.
To je jedini materijal koji neutralise negativna zracenja od podzemnih voda i kosmickih zracenja, tako da se u zadje vrijeme jako puno koristi na zapadu u EKO gradnji.
Proizvodjaci iz Hrvatske svu proizvodnju izvoze na zapad.
Trsku je moguce malterisati istim malterom kao i stiropor, a moguce je i obzidati fasadnom ciglom.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#17 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Keiko »

Hadzi Lojo wrote:Evo da se i ja ukljucim!
Tkaz. stiropor je najlosije rejsenje za toplotnu izolaciju kuce, jedina dobra strana mu je sto je najjeftiniji.
Razlog za ovu moju tvrdnju je da je jako los provodnik vodene pare koja se stvara u objektu.
Poznajem dosta ljudi koji su misleci poboljsati toplotnu izolaciju postavili 15 cm tiropor, medjutim u tim kucama se osjeti memla, jer vodena para ne moze da prodje kroz stiropor pa se zdrzava negdej izmedju vanjske strane zida i stiropora i akumulira u zidu.
Ukoliko zelite zdravu izolaciju onda uzmite kamenu vunu ili Rockwol kko ga u Austriji i Njemackoj zovu i necete imati problema sa parodifuzijom.
U zadnje vrijeme se u Njemackoj dosta koristi presovana trska kao izolator, koja ima istu izolacionu vrijednost kao i stiropor.
To je jedini materijal koji neutralise negativna zracenja od podzemnih voda i kosmickih zracenja, tako da se u zadje vrijeme jako puno koristi na zapadu u EKO gradnji.
Proizvodjaci iz Hrvatske svu proizvodnju izvoze na zapad.
Trsku je moguce malterisati istim malterom kao i stiropor, a moguce je i obzidati fasadnom ciglom.
:thumbup:

Jos jedan problem 'stiropora' je njegov zivotni vijek od nekih 20-30 godina. Nijemci se sad hvataju za glavu jer ne postoji ekoloski prihvatljiv nacin odlaganja dotrajale izolacije. Vec sam pisala ili na ovoj ili nekoj slicnoj temi da je stiroporska ili EPS (kako se ispravno zove) iziolacija prizivanje zdravstvenih problema ako se istovremeno ne ugradjuje i mehanicka ventilacija.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#18 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Hadzi Lojo »

Ima jos toga dosta o stiroporu, al ne volim da pametujem, ali da dodam jos ovo u vezi elektrostaticnosti istoga, pa zbog toga kuca oblozena tim sranjem se ponasa kao neka vrsta Faradejovog kaveza, sto nimalo nije zdravo za zivot!
Kuca je zivi organizam, to ti je isto kao obuci najlon kosulju ili kosulju od pamuka, lana ili vune!
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#19 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Keiko »

@HadzLojo u potpunosti se slazem s' tobom iako zivim od energetski ucinkovitih kuca, izolacije, ventilacije i sl. To da je kuca zivi organizam stalno ponavljam u kontekstu strukture objekta ali isto i u kontekstu stalnog perkanja, steriliziranja i ostalog mada ovdje nije tema. Imam jednu klijenticu kojoj nikako nisam uspjela objasnit' da EPS i mehanicka ventilacija nisu najidealnije rjesenje za kucu sa troje male djece, pogotovu kad sam joj na sudoperu vidjela zavidnu selekciju 'ubija 99,9% bakterija' deterdzenata. I onda kaze ne konta sto su joj djeca stalno bolesna i slinava :-) .
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20 Re: Energetski efikasna kuća

Post by VjecitiStudent »

Preporučujete da se vanjski zid pravi bez parobrane?
S kojim materijalima?
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#21 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Keiko »

@Vjeciti Student na kuci su daleko vazniji dobro dihtujuci vrata i prozori, podna i krovna izolacija da bi kuca bila topla i ugodna. Vecina toplote se gubi kroz losu stolariju i tavan / krov a ne kroz zidove. Sto se tice zidova, ima milijun ekoloski prihvatljivijih rjesenja od stiropora. Neka od njih su presovana slama, reciklirana ili otpadna vuna, reciklirani papir, itd.

Licno sam vise za profesionalno i kvalitetno izgradjen objekt sa kvalitetnom stolarijom, nekom od gore pomenutih izolacionih materijala i dobro osmisljeno i ucinkovito grijanje (bojler).

Sad, problem u BiH sto se ljudi boje strucnjaka ciji je posao da ih posavjetuje o orjentaciji kuce i pojedinih prostorija, gradjevinskim materijalima i metodama i svemu ostalom sto cini energetsku ucinkovitost. Dovede se familija, okrene se koje janje, popiju se gajbe i gajbe pive i kuca gotova, a ni jednog strucnog gradjevinarca ni na vidiku. Nakon par godina je kuku lele kuca hladna, vlazna, koristimo samo dvije od 14 prostorija, itd. E to je upravo kako se kuca ne gradi!
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#22 Re: Energetski efikasna kuća

Post by VjecitiStudent »

Mislim da su svi elementi kuće bitni da bi se na kraju dobila energetski efikasna kuća.
Nego, ne odgovori mi na pitanje,ukoliko se ne stavlja parobrana, kako bi trebalo u tom slučaju složiti vanjski zid?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#23 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Hadzi Lojo »

Kod ventilisan efasade nije potrebna parna brana, sto znaci iznutra prema vani, slojevi idu ovako:
Nosivi zid (cigla, blokovi isl), termoizolacija (terwol, staklena vuna isl.), vazdusni prostor- ventilisan min 4cm, fasadna cigla kao vanjski zastitni fasadni sloj.
Takodje kod ovih demit fasada sa stiroporom nije potrebna parna brana!
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#24 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Wind »

Evo da i ja upadnem ko kakav padobranc pa da priupitam @Keiko.

Kuća na moru. Unutrašnje zidove prekrit kalsičnim malterisanjem ili obložit rigipsom? Pitanje se odnosi na ono "disanje" kuće, vlažnost vazduha, odnosno ugodnosti boravka u istoj.

Možda je preopširno pitanje ali onako, odokativno. Razlika u cijeni je trostruka u korist rigipsa.
(malter 7 Eura/m2, rigips oko 2,5 Eura/m2)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#25 Re: Energetski efikasna kuća

Post by Hadzi Lojo »

Da li su to cijene materijala ili zajedno sa radom- ugradnjom?
Kako je izolirana kuca, ako uopce ima termoizolacij, daj vise informacija?
Post Reply