Empatija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
BiljeznicaSmrti
Posts: 15
Joined: 13/03/2022 07:59

#151 Re: Empatija

Post by BiljeznicaSmrti »

Empatija je urođena sposobnost koju treba razvijati. Dojenčad treba naučiti, kroz interakciju, kako prepoznati i upravljati emocijama kako bi moglo napredovati i emocionalno se razvijati. S vremenom će takav odnos prerasti u sposobnost za ostvarivanje intimnijih odnosa s ljudima i povećanom empatijom.
Opseg emocionalne inteligencije je individualan. Što ste više povezani s vlastitim emocijama, postoji veća vjerojatnost da ćete imati razvijen viši stupanj empatije. Problem se može javiti kod mlađih generacija koje sve više vremena provode na društvenim mrežama umjesto u interakciji s drugim ljudima. Kao što smo ranije spomenuli, empatija se mora razvijati kroz vrijeme kako bi opstala.
U ovom kontekstu, empatija ne podrazumijeva nužno “dobrotu”, a prema psihologu Paulu Gilbertu upravo je zbog empatije moguće mučiti druge ljude.
Bez empatije, osoba koja muči drugu osobu ne bi imala koncept o patnji koju uzrokuje, a upravo zato što se može “staviti u tuđe cipele” ta osoba zna da uzrokuje bol.
https://krenizdravo.dnevnik.hr/zdravlje ... o-znacenje
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21554
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#152 Re: Empatija

Post by MarlboroGold »

no_sikiriki wrote: 18/03/2022 22:06
MarlboroGold wrote: 18/03/2022 08:38
Empatija je najčišća i najiskrenija kod djece.
Hmm, ne znam na koji uzrast misliš, ali ne bih se složila, bar za manju djecu. Rekla bih da djeca jesu najiskrenija bića, ali još su mali za empatiju i osjećaj za druge ljude. Bar ona s kojom sam ja bila u kontaktu, poprilično su fokusirana na sebe i svoje potrebe, bez puno razmišljanja o drugima. Tipa kažem malom da neće ići kod nane i dede, jer su bolesni, objašnjavam nadugo i naširoko, a on veli "a čokolada??" (jer je obično dobije kad je kod njih). Ono, u stilu, šta ba bolesni, boli me briga, hoću li ja dobiti svoju čokoladu or what? :mrgreen:
Zato što djeca nakon napunjenih 1.5g do 2g polako počinju da razumiju kako se drugi osjećaju, a ta empatija je često bez začkoljica i nečeg u pozadini kao kod odraslih ljudi. Naravno, puno zavisi i od odgoja.
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#153 Re: Empatija

Post by broj dva »

User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#154 Re: Empatija

Post by lmo »

no_sikiriki wrote: 18/03/2022 22:06
MarlboroGold wrote: 18/03/2022 08:38
Empatija je najčišća i najiskrenija kod djece.
Hmm, ne znam na koji uzrast misliš, ali ne bih se složila, bar za manju djecu. Rekla bih da djeca jesu najiskrenija bića, ali još su mali za empatiju i osjećaj za druge ljude. Bar ona s kojom sam ja bila u kontaktu, poprilično su fokusirana na sebe i svoje potrebe, bez puno razmišljanja o drugima. Tipa kažem malom da neće ići kod nane i dede, jer su bolesni, objašnjavam nadugo i naširoko, a on veli "a čokolada??" (jer je obično dobije kad je kod njih). Ono, u stilu, šta ba bolesni, boli me briga, hoću li ja dobiti svoju čokoladu or what? :mrgreen:
pravim razliku između saosjećanja i empatije. mlađa djeca mogu pokazati saosjećanje.
empatiji se uči i potrebno je imati već proživljene situacije i emocije kako bi se moglo "uživjeti" u tuđe stanje i iskazati empatiju.
no_sikiriki
Posts: 17054
Joined: 11/12/2012 13:21

#155 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

lmo wrote: 08/04/2022 21:06
no_sikiriki wrote: 18/03/2022 22:06

Hmm, ne znam na koji uzrast misliš, ali ne bih se složila, bar za manju djecu. Rekla bih da djeca jesu najiskrenija bića, ali još su mali za empatiju i osjećaj za druge ljude. Bar ona s kojom sam ja bila u kontaktu, poprilično su fokusirana na sebe i svoje potrebe, bez puno razmišljanja o drugima. Tipa kažem malom da neće ići kod nane i dede, jer su bolesni, objašnjavam nadugo i naširoko, a on veli "a čokolada??" (jer je obično dobije kad je kod njih). Ono, u stilu, šta ba bolesni, boli me briga, hoću li ja dobiti svoju čokoladu or what? :mrgreen:
pravim razliku između saosjećanja i empatije. mlađa djeca mogu pokazati saosjećanje.
empatiji se uči i potrebno je imati već proživljene situacije i emocije kako bi se moglo "uživjeti" u tuđe stanje i iskazati empatiju.
Koja je razlika između saosjećanja i empatije?
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#156 Re: Empatija

