emire, crni nemanja

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#26 Re: emire, crni nemanja

Post by plain vanilla »

John Cleese wrote:
plain vanilla wrote:ali mi smo takvi da se volimo petljati u sve, pocev od gledanja u komsijine cegere...
A sta to fali gledanju u komsijine cegere? :| :D
nije tema, ali mogla bih elaborat napisati :mrgreen:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#27 Re: emire, crni nemanja

Post by plain vanilla »

orinoco wrote:
plain vanilla wrote:Sto se tice Nemanje, on je obican supak i to nema veze s promjenom imena, vjere ili cega vec. Daje mu se previse medijskog prostora. Imamo mi dovoljno problema s ovima koji su ostali, bolje da se s njima zamaramo.
Usput, Nemanja je vlasnik 90% "Andrićgrada" u Višegradu, izgrađenog velikim dijelom i novcem Vlade RS i Opštine Višegrad, koji imaju po jedan svoj objekat. Nemanja svaki poslovni prostor izdaje i često uzima novac unaprijed. Od režije do trgovine...
o tome i govorim, nema to veze s promjenom vjere, imena, ..bilo cega duhovnog. sto se mene tice, taj lik odavno ne postoji, ne klikam nijedan tekst u kojem se on spominje i zdravo.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#28 Re: emire, crni nemanja

Post by Hadzi Lojo »

Nadam se da ce Andric grad biti nekada srusen jer je bespravno sagradjen na tudjoj zemlji, a o arhitekturi da se i ne prica, parada pijanstva i kica, bas kao i njegovi filmovi.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#29 Re: emire, crni nemanja

Post by seln »

Ne znam ko je ludji - neimar ili budale koje posjecuju tu nakaznost.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#30 Re: emire, crni nemanja

Post by plain vanilla »

seln wrote:Ne znam ko je ludji - neimar ili budale koje posjecuju tu nakaznost.
zasto je neimar lud? sigurna sam da je dobro profitirao
User avatar
Damir0406
Posts: 319
Joined: 03/11/2011 17:40

#31 Re: emire, crni nemanja

Post by Damir0406 »

"Sve češće, u besanim noćima, pred mene izlazi slika koju sam ne tako davno vidio na sarajevskom aerodromu. Čekajuci majku ugledao sam veliku grupu ljudi. Među njima isticao se jedan visoki gorštak zaraznoga osmijeha, skidao je čulah sa glave, gladio se po ostacima sijede kose...sve dok iz svjetine nije dotrčalo neko dijete i zagrlilo ga. Dedo srećan što je živ, a unuk što mu se dedo vratio iz daleke Mekke, sa hadžiluka. Plakali su zajedno i grabili prema izlazu. Gledao sam za njima, suza mi je krenula niz lice i kao što tada nisam znao zašto sam zaplakao, ne znam ni danas dok sjedim na amsterdamskom aerodromu. Četiri godine kasnije sjedim i čekam avion, tumarajući svijetom sa svojim novim filmom, nema niti jednog putnika u čije lice ne zagledam i poredim s licima voljenih ljudi iz Sarajeva. Ponovo mi suza krenu, sada iz sasvim drugog razloga... U Amsterdamu sam sreo Rasima iz Lopara. Čovjek, rudar kojeg su četnici izdvojili iz grupe rudara, svezali i potkovali...

U slici sretnog zagrljaja djeda i unuka koji se vraća sa velikog putovanja, gledao sam radost, a slika Rasima iz Lopara potresla me snagom najjačeg zemljotresa. Tu nema suza....njegovo zbunjeno, blago lice kao da me jos blažim očima pita ZAŠTO? Ne mogu da mu odgovorim, samo vidim ispred sebe slike stradalnika Bosne. Najednom, kao kod tužnih očiju kipa, predamnom srušile su se sve moje političke iluzije. Od tog momenta sve što budem vidio i čuo imaće drugu vrijednost...Pred poštovanim Rasimom, čovjek koji me gledao očima mučenika, klonula je moja duša i znao sam da ću pred njim klecati kao pred uzvišenoj svetosti.

Noćima, evo poslije susreta sa Rasimom, odgonetam tajne, rasplićem vlastite misli, baš kao što mi je mati, kad sam bio mali, rasplitala džemper pred zimu da mi saplete novi. Pitam se polušapatom kako je bilo moguće da sam svoje djetinjstvo, kulturu kojoj pripadam, gradu koji je moj grad, poistovijetio sa političarima koje ne poštujem i kako je moguće da nisam reagovao žestinom...

Kada je počeo rat u BiH moj glas se čuo, ali čini mi se gubio u buci stvaranoj sa svih strana. A, ja zgađen od političara s kojima ne bih dijelio ni kafanu a kamoli republiku, zgađen novinarima koji su kaljali moju familiju, djecu mi nazivali kopiladima, a suprugu kurvom, pokojnog oca špijunom....ja sam od tih ljudi koji su činili šumu, obnevidio, umuknuo i kao kakav Don Kihot nastavio voditi privatni rat, a ljudi iz Sarajeva stradavali su iz dana u dan. Da li je moguće da sam zbog ljudi koji su širili laži o meni, potisnuo sliku svog djetinjstva, svoga grada, svojih voljenih ljudi? Nije mi bilo dovoljno da gledam CNN, jer kako se vidi, a to sam već pisao, Evropa samo supervizira zločine po Bosni.

Trebalo mi je da vidim mučenika Rasima iz logora i da emocionalno pregorim i zaboravim sve politike i istorije svijeta...trebalo mi je da vidim blage oči koje pitaju - zašto Emire - i da shvatim da nema te istorije i predistorije koja može da opravda potkivanje živog čovjeka.

