Energetska efikasnost kućanskih aparata

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#1 Energetska efikasnost kućanskih aparata

Post by JanuaryJones »

Nivo energetske efikasnosti je potvrda kvaliteta uređaja s obzirom na njegovu energetsku efikasnost, pri čemu se uređaji prema potrošnji energije dijele na sedam razreda energetske efikasnosti označenih slovima od A do G (grupu A čine energetski najefikasniji uređaji) - novo od 2021. Do 2020 je iznad A bila i kategorizacija A+, A++ i A+++.

Kućanski aparati i rasvjeta energetske efikasnosti A troše i do 45% manje energije od istih uređaja energetske efikasnosti D! Ušteda koja se može ostvariti kod pojedinih kućanskih aparata zavisi od učestalosti korištenja a kreće se od 10 do 20 eura godišnje.

Jel realno očekivati da će aparati trajati (i koristiti se) toliko da se razlika u cijeni na kraju isplati, tj. naprave uštede? Ako ću ja danas kupiti Side by Side frižider energetske efikasnosti E za 500 eura, a isti takav A klase košta 1500 eura, i recimo ušteda mi je 50 eura godišnje --- jel realno da koristim taj frižider narednih 20+ godina?

Potreba ili ubleha?
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2 Re: Energetska efikasnost kućanskih aparata

Post by mali_balon »

Marketing i borba sa konkurencijom za svakig potrosaca.....neko uzdahne kada vidi energetski razred A+++ i pokaze i pohvali se prijateljima i rodbini...
A kako kazes tek nakon, ustede su u feninzima i tek za 20g dolazis na nulu, ako aprat bude toliko radio.....a nikad ne uplais sve aparte da rade istovremeno pa da malo vise ustedis.
Pise koliko aparat trosi struje lako se sracuna sta kako i koliki
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#3 Re: Energetska efikasnost kućanskih aparata

Post by rovac13 »

Meni frizider potrosi mjesecno,ne vjerujem vise od 5 km struje.
Godisnje 60 km struje.
Obicni jeftiniji frizider.

Znaci treba doplatit milju dvije za frizider koji ce ustedit daj boze 10 km godisnje :D :D :D

Za 100 godina ustedice milju :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4 Re: Energetska efikasnost kućanskih aparata

Post by Bobi »

rovac13 wrote: 22/05/2021 10:30 Znaci treba doplatit milju dvije za frizider koji ce ustedit daj boze 10 km godisnje
:mrgreen: a je ali, uvijek ima ali, ali ako kupi se milion takvih frizidera..eheee :D. Nismo mi tu bitni koa jedinke nego kao element u skupu :D. Na stranu sve ali ako nerazumno ljudi koriste te aparate opet ce se potrositi struje vishe nego da kupis taj manje efikasniji uredjaj. Bolje ulagat u ljudsku svijest nego u nove tehnologije, mislim uzajamno jedno bez drugog ne moze.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#5 Re: Energetska efikasnost kućanskih aparata

Post by mali_balon »

Bobi wrote: 22/05/2021 11:16
rovac13 wrote: 22/05/2021 10:30 Znaci treba doplatit milju dvije za frizider koji ce ustedit daj boze 10 km godisnje
:mrgreen: a je ali, uvijek ima ali, ali ako kupi se milion takvih frizidera..eheee :D. Nismo mi tu bitni koa jedinke nego kao element u skupu :D. Na stranu sve ali ako nerazumno ljudi koriste te aparate opet ce se potrositi struje vishe nego da kupis taj manje efikasniji uredjaj. Bolje ulagat u ljudsku svijest nego u nove tehnologije, mislim uzajamno jedno bez drugog ne moze.
Mozemo mi biti ekoloski osvijesteni koliko hoces ali ako je prazan stomak i gledas svaki fening onda ne jebes energetske razrede....pogotovu ako je izmedju a+++ i B koja stoja u pitanju...
Mislis da bi svabo bio ekoloski osvijesten da nema olaksice pri kupovini eko vozila.....ili nekog drugog eko frendli proizvoda
Post Reply