Post by lmo »

saosjećanje je na nivou onoga....baš mi je žao što prolaziš kroz ..
a empatija....potpuno te razumijem i znam kroz šta prolaziš, jako mi je teško zbog toga i tu sam...

otprilike tako.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#157

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:40, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5674
Joined: 01/12/2020 00:58

#158 Re: Empatija

Post by Piaty »

lmo wrote: 08/04/2022 21:32 a empatija....potpuno te razumijem i znam kroz šta prolaziš, jako mi je teško zbog toga i tu sam...
Dok ovo procitah sta si napisao-la o empatiji kroz glavu mi sinu scena Nietzsche-a i konja kojeg bicuje kocijas ufff :sad: :sad: :sad:

Ako znas o cemu se radi :sad:
toska
Posts: 2956
Joined: 26/09/2016 14:08

#159 Re: Empatija

Post by toska »

Vjerovatno mnoge savjesne osobe često iskuse osjećaj krivice jer po vlastitim mjerilima ne pokazuju uvijek dovoljan stepen empatije ili suosjećanja prema daljim ili bližim ljudima u nevolji, bolesti...

Tom osjećaju krivice su vjerovatno puno više sklone osobe koje su emotivnije, osjetljivije i time je paradoks još veći.

Kakogod, sve ima svoje objašnjenje, za takve evo i članak sa Wiki:

Umor od suosjećanja je stanje koje karakterizira emocionalna i fizička iscrpljenost koja dovodi do smanjene sposobnosti empatije ili osjećaja suosjećanja prema drugima, što se često opisuje kao negativna cijena brige. [1] Ponekad se naziva sekundarnim traumatskim stresom ( STS ). [1] Prema skali profesionalnog kvaliteta života, sagorevanje i STS su isprepleteni elementi umora od saosećanja. [2]

Smatra se da je umor od saosećanja rezultat direktnog rada sa žrtvama katastrofe, traume ili bolesti, posebno u zdravstvenoj industriji. [3] Pojedinci koji rade u drugim profesijama za pomoć takođe su izloženi riziku da dožive zamor od saosećanja. [4] To uključuje radnike za zaštitu djece, [5] veterinare, [6] sveštenstvo, učitelje , [7] socijalne radnike , radnike palijativnog zbrinjavanja , [8] novinare , [9] policajce , [10] vatrogasce , radnike za zaštitu životinja , javni bibliotekari , koordinatori zdravstvenih jedinica,[11] iprofesionalci za studentska pitanja . [12] Neprofesionalci, kao što su članovi porodice i drugi neformalni negovatelji ljudi koji imaju hroničnu bolest, takođe mogu iskusiti umor od saosećanja.

Osobe koje doživljavaju umor od suosjećanja mogu ispoljiti različite simptome uključujući smanjenu koncentraciju, utrnulost ili osjećaj bespomoćnosti, razdražljivost, nedostatak samozadovoljstva, povlačenje, bolove ili izostanak s posla

cijeli tekst:
https://en.wikipedia.org/wiki/Compassion_fatigue
Karolina A
Posts: 38
Joined: 18/05/2022 00:37

#160 Re: Empatija

Post by Karolina A »

Joj ovaj tekst o umoru od saosjećanja me blago utješi. Mislila sam da sam vremenom postala psihopata... nekad sam sa srušenim drvećem saosjećala, s cukama lutalicama, gledam tamo dokumentarac o ljudima u Somaliji, tuga me uhvati... o ljudima oko sebe da ne pričam... onda sam samo poraaaavnila. Ništa!
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#161 Re: Empatija

Post by Nierika »

Ja sam nekad ranije čitala tekstove o empatima i mogla se donekle poistovjetiti s opisima. Ovih godina baš i ne, mislim da sam bliže drugoj strani te skale. Bila je negdje na forumu i tema o HSP (highly sensitive person), ne znam ima li i to veze sa ovom diskusijom.
Hakiz
Posts: 40298
Joined: 30/07/2015 20:01

#162 Re: Empatija

Post by Hakiz »

Ja trenutno osjećam empatiju prema Petersonu. Jadan, morao otići s tvitera.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#163 Re: Empatija

Post by Nierika »

Što je morao otići?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21554
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#164 Re: Empatija

Post by MarlboroGold »

Nierika wrote: 20/05/2022 11:56 Što je morao otići?
Zbog kritika i salva uvreda na to sto je kritikovao clanak od sports ilustrated na kojem je bio cover neke plus size manekenke u kupacem kostimu i izjave da to nije lijepo, a nije ni zdravo promovisati tako nesto.

