elvir bandić banda

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

Locked
kiky

elvir bandić banda

Post by kiky » 26/02/2011 15:07

molio bih ako neko ima neki album od ovog izvođača da postavi ...
unaprijed hvala ...
:)

therrarrius

Re: elvir bandić banda

Post by therrarrius » 26/02/2011 15:57

Nisam 100% siguran ali mislim da lik nikada nije izdao album, samo nekoliko pjesama i spot ili dva.

banjaluka078

Post by banjaluka078 » 26/02/2011 16:07

Elvir Bandić Banda po mnogo čemu je neobična pojava na bh. muzičkoj sceni. Tuzlak osebujnog glasa, jedini je džez pjevač u BiH, komponira muziku za dokumentarne serije čuvenih evropskih TV kuća, a poznatiji je u susjednim zemljama nego u domovini. Za posljednju činjenicu najzaslužniji je njegov album „Slobodan“, koji je u Srbiji naišao na veoma dobar prijem.

- Album sam izdao još 2003. godine pod etiketom PGP-RTS-a, a njegov prvi tiraž u Srbiji rasprodat je za pet mjeseci tako da je doštampavan. Kod nas nisam našao izdavača, dok sam u susjednoj zemlji dobio dosta bolji tretman. Pjesme sa CD-a bile su tamo na mnogim top-listama, a kada sam još vidio da klinci u parku sviraju neke moje stvari, shvatio sam koliko je album dobro prihvaćen. Zahvaljujući tom statusu koji sam, praktično, preko noći stekao u Srbiji, učestvovao sam i na Beoviziji - govori Bandić.

Pristojna zarada

Osim kao izvođač, uspješan je i kao kompozitor. Sarađivao je sa poznatim regionalnim muzičarima, poput Bebi Dol...

- Radim i muziku za pozorište, dokumentarne filmove, videoigre... To mi je, ustvari, osnovni izvor prihoda. Sarađujem s BBCjem i RAI-jem, za njih sam radio muziku za razne dokumentarce o ratovima, a nerijetko učestvujem i na projektima „freelance“ novinara.

Novi CD

Što se tiče honorara, nije tu riječ o astronomskim ciframa, ali se može pristojno zaraditi. Sve zavisi od toga je li riječ o poslu s velikom korporacijom ili s nezavisnim umjetnikom koji želi snimiti dokumentarni film za neki festival. Evo, baš u posljednje vrijeme komponiram za jedan venecuelanski dokumentarac, a radit ću nešto i s japanskim muzičarom Takešijem Hondom - kaže Banda. Uskoro će izdati drugi album, ali ni njegov novi nosač zvuka vjerovatno neće biti objavljen u BiH.

- Sve je spremno za izdavanje, album pod nazivom „Presedan“ objavit ću za jednog hrvatskog izdavača. Volio bih da CD ugleda svjetlost dana i u BiH, ako ništa drugo bar da podijelim ljudima. Još kada sam prvi album htio objaviti, kontaktirao sam neke bh. izdavačke kuće, ali sam, otprilike, svugdje naišao na odgovor tipa: „Znaš, nije sad vrijeme za tu vrstu muzike.“ - zaključuje Bandić.

Da se ne brukaju

Banda ne krije da je imao i nekoliko ponuda za saradnju od ljudi koji se bave potpuno drugačijim stilom muzike.

- Takvi prijedlozi dođu od pjevača koji su zaradili velike pare od narodnjaka, ali bi sada u svoju muziku unijeli malo gradskog štiha. Kao, popularnost su već ostvarili, a sada bi malo zarađivali i na ozbiljnijem žanru, da se, jednostavno, više ne brukaju s onim što su do tada pjevali - otkriva Bandić.

„Sarajevo Jazz Guerilla“

Elvir uspijeva odvojiti i dovoljno vremena za nastupe s bendom „Sarajevo Jazz Guerilla“, koji, pored njega, čine cijenjeni bh. muzičari Dino Šukalo, Amar ČešljarBojan Ahac, Darko Poljak i Edvin Hadžić.

- To je redovno, ti klupski nastupi s grupom. Trebali bismo ući u studio i nešto snimiti, ali je problem to što se teško možemo sastati na neki duži period. Dvojica članova grupe su, ustvari, muzičari iz ekipe Dine Merlina, jedan, također, ima neki samostalni projekt... Svi imamo druge obaveze. U principu, čime god drugim da se bavimo, zaradimo više para nego kao „Jazz Guerilla“, ali jednostavno, želimo pružiti zajednici tu vrstu muzike. Nažalost, u cijeloj državi nema ni deset džez muzičara tako da ljudi koji to vole, nemaju gdje slušati takvu muziku - naglašava Tuzlak.

Izvor - Avaz

kiky

Post by kiky » 26/02/2011 21:17

znači ...
ima barem jedan album ...
pa ...
bilo bi super kad bi neko mogao da ga postavi ...
da nepričam kakva bi sreča bila da neko nađe i taj drugi album ako uskoro izađe ...
u nadi je spas ...
:-)

sa obzirom na...

Post by sa obzirom na... » 26/02/2011 21:29

Gura neki funky, rekao bi da mu se stil slican kao Aleksandra Kovac, jedna od kcerki Kornelija Kovaca, ona crvenokosa.
Svjevremeno ga intezivno gurao onaj Tuzlak Damir Sehanovic iz Damara,uglavnom kod mene dobio veliki minus jer je otisao snimati za tada jos Milosevicev RTS dok jos niko nije isao tamo (sad je to sasvim normalno, ali tada je bilo nepatriotski i luzerski).

To je onaj tip funkija koji ako ste culi jednu njegovu pjesmu ,culi ste ih sve....

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Post by plain vanilla » 26/02/2011 22:40

Ja se sjecam kad sam prije x godina vidjela njegov spot na RTS da sam ostala :shock:

Ali vec dugo nisam cula za njega nista

Locked