To svi znaju, ali Rasimovo lice kazuje bol svih stradanja u Bosni...

I dok tumaram svijetom bosanske muslimane ubijaju ne kao sezonske berače pamuka, nego samo zato što su muslimani. Znam da stradaju i drugi, ali sigurno muslimani najviše. Tumaram tako svijetom, nosim svoj posljednji film sa sobom i golemi čemer u duši. Pomiren sa smrću govorim i pišem od srca....." Emir Kusturica - Rasimu Mučeniku 1993...


24.mart 1993. godine
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#32 Re: emire, crni nemanja

Post by sikstinajn »

.....
Last edited by sikstinajn on 01/10/2017 22:16, edited 1 time in total.
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#33 Re: emire, crni nemanja

Post by sikstinajn »

sikstinajn wrote:
Damir0406 wrote:"Sve češće, u besanim noćima, pred mene izlazi slika koju sam ne tako davno vidio na sarajevskom aerodromu. Čekajuci majku ugledao sam veliku grupu ljudi. Među njima isticao se jedan visoki gorštak zaraznoga osmijeha, skidao je čulah sa glave, gladio se po ostacima sijede kose...sve dok iz svjetine nije dotrčalo neko dijete i zagrlilo ga. Dedo srećan što je živ, a unuk što mu se dedo vratio iz daleke Mekke, sa hadžiluka. Plakali su zajedno i grabili prema izlazu. Gledao sam za njima, suza mi je krenula niz lice i kao što tada nisam znao zašto sam zaplakao, ne znam ni danas dok sjedim na amsterdamskom aerodromu. Četiri godine kasnije sjedim i čekam avion, tumarajući svijetom sa svojim novim filmom, nema niti jednog putnika u čije lice ne zagledam i poredim s licima voljenih ljudi iz Sarajeva. Ponovo mi suza krenu, sada iz sasvim drugog razloga... U Amsterdamu sam sreo Rasima iz Lopara. Čovjek, rudar kojeg su četnici izdvojili iz grupe rudara, svezali i potkovali...

U slici sretnog zagrljaja djeda i unuka koji se vraća sa velikog putovanja, gledao sam radost, a slika Rasima iz Lopara potresla me snagom najjačeg zemljotresa. Tu nema suza....njegovo zbunjeno, blago lice kao da me jos blažim očima pita ZAŠTO? Ne mogu da mu odgovorim, samo vidim ispred sebe slike stradalnika Bosne. Najednom, kao kod tužnih očiju kipa, predamnom srušile su se sve moje političke iluzije. Od tog momenta sve što budem vidio i čuo imaće drugu vrijednost...Pred poštovanim Rasimom, čovjek koji me gledao očima mučenika, klonula je moja duša i znao sam da ću pred njim klecati kao pred uzvišenoj svetosti.

Noćima, evo poslije susreta sa Rasimom, odgonetam tajne, rasplićem vlastite misli, baš kao što mi je mati, kad sam bio mali, rasplitala džemper pred zimu da mi saplete novi. Pitam se polušapatom kako je bilo moguće da sam svoje djetinjstvo, kulturu kojoj pripadam, gradu koji je moj grad, poistovijetio sa političarima koje ne poštujem i kako je moguće da nisam reagovao žestinom...

Kada je počeo rat u BiH moj glas se čuo, ali čini mi se gubio u buci stvaranoj sa svih strana. A, ja zgađen od političara s kojima ne bih dijelio ni kafanu a kamoli republiku, zgađen novinarima koji su kaljali moju familiju, djecu mi nazivali kopiladima, a suprugu kurvom, pokojnog oca špijunom....ja sam od tih ljudi koji su činili šumu, obnevidio, umuknuo i kao kakav Don Kihot nastavio voditi privatni rat, a ljudi iz Sarajeva stradavali su iz dana u dan. Da li je moguće da sam zbog ljudi koji su širili laži o meni, potisnuo sliku svog djetinjstva, svoga grada, svojih voljenih ljudi? Nije mi bilo dovoljno da gledam CNN, jer kako se vidi, a to sam već pisao, Evropa samo supervizira zločine po Bosni.

Trebalo mi je da vidim mučenika Rasima iz logora i da emocionalno pregorim i zaboravim sve politike i istorije svijeta...trebalo mi je da vidim blage oči koje pitaju - zašto Emire - i da shvatim da nema te istorije i predistorije koja može da opravda potkivanje živog čovjeka.

To svi znaju, ali Rasimovo lice kazuje bol svih stradanja u Bosni...

I dok tumaram svijetom bosanske muslimane ubijaju ne kao sezonske berače pamuka, nego samo zato što su muslimani. Znam da stradaju i drugi, ali sigurno muslimani najviše. Tumaram tako svijetom, nosim svoj posljednji film sa sobom i golemi čemer u duši. Pomiren sa smrću govorim i pišem od srca....." Emir Kusturica - Rasimu Mučeniku 1993...


24.mart 1993. godine

divno.
tako je govorio zaraemir
ali avaj
ovako priča zaranemanja

sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#34 Re: emire, crni nemanja

Post by sikstinajn »

Kgbs
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#35 Re: emire, crni nemanja

Post by Hadzi Lojo »

Postao je gori nego likovi koje ismijavao u svojim filmovima!
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#36 Re: emire, crni nemanja

Post by animals »

Covjek koji promjeni vjeru je za mene nedorecen i nestabilan covjek..
znaci nebitan covjek u tom segmentu..
covjek koji od vjernika postane ateist, je za mene covjek..
jebo covjeka koji od muslimana postane krscanin ili obratno..
ljudi su oni koji od ove dvije religije postanu ateisti, jer kad poslusamo te sluge Bozije,
koji propagiraju te religije,
vecinom nam se place..
Post Reply