Naravno, ekstremi oko ljevice su ga razapinjali, a to svakako rade duzi niz godina tako da je covjeku ocigledno dopizdilo.
Piaty
Posts: 5674
Joined: 01/12/2020 00:58

#165 Re: Empatija

Post by Piaty »

Nierika wrote: 18/03/2022 12:44 Ja kad pratim aktuelne teme (npr. korona, ili ovo sad vezano za rat) ne smatram to empatijom kod sebe, više odbrambenim mehanizmom, možda je kod drugih ljudi drugačije. Za ovo oko djece se generalno slažem, mada ima i slučajeva vršnjačkog nasilja i sl.
Kod mene ovo u Ukrajini nije bio odbrambeni mehanizam vec bas empatija.
Bilo mi je prva 3 - 4 dana bas lose, da sam bio cak i depresivan. Posebno kada izadjem vani pa vidim nasu djecu u parku i na ulici, a u Ukrajini su djeca u sklonistu. Setam Sarajevo i gledam u zgrade pa mi se stvori scena kako granata pogadja zgradu i polovi je. Sada je toga sve manje i manje. Pretpostavljam da to nije odbrambeni mehanizam jer me hvata i bijes i mrznja i ne osjecam da sam ja uopce toliko bitan nekako.
Pa ono znas, cujes opet onog plasticnog da nesto prijeti cijelom svijetu, kao da tragedija vec nije pocinjena, pa ti bude krivo i kontas ma nek poginemo svi za tu djecu i briga me da li blefira.
Mozda je sve to zbog toga sto vec prezivis 4 godine u opkoljenom gradu. I sada mi na um pade, mozda je to neka empatija izazvana bijesom...nemam pojma
Last edited by Piaty on 16/07/2022 20:57, edited 1 time in total.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#166 Re: Empatija

Post by Nierika »

MarlboroGold wrote: 20/05/2022 12:45
Nierika wrote: 20/05/2022 11:56 Što je morao otići?
Zbog kritika i salva uvreda na to sto je kritikovao clanak od sports ilustrated na kojem je bio cover neke plus size manekenke u kupacem kostimu i izjave da to nije lijepo, a nije ni zdravo promovisati tako nesto.

Naravno, ekstremi oko ljevice su ga razapinjali, a to svakako rade duzi niz godina tako da je covjeku ocigledno dopizdilo.
Evo čitam komentare, manekenka je isto odgovorila i napisala nešto u fazonu lud je. :D Okej su mi Petersoni neki stavovi, ne svi.
Last edited by Nierika on 20/05/2022 17:41, edited 1 time in total.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#167 Re: Empatija

Post by Nierika »

Piaty wrote: 20/05/2022 12:59
Nierika wrote: 18/03/2022 12:44 Ja kad pratim aktuelne teme (npr. korona, ili ovo sad vezano za rat) ne smatram to empatijom kod sebe, više odbrambenim mehanizmom, možda je kod drugih ljudi drugačije. Za ovo oko djece se generalno slažem, mada ima i slučajeva vršnjačkog nasilja i sl.
Kod mene ovo u Ukrajini nije bio odbrambeni mehanizam vec bas empatija.
Bilo mi je prva 3 - 4 dana bas lose, da sam bio cak i depresivan. Posebno kada izadjem vani pa vidim nasu djecu u parku i na ulici, a tamo su djeca u sklonistu. Setam Sarajevo i gledam u zgrade pa mi se stvori scena kako granata pogadja zgradu i polovi je. Sada je toga sve manje i manje. Pretpostavljam da to nije odbrambrni mehanizam jer me hvata i bijes i mrznja i ne osjecam da sam ja uopce toliko bitan nekako.
Pa ono znas cujes opet onog plasticnog da nesto prijeti cijelom svijetu, kao da tragedija vec nije pocinjena, pa ti bude krivo i kontas ma nek poginemo svi za tu djecu i briga me da li blefira.
Mozda je sve to sto vec prezivis 4 godine u opkoljenom gradu. I sada mi na um pade, mozda je to neka empatija izazvana bijesom...nemam pojma
I meni je prvih par dana bilo najstrašnije, i zbog dešavanja u Ukrajini i jer se sukob mogao i ovdje desiti (još prijetnje nuklearnim oružjem itd) Ovo sa bijesom i empatijom, nije mi nelogično da se empatija može i na takav neki način ispoljiti.
Hakiz
Posts: 40298
Joined: 30/07/2015 20:01

#168 Re: Empatija

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 20/05/2022 17:28
MarlboroGold wrote: 20/05/2022 12:45
Zbog kritika i salva uvreda na to sto je kritikovao clanak od sports ilustrated na kojem je bio cover neke plus size manekenke u kupacem kostimu i izjave da to nije lijepo, a nije ni zdravo promovisati tako nesto.

Naravno, ekstremi oko ljevice su ga razapinjali, a to svakako rade duzi niz godina tako da je covjeku ocigledno dopizdilo.
Evo čitam komentare, manekenka je isto odgovorila i napisala nešto u fazonu lud je. :D Okej su mi Petersoni neki stavovi, ne svi.
Meni je super bio jedan komentar, kaže,zašto je on uopšte komentarisao. Zašto neko komentariše manekenku koja se fotografiše za naslovnicu magazina?

Nekako nemam empatiju za manekenke koje se pojavljuju na naslovnicama, pa ih onda bole komentari. Ni za youtubere, ni bilo koga ko se javno samopromoviše na način da je on sam proizvod koji prodaje.

Imam empatiju prema nekome ko na youtube se pojavi u klipu sa temom, na primjer, da vam pokažem kako se ovo radi. Pa nešto naučiš. Ni reklame kod njih mi ne smetaju. Pa kada takve napadaju, suosjećam.

Ali prema onima kojima je posao vidite me što sam cool, naj, a uz to što izgledam nosim sljedeće brendove, e prema njima ne osjećam empatiju ni kada ih vrijeđaju.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#169 Re: Empatija

Post by Nocty »

Empatija je kad das da vola prozovu zbog tebe
I bureta vina...
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#170 Re: Empatija

Post by Nocty »

Adi dasa!!!!
:):)

Ko dasitijani

A rea čeka sa margitom :)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#171 Re: Empatija

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 21/05/2022 02:35
Meni je super bio jedan komentar, kaže,zašto je on uopšte komentarisao. Zašto neko komentariše manekenku koja se fotografiše za naslovnicu magazina?

Nekako nemam empatiju za manekenke koje se pojavljuju na naslovnicama, pa ih onda bole komentari. Ni za youtubere, ni bilo koga ko se javno samopromoviše na način da je on sam proizvod koji prodaje.

Imam empatiju prema nekome ko na youtube se pojavi u klipu sa temom, na primjer, da vam pokažem kako se ovo radi. Pa nešto naučiš. Ni reklame kod njih mi ne smetaju. Pa kada takve napadaju, suosjećam.

Ali prema onima kojima je posao vidite me što sam cool, naj, a uz to što izgledam nosim sljedeće brendove, e prema njima ne osjećam empatiju ni kada ih vrijeđaju.
Palo mi je na pamet da misli i generalno na razgolićavanje, slušala sam još njegovih konzervativnijih stavova.
Za manekenstvo, poziranje i sl, mislim da je i to nešto što se uči i vježba.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#172 Re: Empatija

Post by Nierika »

Nocty wrote: 22/05/2022 10:13 Adi dasa!!!!
:):)

Ko dasitijani

A rea čeka sa margitom :)
Neću se ljutiti ako pojasniš ovo. :D
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#173 Re: Empatija

Post by Nocty »

Nierika wrote: 26/05/2022 15:10
Nocty wrote: 22/05/2022 10:13 Adi dasa!!!!
:):)

Ko dasitijani

A rea čeka sa margitom :)
Neću se ljutiti ako pojasniš ovo. :D
np :)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#174 Re: Empatija

Post by Nierika »

Nocty wrote: 26/05/2022 21:13
Nierika wrote: 26/05/2022 15:10

Neću se ljutiti ako pojasniš ovo. :D
np :)
Misterioznos'. :D
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#175 Re: Empatija

Post by Nocty »

Nierika wrote: 26/05/2022 21:37
Nocty wrote: 26/05/2022 21:13

np :)
Misterioznos'. :D
nebi drugacije ,mada i previse odajem :)
Post Reply